Roest is natuurlijk mijn ergste vijand Filmgekken komen aan hun trekken op derde videodag rgx s p A R Ejj N i E R G R1 _EJ N 0 I 33 33 Tapijthandel Briljant opent Middelburgs filiaal Anita zingt in Cheesy Derde wereld avond PvdA Buurtvereniging herdenkt februaristaking van 1941 Tijdschrift behandelt alternatieve werkplannen Roest Tweehander UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN ^SSING^' Scheldebuurt Wolterhuis Paraplu CURSUSSEN MIDDELBURG Computerboekhouden en programmeren in basic Stille kring Cursus christen in samenleving j -w; Wandeltocht Concert Westvlaams Orkest SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1984 MIDDELBURG - De ver zameling van de heer Van Winden uit Middelburg lijkt voor buitenstaanders op het eerste gezicht wat bloeddorstig, maar de ver zamelaar zelf is een heel andere mening toegedaan. Hij ziet vooral de histori sche waarde van zijn col lectie Europese blanke wa pens: zwaarden, degens en sabels. Van Winden is al vijfen twintig jaar bezig met deze verzameling. Hij begon er mee in militaire dienst, toen hij enkele wapens kon overnemen van een collega. Nu heeft de Mid delburgse politieman zo'n honderd verschillende wa pens die hij bewaart in een aparte kamer in zijn wo ning, waar de temperatuur zo constant mogelijk ge houden wordt en de lucht droog, om roestvorming tegen te gaan. „Roest is natuurlijk mijn ergste vijand", vertelt hij. „De wapens zijn vaak erg oud, soms uit de zes tiende eeuw. Als ik ze krijg, zijn ze vaak erg ver waarloosd. Ze hebben bij iemand jarenlang op zol der gelegen of zo en het kost dan heel wat uurtjes poetsen, om ze een beetje op te knappen. Nieuwe on derdelen aanzetten, of zo, doe ik nooit. Op zo'n ma nier verliest zo'n wapen zijn waarde. Je kunt toch niet een koperen handvat dat gisteren gemaakt is, zetten aan een wapen van eeuwen oud". Van Winden probeert zijn collectie nog steeds uit te breiden. Niet alleen door aankopen, maar vooral door te ruilen met andere verzamelaars. „Voor veel mensen heb ben die wapens totaal geen waarde, die interesseren zich weer voor heel andere dingen, zo komen we soms tot ruilen. Vroeger had ik ook vuurwapens, maar die heb ik allemaal al geruild voor blanke wapens. Er gens moet je je toch specia liseren. Dit onderwerp is zo groot, dat je toch nooit al les bij elkaar krijgt. Daar om verzamel ik ook alleen Europese wapens, je moet ergens een grens irekken, Foto: Cor Schuilwerve en dan interesseert de his torie van de eigen streek met toch meer dan bij voorbeeld de geschiedenis van Azië". Van Winden speurt steeds na, waar de wapens van daan komen. Dat vraagt vaak heel wat zoekwerk in allerlei boeken en naslag werken. Als hij er dan nog niet achterkomt, schrijft hij naar de conservator van het wapenmuseum in Leiden, of van het mare chaussee-museum in Buu- ren, en ook onderhoudt hij een levendige co? >spon- dentie met de cons wator van de Tower in LoYÊ,en. „Bij de oudere wapens is het vaak gemakkelijk om de herkomst terug te vin den", meent Van Winden. „Bij de Engelse wapens stond ook vaak het mono gram van de vorst op de wapens en dat maakt het zoeken al weer gemakke lijker. Maar alleen met een jaartal ben je er nog niet. Ieder legeronderdeel en ook de burgerwacht had zijn eigen wapens die on derling weer van elkaar verschillen. Zo'n wapen paste helemaal bij het te nue dat toen gedragen werd. Ook nu zijn er nog verschillende uniformen, waarbij zo'n wapen hoort. Er waren vaak schitteren de stukjes van vakman schap bij. Mensen gaan daar vaak aan voorbij; ze zien het alleen als steekwa pen. Zo heb ik ondermeer een Yatagan uit Turkije. Die is versierd met een in scriptie uit de Koran. Blijkbaar is het wapen ook gewijd, want het scheidt een sterke wierookgeur af". Er is