Filmhuis draait door [cabaret de kuil i ikomt in schore i Don Ju an komt uit de oorlog Terre des Hommas op bres Poolse hartpatiëntjes Het Derde Pedaal in teken futurisme Spreekbeurt ir. G.J.M. Braks in Reimerswaal Vrijwilligers gezocht voor recreatiewerk Romantisch-klassiek ballet ZAKENFLITS Papilloti brengt programma voor ouderen en zieken Internationale culturele sportdag in Voorborch Spreekuur vrouwen zonder baarmoeder Middag voor ouderen CNV-jongeren vergaderen in de Prins Afscheid A.J. Rottier Johnny G. in de Piek Cursus voor haanlozen in Colijnsplaat Nieuwe Rabobank wordt naadloos geheel met oude VOS-cursus Opnieuw leren ademhalen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 MAART 1984 films iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir? 311 MIDDELBURG - De Stichting Filmhuis Mid delburg neemt het risico op zich en gaat zonder subsi die draaien. Voorlopig voor vier maanden kunnen filmliefhebbers op de don derdag-, vrijdag- en zater dagavond een of meer films zien in Mecano. Het succes van de film- week, waar veel mensen vroegen het experiment voort te zetten, heeft de or ganisatoren gesterkt in hun mening dat een film zaal in Middelburg geen ongewenste luxe is. Maar, een filmweek is nog iets anders dan wekelijks film op drie of vier dagen. De komende maanden be schouwt de stichting dan ook als een testperiode die een reëel beeld van het aantal filmgangers moet geven. Geld heeft de stichting niet, dus de accommodatie en het materiaal is niet zo geweldig. Wel is het beter dan tijdens de filmweek, zo verzekert men. Een subsi die-aanvraag zal binnen kort naar de gemeente gaan. Op korte termijn geeft dat echter geen soe laas. Cinefielen kunne dan ook vrienden van het film huis worden voor een be drag van vijfentwintig gulden per jaar (of meer). In ruil daarvoor zullen ze niet alleen als vrienden worden behandeld, ze krij gen ook een programma en alle informatie over het filmhuis. Bovendien zullen speciale voorstellingen, bijvoorbeeld met een re gisseur of acteur, gratis toegankelijk zijn voor de Vrienden van het Film huis. Stortingen zijn wel kom op bankgironr. 109.000 van ABN Vlissingen, t.a.v. rek.nr. 0510898920 van de St. Filmhuis Middelburg. Wat het programma be treft, zal er maandelijks een kinderfilm te zien zijn op de zaterdagmiddag. De toegangsprijzen blijven laag, ook voor de late voor stellingen die een enkele keer zullen draaien. Buiten dit programma streeft de stichting ook naar educa tieve voorstellingen: groe pen, scholen, bedrijven kunnen via het filmhuis films bestellen of een be roep doen op de ruimte en het materiaal om er een film te zien. Het filmhuis Middelburg blijft dus voorlopig een ex periment dat door vrijwil ligers gaande wordt ge houden. Deze week draait er Dood in Venetië van Visconti, Chariots of fire van Hugh Hudson en De Lift van Dick Maas. Voor een korte inhoud van deze films, zie de tweede tekst pagina onder de rubriek Filmnieuws. illllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllllllillllllllllliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllliliiiiiiii MIDDELBURG - De Stichting Rekreatiewerk Zeeland ver zorgt jaarlijks op vele kampeerterreinen en stranden in de pro vincie activiteiten voor de bezoekers. Om ook dit jaar weer in de maanden juli en augustus dit werk te kunnen doen heeft de stichting dringend behoefte aan vrijwilligers. Het gaat om jonge mensen van minimaal achttien jaar, die in het kader van hun stu die, of gewoon omdat zij het fijn vinden, twee weken of meer van