HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN THEORIE VOORTAAN IN GOES Drastische veranderingen bij afnemen rij-examen Zie ginds komt de stoomboot 1288 Dieren te zien oo Delta-show Spotgoedkoop naar Londen de Ruiter Leden van Onze Vloot bijeen Stiltekring Kaarsenactie Lutemgroep COMPUTERBOEKEN Religieuze film Aanbieding voor onze lezers Veel activiteiten voor ouderen in Vlissingen WIE TUK IS OP NIEUWS UIT EIGEN OMGEVING GAAT EVEN ZITTEN VOOR DE SCHELDEB0DE M Centralisatie Middelburg Academic Service Sybex RUITER DE SCHELDEBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN -31e JAARGANG - OPLAGE 42.465 EX. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 V 301 KANTOOR TQRENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN OOST-SOUBURG - Met ingang van 1 januari volgend jaar veranderen de regels voor het behalen van het rijbewijs drastisch. Kandidaten moeten dan eerst voor het theoretisch gedeelte geslaagd zijn, voordat ze het praktisch deel kunnen aanvra gen. Het theorie-examen verloopt ook niet meer met de bekende vragenformulieren. Nieuwe exa mens worden afgenomen met behulp van een com puter aan de hand van dia's. De nieuwe theorie examens zullen op centrale punten worden afgeno men; voor Zeeland worden dat Goes en Terneuzen. De Souburgse rijschoolhouder Freddy Wolf is al klaar voor de rij-examens nieuwe stijl Hij heeft eenzelfde soort computersysteem aangeschaft als het CBR (centraal Bureau voor Rijvaardigheidsbe wijzen) in gebruik gaat nemen. Wolft heeft het nieuwe systeem nog eerder staan dan het CBR, zo dat hij in dit geval de aangewezen persoon is om er iets over te vertellen. „Het is voor de leerlingen nu belangrijker dan ooit om zich goed voor te bereiden op het theorie-examen", vindt hij. „Juist doordat men niet be kend is met het systeem zou den anders onnodig fouten ge maakt kunnen worden. Deze nieuwe methode vraagt van de kandidaten namelijk wel een erg grote concentratie. Om het certificaat te behalen, moeten zij zestig van de zeventig vra gen goed beantwoorden. Door middel van dia's wordt een verkeerssituatie getoond, de kandidaat hoort dan de vraag en moet. door het indrukken van een knop antwoorden met ja of nee. Het lijkt heel simpel, maar doordat er zo veel vra gen achter elkaar komen en de vragen niet nog eens overgele zen kunnen worden, is het een kwestie van goed opletten. De antwoordtijd is ook nogal kort, binnen tien seconden moet men de knop hebben inge drukt". Wel vindt Wolf het een voordeel dat de leerlingen zich nu direct bij aanvang van de rijlessen al in de theorie moe ten verdiepen. „Tot nu toe was het toch vaak zo dat veel leer lingen de theorie pas ophet laatst gingen leren, terwijl ze al lang les hadden. Maar als ze de theorie goed onder de knie hebben, rijden ze een stuk vei liger en hebben ze ookmeer ze kerheid; ze kunnen sneller- reageren op bepaalde situa ties. Doordat ik tijdens de rij lessen ook geen tijd meer hoef te verspillen aan uitleggen van de verkeersregels, kan zo de lestijd aardig worden be kort". Het computersysteem dat Wolf heeft aangeschaft (een investering van zo'n twintig duizend gulden), benadert het systeem van het CBR zeer. Het theoriecentrum Goes wordt op 19 december geopend. Tegen die tijd komen ook de vragen op de markt, zoals die op het examen gesteld worden, zo'n vijftienhonderd verschillende vragen in totaal. De leerlingen kunnen dan met deze vragen oefenen. Willem Wisse, wethouder vna verkeerszaken in Vlissin- gen, stelde vrijdag de compu ter van rijschool Wolf officiéél in gebruik. Na de heer Wolf geluk gewenst te hebben met zijn investering, maakte hij toch ook van de gelegenheid gebruik om te wijzen op het gevaar van de centrlisatie. Wisse: „Het verbaast me zeer, dat het de bedoeling is, dat voortaan iedereen vanuit Walcheren naar Goes zal moe ten om een examen af te leg gen, terwijl juist de automati- Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 22.383, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 22.082, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, privé'Bossenburg 10, Vlissingen, tel. 01184-60369; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande, tel. 01195-379. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, pi tel. 01184-64630. sering het mogelijk maakt door on-line verbindingen bij voorbeeld rechtstreeks met Apeldoorn verbonden te wor den. Ik hoop niet. dat het in de toekomst ook de bedoeling is, de praktische examens in Goes af te nemen, want dat zou het voor de rijschoolhou ders en de kandidaten nog moeilijker maken". De heer Aarts van het CBR antwoordde dat hem nog niets bekend was van plannen om ook het praktische gedeelte op een centraal punt af te nemen. Wat betreft het nieuwe theo rie-examen zag hij alleen Wethouder Wisse van onder meer verkeerszaken stelt de computer afgelopen vrijdag in gebruik. maar voordelen: „Deze nieuwe manier van examineren geeft een veel beter inzicht in de verkeerskennis van de kandi daten", zei hij. „De nieuwe vraagstelling is tfeel meer praktijk gericht dan het oude systeem. Door het uitbreiden van het aantal vra gen kunnen ook veel meer si tuaties aan de orde komen. Ze ker voor mensen die moeite hadden met het lezen van de vaak noga,! ingeklede vr. is het er gemakkelijker op ge worden. Het theoriecertifi- caatblijft als het eenmaal be haald is drie jaar geldig, zodat de mensen dan alle tijd heb ben om zich op het praktisch b, lie voor te bereiden". MIDDELBURG - In het weekend van 18 tot en met 20 novem ber houdt de pluimvee-, konijnen-, cavia- en sierduivenfok- kersvereniging Walcheren een regionale kleindierenlentoon- stelling in de evenementenhal de Kruitmolen in Middelburg. De tentoonstelling wordt gehouden onder de naam Delta-show. Op deze tentoonstelling zijn dit jaar in totaal 1288 dieren te zien, verdeeld over 112 grote hoenders, 238 dwerghoenders, 2 siervogels. 12 watervogels, 558 sierduiven, 354 konijnen en 12 cavia's. De inzendingen ko men uit de hele provincie Zee land, Noord-Brabant, Zuid- Holland en België. Negentien keurmeesters beoordelen de dieren op hun raseigenschap pen. Vrijdag 18 november om acht uur wordt de tentoonstel ling officieel geopend door N. de Voogd, de voorzitter van de Nederlandse Federatie voor Kleindierenteelt in Nederland. Voor de kampioenen zijn ere prijzen beschikbaar gesteld door de minister van Land bouw en Visserij, de commis saris van de Koningin in Zee land. de gemeentebesturen op Walcheren en het bedrijfsle ven. De Delta-show is geopend vrijdag 18 november van half- VLISSINGEN/ MIDDEL -BURG - Zaterdag 19 november zullen weer vele kinderhartjes sneller kloppen, want dan worden Sint-Nicolaas en zijn knechten weer in Nederland verwacht. Ook Vlissingen en Middelburg VLISSINGEN - Leden van de vereniging Onze Vloot en andere belangstellenden zijn maandag 21 november wel kom in het Scheldekwartier aan de Van Dishoeckstraat in Vlissingen. De heer Kuypers van het sleepbedrijf Wijsmuller in IJ- muiden houdt er een inleiding over zwaar transport over wa ter. Daarna is er een film te zien over hetzelfde onderwerp. De avond begint om halfacht. MIDDELBURG - Do samen werkende vredesbewegingen in Middelburg gaan door met het houden van de zogenaam de stiltekringen. Op de zater dagmorgens 19 november en 3 en 24 december zal de groep