een wapen in het bijzonder dat Van Winden nog niet in zijn collectie heeft, maar waar zijn bij zondere belangstelling naar uit gaat. Dat is de zo genaamde tweehander. Die werd gedragen door de poortwachters. Het wapen werd zo genoemd, omdat het zo groot was dat ze het met twee handen moesten vasthouden, een reden waarom de poortwachters dan ook een dubbel salaris uitbetaald kregen; het was ook een echte erebaantje. „Natuurlijk heb ik ook voor andere wapens be langstelling. Als er nog mensen zijn, die dergelijke wapens hebben, maar er niets meer mee doen, kun nen ze me altijd een seintje geven; misschien valt er wat te ruilen. Een gedeelte van mijn collectie is bijna volledig en dat zijn de wa pens van de rijksveld wachters, daar hoef ik er nog maar enkele van te hebben". Foto: Cor Schuilwerve MIDDELBURG - Donderdag 26 februari is aan de Langeviele 16 in Middelburg tapijthandel Briljant geopend. De zaak is ruim opgezet en biedt een grote keu.ze uit allerlei soorten vloerbedek king. „We bieden voor elk wat wils", vertelt de heer Cobus- sen. „Vinylvloerbedekking, vilttapijt, nylontapijten en wol; er hangen hier z^'n 150 rollen vloerbedekking, waar uit men een keuze kan maken, en als men dan nog niets vindt, kunnen we altijd nog terug vallen op de voorraad in de andere filialen in Zutphen en Den Bosch. We staan in voor een goede kwaliteit en denken daarbij ook aan de klanten met een kleine beurs. De vloerbedekking die men hier koopt, wordt bovendien door ervaren stoffeerders gratis ge legd". 13 M BIGGEKERKE - Neerlands bekendste zangeres, Anita Meyer, komt vrijdag 3 februari Cheesy in Biggekerke met haar stemgeluid opvrolijken. Het optreden begint rond acht uur. Anita Meyer timmert al aan de weg sinds 1975 toen ze op een talentenjacht de aandacht trok van producer/componist Hans Vermeulen. Hij schreef voor haar het lied „The alternative way", waarmee zij in 1976 de eerste plaats bereikte op de vader landse hitlijsten. Het jaar daarop werd al een elpee met goud bekroond en kreeg ze een Edison. Vanaf 1980, als Anita gaat samenwerken met producer/com ponist Martin Duiser, komt haar carrière in een stroomversnel ling. Het begon met de hit Why tell my why. Een platina l.p. (meer dan 100.000 exemplaren verkocht) volgde. Anita Meyer vertegenwoordigde Nederland ook op het internationale Yama ha songfestival in Japan, om nog maar een wapenfeit te noe men. VLISSINGEN - Buurthuis De Paraplu in Paauwenburg houdt zaterdag 4 februari haar derde videodag in dit sei zoen. De tweede videodag, eind november, was zeer suc cesvol verlopen (voorname lijk) door de grote belangstel ling van vele filmliefhebbers. Alle leeftijdsklassen waren goed vertegenwoordigd. Het programma ziet er deze keer als volgt uit: Zaal 1 9.30-10.45: 5 sprookjesfilms, Nederlands gesproken teken films; 11.00-12.15: „De Sneeuwkoningin", een prach tige Russische tekenfilm naar het beroemde sprookje van H.C. Andersen - voor kijkers van 0 tot 100 jaar; 12.30-14.40: „Fame", de twee uur durende bioschoopfilm vol met muziek - dans- humor - drama; 14.50- 16.30: „Ants" (mieren), het be tere soort griezelfilms met Ro bert Fox worth uit „Falcon Crest" in de hoofdrol (miljoe nen mieren terroriseren een hotel - alles en iedereen ver nietigend wat op hun weg komt); 16.40-17.35: „The Stones in the Park", een vijf durend concert van de Rolling Stones in Hyde Park op 5 juli 1969, bijgewoond door een half mil joen mensen; 17.45-19.45: „Merry Christmas, mr. Law rence", een indrukwekkende film met David Bowie in één van de hoofdrollen; 20.00-22.00: „Raiders of the lost Ark", een spannende avonturenfilm; 22.10-23.40: „De Zwarte Rui ter" een Ned. film met Hugo Metsers, Rijk de Gooyer, Ple- unie Touw en Cristel Braak. Drang naar avontuur