WAARSCHIJNLIJK OPENING IN MEI Bevolking hielp hard mee aan realisering museum Arnemuiden Stoomtram enige Zeeuwse industriële monument zaken- Bouw 51 huizen Aagje Dekenstraat begonnen Deuren Dienstencentrum weer wijd open met kerst REDDINGSACTIE CULTURELE RAAD Juwelier van der Maden exposeert edelstenen Enthousiasme Bedstee Nachtdienst Sportinstuif Toernooi korfbal Middelburg in actie tegen belasting Middelburg steunt feest actiekamp AANDACHT VOOR ENERGIEBESPARING WIE OREN HEEFT NAAR VOORDEELKOOPJES EN OPEN 00G VOOR EIGEN OMGEVING GAAT EVEN ZITTEN VOOR DE SCHELDEBODE SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 21 DECEMBER 1983 ARNEMUIDEN - Het Anjerfonds Zeeland heeft een bedrag van 2500 gulden beschikbaar gesteld voor de inrichting van een plaatselijk museum in Arnemuiden. Het stichtingsbestuur van het mu seum is natuurlijk erg blij met dit geld, dat men gaat gebruiken om verlichting in het museum aan te brengen. De al oude plannen voor een museum naderen nu toch een moment dat de deuren open zullen gaan. Marechaussee volleybalt met kerst DE SCHFLDEBODE J 313 Het idee om in Arnemuiden een eigen museum te openen, ontstond na de viering van het vierhonderd] arige bestaan van dit plaatsje, een feest met als hoogtepunt een historische optocht, waaraan de hele be volking meewerkte. Hierdoor kwam de geschie denis van Arnemuiden weer wat in de belangstelling en al gauw waren er mensen die vonden dat die geschiedenis best interessant genoeg was om er blijvend aandacht aan te schenken. Er werd dan ook een stichting in het leven ge roepen die het museum moest realiseren. Dit verliep aanvankelijk erg vlot. De bevolking \vas en- thousiast en in korte tijd werd heel wat geld bijeengebracht. Veel mensen stelden allerlei artikelen en foto's beschikbaar aan het museum. Toen dan ook nog een geschikt pandje gevonden werd, leek het mu seum op korte termijn ge opend te kunnen worden. Toch dreigde alles nog mis te lopen, doordat de huur werd opge zegd en men niet zo snel een geschikte vervangende ruimte kon vinden. Het stichtingsbestuur gaf het echter niet op en werd in 1981 nog uitgebreid met de huidige burgemeester van Ar nemuiden, de heer Markusse. Hij is ook erg geïnteresseerd in de geschiedenis van Arne muiden. „We moesten natuurlijk eerst een nieuwe ruimte vin den, voordat we verder kon den gaan", vertelt hij. „Die vonden we al gauw in een woninkje aan de rand van het dorp, uit 1933. Doordat we van de gemeenteraad een sub sidie kregen voor de rente en aflossing was het deze keer mogelijk het huisje te kopen, zodat we wat meer zekerheid hebben. We willen het huisje in de oorspronkelijke staat te rug brengen. lederen dag zijn er een aantal enthousiaste vrijwilligers mee bezig en we hopen het museum in mei te kunnen openen". In het museum zal aandacht worden besteed aan de ge schiedenis van Arnemuiden, de visserij, de landbouw en de klederdracht; die ook nu nog TOPM^tPn volop gedragen wordt in Ar- lOlv/ll nemuiden. nen dan aan hun kleinkinde ren vertellen hoe we vroeger leefden". Ook de achtertuin wordt bij het museum betrokken. Daar is ruimte voor het neerzetten van ankers en landbouwwerk tuigen. „De voorkamer willen we weer helemaal inrichten als woonkamer", vertelt de zeve- nenzestigj arige heer Bliek, die dagelijks in het huis bezig is. „We hebben de plafonds er al afgehaald, zodat je de bal ken weer ziet zitten en ook het behang, zeven lagen dik, is er al af. De bedsteden zitten er nog in. Dat laten we natuur lijk zo. Alleen hebben we wat panelen uit de deuren gehaald en vervangen door glas, zodat we ook daar het een en ander kunnen neerzetten om de ruimte zo goed mogelijk te ge bruiken. Onder de bedsteden zit de ruimte waar vroeger de wintervoorraad aardappelen en kolen bewaard werd. Dat laten we ook zo. En de mand voor het jongste kind moet er ook weer komen. Oudere men sen zullen het zich allemaal nog wel herinneren. Ze kun- M1DDELBURG/GOES - Als het