pluk de herfstdag ook met de camera! w SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 Mooier maken Een fotograaf ziet vaak kans door de keuze van het standpunt en de beelduitsnede de werkelijkheid mooier te maken dan ze is. Neem nu zo'n foto: het lijkt een plaat, die geschoten is tijdens een va kantiereis. In een bergdorpje zijn mannen bezig om bij een oude schuur bomen klein te zagen. Toch is deze foto gemaakt in Ne derland bij een klompenmakerij zomaar langs een weg in de Ach terhoek. Mooi binnenwerk In de herfst zijn er niet alleen bul ten goede mogelijkheden voor treffende foto's. Ook binnenshuis is er nu met de camera van alles te beleven. Probeer daarbij - als het kan - uw modellen te fotogra feren zonder dat ze het merken. Dan ontstaan de meest spontane foto's. Schilderen met de camera Zo'n foto zou u in kleur moeten zien: de donkere hei, het bruine zandpad en de lichte berkebomen, die door de zon in een gele gloed worden gezet. Bijzonder is ook het hoge standpunt, waardoor de ver schillende elementen samen zor gen voor een goede beeldopbouw. Carpe Diem... oftewel: pluk de dag! Zo heten in ons land veel huizen en dat advies geven we aan alle men sen, die een camera bezitten. Geniet van vandaag, want de herfst geeft veel kansen voor wie graag mooie foto's maakt. De vogels trekken weg, er wordt gewandeld in het herfstbos, bomen weerspiegelen in het water of er zijn gewoon wat vergeelde herfstbladeren... de natuur is in de herfst kleuriger dan ooit. Pluk die herfstmotieven met de camera. Al dat moois gaat snel voorbij. herfst fototaai Herfst op het land Zomaar een impressie van een herfstmorgen op het land: hel laatste blad zit nog aan de bomen en de hooiberg is gevuld. Wie met de camera rondzwerft op het plat teland kan ook in deze tijd nog foto's maken van zo'n onderwerp, dat al bijna verleden tijd is. Dubbelbeeld Deze plaat van zo'n echt oud Haarlems hope is eigenlijk een dubbelbeeld: het is een najaars dag in de herfst van het leven. Maar wèl een zonnige en die twee bewoonsters maken er gebruik van. De fotograaf zag de "herfst in de herfst" en maakte deze sfeer volle foto. Uit in de herfst De meeste dierentuinen zijn het hele jaar open. U kunt er dus ook in dit seizoen bijzondere foto's album, waarin u de belevenissen van het gezin in de loop van dit jaar vastlegt. De vakantie is daar - zeker dit jaar - het zonnige hoogtepunt van. Afscheid van de zomer Dat zou het motto kunnen zijn van deze foto. De bomen zijn al kaal, de vogels bereiden zich voor op de trek, een lage herfstzon zorgt voor de juiste contrasten in de lucht en op het water. Een tref fend beeld van een herfstdag in Holland. Lichtval is belangrijk -**r- Wie maakt er nu een foto van zo'n kist vol groene kolen? Eén fotograaf zag er wèl een motief in, maar dat kwam omdat hij lette op de lichtval. Het tegenlicht te kende mooie zwart/witeffecten in de nerven van het blad. Dat maakte er een geslaagde opname van. Wandelen in de herfst Er zijn mensen, die niet blij zijn met de herfst, maar dit seizoen heeft toch ook veel bekoorlijks. Deze foto van een herfstwandeling in het bos brengt dat in beeld. Kale takken en blad op de grond... als je zo'n foto bekijkt, dan ruik je bijna het pittige aro ma van de herfst. Goed idee: wandelen in de herfst en dan zo'n foto maken. Vakantie-album maken maken, want een diergaarde is ei genlijk een studio vol fotokansen. Zeker als u er - zoals hier is ge beurd - het dier en de bezoekers op één plaat kunt verenigen. Op z'n kop De herfst geeft nieuwe fotokansen, want in de zomer kun je zo'n foto beslist niet maken. Hier zijn de bomen en wolken weerkaatst in het water van een vaart, waar door het lijkt of de wereld op z'n kop staat. Waaruit wel blijkt, dat je in het najaar ook moet letten op wat er in het water aan foto motieven is te vinden. Het najaar... dat is ook de tijd waarin u de foto's, die deze zomer zijn gemaakt, in een album kunt verwerken. In een speciaal vakan tie-album bijvoorbeeld. Of in het

Scheldebode | 1983 | | pagina 17