Natuurwerkkampen: het nuttige met het aangename verenigen Bestemmingsplan voorziet in verpleeghuis Sandberglaan S£s Verkeerscommissie beslist over derde ka naai brug of Maaisbaaibrug Wijkavond de Paraplu in teken van Balkan GROND GESCHIKT VOOR KANTORENCOMPLEX Vergulde Baars zondags open voor ouderen Het Zeeland van Anskje Q Poppenspel over Piggelmee Inspraak Covers speelt in Karrewiel OPEN DAG WAAYENBURGH Kennismaken met nieuw middelbaar beroepsonderwijs Folkduo in De Bruid Oecumeni sche dienst Turkse vereniging Lezing over Corsica Praatgroep Federatie begint spreekuur voor buitenlanders Vrouwenbond FNV bespreekt basisinkomen voor iedereen Honte opent roeiseizoen Sollicitatieplicht soepeler. Hormonale verandering in overgang Legermuziek Vegetarisch eten in VJV-gebouw Bioloog geeft lezing Thema-avond homogroep SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 FEBRUARI 1984 309 VLISSINGEN - Deze zomer houdt het Insti tuut Voor Natuurbe schermingseducatie voor de drieëntwintigste keer natuurbescher mingswerkkampen voor jongeren tussen vijftien en vijfentwintig jaar. De kampen worden in de zomervakanties van de scholen gehouden in twaalf natuurreserva ten, verspreid over heel Nederland. MIDDELBURG - De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland wil een verpleeghuis bou wen aan de noord-west- zijde van Middelburg op de hoek Sandberglaan/ Laan der Verenigde Na ties. In het nieuwe ge bouw rekent men in eerste instantie op ruimte voor ongeveer honderdvijftig bedden. Dierenasiel ^SSING#* Woltershuis Overdag wordt er gewerkt in het reservaat, er wordt hei de geplagd, moerasbos gerooid of vochtig grasland gehooid. Vaak arbeidsintensief werk dus, dat nodig is voor een goed beheer van het reservaat en niet door machines gedaan kan worden. Bijvoorbeeld omdat het ter rein te kwetsbaar is vanwege het voorkomen van bescherm de planten. Daarnaast is het werk een middel om begrip te kweken voor natuur- en mi- liubescherming en hun maat schappelijke oorzaken en ge volgen. Zowel tijdens het werk als in het avondprogramma komt dit aan de orde, vaak op een speelse manier. In enkele kampen wordt er zelfs extra tijd voor vrijge maakt of staan alle activitei ten in het teken van een be paald thema. Voor 1984 zijn de thema's chemie en milieu, voedsel en milieu en Derde Wereld gekozen. Een natuur beschermingswerkkamp be gint op maandagochtend en eindigt op zaterdag. De deel nemers betalen een bedrag van vijfentwintig gulden voor verzekering en administratie kosten. Voeding en onderdak wor den door het IVN verzorgd. Meestal zijn de kampen ge huisvest in een boerenschuur, een enkele maal wordt er ge kampeerd. De kampen worden geleid door vrijwilligers, die verenigd zijn in de Werkgroep van Kampstaleden, een lande lijke werkgroep van het IVN. Buiten het kampseizoen om houdt deze werkgroep werk dagen en weekends, waaraan geen leeftijdsgrens verbonden is. Nadere informatie over de kampen en opgavekaarten zijn verkrijgbaar bij het IVN, postbus 20123 HC Amsterdam, 020-228115. Om dit aantal later uit te kunnen breiden tot tweehon derd, moet de mogelijkheid tot vergroting van het complex worden ingebouwd. Op de plaats waar de Stichting dit tweede verpleeghuis op Wal cheren wenst, staat nu nog een dierenasiel. In het bestem mingsplan Verpleeghuis Wal cheren wordt uitgegaan van het verplaatsen van dit asiel. De resterende hoek grond is volgens de opstellers zeer ge schikt voor een kantorencom plex. Het nieuwe verpleeghuis krijgt Noord-Walcheren als verzorgingsgebied. De geko zen plaats is daarom gunstig in verband met de uitvalswe gen naar Grijpskerke en Se- rooskerke. Bushaltes zowel voor de stadsdienst als voor regionaal vervoer zijn binnen loopafstand. De toegang tot het complex wordt voorzien aan de Walscherseweg, omdat daar de verkeersstroom het geringst is in vergelijking met de omliggende wegen. Direct bij de ingang zijn volgens het plan parkeerplaatsen mogelijk op voldoende afstand van de aanwezige woningen. Er zijn al besprekingen aan de gang over de verplaatsing