Lions op de bres voor Zeeuwse blinden Speelse realisering van projecten in Derde Wereld Herstel Souburgse kerk kostbare zaak na verwoesting 1566 Verheugd Ontmoetings avond bi-sexuele vrouwen Actie luisteren zien" bracht 19.000 gulden op Verkopingen Praatgroep ex-moeders zoekt deelnemers Junioren Marathon sterk in hoofdklasse basketbal Vergadering Schoolraad Voorlichting over gebit Film in de Zandput Disco SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 309 OPBRENGST VOOR WERELDKINDEREN Problemen verlossen Ook andere delen Handje helpen I GOES - De Zeeuwse Orga nisatie voor Blinden en Slechtzienden „Ons Zeeland" hield het afgelopen weekend haar najaarsvergadering in de school voor LBO „Groot Stel le" te Goes. Voorzitter Cor van de Lijcke mocht uit handen van de voor zitter van het actiecomité de heer C.P. Meyers de opbrengst in ontvangst nemen van actie die door de Lions Club Wal cheren was gevoerd, onder het motto „Luisterend zien". „Belangstelling hebben voor het welzijn van de gemeen schap in al haar facetten, is een erecode voor de leden van de Lions Clubs. Wij hebben deze actie niet gevoerd omdat we u als gehandicapten zo zie lig vinden, maar omdat we vinden dat u ook recht hebt op de goede dingen waarover wij in deze welvaartsmaatschap pij kunnen beschikken. Voor de visueel gehandicapte is het contact met de medemens een levensvoorwaarde, aldus de heer Meyers, die hierna over ging tot het overhandigen van de geschenken. Een sportmiddag, feest avond, boekenbeurs en spon soractie hadden een bedrag van ruim 19.000 gulden bijeen gebracht. Hiervoor waren drie tan dems aangeschaft, een electro- nische schrijfmachine, een De heer Meijers (links) overhandigt het resultaat van de actie Lijcke. cassette opnameapparaat en een cassette copieer apparaat. Tevens was een folder betaald die gericht wordt verspreid om meer bekendheid te geven aan het weekblad van de stichting „Ons Zeeland" en aan het 14-daags magazine „De Zeeuwse Babbelaar". Een bedrag van 5.000 gulden werd ter vrije besteding aan sport en spel materiaal ter hand ge steld. Voorzitter van de Lijcke toonde zich zeer verheugd met deze geschenken en dankte namens alle Zeeuwse visueel gehandicapten voor deze actie die dit geweldige resultaat op leverde. Van de Lijcke: „Het komt mij voor dat de Lions luisterend zien" aan Cor v.d. niet als leeuwen te keer zijn gegaan, maar als tijgers. En wij hopen dat ook iri de toe komst de band tussen de Lions Club Walcheren en Ons Zee land zal blijven bestaan". De heer Henk Boersma, mede werker van Veilig Verkeer Nederland hield 's middags een lezing over: „De gehandi capte in het verkeer". KOUDEKERKE - De Wel fare-afdeling van het Rode Kruis in Valkenisse houdt drie verkopingen van handwerk- artikelen. Dinsdag 22 november wordt een verkoping gehouden van 14.00 tot 16.00 uur in de school aan de Middelburgsestraat 43, Koudekerke. In Biggekerke in het Dorpshuis is de verkoping dinsdag 29 november van 15.30 tot 16.30 uur. In Zoutelande in gebouw Middendorp is dat woensdag 30 november van 14.00 tot 16.00 uur. De op brengst van de verkopingen komt ten goede aan de Welfa re. MIDDELBURG - Het groepje afstandsmoeders dat iedere eerste en derde dinsdag van de maand bij elkaar komt, zoekt nieuwe deelneemsters. De vrouwen komen bij el kaar om de ervaringen te be spreken bij het afstand doen ter adoptie van hun kind. Ook gaat men in op zaken als hoe men nu staat tegenover het kind dat toen is afgestaan en de invloed die het gebeuren van toen heeft op het