NIVON viert 50/60-jarig bestaan Van oude foto 's en camera 's STEUN AAN ISRAËL Drukverhoging waterleiding kan kwalijke gevolgen hebben Zeeuwse afdelingen houden Open Dagen Open dag in Paraplu Oorsprong Open Dagen Modelboten varen in Westduin Concert met bal na Eenakters in Kuiperspoort Orgelconcert in Souburg Workshop ontspannend werken SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 APRIL 1984 Meubels Rommelmarkt Dodenherdenking Gevonden P Ontslag GOES/MIDDELBURG - Het NIVON, het Nederlands Instituut voor Volksontwik keling en Natuurvrienden- werk, viert eind deze maand haar 50/60-jarig bestaan. De natuurvriendenhuizen be staan 50 jaar; het landelijk NIVON 60 jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum houden de Zeeuwse afdelingen op 28 en 29 april een 'verjaardagsfeestje' en Open Dagen in hun Natuur vriendenhuis in Oisterwijk. Het NIVON- bestuur heeft voor die dagen een bus ge charterd voor leden en be langstellenden. Het NIVON heeft twee Zeeuwse afdelingen: 'Wal cheren' met ongeveer 140 le den en 'Goes' met ruim tweehonderd leden. Deze laatste afdeling beslaat, be halve Noord- en Zuid-Beve land, ook Zeeuws-Vlaande ren en Schouwen-Duive- land. De afdeling Goes houdt elke eerste zondag van de maand vanaf september tot eind mei wandelingen, dag tochten, fiets- en fotopuzzel- tochten en weekenden in Natuurvriendenhuizen. Bij de meeste van deze plaatse lijke activiteiten zijn ook niet-leden altijd welkom. Deze activiteiten zijn in het kader van de ene 'poot' van het NIVON, het natuur- vriendenwerk. Voor wat betreft de volks ontwikkeling houdt de afde ling Goes al voor het derde seizoen -in samenwerking met het REC- een cursus 'School voor vrijwilligers', waarin onder andere wordt geleerd een vereniging op te richten, of bijvoorbeeld een verslag te schrijven. Op het wensenlijstje staat nog een cursus/discussieproject over 'De geschiedenis en de toe komst van de arbeidersbe weging'. Het NIVON hoort zelf oorspronkelijk ook thuis in deze arbeidersbeweging. In de tijd dat men bijeenkwam om over de oprichting van vakbonden te praten, kwam ook de vrijetijdsbesteding wel eens ter sprake. Al hadden de arbeiders in die tijd alleen nog maar de beschikking over een vrije zondag. Dit in tegenstelling tot de beter gesitueerden, die in feite ruime mogelijkhe den hadden op op vakantie te gaan wanneer en waar heen ze maar wilden. Men besloot toen een vereniging op te richten waarin zowel het recreatieve als het infor matieve een plaatsje kregen. Bij die vereniging hoor den ook de zogenaamde Na tuurvriendenhuizen. De eer sten, blokhuties, verrezen in Oostenrijk en sommigen daarvan worden nu nog het hele jaar door gebruikt. Het beheer ervan is in de meeste gevallen in handen van vrij willigers. Natuurvriendenhuizen zijn in feite te vergelijken met jeugdherbergen, maar dan voor de ouderen. Er zijn de laatste jaren ook nauwe contacten met de Jeugdher bergencentrale ontstaan. Leden van het NIVON kun nen voor hun vakantie een plaatsje reserveren in zo'n Natuurvriendenhuis, die in nagenoeg alle Europese lan den te vinden zij n. Ook in Nederland staan in bijna alle provincies Na tuurvriendenhuizen. „Be halve in Zeeland", weet de heer Schrier, voorzitter van de afdeling Goes. „We heb ben er bij het hoofdkantoor in Amsterdam al verschei dene malen op aangedron gen ook hier een Natuur vriendenhuis te bouwen, maar in deze tijd van bezui nigingen zal dat helaas nog wel een tijdje op zich laten