n° HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Nul-nummer Nieuw-Zeeland aanzet tot een maandblad 1 Voldoende scheepsrampen in Schelde voor dik boek J.P.A. ROSSEL Spotgoedkoop naar Londen *U, Sinterklaas in Souburg Actie voor steun aan slachtoffers van Zuidafrikaanse agressie Fris Voorlichting over AIDS Menschenmoorden Aanbieding voor onze lezers Steungroep vredeskamp WIE OREN HEEFT NAAR VOORDEEL KOOPJES EN OPEN 00G VOOR EIGEN OMGEVING GAAT EVEN ZITTEN VOOR DE SCHELDEBODE - M V DE SCHÏXDEBODE TANDPROTHETICUS KUNSTGEBITTEN- REPARATIE [de scmft jdebode j I DE SCHF^JJEBODEl UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN -31e JAARGANG-OPLAGE 42.465 EX. WOENSDAG 23 NOVEMBER 1983 301 KANTOOR: TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES: POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VLISSINGEN/GOES/ZIE- RIKZEE TERNEUZEN - Op de cover van maandblad Nieuw-Zeeland prijkt een foto van een man die blijkens de tekst daaronder een jager is die geschoten werd. In grote letters is de tekst „Dit is er een" over de foto heengedrukt. De geschoten jager is de so ciaal rechercheur van Middel burg en het openingsverhaal gaat over de, steeds strenger wordende, controle op uitke ringsgenietenden in Zeeland, iets wat Nieuw-Zeeland met de foto en het verhaal uit de anonimiteit wil halen. Het in mei dit jaar aange kondigde nieuwe maandblad voor Zeeland ligt vanaf van daag overal in de boekhandel. Gisteren presenteerde de re dactie de eersteling, een nul nummer nog, in Yerseke. Als met dit nul-nummer voldoen de abonnees worden gewor ven, verschijnt vanaf januari 1984 elke maand een nieuw nummer, zo kondigde de re dactie aan. In een korte verklaring on der de vouw van de voorpagi na zet de redactie uiteen waarom er zo nodig een nieuw blad in Zeeland moest komen: „Het werd wel weer eens tijd. Want hoe lang is het niet geleden dat er in Zeeland - de ze braafste aller provincies - iets anders te lezen was dan de slaapverwekkende kost in de christelijke en „neutrale" (dag)bladen? Negentig jaar moeten we teruggaan voor een initiatief met lef. In 1893 werd het weekblad De Toekomst gelanceerd, een socialistisch blad voor Zeeland dat er zo fris tegenaan ging, dat de autoriteiten het meteen met harde hand aanpakten. Smaadprocessen en celstraf fen voor de redacteuren, drei ging met werkloosheid voor de lezers". Een en-ander mondt natuur lijk uit in een aanbeveling aan alle Zeeuwen die niet „per de finitie gezagsgetrouwe, alles wegrelativerende, sociaal on bewogen centendieven" zijn abonnee van Nieuw-Zeeland te worden. De krant-eigenlijk is het een mengvorm van krant en magazine, resultaat van een compromis tussen magazine-gerichte en krant- gerichte medewerkers - telt twaalf pagina's die met zeer uiteenlopende onderwerpen zijn gevuld. De meeste stuk ken zijn zeer lezenswaard. Zo blijkt CDA-statenlid Nieuwkerk op Tholen een be- MIDDELBURG - De C.O.C. Homocontactgroep Walcheren houdt in samenwerking met de Dienst Geslachtsziektenbe- strijding op donderdag 24 no vember een voorlichtings avond over AIDS, de in Ame rika voor het eerst ontdekte ziekte. Deze avond vindt plaats in wijkgebouw Het Kruispunt aan de Mortierestraat 1 in Middelburg. Sprekers op deze avond zijn J. van de Linden en C. Klarenbeek van het bureau Gezondheid Voorlichting en Opvoeding in