leven nu. Over al dit soort vragen kunnen de afstandsmoeders met elkaar praten. Wie mee wil doen, kan bellen naar het FIOM-Zeeland, telefoon 01180- 27311. -t- Deze week zullen veel leer lingen van negen jaar en ouder thuis komen met een folder over het Green World Projektspel dat uitgegeven wordt door de Vereniging We reldkinderen. Het Green World Projekt spel is een spel voor jong en oud, leerzaam, vol spanning en verrassing. Het kan door maximaal vier personen ge speeld worden, vanaf onge veer negen jaar oud. Tijdens het spel maakt men een reis over de hele wereld. Tijdens die reis komt men kinderprojekten tegen die men kan starten en realiseren. Hierbij krijgt men meevallers en stuit men op tegenslagen. Het spel zorgt ervoor dat een grijze wereld langzamerhand prachtig groen wordt. De eerste speler die een groene wereld heeft gereali seerd is de winnaar. Het spel is levensecht en is ontwikkeld in samenwerking met deskundi gen op spellengebied in Neder land. Hun mening over dit unieke spel voor het hele gezin is zeer positief. Het spel kost 29,50. De net to-opbrengst 10.- per spel) komt ten goede aan kinder projekten in de Derde Wereld, die door de Vereniging \Ve- reldkinderen worden ge steund. De Vereniging We reldkinderen helpt kinderen in nood in de Derde Wereld om een leefbaar bestaan op te bouwen. Hierbij wordt niet gekeken naar levensbeschou wing of godsdienst. Een aantal scholen heeft het Green World Projektspel al aangeschaft en andere scholen zullen dat wellicht nog doen. Leerlingen en ouders kunnen dus ook op school met het spel kennismaken. Het Green World Projekt spel is te koop/ te bestellen op de volgende adressen: Vlissin- gen: Dikkie van der Kleij, Gl- accisstraat 55, tel. 01184-14067. Middelburg: Marjoke van Es, Hugo de Grootlaan 61, tel. 01180-14086. Vrouwenpolder: Sari D'Huy, Prins Bernhard- laan 20, tel. 01189-2186. Kloe- tinge: Joke Kesteloo, Terva- tenseweg 32, tel. 01100-30516. Schoondijke, Zeeuws Vlaan deren: Lucy Brugge, Lange Heerenstraat 8, tel. 01173-1696. In de week vóór Sinterklaas (28 november t/m 3 december) kunt u ook terecht bij de stand van Wereldkinderen op de speelgoedafdeling (3e etage) van V en D in Middelburg ('s middags en 's avonds). gllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^" OOST-SOUBURG - Ter H gelegenheid van het vier- S honderdjarig bestaan van de hervormde gemeente Souburg is nu ook het her- e denking sboekje uitgeko- men over de geschiedenis van de gemeente en het E kerkgebouw. E Het kerkgebouw zelf blijkt al veel langer te be- staan: al in de twaalfde eeuw wordt het vermeld. e Het was oorspronkelijk een e katholieke kerk. Tot 1566 heeft er in de nis in de to- ren een beeld van Maria ge- e staan. Tot die tijd was het E vrij rustig in Souburg, E meldt het boekje. Bij de E beeldenstorm in 1566 ver- e andert dat: het mariabeeld E werd verbrijzeld. Het kerk- e gebouw werd zo verre- E gaand verwoest dat het on- e geschikt was om verder E diensten in te houden. De beeldenstormers trok- ken dat jaar vanuit Mid- e delburg en Vlissingen het E platteland in. Ze vonden een geestverwant in de schout van Souburg Adriaen de Deckere en zijn vrouw Pietemelle van Thumeult (er zijn op Sou burg nog straten naar de Schout en zijn vrouw ver noemd). In eerste instantie konden zij niet -vervolgd worden, omdat ze zelf het gezag vormden. Maar na de komst van Alva werden felle vervolgingen ingezet en werden de schout en zijn vrouw gevangen genomen, na een mislukte poging om te vluchten. Het