"Goedkope stroom Péchiney alleen onder voorwaarden VOLGENDE WEEK OPEN DAGEN Oranjezon enige school voor vervolgonderwijs op Walcherse platteland Kopzeer aan de Waanzee 4 M SIRE steunt op telefonische hulpdienst in landelijke campagne tegen vereenzaming A vond je Turkse Cultuur Doel Niveaus Nieuwe school Trots Jobse succesvol in oude-jongens-competitie Surinaamse en Antilliaanse vrouwendag in Britannia Bijeenkomst evangelische zakenlieden Vrouwen en porno Jo Jo swingt in Piccard Winterserie wandelingen Zangavond Sursum Corda Adventszangdienst in Nieuwe Kerk Middelburg Keten rond Woensdrecht van Vrouwen voor Vrede Muziek- en showavond Gebrek aan mensen bij Turkse vereniging SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 7 DECEMBER 1983 311 MIDDELBURG - Het Rijn Schelde Instituut en het Energie Komitee Zeeland vinden dat over heidssteun in de vorm van goedkope elektriciteit voor bedrijven niet zonder voorwaarden mag wor den gegeven. RSI en EKZ verwachten van minister Van Aardenne voor Kerstmis een beslissing over de verlaging van de elektriciteitsprijs voor de alumi niumsmelter Péchiney in Vlissingn-Oost. Krijgt Péchiney zijn zin, dan wordt de jaarlijkse subsidie 150 miljoen gulden en krijgt Van Aardenne zijn zin, dan wordt dat 135 miljoen. Deze cijfers zijn afkomstig van een studie die onderzoe kers van het RSI samen met de bedrijfsledengroep van de Industriebond FNV bij Péchi ney uitvoerden. Het RSI, dat op het gebied van energie en milieu zowel onderzoek doet als acties ondersteunt, meent te weten dat de minister niet verder wil zakken dan 4,2 cent per kwh. Dat is de prijs van franse elektriciteit uit kern centrales. Péchiney zou evenveel wil len betalen als Aldel in Delf zijl. Dit bedrijf betaalt onge veer de helft van de prijs die Péchiney betaalt, namelijk drie cent. Dat betekent dat er jaarlijks 60 miljoen moet wor den bijgelegd. Dat bedrag komt dan bij de 90 miljoen subsidie die jaarlijks al wordt gegeven om het gat te dichten tussen de nucleaire kostprijs en de prijs die Péchiney be taalt. „De huidige besprekingen in Den Haag beperken zich tot onderhandelingen over de elektriciteitsprijs", schrijft het RSI. „De topambtenaren van economische zaken zijn ken nelijk bereid aanzienlijke be dragen weg te schenken zon der voorwaarden te stellen. De voordelen zijn onzeker. Ga ranties voor bijvoorbeeld werkgelegenheid op de mid dellange termijn zijn niet in gebracht." Dat laatste zou volgens RSI en EKZ bijvoorbeeld kunnen door de oprichting van een nieuwe aluminiumverwer- kende industrie te steunen. Zo'n industrie zou binnen af zienbare tijd ook de sluiting van Péchiney met zijn 900 werknemers kunnen compen seren. Op het ogenblik ver dwijnt 85 procent van de pro- duktie naar België en Frank rijk voor verwerking. Ook de omzetting van een elektrici teitssubsidie in staatsaandelen staat bij de besprekingen niet ter discussie, aldus beide Mid delburgse clubs. Om zo goedkoop mogelijk aardgas aan Péchiney te kun nen leveren, overweegt minis ter Van Aardenne van Econo mische Zaken België goedkoop aardgas te leveren in ruil voor elektriciteit uit de kerncentra les van Doel. Bij onze zuider buren is er nogal een overca paciteit aan elektriciteit. Dit voornemen verontrust RSI en EKZ omdat zij princi pieel tegenstander zijn van kernenergie. Daarnaast heeft ook Neder land te kampen met een flinke overcapaciteit aan elektrisch vermogen. Vergroting daar van betekent nóg minder stroomopwekking met alle ge volgen voor de werkgelegen heid vandien. Het EKZ pleit er voor het gas niet uit te voeren maar in Nederland aan te wenden voor energiezuinige elektriciteits- produktie. Dat kan door het toepassen van zogenaamde hoog-rendement gasturbines in een nieuw type centrale. Dat voorkomt ook luchtver ontreiniging zóals bij kolen centrales, en gevaarlijke si tuaties, zoals die bij kerncen trales kunnen ontstaan, aldus het EKZ. Voor verdwijnen van werk gelegenheid zou geen angst hoeven zijn, want de toeleve rende industrie zou van ketel- bouw