KOERDEN IN MIDDELBURG Leven met 't hart in Koerdistan Jeugdmuseumdagen Domburg in teken van nieuw leven I □PO C3 Goede voornemens om achterstand minderheidsgroepen te verkleinen Buurthuizen hebben veel te bieden in paasvakantie 1 Rijn Schelde Instituut krijgt ontwikkelingsgeld Klein onderhoud kan bij Buro Baanlozen Service Purper zoekt geen taboes Concert Angelic Upstarts Vliegeren Amnesty Vlissingen breidt uit SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 18 APRIL 1984 Waar is mijn Koerdistan waar? Waar zijn mijn wijnvelden en mijn ak kers? De vijand heeft ze bezet. Och, Och, waar is mijn Koerdistan? Waar is mijn cultuur? Waar is mijn folklore? Waar is mijn geschiedenis? Waar is mijn thuis? Och, waar is mijn Koerdistan? Marnix Paraplu Huisvuil rDE SCHELDERODE 1 311 MIDDELBURG - Het Rijn Schelde Instituut in Middelburg heeft voor 1984 subsidie gekregen van de Nationale Commissie voorlichting en bewustwording Ontwikkelingssamenwerking (NCO). Naar nu is duidelijk geworden ondersteunt de NCO de plannen om te komen tot een zelfstandig, regionaal Centrum voor Ontwikkelingssamenwerking in Zeeland. In Nederland verblijven nogal wat Koerden, tegen de 30.000 zelfs. In Zeeland zijn het er ongeveer 200 en allemaal hebben ze heimwee naar hun land dat hun land niet is, want ze worden in Turkije onder drukt door de militaire lei ding, in Iran door de ayatolla's en in Irak door een andere meerderheid. De in den vreemde verblij vende Koerden houden vast aan hun droom van een zelf standig Koerdistan. Zo wordt elk jaar in het voorjaar het Koerdische nieuwjaarsfeest Newroz gevierd, de herden king van het ontstaan van een zelfstandig Koerdistan, nu on geveer 2.600 jaar geleden. Op 21 april gebeurt dat weer, in Den Haag. Twee jonge Koer den uit Middelburg gaan ook. „Eens willen wij terug", zeg gen zij. Wanneer zal dat zijn? „Weet niet. Maar we", hij steekt zijn vuist omhoog, „maar we willen", hij pakt een zeer beduimeld zakwoorden boekje, „we willen niet achter uit, maar vooruit". Ze durven hun namen niet te noemen, want Koerdische vrijheidsbepleiters kunnen in Turkije wel eens worden op gepakt en de arm van de dic tatuur reikt ver. „Er zijn ongeveer 25 miljoen Koerden, de meesten wonen in Turkije, 15 tot 20 miljoen. We mogen daar onze eigen taal niet spreken. We moeten Turks praten. Op school wordt ook alleen Turks gegeven. De Koerdische taal lijkt veel op Europese talen. Het is een heel andere taal dan de Arabieren en Turken hebben". Waarschijnlijk stammen de Koerden af van de Meden (daar hebben we nog een spreekwoord aan te danken: iets staat vast als een wet van Meden en Perzen). Waar schijnlijk wonen de Koerden al 4.000 jaar in de bergen die zij nu nog bewonen. Juist om dat het een erg onherberg zaam gebied was, is het volk nooit helemaal onderworpen geweest en heeft het deels zijn eigen cultuur, taal en dus identiteit behouden. Nu de moderne tijd zijn intrede heeft gedaan, komt daar in snel tempo verandering in. „De jaren 1936 tot 1938 waren rampjaren voor de Koerden, in de stad Dersim (dat heet nu an ders, heeft een Turkse naam) zijn bij gevechten tussen Tur ken en Koerden een miljoen doden gevallen. Een .miljoen mensen werden over de bergen gejaagd en verspreid om te voorkomen dat er grote con centraties Koerden bij elkaar woonden. De dader was Ata- türk, het grote voorbeeld voor de Turken. Wij vergelijken hem met Hitier. Ook mijn grootvader is daar doodge gaan". De Turks-Koerdische oorlog had te maken met het aan het begin van de eeuw al opko mende streven naar zelfstan digheid van het bergvolk. Het is een volk van