aan de Zeeuwse Culturele raad ligt, wordt de museumspoorlijn Goes- Borssele niet opgeheven. De stoomtram maakt vol gende week maandag tot en met vrijdag waar schijnlijk de laatste ritten, want de N.S. voelt er niets voor het contract met de stichting Stroomtram Goes-Borssele te verlen gen. Op initiatief van de Werkgroep industriële ar cheologie van de Zeeuwse Culturele Raad zijn de mo gelijkheden bekeken om de lijn alsnog voor Zeeland te behouden. Voortzetting van de lijn, zo luidt de con clusie, is een haalbare zaak, al is de stichting wel afhankelijk van de mede werking van de N.S. voor bepaalde onderdelen van het werk. In een brief vraagt de Zeeuwse Culturele Raad daarom aan Gedeputeerde Staten van Zeeland er alles aan te doen de lijn te be houden. De Culturele Raad somt een aantal redenen op die het belang van behoud van de museumlijn aantonen. Allereerst is de histori sche waarde voor Zeeland heel groot, omdat de stoomtram vrijwel het eni ge industriële monument is dat hier wordt bewaard. Het lijntje is ook voor toe risten belangrijk als slechtweervoorziening. Overigens wordt ook bij mooi weer druk van de tram gebruik gemaakt, zo als blijkt uit het record aantal reizigers van de laatste zomer. Maar er zijn ook andere argumenten. De tram draait volledig op vrijwil ligers. Het betekent dat veel jongeren een aardige vrijeijdsbesteding vinden in het onderhouden en op knappen van het mate rieel. Bij allerlei evene menten is de stoomtram een gewilde attractie, niet alleen in Zeeland, maar ook buiten Zeeland. De Werkgroep Indus triële archeologie heeft contact opgenomen met de Vereniging Natuurmonu menten met het verzoek te bezien of een bijdrage aan de museumlijn kan wor den geleverd. De tram rijdt namelijk deels door reser vaten van natuurmonu menten. Als Gedeputeerde Staten de N.S. zo ver krijgen dat die de medewerking niet opzegt, rijdt de tram vol gend jaar dus ook nog. Wie het zekere voor het onze kere wil nemen kan van maandag 26 tot en met vrijdag 30 december nog een ritje maken. De ver trektijden zijn halftwaalf en halfdrie vanaf het per ron aan de zuidzijde van het N.S.-perron in Goes. Er is een kerstman aanwezig met gratis cadeautjes voor de kleinste reizigers. In het restauratierijtuig zijn on der meer erwtensoep en broodjes verkrijgbaar. De kerstman wil nog een keer flink uitpakken op de museumlijn vanJStoomtram Goes Borsele. Waarschijnlijk voor de laatste keer. MIDDELBURG - Op zater dag 24 december wordt om ha- flelf in de kerk van de Evan- gelisch-Lutherse Gemeente aan de Zuidsingel in Middel burg een nachtdienst gehou den volgens de Lutherse litur gie. Voorganger is ds. drs. W.M. Buiss^hg-van Beers, Lutherse predikant van Middelburg en Vlissingen. Het thema van de dienst luidt „God is mens ge worden.... en nü wij nog!" Aan de dienst werken de organis ten Kees Noordhoek en Jos Verpoorten mee. Voorts is er muzikale medewerking van het Luthers Vocaal Kwartet onder leiding van Jos Ver poorten, terwijl de sopraan An Smit roeters-Osté de solo „Eng'len hebben t ons doen horen" van J.S. Bach zal zin gen. De liturgie bestaat uit Schriftlezingen, samenzang en muziek. Iedereen is welkom. Markusse: „Boven hebben we dan nog een grote zolder, die we willen gebruiken voor het houden van wisselende tentoonstellingen. Op die ma nier hoeft het niet bij één be zoekje aan het museum te blij ven, omdat je toch steeds weer wat nieuws te bieden hebt. We moeten het natuurlijk vooral van de toeristen hebben. Het is dan ook de bedoeling om al leen in de zomermaanden ge opend te zijn, omdat we in de winter niet op erg veel bezoe kers kunnen rekenen. Al zijn we dan wel bereid om groepen op aanvraag binnen te laten. Ik denk dat het museum een erg belangrijke functie krijgt voor heel Arnemuiden en dat we de toeristen op die manier ook iets bieden op dagen dat het weer wat minder mooi is, waardoor ze toch wat gauwer het dorp in trekken". Aan het werk zijn de heren Bliek