kunnen overgaan op de bouw van gasturbines. Het EKZ besluit de reactie als volgt: „Uit het voorgaande kan worden geconcludeerd dat de bouw van de kerncentrale om Péchiney aan goedkope elektriciteit te helpen een dure historische vergissing is ge weest. De regering dreigt nu nieuwe vergissingen op de oude te stapelen." Beide reacties zijn naar de tweede kamercommissie voor economische zaken en politie ke partijen gestuurd. OOSTKAPELLE - De Christelijke school voor L.H.N.O. „Oranjezon (lager huishoudelijk en nijverheids onderwijs) in Oostkapelle houdt dinsdag 13 en woensdag 14 december open dagen. De leerlingen van de zesde klassen van de ba sisscholen in Oostkapel le en omgeving, hun on derwijzers en ouders kunnen dan komen kij ken op welke manier er op deze school les gege ven wordt. Tevens zijn deze dagen bedoeld als kennismakingsbijeen komst voor de ouders van de leerlingen van de eerste klas van Oranje zon. Tijdens de open dagen wordt er een film vertoond van de rijksvoorlichtings dienst met als titel: Van de la gere school en dan? Ook is er in het schoolgebouw een ten toonstelling te zien die is sa mengesteld door de afdeling beroepsvoorziening in samen werking met de Nederlandse Vereniging voor schooldeca nen en beroepenvoorlichters. De tentoonstelling geeft een overzicht van de mogelijkhe den voor vervolgonderwijs na het L.H.N.O. De docenten geven ook alle inlichtingen hierover. De leer lingen tonen deze dagen werk stukken die zij op school ge maakt hebben. Zo gaat de nieuwe LHNO-school Oranjezon in Oostkapelle eruit zien. „Om een realistisch beeld te geven van hoe wij hier op school werken, kunnen de leerlingen van de basisscholen ook meedoen aan korte lesjes", vertelt de directrice van de schooljuffrouw Bom. „We hebben een lespro gramma samengesteld, waar bij zowel de praktijklessen als de theorie- en creativiteits- vakken aan de orde komen. De leerlingen kunnen dan goed zien, dat er hier heus wel wat -meer gedaan wordt dan alleen maar koken en breien. Er heersen namelijk nogal wat misverstanden over de huis houdscholen. Juist in het lager beroepsonderwijs is de laatste jaren zo ontzettend veel ver anderd. We werken bijvoor beeld op verschillende ni veaus, waardoor iedere leer ling aan zijn trekken kan ko men. De vervolgmogelijkhe den zijn ook enorm uitgebreid; ieder jaar komen er weer nieuwe vervolgopleidingen bij. Velen ervan worden ook in Zeeland gegeven". De bezitters van een L.H.N.O.-diploma kunnen verder studeren aan een dag opleiding voor middelbaar be roepsonderwijs of kort mid delbaar dienstverlenings- en gezondheidszorgonder wij s. Leerlingen die na het behalen van het L.H.N.O.-diploma gaan werken, kunnen zich daarnaast verder bekwamen in hun vak via een opleiding in het leerlingwezen. De toela ting tot de verschillende ver volgopleidingen is afhankelijk van het gekozen examenpak ket en de behaalde niveaus. Het is waarschijnlijk de laatste keer, dat de open dagen in het oude schoolgebouw van Oranjezon worden gehouden, want in januari begint men men de bouw van een nieuwe school die men met ingang van het nieuwe schooljaar hoopt te betrekken. „We waren hard toe aan een nieuw schoolgebouw", vindt juffrouw Bom. „In dit oude ge bouw, dat indertijd neergezet is als semi-permanente school, hebben we altijd met plezier gewerkt, maar het is sinds de opleiding vierjarig is gewor den te klein. Ook de inrichting is inmiddels verouderd. Er ontbreken verschillende voor zieningen, waar we eigenlijk niet buiten kunnen, zoals on der meer een overblijf ruimte voor de leerlingen. We hebben echt een streekfunctie; vijfe- nengentig procent van de leer lingen eet tussen de middag op school en dat moet nu altijd in de lokalen gebeuren. Ook is hier geen bibliotheek en do centenkamer en de admini stratrice heeft ook geen eigen ruimte. Zij doet haar werk nu in de hal, verre van ideaal na tuurlijk". „In de nieuwe school zijn al die aparte lokalen er wel en ook de inrichting van de prak tijkruimtes is daar helemaal aangepast aan de