meer Ontwikkelingsdag fruitteelt in hal veiling Kapelle Turbo" Jan Raas over seizoen 1984: Een incident is zo geboren en nog vlugger opgeblazen Ensemble Diario met Latijns-Amerikaans muzikaal dagboek Verklaringen OVU-toneel Heinkenszand Regionale bijeenkomst theater voor jongeren Voorlichting in Kortgene Dageraad in Razzmatazz N De dader heeft 't gedaan Driessens Sterker Groene trui SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 11 JANUARI 1984 'S HEERENHOEK - Het wielerseizoen 1984, dat door zovele insiders met meer dan gewone belangstelling tegemoet gezien wordt, nadert met rasse schreden. Wij werpen een blik vooruit met Jan Raas. Hij is de man met de turbo-dijen, met de spie ren als kabeltouwen, met de onstuimige eindrush en met het taktische inzicht van een groot veldheer. Zijn vertrek bij Peter Post heeft al heel wat publiciteitsstof doen opwaaien en de acties van Jan Raas zullen in het komende seizoen met het volle licht van de schijnwerpers gevolgd worden. Het duel tussen Panasonic en Kwantum Hal len; organisatoren en wielerliefhebbers wrijven reeds in hun handen. Het vuur werk en de gevechten „op het scherp van de snede" zijn welkom. Zal de concurrentie de lachende derde zijn? 31: Het ontkennen bestaan van Ufn getuigt alleen maar van domheid GOES/MIDDELBURG - UFO's! We horen de laatste tijd opvallend weinig over dit mysterieuze onderwerp. Toch worden ze nog regelmatig waargeno men, deze onbekende vliegende objecten die vroeger ook wel - ten onrechte - vliegende schotels werden genoemd. Ook boven Zeeland. Sinds 1979 is er in Middelburg zelfs een Ufologisch Studiecentrum gevestigd. Als er ergens boven Midden-Zeeland een vreemd vliegend voorwerp wordt gesignaleerd dan is de kans erg groot dat ze er in Middelburg meer van af weten. De man die het studiecen trum runt is de heer Jack So- hier. Deze geboren en getogen Middelburger tuurt al meer dan 50 jaar de sterrenhemel af. Al op z'n tiende jaar interes seerde hij zich voor alles wat met sterrenkunde te maken heeft. Deze interesse bleef hem zijn hele verdere leven bij, hetgeen er in de jaren '50 zelfs toe leidde dat hij samen met wijlen ir. Pieterse de volks sterrenwacht in Middelburg oprichtte. Tijdens de periode waarin Sohier directeur was van de volkssterrenwacht kwam hij voor het eerst in aanraking met het UFO-verschijnsel. Sinds die tijd houdt hij zich onafgebroken bezig met UFO's en alles wat daarmee samenhangt. UFO-waarnemingen date ren overigens niet van van daag of gisteren. In een door Sohier geschreven boekje dat de titel draagt 'Het UFO-mys- terie' wordt beschreven dat UFO's in alle tijden op alle plaatsen zijn waargenomen. Zeeland maakt daarop geen uitzondering. Eén van de meest spectaculaire gevallen dateert uit 1978. In de nacht van 8 op 9 november van dat jaar werd mevrouw V.W. uit Goes-Noord wakker door het schijnsel van een licht dat door de overgordijnen heen' recht in haar gezicht scheen. Toen ze naar het raam ging en de gordjjnen opende zag ze bo ven de tuin een grote rood- oranje gekleurde lichtgevende bol hangen. Vanuit die bol verscheen er plotseling een soort lichtstraal die de tuin en het schuurtje achter het huis helder verlichtte. Even later vertrok de UFO, maar het eigenaardige was dat de tuin ongeveer 5 minuten op on verklaarbare wijze bleef na lichten. In diezelfde nacht hebben in Goes nog ca. 20 an dere mensen, waaronder twee patrouillerende politie-agen- ten, vreemde lichtverschijnse len waargenomen. Gedurende de laatste twee jaren zijn er bij het Ufologisch Studiecentrum Midden-Zee land zo'n 10 meldingen bin nengekomen van de Bevelan den. Sohier noemt plaatsna men als Kamperland, Colijns- plaat, Goes, Yerseke en Ril land. De meeste meldingen ko men overigens binnen