landbouwers en herders, want het is een vruchtbaar land. Negentig procent van hen is analfabeet. „Nu ligt 80 procent van het Turkse leger in Koerdistan. Er is geen democratie daar. Je mag wel kiezen, magr op de enige toegestane regeringspar tij. Je moet zelfs kiezen, er is st emplicht. Er is geen oppositie partij, of misschien een die de Uzaklardan ulaqtr ses COk uzak t;ak (férinlerden tarihiri kanlt gecttlerinden ihanetin pas tuttugu oma voikanlartmn kaynadi'jt geqitlerden Dinte baham utm»~ken éeri nier den géien smte Een dergelijk COS-Zeeland heeft tot doel de samenwer king en afstemming tussen derde-wereld-groepen in Zee land te bevorderen, materiaal aan te reiken en voorlichtings- aktiviteiten ten behoeve van brede lagen van de Zeeuwse bevolking te stimuleren. Tenslotte kan een COS-Zee land een bijdrage leveren aan de aktiviteiten van de provin ciale overheid op dit terrein. Het RSI heeft vorig jaar het initiatief genomen tot dit Cen trum. Dit vloeide voort uit de aktiviteiten van met name het Delta en Derde Wereldprojekt van het RSI. Daarin wordt de relatie onderzocht tussen de ekonomie van de Zeeuwse Delta met problemen van der- de- wereldla nden. Aanknopingspunten daarbij zijn vestigingen van multio- nale bedrijven in Zeeland, zo als Péchiney en NSM. Het Del ta en Derde Wereldprojekt wordt al vanaf 1981 door de NCO gesubsidieerd. Het RSI ontploot deze aktiviteiten om de samenwerking te bevorde ren tussen groepen met gelijk gerichte belangen. Naast de energie-, milieu- en vakbewe ging is daar de derde-wereld beweging als doelgroep nu bij gekomen. Voor 1984 is subsidie toege kend voor aktiviteiten en voor in totaal 48 uur betaalde menskracht ter ondersteuning van de betrokken vrijwilli gers. MIDDELBURG - Het Middelburgse Buro Baanlozen Service start binnenkort met een klein onderhoudsdienst. regering toevallig toestaat. Och, het interesseert ons ook niks. Wij willen voor de Koer den opkomen en dat mag niet. Een Koerdische partij is ook niet toegestaan". De Koerdische advocaat Hü- sien Yildirim zat tien maan den in een van de verschrikke lijkste Turkse gevangenissen. Hij verdedigde de Koerden die waren opgepakt op de be schuldiging lid te zijn van de Koerdische Arbeiderspartij. De autoriteiten wilden uit hem krijgen dat hij ook lid was van die partij. Met stokslagen op handen en voeten, vuistslagen,opge hangen aan een voet, electri- sche schokken via tong en ge slacht, op blote voeten over hete kolen lopend, urenlang in een ijskoud bad met uitwerp selen, naakt in een isoleercel, bijna zonder voedsel en water. OOSTKAPPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle houdt dinsdag 24 en don derdag 26 april weer Jeugdmuseumdagen. Het thema voor deze paasvakantie is Nieuw Leven. Per dag kan een maximum aantal van tweehonderd deel nemers worden toegelaten. Net als in de voorjaarsvakan tie het geval was, zijn er ook nu weer intekenlijsten ge maakt om vooraf te kunnen bespreken. Intekenen kan door, of zelf naar het museum te komen en de toegangsbe wijzen zelf mee te nemen, of door te bellen. Het nummer is 01188-2620. De uiterste intekendatum is vrijdag 20 april. Aan ieder deelnemend kind wordt een themaboekje uitgereikt tegen de prijs van drie gulden. In het boekje staan opdrachten voor de dag verwerkt, ideetjes voor thuis en achtergrondinforma tie. Het boekje geldt gevens als toegangsbewijs; het bevat het dagprogramma en een gratis consumptiebon. Activiteiten op deze dagen zijn onder meer een boswandeling met opdrachten, een speurspel door het museum met een daaraan verbonden prijs vraag, een film over het leven