HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN VLIEGERCIRCUS De wondere wereld var ld ozei i treinen, vleugels en zeilschepen Vlieger-Op Zomerzegeis weer te koop Braderie moet M'burg tot internationale folklorestad maken Johannis Passion van Oratorium vereniging Uan der maden Stille kring Sportmedisch Adviescentrum Zeeland is begonnen Speeistad zoekt vrijwilligers Avond over Frankrijk Pianoconcert Mengelberg V 1 Liefhebbers gezocht voor een scrabble-club Lentefeest Nog plaats voor reis naar Polen BENT U IN VERWACHTING? M 301 VLISSINGEN - Vlieger-enthousiasten kunnen zondag 5 augustus hun hart ophalen op de boulevard in Vlissingen. De meest merkwaardige vliegers zul len dan de lucht ingaan, als het althans een beetje wil waaien, bijvoorbeeld een treinvlieger bestaande uit 250 losse vliegertjes, een vier meter hoge vlieger met een 50 meter lange staart, een vlieger die mensen de lucht in kan tillen, Europa's grootste vlieger met een vliegeroppervlak van 80 vierkante meter, en misschien, De Vliegende Hollander, een vliegende driemaster. Fotowedstrijd Vliegerwedstrijd EDELSTAAL-EN PLEETCASSETTES 15-20% VOORDEEL Boze geesten Wetenschap blauwe\\nyrijetijps klediwc\ winkel Burg. Promenade 27 - Middelburg DAMES DEBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 32e JAARGANG - OPLAGE 42 659 EX WOENSDAG 4 APRIL 1984 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL. 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Organisator van dit vlieg- circus is Vlieger-Op uit Den Haag. Het festijn vofrmt de af sluiting van het 'viissingse Straatfestival dat zich evenals alle andere feesten ter gele genheid van de opening van de boulevard aan de zeekant van de stad zal afspelen. Te zijner tijd wordt er meer bekendge maakt over deze feesten die onder de noemer Vlissingen Maritiem belangstelling uit het hele land moeten trekken. Strand, wind en water zijn de trefwoorden voor wedstrij den, waarvoor iedereen zich nu al kan inschrijven bij de Culturele Raad Vlissingen. Zo houdt de bond voor ama teurfotografen een landelijke fotowedstrijd, waaraan ieder een kan meedoen. Elke deelne mer kan maximaal vijf foto's inzenden over strand, wind en water. Voor 31 mei moeten ze in bezit zijn van de Culturele Raad Vlissingen, Postbus 51, 4380 AB Vlissingen. Een jury pikt de beste foto's er uit. Ze zullen te zien zijn op een expositie in het stadhuis en wel van 2 juli tot en met 31 augustus. Deelnemers kunnen bij de Culturele Raad een in schrijfformulier aanvragen. Wie lol heeft in het zelf ma ken van vreemdsoortige vlie gers, kan 5 augustus een vlie ger oplaten voor de vlieger wedstrijd. Een jury zal de vliegers op onder meer origi naliteit en functionaliteit (ze moeten tenslotte wel de lucht in kunnen) beoordelen. Er zijn drie geldprijzen te winnen: 250,-, 150,- en 100,-. Deel nemers moeten zich wel voor af opgeven bij de Culturele Raad (01184-14928). Wat het professionele vlie gerfestijn betreft, de Hage naar Gerard van der Loo van Vlieger-Op zorgt dat er hon derden vliegers te zien zullen zijn. Bij een vorig vliegerfeest in Scheveningen trok Vlieger- Op honderdduizenden bezoe- kers. Vliegeren is dan ook Door rechtstreekse afname Kleine Markt 1, Vlissingen 01184-12605-Vrijdag koopavond MIDDELBURG - Zaterdag 7 april vormt de vredesbeweging in Middelburg weer een stille kring als protest tegen kernbe wapening. De kring staat van half twaalf tot twaalf uur op de hoek van de Koorkerkstraat en de Lange Delft. Belangstellen den kunnen zich altijd bij de kring aansluiten. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op Walcheren. Oplage: Editie Vlissingen 22.320 ex. Gemeenten: Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg 20.339 ex. Gemeenten: Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, tel. privé 01184-60369; Jos Rentmeester, tel. privé 01195-379. Openingstijden kèntoor Vlissingen: 08.30-12.30 u, 13.30-17.00 u. Redactie: Redacteur: Ad de Jong, tel. privé 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, tel. privé 01184-64630. geen kinderspel voor Van der Loo. Hij reist de hele wereld rond om zijn wonderlijke bouwsels te tonen. Ook Azië doet hij aan, de geboortegrond van de vlieger. Waarschijnlijk was het China waar de eerste vliegers de lucht in gingen, zo'n 2500 jaar