Amsterdam. De avond is georganiseerd in het kader van de landelijke voor lichtingscampagne over AIDS die de Nederlandse Vereniging voor Integratie van Homosek sualiteit op het moment voert. De toegang is vrij en alle be langstellenden zijn welkom. Ut 1 wif Rh AD WA Aft if^j^pKTlfluUR VOORGA Al /i' 'IN Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 22.383, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapel Ie. Editie Middelburg (M). Oplage 22.082, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, Drivé tel. 01184-64630. drijf te runnen met personeel dat hij niet voor vast, maar steeds voor korte tijd in dienst neemt. Hij biedt de mensen bij zijn Budelpack steeds een con tract voor drie maanden aan, dan gaan ze de laan weer uit. Nieuwkerk verkoopt het (al les volgens Nieuw-Zeeland) zo: „Luister eens jongen, nü krijgen veel meer werkozen eens de kans om een poosje deel te nemen aan het arbeids proces, dan wanneer ik men sen in vaste dienst zou ne men". Het sociaal gevoel van Nieuwkerk lijkt overigens even toe te nemen als hij car rière lijkt te kunnen maken in het CDA. Mevrouw de Roo Op de sportpagina (uit het sportjaarboek 1983) een to- neelsuk, 's-Heisa in 's-Heeren- hoek geheten. De lezer beleeft de 36e internationale regen- boogkoers nu eens op een an dere menier: in (vijf) bedrij ven. De aandacht is gericht op een chalet met tuin van Jan Raas en de dijk waaraan het chalet ligt en waarover de wielrenners razen. Een stukje uit het vierde bedrijf, decor is tuin met chalet. Mevrouw de Roo geeuwt: oe oe hoe hoe. Verloofde Lubberding: En toen stond hij ineens binnen. Mevrouw de Roo: (geeuwt op nieuw). Verloofde Lubberding: Onder het bloed. Luidsprekers: Lubberding zit tempo te maken, gevolgd door Pedro Delgado, de bloedlinke Spaanse daler, ook aanwezig te 's-Heerenhoek, geef hem een warm applaus. Spot weer op B. (de dijk). Parkoers overstekend kind, likkend aan ijsco, in andere handje broodje bal gehakt. Lubberding (onverwacht opgekomen): Klojooooo sode... Pedro Delgado: Puedo traernos un plato para el niri'o (poe-eddoo traernos oen plato para el nienjo). Lubberding: Annima mo toore Sofia Loore is mooi van voore. Frits Pirard: Lub, spreek je nog een andere taal? Lubberding (attent): Kapi taal en hospitaal (vette knip oog richting Frankrijk Michel Laurent. Toeschouwer: Die mannen gaan wel door de bocht. Perry Pijpelink (natte ha ren, handen in de zakken) met karakter in zijn stem: Zo'n bocht? Zo hard ga ik ook. Op de rechte einden hou ik ze niet". Enzovoort De redactie wijdde ook een artikel aan de man die het zo juist genoemde blad De Toe komst schreef, J.K. van der Veer. Daar gaat het artikel overigens niet over, het gaat over weigering van Van der Veer in dienst te treden bij de Middelburgse schutterij. Deze Middelburger was de eerste Nederlander die zijn militaire dienstplicht weigerde te ver vullen. De brief waarin hij het waarom van zijn weigering uiteenzet, is in Nieuw-Zeeland afgedrukt. Die eindigt zo: „Om al die redenen, mijnheer de com mandant, maar vooral, wijl ik gruw van menschenmoorden op bevel, zonder dat zelfverde diging het motiveert, weiger ik, met voordracht én wat er van ook de gevolgen zijn den dienst als schutter. En verzoek u mij te verschoonen, met toe zending van desbetreffende uniform en wapens, die ik toch niet zal gebruiken! Met