van de kikker, knutselen op de educatieve zolder en een bui tenspel. Over dit thema is ook een kwartet gemaakt, dat voor 1,25 te koop is. Het kwartet kan ingekleurd worden en moet nog zelf uitgeknipt wor den. Het programma begint op bei de dagen om tien uur. De be sproken toegangsbewijzen moeten voor halftien afge haald worden aan het mu seum op de betreffende dag. Als dit niet gebeurt voor die tijd, kunnen de anderen de toegangsbewijzen alsnog ko pen. De activiteiten duren tot onge veer drie uur. Aangeraden wordt om brood, regenkleding en laarzen mee te nemen en ook een lange veter om het boekje rond de hals te hangen. De dagen zijn toegankelijk voor iedereen, dus ook de ouders zijn van harte welkom. De toegangsprijs voor hen be draagt 1,50 per persoon. Het Zeeuws Biologisch Mu seum is te vinden in de Oran jerie van kasteel Westhove tussen Oostkapelle en Dom burg. De volgende jeugdmu seumdagen vinden in de herfstvakantie plaats. VLISSINGEN - Het buurthuis Het Woltershuis in Vlissingen heeft voor de komende paasva kantie een aantal activiteiten op het programma staan. Dinsdag 24 april starten de ze activiteiten met een film middag. Van twee tot drie uur kun nen de kleuters van vier tot zes jaar komen en van drie tot vier uur zijn de zes- tot en met twaalfjarigen welkom. De en tree is een gulden. Woensdag 25 april kunnen kinderen van vier tot en met acht jaar komen van twee tot vier uur om eieren te zoeken en te beschilderen, en op de ande re manieren te versieren. Voor het mooiste ei is er een prijsje. De toegang is ook hier een gulden. Donderdag 26 april is er voor kinderen van acht tot twaalf jaar een fietscross. Deze begint om twee uur en zal tot ongeveer vier uur du ren. Vrijdag 27 april is er vanaf halfdrie een voetbaltoernooi van winkeliers uit de buurt. Ook is er op die dag van ze ven tot tien uur een playback- songfestival voor alle leeftij den. Hiervoor moeten de deel nemers zich wel even van te voren opgeven. Nog voor de paasvakantie, vanavond al, is er in het Woltershuis een bin go avond. Deze begint om halfacht. Donderdag 26 april kunnen kinderen van vier tot twaalf jaar tussen twee en vier uur kijken naar teken- en mup- petfilms. Het buurthuis Marnix houdt zich ook aanbevolen voor niet meer gebruikt speel goed voor kinderen van nul tot vier jaar. Marnix wil dit ge bruiken voor de kinderop vang. Wie speelgoed voor Marnix heeft kan dit even doorgeven aan mevrouw Visscher, tele foon 70645 of mevrouw Poelstra 68357. Ook in buurthuis Marnix zijn er aktiviteiten in de paas vakantie en wel een paasknut- selmiddag voor kinderen van vier tot twaalf jaar, op woens dag 25 april van twee tot vier uur. Van drie tot vier uur is er dan een ruilbeurs voor onder meer postzegels, buttons, stic kers, strips, sigarenbandjes en dergelijke. De toegang is dan gratis. De Paraplu houdt op bevrij dingsdag een Superparade vol leybaltoernooi in de sporthal van de Zeevaartschool. Het gaat hier om een re creatief sportgebeuren, waar aan twintig Vlissingse recrea tieteams deelnemen. De wedstrijden beginnen om halftien en het duurt tot half vijf. Daarna worden de prijzen uitgereikt. Als een van de zeer weinigen kwam hij vrij en in Zweden constateerden artsen marte lingen. Honderden, duizenden worden zo behandeld volgens de advocaat. De Koerden hebben hun in- dentideit weten vast te hou den, ondanks aanvallen en ge deeltelijke onderwerping door achtereenvolgens Perzen, Grieken, Roemenen, Byzantij - nen, Sassaniën, het Osmaanse rijk, Engelsen, Fransen, Ira- niërs, Irakezen en Turken. Het nieuwe verzetssymbool is een jonge Koerdische