moderne eisen. We gaan van vier naar zeven lokalen, wat ook al een hele vooruitgang is". De nieuwe school komt vlak bij het ontmoetings- en sport centrum de Halve Maan. De leerlingen gebruiken deze sporthal nu al voor de gyman- stieklessen, dus ook dat is dan direct bij de hand. „We zijn erg blij met de plannen voor de nieuwe school", zegt juffrouw Bom nog. „We zijn nog maar de enige plattelandsschool voor ver volgonderwijs op Walcheren en daar blijkt echt nog wel be hoefte aan te bestaan. Voor de leerlingen is het prettig niet direct zo ver van huis naar school te moeten fietsen. En doordat we toch een vrij klei ne school zijn, kunnen we erg leerlinggericht werken. De meeste leerlingen komen ook van kleine basisscholen en dan is voor hen de overgang ook niet zo groot. We hebben een erg goed contact met de scho len voor vervolgonderwijs, dus wat dat betreft is er geen en kel probleem met de doorstro ming. Het aantal leerlingen bij ons dat verder gaat studeren, ligt dan ook erg hoog en daar zijn we best een beetje trotst op". MIDDELBURG - Dertigers en veertigers bemannen in steeds grotere getale de sporthallen en sportzalen. Bij zaalvoetbal loopt dat op Walcheren minstens in de honderden. Vaak zijn het voet ballers die ooit in de competitie speelden, daar te oud voor wer den, maar toch willen blijven voetballen. Een voorbeeld is het zaalvoetbalteam Jobse dat op de vrijdagavond in de drie Mid delburgse sporthallen voetbalt. Volgens speler Frits Koop man is de gemiddelde leeftijd aardig boven de dertig. Maar hoewel zij nu in de recreatieve sfeer voetballen, is er toch weer een competitie opgezet. Jobse speelt in de derde klasse KNVB zaalvoetbal in de regio. De competitie is een strikt Middelburgse zaak. Tegen standers zijn onder meer brandweer, rijkspolitie, Chrompak b.v., Hoechst, het Zuidmolukse team Torna, de buurtvereniging Sint Laurens en taveerne het Koper Gal joen. Jobse bestaat uit werkne mers van het Middelburgse loodgietersbedrijf Jobse b.v. dat de tien teamleden ook van nieuwe trainingspakken, tas sen en sportkleding heeft voorzien. Mogelijk sterkt dat het team om de eerste plaats, die het nu in de oude-jongens- competitie bezet, vast te hou den. VLISSINGEN - Zondag 11 december houdt de Stichting Wel zijnswerk Surinamers en Antillianen Zeeland een Surinaamse en Antilliaanse vrouwendag in het Vlissingse hotel Britannia. Belangstellenden kunnen van twaalf tot zes uur gratis in het hotel terecht. Hoogtepunt moet de toneel voorstelling Mi Mama worden van de theatergroep Djompo Abra. Deze groep heeft al ja ren veel succes bij optredens in Nederland en België. MIDDELBURG - De Mid delburgse afdeling van de Vereniging van Volle Evange lie Zakenlieden en Beroeps mensen houdt maandag 12 de cember in de schouwburg een bijeenkomst waar de zaken- :man Cees Meulenberg zal spreken. Tijdens de bijeenkomst tre den op Pauline Eversen (zang) met aan de vleugel Richard Steketee en de Zeeuwse Go spelgroep „The Servants". De avond begint om acht uur. Iedereen is welkom, de toegang is gratis. De Full Gospel Business Men's Fellowship Internatio nal is een internationale vere niging van zakenlieden en mensen die een beroep uitoe fenen vertegenwoordigt geen bepaalde kerk of geloofsge- meenschao. Mi Mama is een Nederlands gesproken stuk over een moe der die lief is voor een paar kinderen en de rest verstoot, tegen elkaar opzet, er kortom hard tegen is. Ze is een moe der, zoals je die overal ter we reld zult tegenkomen. Het gaat er om waarom ze zo is: Waar om is deze vrouw verbitterd, waarom is ze anders dan an dere vrouwen? Naast dit toneelstuk zullen verschillende Surinaamse en Antilliaanse vrouwen uit Zee land laten zien hoe zij in Zee land met dans, muziek en na dere uitingen bezig zijn. MIDDELBURG - In vrou wencafé Trui in Middelburg is donderdag 8 december een thema-avond pver vrouwen en porno. De avond begint om acht uur met een korte videofilm, naar aanleiding waarvan er over pornografie en erotiek zal worden gepraat. De vrouwen beweging