Actiegroep Vet Vrij is voor blij en vrij dik zijn Sentimenten Over staaldraadjes en keffertjes Rommelmarkt, fancy-, kledingbeurs, cursussen MIDDELBURGSE VROUWEN ZETTEN AANVAL IN 30 JAAR MET DE SCHELDEBODE RONBaüBi i Feestavond Souburg Ochtend Kom uit je Huis Brochure over nieuwe vorm onderwijs in zorgsector Middag voor vrouwen in de overgang Disco aan Hofplein Kledingbeurs De Schuur VOS-cursus Cursus handelsken nis Vlissings CDA kiest nieuwe voorzitter Waait er kille bries door CDA? Fietsen in Zeeland SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 JANUARI 1984 309 MIDDELBURG - De start van het nieuwe jaar is voor veel vrou wen de tijd om weer streng te gaan lijnen, om de extra kilo's die ze tij dens de december- f eesten zijn aangeko men weer kwijt te ra ken. Voor een groot aan tal vrouwen zal het niet de eerste poging zijn. Velen zijn jaar in jaar uit bezig met allerlei diëten en kunnen vaak aan niets anders meer denken dan aan calo rieën en weegschalen. Dat is helemaal niet no dig, vindt de actiegroep Vet Vrij. Kleding Staaldraadje i VLISSINGEN - Za terdag 28 januari houdt clubhuis Het Wolters- huis in Vlissingen een rommelmarkt en fancy- fair. De paraplu Scheldebuurt Soos dicht De actiegroep zet zich in voor alle vrouwen die dik zijn of zich te dik voelen. Ze staat voor het recht om je lekker te voelen met je eigen lijf, of je nu vijftig of honderd kilo weegt en richt zich tegen die reclame die suggereert dat avonden aan de orde", vertelt Marian. „Zo is het vaak erg moeilijk om leuke kleding te vinden in grotere maten. Je valt dan meestal in kleding die toch eigenlijk meer geschikt is voor oudere vrouwen. Terwijl er toch zoveel jongere vrou wen en meisjes rondlopen die net zo goed maat 46 of 48 dra gen. Kleren kopen is al gauw niet leuk meer. Je durft haast geen winkel meer in, omdat je al van te voren weet dat de kleren die je zoekt juist in jouw maat niet te krijgen zijn". In Amsterdam hebben tij dens de tweede dikke vrou wendag in november een aan- SOUBURG - De Molukse Werkgroep Souburg houdt za terdag 28 januari een feest avond in de bovenzaal van de Van Duyvenvoorde Sportzaal in Oost-Souburg. Medewerking zal verleend worden door een Sessionband onder leiding van de befaamde Molukse gitarist Edwin Mati- ta-putty en door de disco dri ve-in show "Swing Line" met platenprater Robin. Het cultu rele aspect wordt vertolkt door een dansgroep die allerlei exotische dansen zal laten zien (onder voorbehoud). Het feest duurt van 19.30 uur tot 01.00 uur. Entree: een gulden voor kinderen tot 12 jaar en twee gulden voor per sonen ouder dan 12 jaar. slank zijn betekent dat je mooi bent en dus gelukkig. Vet Vrij begint maandag 9 januari in Middelburg een vrouwengespreksgroep over de thema's „eten" en „lijfac ceptatie". „Het doel van deze gespreksgroep is niet om af te slanken en er worden ook be slist geen dieetvoorschriften gegeven", vertelt Anny, een van de initiatiefneemsters van deze praatgroep. „De bedoeling is juist om je lekker in je vet te voelen, te accepteren dat je bent zoals je bent, eten de normale plaats in je leven terug te geven en er van te kunnen genieten zonder schuldgevoelens. Door er met elkaar over te praten, willen we er achter komen, hoe je het best met eten en diëten om kunt gaan, waarom dat vele eten zo belangrijk voor je is, wat de aanleiding is voor de schranspartijen die sommige vrouwen van tijd tot tijd heb ben. Belangrijk is ook om er achter te komen wat je nu zelf wil. Is dat maatje 38 nu echt zó belangrijk voor je, dat je er je leven lang van alles voor moet laten, of is dat je aangepraat door je omgeving. Dat zijn al lemaal vragen waar veel vrouwen mee zitten, maar die ze vaak niet uit durven spre ken". De gespreksgroep komt vijf tien keer bij elkaar op achter eenvolgende maandagavon den, onder leiding van Amar- ja, die al ervaring met een