Dichter Jeugdmuseumdag in Oostkapelle Vrouwenpolder 1919 25 Jaar zondagsschool en schoolcatechisatie Rasdierensho w Zeelandhallen Reptielenhuis begint actie met kaarten Werk Kleur kijken op expositie in kunstenaarscentrum Sponsorloop Kruiningen GELD NODIG VOOR UITBREIDING Vogeibeurs Arnemuiden Reacties Westkapelse PvdA bijeen Contact ouders Thema-avond Liber-aal, liber-elle Frites Vredesdienst Lezing over selectie gewassen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 DECEMBER 1983 Onder de titel Eigen Werk werd dins dag 26 april in het Middelburgse dien stencentrum Schuttershof een dich- tersfestival voor ouderen gehouden. Uit het vele ingezonden werk maakte de jury een keus en tijdens het festi val lazen de mensen dat werk voor. De Scheldebode plaatst een aantal van die verhalen en gedichten, of ze nu prijswinnend waren of niet. 313 De kracht van de stilte in het gewoel van winkelend volk MIDDELBURG - Zaterdag 3 december, de bin nenstad van Middelburg: een druk gewoel van winkelende mensen, doende met de dagelijkse boodschappen of de laatste Sint-Nicolaasinkopen. Midden in die drukte een 'Stille Kring': zo'n dertig mensen stonden daar hand in hand een half uur in zwijgend protest tegen de dreigende komst van kruisraketten en oorlog. "Een half uurtje staan voor de vrede is misschien niet zo spectaculair", vertelt me vrouw Leeman, één van de vrouwen die elke keer deel neemt aan de Stille Kring, "maar je moet toch de kracht van de stilte niet onderschat ten. De grote demonstraties zoals in Den Haag krijgen veel aandacht, maar ook als hier mensen ons zien staan worden ze als het ware gedwongen er even bij stil te staan. Een de monstratie per jaar is niet ge noeg, we willen de mensen er blijvend aan herinneren, ze steeds weer op de feiten druk ken". werkt naar de demonstratie in Den Haag. Bij de kring staat altijd een informatiestand, wa^r belangstellenden terecht kunhen met hun vragen en waar ook de informatieblaad jes worden uitgedeeld. Er zijn daar altijd een paar mensen die het woord doen, zodat de deelnemers van de kring de stilte niet hoeven te verbre ken". De kring is een initiatief van het vredesplatform waar in de verschillende Waleherse vredesgroepen samen werken. De kring staat er een aantal zaterdagmorgens van half- twaalf tot twaalf uur op de hoek van de Koorkerkstraat en de Lange Delft. Mevrouw Leeman: "Het idee van de Stille Kringen is ontstaan bij Martin Luther King. Met een groep mede standers stond hij in een stille kring voor het Pentagon, als protest tegen de rassendiscri minatie. De Amerikaanse vre desbeweging heeft deze vorm van protest weer opgenomen en later is men er ook in Euro pa mee begonnen. In Straats burg staat er al sinds 1981 iedere zaterdag een stille kring. Ook in Nederland ko men er steeds meer, onder meer in Utrecht, Alkmaar, Amsterdam en Amersfoort. In Middelburg zijn we begonnen in augustus, ter gelegenheid van de herdenking van Naga saki. We hebben eerst toege- WESTKAPELLE - Op de agenda van de jaarlijkse le denvergadering van de PvdA Westkapelle staat onder meer de verkiezing van een nieuw bestuur. De Vergadering wordt don derdag 15 december gehouden in hotel-café-restaurant Noordzeegalm. Het begint om halfacht. De deelnemers aan de stille kring komen uit heel Walche ren. De reacties van het pu bliek dat met de kring gecon fronteerd wordt, zijn heel ver schillend. Het gebeurt wel dat mensen zich spontaan aan sluiten bij de kring, omdat ze helemaal achter het idee staan. "Daar zijn we dan na tuurlijk erg blij mee", zegt mevrouw Roegwolt, een ande re deelneemster. "Maar ook, als je hoort, dat de mensen er over spreken waarom we daar staan, het aan hun kinderen uitleggen, een foldertje mee nemen, vinden wij dat een goed resultaat. Je merkt dan direct, dat je de mensen be reikt hebt. Het blijkt nog steeds dat veel mensen nau welijks weten wat kruisraket ten zijn en wat de plaatsing er van inhoudt en daar proberen we ook eerlijke voorlichting over te geven. Natuurlijk we ten wij ook geen kant en klare oplossingen voor de wereld vrede. Maar we vinden in ieder geval dat iemand de eer ste stap