gaat er van uit dat de porno voor en door mannen is gemaakt. VLISSINGEN - Zaterdag 17 december treedt de Jo Jo Swingband op in hotel-restau rant Piccard in Vlissingen. De band is opgericht in 1981, maar bestaat wel geheel uit ervaren jazz-muzikanten, die allemaal in bekende bands ge speeld hebben. De Jo Jo Swing Band neemt de swingorkesten uit de derti ger jaren als voorbeeld, zoals onder meer de orkesten van Teddy Wilson, Lionel Hamp ton, Chu Berry en Roy Eldrid- ge- Het optreden begint om ne gen uur. Organisatie stichting Jazz Aktiviteiten Stichting Zeeland. VLISSINGEN - Zaterdag 10 december begint de Vlissingse vereniging Willen is Kunnen weer met een winterserie. Deze serie bestaat uit vier verschillende wandeltochten. De afstanden waaruit men kan kiezen zijn 5,10 en 15 kilo meter. Er word gestart vanuit net clublokaal in de voormali ge Willem 3 kazerne, gelegen aan de Oranjestraat 8 in Vlis singen. Alle wandelaars wor den onderweg in de stations restauratie getrakteerd op een kop erwtensoep. Voor nadere informaties kan men terecht bij de heer B. Naaktgeboren, Lindenstraat 8, Oost-Souburg, tel. 01184-64595. MIDDELBURG - De Stichting Ideële Reclame vestigt binnenkort in een van haar landelijke campagnes aandacht op mensen die geleidelijk dreigen te vereenzamen. Men denkt daarbij aan men sen die na een verhuizing wei nig aansluiting kunnen vinden in hun nieuwe omgeving, mensen die werkloos zijn, al leenstaanden die moeilijk con tact leggen, mensen die na een ongeluk invalide worden en daardoor geïsoleerd raken, mensen van wie de partner weggaat of overlijdt enzo voorts. De bedoeling van de campag ne is om deze mensen te moti veren zelf het isolement te doorbreken. In Zeeland kan dat bijvoorbeeld door een be roep te doen op de Telefoni sche Hulpdienst Zeeland, die de mensen in eerste instantie kan opvangen. Dat gebeurt door samen over de problemen te spreken en zonodig infor matie te geven over voorzie ningen voor en adressen van instellingen die zich speciaal met deze problemen bezig houden. Omdat de Telefonische hulpdiensten - niet onbekend zijn met deze eenzaamheid, ruim tien procent van de ge sprekken gaat juist daarover, verwijst SIRE in de campagne naar de Telefonische Hulp diensten, in Zeeland is het te lefoonnummer daarvan 01180- 15551. De hulpverlening is gratis, de gesprekken zijn anoniem en vertrouwelijk, er worden geen persoonlijke gegevens ge vraagd. MIDDELBURG - Muziek, geluid en licht vormen een be langrijk onderdeel in de pro- duktie die de Stichting Orka ter dit seizoen rond Jim van er Woude brengt. Van der Woude maakte een reis naar de abori ginals van Australië en de Pa poea's van Nieuw-Guinea. De ervaringen die hij er opdeed zijn in „Kopzeer aan de Waan zee" terug te vinden. De pro- duktie is vrijdag 9 december in de schouwburg te zien. Jim van der Woude, een van de wonderlijke theaterper soonlijkheden van ons land, is al tien jaar een begrip, vooral door zijn tragi-komische op tredens in programma's van Hauser Orka ter en De Horde. Over zijn reis zegt hij: „De eerste reden was dat ik volle dig weg wilde uit de sfeer waar ik nu al tien jaar in zit en die mijn privé-leven begon te domineren. De tweede re den was mijn reeds jaren le vende belangstelling voor niet-westerse muziek en mijn lust om daar eens te gaan luis teren, even iets te voelen van die andere culturen, voor zover daar iets van over is". Over een eerder verblijf bij de Pygmeeën in Afrika zegt hij„Bij het aanhoren van hun gezangen krijg je het gevoel dat veel moderne componis- MIDDELBURG - Vrijdag 9 december om acht uur begint in de Concertzaal in Middel burg een avond waarop ieder een kan kennis maken met verschillende facetten van de Turkse cultuur. Op het pro gramma staan een optreden van de muziektheatergroep Leylim uit Amsterdam, een Turkse muziekgroep uit Mid delburg en een tentoonstelling van Turkse gebruiksvoorwer pen. Leylim zingt en speelt oude, nieuwe en zelfgemaakte liederen in het Turks die voor af in het Nederlands worden