PIET VOC-SCHIP ROSKAM: Holland als eerste zeevarende natie inspirerender dan nu met gezeur over loonsverlaging O Zeeuwse meidenband eerste op Piekpodium Krabbels en kapitale tekeningen Concert Italiaans duo Saint Geniès' droomvrouwen Jaarlijkse uitvoering Accordeola Reserveren kerstviering Leger nu al mogelijk Studenten na de oorlog Uit de kou bij sparen energie Cursus voor werklozen Cursus in de Zwaan: Uitkomen met inkomen Walcherse Snuffelmarkt Stille tocht SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 16 NOVEMBER 1983 HET ZEILEND SCHIP Indonesië Begraafplaats Kaasjuffrouw Wedstrijd ^SSIUG#' Paraplu 313 VLISSINGEN - „Iedereen is in deze tijd vol zelfmede lijden", vindt Piet Roskam van de Stichting Het Zei lend VOC-Schip in Vlis- singen. „Wij willen laten zien dat je wel met wat an ders bezig kunt zijn dan zeuren over die twee pro cent loonsverlaging". De tijd dat de Republiek de eerste zeevarende natie ter wereld was, vindt Roskam inspirerender. Zoals be kend is het streven van zijn stichting een galjoen uit de tijd van de Verenigde Oos- tindische Compagnie exact na te bouwen en historische reizen via dezelfde routes nog eens over te doen. Dit ideaal is plotseling een stuk dichterbij gekomen nu de Nederlandse stichting gaat samenwerking met de Ja panse stichting Nagasaki Dream. Onafhankelijk van el kaar waren beide stichtin gen met hetzelfde bezig. „Bundeling van de belan gen zal de kosten flink drukken", meent Roskam. „We zijn overeengekomen twee identieke schepen te bouwen, hier op het Zee hondenwerfje in Vlissin- gen. Het worden kopieën van het VOC-schip Prins Willem". gasaki. Van Boven consta teerde er dat deze historie de Japanner lief is. „Ze wil- Een model van 't Vliegend Hert dat voor de kust van Walcheren zonk. Het was een soortgelijk schip als de Prins Willem. Foto: Cor Schuilwerve Van dit galjoen is vrij veel bekend: er is een redelijk goed bestek, er staat een model in het Rijksmuseum en er is zelfs een boek over het koopvaardijschip ver schenen van de hand van Rij ksmuseummedewerker Herman Ketting. „En dat is nou het leuke, het schip is in 1650 op de VOC-werf in Middelburg gebouwd. De historie van de VOC na pluizend, kwam ik op het idee de eerste reis naar In donesië nog eens over te doen. In 1995 is het 400 jaar geleden dat Cornelis de Houtman het eerste Neder landse contact legde met Indonesië. Hij sloot er ook het eerste handelscontract af. En zo zijn er nog veel meer historisch belangrijke reizen: Olivier van Noort, die in 1600 de eerste was die de wereld rondreisde, de ondergang van de Batavia op de Australische riffen, enzovoort". Het plan het galjoen in 1995 in de vaart te nemen, wordt door de samenwer king met Nagasaki veran derd. Het streven is nu in 1989 beide schepen in de vaart te hebben. In dat jaar herdenkt Nagasaki de in voering 100 jaar geleden van een democratisch stadsbestuur. Middelburg en Nagasaki onderhouden nauive con tacten met elkaar als zus tersteden en het is dan ook Middelburg geweest die beide stichtingen met el kaar in contact heeft ge bracht. Volgens kabinetschef Van Boven willen de Ja panners het galjoen een vaste ligplaats geven in de baai van Nagasaki. Het wordt een museumschip, gewijd aan de exclusieve betrekkingen tussen Neder land en Japan sinds ±1600. De Nederlandse kolonie verbleef ruim 250 jaar op het kunstmatige eilandje Decima in de baai van Na- len niet voor niets een Ne derlands schip in de stad. Maar je ziet het ook aan an dere dingen. Op de berg Inasa in de stad ligt een Hollandse begraafplaats, die nog steeds keurig wordt onderhouden. Een boed dhistische secte houdt zich daarmee bezig". Nagasaki Dream werkt voortvarend aan de verwe zenlijking van haar