hun vakantie aan recreatiewerk willen besteden. Onder het recreatiewerk vallen spel, sport, handvaar digheid, theater, natuur en milieu en amusement. Vrij willigers die zich aanmelden bij de stichting worden op werkzaamheden voorbereid door een training van een weekend. De training is kosteloos voor mensen die zich bij de stich ting aanmelden en recreatie werk gaan doen op een bij de stichting aangesloten project. Informatieboekjes en aan meldingsformulieren zijn ver krijgbaar bij de Stichting Re kreatiewerk Zeeland, Mean derlaan 368, 4337 TS Middel burg, telefoon 01180-35832. MIDDELBURG - De afdeling Middelburg van de vereniging voor zieken de Zonnebloem houdt zaterdag 17 maart een ont spanningsmiddag voor ouderen, zieken en gehandicapten in de aula van de Christelijke LTS in Middelburg aan de Generaal Eisenhowerlaan 25. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Het Middelburgse Musical- en Operettegezel schap Papilion brengt hun nieuwe programma met lied jes uit operettes in Weense stijl. Het gebouw is goed toegan kelijk voor rolstoelen. De bus stopt ook vlak bij de school, zodat slechts in bijzondere ge vallen voor vervoer gezorgd kan worden. Het begint om twee uur. Men moet zich wel van te voren aanmelden, namelijk bij mevrouw Coumou-Peels, van Kleffenslaan 16, telefoon 26381, of mevrouw Smit-Blok, van Kleffenslaan 183, telefoon 12790 of mevrouw Kors, Span jaardstraat 58, telefoon 25634. Schatjes: van Van Hemert, de strijd tussen kinderen en ouders, gaat de derde week in. Alhambra 1, donderdag, vrij dag en maandag tot en met woensdag acht uur, zaterdag zeven uur en halftien, zondag twee uur, zeven uur en half tien. Twaalf jaar. Trashi, vrouw van je dromen. Porno. Alhambra 1, vrijdagnacht elf uur. Achttien jaar. The day after de atoombom, gruwelen. Tweede week. Alhambra 2, donderdag, vrij dag en maandag en dinsdag acht uur, zaterdag en zondag zeven uur en halftien, vrijdag nacht elf uur. Zestien jaar. Sjors en Sjimmie in het land der reuzen. Alhambra 2, zondagmiddag twee uur. Alle leeftijden. Lola is een film van Rainer Werner Fassbinder. De Lola van Fassbinder roept nog maar vage herinneringen op aan Der blaue Engel van Von Sternberg of de roman van Heinrich Mann. Het zangeres je Lola en de degelijke kamer geleerde zijn typische Fass- binderhelden geworden, die leven in een andere tijd. De re gisseur laat een indrukwek kend beeld van de Adenauer- periode zien, waarbij hij een soort vervolg geeft op zijn film Die Ehe der Maria Braun. Alhambra 2, woensdag (14 maart) acht uur. Organisatie z VU. Dood in Venetië van Visconti ademt een sfeer van doem. Een bejaarde componist ontdekt op zijn vakantie in een jonge Poolse toerist de schoonheid die hij in kunst en leven ver geefs heeft nagestreefd. De jongen, die hij alleen op af stand gadeslaat, wordt hem tot een obsessie. Het thema is ontleend aan een roman van Thomas Mann. Dirk Bogarde speelt als de componist een van zijn mooiste rollen, Mecano Middelburg, donder dag half negen. Chariots of fire van Hugh Hudson werd in 1982 bekroond met een Oscar voor de beste buitenlandse film. Het is de verfilming van een gebeurte nis die zich in werkelijkheid heeft afgespeeld tijdens de olympische spelen van 1924. Twee mannen, een vrome Schotse zendeling en een fana tieke Joodse Oxford-student, doen er mee aan het nummer hardlopen. Een studie over verdrongen emoties, religieus denken en het waarom van het winnen. Mecano Middelburg, zaterdag half negen. De lift, de Nederlandse thriller van Dick Maas. Een