Nieuw herinrichtingsplan Markt ligt ter inzage Oude blikken doosjes, I een bron van nostalgie I Kinderkledingbeurs Wijkcomité stimuleert planten van bloemen School Honderd Paraplu Reumafonds Bhagwan middelpunt seminar Jan Foudraine Gospelzang Een dag uit de dood van verdomde Lo wietje Marimbaconcert Keiko Abe Cursus bloemschikken, aangepast aan seizoenen Schijf'83 houdt eerste grote sjoeltoemooi Wat bindt gescheiden mensen? op Zeeuwse jazzdag Weense avond Papil Ion Vergadering I Boenwas Bijeenkomst Italiaanse vereniging Beurs speelgoed Pianorecital SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 28 MAART 1984 309 Parkeren op de Markt wordt bijzaak. Het verkeer naar de Markt, meer in het algemeen door het cen trum, moet worden be perkt. De straat naast de gevelwanden rond de Markt worden promenade. Dit zijn de drie uitgangs punten van het nieuwe plan voor de herinrichting van de Middelburgse Markt. Het staat als enige punt op de agenda voor de ver gadering van de advies commissie voor het ver keer donderdag 5 april. In een toelichting op het plan staat dat het niet de bedoeling is de Lange Viele met meer verkeer dan no dig te belasten. Ook de Gortstraat zou niet in een hoofdverkeerssysteem moeten worden opgeno men. Als toegangsweg tot de markt heet de Lange Noordstraat-Stadhuis straat de meest geschikte. B. en w. zouden graag zien dat het plan zodanig werd aangevuld dat ook de Gra venstraat vanaf de Zuster straat tot de Markt winke- lerf wordt. Fietsers en bromfietsters zouden er wel toegelaten worden. Bovendien willen b. en w. de plaats en 'het esthetisch aanzien' van de op de Markt staande frites kraam, bloemenkraam en ijskraam aan een kritische beschouwing onderwer pen'. De parkeerduur op de Markt zou beperkt moeten worden tot twee uur. Op het Plein zien b. en w. graag een 'kunstzinnig at tractief. element'. Waar dit 'kunstzinnig attractief ele ment' precies zou moeten komen, is nog niet duide lijk. Wie meer over het nieu we plan wil weten, de te keningen liggen ter inzage op de afdeling algemene zaken van het stadhuis. Woensdag 18 april opent wethouder Schoenmakers van onderwijs het nieuwe gebouw van de openbare lagere school De Bree- burch. De school staat aan de Leeuwerikstraat 3. De opening vindt plaats om twee uur. De heer Rottier kreeg af gelopen maandag hoog be zoek in het Jacob Rogge veenhuis aan de Noordsin gel. Hij werd honderd jaar. Burgemeester Wolters kwam langs om hem daar mee te feliciteren namens het gemeentebestuur. Ook mevrouw Boertien, echtge note van de commissaris van de koningin van Zee land, was er even. Op zaterdag 31 maart wordt weer een kinderkledingbeurs ge houden in buurthuis Scheldebuurt. Alle kleding, mits heel en schoon, is welkom. De in- en verkoop vindt plaats van 9.30 uur - 12.30 uur. De opbrengst is op fifty-fifty basis. Het adres is Glacisstraat 97. Voor inlichtingen tel. 12302. Dinsdag 3 april vanaf 19.00 uur geeft kinderkoor-play- backgroep „Ups and Downs" een eerste uitvoering. Wekelijks komen zij in de „Scheldebuurt" bij elkaar om te oefenen, en dat doen zij nu al anderhalf jaar. Het staat onder leiding van Carla en Bram Coppoolse, bekend van het muzikaal kindertheater Kasjiesier. De liedjes en de playbackshow worden gege ven in de sfeer van 'kinderen voor kinderen'. De toegang is gratis. Het op treden vindt plaats in „De Piek", Hellebaardierstraat 11. middag heeft een „open" ka rakter zodat ook niet-leden van de kookclub welkom zijn. Op het menu staat: pannekoe ken met als toetje