drijft de Zwarte Ruiter tot spectaculai re verzetsdagen tijdens de oor log. Hij kent alle vluchtwegen in het Zws-Vlaamse grensge bied. Na de oorlog komt deze kennis hem als smokkelaar goed van pas. Zaal 2 9.30-10.45: „De Freggels" de opvolgers van de Muppets, een poppenfilm met allerlei grap pige figuurtjes; 10.50-12.20: „Annie", een ontroerende film over een weesmeisje en haar hondje - met Aileen Quinn en Albert Finney in de hoofdrol len; 12.30-14.05: „The way of the dragon", een karatefilm met Bruce Lee; 14.15-16.00: „Streetfighters", een keiharde film over een groep burgers in New York, die het uitschot in de straten beu zijn en hen te lijf gaan; 16.10-18.00: „Com mando Apocalypse", een span nende oorlogsfilm, die een Vi deo-Oscar heeft gewonnen; 18.10-20.00: „Rocky" (1), een bekende film met Sylvester Stallone in de hoofdrol; 20.10- 22.00: „De Lift", een Ned. thril ler over een niet goed functio nerende lift in een groot kan toorgebouw, niemand is zijn leven zeker, het gevaar loert op elke verdieping; 22.10-23.50: „Evil dead", de meest griezeli ge film van het ogenblik. De filmvoorstellingen be ginnen om 9.30 uur (halftien) 's morgens en eindigen om onge veer 24.00 uur (twaalf uur) 's nachts. Voor de grootste film liefhebbers, die een hele dag blijven, wordt gezorgd voor eten en drinken en mogelijk heid zich te ontspannen. Het morgenprogramma (tot half- één) is toegankelijk voor alle leeftijden en het middag- en avondprogramma voor perso nen ouder dan 12 jaar. De toegangsprijzen zijn 's morgens voor alle leeftijden ƒ1,50; 's middags ƒ3,50 en 's avond ƒ3,50. Een passe-par- tout voor 's middags 's avonds kost 5,00. voor werklozen (gratis); don derdagavond cursus Engels voor gevorderden. Voor in lichtingen kan iedereen langs komen of bellen naar tel. 01184-14660. Voor de tieners is er elke dinsdagmiddag van halftwee tot vijf en iedere donderdag middag op dezelfde tijd open huis. Vrijdagavond vanaf halfacht is het soosavond in het Wolterhuis. Iedereen van af twaalf is er welkom. Maandag 6 februari houdt buurthuis „Scheldebuurt" weer de maandelijkse Bingo avond met vele prijzen. De zaal is open om 9.30 uur en de aanvang is om 20.00 uur. De toegang is gratis. Het Woltershuis aan de Ho- geweg 103-105 in Vlissingen biedt de komende maanden voor volwassenen de volgende activiteiten. Elke maandagmorgen een expressie-ochtend; binnenkort begint er die morgen een cur sus karakterpoppen maken; dinsdagmorgen creativiteits- ochtend voor vrouwen (weven, brooddeegfiguren maken, en zovoorts); woensdagmorgen cursus Engels voor beginners; woensdagavond teken- en schilderclub; donderdagmor gen cursus batikken; donder dagmiddag cursus houtsnijden Bij voldoende belangstelling start De Paraplu een cursus Jazz-gymnastiek voor vrou wen. De opzet is om met behulp van muziek het lichaam te trainen. Men behoeft -geen er varing in deze activiteit te hebben. De bedoeling is actief met je lichaam bezig te zijn en een „uurtje" er tussen uit te zijn. De tijd: dinsdagmiddag van 14.00-15.00 uur, de cursus vangt aan per 9 februari. Voor aanmelding of infor matie: tel. 65453 of bij het buurthuis Alexander Gogel- weg 59. MIDDELBURG - Na Roermond, Groningen, Alkmaar en Rot terdam en nog elf andere plaatsen in Nederland start het insti tuut voor automatiseringsopleidingen Jos Linders nu ook in Middelburg twee opleidingen. Het gaat om een semi-mondelin- ge cursus computerboekhouden en een mondelinge opleiding programmeren in basic. Beide cursussen duren on geveer vier maanden en de mogelijkheid bestaat om ze met een examen af te sluiten. De lessen worden gegeven in het schoolgebouw van het Del ta College in Middelburg. De cursus computerboekhouden is op maandagavond, de cur susleider is de heer Huisjes. De