droom. Er zijn al twaalfhonderd sympathisanten, zakenlie den, burgers en bestuur ders. Het geld wordt op on geveer dezelfde manier bij eengebracht als in Neder land. Het zeilend VOC-Schip, nu 120 leden en donateurs groot, vergaart op twee ma nieren kapitaal. Zoals in de tijd van de VOC worden er aandelen uitgegeven: een part van een kubieke deci meter van het galjoen kost een tientje. Nieuwere we gen zijn subsidie en spon soring. De Prins Willem gaat rond de acht miljoen kosten. „Niet veel", vindt Roskam. „Als je ziet wat Nederland toendertijd presteerde als grootste zeevarende land en je vergelijkt het met lan den die nauwelijks een ma ritieme historie hebben, dan kun je de conclusie trekken dat wij nauwelijks geld voor onze roemruchte geschiedenis over hebben. Rusland en Duitsland heb ben er bijvoorbeeld veel meer voor over". De commerciële kanten ontgaan de ex-stuurman op de grote vaart niet. „Zo'n schip is exclusief en trekt veel publiek als je een haven binnenkomt. Het is een betere manier om je produkten te verkopen dan steeds weer een kaasjuf frouw uit de doos te haleh". In de visie van Roskam is het schip tegelijkertijd een museum, omdat duidelijk te zien zal zijn hoe de be manning voer, werkte en sliep, vaak met honderd mensen opeengepakt in be dompte hokken. „Je krijgt dan enig in zicht in de prestaties die de mensen toen hebben gele verd. Ik weet wel dat ze ook minder aardige dingen de den, maar dat maakt die prestaties nog niet min der". Als het geld vlot binnen stroomt, kan volgend jaar al met de bouw worden be gonnen. Het bestek van het galjoen bevat enkele fouten die aan de hand van andere historische gegevens wor den gecorrigeerd, maar in juni 1984 moet dat onder deel klaar zijn. Dan willen de Japanners een contract voor de bouw afsluiten. Het is de bedoeling dat een Japanse en een Neder landse bemanning eerst een tijd op een galjoen oefenen om te leren zeilen. „Dan gaan we naar Ja pan en daar maken we een wedstrijd van", droomt Roskam. „We nemen de route die het eerste Neder landse schip naar Japan ook nam, via de Straat van Magalhaes. Hebt u wel eens van Shogun gehoord, die tv-serie? Dat begint met die reis. Het verhaal draait om die Engelse stuurman, omdat de Nederlandse ka pitein Kwakernaat te ziek was om contacten te leggen met de autoriteiten. Er stond op dat ogenblik in Japan een burgeroorlog op uitbreken en die is beslist met de kanonnen van dat schip. De bemanning is ge bleven en legde later de contacten voor de VOC, aardige dingen niet?" Wie op de één of andere manier een bijdrage wil le veren aan de verwezenlij king van de plannen: het adres van de Stichting Het Zeilend VOC-Schip is Postbus 6, Vlissingen. SOUBURG - Een Italiaans duo geeft aanstaande zaterdag een concert in Razzmatazz aan de Middelburgsestraat 113 in Sou burg. Het duo, betaande uit de ac cordeonist Ricardo Tesi en de gitaarvirtuoos Alberto Balia, brengt een grote verscheiden heid aan traditionele Italiaan se muziek, zoals de Satarelli's, de Tarantella's, de Bolli's en zovoorts. Tesi, aanwezig op Rotter dam Folk '81, is sinds die tijd geen onbekende meer in Ne derland. Zijn optreden werd namelijk een van de hoogte punten op het festival. Tesi komt uit Pistoia in Noord-Ita- lië waar de accordeon een ge liefd instrument is. Hij be speelt het al sinds zijn kinder tijd. Sinds enige tijd werkt hij samen met Alberto Balia uit Sardinië. Naar aanleiding van een tournee door Frankrijk schreef een Franse krant: „Ri cardo Tesi en Alberto Balia vormen een duo waarvan al leen de bescheidenheid kan wedijveren met het talent". Het concert begint om half- negen. Kaarten tien gulden. VLISSINGEN - De enige Zeeuwse meidenband Deux Pièces treedt