van het asiel. In de gemeente lijke voorlichtingswinkel aan de Stadhuisstraat 2 ligt het plan met toelichting en bijbe horende stukken ter inzake. Wie meer technische gegevens wil hebben, kan terecht bij de heren van de Werff, bureau Stedebouw Gemeentewerken en Schild, bureau ruimtelijke ordening. Zij houden spreek uur voor belanghebbenden op donderdag 16 februari van drie uur tot half zes in het stadhuis. Per bezoeker is een kwar tier beschikbaar. Het is nood zakelijk via een afsprakenlijst bij het bureau voorlichting de komst te melden. Wie inspraak wil kan ook zijn opmerkingen noteren op een daarvoor bestemd formu lier, dat men in de inspraak bus in de voorlichtingswinkel kan deponeren. Men pleegt dus schriftelijk inspraak en geeft daarmee te kennen niet aan eventuele verder in spraakronden mee te willen doen. Wie mondelinge inspraak wil kan zich overigens ook aanmelden. Aan de hand van de binnengekomen reacties wordt bepaald of het zinvol is een voorlichtings/inspraak bij eenkomst te houden. De schriftelijke reacties en de aanmeldingen voor mondelin ge aanspraak moeten voor 1 maart zijn ingeleverd. KOUDEKERKE - In het Karrewiel in Koudekerke is vrijdag 10 februari een optreden mee te maken van de Walcherse groep Covers. Het is een groep die nummers van andere bekende bands speelt, zoals van The Stones, The Beatles, Santana, Eric Clapton en ga maar door. Voornamelijk groepen die hun sporen in de ja ren zestig al verdienden dus. Het optreden in het Karrewiel is het eerste van Covers. De toe gang is dan ook gratis. Het ligt in de bedoeling dat Covers regel matig met gastspelers gaat optreden. MIDDELBURG - Maandag 13 en dinsdag 14 februari houdt de Middelburgse Christelijke Scholengemeenschap voor Beroeps onderwijs De Waayenburgh open dagen voor het Lager en Indi vidueel Huishoud- en Nijverheidsonderwijs. Leerlingen van la gere scholen en van scholen voor buitengewoon onderwijs kun nen dan in klasseverband kennis maken met het onderwijs aan de Waayenburgh. Leerlingen van scholen die zich niet voor bezoek hebben aangemeld kunnen de open dag ook bezoeken, na telefoni sche afspraak. Ouders van leerlingen zijn welkom op dinsdagavond 14 februari om halfacht. Er is dan een voor lichtingsbijeenkomst waar ge sproken zal worden over alle facetten van het LHNO en het IHNO. Donderdag 16 februari is er in de dependance De Vlied berg aan de Koudekerkseweg 117 in Middelburg een open dag van het Middelbaar Be roepsonderwijs. Toekomstige leerlingen en hun ouders kun nen daar komen kijken van half twee tot halfvijf en van zeven tot tien uur. Deze dae staat helemaal in het teken van de vernieuwing van dit type onderwijs. Per 1 augustus wordt name lijk een aantal opleidingen van het MHNO en het MSPO, samengevoegd en voortgezet onder de naam Middelbaar Dienstverlenings- en Gezond heidszorg Onderwijs. De Waayenburgh zal in Middel burg het enige MDGO-insti tuut worden. Op de open dag kan men ken nismaken met de opleidingen agogisgh werk, consumptief en huishoudtechnisch werk, acti viteitenbegeleiding en de inte rim algemene schakeloplei ding. Inlichtingen en brochures zijn op de school verkriifrhapr MIDDELBURG - Vanaf zondag 12 februari staat het wijkge- bouw De Vergulde Baars elke tweede en vierde zondagmiddag van de maand open voor oudere inwoners van de Stromenwijk en 't Zand in Middelburg. Vanaf halfdirie kan ieder een er terecht die eens een praatje wil maken, een potje wil kaarten, sjoelen, dammen, schaken of soortgelijke zaken. De bezoekers kunnen zelf uit maken wat ze er willen doen of opzetten. In het wijkgebouw Het Bastion zijn er al een tijd je van dergelijke bijeenkom sten op de eerste en derde zon dagmiddag van de maand. Dat verloopt tot nu toe uitstekend. Het initiatief voor de mid dagen is genomen door een werkgroep, waarin vertegen woordigers van de kerken, de open club voor ouderen, de wijkvereniging de ANIB en de Stichting Welzijn voor Ouderen zitting hebben. VLISSINGEN - In restau rant De Bruid aan de Smalle-, kade in Vlissingen treedt zon dag 12 