wachten", aldus de Goese voorzitter. Daarom maken de Zeeuwse afdelingen gebruik van het Natuurvriendenhuis 'Morgenrood' in Oisterwijk, waar ook op 28 en 29 april de Open Dagen zullen plaats vinden. De Zeeuwen presen teren zich daar met hun ac tiviteiten. Landelijk is er ter gelege- heid van het jubileum een inzamelingsactie gehouden, die al ƒ70.000,— heeft opgele verd. Van dit geld wil men blokhutten bouwen langs een aantal NIVON-wandel- paden in ons land. Boven dien zullen een aantal Na tuurvriendenhuizen van dit geld alternatieve energie voorzieningen kunnen reali seren. Voor de zondag, 29 april, zijn er bussen gehuurd om alle belangstellenden en le den naar Oisterwijk te brengen. Op het programma van die dag staat een wan deling langs het NIVON- wandelpad, een optreden van een NIVON-volksdans groep en een behendigheids spel waarbij prijzen zijn te winnen. De bussen vertrekken zondagochtend om 8.30 uur vanaf het stadhuis in Vlis- singen. In Middelburg staat het vertrek gepland om 8.45 uur vanaf het station en in Goes om 9.15 uur vanaf het parkeerterrein 'de Bussel' in Goes-Zuid. Voor meer informatie hierover kan men ook te recht bij de secretariaten van de Zeeuwse afdelingen. In Goes is dat de heer Hame- link, tel. 01100-27004 of de voorzitter, de heer Schrier, tel. 01100-14084, en in Mid delburg de heer van den Boomgaard, tel. 01180-27732. VLISSINGEN - Walcherse modelbootliefhebbers houden zondag 15 april een demon stratie in de wateren van Westduin. Het begint om twaalf uur. Men wil ook komen tot de op richting van een vereniging voor modelbootbouwers. Dins dag 24 april is de oprichtings vergadering in het Wolters- huis aan de Hogeweg 105 in Vlissingen. De vergadering begint om acht uur. OOST-SOUBURG - Mu ziekvereniging Vlijt en Vol harding uit Oost-Souburg geeft zaterdag 14 april in de van Duij ven voorde-sporthal aan de Dongestraat haar jaar lijkse muzikale uitvoering, die men „Stuiverconcert" gedoopt heeft, naar de symbolische toegangsprijs van een stuiver. Naast Vlijt en Volharding o.l.v. P. de Rooij, T. Bouwense en J. Brouwer staan de sa menwerkende koren „Soli Deo Gloria" en „de Lofstem" onder leiding van Van den Driest borg voor een gevarieerd pro gramma. Het concert duurt circa 2Vz uur. Na afloop is er bal met medewerking van de Flora House Band. WESTKAPELLE - De ver zameling van Ger Kaland uit Westkapelle heeft alles te maken met zijn hobby: de fotografie. Zijn verzameling omvat een aantal oude foto toestellen, foto's en fotoal bums. Kaland was al enkele jaren actief op het gebied van de fotografie, had als amateur zijn eigen donkere kamer gebouwd en schoot regelma tig wat filmpjes vol, toen hij zijn eerste oude fototoestel kocht op de Waterlooplein- markt in Amsterdam. „Doordat je zelf met foto grafie bezig bent, ga je je ook meer interesseren voor de ge schiedenis van de fotogra fie", vindt hij. „Als je be denkt dat sommige toestel len van voor deze eeuw date ren, dan zie je toch wel wat een prachtig stukje techniek dat was voor die tijd. De oudste toestellen zijn nog van hout. De houten kasten werden dan nog door een meubelmaker in elkaar ge zet, pas later kwamen de me talen camera's die in serie gemaakt werden van beken de merken als Zeiss Ikon en Voigtlander". „Natuurlijk zijn niet alle camera's, die ik heb, zo oud. Mijn verzameling omvat ook de wat eenvoudigere klapca- meraatjes en boxjes, die vaak tot voor enkele jaren nog in gebruik waren, voordat ik ze