zaterdag 19 november op in het Vlissingse jongerencen trum de Piek. Het concert is het eerste in een tweewekelijkse reeks concerten van Zeeuwse groepen. Onder de naam Piekpodium wil de Piek als vrijplaats gaan fungeren voor de Zeeuwse bands die iets in hun mars hebben. Er is in Zeeland een ontstellend gebrek aan podia. Vandaar. De groepen spelen tegen onkostenvergoeding, dat is een voorwaarde. Daar staat tegenover dat de toegang gra tis is, en dat er opnamen wor den gemaakt die in verzamel- cassettes naar jongerencentra in het land worden gestuurd. De concerten zijn steeds op za terdag. Deux Pièces speelt bij wijze van uitzondering op za terdag. De vier vrouwen bren gen muziek die iets weg heeft van die van Velvet Under ground, eenvoudige akkoor denschema's die worden voortgedreven door een stu wende ritmesectie en voorzien van verrassende melodie lijntjes en interessante vocals, zo omschrijft de groep de eigen muziek. Het concert be gint om negen uur, de toegang is gratis, bal na's MIDDELBURG - Krabbels en kapitale tekeningen is de titel van een tentoonstelling die nog tot en met 7 januari 1984 in het Zeeuws Museum aan het Abdijplein in Middelburg te zien is. In de vorige eeuw kwam de tekenkunst in ons land tot grote bloei. De tekengenoot schappen hebben sinds het einde van de 18e eeuw hierin een belangrijke rol gespeeld. Bij de vorming van jonge kun stenaars werd aan het tekenen grote waarde gehecht; de aca demies waaraan men tot kun stenaar werd opgeleid, heetten in die tijd dan ook tekenacade mies. De tekening of aquarel kon in de 19e eeuw een functie hebben als zelfstandig kunst werk of als voorbeeld voor een schilderij. Ook kon deze als studie bedoeld zijn om een de tail van een te formeren com positie grondiger te leren ken nen. Daarnaast waren er schetsen, waarmee een opko mende gedachte of indruk werd vastgelgd. Een vluchtige schets werd ook wel krabbel genoemd. De tentoonstelling „Krabbels en Kapitale teke ningen", die werd samenge steld door de Dienst Versprei de Rijkskollekties in Den Haag omvat 45 bladen uit de collectie van deze Dienst, aan gevuld met werken uit een particuliere verzameling. Niet alleen wordt beoogd een beeld te geven van de in de 19e eeuw heersende stromin gen, zoals Classicisme, Ro mantiek, Haagse en Amster damse School, maar ook van in die periode gangbare tech nieken: potlood, krijt, houts kool en waterverf. Ook de ver schillende genres die de 19e eeuwers in ons land beoefen den zijn op de expositie verte genwoordigd: portret en fi guur, landschap en zeegezicht, architectuur, interieur, dier- stuk enz. Naast enkele minder beken de tekenaars en aquarellisten is o.m. werk te zien van: Ma- rius Bauer, David Bles, Johan nes Bosboom. G.H. Breitner, Jozef Israëls, J.B. Jongkind, Jac. van Looij, Jacob Maris, Anton Mauve, J.W. Pieneman, Suze Robertson, Willem Roe- lofs, Cornelis Springer, Jan Veth en J.H. Weissenbruch. De tentoonstelling wordt be geleid door een rijk geïllu streerd boekje, dat tevens ca talogus bevat van het totale bezit van 19e eeuwse tekenin gen van de Dienst Verspreide Rij kskollekties. MIDDELBURG - De Middelburgse Galerie Montparnasse toont in samenwerking met de Franse Edition Raymond litho's, aquarellen en olieverfschilderijen van de Bretonse schilder Saint Geniès. Franciscus de Lassus Saint Geniès werd in 1925 geboren in het Franse plaatsje Pleneuf. Hij kwam al vroeg in contact met allerlei vormen van kunst, omdat hij uit een artistieke fa milie kwam. Hij studeerde aan de Academie Julian in Parijs en was daarna lange tijd als portretschilder werkzaam voordat hij een eigen, zeer persoonlijke stijl ontwikkelde. Saint Geniès noemt zijn .werken ontwaakte dromen. Hij is zeer