WERELDRECORD BARKRUKZITTEN VERBETERD IN JEUGDSOOS BIG S RUSTIG EN BETAALBAAR PLEKJE BIJ KAMPEERBOEREN r ONS EILAND Vereniging Werkprojecten zaken- jVft» KOMEDIE „ARME CYRANO" DOOR BERT-RAAMTHEATER VERKOOPPUNTEN TAMBOER „Vrijwillige marteling" MUZIEKINSTRUMENTEN HEMMES ZIERIKZEE Samen opruimen Veel aanloop Wat vreemd Een geintje Veel ouderen Gebroken Stichting Vrije Recreatie in informatieblad UW MAKELAAR Weer sportlessen ONS EILAND VAN DONDERDAG 5 JANUARI 1984 BURGH HAAMSTE DE - In jeugdsociëteit Big S in Haamstede be gonnen vier soosleden de vrijdag voor kerst om 8 uur 's ochtends met een poging het wereld record barkrukzitten te verbeteren. Dit (Neder landse) record stond tot dan op 108 uur en het noeste viertal nam zich voor dat met maar liefst 12 uren te overschrijden. Doel van deze „mam- moet"-zit is de vermel ding van hun namen in het Groot Guinness Re cordboek. waakte stem door de te lefoon: „Het record is zojuist gebroken. Ze hebben er 108 uur op zit ten en zijn vast van plan de 120 te halen". Woensdagmorgen, even na zes uur, meldt een schorre en door- koop je bij St.-Domusstraat 20 - Tel. 01110-4758 ZIERIKZEE - Op vrijdag 13 januari zal onder auspiciën van Uit op Schouwen en Duiveland in de con certzaal in Zierikzee een voorstelling plaatsvinden van de grote komedie „Arme Cyrano" door het en semble Bent-Raam- theater. Aanvang van de voorstelling 20.00 uur. 705 Fragmenten uit 117 slapeloze uren Voordat Harry Speel man (20) uit Haamstede, Marco Verbeek (18) uit Zierikzee, André Dale bout (23) uit Burgh Haamstede en Tonnie op den Brouw (17) uit Oos- terland aan deze barre- zit begonnen, werden zij medisch gekeurd en fit bevonden. Toezicht op het juiste naleven van de voorgeschreven eisen werd uitgevoerd door gerechtsdeurwaarder F. van Veen uit Zierikzee, die tevens het startsein gaf. Tweemaal gingen we een kijkje nemen in Big S. Het eerste etmaal zit erop. Het is koffietijd en langzaam stromen de belangstellenden binnen om de jongens een hart onder de riem te steken. Op de bar, tussen hen in, staan de pionnen op het Mens-erger-je- niet-spel netjes in het gelid. Die zullen de eerste uren waarschijnlijk niet meer van hun plaats komen; er is weer beweging en actie in Big S; le ven genoeg in de brouwerij om ze wakker te houden. De spel letjes worden opzijgeschoven. Die zullen hun diensten nog mogen bewijzen gedurende de komende honde-wachten. „De kop is eraf en we zijn nog zo fris als een hoentje", meldt André Dalebout bij ons eerste bezoekje. Dit wordt door de anderen nadrukkelijk bevestigd. Met enige bravour vervolgt André: ,,'t Was hier de hele avond en een groot deel van de nacht een drukte van belang. Veel aanloop van vrienden en kennissen. Na halfvier 's nachts, toen het wat rustiger werd, hebben we wat videofilms bekeken. Eerst een echte actiefilm en daarna zo'n Tiroler. Maar dat viel tegen. Daar kregen we zo'n enorme slaap van, dat we die eraf heb ben geknald. Dat doen we niet meer!". In slaap sukkelen, zelfs zon der van de kruk te vallen, is uit den boze. Wie dat over komt, valt af. Vandaar dat de vier barkrukzitters ieder uur worden gecontroleerd door twee meerderjarige getuigen. Zij moeten, evenals de deelne mers zelf, elk uur het logboek tekenen. De toegestane pauze van vijf minuten per uur, wordt niet bij het zit-totaal gerekend. Maximaal mag een kwartier pauze worden opge spaard. „Voordat ze aan hun poging begonnen, zijn ze door de arts die hen keurde, gewaar schuwd voor bepaalde symp tomen van uitputting", zegt één van de aanwezige vrien den. „Daarom hebben we Marco vanochtend ook naar huis gebracht. Al voor het re cord werd gebroken begon hij wat vreemd te doen, maar we hebben hem er tot die 109 uur doorheen gesleept". Aan de vader van Tonnie, die al vanaf 5 uur 's ochtends aanwezig is, de vraag tot hoever hij zijn zoon laat gaan. „Hij kan wel tegen een stootje", antwoordt deze laconiek. „Het is een ster ke jongen. Van de zomer werkte hij tijdens de vakantie in de horeca en maakte vaak niet meer dan 8 uurtjes slaap per week. Dat deed hem niets. Misschien komt dat ook wel omdat hij aan body-building doet. In ieder geval heeft hij een ijzeren conditie". Een halfuur later lijkt Tonnie weer