HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN ZEEHOSPITUM 75 JAAR Zonneveldvan tbc-inrichting rmoderne revalidatie Voor wie niet stil wil zitten... Vormingscentra gaan in computeronderwijs A TTENTIEM Zorg voor de juiste reisdocumenten Stille kring Kleine adv. afd. 15.00 uur Grote adv. afd. 16.00 uur Jubileumactiviteiten: M im Zonneveld 'um, viert dit an. Het jubi- ot aantal acti- aar. Vandaag, njaar officieel irlichtingsfilm ook een jubi- Zonneveld, sa- Wie niks doen tijdens z'n vakantie maar niks vindt, zal eerder kiezen voor een reis waarin tal van sportieve mogelijkheden zitten opgesloten. Ontspanning door inspanning. Als dat je voor ogen staat, heb je het ook dit jaar getroffen. Want de zomerreisprogramma's staan weer vol sportieve vakanties waarin je je helemaal kunt uitleven. Enkele van de meest interessante hebben we er uitgelicht. Er is vast wel iets voor jou bij. Vooraktie, gezelligheid, sfeer en goed eten: 10-daagse busreis naar Fieberbrunn (Tirol). Zwemmen, tennissen, bergbeklimmen en zelfs de disco onbreekt niet. Hotel, halfpension. Met wheels (De Jong intra). Laagseizoen vanaf 565 Hoogseizoen vanaf 595- Fietsvakantie Denemarken. Begin uitgerust aan deze fiets vakantie. Neem de fietsbus van de OAD. Ter plaatse is de camping voor je gereserveerd. Terugfietsen naar Nederland is er niet bij. De fietsbus haalt je weer op. 10 dagen vanaf ƒ290,- Beleef een echte Club Escolette vakantie aan de kust van Bulgarije. Gezellig hotel, volpension en een gratis sportpakket waarin o.a. paard rijden, waterskiën en tennissen. Per vliegtuig. Met Club Escolette. Laagseizoen vanaf/ 920- Hoogseizoen vanaf 1398,- 14 daagse zeilvakantie Nederland. Er wordt gevaren met originele Oudhollandse schepen, veel aktiviteiten zoals 'n barbecue party, disco-avond etc. Met Club Escolette. Laagseizoen vanaf 752- Hoogseizoen vanaf 794- 'n Geweldige vakantie op Kreta, in Club Ikaros Village. Met legio sport- en spelmoge- lijkheden. 'n Horizonte vakantie van Hotelplan. 15 dagen, halfpension. Laagseizoen vanaf 1672,- Hoogseizoen vanaf 2324,- Neem je eigen surfplank en slaapzak mee op deze 17 daagse surfvakantie naar Malgrat de Mar. Overnachting in tenten, vervoer per speciale surfbus. Met My way. Laagseizoen vanaf 414- Hoogseizoen vanaf 523- Stort je aktief in het nachtleven. Maak een swingende Rijn-disco-cruise. 7 dagen op en langs de Rijn met de Arke Rheni. Volpension. Exclusief drankjes. Met My way. vanaf 495- volop sport en spel. Club Aldiana voor vakantie fijnproevers. 2 weken Tunesië, volpension. Met Neckermann. Per vliegtuig. Laagseizoen vanaf 1378- Hoogseizoen vanaf 1766- Maak per buggy een 7 daagse onvergetelijke tocht door Andalusië, de mooiste en zuidelijkste provincie van Spanje. Plak er nog een week Torremolinos aan en je vakantie zit gebeiteld! Met Club Escolette. Per vliegtuig. Laagseizoen vanaf ƒ1141- Hoogseizoen vanaf ƒ1388- 8 daagse trektocht door het binnenland van Mallorca. Uitgebreide berg wandelingen met volpension. Daarna een week op het strand van El Arenal. Hotel Salpi. Met My way. Laagseizoen vanaf/1326- Hoogseizoen vanaf 1404- 1 Drempelvrees l.v.m. de paasdagen gewijzigde afsluittijden voor De Scheldebode en Nieuwsblad v/d Bevelanden Voor de krant van 25 april afsluiten vrijdag 20 april i tyltyl BLAUWE WINKEL /ÏEANS/ CXVMJETUDS KLEDING\ Burg. Promenade 27 - Middelburg DE SCHEÏDEBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX WOENSDAG 18 APRIL 1984 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN MSfii Hl Informeer tijdig, welke documenten je nodig hebt voor het bezoeken van een bepaald vakantieland. Meestal kun je volstaan met een geldig paspoort of een geldige toeristen- kaart. Een paspoort is vijf jaar, een toeristenkaart twee jaar geldig. Voor Oost-Europa en voor vele landen buiten Europa is een visum vereist. (ADVERTENTIES) feertje, maar gewoon gezellige zitkamers en we proberen de kinderen nu ook zo veel moge lijk aparte slaapkamers te ge ven, in plaats van de zalen, die vroeger gebruikt werden." Momenteel zijn §r 54 kinde ren intern op Zonneveld, ver deeld over 7 groepen. Daar naast is er een groep van 65 kinderen extern. Dan zijn er nog twintig kinderen die in 3 peutergroepen verdeeld zijn. Ze worden wel de vroegbe- handeling genoemd. Deze kin deren komen een tot vier och tenden per week van negen uut tot halfdrie. In die tijd is MIDDELBURG - Zaterdag 21 april vormt de Vredesbewe ging in Middelburg weer een stille kring als protest tegen kernbewapening. De kring staat van half- twaalf tot twaalf uur op de hoek van de Koorkerkstraat en de Lange Delft. Belangstellenden kunnen zich altijd bij de kring aan sluiten. te spelen en wor- eren ook behan- iog een groep van 1 die poliklinische krijgen in Zonne- leen komen voor e therapie, el mensen weten te van deze moge- ruik kunnen ma- nog een enorme s om met hun r te komen. Dat is want we hebben :heden om de kin- erzoeken en kun- chte adviezen ge- de kinderen dan >uden en ze naar lager onderwijs m, vinden wij dat tok best. We heb- jeeld een ergothe- ng, waarin de kin- d wordt, hoe ze al- i moeten doen, va- afwassen tot het i een rolstee1", jkt dan ook vaak est welke aanpas- zijn om het kind ïlijk te laten func- at is natuurlijk lillend. Rolstoelen worden zo aan- ;t kind ze zelf kan tn deze mogelij k- chnische voorzie- het kind aan te men ook gebruik het kind niet op srblijft. md worden scho- ;md zijn voor on- i lichamelijk ge- kinderen Mytyl- >emd. De naam is i het sprookje van schrijver Maeter- in wordt vertelt nderen, Mytyl en lange zwerftocht ïoeken de Blauwe n zieke buurmeis- moet teruggeven. ?n lange tocht te- tnder de vogel ge- ;bben, besluiten ze lierbare duif aan geven, dan wordt auw en blijkt het vogel te zijn. ieel van de Mytyl- »t de afdeling met leerproblemen de 1. De mytylschool d heeft vier afde- - eerste is bedoeld voor zeer jeugdigen en verge lijkbaar met een kleuter school. De kernafdeling volgt in grote lijnen het programma van de basisschool, de tyltyl- afdeling is ervoor leerlingen met specifieke leermoeilijkhe den en de afdeling voortgezet buitengewoon onderwijs be staat uit twee stromen: een meer theoretische opleiding voor het Staatsexamen Mavo en een meer praktische oplei ding. „We werken natuurlijk met erg kleine klassen hier", vertelt Rob van Yssel, hoofd van de Mytylschool. „Op die manier kunnen we de kinde ren het best begeleiden. Behal ve leerkrachten hebben we ook klasse-assistentes, die de kinderen helpen als ze bepaal de dingen, in verband met hun handicap, zelf niet kunnen. De school staat in nauw verband met de rest van Zonneveld. Er is altijd overleg tussen het schoolteam, de afdelingen voor fysiotherapie en ergothe rapie, de groepsleiding, de lo gopedisten en dergelijke. Sa men proberen we de kinderen verder te helpen. Je kunt niet alléén een bepaalde handicap behandelen. Het gaat om het hele kind, datje moet hélpen". „Bij deze dingen is het vaak moeilijk oorzaak en gevolg te onderscheiden. Soms ontstaat' een leerachterstand, doordat