uit het gebied tussen Zuid-Beveland, Noord-Beveland en Walche- GOES/ MIDDELBURG - Het Ufologisch Studie centrum Midden-Zeeland is gevestigd aan de Wel- zingestraat 4 te Middel burg (postcode: 4335 CW). Een ieder .die belang stelling heeft voor UFO- onderzoek, kan contac- topnemen met het cen trum, tel. 01180-15580. Ook diegenen die iets te melden hebben, wordt verzocht zich in verbin ding met de heer Sohier te stellen. Niemand hoeft bang te zijn dat zijn of haar naam in de publiciteit komt. Alle meldingen worden serieus bekeken en anonimiteit is ge waarborgd. ren: het recreatiegebied 'De Piet' tussen Wolphaartsdijk en Arnemuiden. Daarvoor heeft Sohier twee verklaringen: „Ten eerste is 'De Piet' een vrij uitgestrekt, kaal en donker terrein; dat vergemakkelijkt het doen van waarnemingen. In de tweede plaats schjnt het volgens een Frans ufoloog zo te zijn dat er bepaalde vaste routes zijn die door UFO's worden gevolgd. Twee van die routes kruisen elkaar juist boven 'De Piet', dus is het aannemelijk dat er boven dit gebied veel vreemde voorwerpen worden gezien". Erg veel UFO-waarnemin- gen komen bij het studiecen trum terecht via de politie, de volkssterrenwacht en de krant. Wat gebeurt er als er een melding binnenkomt?" Sohier: „Het eerste wat we doen is degene die de UFO heeft gezien persoonlijk een bezoekje brengen. We laten de man of vrouw eerst het hele verhaal vertellen en werken daarna, indien dat nodig is, een lijst met vragen af. Verder wordt er ter plaatse van de waarneming door onze mede werkers zelf een onderzoek in gesteld naar eventuele sporen van het voorwerp of mogelijke misleidende factoren. We gaan precies na of de UFO geen vliegtuig of een satelliet kan zijn geweest, of dat de weers omstandigheden niet zodanig waren dat er inversie kon op treden, of dat mensen door een bolbliksem of een heldere ster, de zon of de maan in verwar ring gebracht zouden kunnen zijn. Van de belevenissen wordt een rapport opgesteld, waarna we voorzichtig een conclusie proberen te trek ken". Bij de onderzoekingen blijkt dat een vrij groot percentage van de waarnemingen terug te voeren is tot iets natuurlijks. De overblijvende gevallen, on geveer 20%, worden echter ge boekstaafd. Soms voorziet So hier de rapporten van zelfge maakte tekeningen. De rap porten worden zorgvuldig be waard in het archief van het studiecentrum. Ook vindt er regelmatig uitwisseling van de gegevens plaats met andere UFO-onderzoeksgroepen in binnen- en buitenland. Daaruit blijkt dat er opval lend veel parallellen zijn te ontdekken in de waarnemin gen, niet alleen waar het gaat over de vorm van de voorwer pen, maar ook wat betreft de kleur van de voorwerpen, het aantal waarnemingen en de verschijnselen die met de ver schijning van een UFO ge paard gaan. Zo blijkt het leeuwedeel van de UFO's rond of ovaal te zijn. Dat geldt ook voor de Beve landen en Walcheren. Sohier: „Ik schat dat meer dan 50% van de UFO-waarnemingen n Midden-Zeeland bolvormig zijn. Maar er zijn hier ook staafvormige, schotelvormige en driehoekige objecten ge zien. De kleur is voor het me rendeel rood-oranje". De vraag naar het ontstaan van en de oorsprong van UFO's gaat Sohier niet uit de weg, maar, zo zegt hij„Als ik daar over begin dan zitten we hier volgende week nog". Hij ver moedt dat UFO's iets te maken hebben met een voortgaande evolutie, vergeestelijking van bepaalde, boven onze begrip pen gaande wezens. Is Sohier niet bang af en toe in de maling te worden geno men" „Nee", zegt hij, „bedrog is in het verleden voorgeko men en zal in de toekomst ook wel blijven bestaan, ook wat de UFO's betreft. In vrijwel alle gevallen komt het echter uit en dan blijft er nog genoeg materiaal over waar niemand weg mee weet". Voor de ufo- loog