dergelijke groep heeft opge daan in Amsterdam. Na Am sterdam is Middelburg de tweede plaats in Nederland, waar een dergelijke groep van start gaat. De gespreksgroep staat open voor vrouwen uit heel Zeeland. „Ook de praktische kanten van het dik zijn, komen deze MIDDELBURG - De vrou wencontactgroep „Kom uit je Huis" houdt woensdagmorgen 1 februari de maandelijkse koffiecontactochtend. Mevrouw De Dreu komt spreken over de Streekschool. In een gesprek wil zij duide lijk maken, wat de functie is van deze school en wat de school kan betekenen voor meisjes en vrouwen. De ochtend begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. De contactochtend vindt plaats in het wijkgebouw Zuiderbaken, M. de La Palmastraat, Middel burg. De kosten zijn ƒ1,- per persoon. Na afloop kunt u ook informatie krijgen over alle activiteiten van „Kom uit je Huis". tal jonge ontwerpsters laten zien dat ook de wat meer ge vulde vrouwen er mooi uit kunnen zien. Vet Vrij is daar bezig met het opzetten van een bedrijfje dat deze kleding gaat maken. Marian: „We willen ook hier in Zeeland bekijken of iets dergelijks mogelijk is, want voor de meesten is het toch wel een probleem om voor het kopen van kleding helemaal naar Amsterdam te moeten. Misschien ook dat de opzet van een postorderbe drijfje hiervoor een oplossing kan bieden". Vet Vrij heeft bij de provin cie een subsidie aangevraagd uit de emancipatiepot. Als de ze subsidie wordt toegekend, bedragen de kosten van de vijftien bijeenkomsten in to taal vijftiengulden. Mocht men geen subsidie krijgen dan moet de prijs nog nader wor den bekeken, waarbij Vet Vrij er van uit gaat dat de prijs voor geen enkele vrouw een belemmering mag zijn om deel te nemen aan de gespreks groep. De groep zal uit maximaal tien vrouwen kunnen bestaan. Bij meerdere aanmeldingen, |t worden er meer groepen ge vormd. Wie meer wil weten of' zich wil opgeven kan een van de volgende vrouwen bellen: Anny, 01184-71751. Amarja 020-936514 of Marian 01184- 13964. Kerst en nieuwjaarskaarten met sneeuwtafereeltjes zien er altijd heel kitscherig uit. De werkelijkheid is nog veel kitscheriger. Als je een paar jaar geen sneeuw hebt gezien, valt 't op dat zo'n witte wereld er eiqen- lijk heel sentimenteel uitziet. Maar dat kan ook aan de waarnemer liggen. VLISSINGEN - Wie de af gelopen weken zijn fiets of bromfiets is kwijtgeraakt, kan die vrijdag 27 januari moge lijk weer terugvinden op het politiebureau aan de Molen straat in Vlissingen. De politie houdt kijkavond van zeven tot acht uur. MIDDELBURG - De Zeeuwse Provinciale Onderwijsraad heeft een nieuwe brochure uitgegeven met als titel: „MDGO, dat zit zo". In dit boekje staat informatie over het MDGO, de nieuwe vorm van middelbaar beroepsonderwijs voor de dienstverlening en de gezondheidszorg. In augustus komt het MDGO in de plaats van het MHNO. Ook de Intas en het VHBO komen in het boekje aan de orde. Het geeft infor matie over de beroepen, bij welke bedrijven en instellin gen die kunnen worden uitge oefend, de toelatingseisen, de inhoud van de opleidingen, de doorstromingsmogelij kheden en contactadressen. Ook heeft de Onderwijsraad een aanvulling op de brochure „Verder leren in Zeeland, na mavo, lbo en havo" uitgege ven. In dit boekje worden de opleidingsmogelijkheden in Zeeland genoemd die kunnen worden gevolgd na mavo, lbo en havo. Wanneer opleidings mogelijkheden niet in Zeeland zijn gevestigd, worden de dichtsbijzijnde opleidingen in het land genoemd. In de aan vulling zijn de wijzigingen op genomen van de editie 1983 van de brochure. De brochures zijn verkrijg baar bij het secretariaat van de Provinciale Onderwijsraad, provinciehuis Middelburg, te lefoon 01180-31434. SOUBURG - Hoeveel paar schoenen hij al versle ten heeft, weet de heer van Sorgen uit West-Souburg niet meer, maar het zullen er heel wat zijn. Dertig jaar lang heeft