kreeg". Een aantal toestellen heeft Kaland gekregen van vrien den en familieleden. Ze ston den daar vaak toch maar in een vergeten hoekje in de kast opgeslagen en Ger was er erg blij mee. Ook ging hij regelmatig rommelmarkten af, onder meer in Engeland om toestellen te kopen. De laatste jaren breidt de verza meling fototoestellen zich niet meer zo uit. „Het wordt steeds moeilij ker om aan die camera's te komen", is Ger's ondervin ding. „Het is natuurlijk ook een nogal kostbare aangele genheid. Een ander probleem is het ruimtegebrek. Ik heb nu zo'n vijfentwintig oude camera's en om die allemaal een goed plaatsje te geven, heb je wel wat ruimte nodig, anders komen ze niet zo goed tot hun recht. Je moet ze ook wel voorzichtig schoon hoven, mijn vrouw gaat er nogal eens met de plumeau over, omdat de meeste zwart zijn en je er veel stof op ziet. Een secuur werkje, omdat vooral de balgen erg snel be schadigd worden". De oude foto's laten zich natuurlijk een stuk gemak kelijker opbergen. Veilig in geplakt in de al even oude fotoalbums, kan Kaland er heel wat kwijt. „Vroeger was het nog een heel gebeuren als er een por tret gemaakt moest worden. Dat was een heel serieus iets. Met de beste kleren aan naar de fotograaf en de gezichten natuurlijk helemaal in de plooi. Misschien zijn daarom die oude portretten zo prach tig. Veel van die oude foto's zijn afgedrukt op stevig kar ton, maar ik heb ook glazen negatieven en een daguerro- typie. Dat is eigenlijk een fo to op een metalen plaat, de voorloper van de moderne fotoplaten". Met verjaardagen in de fa miliekring worden de oude foto's nogal eens uit de kast gehaald en krijgt Ger er weer wat mee om zijn verza meling uit te breiden. „Met die foto's komen dan natuur lijk ook de verhalen over die oude familieleden weer bo ven. Op zo'n manier gaat zo'n portret echt voor je le ven. Doordat ik de laatste tijd met nog meer hobby's bezig ben, kan ik eigenlijk niet genoeg tijd aan mijn verzameling besteden, maar zodra ik weer alles zo te voorschijn haal, kan ik me er zo weer uren in verdiepen". MIDDELBURG - De Zeeuwse werkgroep „Steun aan Israël", een afdeling van het Israël Comité Nederland, houdt op woensdag 18 april in De Schakel in Middelburg een bijzondere bijeenkomst. Voor het eerst zal namelijk de ac tualiteit van het Midden-Oos ten via een directe lezing bij het Zeeuwse publiek worden gebracht. De spreker is Arie Kuiper, hoofdredacteur van De Tijd en commentator buitenland voor de KRO. Kuiper is een journa list die zeer goed op de hoogte is van de problematiek in het Midden-Oosten. Na zijn inlei ding kunnen, wanneer de tijd dit toelaat, vragen worden ge steld. Tijdens deze avond zal ook aandacht worden geschonken aan de start van een nieuw project, dat de Zeeuwse afde ling mede gaat financieren. Het betreft de zeer noodzake lijke bouw van een eerste Ro de Kruis-hulppost in Petach Tikwa, een stad met 100.000 in woners. De eerste hulppost daar dateert nog van voor de vrijheidsoorlog in 1948. Het Israëlische Rode Kruis wordt niet internationaal ge steund en is daarom afhanke lijk van giften. Uitbreiding en modernisering van genoemde hulppost vraagt een bedrag van 600.000 gulden. De Zeeuwse afdeling van het I.C.N. wil zich inzetten om het gestelde doel zo snel moge lij k te bereiken. Dat gebeurt door de verkoop van voorna melijk origineel Israëlische produkten, postzegels en an sichtkaarten. Twee stands worden inge richt in De Schakel waar de leider van M.D.A. Nederland, de heer J. van der Giessen het publiek tevens ruim zal voor lichten over genoemd projekt. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en de toegang is vrij. Een scène uit Dialoog van een prostituee met een van haar klanten. MIDDELBURG - De Utrechtse theatergroep Piek brengt za terdag 14 april twee eenakters. In het Kuiperspoorttheater zijn vanaf acht uur te zien. Ik had het me anders voorgesteld, een tragi-komedie van Franz Xaver Kroetz en Dialoog van een prostituee met een van haar klanten, een toneelspel van Dacia Maraini. „Ik had het leven me anders voorgesteld, meer als een spel van nauw betoomde krachten, van groote passies en vermetel trachten, de groote trek, de worsteling met geweld." Dit dichtte Slauerhoff en is het motto van de eerste eenak ter over een echtpaar dat al leen nog maar lijkt te kunnen leven, zoals het hoort. Totdat die situatie onverwachts VLISSINGEN - Buurthuis De Paraplu houdt zaterdag 14 april een open dag van 10.00-14.00 uur. De bedoeling is dat de wijkbe woners op deze dag kennis nemen van de activiteiten van het buurthuis. wordt doorbroken. Het tweede spel toont twee mensen die hun gevoelens hebben onderdrukt. De hoer, omdat ze vindt dat vrouwen altijd geprostitueerd worden, waar ze zich ook bevinden (daarom koos ze bewust voor het vak) en de klant die om or de en moraal roept uit klein burgerlijkheid. De organisatie is in handen van het Middellhurgs Theater. Voor volwassenen zijn er in de ochtenduren demonstraties en exposities van diverse crea tieve technieken: textiele werkvormen, kleding maken, glasschilderen, werken met droogbloemen, fotografie. De ze activiteiten vinden plaats in de ochtenduren (van 10.00- 13.30, de fotografie-expositie tot 14.00 uur). Tevens wordt er van 11.30-12.00 uur een demon stratie jazz-gymnastiek gege ven. Voor de kinderen staan er ook allerlei activiteiten op het programma zoals: fancy fair en diverse spelen. Van 11.30- 12.00 uur vindt er een optreden plaats van het poppentheater Parabel. Verder zijn er nog aanwezig informatie- en hapjesstands. Tevens verzorgt het wijkko- mitee Paauwenburg een plan- tenverkoop en vindt er een rommelmarkt plaats. Degenen die spullen hebben voor deze OOST-SOUBURG - Orga nist Rien Balkenende en vio liste Myra van Groenendaal wijden zaterdag 14 april met een concert het gerestaureerde orgel van de hervormde kerk in Souburg in. Het orgel, dat 110 jaar oud is, was hard aan restauratie toe. Verschillende pijpen wa ren verzakt en er kwam geen geluid meer uit. Ook het kla vier is onder handen genomen. Het is opnieuw belegd met ivoor en de uitgesleten peda len zijn weer hersteld. Vrij willigers hebben het front van het orgel weer in de oorspron kelijke kleuren geschilderd. Wie het gerestaureerde or gel wil horen, kan gratis in de kerk terecht. Het begint om acht uur. rommelmarkt kunnen dit brengen in het buurthuis op: donderdag 12 en vrjidag 13 april ('s middags van 14.00- 17.00 uur en 's avonds van 19.30-22.00 uur). In het weekend van 13-15 april houdt het Middelburgse Surati Rajneesh Meditatie Centrum een workshop geti teld „Ontspannend Werken". Onder deskundige begelei ding kunnen deelnemers leren zich „beter te ontspannen, meer zicht op zichzelf en hun relaties te krijgen en meer vreugde en vitaliteit in hun le ven te brengen in plaats van sleur, spanning en nervosi teit". De gebruikte technieken komen uit de Gestalttherapie, psychosynthese, meditatie en