echtpaar werd ver oordeeld tot de strop, het vonnis is op 2 mei 1569 vol trokken, zodat deze mensen beschouwd worden als de eerste slachtoffers van de hervorming in Oost-Sou burg. De echter hervor ming begon pas in 1572, toen Alva was verdreven. Vlissingen maakte zich in dat jaar als eerste stad in Nederland los van de Spaanse tirannie en ver klaarde zich voor Willem van Oranje. Toen liep ook het katholicisme in Oost- Souburg ten einde en na- men de hervormers de kerk e en de pastorie over. De eerste predikant was E Henricus Brouiverius. Hij e kivam in 1583 en moest bui- E tengewoon hoge kosten maken voor het herstel van het kerkgebouw, waarvoor dan ook een lening moest E worden opgenomen. Mari- E nus Gilliszoon had het „op- E zicht over de optimmering" E van de kerk en voerde ook E de administratie daarover. E Het koor dat zo'n belangrij- E ke rol speelde bij de katho- E lieke diensten, werd afge- E broken. In plaats daarvan E werd een muur opgetrok- E ken, waartegen de preek- E stoel is geplaatst. Het boekje is uitgegeven door de commissie „400 jaar E Hervormde Gemeente Oost-Souburg" in een opia- ge van zevenhonderd ex- emplaren. Het is geschre- ven door J. Tabbers. ülllllllllllllllllllllllllIllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Proef van warme maaltijden Borsele succesvol verlopen HEINKENSZAND - In pre cies één uur lukt het de twee vrijwilligsters uit 's Graven polder om tien warme maal tijden bij bejaarden af te leve ren. Er is dan bij alle „klan ten" nog wel even tijd voor een praatje en bij één oudje wordt zelfs gewacht tot het eten ver orberd is. „Dat komt omdat de gezinsverzorgster van die man op vakantie is", legt mevrouw Van Os, één van de vrijwillig sters, uit. Drie keer in de week trek ken de vrijwillige medewer kers van het proefproject van de Stichting welzijn voor Ouderen in de gemeente Bor sele erop uit. Nog even en het is geen proef meer, maar een vaste activiteit van deze stich ting. „We hebben in ieder ge val aangetoond dat er positief op het experiment is gerea geerd", vertelt mevrouw van Os niet zonder trots. In mei is de stichting welzijn voor Ouderen in Borsele met de proef van de warme maal tijden-voorziening begonnen. Over de ervaringen van de eerste maanden wordt nu een rapport opgesteld. De gege vens en conclusies daaruit moeten onder meer de basis vormen voor een vervolg op het experiment. Mevrouw Van Os uit 's Gra venpolder is de vrijwilligster die de proef in het oostelijk deel van de gemeente Borsele coördineert. Ze is er bijna hon derd procent zeker van dat die eerste resultaten van de proef het bestuur van de stichting zullen overtuigen van de noodzaak om de activiteit voort te zetten. Het afgeven van de warme maaltijd. Het inladen van de maaltijden. „De mensen moeten er hier wel eerst aan wennen", vindt de uit Amsterdam afkomstige medewerkster. Ze heeft zelf overigens ook eerst de Zeeu- wen moeten leren kennen. „De mensen hebben zo hun ge woonten. Daar moeten wij ons 'duidelijk aan aanpassen. De deelnemers betalen bovendien voor de voorziening. Ze mogen voor dat geld, dus naast het voedsel ook wel wat service verwachten", meent mevrouw Van Os. Op maandag, woensdag en vrijdag doen de vrijwilligers voor het oostelijk deel van Borsele hun ronde. Om onge veer twaalf uur 's middags meldt de medewerker die aan de berut is zich bij de keuken van verzorgingsflat De Scha kel in Goes. Daar worden de cassettes met warme maaltij den ingeladen. Niet altijd een eenvoudig karwei. De kofferruimte van