smid, Maz- lum Dogan genaamd, die en kele jaren geleden door de Turken werd vermoord als voorman van de arbeiderspar tij. Zijn beeltenis en die van een medestrijder sieren de af fiches en pamfletten, waarmee het nieuwjaarsfeest aan me de-Koerden worden meege deeld. Buiten Turkije krijgt het verzet meer kans zich te orga niseren, zoals in Nederland en andere westerse landen. Voor de Koerdische gemeenschap in West-Europa is er inmiddels ook een dagblad. Het heet Serxwebün, Onafhankelijk heid. Het is de bedoeling dat lang durig werkloze vakmensen zich op vrijwillige basis be schikbaar willen stellen om verschillende karweitjes in en om de woning uit te voeren. Het gaat hier vooral om klein onderhoudswerk, zoals het be hangen van een kamer, schil derwerk, het verzetten van planten en struiken in de tuin. De karweitjes worden uitge voerd voor mensen, die dat om gezondheidsredenen niet zelf kunnen of die om financiële reden geen gebruik kunnen .maken van een betaalde vak man. Men kan zich wenden tot het Buro Baanlozen Service, Dam 59, 4331GG Middelburg op dinsdag, woensdag en donder dag van tien tot vier uur. Het telefoonnummer is 01180- 35790. In de gemeente Vlissingen wonen 2.281 mensen die tot de zogenaamde minderhe- dengroepen behoren, name lijk 600 Molukkers, 850 Suri- namers, 100 Antillianen, 647 buitenlandse werknemers, (Grieken, Portugezen, één Kaapverdiaan, Joegoslaven, Turken en Spanjaarden), 76 woonwagenbewoners en 8 vluchtelingen. Ook Vlissingen is dus een culturele lappendeken. Feit is dat deze groep er vaak wat slechter voor staat dan de Nederlandse stadgenoten. De gemeente is voornemens daar wat aan te gaan doen. De voornemens zijn vervat in enkele dikke nota's die de titel Van buitenstaander tot medeburger hebben meege kregen. Nu doet de gemeente al een en ander, bijvoorbeeld, het houden van voorlich tingsbijeenkomsten die spe ciaal bestemd zijn voor ouders van schoolkinderen uit de minderheidsgroepen. Dit schooljaar is er ook een huiswerkklassenprojeet be gonnen om deze leerlingen bij het maken van het huis werk te helpen en andere schoolse vaardigheden te le ren. Daarnaast geeft de ge meente met regelmaat een voorlichtingsblad uit, Inter- Kontakt. Maar het is nog niet vol doende om ze tot medebur gers te maken, zo blijkt uit de nota. Er staan een serie aanbevelingen in om de po sitie van de minderheden te verbeteren. Zo zouden werkgevers en ook de overheid meer men sen uit deze groep in dienst moeten nemen. Veel wordt er van deze maatregel.bij de overheid niet verwacht, om dat de werkgelegenheid daar de komende jaren nau welijks zal toenemen. De vrouwen moeten meer be trokken worden bij de ge zondheidszorg en maat schappelijke dienstverle ning, want zij komen hele maal niet aan bod op de ar beidsmarkt. Een mogelijk heid om aan werk te komen is ook het thuis maken van handwerkproducten. Wat de huisvesting betreft ziet de gemeente niets in een ge dwongen spreiding over de wijken. Als ze in groepen bij elkaar in de buurt wonen, kunnen ze elkaar zonodig helpen en het vergemakke lijkt het vasthouden van de eigen cultuur. Wel moet de gemeente meer te weten zien te komen over de woonwen sen, zodat deze groep ook naar behoefte in het wo ningbestand kan delen. Er kan ook meer gedaan wor den aan de voorlichting over de wettelijke regelingen op het gebied van wonen. Aan de kwaliteit van de Molukse woningen in Souburg zou ook wel wat extra aandacht mogen worden besteed, al dus nog steeds het rapport. Het zou te ver voeren in dit korte bestek alle aanbe velingen uit het rapport te noemen. Enkele belangrijke zijn nog, op