bio-energetica. In verband met de belang stelling is het raadzaam zich van te voren op te geven. Het adres is Brakstraat 9, tel. 01180-38198. MIDDELBURG/SEROOSKERKE/VEERE - Door het samengaan van de Watermaatschappij Zuid-West-Nederland en de voormalige Gemeente Bedrijven Middelburg is het nu mogelijk om de distributienetten van deze twee maatschappijen te koppelen. Dat maakt het noodzakelijk om met gelijke netdrukken te werken, wat zo zijn gevolgen heeft voor de verbruikers. De druk op de waterleiding moet namelijk in de binnen stad van Middelburg, de noordzijde van de stad en de omgeving St. Laurens, Seroos- kerke en Veere om hoog. Niet alle waterleidingen, vooral oude, zijn daartegen bestand. Half april wordt begonnen met een geleidelijke drukver hoging die, als alles goed gaat, eind april volledig uitgevoerd moet zijn. De druk varieert nu van 24-30 mwk afhankelijk van de plaats en het tijdstip van de dag. Deze druk wordt nu verhoogd tot 50 mwk. Een drinkwaterleiding moet overeenkomstig de voorwaar den vermeld in de Algemene Voorschriften voor drinkwa terinstallaties bestand zijn te gen een druk van 100 mwk. Toch kunnen er wel eens lek ken ontstaan, stortbakken van toiletten overlopen en ont- lastkleppen van warmwater apparaten doorlaten bij ver hoging van de druk, zeker na een lange periode met lagere druk. Het advies van het WMZ is dan ook een en ander nauw lettend in het oog te houden. Vooral oudere woningen waar nog loden leidingen aanwezig zijn, kan men het best de wa terleiding in de gaten houden. Als er geen verbruik in huis is, mag de watermeter niet draaien. Ook moet men attent zijn op onverklaarbare ruisge- luiden. Voor eventuele nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het districtskan toor van WMZ in Vlissingen, telefoon 01184-13956. B. en w. van Middelburg willen het betaald parkeren in de Middelburgse binnen stad op enkele plaatsen uit breiden. Al meldt het college wel: „Uitbreiding moet met de nodige voorzichtigheid gebeuren ter voorkoming van leegstand bij de par keerplaatsen". Als de adviescommissie voor het verkeer woensdag 11 april een positief advies geeft, zal betaald parkeren ingevoerd worden op de vol gende plaatsen (en als na tuurlijk ook de raad later in de maand accoord gaat): Onder de nieuwe biblio theek en het parkeerterrein er naast aan de Kousteense- dijk. Het tarief komt op een kwartje per 20 minuten. De parkeergarage Geere- gebied en aan het Vlissings bolwerk. Voor de parkeer garage wordt het tarief een gulden per 50 minuten en voor de uren dat de garage niet in gebruik is ('s nachts dus) 50 cent voor elke 50 mi nuten. Dit tarief wordt niet meteen toegepast. Vanaf het gereedkomen tot 1 oktober is het parkeren daar gratis, van 1 oktober 1984 tot 1 april 1985 50 cent per 50 minuten en daarna het volle tarief. Het Hof van Tange blijft gratis. Op het gedeelte van Ach ter de Houttuinen tussen de Langevielebinnenbrug en Domburgs Schuitvlot. Op de Langevielebinnen brug. NIEUWS VAN HET STADHUIS MIDDELBURG Het invoeren van betaald parkeren tijdens de koop avonden wordt niet raad zaam geacht. Zoals ook uit een brief van de Middel burgse Centrale voor On dernemers in het midden- en kleinbedrijf aan b. en w. blijkt, zijn er dan voldoende parkeerplaatsen, zodat niet door middel van betaald parkeren voor doorstroming hoeft te worden gezorgd. B. en w. leggen dan ook het advies van het Groot winkelbedrijf naast zich neer. Het Grootwinkelbe drijf is voor het