liftmon- teur en een journaliste probe ren de geheimen te ontsluieren die er achter een mensenvre- tende lift huizen. Mecano Middelburg, zondag half negen. De Piek Vlissingen maandag negen uur. Organisa tie Zeeuws Filmcircuit. MIDDELBURG - De Pro vinciale Werkgroep Vrouwen Zonder Baarmoeder houdt vanaf dinsdag 13 maart weke lijks een telefonisch spreekuur op de dinsdagmiddag van halfdrie tot halfvier in het W ij kgezondheidscentr um Dauwendaele in Middelburg. Het nummer is 01180-29146. MIDDELBURG - Oudere inwoners van Middelburg kunnen zondag 11 maart weer vanaf halfdrie terecht in de Vergulde Baars aan de Baars jesstraat 42. Er staat koffie voor ze klaar en desgewenst kunnen ze er een of ander spel spelen. Deze voorstellen komen neer op het verlagen van het minimumloon; het vaststellen van het minimumloon op een leeftijd van 27 tot 30 jaar (nu 23 jaar); afschaffen van het MIDDELBURG - „Don Juan komt uit de oorlog is een prachtige voorstelling, voortreffelijk aangekleed en behoort tot de boeiendste die ik dit seizoen heb gezien", schrijft recensente Hanny Alkema in de Volkskrant. Leuk voor Theater '80 dat deze voorstelling woensdag 14 maart in de schouwburg van Middelburg brengt. Het stuk is geschreven door Odön von Horvath een Hon gaar. In dit verhaal is niet Don Juan de centrale persoon, maar de vrouwen om hem heen. De oorlog is net afgelo pen. In de kersverse vrede herbezinnen de vrouwen zich op hun situatie, speciaal in de man-vrouw-verhouding. Zinnelijk genot hebben zij lang moeten ontberen. Maar een liefdesrelatie botst met de in de oorlog, al dan niet nood gedwongen, verkregen zelf standigheid en onafhankelijk heid. Het nieuwe evenwicht zoeken zij in de ideale levens partner. Don Juan idealiseert iets anders: zijn verloofde die hij ontrouw was en in de steek liet. Don Juan wordt zo niet de grote verleider, maar eerder een tragische held wiens zoe ken naar een onaardse liefde een doodsverlangen betekent. De voorstelling begint om halfnegen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllMIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIItlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll MIDDELBURG Zaterdag 19 mei houdt de Turkse Werkne mers Vereniging een internationale culturele sportdag voor re creatiesporters. Het speelt zich af op de sportvelden en in de sportzalen van het sportpark Voorborch aan de Breeweg in Middelburg, 's Avonds volgt er dan nog een culturele avond in de Stedelijke Scholengemeenschap Middelburg. Overdag kunnen de volgen de sporten beoefend worden: veldvoetbal, volleybal 's och tends; badminton 's middags en de hele dag tafeltennis. Iedereen, van welke natio naliteit ook, die belangstelling voor deelname heeft, kan meer informatie krijgen of een in schrijfformulier halen op de volgende dressen: A. Vrou- weerf, Rentmeesterlaan 47, Middelburg, telefoon 01180- 29645 of I. van Nimwegen, Pa relplein 12, telefoon 01180 386! 3 of in het gebouw van de GOES/HULST - Zoals de meeste lezers al eerder hebben kunnen vernemen hebben Poolse kinderen een hartope ratie in nederland ondergaan. Om dit alles financieel moge lijk te maken is er geld nodig en Terre des Hommes wil zich daarvoor sterk maken. De Poolse hartpatiëntjes zijn opgenomen in het Wilhel- mina Kinderziekenhuis in Utrecht. Tegelijkertijd wor den vijf hartoperatietreams uit Polen opgeleid, zodat de continuiteit van het program ma in Polen gewaarborgd is. De totale kosten van dit project liggen rond de tien miljoen gulden. Onder de noemer 'Geef wat uw hart u