Nationaal Isolatie Programma NIP, een nationaal belang Stookseizoen weer begonnen: Zuinig stoken met een HR-ketel C.V. geeft veel comfort, maar pas op voor die slokop Isolatie, wat levert dat op Huurders, let op uw zaak Wat gaat u kopen een gulzigaard of een zuinigerd? SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 Kierenjacht Doe-het-zelven Ramen Installatie 317 ;!vXv!v!v!v!v!;!v!vX%vly!v!v!%v Toen in 1978 de regering het Nationaal Isolatie Program ma instelde was de doelstel ling om in 1990 2Vz miljoen woningen te hebben geïso leerd en daarmee een grote energiebesparing te bereiken. Vandaag de dag is die* doel stelling nog niet gewijzigd. Het Nationaal Isolatie Pro gramma draagt ook zorg voor de inhoud van deze pagina. Het NIP wordt begeleid door een stuurgroep waarin behal ve de ministeries van Econo mische Zaken en van Volks huisvesting. Ruimtelijke Or dening en Milieubeheer zit ten: de Gasunie, de Vegin en de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). Het dagelijks werk voor deze stuurgroep wordt verricht door het Stafbureau Natio naal Isolatie Programma in Rotterdam. Behalve deze instellingen zijn er nog meer instanties werkzaam op het gebied van voorlichting over energiebe- in het kader van het Bouwcentrum. Rotterdam; Stichting Voorlichting Ener giebesparing. Nederland SVEN, Apeldoorn; Nationale Woningraad, Almere en het Ned. Christ. Instituut voor Volkshuisvesting NCIV, De Bilt. Nu isoleren Na die prachtige, warme zomermaan den is het maar nauwelijks voor te stellen, maar het is echt waar: het stookseizoen staat voor de deur. Vol gens sommigen wordt het een strenge winter, anderen houden het op: het kan vriezen, het kan dooien. Hoe dan ook, de dag dat de kachel of c.v. weer aan moet komt met rasse schreden naderbij. Hoé bent u op de winterperiode voorbe reid? Een paar warme truien en een dik ke jas, prima. En uw huis, zit dat er al warmpjes bij? Wie nog helemaal niet of slechts voor een deel zijn huis heeft geï soleerd kan er nu nog vóór de winter bij zijn. Het vergt natuurlijk wel enige in vestering, maar nu isoleren kan u tien tallen guldens besparen op uw energie rekening en u heeft uw geld snel terug verdiend. Het allereerste waar je aan denkt is wel de 'kierenjacht'. Onder deuren, langs ko zijnen, door slechte raamsluitingen, op veel plaatsen komt een stroom koude lucht ons huis binnen. Er zijn veel ma nieren om die luchtstroom buiten te hou den. Maar pas op: mens, dier en gastoe- stel hebben wel verse lucht nodig. Wie zijn huis dus goed kierdicht maakt moet regelmatig bewust ventileren. Het plezierige van deze eerste stap naar energiebewuster stoken is wel dat je het allemaal zelf kunt doen. Het opsporen is weliswaar een secuur werkje, maar voor iedereen te doen. En het verhelpen van tocht is zelfs voor een beginnend doe- het-zelver aan te pakken. In elke doe- het-zelfzaak zijn talloze hulpmiddelen en materialen te krijgen om hetj tochtpro- bleem bij u thuis voor een redelijk be drag uit de wereld te helpen. Bovendien zal men u daar graag met raad en daad terzijde staan als u met vragen zit. Niet alleen het oplossen van het tocht- probleem kunt u zelf doen. Ook echte isolatiemaatregelen zijn voor doe-het- zelvers in een aantal gevallen aan te brengen. Voor andere zaken zal de hulp van de vakman onontbeerlijk zijn. Laten we het huis eens afgaan en kijken wat zelf gedaan kan worden en waar voor beslist vakkundige hulp nodig is. Beginnen we bij het dak: isolatie van een schuin dak aan de binnenkant (op de zolder dus) is een karweitje voor de doe- het-zelver. Gebruikt u zolder of vliering niet, dan kunt u misschien ook volstaan met het bedekken van de zoldervloer met een isolatielaag. Ook een plat dak is voor een doe-het-zelver aan te pakken. De isolatielaag moet in dat geval boven op de bestaande daklaag worden aange bracht. Gaan we naar de muren van het huis: dat is een aanzienlijk moeilijker geval voor de doe-het-zelver. Heeft het huis een spouw, dan zal de vakman eraan te pas moeten komen. Alleen in het geval van massieve