is er geen twijfel moge lijk: UFO's bestaan, en hij be roept zich daarbij op een auto riteit op dit gebied, de bekende Nederlandse astronoom en ruimtevaart-deskundige Chriet Titulaer die gezegd heeft: „Voor mij bestaan UFO's, maar ze beangstigen me niet. Een zinnige verkla ring voor het fenomeen kan ik niet geven, slechts voortgezet onderzoek kan die verklaring opleveren". Volgens Sohier getuigt het KAPELLE - Vrijdag wordt in de hal van de Veiling in Ka pelle de 'ontwikkelingsdag van de fruitteelt' gehouden. Deze dag wordt georganiseerd door de Kring Zeeland/West- Noord-Brabant van de Neder landse Fruittelers Organisatie in samenwerking met de drie christelijke landbouw organi saties. Om 9.00 uur kan het publiek al in Kapelle terecht. Dan start de fruitteeltmechanisa- tiebeurs. De nieuwste snufjes op dit gebied worden dan ge toond en gedemonstreerd. Naast dit onderdeel zijn er di verse stands met informatie materiaal. Het middagpro gramma duurt tot 12.30 uur en iedereen kan tevens van 16.30 tot 20.00 uur een kijkje komen nemen in de veiling te Kapelle. Extra aandacht wordt be steed aan aan verschillende werkmethodes bij het sorteren vangruit met de handvanuit stapëlkisten. Nieuwe hulp middelen hierover zullen wor den geïntroduceerd. Verder wordt er een opslag tank getoond voor leidingwa ter. Bedrijven met een slechte waterkwaliteit kunnen op de ze manier toch de jonge be planting van water voorzien. 's Middags start er een pro gramma in het gemeenscha- ops- en dienstencentrum De Vroone in Kapelle. Om 13.30 uur wordt het oipeningswoord gesproken door een afgevaar digde van de kring Zeeland en West-Brabant. Om 14.00 uur houdt ir. S.J. Wetheim van het fruitteelt- kundige Proefstation van de Fruitteelt een lezing over 'Teelttechnische aspecten van intensieve beplantingen'. Een half uur later is het de beurt aan de heer J. Goedegebure, onderzoeker van het Land- bouweconomisch Instituut. Om 15.30 uur is er een lezing over 'Toepassingen van inten sieve beplantingen in de prac- tijk'. De lezing wordt gegeven door de heer C. Geense, be drijf s voorlichter van de fruit teelt van het consulentschap voor de tuinbouw. Om 16.00 uur is er gelegenheid voor de aanwezigen tot het stellen van vragen. MIDDELBURG - Onder de titel Latijns-Amerika, een muzi kaal dagboek, brengt het ensemble Diario een programma over volksmuziek in de Kuiperspoort in Middelburg op zaterdag 21 januari. Het optreden begint om kwart over acht. De dagboekvorm is ontleend aan een cyclus voor gitaar-so lo van de Tjechische compo nist Vacvlav Kucera: Diario' (Dagboek) - Ommagio A che Guevarra. De vier delen uit deze cyclus: dag van liefde - bewustwording - strijd en dood, openen en sluiten het programma met Latijns- Amerikaanse muziek dat op deze thema's betrekking heeft, van wiegeliedjes uit Cuba tot en met de Argentijnse tango. Diaro bestaat uit mezzo-so praan Lia Ligthart, danseres Leonne Vile, gitarist Tom Burmanje en gitarist en accor deonist Jaap Hoek. HEINKENSZAND - Zoals het Nieuwsblasd al eerder vermeldde houdt de toneelver eniging OVU zaterdag haar toneelavond met de opvoering van het stuk 'Ruilen is niet al tijd huilen'. De aanvang is 20.15 uur en de toneelbewerking van Hans van Wijngaarden wordt opge voerd in zaal De Stenge te Heinkenszand. De regie is in handen van Cees Vermuë, Bets van Huys- tede neemt de kleding voor haar rekening, Ad Gillissen de techniek en het decor en de grime is van Els Gillise en Ja- queline Wisse. 