een verse fruitsalade. De tijd: van 16.00- 17.15 uur, de entree bedraagt ƒ1-. Vanwege het streven om het aktiviteitenprogramma voor jongeren uit te breiden, zoekt het buurthuis De Paraplu nog vrijwilligers voor de begelei ding van deze aktiviteiten. De werkzaamheden omvatten verzorging van de muziek. (bar)verkoop en begeleiding van de spelen (tafelvoetbal, tafeltennis, biljarten). De akti viteiten zullen met name in de namiddag plaatsvinden. Voor opgave en inlichtingen tel. 65453. Om de lente te vieren be reidt de kookclub van De Pa raplu op donderdag 29 maart een feestelijke maaltijd. Deze MIDDELBURG - De collec te voor het Nationaal Reuma fonds heeft in Middelburg 16.565,05 opgebracht. Dat is ongeveer hetzelfde als vorig jaar toen er ongeveer 160.- meer binnen kwam. VLISSINGEN - Het wijkkomitee Paauwenburg verzorgt ook dit jaar weer een aantal aktiviteiten om het planten van bloe men op balkons en galerijen te stimuleren. om de balkons en galerijen een fleuriger aanzicht te geven. Maandag 2 april vertelt een vertegenwoordiger van de fir ma Westeinde uit 's-Heer Arendskerke over verschillen de soorten fuchsia's. Maandag 9 april wordt on der deskundige begeleiding bekeken hoe de balkons en ga lerijen het best kunnen wor den ingericht. De avonden worden gehouden in buurt huis de Paraplu- en beginnen om acht uur. De toegang is gratis. Verder heeft het wijkkomi tee Paauwenburg zaterdag 14 april haar jaarlijkse planten-* dag. Buurtbewoners kunnen daar dan hun plantjes kopen MIDDELBURG - Het Mid delburgse vrouwencafé Trui houdt donderdag 29 maart weer de maandelijkse eet- avond in 't Pand aan de Kerk steeg. Zowel vrouwen als kin deren kunnen aan de maaltijd deelnemen. Liefhebbers kun nen zich opgeven via tel. 34289. Het begint om zes uur. Om acht uur begint er een vergadering over de toekom stige activiteiten van Trui. MIDDELBURG - Zaterdag 31 maart en zondag 1 april ver zorgt Swami Amrito (Jan Foudraine) een seminar met video fragmenten van Bhagwan. Dit vindt plaats in het Surati Raj- neesh Meditatie Centrum aan de Brakstraat 9 in Middelburg. Amrito kreeg aan het begin van de jaren 70 grote bekend heid door zijn boek Wie is van hout. Er zijn inmiddels twee honderdduizend exemplaren van verkocht. Later verscheen zijn boek Oorspronkelijk gezicht. In dit boek vertelt Foudraine over zijn ontmoeting met Bhagwan Rajneesh, die hij als een Ver licht Meester herkende. Sinds die tijd is er ieder jaar een boek bijgekomen, zoals „Baghwan..notities van een discipel" in 1980, „Meester - Antimeester en de psychothe-^ rapeut" in 1981 en „Struikelen over de waarheid" in 1982. De kosten voor deelname aan het seminar in Middel burg bedragen vijftig gulden per dag, exclusief de maaltij den. Men kan zich hier voor opgeven bij het centrum, tele foon 01180-38198. SEROOSKERKE - Zaterdag 7 april treedt in de Evangeli sche Koffiebar Sjaloom in Se- rooskerke de gospelzanger Jim Denton op. De bar is ge opend vanaf acht uur, de toe gang is gratis. MIDDELBURG - Waarom gaan mensen de confrontatie met spastische mensenkinderen zoveel mogelijk uit de weg? Dit is een van de belangrijke vragen die in het stuk „Een dag uit de dood van verdomde Lowietje" aan de orde komen. De schrijver van het toneelstuk, Peter Nichols, kent de afwe rende reacties van mensen uit eigen ervaring, want hij is zelf va der van een spastisch kind. Theatergroep Expressie uit Heerlen speelt het zaterdag 31 maart in het Kuiperspoort theater in Mid delburg. Een poging tot moord door de vader op zijn spastische dochter is het dramatische dieptepunt. Het echtpaar heeft de zestienjarige dochter in huis en dat brengt natuurlijk spanningen met zich mee. Met cynische humor houden de ouders zich staande. Be moeienissen van buitenstaanders leiden uiteindelijk tot de moordpoging. De voorstelling begint om acht uur. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar en in voorverkoop bij de VW Middelburg en Vlis- singen en Loek's boekhandel. Organisatie Stichting Middelburgs theater. MIDDELBURG - Uiterst professioneel slagwerk vrijdag 30 maart in de Wandelkerk van Middelburg. De Japanse marim baspeelster Keiko Abe brengt vanaf halfnegen een programma van eigen werk en van Japanse componisten als Minoru Miki, Akira Miyoshi, Shin-Ichiro Ikebe, Toshimitsu Tanaka en Yasuo Sueyoshi. Keiko Abe studeerde aan de Gakugei Universiteit in To kyo. In 1968 ontving zij de aan moedigingsprijs van het Art Festival, dat door het Japanse Ministerie voor Culturele Za ken georganiseerd werd. In 1969 kreeg zij voor haar grammofoonplaat „The Art of Marimba" weer een prijs in hetzelfde festival. Daarna be haalde zij in dit festival weer prijzen in 1971, 1974 en 1976. Vele Japanse componisten schreven werken voor haar en menig virtuose marimba-spe ler volgde les bij haar, zoals Nichiko Maekane, de eerste prijswinnares van het Inter nationale Gaudeamus Vertol kers Concours 1983. Ook zelf componeert Keiko Abe voor de marimba en vele oudere stukken werden door haar bewerkt. MIDDELBURG - De Z.V.U. begint woensdag 28 maart een cursus bloemschikken. De lessen worden gegeven door Martine Pierhagen onder het motto „uw tuin in huis". De cursus bestaat twintig woensdagavonden van zeven tot negen uur. In de cursus wordt de na druk gelegd op zoveel moge lijk gebruik van buitenmate rialen, zowel uit de tuin als uit de vrije natuur. Om van al die blaadjes, takjes, grassen, bes sen en bloemen die daar te vinden zijn, gebruik te kunnen maken, wordt de cursus ver spreid over alle seizoenen. In de lentemaanden wordt geschikt met uitlopend groen, bloeiend hout, mooie gevorm de takjes met daarbij voor jaarsbloemen, later overgaand op de zomerbloemen. Tijdens de vakantiemaan den kunnen er veel bloemen en grassen verzameld en ge droogd worden, die dan in de late herfstmaanden in arran gementen kunnen worden verwerkt. In december wordt er een kerststuk gemaakt, weer uitsluitend van tuin- en buitenmateriaal. Voor inlichtingen of opgave kan men zich wenden tot de Z.V.U., Dam 22 in Middelburg, telefoon 01180-34800. |lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll||||||||||llllll|||||illllllllllllllllli|||||||||||||||||||||||||i|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||ü MIDDELBURG - Zaterdag 31 maart kunnen liefhebbers weer een Weense avond bijwonen in de concert- en gehoorzaal in Middelburg die hiervoor speciaal in Weense lentesfeer is ge bracht. Onder het motto „Frühling in Wien" neemt Groep Papil- Ion de toeschouwer mee naar het land van de operette. Koor en solisten brengen se lecties uit onder meer „lm Weissen Rössl" en „Schwar- zwaldmadel", het Walslied uit Gasparone en een scala van beroemde melodieën van de Hongaarse componist Emme rich Kalman. Op het programma staan dit jaar ook Weense liedjes als „Frühling in Wien" en „Mein Herz das is ein Bilderbuch vom alten Wien". Stevige marsmuziek zoals de „Flieger- marsch" en een paar gezellige tango's ontbreken evenmin. Na het succes van vorig jaar ook dit jaar echt Egerlander- muziek in de pauzes met de „Juliana Blaaskapel" onder leiding van Jaap Eversen. De Weense avond staat weer on der leiding van de pianist-di rigent Jaap Edel. Tot besluit een gezellig bal. De avond begint om 20.00 uur. Zaal open 19.