moet doen. Door steeds verder te gaan met die bewapening los je zeker niets op". De Stille Kring in Middelburg sen langs komen, maar we willen niemand in de weg staan. Als het nodig is, willen we ook best een stapje opzij doen. Als we merken dat we agressie opwekken, gaan we liever weg, want dat is beslist onze bedoeling niet". Voorlopig staat de Stille Foto: Cor Schuilwerve Kring er nog op de zaterdagen 24 december en 7 januari van halftwaalf tot twaalf uur. Wie mee wil doen is van harte wel kom. Na die datum wordt on derling besproken of men ver der gaat om op deze wijze te protesteren, of dat men een andere vorm kiest. Ach, dichter kom toch dichter bij en laat ons luisteren naar uw verhalen Zij moeten immers verta len wat in uw binnenste is ge boren Ook al is het eerst een zacht fluisteren Later moet een ieder met oren het kunnen horen De één zal spontaan blij zijn de ander tevreden zuchten Een derde zich omkeren en de zaal uit vluchten Vrees niets, want dan pas plukt u „dichter" - door de muse gekust - in ons bijzijn de zojuist gerijpte vruchten Lieska van Lent Robbie heeft thuis ge- onze juf, als ik aan haar denk moet ik huilen". De moeder van Robbie: „Maar Robbie, van mij houd je toch ook", „Ja, maar u wéét zoveel van me". zegd: „Ik houd zoveel van C.C.M.M. Barends MIDDELBURG - De Jonge ren Organisatie Vrijheid en Democratie en de commissie Liber-elle houden vrijdag 16 Niet alle mensen reageren positief, er worden ook wel minder vriendelijke opmer kingen gemaakt en jongeren reageren vaak wat lacherig. In Goes vond zelfs iemand het nodig een zak frites met mayonaise over de deelnemers van de stille kring te gooien. Mevrouw Roegwolt: "Derge lijke incidenten hebben we in Middelburg nog niet meege maakt. De reacties zijn daar over het algemeen positief. We hebben met opzet ook het punt aan de Koorkerkstraat geko zen, omdat daar wel veel men- MIDDELBURG - Schilderijen, waaronder stillevens, van Henny Schrijver zijn tot 12 januari 1984 te zien in het Zeeuws Kunstenaarscentrum in Middelburg. Een oefening in kijken noemt Henny Schrijver deze tentoonstelling: „Na mijn reis naar Nepal twee jaar geleden ben ik met heldere kleuren gaan werken. Ik zag zoveel kleur tijdens mijn reis, maar ook toch ik hier terug kwam en nog steeds lijken de kleuren in kracht toe te nemen. Doordat mijn bele ving van kleur steeds intenser wordt, wordt ook alles om me heen steeds mooier. Het kij ken wil ik eindeloos oefenen. Een reis, mijn ogen het venster". Het kunstenaarscentrum (ingang Spuistraat) is open op dinsdag en donderdag van tien tot halfzes, woensdag en vrij dag van halftwee tot halfzes en zeven tot negen en zaterdag van tien tot een. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle houdt dinsdag 27 december en donderdag 29 de cember weer een museumdag voor de jeugd. Het thema tij dens de kerstvakantie is „Winterrust!?". De vorige jeugdmuseumdag trok circa 400 jongeren. Daar door worden de jongeren ge splitst. Per dag kunnen maxi maal 200 jongeren worden toe gelaten. In tegenstelling tot vorige juegdmuseumdagen zijn er nu speciale intekenlijsten ge maakt om vooraf te bespreken en zeker te zijn van een plaatsje. Intekenen kan door zelf naar het museum te komen óf zich telefonisch aan te melden (01188-2620). De uiterste intekendatum is vrijdag 23 december. Aan iedere deelnemer wordt een yhemaboekje tegen de prijs van drie gulden uitgereikt. In het boekje staan de opdrach ten voor deze dag verwerkt, ideetjes om thuis mee te wer ken, twee ansichtkaarten om te kleuren en te versturen. Te vens zit er een kleurplaat in; zodat men kan meedingen naar een prijsje. Ook de „geen-blad-voor-de- mond-nemen-boom" ont breekt dit jaar niet. Het boekje geldt tevens als toegangsbe wijs. Het bevat het dagpro- gramma en tevens een con sumptiebon. Activiteiten op deze dagen zijn onder andere een film voorstelling over 'Het dier en de winter', een speurspel door hetmuseum, een luisterquiz, een strandwandeling etc. Bij slecht weer wordt er een andere programma afgewerkt. De besproken toegangsbewij zen dient men voor 9.30 uur af te halen aan het nuseum op de