het kind lichamelijk gehandi capt is. Als deze handicap dan door allerlei technische aan passingen zo veel mogelijk op geheven kan worden, blijkt het kind vaak toch bijzonder intelligent te zijn. Een kind, dat geen mogelijkheden heeft om zich zelf te verplaatsen, blijft vaak ook op andere ge bieden achter. Door middel van zelfbestuurbare rolstoe len, fietsjes, scootertjes en der gelijke kunnen wij die kinde ren dan toch die bewegings mogelijkheden geven en dan blijkt soms, dat het zich ineens ook op andere gebieden veel beter kan ontplooien. Natuur lijk is het ook belangrijk dat het zich geaccepteerd weet. Kinderen met een of andere handicap zijn vaak erg onze ker. Als ze dan door de andere schoolkinderen ook nog ge plaagd worden, kunnen ze daar niet meer tegenop." Een ander voordeel van het bezoeken van de mytylschool is natuurlijk het feit dat in hetzelfde gebouw de behande lingen van de fysiotherapie, logopedie en ergotherapie kunnen plaatsvinden. Niet alle leerlingen blijven hun hele schooltijd op de mytylschool. Sommigen volgen alleen het lager onderwijs hier en gaan later naar het vervolgonder wijs aan een gewone school in hun eigen omgeving. „Als blijkt dat dit niet lukt, kunnen ze altijd nog terugko men", aldus Van IJssel. „Ook bestaat de mogelijkheid dat kinderen eerst het gewone on derwijs enkele jaren gevolgd hebben en dan hier verder willen gaan. Onze leerlingen uit het vervolgonderwijs heb ben ook de mogelijkheid een stageperiode te volgen in ver schillende bedrijven. Het is opvalend hoeveel van onze leerlingen na het beëindigen van hun studie op korte ter mijn een baan vinden. Voor sommigen in de sociale werk voorziening, maar ook erg veel in het bedrijfsleven. Dit komt door de grote inzet, het willen slagen, dat veel gehandicapten toch hebben. Als ze eenmaal een baan hebben, zetten ze zich vaak ook voor tweehon derd procent in om er een suc ces van te maken." uilHIlüllllllili Foto Cor Schuilwerve iitiiiiiiitiiiiiiiiiiiUiiiiiiimiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitNitiiiitiiiitiitti^ - woensdag 18 april: Opening van het Jubileumjaar en Première Voorlichtingsfilm Zonneveld; - zaterdag 5 mei: Reünie verpleging 1946-1949; - donderdag 31 mei: Open dag 10.00-16.00 en Reünie tot 24.00 uur; - half juni: verschijnen jubileumboekje 75 jaar Zonne veld; - vrijdag 22 juni: Studiebijeenkomst 14.00-17.00 uur over „De betekenis van residentiële hulpverlening in de kin- derrevalidatie". (inleiders: drs. K. Reynders, docent or thopedagogiek, Rijks Universiteit Groningen); - zaterdag 8 september; Studiedag: 10.00-16.00 uur over „Nieuwe behandelingsmogelijkheden in de kinderreva- lidatie" (Inleiders, o.a. dr. A. Vermeer); - oktober: intern kinderfeest; - vrijdag 12 oktober: Studiedag: 10.00-16.00 uur over „Een school voor speciaal onderwijs per regio? - een studiedag in spelvorm - (Inleider o.a. prof. Rispens); - begin november: Thema-avond 19.30-22.30 uur, georga niseerd door de oudercommissie, over „Kinderrevalida- tie en de maatschappij". - Welke mogelijkheden zijn er na Zonneveld? - Wie moet zich aan wie aanpassen? - - vrijdag 30 november; Symposium voor verwijzers en in stellingen. „Naar een sociale kaart voor het in zijn ont wikkeling bedreigde kind in Zeeland" (Jubileumcadeau voor de bevolking van Zeeland). nliUill lllilllliilllillillillllllllllllllllllllllillllilllililllllllillltilllllllllllir. (ADVERTENTIE) De tbc-patiëntjes buiten Zonneveld ujfik na de opening

Scheldebode | 1984 | | pagina 31