onder de indruk van de vrouw als wezen, het geen bij hem beelden oproept van legendarische mythen. Hij schildert de vrouw zoals in zijn dromen, met herteogen, sensuele lippen en meisjesach tige slanke ledematen. Zij zijn niet uitdagend, maar veeleer bovenaards. De tentoonstelling in de ga lerie (Reigerstraat) wordt ge opend op zondag 20 november om halfacht, de kunstenaar zal dan zelf aanwezig zijn. De tentoonstelling is te zien tot en met 24 december. VLISSINGEN - Zaterdag 19 november geeft Accordeola de jaarlijkse uitvoering in het Scheldekwartier in Vlissingen. De accordeonmuziek wordt afgewisseld met optredens door de brassband Excelsior. Na afloop van het concert is er gelegenheid tot dansen op de muziek van de Fiestaband. Het concert begint om acht uur. VLISSINGEN - Het Korps Vlissingen van het Leger des Heils houdt van maandag 21 november tot en met zaterdag 3 december een collecte ten bate van de kerstvieringen. Een onderdeel van de viering is het kerstfeest voor zieken, bejaarden en eenzamen, in ho tel Britannia op woensdag 21 december om halfacht. Voor deze kerstviering kunnen nu al kaarten gereserveerd worden bij het Leger des Heils, Dr. Sta- vermanstraat 39-41 in Vlissin gen, telefoon 01184-12633. Verder zijn er bijeenkomsten in verschillende bejaardenhui zen. De zieken en bejaarden, die aan huis zijn gebonden, worden verrast met een kerst- att.ent.ip MIDDELBURG - In de serie najaarsvoorstellingen in het Kuiperspoorttheater in Middelburg brengt Theatergroep Tre- zoor uit Amsterdam zaterdag 19 november het stuk Krankheit der Jugend. Het is geschreven door Fer dinand Bruckner in 1926. Bruckner geeft in het stuk een beeld van het Duitse studen tenmilieu uit die tijd. De figu ren, rijpe twintigers en vroege dertigers, verkeren in een va cuüm, enerzijds vanwege de angst voor de naderende maatschappelijke positie en aan de andere kant door de kater van de zo vernederend verloren wereldoorlog. De voorstelling begint om acht uur. De toegangsprijzen zijn zeven gulden vijftig of vijf gulden vijftig met 65+ pas of CJP-kaart. De kaarten zijn in voorverkoop bij het V.V.V.- kantoor in Vlissingen en Mid delburg en bij Hij herenmode en Loeks Boekhandel in Mid delburg. De mogelijkheid om telefonisch kaarten te reserve ren is aanwezig, het nummer is 01188-2161. De Stichting Middelburgs Theater brengt vrijdag 17 en zaterdag 18 februari het oor spronkelijk voor deze maand geprogrammeerd bliisnel Ar senicum en oude kant, ge schreven door Joseph Kessel- ring, in de Schouwburg in Middelburg. MIDDELBURG - In het V.J.V.-centrum aan de Latijn se Schoolstraat 10-12 in Mid delburg is er op maandag 21, dinsdag 22 en woensdag 23 no vember een tentoonstelling over energie. Het thema is Uit de kou door energiebesparen. De tentoonstelling is inge richt door de Stichting Energie Anders uit Hoek van Holland. Op deze dagen kan men er ook terecht voor alle vragen op het gebied van energie en energie besparing. Als scholen de ten toonstelling willen bekijken, kunnen zij zich tevoren mel den via tel. 01180-16278. VLISSINGEN - In het Vor mingscentrum Jonge Volwas senen in Vlissingen begint donderdagochtend 17 novme- ber een oriëntatiecursus voor jongeren die dit jaar van school zijn gekomen en er nog niet in zijn geslaagd werk te vinden. In deze cursus, die op vijf achtereenvolgende donderda gen zal plaatsvinden, wordt informatie gegeven over de volgende onderwerpen: - Solliciteren, hoe gaat dat nu in de praktijk. - Wat zijn de moeilijkheden om als werkloze geplaatst te worden in één of andere tijde lijke werlozenregeling. - Opleidings- en bijscho lingsmogelijkheden (part-ti me) met beroepenvoorlichting. - Werklozenproject Vlissin gen, wat heeft