geleden. Ze werden soms aan gewend voor godsdienstige doeleinden, bijvoorbeeld in Zuid-Amerika. De opstijgende vlieger symboliseerde bij be- lieten vliegers op boven de bouwwerken die manden ste nen of ander bouwmateriaal omhoog tilden. Nog een stapje verder en je hebt een vliegen de mens. De eerste vliegende mensen werden opgelaten, zit tend achterop reusachtige vliegers. Dit gebeurde alle maal in Azië, in Europa pro beerde Leonardo da Vinei het nog met vleugels. De vlieger is hier bekend sinds de vijftiende of zestiende grafenissen de naar de hemel klimmende ziel. In Korea liet men tot voor enkele jaren aan het begin van het nieuwe jaar in elk gezin een vlieger op, waarop de na men en geboortedata van de zonen geschreven stonden. Als de vlieger op grote hoogte was, sneed pa het touwtje door: de wind voerde de vlieger ver weg en de Koreanen vermoed den dan dat boze geesten er achteraan zouden gaan en de kinderen dat jaar met rust zouden laten. Vliegers voorspelden ook de toekomst of het weer. Een vlieger is dus niet zomaar speelgoed, dat is duidelijk. In Japan had men al vroeg door (practisch denken) dat de vlie ger ook materieel nuttig kon worden gebruikt. De Japanner benutte de trekkracht bij de bouw van hoge torens en gebouwen. Ze eeuw, toen zeelieden er op hun ontdekkingsreizen mee in aanraking kwamen. Zeker de eerste eeuwen was de vlieger kinderspeelgoed; pas in de achttiende eeuw ziet de we tenschap de mogelijkheden voor het onderzoek van de at mosfeer. Benjamin Franklin bijvoorbeeld gebruikte een vlieger bij een proef die moest bewijzen dat bliksem een vorm van elektriciteit is. Op het vliegerfestijn gaat het voornamelijk om het ple zier, al is het ontwerpen van vliegers een bijna weten schappelijke zaak geworden. Zo zijn er stuntvliegers te zien, wier vorm aan de hand van onderzoek in de windtunnel is ontwikkeld. Deze vliegers hebben een maximale trek kracht en leveren vliegsnelhe- den van rond de 100 kilometer per uur. Een Chinese duizendpootvlieger: 60 segmenten. Enkele tientallen van die vleugelvliegers aaneengekop- peld leveren genoeg trek kracht om de bestuurder, zeg maar piloot, van de grond te tillen en zo, al zwevend, met z'n vliegers halsbrekende toe ren uit te halen. De Amerikaan Samuel Cody ontwierp een ander vliegsys- teem in 1861. Het is de zoge naamde doosvlieger. Met zijn vinding kwam hij zover dat de zeven liftvliegers de lijn zo sterk trokken dat de doosvlie ger met een persoon in een mand daaronder al een hoogte van 300 meter bereikte. Deze en modernere systemen zullen in Vlissingen te zien zijn. VLISSINGEN - Afgelopen maandag is het Sportmedisch Ad viescentrum Zeeland geopend. Op het SMA werken artsen en fysiotherapeuten die gespecialiseerd zijn op het gebied van keu ring, advisering en begeleiding van sportbeoefenaars. Er kun nen uitgebreide keuringen worden verricht die speciaal op de verschillende sporten zijn afgestemd. De inhoud van de sportkeu ring kan naar de wens van de sporter worden samengesteld. Verder geeft het SMA advie zen op het gebied van voeding, training en blessurebehande ling en worden er voorlich tingsbijeenkomsten op het ge bied van gezondheid georgani seerd voor sportorganisaties en verenigingen. Ook is er een sportspree- kuur waar de adviezen betref fende behandeling en preven tie van sportblessures worden gegeven. Het SMA is er niet alleen voor topsporters en wedstrijdsporters maar ook voor de recreatiesporters en trimmers. De kosten van de sportkeu ringen zijn afhankelijk van de samenstelling van het keu ringspakket en zijn ongeveer gelijk aan de consulttarieven van huisartsen. Het SMA Zeeland is geves tigd aan de Clacisstraat 165 in Vlissingen. VLISSINGEN/MIDDELBURG - De verkoop van zomerpostzegels is weer begonnen. In nauw overleg met de Stichting Zomerpostzegels heeft de PTT een nieuwe serie zegels het licht doen zien. Het onderwerp is dit jaar: weidevogels. Naast de serie van vier ze gels geeft de PTT dit keer voor het eerst ook een postzegelau- tomaatboekje uit. Dit keer is VLISSINGEN - In verband met de voorbereidingen van de jaarlijkse Speeistad in Vlis singen zoekt de Werkgroep Speeistad een aantal vrijwilli gers, dat wil meedenken over de opzet van Kleuterdorp, het vakantiespektakel voor de al lerkleinsten in het kader van Speeistad. De werkgroep denkt aan mensen die willen meedenken over de inhoud van het pro gramma dat dit jaar als thema „ruimtevaart" heeft gekregen. Ook op de werkavonden, die dinsdags van 19.00 tot 22.00 uur plaatsvinden, kan de organi satie nog mensen gebruiken die de handen uit de mouwen willen steken. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met de werkgroep via Lies Luikenaar of André Sloos, per adres club huis Scheldebuurt, Glacis- straat 97 Vlissingen, tel. 01184- 12302. MIDDELBURG - De Asso ciation de la Culture Frangaise en Zélande houdt zaterdag 7 april een avond over Noord- Frankrijk. Deze begint om acht uur in aerobic centrum Schuttershof aan de Vlasmarkt in Middel burg. Er worden films over de streek vertoond en men kan er verschillende specialiteiten uit dat gebied proeven. De toegangsprijs bedraagt voor leden twee gulden, ande re belangstellenden betalen het dubbele. Voor nadere in formatie kan men bellen naar een van de volgende num mers: 01184-18713, 01180-15837 of 01180-36705. MIDDELBURG - „Middel burg Folklorestad" is ook dit jaar de naam waaronder van donderdag 14 tot en met za terdag 16 juni de braderie in de Zeeuwse hoofstad wordt gehouden. Het was in 1983 voor het eerst dat met dit thema werd gewerkt. Omdat deelnemers en bezoekers het toen als bijzonder positief hebben ervaren, heeft de Stichting Middelburgse Bra- deriebelangen besloten voor lopig op de ingeslagen weg voort te gaan. Bovendien biedt het gekozen thema nog vele mogelijkheden voor verfijning en uitbouw. De braderie 1984 krijgt een extra feestelijk karakter, omdat het voor het tiende achtereenvolgende jaar is dat in Middelburg dit pu- bliektrekkende evenement plaatsvindt. De braderiecommissie, waarin alle winkelstraten zijn vertegenwoordigd, wil van „Middelburg Folklore stad" meer maken dan alleen een plaatselijke gebeurtenis. Men is van mening dat de vorig jaar gekozen opzet alles in zich heeft om een trek pleister van (inter)nationaal formaat te worden. In de voorbereidende fase, die nu aan de gang is, werd al dui delijk dat op diverse be langwekkende onderdelen kan worden gerekend. Vanzelfsprekend maken de deelnemers met hun kra men en andere attributen een zeer belangrijk deel uit van de komende jubileum braderie. Ieder jaar weer zor gen deze standhouders door hun grote aantal en kwali teit voor een onontbeerlijk element in het geheel. er voor het eerst ook een wed strijd aan verbonden. De stichting heeft per provincie tweeduizend gulden toege kend aan die plaats waar het plaatselijk comité relatief de meeste boekjes heeft verkocht. Het comité mag dan zelf de instelling aanwijzen, aan wel ke dit bedrag geschonken mag worden. De opbrengst van de Zomerpostzegelactie steeg enorm de laatste jaren. In 1978 was anderhalf miljoen gulden beschikbaar voor besteding en in 1983 al het dubbele van dit bedrag. In Vlissingen worden de eerste zomerpostzegels ge kocht door mevrouw Wester hout- van Sparrentak. Het stalletje van het Vlissingse co mité staat van woensdag 3 tot en met vrijdag 20 april in het postkantoor aan de stadhuis plein van halfnegen tot half een. Ook zijn de zegels verkrijg baar in de Miro op vrijdag 6 en 13 april van halfzeven tot halfnegen en zaterdag 7 en 14 april van halfelf tot vier uur. In Middelburg verkoopt de Unie van Vrijwilligers in het postkantoor aan de Lange Noordstraat. De openingstij den zijn daar van 3 tot en met 6 april van kwart voor tien tot vijf uur en van 9 tot en met 20 april van kwart voor tien tot twaalf uur en van kwart voor twee tot vier uur. Bovendien is er een ver koopstand in de Rabobank aan de Langeviele van 3 tot en met 6 april van tien tot vier uur. MIDDELBURG - Zaterdag 7 april geeft de Koninklijke Ora toriumvereniging Tot Oefening en Uitspanning een uitvoering van de Johannis Passion van Bach. De uitvoering vindt plaats in de Concertzaal in Middelburg en begint om acht uur. De Oratoriumvereniging, die dit jaar honderd vijf tig jaar bestaat, heeft er een tra ditie van gemaakt elk voor jaar deze passie van Bach ten gehore te brengen. De vereniging probeert een zo authentiek mogelijke uit voering te brengen: een inte grale uitvoering met zes voca le solisten en met begeleiding door de instrumenten die Bach voorschreef. Zo is dit jaar aan