nu ingeeft' is Terre des Hommes een giroactie ge start. Wie geld over heeft voor de Poolse harttpatiëntjes kan het geld storten op giroreke ning 66370 ten name van Terre des Hommes Den Haag. KRUININGEN - Ter afslui ting van een werkbezoek aan de gemeente Reimerswaal zal de minister van landbouw en visserij, ir. G.J.M. Braks, voor de afdeling CDA een spreek beurt houden. Dat gebeurt woensdag om 19.30 uur in Het Dorpshuis te Kruiningen. De spreekbeurt wordt ge houden in het kader van de Europese verkiezingen en ver haalt over de landbouw in Europa gezien in het licht van verdere integratiemogelijkhe den. Na de pauze kan er gedis- cussieërd worden met de mi nister van landbouw en visse rij. BORSSELE - Na bijna twaalf jaar voorzitterschap nam de heer A.J. Rottier vori ge week afscheid van zijn sportverening, de SV Borssele. Namens het bestuur sprak de heer De Rave een dank woord uit voor het vele werk dat de heer Rottier heeft ver richt. De vergadering nam de unanieme beslissing de heer Rottier als erelid te benoemen van de vereniging. Als opvol ger van hem werd de heer F. Kamping benoemd. Tijdens deze vergadering werd bekend dat de SV Bors sele zal worden uitgebreid met een tafeltennisafdeling. MIDDELBURG - Het bekende duo Alexandra Radius en Han Ebbelaar dansen maandag 12 maart hoogtepunten uit het ro mantisch-klassiek ballet in de Schouwburg van Middelburg. Het gaat om pas de deux uit Les sylphides, Esmeralda, Zwa- nenmeer, Sleeping Beauty en Giselle. De dansen worden afge wisseld met piano-intermezzi van Regina Albrink, terwijl de acteur Gerard Heystee de verbindende teksten spreekt en de balletten toelicht. Voor deze voorstelling zijn nog een beperkt aantal kaarten beschikbaar. Het begint om acht uur. Organisatie Stichting Po diumkunsten Middelburg. De Italiaanse pianist Daniele Lombardi. VLISSINGEN - In de Serie Het Derde Pedaal treedt zondag 11 maart de Italiaanse pianist Daniele Lombardi op in het Vlis- singse Vestzaktheater. Het programma staat in het teken van het baantrekende Italiaanse futurisme met werken van Para- tella, Savino, Mis, Mortari, Grandi en drie stukken van George Antheil. Over de laatste componist zei de Amerikaanse componist John Cage in 1946: Musici als George Antheil genieten te weinig bekendheid, de ge schiedenis van de twintigste- eeuwse muziek zou herschre ven moeten worden met heel wat meer aandacht voor de vele artistieke experimenten van musici die tijdens hun le ven noch gewaardeerd, noch gestimuleerd werden". Dat veranderde sindsdien. In Nederland zette Reinbert de Leeuw zich voor hem in en ook vergeten Russische componis ten werden herontdekt. De ge schiedenis werd opnieuw ge schreven. Lombardi zet zich in Italië in voor het futurisme. „Alle vernieuwers waren, lo gisch gezien, eigenlijk futuris ten", zegt de componist Pratel- la. „Palestrina zou Bach zeker krankzinnig hebben gevon den, zoals Bach hetzelfde zou hebben gedacht van Beetho ven en Beethoven op zijn beurt van Wagner". Wat beeldende kunstenaars in de jaren twintig deden met da-da en het surrealisme, deed de Amerikaan Antheil met de muziek. Hoewel hij later af zakt tot broodcomponist in de filmindustrie, drukt hij in die tijd zijn stempel op de nieuwe wegen die de muziek zou in slaan. Een beroemd verhaal over Antheil speelt in Parijs tijdens een optreden in 1923. Dezelfde drie pianosonates als zondag in Vlissingen stonden op het programma. In de zaal zaten onder meer Satie, Mil- haud en Ezra Pound. Antheil: „Toen ik begon voelde ik dat er een ijzingwek