dat te bieden. Er zal getracht worden om de informatie zoveel mogelijk af te stellen op de vragen van de deelnemers. De cursus duurtsteeds van halftien tot halftwaalf. Het adres is Ver- kuyl, Quakkelaarstraat 95, tel. 01184-17819. OOST-SOUBURG - In buurthuis de Zwaan in Oost-Souburg start binnenkort een cursus Uitkomen met inkomen. De bedoeling van de cursus is antwoorden te zoeken op vragen over beheer en beste ding van geld aan de hand van de volgende onderwerpen: in komen, waarin aan de orde komt hoe een loonstrookje er uit ziet; uitgaven, te verdelen in vaste lasten, huishoudgeld en reserveringen; orde op za ken: hoe houdt men overzicht van de financiën en het maken van een begroting. Ook komen dingen aan de orde als zak geld, studentenbudget en kos tenberekening van apparaten. Bij voldoende belangstelling begint de cursus dinsdag 22 november. De cursus staat on der leiding van een docente van de stichting huishoudelij ke voorlichting. De kosten be dragen zes gulden per les, de cursus omvat vier lessen. Voor inlichtingen en opgave kan men terecht in de Zwaan, tele foon 01184-61252. Eveneens in de Zwaan is er op de woensdagavond van kwart voor zeven tot kwart over acht een cursus Engels. De' cursus is erop gericht, om in een korte tijd veel Engelse woorden te leren, zodat men zich snel verstaanbaar kan maken. De kosten bédragen zes gulden per les. baar gesteld is door de Parade Super aan de Paauwenburg- weg. Naast de wisselbeker zijn er nog andere prijzen te winnen, zoals bekers en standaards en verschillende kleine prijzen, die beschikbaar gesteld zijn door de banken en winkeliers in Paauwenburg. Buurthuis de Paraplu houdt zaterdag 19 november een vol leybaltoernooi in de sporthal van de Zeevaartschool aan de Chopinlaan in Vlissingen. Het toernooi zal duren van halfelf tot halfvijf. De deelne mers spelen om de Parade Su per Wisseltrofee, die beschik- De teams, zestien in totaal komen uit heel Vlissingen en zijn in de verschillende wijken opgericht. De entree is gratis. De werkgroep interculture le activiteiten houdt donder dag 24 november in de Paraplu een karate- en kookdemon stratie. De kookdemonstratie is van acht uur tot negen uur. Er zul len Spaanse gerechten worden klaargemaakt. De karatedemonstratie is van negen tot tien uur, een ka- ra teleraar laat dan met zijn sportgroep verschillende ka- ratetechnieken zien en geeft informatie over de achter gronden van de sport. De toegang is een gulden. MIDDELBURG - De 1500 vierkante meter grote veilinghallen van Middelburg herbergen aanstaande zaterdag weer de Wal cherse Snuffelmarkt. MIDDELBURG - De Zeeuwse vrouwen die nu al geruime tijd stille tochten door Zeeuwse steden houden, blij ven solidair met de Argentijn se dwaze moeders. De stille tochten blijven doorgaan zolang de militairen in Argentinië nog aan de macht zijn. Donderdag 17 november wordt in Middelburg de vijfde stille tocht gehouden. Om kwart over tien vertrekt de stoet van de Loskade. Om elf uur wordt op het Abdij plein een petitie aangeboden. De tocht sluit met een gebeds dienst in de Hofpleinkerk die om halftwaalf begint. Zoals bekend kan iedereen er zijn overbodig geworden spulletjes verkopen door een kraam te huren van de orga nisator, het Organisatie- en Evenementenburo Zuid-West Nederland in Goes. Tot nu toe is de belangstel ling zo groot dat de kramen voor dit jaar al allemaal zijn verhuurd, alleen voor januari volgend jaar zijn nog kramen te huur. Wie op zoek is naar iets speciaals, kan het best di rect na negen uur komen. Dan is het aanbod, dat varieert van bankstellen tot de kleinste snuisterijen, het grootst. De Walcherse Snuffelmarkt is open van negen tot vijf.

Scheldebode | 1983 | | pagina 13