vertaald. Daarnaast kunnen de aanwezigen poëzie ver wachten van Leylim, een groep die al meermalen via radio en t.v. aan de weg heeft getimmerd. De toegang is gra tis en iedereen, ongeacht de nationaliteit, is welkom. MIDDELBURG - Zaterdag 17 december houdt de gemeng de zangvereniging Sursum Corda in Middelburg haar jaarlijkse kerstzang- en zang vereniging Sursum Corda in Middelburg haar jaarlijkse kerstzang- en samenzang- avond in de kerk van de Gere formeerde Gemeente in de Se- geerstraat. Naast Sursum Corda wer ken ook het jeugdkoor Blijde Stemmen onder leiding van J. Walhout en de organisten Bram Beekman en Jan Kruis mee. De koren treden met een gevarieerd programma op, zo wel gezamenlijk als afzonder lijk. De avond begint om half- acht en wordt geopend door dominee Venema. De toegang is eratis. ten, zoals Steve Reich en Phi lip Glass, naar deze muziek hebben geluisterd. De rituele gezangen van deze mensen ko men mij echter zuiverder en geinspireerder voor dan de muziek van Glass". Veel moet er in de voorstelling van zijn terug te vinden. Het begint om halfnegen. Organisatie Stichting Po diumkunsten Middelburg. MIDDELBURG - Zondag 11 december is er weer een grote jaarlijkse adventszangdienst in de Nieuwe Kerk van Middel burg. Er is samenzang onder lei ding van organist Freek de Keizer, afgewisseld met koor zang. Aan de koorzang werken de koren mee van de Gerefor meerde, de Nederlands Her vormde, de Molukse Evangeli sche en de Rooms-Katholieke kerk. Algemeen dirigent is J. Heuseveldt. Vertegenwoordigers van de verschillende kerken houden schriftlezingen. Dominee Ko- revaar spreekt een overden king uit die als onderwerp heeft: Het verlossende woord komt uit het oosten. De collec te die bij de uitgang gehouden wordt, is bestemd voor de In terkerkelijke Adventsactie Solidaridad, de plaatselijke Raad van Kerken en de onkos ten. De dienst is opgezet door de Raad van Kerken en begint om zeven uur. MIDDELBURG - 'Vrouwen voor Vrede' in Zeeland en West- Brabant leggen zondag 11 december een menselijke keten rond de basis Woensdrecht. Zo willen zij hun afkeer laten blijken van de dreiging van kruisraketten. Tegelijkertijd is er een om singeling van de basis Green ham Common in Engeland. Voor de vreedzame actie in Woensdrecht zijn minimaal twaalfduizend mensen nodig. Iedereen wordt verzocht hou ten kruizen mee te nemen; de ze worden na een ceremonie geplaatst langs de route waar de keten gevormd is. Ook wordt er een lint gelegd tussen het Vredesactiekamp en de hoofdingang van de ba sis. Dit wordt als symbool ge bruikt voor verdere acties, als er besloten wordt tot plaatsing van de kruisraketten in Woensdrecht. De deelnemers MIDDELBURG - Het tam boer- en trompetter- en mojo- rettehkorps van de Middel burgse turnvereniging'69 houdt een muziek- en show avond op zaterdag 10 decem ber in de concert- en gehoor zaal in de Singelstraat Mid delburg. De afdeling jazzgymnastiek zal medewerking verlenen. Er wordt een gevarieerd pro gramma aangeboden van mu ziek, majorettenshow en jazz. Er is ook een verloting en na afloop gelegenheid tot een dansje. Kaarten zijn te koop aan de zaal a 4,50. Het heeint nm half arht worden zondag 11 december om een uur verwacht bij de in gang van het industrieterrein De Kooi in Hoogerheide. Van hieruit gaat men gezamenlijk naar de basis. Bij opgave vooraf en bij vol doende deelname zijn er bus sen beschikbaar. Voor nadere inlichtingen en opgave voor busvervoer kunnen belang stellenden in Middelburg te recht bij Els Verhage, Zacha- rias Jansenstraat 5a, telefoon 01180-33938 of 01180-36162. MIDDELBURG - De Turkse werknemersvereniging Mid delburg kampt met een groot gebrek aan vrijwilligers. Er zijn onder meer mensen nodig voor begeleiding op con tactavonden, lesgeven in de Nederlandse taal, naaien, haarverzorging, machine- breien, landbouw, muziek en vrijwilligers voor de club krant, sport, huiswerkklas, kinderclub en huisbezoek. Wie belangstelling heeft, kan bellen naar tel. 01180- 34385.

Scheldebode | 1983 | | pagina 11