muren bestaat de moge lijkheid aan de binnenkapt zelf isolatie aan te brengen. Maar een huis bestaat uit meer dan mu ren, er zit ook glas in en vaak zogenaam de borstweringen. Voor die laatste is in veel gevallen een radiator van de c.v. geplaatst. Als deze borstwering niet wordt aangepakt, gaat veel warmte van de radiator vrijwel rechtstreeks naar buiten. Een eenvoudige isolatielaag tus sen borstwering en radiator brengt dan uitkomst en bespaart erg veel. Wat de ramen betreft zijn er twee moge lijkheden: dubbelglas of voorzetramen. Voor de doe-het-zelver is het laatste een karwei waar wel enige handigheid voor nodig is, maar zeker niet onmogelijk. En het maakt in de energiebesparing niet uit of u dubbelglas laat aanbrengen of voorzetramen plaatst. In de besparing in uw portemonnee daarentegen wel. Er zijn tegenwoordig verschillende syste men van voorzetramen in de handel, waarbij een uitvoerige beschrijving wordt geleverd. Dubbelglas moet u aan de vakman overlaten. Houden we in het riitie van isolatiemo gelijkheden nog de vloeren en de leidin gen over. Via de houten of betonnen vloer van uw huis gaat eveneens warmte verloren. Met betrekkelijk eenvoudige en goedkope maatregelen is daar iets aan te doen. Bij elke doe-het-zelfzaak zijn materialen te krijgen om de begane grondvloer aan de onderkant (dus in de kruipruimte) te isoleren. Datzelfde geldt overigens voor de materialen om de lei dingen van centrale verwarming (en warm water) te isoleren. Loopt zqfn lei ding door een onverwarmde ruimte, dan gaat bij het transport van het warme wa- "7a ui t/\enpes ter daardoorheen veel van de warmte verloren. Een simpel jasje om de leiding scheelt een stuk. Hiernaast treft u een overzicht aan waarin kosten en besparing naast elkaar zijn gezet. Over doe-het-zelven heeft het ministerie van Volkshuisvesting een handige brochure gratis voor u klaarlig gen. De titel: „Isolatie wat doen we zelf". Bestellen via telefoon 070-264201, toestel 2983 of 2301. 'O o 98o iqS' ii)81 In een centrale-verwarmingsketel wordt water opgewarmd dat vervolgens door de buizen en radiatoren stroomt en op die ma nier uw woning verwarmt. Bij het verwar men van dat water, meestal met gas, ko men verbrandingsgassen vrij die door de schoorsteen naar buiten gaan. Die gassen zijn behoorlijk warm, soms wel 200° C en hoger. Eigenlijk is het jammer dat die warmte ongebruikt naar buiten gaat. Dat vonden de N. V. Nederlandse Gasunie en de Vereniging van Nederlandse Fabrieken van ketels voor Centrale Verwarming U.F.Kook en daarom hebben ze een ver warmingsketel ontwikkeld die die warmte van de rookgassen extra benut. Dat geeft extra profijt van het aardgas dat u stookt, ofwel meer rendement zoals dat heet. Ketels met zo'n hoog rendement kort weg HR-ketels genoemd krijgen alleen een embleem van zuinig stoken als ze ten minste 90% of meer rendement geven van het gestookte aardgas. Er zijn inmiddels ook wel c.v.-ketels op de markt die zuiniger zijn dan vroeger, maar die 90% of meer niet halen. Die mogen dan niet worden ver kocht als HR-ketels. De eerste modellen HR-ketels zijn alweer een paar jaar op de markt. De praktijkerva ring met deze ketels zijn voortreffelijk te noemen. Sinds kort zijn ook de resultaten bekend van zeven demonstratieprojecten. De ketels uit deze projecten hebben mini maal een jaar dienst gedaan. De voornaam ste uitkomsten zijn: - de gemiddelde gasbesparing van een HR- ketel is circa 23% in vergelijking met de wat oudere normale c.v.-ketel. Met een HR-ketel is dus aardig wat te besparen op uw stookverbruik. Dat is vooral belangrijk nu energiekosten een steeds groter deel uit maken van de woonlasten. - HR-ketels blijken in de praktijk betrouw bare toestellen te zijn. - Bij deze nieuwe ketels worden de rook gassen zover afgekoeld dat er condenswater ontstaat. Een heel klein beetje overigens, maar u hebt er wel een speciale afvoer voor nodig. - Dit condenswater heeft onder normale omstandigheden geen invloed op de levens duur van uw ketel. Het is ook niet schade lijk voor de kunststofleiding die wordt ge monteerd voor de afvoer van dat water. - De aluminium afvoerpijp voor verbran dingsgassen ondervindt evenmin schadelij ke invloed van het condenswater. Momenteel zijn er zeven merken HR-ketels in de handel: Radson, Benraad, Buderus, Agpo Enertec, Burnham. Remeha en Nefit. De HR-ketels van deze merken hebben al lemaal het GIVEG-HR-merk. Wilt u meer weten over HR-ketels en de plaatsingsmo gelijkheden bij u thuis, vraag dan uw gas bedrijf om een gratis folder. En bedenk: zo'n HR-ketel kost wel meer dan een gewo ne c.v.