de personenauto die mevrouw Van Os op haar tocht gebruikt blijkt maar na passen en me ten groot genoeg te zijn. „Wanneer we een busje heb ben met chauffeur zijn we van veel problemen verlost", ver zucht de coördinatrice. Zolang dat echter een wens blijft moeten de maaltijden met personenauto's naar hun bestemming worden gebracht. Om kwart over twaalf rijdt de auto richting 's-Gravenpolder. Ruim twintig gulden per week betalen de deelnemers. Zes maaltijden worden afgele verd in 's Gravenpolder en vier maaltijden zijn bestemd voor Hoedekenskerke. „Daar mee zitten we aardig vol. Krij gen we meer aanmeldingen dan zullen er waarschijnlijk extra vrijwilligers met hun auto moeten rijden. De maal tijden dienejn zo snel mogelijk na het inladen in Goes op de plaats Van bestemmings te worden gebracht, anders zijn ze koud voordat de mensen er van gegeten hebben", vertelt mevrouw Van Os. Overigens blijken tijdens de rondrit dat enkele „klanten" klachten hebben over de tem peratuur van de maaltijden. Er komen ook positieve reac ties. De meesten staan al klaar om het voedsel in ontvangst te nemen. De cassette van de vo rige maaltijd staat dan, keurig afgewassen, klaar om mee te rug genomen te worden. Mevrouw van Os: „Niet iedereen kan meedoen aan de voorziening. We hebben ook nog maar voor dertien deelne mers materiaal. Om wat te kunnen opvangen is er al één en ander geleend van een pro ject in Terneuzen. Tot nu toe kwamen er zo'n 25 aanmeldin gen binnen. Lukt het om bij het bestuur van de stichting een uitbreiding van het pro ject te bewerkstelligen dan komen ér meer mensen aan bod. Het aantal maaltijden per week kan worden uitgebreid". Voor zo'n zevenduizend gul den heeft de stichting het mo dernste materiaal 'aange schaft. Een bedrag dat nog binnen de begroting was onder te brengen. Komt er een uit breiding dan zal opnieuw er gens het geld vandaan gehaald moeten worden. Mevrouw Van Os vindt dat daar zeker een oplossing voor gevonden moet worden. In september moet het één en ander z'n beslag krijgen. Ook in andere delen van de gemeente Borsele is er vraag naar een project met warme maaltijden-voorziening. In de omgeving van Lewedorp is er al vanaf mei een bescheiden begin gemaakt met de ver schaffing van het middag maal. In januari krijgt wellicht ook Heinkenszand de moge lijkheid om aan het project mee te doen. Het bestuur van de stichting Welzijn voor Ouderen in Borsele neemt in de komende weken de nodige beslissingen die duidelijkheid moeten verschaffen over het project in deze gemeente. Vrijwilligers leveren in de verschillende delen van Bor sele weer het belangrijkste aandeel. In het gebied 's-Gra- venpolder, Kwadendamme, Hoedekenskerke zijn zeven vrijwilligers actief. Iedere week komt er één van die groep in actie. „Hoe meer mensen zich willen inzetten hoe beter. Zeker in de toe komst kunnen we nog vrijwil ligers gebruiken", aldus me vrouw Van Os. De laatste maaltijd wordt afgeleverd bij een bejaarde man in Hoedekenskerke. De twee vrijwilligsters stappen beide met de volle cassette naar binnen. „We moeten hier even een handje helpen. De gezinsverzorgster is op vakan tie. We wachten even tot de maaltijd op is", verklaart me vrouw Van Os. Eenmaal binnen blijkt de bewoner het rustig aan te doen zonder hulp in de huishouding. De twee dames treffen hem op bed aan. In z'n pyama eet hij de maaltijd met drie gangen op. De soep gaat achter elkaar naar binnen. „Dat kan nooit erg ivarm zijn", veronderstel len de vrijwilligers, het vlees, een schnitzel, wordt