burgerlijke groeten. Het zogenaamde lid der schutterij J.K. van der Veer. Zijn weigering leidt tot een levendige discussie over dienstweigeren. Er komt zelfs steun van de Russische schrij - k ver Tolstoi, die, „vriend", Van der Veer een warme brief schrijft. Er staat meer in Nieuw Zee land, zoals een culturele agen da over november. Die is niet volledig en deels al door de tiid j achterhaald. Volgens de re dactierad de krant begin no vember moeten uitkomen, maar het eerste nummer Er staat een verhaal in over een crematorium in Middel burg, maar dat lijkt wat te plaatselijk. De rampenplan nen van Hulst en Borssele worden kritisch bekeken en er staat een columm in van de oude anarchist Anton Con- standse. Hier moet de opsomming maar eindigen. Eén stukje nog over het openingsverhaal. Volgens Nieuw-Zeeland zegt de directeur van de sociale dienst in Goes dat er voldoen de bewijs voor fraude is als een bijstandsvrouw geregeld, wordt gesignaleerd met de zelfde man. Het blad is gezet in typelet- ters (gebrek aan geld) en heeft weinig illustraties (wordt be ter volgens de redactie). Wie niettemin abonnee wil wor den, kan zich opgeven bij Nieuw Zeeland, postbus 276 Middelburg. Men krijgt dan een girobetaalkaart toege stuurd. Bellen kan ook, de te lefoonnummers zijn 01180- 27044, 01105-2478 of 01180-27800. imiimiiMMMmmiMiiiiMimiiMiniiianiii SOUBURG - Zaterdag 26 november is het feest voor de Sou- burgse kleine kinderen. Die dag namelijk bezoekt Sint-Nicolaas deze plaats. Anders dan in voorgaande jaren arriveert hij niet per boot aan de Loskade. Dit keer neemt hij de taxi, die hem om streeks één uur 's middags afzet bij het wijkcentrum „Midden hof" in de Kanaalstraat. (ADVERTENTIE Spoedig klaar Tel. afspraken 01184-14533 Hobeinstraat 52, Vlissingen Daar wordt hij welkom ge heten door een vertegenwoor diger van het gemeentebe stuur. Daarna stapt Sint op z'n paard om samen met z'n Pie ten een ronde te maken door Oost-Souburg. Ze komen daarbij door de volgende stra ten: Braamstraat, Dijkstraat, Zeewijksingel, Kromwegesin- gel, Burgemeester Stemer- dinglaan, Prins Hendrik straat, Irenestraat, Ritthemse- straat, Paspoortstraat en via de Kanaalstraat door naar het Middenhof. In verband met de aankomst van de goedheilig man zal de Kanaalstraat zaterdagmiddag tussen circa halféén en half- twee voor alle verkeer, behal ve voetgangers zijn afgesloten. Let wel: het gaat daarbij om het gedeelte tussen Koop mansvoetpad en Haaksber genstraat. Om kinderen en ouders vol doende staruimte te bieden is het beter dat er zaterdag in de buurt van Middenhof geen auto's geparkeerd staan. Om die reden zal er vrijdagmiddag al een parkeerverbod worden ingesteld. ■UMMI1IU1IIIMIIII llll'ïr VLISSINGEN - Deze week is het boek „De Wes- terschelde bij storm en mist" uitgekomen. De be langstelling voor dit boek was zo groot, dat de eerste druk al bij intekening vol ledig uitverkocht was. Niet voor januari ligt de tweede druk in de winkel. Schrijver Heijkoop geeft in het boek een overzicht van de geschiedenis van het hele Scheldegebied, vanaf Antwerpen tot in de Noordzee, over de periode I860 tot 1982. Hij beschrijft onder meer de periode van de zeilvaart op de Schelde (het verraderlijke Nauw van Bath, de Westkappelse Zeedijk en de Vlaamse banken), de raids op Zee- brugge en Oostende in de Eerste