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij Kunsthuis „De Vier Winde- kes", Lange Delft 90 en Boe tiek „De Oesterschelp", Gra venstraat 7 in Middelburg. MIDDELBURG - Wat bindt twee mensen die elkaar na een scheiding toch blijven ontmoeten? Het is het onderwerp van een blijspel dat Bernard Slade schreef. Simone Rooskens en Gerard Cox voeren het uit, donderdag 29 maart in de schouwburg van Middelburg, onder de titel Moment opnamen. Het hoe en waarom van de voortgaande ontmoetingen (door kinderen, familie, herinneringen) wordt over eentijdspan ne van acht jaar duidelijk gemaakt. De voorstelling begint om acht uur. Organisatie SAK. I MIDDELBURG - Zater dag 31 maart wordt in de schouwburg in Middelburg de Zeeuwse Jazzdag gehou den. Tijdens de jazzdagen in mei 1983 wilde het bestuur de Zeeuwse orkesten die min of meer regelmatig in de regio optreden, een kans geven zich in een wat bre der kader te presenteren. Daarom werd op 5 mei vorig jaar een soort „Eigen- bodemdag" aan het jazzfes tival toegevoegd. Het succes van die dag was enorm en moest dus wel een vervolg krijgen. Er zullen zaterdag tien orkesten spelen, die elk een heel eigen stijl ten gehore brengen. De jazzdag begint om drie uur en duurt tot middernacht. De orkesten die optreden zijn: Seaport all starts, workshop, New Orleans Red Beans, Salt Lake Jazz Band, Flos, Blue Jeans Big Band, Lighthouse Quartet, Swingchroon, Scheldt Ri ver Jass Company en Dixie Daddies. Zaterdag 7 april houdt Schijf '83 uit Oost-Souburg haar eerste grote sjoeltoemooi. Om mee te kunnen doen is het niet noodza kelijk goed te kunnen sjoelen; iedereen heeft een kans. Er wordt gespeeld over twee rondes van zes bakken, dus iedereen kan twaalf keer gooi en. De aanvang van de wed strijden is tien uur en de zaal is vanaf negen uur al open. Tevens is er een verloting met leuke prijzen, geschonken door de Souburgse midden stand. Nieuw op deze dag is de „Gatenbak", dit is een bak met gaten in de bodem die het sjoe len nog spannender maken dan het gooien op gewone sjoelbakken. Omdat er maximaal tachtig personen kunnen meedoen, is het raadzaam als belangstel lende vooraf in te schrijven. Dit kan bij: Peter Klop, Put- wijkstraat 9, Oost Souburg, tel. 01184-78753 en Melse, Pas poortstraat 23, Oost-Souburg, tel. 01184-61448. De kosten be dragen voor de jeugd tot en met 13 jaar 2.- en voor oude ren 3.-. Voor de prijswin naars van het sjoeltoemooi zijn er driemaal drie bekers beschikbaar. VLISSINGEN De Initia tiefgroep Welzijn Buitenlan ders vergadert donderdag 19 april in het gebouw aan de Pa lingstraat 25 in Vlissingen om zeven uur. De hoofdpunten op de agen da zijn: subsidie zelforganisa ties en het verslag van de acti viteiten. Belangstellenden die met en voor de buitenlanders willen werken zijn van harte welkom. GRIJPSKERKE - Zaterdag 31 maart is er in 't Dorpshuis aan de Kerkring in Grijpsker- ke van tien tot twee uur een kleding- en speelgoedbeurs. Kleding en speelgoed kun nen donderdagmiddag 29 maart van halftwee tot half- vier in de speelzaal aan de Mariekerkseweg 48 gebracht worden. Vijftig procent van de opbrengst is bestemd voor de peuterspeelzaal 't Hummel hoekje. E WESTKAPELLE - Willy E Kaland-Lievense uit West- E kapelle is blij met blik. Al- Ei le oude blikken dozen die E zij weet