kende stilte over het publiek viel. Halverwege de tweede sonate merkte ik plotseling dat er een golf van emotie door de zaal ging. Iemand op de eerste rij begon te fluiten. Ik zag dat Ezra Pound de man een draai om z'n oren gaf. Een muzikant uit de orkestbak sprong naar voren en riep Stilte Stilte.. Dit was het begin van het schandaal. Ik voelde het pistool onder mijn linker arm en liep rustig naar de rand van het podium, maakte een buiging en zei duidelijk verstaanbaar: Supposten, wilt u de deuren dichtdoen en ze vergrendelen! Ik haalde ver volgens dat kleine kreng van een pistool te voorschijn (ik had een speciale zijden holster hiervoor laten maken). Zonder een woord legde ik hem op de Steinway en vervolgde mijn concert. Iedere toon was te ho ren en ik heb het vermoeden dat ik daarmee in zekere zin het pad voor de moderne mu ziek heb gebaand; in ieder ge val op een andere manier dan Satie en Milhaud dat deden". Het concert begint zondag om halfvijf. Organisatie Nieu we Muziek Zeeland. VLISSINGEN - Zaterdag 10 maart geeft Johnny G. alweer zijn derde concert in de Piek. Een record dat hij deelt met een andere grootheid: Kevin Coyne. Maar deze twee artiesten hebben nog meer overeen komsten. Beiden ondervinden invloeden van de zwarte mu ziek en hebben hieruit hun eigen stijl gecreëerd. Ook zijn ze allebei al sinds het begin van hun carrière actief in het clubcircuit, zowel als solo-ar tiest als met band. Turkse Werknemers Vereni ging aan de Eigenhaardstraat 2 in Middelburg op dinsdag van negen tot elf uur en van zeven tot negen uur. De inschrijfformulieren moeten uiterlijk 16 maart in gevuld teruggestuurd zijn op een van de genoemde adres sen. Voor deze dag zijn er ook nog scheidsrechters nodig en ook kan iedereen zich aanmel den die een bijdrage voor het avondprogramma wil leveren in de vorm van zang, dans of muziek, zich aanmelden. Na 16 maart krijgt men dan informatie over het definitieve programma. GOES - De jaarvergadering van de werkende jongeren van het CNV wordt vrijdag 9 maart gehouden in de Prins van Oranje, Nieuwstraat 14 te Goes. Aanvang 19.30 uur. Er zal onder meer worden gediscussieerd over de inko menspositie van de werkende jongeren. Ook een aantal voorstellen aan de Sociaal Economische Raad zal worden besproken. minimum (jeugd-)loon voor 16- en 17-jarigen; jongeren en langdurig werklozen pas nè één jaar werken recht geven op het minimum jeugdloon. Tijdens deze discussie zijn de Tweede-Kamerleden die in Zeeland wonen uitgenodigd. Dit zijn drs. M. Beinema (CDA), dhr. J.C.Th, van der Doef (PvdA), drs. H. Eversdijk (CDA) en mr. A.J. ten Veld huis (VVD). COLIJNSPLAAT - Binnen kort start het regionale project 'Mensen zonder Baan' ook in Colijnsplaat met een drietal cursussen. Ze zijn gratis en voor vervoer naar Colijns plaat kan gezorgd worden. Het gaat de cursussen foto grafie voor beginners, volks schilderen en klusjes in en om de woning. In deze laatste cur sus komen electriciteit in huis, eenvoudige houtbewerking, fietsreparatie en schilderen en behangen aan de orde. Verder is er elke maandag middag van half twee tot half vier soosmiddag. Aanstaande dinsdagmiddag is er tenslotte een speciale informatiebijeen komst over bovengenoemde onderwerpen. Ollllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ E KAPELLE/SCHORE - Op zaterdag 10 maart zal de ca- E E baretgroep „De Kuil" uit Goes een voorstelling verzorgen j§ in het kader van het cultureel programma Kapelle 1983- 1 1984. Dat gebeurt in het Dorpshuis te Schore waar een pro- E gramma