'Ruilen is niet altij huilen' is een blijspel. Deze Ufo kwam uit de richting van De Bevelanden en ver dween weer boven de Zeeuwse hoofdstad. ontkennen van het bestaan van UFO's van domheid. Hij zegt daarover: „De personen die wij - en vele anderen op deze aarde - na het binnenko men van een melding persoon lijk bezoeken zijn gewone, nuchtere mensen zoals u en ik. Gewoon de bakker om de hoek, de natuurkundeleraar van de school, de ingenieur van de fabriek, enz. enz." Verwijten „gek" te zijn of „ze te zien vliegen" doen So hier na zovele jaren in het UFO-gebeuren dan ook niets meer. Hij is eraan gewend ge raakt. Zijn commentaar: „Ach, weet je wat je heel vaak ziet? Mensen die altijd om het hardst geroepen hebben dat ze niet geloven in UFO's komen nogal eens bedrogen uit als ze zelf oog in oog staan met iets vreemds. Dan komen ze bij ons; we hebben daar voorbeel den genoeg van!" GOES - In december vond er in Middelburg een bijeen komst plaats van het overleg Theater voor jongeren in Zee land'. Aan dit overleg werd door de provincie Zeeland een subsidie toegekend om theater voor jeugd- en jongeren mo gelijk te maken. Als vervolg op deze bijeen komst is een aantal regionale bijeenkomsten gepland. Voor de Bevelanden wordt die bij eenkomst gehouden op 9 fe bruari. De aanvang is 20.00 uur en de bijeenkomst wordt gehouden in het centrum 't Beest te Goes. Tijdens deze informatie avond worden de subsidie aanvragen voor de periode tot en met april voor de desbe treffende regio besproken. De aanvragen voor subsidie moeten voor 31 januari binnen zijn. KORTGENE - Op dinsdag 17 januari wordt in pension Tehuis een voorlichtingsmid dag gehouden over het onder werp 'Veiligheid in en om het huis'. De aanvang van de bij eenkomst is 14.30 uur. Twee dames van de provin ciale Vrouwenraad houden hierover een lezing. Zij zullen ook foldermateriaal uitdelen. - i SOUBURG - De Brabantse groep Dageraad treedt zaterdag 14 januari op in Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113 in Oost-Souburg. De groep speelt met muziek op een eigen manier en het is niet gemakkelijk in een hokje te plaatsen als volksmuziek, folk, folk- jazz of zelfs popmuziek. Dageraad maakt wel gebruik van ele menten uit de volksmuziek en folk, maar verwerkt die en veel Nederlandstalig materiaal tot een eigen geluid. Het concert begint om half negen. Kaarten zijn voor tien gul den verkrijgbaar. Telefonisch reserveren kan bij Ad Liinse 01184-70881. MIDDELBURG - De dader heeft het gedaan, een door Annie M.G. Schmidt geschreven musical met Conny Stuart in de hoofdrol, krijgt dank zij de grote belangstelling twee voorstel lingen in Middelburg. De muscial is maandag 15 en dinsdag 16 januari in de schouwburg van Middelburg te zien. De dader is een parodie op een detective-verhaal. In het begin van de musical wordt een moord gepleegd. De politie wordt erbij gehaald, maar To- nia Tudor heeft besloten zelf de moord op te lossen. Ze loopt daarbij wel de politie steeds voor de voeten en zorgt zo en passant voor allerlei verwik kelingen. De voorstelling begint om acht uur (op beide dagen). Kaarten komen op ƒ31,50 en zijn nog slechts verkrijgbaar voor maandag 16 januari. Or ganisatie Stichting Podium kunsten Middelburg. aardig in de belangstelling is gekomen. Ontspannen vertelt Jan Raas dat Peter Post en hij een beetje op elkaar uitgekeken waren. „De probleempjes uit zoveel jaren van samenwerking wa ren opeengestapeld en daarom zijn we uit elkaar gegaan. Het kan inderdaad best leuk wor den in het nieuwe seizoen, maar ik geloof niet dat het mes op tafel zal liggen, maar je weet natuurlijk niet hoe de finales van de belangrijke wedstrijden verlopen. De pers en de wielerliefhebbers zullen het goed volgen en een inci dent is zo geboren en nog vlugger opgeblazen. Ik hoop dat beide sponsors goed aan hun trekken komen en dat ze aan het eind van het jaar kun nen zeggen, dat het qua publi citeit een goed jaar is ge weest". Hoe is je ploeg tot stand gekomen en wat moetje met Lomme Driessens? „Vorig