Wereldoorlog, de konvooivaart van en naar Antwerpen in de Tweede Wereldoorlog, het loodswe zen, de sleepvaart en de bergingsbedrijven. Er is over het Scheldege bied eerder nog weinig ver schenen; ook in de boeken over de Tweede Wereldoor log worden de scheepsbe- ivegingen maar heel opper vlakkig beschreven. De schrijver heeft heel wat on derzoek gedaan om alle fei ten te verzamelen. Dat werd bemoeilijkt doordat zoveel verschillende Belgi sche en Nederlandse in stanties iets te zeggen heb ben over het Scheldegebied en doordat veel documen tatie verloren is gegaan tij dens de Tweede Wereldoor log en de Watersnoodramp van 1953. Bij de beschrijving gaat hij nergens in op het men selijke aspect van de ram pen, maar geeft slechts be schrijvingen van de ge beurtenissen, soms aange vuld met ooggetuigenver slagen. Er is een goed beeld ontstaan over de periode die hij beschrijft, mede dankzij de honderdtwintig zwart-wit foto's, waarvan de meeste nog niet eerder gepubliceerd zijn. Veel van de scheepsrampen, met na me die uit de laatste jaren, zullen velen zich nog wel herinneren, want de be langstelling voor de ge strande schepen was altijd bijzonder groot. Voor de boulevardwan delaar is er in de loop der jaren nog weieens wat te zien geweest in de vorm van een schip tegen de bou levard, op een paalhoofd of op het strand. Heijkoop be schrijft dit onder meer in het volgende fragment: Het zogenaamde Nollehoofd, dat nogal ver in zee uit steekt, is vaak het decor ge weest voor een schip dat „paaltjes pikte". Zo voer het Noorse stoomschip Aspen (1897- 3114 Brt.) in de nacht van 5 op 6 februari 1919 dwars door het Nollehoofd een en het eveneens onder Noorse vlag varende stoomschip Freden (1919-3120 Brt.) deed hetzelfde in de nacht van 10 op 11 oktober 1926. Na de Tweede Wereldoorlog voeren ook verschillende schepen dioars door dit hoofd of bleven er in ste ken, onder meer de Transu- nion (1945-7198 Brt.) in 1955, de Glenorchy (1941- 9309 Brt.) in 1962 en de Ne derlandse Marie kerk (1944- 7638 Brt.) in 1966. Lege uitgaande schepen lopen soms de kans door het getij of door een te late koerscorrectie aan lager ival te raken tussen het zo genaamde Leugenaars- hoofd en Nollehoofd. Het schip kan meestal op eigen kracht vlot komen, maar soms is sleepboothulp noodzakelijk. Zo'n aan la ger wal geraakt schip is echter altijd een attractie van de eerste orde. Het Nederlandse schip Tesselstroom (1918-1617 Brt.) strandde in december 1918 dichtbij boulevard De Ruyter. Het schip zat even- De Reuteria op het strand van Dishoek (1932). wijdig met de steile muur en kon pas na vijf dagen vlot gebracht worden. Daarna heeft geen enkele schip meer op die manier een boulevardje gepikt, al hoewel de Goldfinch (1937- 454 Brt.) in mei 1952 op het Roeiershoofd ook voor een aardig schouwspel zorgde. Uit de lange lijst ongeluk ken valt wel op te maken dat de Westerschelde niet bepaald een veilig water is. De Westerschelde bij storm en mist is uitgege ven door Bikker Boeken in samenwerking met druk kerij Den Boer. De prijs bedraagt 49,50. Inteke nen voor de tweede druk, die in januari verschijnt is nu al mogelijk. Een hoogaars uit Breskens houdt de ivacht bij de Jonge Catharina op de bodem van de Schelde. De Benwijvis doet de boulevard aan. lllllllilillllllllHUllliUIIIUIIHil Lezers van deze krant zijn= afgelopen