hij de Schelde- bode rondgebracht in één van de grootste wijken van Vlissingen. Samen met zijn collega, de heer van Leeu wen, die het zelfs vijfen dertig jaar heeft volgehou den. Nu zijn beide heren er om gezondheidsredenen mee opgehouden. „Ik ben er eigenlijk door mijn collega van Leeuwen ingerold en daar heb ik nooit spijt van gehad", ver telt van Sorgen. We werk ten samen op de Schelde en hij bracht al vijf jaar lang de Scheldebode rond toen we overgingen op twee ploegendienst. Daardoor kwam hij iedere tweede week in de problemen, want dan kon hij niet op tijd met de Scheldebode rond. Omdat ik in de ande re ploeg zat, zijn we dat om de beurt gaan doen en zo is het dertig jaar lang geble ven. Vervangers hadden wij nooit nodig, want bij ziekte of vakantie sprongen we bij elkaar in en ook de kinderen hielpen dan wel eens mee, als dat zo uit kwam". Het weer is voor een be zorger natuurlijk altijd een belangrijke factor. Gladde wegen, storm en hagel buien maken het werk niet plezieriger. „Dat moet je maar nemen zoals het komt, daar kun je toch niets aan veranderen", vindt van Sorgen. „En mooi weer hadden we gelukkig ook vaak, dan liep je voor je plezier buiten. Ik werkte bij de Schelde als lasser en dan was het prettig om je na je werk weer eens hele maal los te lopen. In de wijk woonden veel colle ga's en die wilden dan een praatje maken, of je werd binnengeroepen voor de koffie. Heel gezellig na tuurlijk, maar er was niet altijd tijd voor. De mensen zaten op de krant te wach ten, sommigen stonden al voor het raam naar je uit te' kijken. Als je dan een kwartiertje later was dan gewoonlijk, mopperden ze al: ze moesten nog voor sluitingstijd achter de koopjes aan". Op den duur kon van Sorgen de wijk wel met dichte ogen lopen, hij ken de iedere tegel. Maar ook dan kwam hij soms nog voor verrassingen te staan. „Om een beetje op te schieten, sprong ik nogal eens over hekjes en heg getjes heen, zo hoefde je niet helemaal rond te lo pen. Sommige mensen wer den dan kwaad en stonden op de ramen te bonzen, dan deed je het de volgende keer daar natuurlijk niet meer. Eén keer ben ik er toch lelijk door op mijn ge zicht gevallen. Midden in de winter, al behoorlijk donker, spring ik over zo'n laag heggetje, tussen twee tuintjes, maar ik had niet in de gaten, dat ze er een staaldraadje boven hadden gespannen. Ik maakte zo'n smak, dat de bewoonster er voor naar buiten kwam kijken. Ze was wel ver baasd, om mij daar op het tuinpaadje te zien liggen met alle kranten in het rond. Moet je hier zijn vroeg ze nog heel verwon derd". Een andere schrik van de bezorgers zijn erg waakse honden. Al blaffen de meeste harder dan ze bij ten, het is toch altijd zaak om goed uit te kijken. Van Sorgen: „Eén keer had ik zo'n klein keffertje te laat in de gaten. Hij kwam zo van de zijkant het huis om gerend en beet me flink in mijn been. Het xvas net een dag voor mijn va kantie en die was daardoor goed bedorven. Eenmaal in het buitenland zat ik met mijn been op een stoel en van lekker wandelen kon geen sprake zijn. 's Nachts lag ik wakker van de pijn, mijn been was flink ont stoken". „Pas toen ik terug in Ne derland was, ging ik naar de dokter, die natuurlijk woedend was dat ik niet eerder gekomen tvas. Ik heb er nog lang last van gehad. Nou, op dat adres heb ik ja ren geen krant meer be zorgd, ik gaf de buurvrouw twee kranten en die zorgde dan wel, dat de krant op de juiste bestemming kwam. Pas toen ik hoorde dat het hondje dood was, ben ik dat hekje weer binnengegaan". Er zijn allerlei spelletjes te doen zoals sjoelen, kwartje werpen, bussen gooien, ring werpen en dergelijke. De kin deren kunnen zich ook bezig houden met knutselen en het bekijken van tekenfilms. Ver der is er een demonstratie van stoelen matten en kan en de resultaten zien van de cursus sen houtsnijden en fotografie. Naast koffie en soep, zijn