-ketel, maar die meerinvestering hebt u er snel weer uit. Bovendien geeft de overheid u bij aanschaf van zo'n HR-ketel een subsidie van250,-. Ook daarover weet uw gasbedrijf meer. De laatste tien jaar zijn in ons land nauwelijks meer huizen gebouwd zonder centrale verwarmingsinstal latie. Wat in de vijftiger ja ren als luxe werd be schouwd is tegenwoordig te vinden in elke nieuwbouw woning, maar ook in menig oud huis. En laten we eer lijk wezen: wat is prettiger dan een huis dat overal heerlijk warm is in de win ter. Maar die comfortabele ver warming kan tegelijkertijd een behoorlijke slokop op uw gasrekening betekenen. In een doorsnee eengezins woning wordt per jaar al gauw zo'n 3000 kuub ver stookt ofwel nu zo'n 1.750,- en volgend jaar misschien zelfs wel 1.800,-. Zonder nu meteen te advi seren de helft van de radia toren maar stevig dicht te draaien en de andere helft maar mondjesmaat open te doen zijn er best wat tips te geven waarmee u kunt be sparen op de stookkostenre kening. De capaciteit van uw c.v.- installatie is zo vastgesteld dat het in huis ondanks lage buitentemperaturen en har de wind toch probleemloos warm kan blijven. De kamerthermostaat zorgt ervoor dat ook bij zachtere weersomstandigheden de ketel de juiste hoeveelheid water levert. De meeste c.v.-installatie hebben bo vendien een ketelwater- thermostaat. Die zorgt er voor dat het water ih de in stallatie niet warmer wordt dan de waarde waarop de thermostaat is afgesteld. En hoewel de meeste mensen moeiteloos met hun kamer thermostaat omgaan zijn er velen die nooit naar de ke telthermostaat omkijken. Als u merkt dat de radiato ren het ene moment gloei- endheet zijn en het andere ijskoud, dan moet u toch eens naar de ketelthermos taat kijken. Het kost name lijk erg veel energie om die radiatoren van helemaal koud naar heet te krijgen, terwijl een constante lagere temperatuur dezelfde warmte in uw huis brengt, maar minder kost. Op welke waarde de ketel thermostaat moet worden ingesteld hangt af van ver schillende factoren, maar de buitentemperatuur is wel de belangrijkste. Als gemiddel den kunt u het best het on derstaande lijstje aanhou den. Stand van de ketelthermo staat: september oktober november december januari februari 50-60 50-60 60-70 70-80 80-90 80-90 maart april mei 70-80 °C 60-70 °C 50-60 °C Sommige c.v.-ketels zijn ge combineerd met een warm watervoorziening. In dat geval kan een lage tempera tuur van het ketelwater lei den tot te lauw bad- en /of keukenwater. In dat geval moet u de ketelthermostaat iets hoger instellen. Behalve het regelen van de ketelthermostaat zijn er nog meer tips te geven over zui nig stoken met c.v.-installa- ties: - sluit de radiatoren af voor dat u een vertrek gaat luchten - isoleer de c.v.-leidingen in ruimten die niet ver warmd worden zoals zol der, kruipruimte e.d.; - laat afzuigkappen en ven tilatoren niet langer draai en dan nodig is; - doe de deur altijd meteen achter u dicht; - zet de kamerthermostaat en uur voor het slapen gaan op de nachtstand; - laat de winterzon ongehin derd binnenschijnen; - ga op kierenjacht, maar belemmer de toevoer van verse lucht voor mens, dier en gastoestel niet; - breng brede vensterban ken aan onder uw ramen; - hang de gordijnen achter de radiator langs tot op de grond en dicht bij het raam of tot op de venster bank; - breng een met aluminium bekleed schot aan tussen de gevel en de radiator; - vraag uw gasvakman of gasbedrijf naar mogelijk heden en voordelen van pompschakelaars, isolatie