het rijtje van instrumentale solisten een bespeler van de luit toegevoegd. Als vocale solisten treden op: Ellen Bollongino, sopraan; Christine Harvey, alt; Howard Crook, tenor; Harry Geraerts, tenor; Bernard Kruysen, bas en Wout Oosterkamp bas. De instrumentale solisten zijn Tijn van Eijk aan het orgel, Nelly Duin, viola da gamba en Willem Mook, luit. Het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland verzorgt de be geleiding. Aangezien alles er op wijst, dat het orkest opge heven zal worden, zal het waarschijnlijk de laatste keer zijn dat dit orkest het koor be geleidt. De dirigent is Jo Ivens. MIDDELBURG - Zondag 8 april weer een pianoconcert in de serie Het Derde Pedaal, dit keer in het Kuiperspoortthea- ter in Middelburg. Het wordt een solorecital van componist pianist Misha Mengelberg. Mengelbergs specifieke richting in de muziek komt feitelijk uit twee bronnen voort: zijn fluxusperiode, waarin muziek en theater een onverbrekelijk geheel vormen, en zijn afstand nemen tot de Amerikaanse free-jazz. Men gelberg begon beide elementen in zijn werk als pianist te brengen, werkte en werkt veel samen met Fluxus kunstenaar Wim T. Schippers. In zijn pianospel bezit Men gelberg een sterk gevoel voor understatement. Hij mengt ci taten uit de klassieke piano muziek met die uit werk van bijvoorbeeld Duke Ellington, Thelonious Monk of de legen darische dixielandpianist Herbie Nicols. Het concert begint om half- vijf. Organisatie Stichting Nieuwe Muziek. De Vliegende Hollander: zeven meter lang, een hoofdmast van zeven meter en zestien grootzeilen. Bij windkracht vier gaat het schip de lucht al in. gllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllljllllllllllllllllllllllllllilllllllllililillilllllllllllllllllllllll'l VLISSINGEN - Mevrouw 't Hart uit Vlissingen heeft plannen om een scrabble- club op te richten. Zij is zelf enthousiast speelster van dit woordspel en doet ook regelmatig mee aan landelijke wedstrijden op dit gebied. Omdat het voor veel mensen moeilijk is een ge schikte partner te vinden voor dit spel, lijkt een der gelijke club, die tweemaal per maand bij elkaar zou moeten komen, haar echt een uitkomst. Op deze ma nier kan men zich niet al leen een paar uur gezellig met dit spel bezighouden, maar zich ook voorbereiden op kampioenschappen. „Als er veel belangstel ling voor is, zouden we zelfs in Vlissingen toernooien kunnen houden", hoopt ze. „Zoiets is er hier nog niet, zover ik weet". Omdat mevrouw 't Hart enkele jaren in Amerika gewoond heeft en het scrabblespel daar ook heel populair is, kan zij het spel zowel in het Engels als in het Nederlands spelen. Mensen die interesse heb ben voor een scrabbleclub kunnen telefonisch contact met haar opnemen. Het nummer is 79313. riiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii? /^EANS/ MIDDELBURG - De werk groepen van het COC op Wal cheren, de Bevelanden en Zeeuws-Vlaanderen hebben zaterdag 7 april een lentefeest op het programma staan. De avond wordt gevuld met thea ter, disco en dans. Het vindt plaats in het Ont moetingscentrum Dauwen- daele aan de Vrijlandstraat 51 in Middelburg. Met twee to neelstukken (van Gideon van der Veer en Adje Erkelens en Cor Blom) wil men proberen „bewustwording en integra tie" te bewerkstelligen. Het lentefeest begint om acht uur, kaarten zijn verkrijgbaar bij de volgende adressen: Girses- land 3 Middelburg, Van Dis- hoeckstraat 238 en Meindert Hobbemalaan 22 in Vlissingen en Amstelstraat 111 in Sou burg. VLISSINGEN - De reis naar Polen die voorzitter Lipowski van de Stichting Zeeland Helpt Polen organiseert, is nog niet volgeboekt. Lipowski, die ook vorig jaar al een reis naar zijn geboorte land heeft georganiseerd, wil met dit soort reizen bereiken dat Nederlanders het echte Polen leren kennen. De reizen zijn dan ook niet opgezet om winst te maken. Het gaat in dit geval om een bustrip van twaalf dagen. De deelnemers bezoeken Zuid- Polen. Mooi landschap en oude steden staan ruimschoots op het programma. Lipowski zorgt voor de for maliteiten, zoals de reisverze keringen en de visa. Wie er meer over wil weten, kan bij hem terecht voor inlichtingen. Het adres is Hobeinstraat 20- 22. tel. 01184-13402. Hou dan deze advertentie eens voor de spiegel.

Scheldebode | 1984 | | pagina 1