februari het uit Nieuw- Zeeland afkomstige duo Arts Laven op. Het is een folkduo, maar de muziek heeft ook invloeden ondergaan van jazz, het Fran se chanson en abstractere mu ziek. Het optreden begint om vijf uur. SOUBURG - Zondag 12 fe bruari is er in de kerk aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg een oecumenische dienst te volgen. Voorganger is ds. van Bui- ren en organist C. Lievense. Verder werkt mee het Her vormd Kerkkoor uit Middel burg onder leiding van R. van Soest. Het begint om zeven uur. MIDDELBURG - In ver band met ziekte van de voor zitter van de Turkse Werkne mers Vereniging Middelburg, K. Killing worden de belangen van deze vereniging van nu af aan behartigd door R. Hame- link-Wullems. Voor alle activiteiten en in formatie over de vereniging kan men met haar contact op nemen. Het nummer is 01180- 29225. MIDDELBURG - De Frans man Jaques Vecker höudt maandag 13 februari een le zing over het eiland Corsica. Het begint om halfnegen in het Zeeuws Museum op het Abdij plein in Middelburg. MIDDELBURG - Woensdag 15 februari start Fiom-Zee- land opnieuw met een praat groep voor alleenstaande ouders. Naast praten staan ook gezelligheid en ontmoe ting centraal. De opzet van de Fiom is om de groep tien bijeenkomsten te begeleiden en daarna aan de groep zelf over te laten wat men verder wil. De bijeen komsten vinden plaats in het Fiom-gebouw aan de Var- kensmarkt 1 in Middelburg en beginnen om acht uur. Meer inlichtingen en een folder zijn verkrijgbaar bij het Fiom, telefoon 01180-27311. MIDDELBURG - Nog tot en met 24 maart kan men in Galerie de Wijnstock in Middelburg een tentoonstelling bekijken van etsen en aquarellen van Anskje van der Zee uit Oostkapelle. Anskje werkte aanvankelijk in de farmacie, pas op latere leeftijd leerde ze etsen bij Neeltje Kaal in Heiloo. Haar tekenopleiding kreeg zij aan de Rijksacademie voor Beel dende Kunsten in Amsterdam. De afwisseling in het Wal cherse landschap, de mentali teit van de bewoners, de luch ten en de zee trokken haar naar Zeeland. Anskje expo seerde eerder in Amsterdam, Vlissingen, Ridderkerk en Broek in Waterland. De galerie is geopend don derdag en vrijdag van twee tol vijf uur en zaterdag van eli uur tot halfeen en van twee tol vijf uur. VLISSINGEN - Vrijdag 10 februari houdt buurthuis de Para plu in Paauwenburg een wijkavond. Opzet van de avond is de wijkbewoners ontspanning te bieden en het contact tussen het buurthuis en de wijkbewoners te verstevigen. De avond staat deze keer helemaal in het teken van de Balkan. VLISSINGEN De federatie SKA-SKW Vlissingen start binnenkort met spreekuren voor buitenlanders. Dit, omdat de Stichting Welzijn Buiten landse werknemers Zeeland in september is opgeheven. De spreekuren worden gehouden in samenwerking met de Ma rokkaanse Vereniging Zee land en de stichting Raads- en Advieswinkel. De spreekuren zijn bedoeld voor Marokkanen en andre mediterrane werknemers. Als hulpverlener is J. Hassani Idrissi aanwezig. De spreeku ren zijn elke woensdag van halftien tot halftwaalf in het Woltershuis in Vlissingen en donderdagmorgen van half tien tot halftwaalf in buurt huis de Zwaan in Oost-Sou burg. Ook bestaat de mogelijkheid om hulp te krijgen bij tolk- en E-l vertaalwerkzaamheden in het Turks en het Arabisch. In het Woltershuis in Vlis singen is donderdag 16 februa ri een bingo-avond. In de pau ze wacht de bezoekers nog een extra verrassing. Het begint om gcht uur en de entree bedraagt één gulden vijftig. „We hebben voor deze avond de bovenzalen van het Open Hof afgehuurd", ver klaart Fred Hanny, medewer ker van Open Hof. „We heb ben dus ruimte genoeg voor bezoekers. De bedoeling is een sfeerindruk te geven van de Balkan. Onder meer is de mu ziek daar aan aangepast en zijn er verschillende streekge- rechten verkrijgbaar, zoals moussaka, een hartige Griekse taart". Het hoofdgebeuren van de avond zal zeker het optreden zijn van de groep Letnica, die volksmuziek brengt van het hele Balkangebied en speciaal van Servië en Macedonië. Hoewel het een Nederlandse