LEKKER VOOR GAAT ZITTEN WIM, GEMEENTERAADSLID EN ANALFABEET: „Alleen in onze wijk ken ik er al zeven" Storm maakt Kasteelstraat bomenarm Collectes voor Polen beginnen deze week Ook mannen doen aan kapperszaakzingen Pepernotentoernooi van schaakclub Soubuli!t Speciaal fonds nodig voor Weihnachtsoratorium Stommerik Knoeien Open school „Staten moeten zich tegen hogere gasprijs uitspreken" Sinterklaas in Schuttershof Koffiemorgen over alleenstaand ouderschap WIE DE POLSSLAG VAN Z'N STREEK WIL VOELEN EN Z'N VINGER OP DE KNIP GAAT EVEN ZITTEN VOOR DE SCHELDEB0DE M OOSTKAPELLE Deze week kwamen de deelnemers aan de ver schillende alfabetise ringsprojecten in Zee land in Oostkapelle bij een voor een „schrijf- weekend". Allemaal le verden ze een bijdrage aan een boekje dat later gebruikt gaat worden als lesleesboek voor hun collega's die niet kunnen lezen en schrijven. de „De Westerscheide bij storm en mist" 49.50 DE RUITER EBODE L,S> DEBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN - 31 e JAARGANG - OPLAGE 42.465 EX. WOENSDAG 30 NOVEMBER 1983 301 KANTOOR TORENSTRAAT 5-VLISSINGEN-TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN Ik zat altijd maar wat te knoeien in m'n schrijfblok „Het weekend is een echt succes", vindt Finy Consten, provinciaal consulente voor volwasseneneducatie. „Er waren nu zo'n vijftig deelnemers, tweemaal zo veel als de eerste keer. Iedereen heeft hard gewerkt om zijn eigen verhaal, soms met hulp van anderen, op papier te krij gen. Deze verhalen worden al lemaal enigszins bewerkt, de fouten worden er uit gehaald en het boekje kan dan gedrukt worden, zodat we het bij de leeslessen voor volwassenen kunnen gebruiken". „Er is op dit gebied ontzettend weinig materiaal. Voor beginnende lezers zijn er eigenlijk alleen maar kinderboeken. Je kunt toch slecht van volwassen mensen verwachten, dat ze geïnteresseerd zijn in al die verhaaltjes over kabouters en elfjes. Er is veel behoefte aan goede verhalen, die gemakke lijk te lezen zijn en aansluiten bij de belevingswereld van de ze mensen. Op deze manier hebben we geprobeerd daar zelf een bijdrage aan te leve ren". Ondanks de vele scholen in ons land, zijn er nog erg veel mensen, die niet of nauwelijks kunnen lezen en schrijven. Hoe groot dit aantal is, is niet precies bekend. De meeste mensen proberen het op alle mogelijke manieren te verber gen. Zoals Ton, die zich drie jaar geleden aanmeldde bij het al fabetiseringsproject. „Bijna niemand wist dat ik niet kon lezen en schrijven", vertelt hij. „Ik schaamde me er echt voor en was ook altijd bang, dat de mensen er achter zou den komen en me dan een stommerik zouden vinden. Ik ben zelfs een paar jaar ge trouwd geweest en mijn eigen vrouw wist niet dat ik niet kon schrijven. Ik had altijd wel een ander smoesje om er on deruit te komen. Veel verder dan mijn eigen naam kwam ik niet, zeker niet als er iemand op mijn vingers stond te kij ken. Als ik bijvoorbeeld in een drukke winkel een girokaart moest uitschrijven, dan was ik op van de zenuwen en was het bijna niet leesbaar". Ton had als jongen moeite met het lager onderwijs en het enige alternatief was voor hem de b.l.o.-school. „Dit werd ook niet zo'n succes", zegt hij. „De onderwijzer daar vond dat wie niet wilde leren maar zo veel mogelijk zijn gang moest gaan en deed geen en kele moeite om me iets bij te brengen. Ik zag toen zelf ook het nut van al dat leren niet in en was al lang blij dat ik op mijn dertiende van school af uiteindeijk besloot toch te gaan leren lezen en schrijven. „Daar heb ik geen moment spijt van gehad. Ik ben nu bij na drie jaar bezig en al valt het echt niet altijd mee om iedere week weer naast je ge wone werk om naar school te gaan, blijf ik doorgaan. Er is voor mij door deze cursus zo veel veranderd. Ik ben veel onafhankelijker geworden". Was het vroeger zijn part uitnodigingen af, om maar niet het risico te lopen dat er van hem verwacht werd dat hij iets op zou schrijven. Nu is Ton erg enthousiast over de mogelijkheid om op latere leeftijd toch nog te leren lezen en schrijven en heeft ook al verschillende andere mensen overgehaald de cursus te gaan volgen. kon en kon gaan werken. Alles ging toen veel beter. Ik was echt goed in mijn vak en wist op te klimmen tot chef van een