over het zoveelste dooie punt heen te zijn. Als 's middags een arts naar de benen van André komt kij ken, adviseert deze hem ermee te stoppen vanwege een drei gende trombose, zo wordt ons door Big S later op de dag tele fonisch doorgegeven. „Om drie uur zijn ze ermee gestopt", luidt het bericht. „Het wereld record barkrukzitten is daar mee van 108 naar 117 uur ge bracht". De uiteindelijke recordbrekers André Dalebout en Tonnie op den Brouw brachten 117 uur door op een gewone barkruk; het (twee maanden) oude re cord stond op 108 uur. De pau zes, tezamen zo'n kleine tien uur, moeten er nog eens bij worden geteld om het totaal aantal slapeloze uren van dit tweetal te verkrijgen. Marco Verbeek bracht het tot 109 uur en was daarmee één uur lang mede-wereldrecordhouder. Harry Speelman moest na 69 uur afhaken. Na één nacht slaap was het viertal weer compleet in Big S. Vrijdag avond werd er een intiem feestje in de jeugdsoos belegd. De teamleden van Big S. wa ren, naar eigen zeggen nog steeds enigszins „versleten"; de recordhouders daarentegen alweer zo „fris als een hoentje". Harry Speelman vertelt hoe ze op het idee zijn gekomen. „Het is eigenlijk ontstaan uit een geintje", herinnert hij zich. De soos had zo'n Guin ness Recordboek aangeschaft en wij zaten er met z'n allen in te bladeren en te kijken welk record wij eens zouden kun nen verbeteren. In eerste in stantie dachten we aan panne koeken eten, maar dat bleek niets, omdat we geen van allen van die enorme eters zijn. De keuze was nog niet zo gemak kelijk. Vanzelfsprekend viel het merendeel van de moge lijkheden onmiddellijk af. Zo als het verbeteren van het we reldrecord niezen, hoesten of hikken. Ook het pellen van zo veel mogelijk sinaasappels binnen één minuut sprak ons niet zo aan; dat leek ons te simpel. We wilden per se een prestatie leveren". Tenslotte kwam Dick van de Berge, bestuurslid van de soos, met het idee van bar krukzitten. Volgens het „gro te" boek stond het record op dat moment op 76 uur. Een te lefoontje naar de uitgever leerde dat het record inmid dels al weer een paar maal was overtroffen en was opge schroefd tot 108 uur. Oor spronkelijk zou ook Van de draven. Ook de inwendige mens zou geheel door de soos verzorgd worden. Gezond eten en veel vruchtesappen vorm den het menu. Voor het eerst komen er nu ook veel ouderen de soos even binnenlopen", vertelt Jos Pro voost namens Big S. „Ze drin ken een kopje koffie, maken een praatje en zien intussen eens wat meer van het soosge- beuren. Want we hebben die organisatie natuurlijk ook op ons genomen met het oog op de positieve publiciteit rond Big S." De aanwezigheid van oude ren en ouders lijkt een flinke ruggesteun voor de vier bar krukzitters. Over en weer worden grapjes en plagerige opmerkingen gemaakt. De moeder van André Dalebout zegt het geen probleem te vin den dat haar zoon de kerst doorbrengt op een barkruk. „Lekker rustig hoor", lacht ze met een knipoog. Afwezig zijn de ouders van Harry. „Ze staan absoluut niet achter dit gebeuren", vertelt hij spijtig, „en zullen zeker niet komen". Marco voegt daaraan toe: „We moesten het wel met deze da gen doen. Twee van ons wer ken en de andere twee zijn nog schoolgaand. Het mocht voor de werkenden niet te veel vrije dagen kosten en voor de ande ren moest het in een vakantie gebeuren, zodoende". Verder zijn ze het er alle vier roerend over eens dat er met deze feestdagen toch nergens iets te beleven valt. „Alles is dicht. Voor jongelui zijn het maar verloren en saaie dagen", vin den zij. Later blijkt dat dit niet voor alle vier geldt. Harry Speel man werd op tweede kerstdag plotseling door zijn moeder gesommeerd „met die onzin" te stoppen. Hij kwam tot 69 uur. - Marco Verbeek hield stand tot 109 uur. Daarmee brak hij weliswaar het we reldrecord, maar aangezien André Dalebout en Tonnie op den Brouw besloten door te gaan, was hij slechts één uur mede-wereldrecordhouder barkrukzitten. Wanneer we een paar uur later voor de tweede maal een kijkje gaan nemen in Big S., worden we geconfronteerd met een vroege feestvreugde. Fami lie en vrienden van het „door- zitters"-duo brengen bloemen en heffen het glas op het twee koppige feestvarken, dat zelf