weer op de hoek Koorkerk- hof/Lange Delft staan. De stiltekringen zijn bedoeld als een protest tegen de kern bewapening. Iedereen die op deze manier wil meoproteste- ren. kan zich in de kring voe gen. Men staat er steeds van hall twaalf tot twaalf. MIDDELBURG - De kabou ters, zeeverkenners en wilde vaart-matrozen van de Lu temgroep uit Middelburg hou den tot 10 december weer hun jaarlijkse kaarsenactie. Dit ter aanvulling van de groepskas voor de aankoop en onderhoud van het spelmateriaal van de scoutinggroep. Zaterdag 19 november zal vanaf 10.00 uur tot 13.00 uur een kraam staan voor de verkoop van kaarsen aan het winkelende publiek in de Lange Delft te Middelburg. doet de goedheilig man na tuurlijk weer aan. In Vlissingen komt de boot om halftwee aan bij de Koop manshaven. Naast natuurlijk vele kinde ren zullen ook burgemeester Westerhout en het bestuur van het Vlissings Aktiviteiten Fonds daar aanwezig zijn om de Sint te verwelkomen. Vijf enveertig zwarte Pieten zullen Sinterklaas begeleiden op zijn tocht door Vlissingen. Na de kinderen begroet te hebben, houdt Sinterklaas een korte toespraak op het bordes van het Beursgebouw. Daarna begint een rijtoer door Vlissin gen. In de stoet rijden ook een aantal wagens mee van de ver schillende winkeliersvereni gingen, Vlissingse zaken, het ramschip Schorpioen, de die renbescherming, showgroep Vlissingen en het Vlissings Aktiviteiten Fonds. Ook de muziek ontbreekt niet. Er zullen vijf korpsen meelopen, te weten Ons Ge noegen, Caecilia, Oranje Nas sau, Alpha en de drumband van de Vlissingse turnvereni ging. Ook zijn er een aantal majorettenkorpsen in de stoet opgenomen, zoals Stars at Moonlight, Schoonenburg, The Young Stars, Showgroep Vlis singen, Flushing Girls en Ire ne. Achter aan de stoet rijdt ook de paardesportvereniging Ruyterstad mee. De Brassband Caecilia met het bijbehorende majoreltenpeloton, staan al om een uur opgesteld bij de Koop manshaven om voor de wach tende kinderen Sint-Nicolaas- liedjes te spelen. „De intocht van Sinterklaas is dit jaar een week later dan vorig jaar", vertelt de heer Louwerse van het V.A.F. „Bij het vaststellen van de aan komstdatum van de boot zijn we altijd afhankelijk van hoog water. Vorig jaar kregen we nogal wat klachten, vooral van de kleuterleidsters, in verband met de vroege intocht. Dus zijn we nu wel blij met deze ver schuiving. De route is ook enigszins gewijzigd ten opzich te van vorig jaar. Voor het eerst gaat men ook door de Lange Zelke, het Spuiplein, Bussestraat en het Zeemanser ve. In de tijd dat de stoet daar rondtrekt blijft een aantal zwarte Pieten in de Walstraat achter om de kinderen daar te trakteren". Na afloop van zijn rijtoer, om ongeveer kwart over vier bezoekt Sint-Nicolaas met en kele zwarte Pieten de kinder afdeling van het Bethesda-Sint Josephziekenhuis. Evenals Vlissingen heeft ook Middelburg zijn beste beentje voorgezet om Sinterklaas op een waardige manier te ver welkomen. De boot komt hier om kwart voor twee aan bij de gedenknaald aan de Beatrix- brug. Het Sint-Nicolaascomité is daar aanwezig om sint wel kom te heten. Na aankomst maakt sint rijtoer te paard door de Mid delburgse binnenstad. Een aantal van zijn zwarte Pieten rijdt ook te paard, een aantal loopt mee. De stoet bestaat ver der uit onder meer het Trom pet terskorps Juliana met ma jorettes en de signaalafdeling van de Middelburgse Turnver eniging '69 met het majoret te npeloton. De route is als volgt: Rouaanse Kaai, Bierkaai, Lon- dense Kaai, Segeersstraat, Lan ge Delft, Korte Delft, Dam plein rond, Korte Delft, Lange Delft, Nieuwe Burg, Groen markt, Korte Burg, Balans, Wagenaarstraat, Hofplein, Lange