cursus is bedoeld voor boekhouders, administrateurs en dergelijke die te maken krijgen met het overschakelen van hand- of mechanische boekhouding naar computer- boekhouding. De cursus be staat uit een theorie- en een praktijkgedeelte. De cursus programmeren in basic wordt op de dinsdag avond gegeven door de heer Van Beurden. Het hoofddoel van de cursus is leren pro grammeren. De kern van het programmeren is problemen analiseren en er oplossings methoden voor bouwen. Pas daarna is een programmeer taal nodig om de gevonden op lossingsmethode zodanig te coderen dat de computer deze kan verwerken. Voor meer informatie over de lessen kan men terecht bij Jos Linders Instituut voor Automatiseringsopleidingen, Amersfoortsestraat 70 d. 3769 AL Soesterberg. MIDDELBURG - Zaterdag 4 februari vormt de vredesbe weging in Middelburg weer een stille kring als protest te gen kernbewapening. De kring staat van half- twaalf tot twaalf uur op de hoek van de Koorkerkstraat en de Lange Delft. Belangstel lenden kunnen zich altijd bij de kring aansluiten. MIDDELBURG - Het Evan gelisch Maatschappelijk Be raad en het Christelijk Toe- rustings Instituut verzorgt binnenkort een cursus Chris ten in de samenleving in Mid delburg. De cursus omvat negen avonden en een zaterdag. Er wordt onder meer gesproken over onderwerpen als abortus, euthanasie, armoede, levens stijl, bewapening en vrede, christelijk zijn en maatschap pelijke betrokkenheid. De do centen zijn ds. van Barneveld, Otto de Bruyne van Taer Fund, dominee Rob van Essen en ds. Evert van der Poll, me dewerker van het tijdschrift Reveil. De cursus start dinsdag avond 14 februari om halfacht in de Thomaskapel aan de Vrijlandstraat in Middelburg. Informatie en aanmelding kan telefonisch, het nummer is 01180-25547. MIDDELBURG - De afde ling Middelburg van de PvdA houdt maandag 6 februari een derde-wereldavond in de con cert- en gehoorzaal. Als gevolg van de economi sche crisis lijkt de belangstel ling voor de derde wereldpro blematiek terug te lopen. Ten onrechte, meent de PvdA. Want de economische crisis die steeds meer mensen in ons land aan den lijve voelen, slaat vele malen harder toe in de derde wereld. Letterlijk wordt daar het bestaan van miljoe nen mensen vernietigd. Omdat onze economische crisis alleen internationaal op gelost kan worden en omdat ongelijkheid in spelregels tus sen arme en rijke landen door broken moet worden, is blij vende aandacht voor de derde wereld noodzakelijk, zo vindt de PvdA. Tijdens de bijeenkomst van de PvdA-Middelburg, die voor iedereen toegankelijk is, zal onder meer het Wereldhan- delsspel gespeeld worden, een spel dat spelenderwijs inzicht verschaft in de problemen en de onderlinge (wanverhou dingen in de wereld. De bijeenkomst begint om acht uur. OOST-SOUBURG - De werkgroep anti-racisme en anti-fas- cisme van de buurtvereniging van Duyvenvoorde houdt woens dag 8 februari een herdenkingsavond van de februaristaking in 1941. Deze avond wil men duide lijk maken waarom deze sta king indertijd gehouden is en waarom deze nog ieder jaar herdacht wordt. De avond begint om acht uur met de vertoning van de Vara-film „Als een fascist ademt, dan liegt hij". Henk van Moock, één van de organisatoren van de staking, spreekt na afloop van de film onder meer over de staking, racisme en het opnieuw opko mende fascisme. De avond wordt gehouden in buurthuis de Schuur, Middel burgsestraat 113, Oost-Sou burg. De toegangsprijs be draagt één gulden. MIDDELBURG - Duizenden mensen proberen zelf werk te maken. Om werkloosheid te voorkomen, om op een zinnige, coö peratieve en milieubewuste manier te produceren of diensten te verlenen. Kunnen deze lokale en regionale initiatieven een ant woord zijn op de crisis van deze overheersende