nog immer en uitsluitend vruchtesap drinkt. De taart met 109 kaarsjes is al op. André (23) vertoont ver schijnselen van lichamelijke uitputting. Hij verbijt de pijn van zijn door het vocht ver vaarlijk opgezwollen benen en roept (nog steeds met de nodi ge bravour): „Vannacht was het echt vechten, maar we zijn er doorheen gekomen". In de pauze moet hij bij het lopen worden ondersteund. Tonnie (17) is geestelijk duidelijk aan het eind van zijn Latijn. Twee meisjes voeren hem partjes mandarijn; praten kan hij niet meer, hij glimlacht als ver doofd. Berge meedoen. Hij haakte echter af, omdat de 1984-editie van het Guinness boek inmid dels al in de winkels ligt en een eventueel nieuwe record pas in de 1985-editie zal wor den opgenomen. De anderen besloten het er toch op te wa gen, ondanks het risico dat vóór die tijd ook het door hen beoogde record van 120 uur overtroffen zou kunnen zijn, waardoor ze een plaatsje in het boek zouden mislopen. Dick van de Berge had nu zijn handen vrij voor een goede or ganisatie van het evenement. Samen met andere bestuursle den van de jeugdsoos maakte hij een planning voor een dag- en-nacht supporting van het viertal door vrienden, alsmede een rooster voor de 120 maal dat er getuigen moesten op- De Stichting Vrije Recreatie, waarbij een kleine duizend kampeerboeren zijn aangeslo ten, bijt in haar informatie blad flink van zich af. Vooral de Recron (organisatie van Recreatie-Ondernemers) moet het daarin ontgelden. Het is de Stichting namelijk in het ver keerde keelgat geschoten dat de Recron de activiteiten van de kampeerboeren bestempelt als „oneerlijke concurrentie". Volgens de SVR is het met drie procent verminderde be zoek aan Recroncampings een logisch gevolg van de ontoe laatbaar hoge tarieven die daar worden berekend. Bijna triomfantelijk meldt de S.V.R. dat die drie procent in 1983 een rustig en vooral betaalbaar plekje hebben gevonden op de mini-campings van de bij deze Stichting aangesloten kam peerboeren. Voor wat betreft de kritiek op de tarieven van de Recron weet de S.V.R. zich gerugge- steund door organisaties als de A.N.W.B. en Konsumenten Kontakt, die in diverse publi- katies eveneens ageren tegen de hoge tarieven op de over volle Nederlandse campings. De S.V.R. besluit haar artikel met het bekende gezegde: „Het is geen kwestie van gelijk héb ben, maar van gelijk krijgen" en staaft dit met verwijzing naar het aantal overnachtigen HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN voor: het opgeven van kleine particuliere advertenties het opgeven van familieberichten het inwinnen van beperkte informatie het afgeven van berichten t.b.v. de redaktie bezorgklachten beperkt in ontvangst nemen van een los nummer HAAMSTEDE: Sigarenmagazijn Schrier Ankerweg 2 ZIERIKZEE Boekhandel W. de Vries Melkmarkt 7 OUDDORP: Boekhandel Van Koppen Hoenderdijk 19 op SVR mini-campings, dat in 1983 circa 145.000 bedroeg, het geen ten opzichte van 1982 een stijging betekent van bijna veertier nroeent' De Stichting Vrije Recreatie heeft zelf het afgelopen kam- peerseizoen weer een record aantal kampeerders op haar mini-campings geherbergd. Gaf het seizoen 1982 reeds een record te zien (het aantal over nachtigen bedroeg toen 105.000, een verdubbeling t.o.v. 1981), begin 1983 waren de ver wachtingen weer hoog ge spannen en rekende men op verdere stijging. Nu het kam- peerseizoen 1983 is afgesloten blijken de stoutste verwach tingen te zijn overtroffen: cir ca 145.000 mensen brachten hun vakantie door op een mi ni-camping of boerderij van de S.V.R. Een, voor de S.V.R. verheu gend gevolg hiervan is, dat ook het donateursbestand in dit jaar met ruim vijfduizend is gegroeid. Ongetwijfeld zal de nog steeds voortdurende recessie ook in 1984 een stij ging te zien geven van het aantal mensen dat hun vakan tieplekje dichter bij huis en op een betaalbare camping gaat zoeken. Bij de S.V.R. staan momenteel zo'n acht- a negenhonderd deelnemers (mini-campings) geregistreerd, alsmede een honderdtal agrariërs, die zo merhuisjes of caravans ver huren óf gastvrijheid verlenen op de boerderij. Gezien de toenemende belang stelling voor het kamperen bij de boer bestaat evenwel grote kans, dat zelfs dit