invoeren van betaald parkeren, om dat er voor de consument dan duidelijkheid wordt ge schapen: als de winkels open zijn is er betaald parkeren. De adviescommissie komt vanavond om halfacht bij een in de maquettekamer van het stadhuis. De jaarlijkse herdenking van de in de Tweede We reldoorlog gedode landgeno ten wordt vrijdag 4 mei weer in de Abdij gehouden. De dodenherdenking be gint daar om halfacht met een koraal, uit te voeren door de christelijke brass band Onda uit Middelburg. Daarna is er samenzang. Al le zangkoren en vertegen woordigers van verenigin gen zijn uitgenodigd om mee te komen zingen. Achtereenvolgens komen de volgende liederen aan bod: Wilt heden nu treden, O Heer, die daer, Blijft bij ons Heer. Tussen de gezangen door zal mevrouw Schel- tens-Koops declamaties la ten horen. Om tien voor acht gaan de klokken van de Lange Jan en van de r.-k. kerk luiden, waarna het gezelschap zich via de Balans naar de Groenmarkt begeeft. Om acht uur geeft een hoornsig naal het begin van de twee minuten stilte aan. De plechtigheid wordt be sloten met het blazen van de Last Post, het leggen van bloemen en het zingen van het zesde couplet van het Wilhelmus. In de periode van 22 fe bruari t/m 21 maart 1984 zijn bij de gemeentepolitie te Middelburg de volgende woorwerpen als gevonden aangegeven: kinderporte monnee, inhoud kleingeld; rood/bruine portemonnee, inhoud sleutel en geld; licht bruin leren portemonneetje, inhoud geld; bruin leren portemonnee, inhoud geld; zwarte knij pportemonnee, inhoud geld, strippenkaart, consumptiebon; bruin/beige portemonnee met drukknop, inhoud Nederlands en Bel gisch geld; wandelboekje; kinderhorloge, kleur zwart; goudkleurig dameshorloge met leren bandje; zil verkleurig ringetje met 3 steentjes; zilveren arm bandje met rode en zilveren bolletjes; zilveren kinde rarmband met bolletjes; handschoenen; kinderboek „Pleuntje Pukkel"; Parker pen met inscriptie; giropasje bankpasje; sleutels; 1 paar trimschoenen, kleur zwart in oranje schoenendoos; blauwe damestas, inhoud make-upartikelen; door zichtig plastic draagtasje, inhoud foto's album; lin nen tas met sportspullen; zak met diverse groenteza den; blauwe damestas zon-t der inhoud; bankbiljetten; bruin geblokte sjaal; don kerblauw kinderjack met lichtblauwe strepen; blauwe regenbroek maat M; stoffen grijze korte jas met button; gele gebreide das; gele re genbroek. In het Tref center werden de volgende voorwerpen ge vonden: donkerblauwe ge breide sjaai; bruin/beige ge blokte sjaal; groen/blauw/ geel/rood gestreepte wollen sjaal; bordeauxrode sjaal met vogels; handschoenen; klein zwart portemonneetje zonder inhoud; pasfoto's; sleutels; kinderportemon nee tje, inhoud kleingeld; beige gehaakt tasje met houten handvaten; rieten kindermandje met bloemen; bruin/beige gestreepte ny lon boodschappentas. Burgemeester en wethou ders van Middelburg hebben de heer A.J. de Jonge per 1 mei 1984 op eigen verzoek eervol ontslag verleend als hoofd van het gemeentelijk bureau Voorlichting. Dat in verband met zijn benoeming bij de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland (SVRZ) in Middel burg, waar hij belast wordt met de publiciteit en verdere activiteiten op het gebied van voorlichting en public relations. De heer De Jonge, die zes jaar bij de gemeente Middelburg heeft gewerkt, is door het opnemen van verlofdagen al vanaf 1 april niet meer in zijn huidige functie werkzaam.

Scheldebode | 1984 | | pagina 11