groep is, is de muziek beslist niet te onderscheiden van de orkesten in de Balkanlanden. Ze hebben ook originele in strumenten zoals een Joego slavische doedelzak en een Turkse trom. Naast muziek brengt Letnica ook Joegosla vische en Griekse volksdansen en het is de bedoeling, dat ook het publiek er aan meedoet. Verder wordt er deze avond een diaserie vertoond van Zeljko Savic, die een beeld geeft van het leven in een be paald gedeelte van Joegoslavië en de natuur in die streek. De avond begint om half acht en de toegangsprijs is drie gulden vijftig. SOUBURG - De afdeling Soiïburg van de Vrouwenbond FNV houdt dinsdag 14 februari een bijeenkomst in de Grote Belt aan het Koopmansvoetpad 73 in Souburg. Onderwerp van gesprek zal zijn het basisinkomen voor iedereen en dus de economische zelfstandigheid. Over deze onderwerpen dis cussieert de landelijke vrou wenbond al de hele winter en het is de bedoeling dat er tegen het voorjaar een standpunt uit komt. Dat standpunt zal af hangen van de ideeën die er in de afdelingen leven. De Souburgse afdeling houdt zich ook bezig met de openbaarheid van de dossiers die door de gemeentelijke so ciale diensten, de gemeen schappelijke administratie kantoren en de gewestelijke arbeidsbureaus worden aan gelegd. Dit is officieel niet ge regeld, zodat „cliënten" afhan kelijk zijn van de betrokken ambtenaar. De vrouwenbond wil druk op deze instanties gaan uitoe fenen om de mensen het recht te geven hun dossier in te kij ken. De bijeenkomst in de Grote Belt begint om kwart voor acht. Ook niet-leden zijn wel kom. MIDDELBURG - De roei vereniging Honte opent het roeiseizoen zaterdag 11 fe bruari met een keerboeienrace in het Kanaal door Walcheren. Om twee uur valt het start schot voor het botenhuis van de vereniging aan de Haven- dijk tegenover de Vitritefa- briek. De senioren roeien naar het begin van het Arnekanaal en terug, de jeugdleden varen naar de Stationsbrug en terug. De Honte hoopt, na het succes van vorig jaar, dat de wed strijd uit zal groeien tot een traditie. Bij slecht weer gaan de roeiers een hardloopwedstrijd aan. De wedstrijd wordt be sloten met prijsuitreiking en een bijeenkomst in de kantine van het botenhuis. In de vergadering van de commissie sociale zaken op vrijdag 10 februari komt onder meer de sollicitatieplicht aan de orde. In verband met het grote aantal werklozen staat die plicht ter dis cussie. Wat heeft het voor zin keer op keer brieven te schrijven als er eigenlijk geen passend werk wordt aangeboden? Nu kan het gebeuren dat werklozen die „onvoldoende hun best doen om weer aan het werk te komen" hun uitkering verliezen. Directeur Vorthoren van de sociale dienst pleit in een nota voor een versoepeling van de regels, maar binnen de ruimte die de wet biedt. Een onthef fing van sollicitatieplicht is dan ook niet mogelijk, meent hij. „Gezien het grote aantal werkzoekenden, valt, afhan kelijk van de individuele om standigheden en mogelijkhe den van de cliënt, een versoe peling van de sollicitatieplicht te overwegen. De versoepeling kan inhouden dat aan werk zoekenden tijdelijk wordt toe gestaan niet actief te sollicite ren teneinde hen in staat te stellen middels om-, her- of bijscholing ofwel het deelne men aan een arbeidserva ringsproject hun positie op de arbeidmarkt te verbeteren", aldus Vorthoren. Tijdelijk betekent dan een jaar met de mogelijkheid die te verlengen, maar met de be perking dat het gewestelijk arbeidsbureau de werkzoe kende werk kan opdringen als deze instantie dat wenselijk acht. Vorthoren raadt B. en W. aan eerst de verschillende commissies een advies uit te laten brengen alvorens een be slissing te nemen. De commis sie sociale zaken is de eerste die zich erover buigt. Andere agendapunten zijn: notulen van de vergadering van 9 december; nieuwsbrief van de Stichting Fonds Be drijvigheid; Vrijwilligers Va caturebank Middelburg; reor- MIDDELBURG - Maandag 13 februari houdt Alexa de Rijke een verhaal over hormo nale veranderingen bij vrou wen in de overgangsjaren. Ze doet dat in 