afdeling. Ik had altijd wel een of afidere jongen in de buurt, die ik de boel liet opschrijven als dat nodig was; niemand zag daar iets bijzonders in. Ik volgde zelfs cursussen, maar daar zette ik ook geen letter op papier, ik luisterde maar wat en als ze me vroegen, waarom ik niets opschreef, zei ik, dat ik dat allemaal al wist.". Het was naar aanleiding van een televisieprogramma over de open school, dat Ton ner die veel voor hem moest regelen, nu kan hij dat alle maal zelf. „Ik heb ook veel meer zelf vertrouwen gekregen. Als er nu iets volgens mij niet in de haak is, dan zeg ik dat, terwijl ik vroeger daar nooit op in durfde te gaan. Ik heb laatst zelfs een bewaarschrift ge schreven. Daar zal misschien wel een taaifoutje in staan, maar het is in ieder geval voor iedereen goed te begrijpen. Ik besef nu pas wat ik eigenlijk al die jaren gemist heb, ook in mijn contact met anderen. Zelfs bij een eenvoudig spel moet je vaak al wat neer schrijven". Vroeger ging Ton al die din gen uit de weg, sloeg ook vaak „Doordat Ton zo goed voor uitging op deze cursus, heeft hij mij eigenlijk ook over de drempel getrokken", meent wim. „Voor mij was het nooit zo'n probleem dat ik niet goed schrijven kon; mijn vrouw hielp me overal bij en ik miste het niet echt. Ik heb een fijne baan en ben erg actief in het verenigingsleven, jeugdwerk en zelfs in de gemeenteraad. Ik zat altijd maar wat te knoeien achter de klep van mijn schrijfblok en de mensen om me heen dachten dan dat ik allerlei belangrijke aanteke ningen maakte. Velen geloof den het dan ook niet, toen ik vertelde dat ik met deze cur sus begonnen was. Ze dachten echt dat in ze voor de gek hield". Op de lagere school kon hij slecht mee, bleef wel eens zit ten en de kinderen die slecht (Vervolg op binnenpagina) Een deel van het ploegje dat het laatste transport naar Polen meemaakte. Foto; Cor Schuilwerve VwLI??.I,N.G^N De StichtinB Nederland helpt Polen gaat de komende weken weer collecteren op heel Walcheren en Noord-Beveland. Ook gaat het om inzameling van kleding, levensmiddelen, schoeisel, enzovoorts. Het geld is nodig voor de aankoop van medicijnen voor een kinderzieken huis in Gdansk. De medicijnen kunnen de levens van deze kinderen redden. De nadruk van de collecte ligt dan ook op het geld. Deze week gaan leden van vrouwenverenigingen langs de deur in Oostkapelle en Domburg. Volgende week is Vlissingen aan de beurt. Voor die stad zijn mensen die willen collecteren nog zeer welkom. Ze kunnen zich opgeven bij de VLISSINGEN - Tot hun grote verdriet ontdekten inwoners van de Kasteel straat in Vlissingen zon dagmorgen dat een flink deel van het bomenbestand in de straat de storm niet had overleefd. Auto's konden de straat niet meer door. Op de foto is de ravage nog maar ge deeltelijk te zien: de straat is al vrijgemaakt en veel bomen zijn hun stammen kwijt. De open haard vaart er wel bij. Volgens de bewoners van de Kasteelstraat hadden heel wat meer bomen de storm doorstaan als er maar op tijd zou zijn gesnoeid. Foto; Cor Schuilwerve Herhaalde telefoontjes naar Gemeentewerken leverden echter niet het gewenste re sultaat op. De zware kroon werd de bomen nu noodlottig, aldus de bewoners. 'Ej Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 22.383, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 22.082, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. VLISSINGEN - Het gaat -goed met de kapperszaakzangers (barbershop singing) in Vlissingen. De dames, de Sea Sound Sin gers (Zee geluid zangeressen), oefenen al enkele maanden en er is nu ook een mannenkoor in oprichting. Dat gaat fde Flushing Boy Barber Friends (Vlissingse jongens kappervrienden) heten. Het is het enige kapperszaakkoor in Zuid-Nederland. Het kapperszaakzingen is gelsen het van de Amerikanen een uit Amerika overgewaaide over en sinds kort doet Neder- rage, ontstaan rond de eeuw wisseling. Bij de kapper, die ook klusjes als tandentrekken en scheren deed, waren de wachttijden nogal lang, zodat de aanwezigen rond 1900 op het idee kwamen de tijd met een vrolijk lied te bekorten. De stijl was dixieland. In de oorlriCT nsmpn de En- land ook aan kapperszaakzin gen. Het mannenkoor begint of ficieel pas op 1 januari 1984. Liefhebbers kunnen zich op geven bij Piet Bakker, tel. 01184-13701. Wie nog bij het dameskoor mee wil doen kan van acht tot tien op de woens dagavond terecht in Open Hof. Daar wordt gerepeteerd. (ADVERTENTIE) De 2e druk verschijnt in januari a.s. Toch een leuk kado d.m.v. de spe ciale geschenkbon, al leen voor dit boek. Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 SOUBURG - Zaterdag 3 december houdt de schaakclub Sou burg haar jaarlijkse pepernotentoernooi voor de jeugd tot en met zestien jaar. Er wordt gespeeld in drie leeftijdsgroepen. Het toernooi begint om half- elf in zaal Rehoboth. De prijs uitreiking is om ongeveer vijf uur. Inschrijven is mogelijk tot 1 december, door insturen van een inschrijfformulier of tele fonisch bij J. Koolhoven, het nummer is 01184-61601. Het in schrijfgeld bedraagt twee gul den vijftig. Voor de winnaars zijn een aantal prijzen beschikbaar, daarnaast krijgt iedere deel nemer een herinnerings vaantje en pepernoten. VLISSINGEN - De Woon lastencomités in Vlissingen en Middelburg dringen er bij de Provinciale Staten van Zee land op> aan om zich uit te spreken tegen de verhoging van de aardgasprijzen, zoals de regering van plan is. Zowel de PZEM als de ge meente Vlissingen hebben al te kennen gegeven het niet eens te zijn met de prijsverho gingen. MIDDELBURG - De Inter kerkelijke Soos voor Alleen staanden, die elke eerste en derde woensdagavond gehou den wordt in het dienstencen trum Schuttershofstraat la in Middelburg, houdt woensdag 7 december een Sinterklaas avond. Het begint om halfacht. De kosten bedragen twee gulden en het is de bedoeling dat alle bezoekers een surprise ter waarde van ongeveer drie gul den meebrengen. Woensdagavond 21 decem ber is er in de soos een Ad- ventsavond. De bezoekers kunnen dan een kaars en kan delaar meebrengen. MIDDELHARNIS - De vrouwencontactgroep „Kom uit je huis" houdt woensdag morgen 7 december de maand- leijkse koffiecontactmorgen. Deze ochtend zal het onder werp „Alleenstaand ouder schap" centraal staan. Me vrouw Rosink van de Stich ting FIQM spreekt over de problemen en opvang van al leenstaande ouders, waar de Stichting FIOM zich op richt. De ochtend begint om 9.30 uur en duurt tot 11.30 uur. De con tactmorgen vindt plaats in het wijkgebouw Zuiderbaken, M. de la Palmastraat, Middel burg. De kosten zijn ƒ1,- per persoon en kinderoppas is aanwezig. VLISSINGEN - Evenals vorige jaren geeft de Vlissingse Ora toriumvereniging ook deze keer weer een uitvoering van het Weihnachtsoratorium van Bach. Het concert is dit keer op 17 de cember. De muzikale leiding is in handen van Henk Harinck. Omdat het iedere keer weer moeilijk blijkt, dit alles financieel rond te krijgen, is er een speciaal fonds ingesteld. Men kan een bijdrage geven door storting op postrekening 545925 ten name van de penningmeester Vlissingse Oratoriumvereniging, Tou- tenburg 43 in Vlissingen. inzameladressen die aan het eind van dit artikel staan ge noemd. Op woensdag 7 en donder dag 8 december komt men in Vlissingen langs de deur voor andere spullen dan geld. In Domburg en Oostkapelle za melen de vrouwen op zaterdag 3 december kleding, enzo voorts in. In de week van 12 tot 19 de cember houdt de stichting col lectes in Veere, Mariekerke en Westkapelle. Inzameldagen zijn in Veere woensdag 14, Mariekerke zaterdag 17 en in Westkapelle vrijdag 16 decem ber. Tenslotte Valkenisse. Daar komen de mensen langs de deur in de week van 19 tot en met 23 december. Inzameldag is daar woensdag 21 december. De Vlissingse Pool Lipowski hoopt dat in andere dorpen en steden - net als in Domburg, Vrouwenpolder en Westkapel le - ook leden van verenigin gen als collectant willen op treden. In Noord-Beveland hebben particulieren de col lecte georganiseerd. Het blijft natuurlijk moge lijk kleding, levensmiddelen en dat soort zaken in te leve ren. De adressen zijn: Li- pouwski Hobeinstraat 22 Vlis singen 01184-13402; Sturm Noordhoutstraat 11 Seroos- kerke 01189-1382; Caljouw Veerseweg 21 Veere 01181-238; Dachet Spoorstraat 42 O-Sou burg 01184-61001; Holl Palster straat 17 Vrouwenpolder 01189-2733; Talamini Koren dijk 48 Middelburg 01180-37540 en Maandag Wijnaustraat 45 Middelburg 01180-36931. Het is de bedoeling half fe bruari weer naar Polen te ver trekken. (ADVERTENTIES) 64-33 V

Scheldebode | 1983 | | pagina 1