betreffende dag. De activitei ten duren tot ongeveer 15.00 uur en de aanvang is telkens om 10.00 uur. KRUININGEN - Zaterdag wordt weer de Kerstloop ge houden met start en finish bij de sporthal Reimerswaal, Blauwhoefseweg 1 te Kruinin gen. De stichting 'Ons Zeeland' en de judovereniging Rei merswaal tekenen voor de or- ga= nisatie. Met veel genoegen zie ik nu, 65-plus, terug op mijn werk als godsdienston derwijzeres. Over twee fa cetten, zondagsschool en schoolcatechisatie wil ik iets vertellen. De eerste schoolcatechi satie aan de kleintjes. Na een plattegrondje gemaakt te hebben met de namen van de kinderen, zeg ik dat ik mooie verhalen uit de bijbel zal gaan vertellen. „Weten jullie wat een bij bel is?" Yvonne: „Moeder heeft er ons uit voorgele zen, het is een vréselijk boek, ik wil er niets over horen, ze gooien elkaar dood met stenen!" „Wie heeft er thuis een bijbel?" Een jongetje zegt trots: „Wij hebben er een, hij ligt op zolder in een kist". Een klein Chinees jongetje, luisterend naar de melodieuze naam Ie Kivai Liang zegt: „De bijbel is een boek, daar staat in hoe lang je getrouwd bent!" „Ik ga jullie over het kindje Jezus vertellen", zo begin ik op een andere school. „Hebben jullie daar wel eens van gehoord?" Eerst geen respons, ze zijn ook nog zo klein en mis schien durven ze niets te zeggen tegen deze nieuwe juf. Dan gaat aarzelend een vingertje omhoog van een jochie met een zeer nat neusje. „Ha, dat jongetje weet het, zeg het maar". „Ik mot effe pisse". Dat is niet zo gemakke lijk, want je hebt weinig mogelijkheden om te straf fen en je komt maar eens per week. Het komt dus aan op: een boeiend verhaal, goede voordracht en arti culatie, ogen aan alle kan ten hebben en je pappen heimers kennen. In klas 5, 6 en 6a gaat een kind rond met het collecte busje, want we sparen voor Leinweberplaatjes en het kerstboek van „De Vonk". Ik zit op een hoge kruk en kijk hoe het gaat. Er ordt een beetje gegniffeld. Als het busje me aangereikt wordt, zie ik geld en... dropjes! Er wordt ver wacht, dat ik nu nijdig zal worden. Dat doe ik dus niet. „Jongens, ik zie behal ve geld ook dropjes". Ik wacht even en de spanning stijgt. Nu zal ze wel losbranden, denken de daders. „Ik wil jullie iets vragen", zeg ik. „Ik heb thuis een aap en die is dol op dropjes, maar deze kan ik niet geven, want zo als jullie wel weten zitten er veel ziektekiemen aan geld. Geef ze liever apart". Nooit heb ik meer dropjes in het busje gevonden, wel werden ze mij af en toe overhandigd „met de groe ten aan de aap". Het was een aardige, intelligente groep. Een jongen let helemaal niet op en voor straf moet hij naast mijn tafeltje ko men staan. Mag ik nou weer eens gaan zitten, vraagt hij na een poosje op een brutale toon. Dan bezig ik een nog nooit eerder door mij gebruikte uit drukking: „Om de dooie dood niet!" Pedagogisch is het niet, maar effectief wel: de jongen is perplex, hij luistert verder aandachtig, evenals de klas. In het speelkwartier zoek ik een collega op voor een babbeltje, zij is een jonge WIKA. Een heel klein meisje zit erbarmelijk te huilen, de rest van de klas speelt buiten. Wat heeft ze gedaan? Zich schandelijk gedragen: ze heeft gezon gen „Klokje klinkt, juf frouw stinkt". Misschien is het rijmdrang, opper ik, of haar broertje heeft haar opgestookt. Dit laatste blijkt inderdaad het geval te zijn. Een ouder broertje heeft tegen het kleine ding gezegd: je moet eens „juf frouw stinkt" zingen, dan wordt ze lekker nijdig. Het is oorlog, veel lagere scholen zijn gevorderd en mijn collega en ik zijn ge huisvest in de woning van de familie Teilegen aan het Molenwater. Mijn collega geeft les in de voorkamer en ik in de tuinkamer. De suitedeuren sluiten niet zo best en wij kunnen elkaar en eikaars kinderen goed horen. Het is heel rumoerig in de voorkamer en dan horen wij de dominee luid roepen: „Jullie verdienen de kogel!" december een thema-avond in de Huifkar op de_ Markt in Middelburg met als thema; Is de politiek alleen een zaak voor mannen? Het begint om half negen. Na de inleiding van mevrouw van Heemskerck Pillis-Duve- kot, lid van de tweede kamer voor