en Pronk. Op de voorgrond Markusse. Foto: Cor Schuilwerve Voor het zover is, moet er echter nog heel wat gebeuren. De bevolking van Arnemuiden leeft erg mee met het museum. Nog dagelijks komen er arti kelen binnen die aan het mu seum geschonken worden of in bruikleen worden afgestaan. Ook zijn er zo'n zeventig do nateurs, zowel particulieren als bedrijven uit Arnemuiden. Verder probeert het stich tingsbestuur wat geld bijeen te brengen met de verkoop van mapjes met ansichtkaarten. Foto: Cor Schuilwerve VLISSINGEN - Bij juwelier van der Maden aan de Kleine Markt 1 in Vlissingen is tot eind dit jaar en de hele maand ja nuari een expositie van edelstenen te zien. In een aantal vitrines in de zaak kan men de stenen bekijken, zowel de ruwe stenen, als geslepen stenen en sieraden en siervoorwerpen die hiervan gemaakt zijn. „We hebben een erg grote collectie bij elkaar gebracht", vindt de heer van der Maden. „De nadruk ligt op barnsteen, jade en parelmoer en parels. Ook laten we zien, hoe een briljant zijn uiteindelijke vorm krijgt. Barnsteen is eigenlijk een fossiel hars, af komstig uit coniferensoorten tijdens het eocene tijdperk. De steen wordt op verschillende manieren bewerkt. Onzuiver barnsteen kan bijvoorbeeld door verhitting helderder ge maakt worden, waardoor het een betere kwaliteit krijgt, bij zuivere barnsteen is dat niet nodig". De collectie jade omvat twee soorten: zowel de meest be kende, het nefrit (een grijs groen tot donkergroen ge steente dat vrij algemeen voorkomt en dat daardoor ook niet zo duur is) als het jadeïte, dat alleen op enkele plaatsen in Birma gevonden wordt en bijzonder geliefd is om zijn SOUBURG - Woensdag 28 december a.s. wordt er door de christelijke gymvereniging D.I.O.S. weer een sport- en spelinstuif gehouden. Het is bedoeld voor kinderen van 6- 12 jaar. Het programma be staat onder meer uit behen digheidsspelen, trampoline springen - balspelen en volks dansen. De instuif is van 14.00-17.00 uur in de Souburgse van Duy- venvoorde-sportzaal. Toegang 1,25. SOUBURG - Het traditione le j uniorentoernooi van de korfbalvereniging Seolto wordt tweede kerstdag gehou den in de Souburgse sporthal. Het begint om negen uur. Er zal worden gestreden om de PZC-wisselbeker. Twaalf ploegen doen mee. De finale is te verwachten rond halfzes. bijzondere groene kleur, een kleur die verder alleen in de smaragd voorkomt. Van der Maden: „Bezoekers die in al die bijzonderheden geïnteresseerd zijn, willen we hier graag uitleg over geven. Ook hopen we op deze manier een beter begrip te kweken over de prijsopbouw van de stenen. En we willen laten zien, dat een mooie steen, niet altijd duur hoeft te zijn: nefrit is voor vrijwel iedereen be taalbaar". MIDDELBURG - Naar aan leiding an de campagne voor kwijtschelding van de onroe rend goedbelasting zijn er vele telefoontjes binnengekomen bij het Woonlasten Komitee Vlissingen. Ook het Woonlas ten Komitee Middelburg wil de mensen helpen bij het in vullen van deze formulieren. De Middelburgers kunnen voor informatie terecht bij een van de volgende medewerkers van het comité: J. Kilian, Gir- sesland 67, telefoon 35154, A. Sohier, Meanderlaan 132, tele foon 16371, C. Vinjé, Briljant 26, telefoon 16318, J. Kapias, Gervinsland 23, telefoon 36493 of S. Wondergem, de Ruijter- straat 18, telefoon 14801. MIDDELBURG - De steun groep Middelburg van het Vrede Aktie Kamp in Woens- drecht werkt mee aan een groot feest bij de vliegbasis op zaterdag 24 december. Dat feest begint om twee uur met optredens van mu ziek- en theatergroepen en clowns. Om drie uur begint het planten van bomen van onverzettelij j kheid op een „burgerlijk ongehoorzame manier" en het volhangen van de bomen met kaarten. Vanaf vijf uur kan iedereen meeëten op het kamp in Woensdrecht. 