Noordstraat, markt, Vlasmarkt, Kromme Weele, Seisdam, Achter de Houttui nen, Lange Viele, Pottenmarkt, Plein '40, Markt Noord en Oost zijde, Gravenstraat, Zuster straat Plein '40, Korte Geere, Lange Geere, Lange Viele, Markt Stadhuis. Op de markt zullen de zwar te Pieten pepernoten voor de jeugd strooien. Om ongeveer kwart voor drie arriveert de stoet voor het stadhuis en zal sinterklaas met zijn gevolg of ficieel door hel gemeentebe stuur worden ontvangen. Na afloop van de ontvangst splitst de muziekkorpsen zich om naar eigen inzicht door de stad t^trekken. negen tot halfelf. zaterdag 19 november van tien tot acht uur en zondag 20 november van tien tot vijf uur. De toe gangsprijs is_ drie gulden vijf tig, kinderen en 65-plussers betalen twee gulden. Zeer uitgebreide kollektie in voorraad bij o.a. alle uitgaven en veel titels van Tab - Granada etc. DE Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 OOSTKAPELLE - Een reli gieus geïnspireerde film draait zaterdag 19 november in de evangelisch» koffiebar Sjaloom aan de Dorpsstraat in Oostkapelle. De film, No lon ger alone, begint rond half acht. Lezers van deze krant kun nen op een zeer voordelige manier kennismaken met Londen of de band met de En gelse wereldstad verstevigen. We hebben immers een stunt aanbieding, die geldt zo lang de voorraad strekt. Voor slechts f 99,kan men deze trip meemaken. Het vertrek is op dinsdagavond en onze spe ciale Londen-bus doet Ooster hout. Breda, Etten-Leur, Roo sendaal, Bergen op Zoom, Kruiningen, Goes, Middel burg, Oost Souburg en Vlis singen aan. De overtocht vanuit Vlissin gen geschiedt met de uiterst comfortabele Olau-schepen, die iets weghebben van een varend hotel. Met onze bus rij den we naar Londen, waar we bekende „punten" zuilen be kijken en nog vrij veel tijd voor „persoonlijke wensen" hebben. Woensdagavond gaan we weer aan boord om don derdagmorgen uitgeslapen en een leuke ervaring rijker in Vlissingen te arriveren. De bus en de boot(als men in een luxe hut wil slapen kan dat tegen bijbetaling geregeld worden) maken deze prijs, die vanwege de grote groep en het stille seizoen zo aantrekkelijk kon worden. We gaan twee keer. Onze lezers kunnen kie zen uit dinsdag 22 en dinsdag 29 november. De kaarten voor deze minitrip zijn verkrijgbaar op onze kan toren: De Scheldcbode, Torenstraat, Vlissingen; Nieuwsblad voor de Bevelanden, Klokstraat, Goes; West Brabant Koerier, Zuivelstraat Bergen op Zoom en Molenstraat Roosendaal: De Gazet, Markt. Etten-Leur, Bredase Krant. Nieuwe Gin- nekenstraat en Spinveld Bre da: Het Kanton. Arend straat,Oosterhout. Daar kan men ook alle informatie over dit buitenkansje verkrijgen. VLISSINGEN/OOST-SOUBURG - De Stichting Welzijn voor Ouderen heeft voor de komende weken een uitgebreid program ma samengesteld voor de ouderen in Vlissingen en Oost-Sou burg. Dinsdag 22 november om halfdrie wordt er een dia-serie vertoond over vijfentwintig jaar Deltawerken. Deze voor stelling is in het dienstencen trum Bachten Komme in Vlis singen. Eveneens dinsdag 22 no vember, maar dan om half acht, treedt de entertainer Hans Borghardt op in het be jaardencentrum De Zoute Viever in Souburg. Deze avond is ook toegankelijk voor de ouderen in heel Souburg. Donderdag 24 november is een tweede vertoning te zien van de film over de Deltawer ken. Deze is dan in de Zoute Viever en begint om halfacht. Sinterklaas bezoekt ook do twee dienstencentra en wel op dinsdag 29 november. In het dienstencentrum Bachten Komme komt de Sint om twee uur en in Bachten Reede om halfacht. De muziek wordt dan ver zorgd door Baby den Toonder. 64-31 t

Scheldebode | 1983 | | pagina 1