er ook verschillende Joegoslavi sche en Spaanse specialiteiten verkrijgbaar. De toegang is de hele dag gratis, de markt duurt van half negen tot vijf uur. Wie nog rommel heeft voor het Wolterhuis, kan even bel len naar het nummer 14660, waarna men het komt opha len. Buurthuis de Paraplu begint donderdag 2 februari een cur sus 'werken met droogbloe men voor beginners'. Aan bod komen: maken van bloem stukken, wandversiering en stukjes met kaarsen. De tijd: van 13.45-15.45 uur. Voor inlichtingen of aan melding: tel. 65453 of Alexan der Gogelweg 59. De Paraplu houdt aanstaande zaterdag een instuifactiviteit voor de jeugd van 6 tot 16 jaar. Zij kunnen zich bezig houden al lerlei spelen, zoals biljarten, sjoelen, tafeltennissen, tafel voetballen, flipperen, enzo voort. Tevens is er een lees hoek aanwezig, waar men stripboeken kan lezen. Bij de hapjesbar zijn er tussen de middag allerlei lekkere hapjes verkrijgbaar. De instuif duurt van 10.00 uur 's morgens tot 16.00 uur 's middags. Entree: vijftig cent per persoon. In buurthuis De Zwaan werken met brooddeeg in De Zwaan. De cursus bestaat uit 5 lessen, waarin de technieken van het brooddegen uit de doeken gedaan wordt. De cur sus wordt gegeven op dinsdag morgen van 9.30-11.00 uur en kost 25,- voor vijf lessen. Op gave bij De Zwaan. Bij voldoende belangstelling gaat er een cursus bloem schikken van start in De Zwaan. De cursus wordt gege ven op dinsdagavond van 20.00-21.30 uur. De cursus wordt gegeven op dinsdag avond van 20.00-21.30 uur. De cursus bestaat uit 10 lessen, waarin het schikken van gro te, kleine stukjes en het wer ken met droogbloemen aan de orde komt. De cursus kost 50,- voor 10 lessen (excl. materiaal). Iedere laatste zaterdag van (Kromwegesingel 1 Souburg) is donderdag van 9.15-11.15 uur weer de maandelijkse the ma-avond voor vrouwen. Er is een videoband te zien, waarin de subtiele vormen van lastig vallen van vrouwen te zien zijn. Daarna discussie. Er is kinderopvang. Er bestaat weer de moge lijkheid een cursus volksschil deren in De Zwaan te volgen. De cursus bestaat uit 10 lessen waarin de technieken van 't volksschilderen worden ge leerd. Hierna bestaat de moge lijkheid om de vervolgcursus, ook 10 lessen, te volgen. De cursus vindt plaats op donderdagavond van 19.45 tot 21.45 uur en kost 50,- voor 10 -lessen (excl. materiaal). U kunt zich opgeven bij De Zwaan (01184-61252), zodra zich voldoende deelnemers hebben opgegeven, gaat de cursus van start. Bij voldoende belangstelling start er wederom een cursus de maand houdt buurthuis Scheldebuurt een kinderkle- dingbeurs. Voor januari is dit op zaterdag 28 jan. van 9.30 uur tot 12.30 uur. Alle kin derkleding, mits heel en schoon, is welkom. De op brengst is op fitty-fiftybasis. De in- en verkoop wordt ge houden in het buurthuis, Gla- cisstraat 97, tel. 12302. Wegens geluidsoverlast voor de buurtbewoners heeft de soos van Scheldebuurt moeten begluiten de disco-avonden voor de jeugd van 12-15 jaar te stoppen. Dit wil niet zeggen dat er geen activiteiten meer zijn. De deur van het buurt huis Scheldebuurt blijft open op de zaterdagavond. Wel zullen er andere activi teiten worden georganiseerd en heeft de avond het karakter van een instuif, waar van alles is te doen: sjoelen, kaarten, ge zelschapsspelen, videofilms of een keer een film als extra ac tiviteit. Wij hopen dat de jeugd de weg weer weet te vinden. Het clubhuis is geopend van 19.30- 22.00 uur. MIDDELBURG Maandag 30 januari is er in De Schakel, Bachtensteene 14, Middelburg, een informatiemiddag over de vrouwen in de overgang die aan de zogenaamde VIDO- groepen meedoen. Van halftwee tot halfvier kunnen belangstellenden vrouwen er terecht. De bedoe ling van de informatiemiddag is een nieuwe gespreksgroep op te zetten, voor vrouwen in de midden-leeftijd. De ge spreksgroep zal worden geleid door getrainde