dinsdag naar Lon den vertrokken. Om kennis te maken met deze wereldstad of de band met Londen te verste vigen. Volgende week dins dagavond gaan we voor de tweede keer. Deze stuntaan bieding geldt zo lang de voor raad strekt. Voor slechts f 99, kan men deze trip meemaken. Onze speciale Londen-bus doet Oosterhout, Breda, Etten- -Leur, Roosendaal, Bergen op Zoom, Kruiningen, Goes, Mid delburg, Oost Souburg en Vlissingen aan. De overtocht vanuit Vlissin gen geschiedt met de uiterst comfortabele Olau-schepen, die iets weghebben van een varend hotel. Met onze bus rij den we naar Londen, waar we bekende „punten" zullen be kijken en nog vrij veel tijd voor „persoonlijke wensen" hebben. Woensdagavond gaan we weer aan boord om don derdagmorgen uitgeslapen en een leuke ervaring rijker in Vlissingen te arriveren. De bus en de boot(als men in een luxe hut wil slapen kan dat tegen bijbetaling geregeld worden) maken deze prijs, die vanwege de grote groep en het stille seizoen zo aantrekkelijk kon worden. We gaan twee keer. De kaarten voor deze minitrip zijn verkrijgbaar op onze kan toren: De Scheldebode, Torenstraat, Vlissingen; Nieuwsblad voor de Bevelanden, Klokstraat, Goes; West Brabant Koerier, Zuivelstraat Bergen op Zoom en Molenstraat Roosendaal; V MIDDELBURG - De buurlanden van Zuid-Afrika hebben de laatste tijd steeds meer te lijden van de agressie vanuit Zuid- Afrika. Bezettingen, bombardementen en invallen maken dui zenden slachtoffers onder de burgerbevolking van deze landen en verwoesten het weinige wat de mensen daar bezitten, aldus de Werkgroep Derde Wereld in Middelburg. Samen met het Komitee Zuidelijk Afrika, het R.S.I., de Wereldwinkel Goes en het Ak- tiehuis in Middelburg verzorgt de werkgroep enkele activitei ten ter ondersteuning van een landelijke actie, die steun geeft aan de getroffen bevol king in deze landen. Het doel van de actie is geld bijeen te brengen om water pompen te geven aan de men sen in die gebieden die het meest te lijden hebben van de agressie uit Zuid-Afrika. Zo'n pomp met onderdelen kost vijfduizend gulden. De activiteiten in Middelburg be slaan het beschikbaar hebben van informatiemateriaal toe gespitst op deze actie in het R.S.I. en het Aktiehuis in de Simpelhuisstraat; een fototen toonstelling in zowel het R.S.I. als het Aktiehuis; een infor- matiekraam in de binnenstad van Middelburg, een film en een informatie-avond in het R.S.I. op woensdag 30 novem ber, waarop onder andere iemand uit een van de buur landen van Zuid-Afrika zal spreken. Ook wordt er in de week van 21 tot 28 november een huis-aan-huiscollecte gehou den. MIDDELBURG - Van avond, woensdag 23 november, is de eerste vergadering van de steungroep Walcheren. De ze groep steunt het Vredesac- tiekamp in Woensdrecht tegen de komst van kernraketten. De Walcherse steungroep is een van de vele die in het land zijn opgericht. Twee weken geleden hield de steungroep een informatie-avond. Van avond wordt besproken op welke manier de steun uit Walcheren aan het vredes kamp kan worden gegeven. Wie belangstelling heeft, is vanavond welkom in het Ak tiehuis aan de Simpelhuis straat 5 in Middelburg. Het begint om acht uur. IIIIIIIIIMMMUIIilllllIillllllllillllllllll (ADVERTENTIE. 11111 iUUÉêÊÊMêS ^HE^WKB^-DWAAR |E\Qw LEKKER VQCft GAAT ZITTEN 64-32

Scheldebode | 1983 | | pagina 1