jaar tijdens het trai ningskamp van Raleigh werd de breuk met Post reeds dui delijk; tijdens de vierdaagse van Duinkerken is het in de publiciteit gebracht. Ik kon met twee a drie man naar een Italiaanse ploeg en met die mogelijkheid achter de hand heb ik enkele weken rondge keken om te zien of er een Ne derlandse ploeg te maken viel. Verschillende jongens wilden wel mee en we kwamen rond met Kwantum Hallen, die door de situatie inmiddels al Lomme Driessens is er bij gekomen, omdat hij bijzonder veel contacten heeft met de or ganisatoren in Europa en bo vendien omdat hij in bepaalde situaties in de wedstrijd vaak de slimste oplossing aan draagt. Driessens wil Jan Gis- bers, die het later alleen moet doen, wegwijs maken en hij wil ook graag revanche nemen op een aantal Belgische jour nalisten". Welk progrmama gaan jullie rijden? Jan Raas: „Het voorjaar wordt bijzonder belangrijk. Successen geven de sponsor vertrouwen. Op papier zijn we - vooral in de klassiekers - enorm sterk. Bij Raleigh moesten we soms ook lang wachten op de eerste succes sen, maar als je een goede ploeg hebt, moet je nooit ner veus worden, het zal er dan automatisch wel een keer uit komen. Buiten de klassiekers gaan we ook naar de kleine rondes en ook de Tour de France prijkt op ons program ma. er een lange vlakke aanloop is en dat de kasseien van de Hel eruit zijn". Heb je niet te veel spe cialisten voor de klassie kers en zijn er nog jon gemannen, die een kans krijgen om door te bre ken? „Het is natuurlijk nooit leuk om in een finale alleen te staan. We hebben inderdaad heel wat mannen die een rol van betekenis kunnen spelen in een klassiekerfinale. Maar dat is natuurlijk een minder groot probleem: was het maar zo eenvoudig. We mikken daar op de dag successen, terwijl Adrie van de Poel een regelrechte kandi daat is voor de groene trui. Voor mij zelf is het prima dat En wat betreft de jonge mannen kan ik je zeggen, dat bijvoorbeeld van Vliet, Wij- nands en Hanegraaf een kans krijgen van de rest van de ploeg als ze bewijzen dat ze weer sterker geworden zijn. Een verhaal apart is natuur lijk Adrie van de Poel, die ge woon enorm goed met zijn be roep bezig is en een belofte van het zuiverste soort is". Je laat het wat minder op een eindsprint aan komen en hoe lang ga je nog door? „Ik ben misschien een tik keltje minder rap geworden, maar het gevaar, wat in mas sale aankomsten schuilt, is de drijfveer om weg te komen. Maar als het echt belangrijk is ga ik nog steeds vol in het ge drang om de zege. Ik ben nu 31 jaar en voel me nog prima. Zo lang het goed gaat, ga ik ge woon door". Kuiper brengt ook een stuk routine in jouw ploeg. „Dat is zeker het geval en vergeet niet dat hij nu in een ploeg komt van jongens, die hij allemaal erg goed kent. Dat geeft hem extra moraal. De manier waarop hij leeft is een garantie, dat hij nog zeker twee a drie jaar aan de top meekan. Hij zal bepaalde pie ken zoeken, zoals afgeloper jaar in Parijs-Roubaix. Hij kan enorm toeleven naar be paalde wedstrijden en ook ir de Tour zal en kan hij nog iets willen bewijzen". Worden de criteriums in Nederland nog inte ressanter? „Dat zal best. Vaak worden in criteriums de spanningen, die in grote wedstrijden wor den geschapen, afgewikkeld. Vooral als er twee sterke ploe gen zijn heb je de kans dat er wrijvingen komen bloot te lig gen. het wordt in de criteriums een stuk interessanter voor het publiek, voor ons zal het nog harder, nog scherper, nog venijniger worden. Maar het is niet anders". Heb je van die besog nes afgelopen jaar geen grijze haren gekregen? „Dat valt best mee. Alleen heb ik wat minder haar gekre- l gen, maar dat zou zonder die besognes ongetwijfeld ook ge beurd zijn". Kees Maas

Scheldebode | 1984 | | pagina 13