leidsters. Het doel is de problemen die een vrouw in de overgangsja ren tegenkomt (en vaak niet als zodanig herkent) zoveel mogelijk bespreekbaar te ma ken. Voor meer informatie kan men bellen naar tel. 01180- 34519. MIDDELBURG - In de soos voor jongeren aan het Hof plein in Middelburg is er elke zaterdagavond om acht uur een disco-avond. De toegangsprijs is een gul den. MIDDELBURG/VLISSINGEN - De stichting bevordering onderwijs aan volwassenen start in maart weer met een cursus bloemschikken in Middelburg en Vlissingen. De cursus wordt door een ervaren en bevoegde leer kracht gegeven. Iedere les be gint met een uitgebreide de monstratie waarbij verhou ding, kleur en lijnenspel wordt aangegeven en de technieken worden besproken. Zo leert men eerst de grondbeginselen, waarna men zelf aan het werk gaat. Na iedere les neemt men OOST-SOUBURG - Zater dag 28 januari houdt de buurt vereniging van Duyvenvoorde in gebouw De Schuur aan de Middelburgsestraat 11 in Oost-Souburg weer een kle dingbeurs. Men heeft de keuze uit ruim tweeduizend kledingstukken voor dames, heren en kinde ren. De openingstijden zijn van tien uur tot halfdrie. De kleding wordt voor de verkoop eerst geshowd. een zelfgemaakt bloemstuk mee naar huis. De cursus wordt in Middel burg gegeven in De Wellinge, Kruisweg 2 en begint op dins dag 13 maart. In Vlissingen start de cursus op maandag 19 maart in de Rijksscholenge meenschap Scheldemond, Brouwenaarstraat 2. Voor meer informatie en op gave kan men terecht bij de Stichting Bevordering Onder- .wijs aan Volwassenen, Sir Winston Churchill weg 2, 2251 CX Voorschoten, of bellen 01717-2010. MIDDELBURG - In 't Pand in Middelburg start per 1 fe bruari weer een VOS-cursus. De cursus wordt gegeven op de woensdagmorgen vanaf half tien. Wie men informatie wil, kan bellen naar Dieni Jonge woord 01180-15482 of Kitty Vogelenzang 01180- 15529. MIDDELBURG - In de Kla- renbeek LTS in Middelburg start deze week een cursus handelskennis voor het hore cabedrijf. De laatste week van februari wordt deze gevolgd door een cursus vakbekwaam heid voor het cafébedrijf. De cursussen worden ver zorgd door Eurodidakt, een landelijke onderwijsinstelling, die horecacursussen geeft in drieenzestig plaatsen. Voor meer informatie kan men een briefkaartje schrijven aan Eurodidakt, Sir Winston Churchillweg 2, 2251 CX Voor schoten, of even bellen, het nummer is 01717-8544. VLISSINGEN - Het CDA in Vlissingen houdt woensdag 1 februari een algemene leden vergadering in 't Anker aan de Bonedij kestraat. Op deze avond staat de be groting 1984 van de gemeente Vlissingen centraal. Ook zal er een nieuwe voorzitter voor de afdeling Vlissingen van het CDA moeten worden gekozen. Het begint om acht uur. MIDDELBURG - Donder dag 26 januari houdt het CDA regionaal verbond Walcheren de eerste algemene ledenver gadering in het dorpshuis Ons Huis aan de Burgemeester Adelaarstraat 26 in Melisker- ke. Nadat de huishoudelijke za ken en de bestuursverkiezing hebben plaatsgevonden, houdt H. Boer de voorzitter van het CDA-Zeeland een inleiding onder de titel Waait er een kil le bries door het CDA? Daarna is er gelegenheid tot discussie. De avond begint om half- acht. MIDDELBURG - De stich ting Fiets in Amsterdam heeft een serie boekjes uitgegeven met fietsrondritten in de ver schillende provincies in de se rie Ontdek Nederland op de fiets. Ook van Zeeland is inmid dels een boekje uitgekomen met als titel Fietsen in Zee land. Het boekje omvat elf be schrijvingen van fietstochten door heel de provincie, vaië- rend in lengte van vijfentwin tig tot vijfenveertig kilometer. Behalve de routebeschrijving biedt het boekje ook toeristi sche informatie over de streek. De boekjes zijn verkrijgbaar voor de prijs van 8,80 bij de stichting Fiets in Amsterdam, telefoon 020-425550 en bij de ANWB en VVV-kantoren.

Scheldebode | 1984 | | pagina 9