't Pand aan de kerksteeg 5 in Middelburg. Na afloop kunnen de aanwezige vrouwen vragen stellen. Het begint om twee uur, toe gang twee gulden vijftig. Or ganisatie de Vidogroepen in Middelburg, Vlissingen en Goes. Een brug over de Maaisbaai zal de kaaien van veel verkeer verlossen, maar zal volledig door de gemeente moeten worden betaald. MIDDELBURG - Hoewel Rijk en provincie voorlopig nog weinig heil zien in een derde brug over of tunnel on der het Kanaal door Walche ren, vindt de directeur van Gemeentewerken Middelburg dat het beleid op zo'n burg moet worden afgestemd. De brug is noodzakelijk om vooral de kaaien van verkeer te ontlastn en voor stadsuit breiding. Op de lange termijn is het de boedeling de Dam men weg (de weg over de pij- lerdam en de Versegatdam) aan te sluiten op de Middel burgse rondwegen. De aanleg van de rondwe gen hangt dan ook ten nauw ste samen met de derde ka- naalbrug: doorgaand verkeer kan dan van de Rijksweg af buigen, om het industriege bied Arnestein heen, de brug over en daar rond het indus triegebied Ramsburg aanslui ten op de rondweg of Dam- menweg. Middelburg wordt zo gevrijwaard van doorgaand verkeer en het zware verkeer voor de industriegebieden blijft ook buiten de binnen stad. Omdat Rijk en Provincie niet van de noodzaak zijn overtuigd, moet de gemeente de nodige argumenten leveren om de noodzaak alsnog aan te tonen, vindt de directeur Ge meentewerken. Een brug over de Maaisbaai acht hij onhaal baar. De gemeente zou zelf voor de kosten moeten op draaien en dat behoort tot de onmogelijkheden, zo meent de directeur. De adviescommissie voor het verkeer zal vandaag (woensdag 8 februari) moeten beslissen over een keus tussen een brug over de Maaisbaai die vooral voor de kaaien een verlichting zal betekenen en een derde brug over het Ka naal. De commissievergade ring begint om halfacht in de maquettekamer van het stad huis. ganisatie secretarie-afdelin gen onderwijs/welzijnsplan ning; project mensen zonder baan; rondvraag en sluiting. De vergadering begint om vier uur in het stadhuis. MIDDELBURG Liefheb bers kunnen zaterdag 18 fe bruari een muziekfestival van het Leger des Heils meema ken. In het gebouw aan de Hoog straat 28 treedt het Vlaar- dingse muziekkorps op in sa menwerking met een mannen koor en een tamboerijngroep. Het begint om halfacht, deur open om zeven uur, toegang gratis. VLISSINGEN - Woensdag 15 februari een kindervoor stelling in het Vestzaktheater. Poppentheater Anneke Strack speelt dan Het tovervisje. Het is het bekende verhaal van het vrouwtje Piggelmee dat steeds meer wil hebben en uiteindelijk met lege handen blijft zitten. Het spel is ge schikt voor kindertjes vanaf vier jaar. De voorstelling be gint om drie uur. Organisatie Uit in Vlissingen. VLISSINGEN - In het VJV- gebouw aan de Verkuyl Quak- kelaarstraat 95 in Vlissingen kunnen liefhebbers van een vegetarische maaltijd elke dinsdag en donderdag een hap eten. Zij moeten dan wel voor vier uur die dagen reserveren. Bovendien is het de bedoe ling elke maand een zondag een maaltijd te serveren uit een bepaald land. India is het eerst aan de beurt. Zondag 12 februari staat er Dhal, Chap- tis, groentekerry, rijst, raita en Kashmirthee met hawa op het menu. Wie er trek in heeft, kan vrijdagmiddag tot vier uur of zondagmiddag van drie tot halfvijf reserveren via tel. 01184-17819. VLISSINGEN - De bioloog Ko de Korte vertelt woensdag 22 februari in het buurthuis Open Hof in Vlissingen over zijn ervaringen op de Galapa gos Eilanden. Hij zal zijn verhaal met dia's toelichten. Het begint om acht uur, toegangsprijs drie gulden in voorverkoop en aan de zaal vier gulden. Kaarten zijn tot 22 februari verkrijgbaar bij de beheerder van Open Hof. Organisatie Aktiviteitenkommissie Open Hof. VLISSINGEN - De Homo contactgroep Walcheren van het COC houdt woensdag 15 februari een thema-avond. 1984, Internationaal homo- en lesbisch actiejaar, ook op Wal cheren? is het onderwerp. Voor inlichtingen kan men bellen naar 01184-17374 en 71854

Scheldebode | 1984 | | pagina 9