wordt opgevoerd onder de titel „Zo gezond als E E een vis". De aanvang is 20.00 uur en de toegang bedraagt E E vijf gulden per persoon. E E Cabaret „De Kuil" stort zich dit seizoen met hart en ziel E E op de gezondheid. De groep zoekt op ernstige en humoris- E tische wijze naar grenzen, oorzaken en gevolgen van ge- E zonde en minder gezonde situaties, waarbij poëzie, mu- E E ziek en presentatie de volle aandacht krijgen. De groep e bestaat uit: Lauran Casteleijn, Mari Franse, Anne Hoef- e E man* Ton van de Rijt en Eveline Satink. Jos Rampart E verzorgt de pianobegeleidingen, terwijl Jaq. Telgenkamp de belichting voor zijn rekening neemt en de grime wordt E verzorgd door Henk Beeke. In het voorprogramma E brengt De Kuil liederen en gedichten van Koos Speen- E 1 hoff. iiï. MIDDELBURG - Begin februari is de Vlissingse aannemer Christiaansen begonnen met de bouw van een nieuwe Rabobank op de hoek van de Korte en Lange Geere. De bank wordt ver bonden met het huidige hoofdkantoor van de Rabobank aan de Langeviele. Het is de bedoeling dat het nieuwe gebouw in de zo mer van 1985 gereed komt en dan een harmonieus geheel vormt met het oude gebouw. Zodra de nieuwe bank af is, wordt het oude gebouw onder handen genomen. De inrich ting wordt dan aangepast bij die van het nieuwe gebouw. Een passage tussen de twee gebouwen zorgt ervoor dat men zo van het ene in het an dere gebouw kan komen. In deze passage kunnen dan kunstwerken tentoongesteld worden. Tot de bouwplannen was besloten, omdat men dringend meer ruimte nodig had en het oude gebouw zich niet meer leende voor het „hedendaagse bankgebeuren". Het nieuwe en het oude gebouw zullen straks beter afgestemd zijn op de ad viserende functie die de bank heeft. Het routinewerk wordt steeds verder geautomatiseerd en dat geeft de medewerkers de kans om meer aandacht aan de bezoekers te geven, al dus de Rabobank. Ook de opstelling van de ba lies wordt speelser. Er komt een speciale balie waaraan men snel geld kan opnemen, de snelkas. Ook komen er ba lies voor zaken als financie ringen, effecten en reizen. Sommige zaken worden ge combineerd, anderen krijgen een eigen balie en een eigen plaats. MIDDELBURG - De Stich ting VOS Middelburg begint woensdagmorgen 14 maart om 9.00 uur in het „Pand" Kerk steeg 5 weer een VOS-cursus. Wie zich op wil geven kan bellen naar Kitty Vogelenzang tel. 15529 of Dieni Jongewaard tel. 15482. MIDDELBURG - Vrijdag 9 maart houdt het Middelburgse Surati Rajneesh Meditatie Centrum een seminar over adem-therapie. „Veel lichamelijke en psy chische klachten ontstaan door een verkeerde manier van ademen. Omgekeerd is deze verkeerde manier van ademen ontstaan door emotio nele schokken vanaf de vroeg ste jeugd. Zo ontstaat een vi- cieuze cirkel van spanning en rusteloosheid, hyperventilatie, stress enz. De ademhaling is vaak te oppervlakkig, onge coördineerd, soms zelfs chao tisch en ingehouden", aldus het centrum. Om deze vicieuze cirkel te doorbreken is het no dig om opnieuw te leren ade men. „Door een ontspannen ademhaling worden r-ust, zelf vertrouwen en ontspanning weer herwonnen als deel van het dagelijks leven. De „span- ningsziekten" verdwijnen. Het is dan niet nodig om nog medi cijnen te nemen. De adem is de natuurlijke genezer van li chaam en geest". Het adres is Brakstraat 9 te Middelburg, tel. 01180-38198. Op 10 maart is er de mogelijk heid om de adem-therapie praktisch te ervaren op een gehele dag. Het is wel nodig, zich hiervoor van tevoren op te geven.

Scheldebode | 1984 | | pagina 43