's. Avonds wordt het feest voortgezet met muziekgroepen uit de buurt. Wie er meer van wil weten, kan terecht in de Actiewinkel of bellen naar tel. 01646-5652. VLISSINGEN - Op de eerste en tweede kerstdag is in Vlissingen weer de Kerst-Inn geopend, dit jaar voor de veertiende keer. Er is weer gekozen voor de zaal van het Diensten centrum Bachten Reede aan de Vredehoflaan, met name omdat deze erg ge schikt is voor rolstoelge bruikers en omdat veel van de bezoekers van de Kerst- Inn in de directe omgeving van het Dienstencentrum wonen. Dit betekent na tuurlijk niet, dat de men sen die wat verder weg wo nen, de Kerst-Inn niet kunnen bezoeken. Speciaal voor mensen die slecht ter been zijn, is de mogelijk heid geschapen dat zij door medewerkers van het co mité opgehaald en ook weer thuisgebracht wor den. De Kerst-Inns zijn in 1970 ontstaan na een op roep van dominee Klamer van het Radiopastoraat om wijkcentra open te stellen voor mensen die anders de kerstdagen alleen zouden moeten doorbrengen. Ook voor dit jaar heeft het Comité Kerst-Inn een gevarieerd programma sa mengesteld dat er als volgt uitziet. Zondag 25 decem ber kan men 's morgens kijken naar de videofilm die is gemaakt tijdens de Kerst-Inn 1982. Om twee uur begint dan een klaverjaswedstrijd, waarmee leuke prijsjes te winnen zijn. Mensen die willen klaverjassen kun nen ook meedoen aan an dere gezelschapsspellen. In de pauze van de kla- verjaswedstrijden treedt Theodee op, die een aantal imitaties van André van Duin zal laten zien. 's Avonds is er weer een film te zien. Maandag 26 december kan men vanaf tien uur koffiedrinken en spelletjes doen. Om halfdrie treedt dan de volksdansgroep van de Walk Inn op, onder lei ding van mevrouw Van de Waeter. De Kerst-Inn ivordt afge sloten met een bingo-dans ant met levende muziek. De Kerst-Inn is beide da gen geopend van tien tot tien uur. 's Middags en 's avonds wordt er een brood maaltijd en soep geser veerd. De toegang tot de Kerst-Inn is gratis. Mensen die opgehaald willen worden, kunnen bellen naar een van de vol gende nummers: 01184- 66776, 66241 of 79025. Uit sluitend op eerste en twee de kerstdag kan men ook bellen naar het Diensten centrum, het nummer daar 01184-12706. VLISSINGEN - Afgelopen maandag is de eerste paal „gedraaid" voor de bouw van 51 nieuwe woningen op de plaats van de vroegere Scheldecentrale aan de Aagje Dekenstraat in Vlissingen. Na heel veel moeite is de in 1907 gebouwde centrale be zweken onder de slopersha mer. Er is nu ruimte voor drie twee-kamerwoningen, 28 drie kamerwoningen en 20 vier- kamerwoningen, waaronder er vijftien zijn bestemd voor bejaarden. De belangstelling om hier te wonen was zo groot dat voor het einde van de sloop de meeste woningen al waren toegewezen. Aan energiebe sparing besteedt de bouwer, de Vereniging tot Verbetering van de Volkshuisvesting, veel aandacht. Zo wordt een spouwruimte aangehouden tussen de muren van tien centimeter, waarin isolatiemateriaal wordt aan gebracht. Men past ook een systeem toe om warmte terug te winnen. Dit voor Zeeland unieke warmtewisselsysteem, spaart op jaarbasis 500 kubie- MIDDELBURG - Het dis trict Zeeland van de Konink lijke Marechaussee houdt woensdag 28 december in de sporthal de Kruitmolen in Middelburg voor de twaalfde keer het traditionele kerstvol leybaltoernooi. Er nemen twintig heren teams en tien damesteams deel uit Zeeland, Brabant en België. Het toernooi begint om kwart over acht. Om zes uur reikt de districtscommandant van de KMAR Zeeland, de ka pitein Roxs, de bekers uit. De organisatie en wedstrijd leiding is in handen van sport- instructeur Jan Poortvliet. ke meter aardgas uit. Tegen de huidige kubieke-meterprijs van 63 cent is dat een voordeel van 315.-. De huizen worden per stuk verwarmd. De huizen groeien trapsgewijs van de lage huizen aan de Aagje Dekenstraat en de Glacisstraat naar de hoogte van de voormalige centrale aan de Scheldestraat toe. De kale huur komt niet bo ven de vierhonderd gulden per maand uit, zo is het streven. .ADVERTENTIE HET WEEKBLAD WAAR |E LEKKER VOORGAAT ZITTEN 64-32

Scheldebode | 1983 | | pagina 13