mogelijkheden en even tueel een nieuwe hoog rendementketel. Aan elke isolatievoorziening hangt een prijskaartje. Tegenover wat u moet beta len staat echter ook een bedrag dat u be spaart op uw stookkosten. De gasprijs be draagt op dit moment 58,6 cent per ku bieke m^ter en zal misschiet? nog hoger worden. In de doorsnee eengezinswo ning met centrale verwarming wordt jaarlijks 3000 kubieke meter gas ver stookt, ofwel een bedrag van ruim f1750,-. Hieronder leest u wat elke voor ziening ongeveer kost wanneer u het zelf doét of de vakman inschakelt en hoeveel aardgas u per geïsoleerde vier kante meter jaarlijks bespaart. i Dak: zelf vakman Kosten ƒ10 - ƒ25 ƒ40 Spouwmuur: vakman ƒ16 - ƒ28 Besparing 10 m3 per m2 (verw. zolder) 6 m3 per m2 (onverwarmd) 10 m3 per m2 Massieve muren (binnen) zelf ƒ25 vakman ƒ50 - 75 9 m^per m2 Massieve muren (buiten) vakman ƒ120 - ƒ140 13 m3 per m2 Dubbelglas vakman ƒ200 Voorzetramen zelf ƒ60 - ƒ100 vakman ƒ150 Vloerisolatie zelf 10 - ƒ15 vakman ƒ40 30 m3 per m2 woonkamer 20 m3 per m2 slaapkamer idem als dubbelglas 5 m3 per m2 Leidingisolatie (in onverwarmde ruimten) zelf ƒ5 - ƒ8 9 m3 per meter leiding Er is een tijd geweest dat de overheid zowel voor eigen woningen als voor huurwoningen aanzienlij ke subsidies kon geven om isolatievoorzieningen aan te brengen. Die tijd is helaas voorbij. Gelukkig voor hen hebben al veel eigenaar-bewo ners de nodige voorzieningen kunnen treffen, maar bij de huurwoningen ligt dat anders. Dat is dan ook de reden dal voor het isoleren van huur woningen nog wel subsidie wordt gegeven. Veel eigenaren van huurwoningen hebben inmid dels al plannen gemaakt om hun woningbestand te isoleren, maar nog lang met overal wordt aan gepakt. Dat kan voor de huurders erg vervelend zijn, want wie wil het 's winters zonder al te hoge stookkosten niet behaaglijk warm hebben? We zouden huurders, die nog niet in een geïso leerd huis wonen, maar dat wel graag gouden wil len, van deze plaats willen oproepen om gezamen lijk eens te gaan praten met de huisbaas. Het be staan van subsidies en de mogelijkheid van lenin gen kunnen argumenten zijn om hem te overtui gen. Uiteraard betekent deze comfortverbetering van uw huis wel dal u meer huur moet gaan beta len. Maar daartegenover staat een lagere gasre kening. Is uw huiseigenaar niet bereid of in staat isolatie aan te brengen, dan kunt u mogelijk een aantal voorzieningen zelf aanbrengen. Daarover betaalt u dan natuurlijk geen huurverhoging. Meer hierover leest u in de brochures van het Mi nisterie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Mileubeheer „Isolatie van huurwoningen - hoe zit dat nu precies?" en „Isoleren huurwo ningen, wat kan ik besparen en hoe kaart ik het aan?". De brochures zijn gratis verkrijgbaar bij het ministerie, telefoon 070-264201, Bureau Be heer en Distributie, toestel 2983 of2301. Koelkasten, diepvriezers, wasma chines, vaatwassers, er bestaan tientallen merken, modellen en typen. De een kan meer dan de ander, de een is wat mooier en lu xueuzer uitgevoerd dan de ander, èn de een is ook een stuk zui niger met energie dan de ander. Denkt u nu vooral niet dat de kleinste altijd wel de zuinigste zal zijn, want zo is het beslist niet. Hoe het dan wèl is? Daar is geen vuistregel voor te geven. Wat er wèl te geven, of beter ge zegd: te geef is helemaal gratis dus) is een lijstje van in Neder land in de handel zijnde appara ten, met een beoordeling van hun energieverbruik. Dat lijstje heet „Energiewijzer" en u kunt het zó meenemen bij uw plaatselijk energiebedrijf. Er is een aparte energiewijzer voor vaatwassers, wasmachines, koelkasten en diep vriezers. En u vindt er bovendien nog een aantal andere wetens waardigheden in, zaken zoals trommelinhouden, waterverbruik, al of niet KEMA -keur, etcetera. Onder alle huishoudelijke appa raten komen gulzigaards en zui- nigerds voor, en het verschil daar tussen bedraagt soms een fors be drag per jaar. Even ophalen dus, zo'n Energiew ijzer, voordat u naar de winket gaat om iets te kopen.

Scheldebode | 1983 | | pagina 17