de V.V.D., is er gelegen heid tot discussie. Liber-elle is een commissie van de J.O.V.D. Zeeland die zich speciaal richt op de poli tieke bewustwording van de jonge liberale vrouw. MIDDELBURG - Zondag 18 december is er weer een vre- desgebedsdienst. De dienst wordt gehouden in de Doops gezinde kerk te Middelburg. Voorganger is ds. J. den Boer uit Vrouwenpolder. Aan vang van de dienst 19.30 uur. Nu de wapenwedloop weer nieuwe impulsen heeft gekre gen, waardoor het gevaar van een alles vernietigende kern oorlog met de dag groter lijkt te worden, wordt in deze dienst nagedacht over de op dracht om te strijden tegen de waanzin van de macht, aldus de organisator. De dienst is bedoeld voor allen op Walcheren, die willen wer ken aan en bidden voor de vrede. MIDDELBURG - Op donder dag 15 december houdt drs. C. Noome een lezing over „Ras- senselectie bij Landbouwge wassen". Noome is werkzaam bij het Research Instituut van het Koninklijke Kweekbedrijf Van der Have in Rilland. In de presentatie zal een overzicht gegeven worden van het vere- delingswerk dat bij land bouwgewassen moet worden toegepast, teneinde voor de toekomst succesvolle oogsten te verzekeren. De werkzaam heden voor de research van dit bedrijf zullen nader worden toegelicht. Het begint om acht uur in „De Schakel", Bachtensteene 14 Middelburg. GOES - Donderdag, vrijdag en zaterdag wordt in de Zee landhallen een rasdierenshow gehouden. Kleindierensport- vereniging 'Zeelandia Goes' tekent voor de organisatie. De vereniging werd in 1924 opgericht. Elk jaar komt deze vereniging met een tentoon stelling voor de dag. De laatste vier jaar mikt men op een re gionale expo. Er komen niet minder dan 1400 dieren naar de Zeeland hallen die gekeurd worden door circa 20 keurmeesters. In totaal zijn er 150 verschillende rassen, waarvan 40 rassen ko nijnen, 50 rassen hoenders, 20 rassen sier- en watervogels, 30 rassen sierduiven en diverse haarstructuren cavia's. Van deze dieren worden er ook te koop aangeboden. De show wordt opgeluisterd door diverse stands. Tevens zijn er zeven schapensoorten te be zichtigen die beschikbaar zijn gesteld. De openinsgtijden van de Zeelandia-show zijn als volgt: donderdag van 16.00 tot 22.00 uur; vrijdag van 13.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 18.00 uur. tersweg te Arnemuiden. Ove rigens mag iedere kweker - ook van buiten Arnemuiden - er gratis met een paar kooien vogels gaan staan. ARNEMUIDEN - De vogel vereniging Zanglust te Arne muiden, houdt zaterdag 17 de cember weer een koop- en ruilbeurs van vogels. VLISSINGEN - Meisjes van de christelijke lagere school in Vrouwenpolder. De foto is omstreeks 1919 genomen. Het valt op dat alle meisjes in dracht zijn. De foto werd door mevrouw Louwerse- Moens aan de redactie aangeboden voor publicatie. Misschien herkennen sommige lezeressen zich op de foto. Zittend van links naar rechts zijn het Greetje Moens, Mientje van de Vorst, Pietje Goedbloed, Mietje Maas, Ma Wagenaar, Pie Osté, Marie Sinke, Nel Louwerse, Pie Schout en Pie Geerse. Op de middelste rij staan van links naar rechts Leintje Maas, Jo Minderhoud, Mina Mesu, Willemien Cor- bijn, Nel de Voogd, Jane de Voogd, Kaatje Koster, Kaatje Geerse en Sanne Cevaal. Op de achterste rij sta^ n van links naar rechts Jane Osté, Koos Gctrse, Tina Mesu, Ka van de Vorst, Nel Moen.%>en Marie Wagenaar. VLISSINGEN - Het reptielenhuis Iguana in Vlissingen verkoopt sinds kort ook mapjes met ansichtkaarten, waarop de afbeeldingen staan van de dieren in het reptielenhuis. Deze aktie is nodig, om aan geld te komen vooreen verdergaande uitbreiding pan reptie lenhuis. Het reptielenhuis draait zonder subsidie, omdat de eigenaren het beheer in eigen hand willen houden. Er is een aantal opkopers aanwezig om de kwekers van overtollige vogels af te helpen. De vereniging zelf staat er met een stand gebruikte vogelma terialen en staat klaar om alle gewenste voorlichting te ge ven. Evenals de vorige keer vindt het evenement plaats tussen 13.00 en 16.00 uur in „De Groenmarkt" aan de Van Cit- L_ Een voorbeeld van een ansichtkaart van Iguana.

Scheldebode | 1983 | | pagina 13