economie? Of wordt de positie van de arbeider in die econmoie met z'n CAO's en andere bevochten verworvenheden er door ondermijnd? Het zijn vragen waarop een aantal betrokkenen een ant woord probeert te geven in het laatste nummer van het kwar taaltijdschrift Arbeid en Mi lieu. Het tijdschrift wordt uit gegeven door de Stichting Ar beid en Milieu, een schepping van het Rijn Schelde Instituut in Middelburg. De Zeeuwse FNV bestuur der Waumans heeft een duide lijk antwoord: „Alle tijd, ener gie en middelen besteed aan het opstellen van werkne mersplannen zal tot gevolg hebben dat dit kapitalistisch systeem met zijn crisisver schijnselen nog versterkt wordt". Hij formuleert een linkse kritiek op wat bijvoor beeld al enkele jaren bekend staat als het Aktieplan Werk gelegenheid Nijmegen. Ben Alders, Ger van den Broek en Marcel Meys (Universiteit van Nijmegen) analyseren dit Ak tieplan vanuit een andere in valshoek; wérkt het Aktie plan, welke uitstraling heeft het? Als grootste gevaar zien zij de inkapseling door de overheid. Ingekapseld is zeker het ini tiatief van de Brabantse FNV tot de oprichting van een Bra bantse Ontwikkelings en Her- strukturerings Maatschappij, (BOHM, nu BOM geheten) Al thans volgens de Tilburgse econoom en energie-aktivist Wim Kersten. Hij vreest dat de „mens- en milieuvriende lijke benadering in de nieuwe opzet niet meer zo uitgebreid terug te vinden is en dat de overheid de BOM zal gebrui ken voor het ten uitvoer bren gen van „Wagneriaanse plan nen". Artikelen over de memo sector en de Belgische vorde ringen op het gebied van de „andere" economie complete ren het materiaal wat vervol gens in een ronde-tafelge sprek tot enkele konklusies leidt: Hans Droppert (Aktie plan Nijmegen), Jan Jetten (FNV Brabant), KLaas van der Ven (MEMO) en Bonne* Wisman (PSP-econoom) wer den het lang niet over alles eens. Wel dat de voorbeeid- funktie centraal staat en dat initiatieven daarom gestimu leerd moeten worden. Een be scheiden verwachtingspa troon. Arbeid er. Milieu 83/4 bevat naast deze thema-arti kelen nog twee polemieken, gewijd aan semi-bedrijven en de brede maatschappelijke dissertie, en dossiers over ini- tiateven voor werk en over energiebesparing en alterna tieve energiebronnen. Arbeid en Milieu 83/4 „Aktie voor Werk", verschijnt 24 ja nuari. Prijs 5,50. Verkrijg baar in de betere boekhandel, of door 7,00 over te maken op gironr. 44 55 231, tnv St. Arbeid en Milieu, Middelburg. Voor 30.- op dat gironummer wordt men abonnee voor 1984, inclusief dit verschenen num mer 83/4. Voor instellingen 40.-. VLISSINGEN - Zaterdag 4 februari houdt de Vlissingese wandelsportvereniging Willen is Kunnen haar derde wandel tocht in de winterserie. De afstanden waaruit men kan kiezen zijn 5 - 10 en 15 km. Zoals bij de voorafgaande tochten wordt er gestart om 13.30 uur vanuit het clublokaal in de Willem 3 kazerne, gele gen aan de Oranjestraat te Vlissingen. Alle wandelaars worden on derweg getrakteerd op een be ker warme chocolademelk. De medische begeleiding is in handen van het Ned. Rode Kruis afd. Oost-Souburg. MIDDELBURG - Het Westvlaams Orkest geeft aanstaande zaterdag een concert in de Concertzaal van Middelburg. Diri gent is Dirk Varendonck en als solist treedt de violist Wilfried Deroo op. Het orkest is ontstaan uit het in 1951 opgerichte Brugs Kamerorkest. De twintig strij kers en vijftien blazers geven rond de veertig concerten per seizoen, zowel in als buiten de provincie. Op de Belgische ra dio en t.v. is het orkest een be kende verschijning. Op het programma staan werken van Brahms, Saint-Saëns, Rossini, Grieg en Haydn. Het concert begint om acht uur, organisatie Uit in Zee land in samenwerking met de Zeeuwse Culturele Raad. t

Scheldebode | 1984 | | pagina 17