daarna in partjes gesneden. De man werkt dit samen met de groen ten en aardappelen met smaak naar binnen. Het toetje vliegt er op dezelfde manier in. „Er is weer goed werd van gemaakt", merkt één van de twee vrijwil ligsters op. Na de maaltijd blijft de be woner voldaan achter en gaan de twee dame stevreden naar De Schakel in Goes met de vuile cassettes. „Het is eigen lijk nu al geen experiment meer", concludeert mevrouw Vai^Os.. VLISSINGEN - Het eerste juniorenteam van de basketbal vereniging Marathon uit Vlissingen speelt voor het tweede jaar in de rayon Hoofdklasse van Zeeland, Brabant en Limburg. Vo rig jaar, nadat het team pas gepromoveerd was naar deze afde ling, eindigde het op de negende plaats. Dit jaar gaat het zelfs nog beter en voorlopig staat Marathon op een gedeelde tweede plaats. Of het mogelijk is deze plaats te behouden is natuur lijk de vraag, maar het team hoopt in ieder geval bij de eer ste vijf te eindigen. Onder lei ding van trainer-coach Joop Elderkamp wordt daar hard aan gewerkt. Met ingang van dit seizoen zijn er een aantal nieuwe spelers aangetrokken, ter vervanging van de spelers, die over moesten stappen naar het seniorenbasketbal. Onder meer zag de club zich genoodzaakt een nieuwe spel verdeler aan te trekken. Chris Vriends uit Kapelle bleek be reid deze plaats in het team in te nemen. Het team wordt gesponsord door Piet Hardenberg van de Skandia Sauna in Vjissingen. Hardenberg is een enthousiast basketballiefhebber en heeft zelf jarenlang als trainer ge werkt. Op de foto van links naar recht staand: Joost Boerma, Paul van Noppen, Emiel de Vis, Jacques Josiasse, Raymond Ofc- ken. Zittend: Arjes Joiasse, Chris Vriends, Patrick Lokers, Nick Latoepassinallo en trai ner Joop Elderkamp. BREDA/GOES - De afde ling Breda, waartoe ook de re gio Zeeland behoort, voor ho mofiele en bisexuele vrouwen houdt zaterdag haar maande lijkse ontmoetingsavond in vrouwencafé Bregein aan de Pasbaan 17 te Breda. De aan vang is 20.00 uur. Loek Buiter houdt een le zing over „erotische fanta sieën". OOST-SOUBURG - De Ge meenschappelijke Schoolraad houdt donderdag 17 november een vergadering in de Kleine en Grote Belt aan het Koop mansvoetpad in Oost-Sou burg. De vergadering begint om acht uur. De agenda vermeldt onder meer advies aan B. en W. betreffende de exploitatie vergoeding 1984 en de bijdrage van de gemeente in de kosten van de medezeggenschapsra den. Vrijdagmiddag 18 november houdt de Stichting Welzijn voor Ouderen in samenwer king met tandarts E. Steunen berg en mondhygiëniste mw. Karin v.d. Heyden een voor lichtingsmiddag in het dien stencentrum van de Stichting Schuttershofstraat la Middel burg. Er zal iets verteld worden over het maken en schoonhou den van een kunstgebit en er wordt aandacht geschonken aan het onderhoud van het na tuurlijke gebit. Er is gelegen heid tot het stellen van vragen. De toegang is gratis, inclusief een kopje koffie. Het begint om twee uur. SEROOSKERKE - In het verenigingsgebouw de Zand put in Serooskerke draait vrij dag 18 november de film Joni. Sinds haar zeventiende is Joni door een duik in te ondiep water aan een rolstoel ge kluisterd. De film gaat over de aanvaarding van haar handi cap, „geïnspireerd door Gods liefde". Het begint om acht uur. Toegang gratis. MIDDELBURG - Aanstaan de vrijdag is er in het Zuider baken in Middelburg-Zuid een grote Puls Disco. Het begint om acht uur. De organisatie is in handen van de atletiek- en handbalvereni ging E.M.M.

Scheldebode | 1983 | | pagina 9