aantal voor 1984 ontoereikend zal zijn. De S.V.R. noteert dan ook graag nieuwe deelnemers; het adres voor nadere inlichtingen is: S.V.R., Broekseweg 77,4231 VD Meerkerk, telefoon 01837-1516. Aan dokter L. van der Zande die de jongens heeft gezien voor ze aan hun po ging om het wereldrecord barkrukzitten te verbeteren begonnen, vroegen we een korte reactie. „Ik heb niet alle vier de jongens gezien, maar drie van hen", zegt dokter Van der Zande. „Ach ja en wat moet ik nu over zoiets zeg gen, hè. Als we bedenken, dat iemand wakker houden gedurende een lange perio de, één van de meest voorko mende en beproefde metho des is bij martelingen Laten we maar zeggen dat het een vrijwillige marteling is. En die faktor van vrijwil ligheid moet niet worden onderschat. De mens blijkt steeds weer over onvermoe de reserves te beschikken. Vanzelfsprekend zijn uit puttingsverschijnselen in herent aan dit soort „serieus omklede" grappen. Ik zou het niet willen propageren dat mensen zichzelf dit soort straffen opleggen. En in fei te doet zo'n Book of Records, evenals de publiciteit rond deze jongens, niet veel goeds aan het voorkomen daarvan. Aan de andere kant wil ik er ook niet te zwaar aan tillen. Ik heb meer respekt voor de manier waarop deze jongens de pers halen, dan voor de genen die dat doen met een krat bier in hun lijf. Het af gelopen jaar hebben we daar weer verschillende voorbeelden van gezien. Van jongens die de pers haalden in een zwart omlijnd kader". (ADVERTENTIE) MIDDELHARNIS - Met in gang van maandag 9 januari worden de gymlessen, volley- bal- en basketballtrainingen, van Sparta Hygiëa her vat. In formatie: tel. 01870-2394. HUIS VERKOPEN? nakelaar tamboer bellen oor deskundige bemiddeling 01870-3477 H Mensen, die beschikken over (te) veel vrije tijd en op zoek zijn naar een zinvolle beste ding hiervan, kunnen vanaf januari '84 deelnemen aan ak- tiviteiten van de onlangs op gerichte Vereniging Werkpro jecten Nederland. De verenigingsactiviteiten kunnen van velerlei aard zijn; op het gebied van dienstverle ning, van recreatie, van cul tuur enz. Ideeën worden door de leden zelf ingebracht en met behulp van andere geïnteres seerde leden uitgewerkt. Ook werkprojecten in oprichting of pas gestarte projecten kunnen zich aanmelden en samen met de leden verder ontwikkeld worden. De activiteiten zijn gericht op het scheppen van werk, werk in de vorm van werk projecten uit te voeren door le den van de vereniging, dus door u, als u mee wilt doen. Het werken aan de projecten kan als vrijwilliger, waarbij gestreefd zal worden naar een onkostenvergoeding. De pro jecten, die zich daarvoor lenen, moeten leiden tot loonvormen- de projecten waaruit betaalde arbeidsplaatsen voortvloeien. De werk-vereniging staat open voor huisvaders en huis moeders, voor studerenden, voor mensen zonder baan en mensen met een baan, voor ge pensioneerden en schoolverla ters. Voor meer informatie en aanmeldingsformulier: een briefje met uw naam en adres s.v.p. 2 postzegels van 70 ct bijvoegen, en sturen naar het landelijk secretariaat VWN, Hofsingel 53, 6834 GB Arnhem. OUDDORP - „Samen oprui men". Met deze slogan start Landgraaf Gezinsmode in alle 25 filialen in Nederland een inruilactie. Een van die filialen is te vinden in de Massa Markt in Ouddorp. In de week van 11-1 t/m 21-1 geeft Landgraaf een kontante korting tegen inleve ring van een kledingstuk bij aankoop van zo'n zelfde arti kel uit de kollektie. Alle kle ding wordt direct doorge- schonken aan het Leger des Heils. Alhoewel Cyrano de Bergerac verliefd is op zijn nicht Roxane, ver- hndert de gedachte aan zijn groteske neus hem het haar te vertellen. Als zij verliefd wordt op Christian, een jonge kadet in Cyrano's com pagnie, stelt de muzi kant- dichter-degen heid-filosoof al zijn ta lent tot Christians' be schikking. Roxane is verloren, maar wan neer Christian in een gevecht gedood wordt, neem Cyrano zich voor nooit te onthullen wat zijn aandeel was in de vrijage. De komedie wordt gespeeld door: Karei Vingerhoets, An Nelis- sen, Eric Kerremans, John Willaert, Roger van Kerpel, Bart van Broeckhoven, A'leen Cooreman. Karei Vingerhoets als Cyrano de Bergerac.

Scheldebode | 1984 | | pagina 5