het gebied van onderwijs: het geven van op deze groep gerichte voor lichting om meer inzicht in de onderwijsmogelijkheden te geven; de uitbreiding van huiswerkklassen, hulp bij het zelf organiseren van al- fabetiseringswerk, educa tieve projecten en emanci patie van de vrouw; het schoolonderzoek zal meer moeten aansluiten op de be levingswereld van de min derheidskleintjes en minder op het Nederlandse cultuur patroon; om de minderhe den de kans te geven hun eigen cultuur te beleven, zouden zij een eigen ruimte moeten hebben; op de Vlis singse begraafplaats zal een gedeelte moeten worden ge reserveerd voor islamitti- sche graven. Het afgelopen jaar was er, dank zij een bijdrage van het ministerie van binnen landse zaken 107.645,-, voor dit beleid beschikbaar. Het lopende jaar is dat bedrag 108.835 gulden. Maandag wordt er geen huisvuil opgehaald. Dat geldt ook voor maandag 30 april, koninginnedag. Dins dag maakt de gemeenterei niging een inhaalronde. Wie iets wil weten, kan bellen naar de dienst, tel. 62291. Goede Vrijdag wordt er ook geen vuil opgehaald. Mensen die gewoon zijn hun huis- vuilzakken op vrijdag bui ten te zetten, kunnen er nu op rekenen dat die op don derdag worden opgehaald. MIDDELBURG - Purper 3 is de titel van het nieuwe pro gramma van Kabaret Purper dat donderdag 19 april in de schouwburg van Middelburg te zien is. Het vijf leden tellende groepje noemt zichzelf liever een theatergezelschap dat op eigen wijze steeds nieuwe pa den verkent. Het uitgangspunt in Purper 3 is sprookjes, maar het handelsmerk blijft de zang, zoals in Purper 1 en 2. Een zin uit een recensie van een optreden is veelzeggend: „Een van de opmerkelijke trekjes is dat ze erin slagen een avondvullend programma te brengen zonder politieke stekeligheden, zonder pogin gen laatste restjes taboe te vinden en zonder ook maar één persoon op de hak te ne men". De voorstelling begint om halfnegen. Organisatie Stich ting Podiumkunsten Middel burg. VLISSINGEN - Zaterdag 21 april beroemde punk in de Piek; The Angelic Upstarts. Deze Engelse groep past in het rijtje van de grote namen als Sex Pistols, The Clash, The Damnes, enzovorts. De groep is na bijna een jaar stilte weer in voor optredens. Het concert begint om negen uur. VLISSINGEN - In het arti kel over het vliegerfestijn, dat deze zomer langs de boulevard zal worden gehouden, stond abusievelijk vermeld dat er geldprijzen te winnen zouden zijn. Zo is het niet. Deelnemers aan de vliegerwedstrijd kun nen vliegers winnen ter waar de van respectievelijk 250, 150 en 100 gulden. VLISSINGEN/OOST-SOU- BURG - De afdeling Vlissin gen van Amnesty Internatio nal start deze maand met nieuwe schrijf groepen in de bibliotheek in Oost-Souburg en in het Woltershuis in Vlis singen. Er zijn voorbeeldbrieven en materiaal van Amnesty aan wezig. In Souburg wordt ge schreven op dinsdagmiddag van twee tot vier uur en in het Woltershuis iedere tweede woensdag van de maand van af acht uur. Ook kan men in Vlissingen hiervoor terecht in het pasto raal centrum aan de Kanarie- sprenk 379. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.320 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.339 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kantoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. VLISSINGEN - Er is een tijd geweest dat winkeliers er een eer in zagen hun etalage voor de feestdagen prachtig te ver sieren. Toch gebeurt dat hier en daar nog, zoals bij bakker Schoenmakers in de Kerkstraat (Vlissingen). Deze paasetalage heeft heel ivat uurtjes werk gekost.

Scheldebode | 1984 | | pagina 11