te bemachtigen, E krijgen een plaatsje in haar E keuken, waar dan ook re- E gelmatig nieuwe boorden E bijgemaakt moeten worden E om haar verzameling te E bercfjzn. E Willy is een echte verza- E melaarster: alles wat ze E mooi vindt, wil ze bewaren. E De vaak zeer fraaie blikken E dozen, waarin koek, be- E schuit, chocolade, thee en E dergelijke op de markt ge- E bracht worden, interesseer- den haar altijd al. Ze begon aanvankelijk met het spa- E ren van deze nieuwe blik- E ken, maar nu richt zij zich vooral op de oudere exem- plaren. rnilllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIirr MIDDELBURG Donder dag 12 april heeft de vereni ging Dante Alighieri een bij eenkomst in de Huifkar in Middelburg. Ron Smit zal dan een lezing houden en dia's vertonen over natuurrampen in Italië. Het begint om acht uur. „Ik zet alle blikken in de keuken", vertelt ze, „zodat ik er steeds naar kan kij ken. Je zit dan wel met ruimtegebrek, maar ik vind het zonde om ze er- gensboven op een kamertje op te slaan. Nu kan ik er de heel dag van genieten, ik moet ze wel regelmatig af wassen, wat een heel werk is. Op het ogenblik heb ik zo'n vijftig oudere dozen en nog een aantal nieuwe, na het afwassen breng ik een heel dun laagje boenwas aan, want in de keuken is het altijd een beetje voch tig en ik wil natuurlijk niet, dat ze roesten". Willy loopt regelmatig de rommelmarkten af op zoek naar oude blikken doosjes. Ook ruilt ze met andere verzamelaars. De fa milie is ook op de hoogte en bij gelegenheden als ver jaardagen wordt ze vaak verrast met nieuwe aan winsten voor haar verza meling. Willy: „Vooral uit Enge land brengen ze vaak erg mooie doosjes mee. Je hebt daar erg veel rommelmark ten en verkopingen, waar je werkelijk van alles vindt. Ik geloof dat de En gelsen niet zo snel iets weg gooien als wij. Een heel oud doosje, waar ooit chocolade in gezeten heeft, komt ook uit Engeland. Dat is voor mij echt het pronkstuk van mijn verzameling. Het heeft een speciaal plaatsje in mijn boekenkast". Een aantal van de dozen hebben hun oorspronkelij ke functie teruggekregen. Willy gebruikt ze om haar voorraden thee, suiker en koffie in te bewaren. MIDDELBURG - De beken de Zeeuwse pianist Leen de Broekert geeft u zondag 1 april een recital in de Lutherse kerk aan de Zuidsingel te Middelburg. Leen de Broekert speelt werken van Mozart, Beetho ven (Sonate opus 109), Chopin en Liszt (de Ballade nr. 2). Dit pianorecital begint om vier uur in de namiddag. „Ook van blikken dozen werden vroeger hele series gemaakt, die je dan bij aankoop van de producten cadeau kreeg", vertelt ze. „Zo'n serie probeer ik dan natuurlijk compleet bij elkaar te krijgen. De be kende cacaobussen bijvoor beeld, in een aantal ver schillende maten. Ook wer den wel dozen gemaakt bij speciale gelegenheden, zo als bijvoorbeeld de verlo ving van prinses Juliana en prins Bernard, met portret ten er op van het paar. Als ik. zo'n oude doos in Foto Cor Schuilwerve handen krijg, denk ik van zelf terug aan wie hem ooit gebruikt zal hebben. Ik stel me dan zo'n oude keuken voor met al die gezellige spulletjes erin. Een beetje nostalgie komt er wel bij kijken". Willy vindt het vreselijk jammer dat veel mensen de oude blikken zo maar weg gooien. Als zij bij kennis sen een oude doos in de schuur ziet staan, waar bij - voorbeeld de spijkers in be waard worden, ruilt ze die graag om voor een nieuwe en gaat ze direct aan de slag om de oude blikken doos weer op te poetsen.

Scheldebode | 1984 | | pagina 9