RUSTPLAATS NA LANGE REIZEN Zeemanshuis moet hoognodig worden vernieuwd Volgend seizoen bij de junioren Jongerenpastoraat Midden-Zeeland start nieuw project Soos- praatavond Aanpassingsproble men Twee ovenwinningen Geschenken Vrijwilligers nodig bij Komitee Kerst Inn Bespreking Speelstad 83 Beurs in Razzmatazz Eten in koffiebar Wie verloor teddybeer? Nieuwbouw Vogels in Middenhof Bekend bezoek bij Shot'68 Lectuurbox Echtpaar Leeuwesteijn 65 jaar getrouwd Geen loop Rammekens Dixieland in schouwburg Welkomdienst Disco-avond Instuif basketball Bazaar van handwerken Maaltijden in Midgard Oecumeni sche dienst Cursussen dansen ouderen Zeeuwen willen komen tot volledig doedelzakkorps SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 313 VLISSINGEN - De zeelieden in de korte tijd dat hun schip in de haven ligt de gelegenheid bieden ontspanning te vinden in een rustige omgeving en contact op te nemen met hun gezin. Dat is de opzet van de Zeemanshuizen. Eén zeemanshuis is te vinden bij de reparatiewerf Scheldepoort in Vlissingen-Oost. Het staat er al zeventien jaar en is opgezet door The Missions to Seamen, een van oorsprong Engelse organisatie. „Het is allemaal begonnen met het initiatief van de Ang licaanse dominee John Ashley, nu 127 jaar geleden", vertelt mevrouw Bollen, één van de bestuursleden. „De dominee zag op zijn wandeling langs Bristol Channel de schepen liggen en vond dat de zeelie den de gelegenheid moesten hebben de kerk te bezoeken. Omdat dit in het begin niet mogelijk was, bezocht de do minee de schepen zelf per boot. Later is dat alles uitgegroeid tot een hele organisatie en werden er kleine kapelletjes gebouwd bij de havens en is men ook begonnen met de zee manshuizen, eerst in Enge land, later door de hele wereld. Wij zijn er voorzieningen in 200 havensteden, Zeemanshui zen zijn er in totaal negentig". Hoewel de clubs oorspron kelijk zijn opgezet door de Anglicaanse kerk, staan ze open voor zeelui van alle ge zindten. Aan het Zeemanshuis in Vlissingen is ook een kleine kapel verbonden, waarin 's zondags de Anglicaanse dien sten worden gehouden, niet al leen voor de zeevarenden, maar ook voor de aanhangers van het Anglicaanse geloof die hier in de omgeving wonen. „De kapel mag daarnaast ook gebruikt worden voor an dere diensten", verklaart do minee Christopher Collison. „Als blijkt, dat hier een schip ligt, waarvan bijvoorbeeld de hele bemanning katholiek is, dan geven wij hen graag de gelegenheid om in onze kapel een mis te houden". De domi nee leidt niet alleen de kerk diensten, maar bezoekt ook de schepen om met de bemanning te praten. Naast zijn functie als priester, is hij een soort so ciaal werker. Allerlei proble men worden met de dominee doorgesproken, vaak ook pro blemen als te lage lonen en slechte werkomstandigheden. Naast de dominee is er een stagiair werkzaam in net zee manshuis. Deze houdt de lij sten bij van de schepen die verwacht worden. Hij kijkt dan van welke nationaliteit de bemanning is en probeert hier op in te spelen door ervoor te zorgen, dat er kranten van het betreffende land in het zee manshuis klaarliggen. Deze informatie over het thuisland stellen de zeelui vaak erg op prijs. Zowel de dominee als de stagiair worden vanuit de En gelse kerk betaald. Voor de rest draait het zee manshuis op vrijwilligers en bestaat het van subsidies en vrijwillige bijdragen van par ticulieren en bedrijven in de omgeving. Een groot gedeelte van de inkomsten komt uit de opbrengst van het jaarlijkse tuinfeest. „Dat is één van de hoogtepunten in het jaar", vertelt Wil van Son, eveneens bestuurslid. „Ook rondom Kerstmis hebben we altijd een aantal extra activiteiten. Tien dagen lang hebben we dan een speciaal programma met op tredens van onder meer het loodsenkoor, spelletjesdagen en dergelijke. Ook bieden we alle zeelieden en de meevaren de vrouwen en kinderen een klein geschenk aan. Dit jaar zijn dat handgebreide dassen. Met een aantal vrouwen zijn we al anderhalf jaar bezig om ze allemaal op tijd klaar te krijgen". De rest van het jaar is er in het zeemanshuis altijd gele genheid om wat te drinken, te lezen, of biljart te spelen. Ook staat er een televisie en een aantal speelautomaten. Me vrouw Bollen: „Voor de mees te bezoekers is dit de enige plaats waar ze naartoe kun nen gaan. De busverbinding met de steden is erg slecht en een taxi is meestal te duur. Daarom willen we hier ook VLISSINGEN - Al enige maanden is het Komitee Kerst InnVlissingen bezig met de voorbereidingen van de Kerst Inn 1983, die evenals voorgaan de jaren weer gehouden zal worden op eerste en tweede kerstdag in het Dienstencen trum Bachten Reede in Vlis singen. Op het programma staan de- VLISSINGEN - Speelstad Vlissingen houdt vrijdag 4 no vember een bespreking met iedereen die aan speelstad 1983 heeft meegewerkt. Alle mede werkers worden verwacht om acht uur in het club- en buurt huis Scheldebuurt in Vlissin gen. Naast een terugblik zal men ook al plannen maken voor speelstad 1984. Een ding is al bekend, namelijk de datum. Speelstad 1984 is volgend jaar van maandag 23 juli tot en met woensdag 1 augustus. OOST-SOUBURG - Razz matazz in Souburg houdt vrij dag 11 november een speel goedbeurs. De verkoop is van negen uur tot halftwaalf en van halfacht tot halfnegen. Speelgoed inleveren voor deze beurs kan op donderdag 10 november van halfeen tot halftwee 'en van halfacht tot halfpegen. Men bepaalt zelf de verkoopprijs, twintig procent hiervan is voor administratie kosten. Raamatazz is te vin den aan de Middelburgse straat 113 in Souburg. MIDDELBURG - Vanaf woensdag 2 november is er el ke woensdagavond een open maaltijd voor jongeren in de Youth for Christ koffiebar, Herengracht 52 in Middelburg. Vanaf halfzes staat de koffie klaar en om zes uur kan men beginnen met eten. De kosten bedragen drie gulden vijftig. Voor meer informatie kan men bellen, het nummer jë 01180-12382. ze keer onder meer optredens van de volksdansgroep Walk Inn, een bingo-dansant met le vende muziek en een klaver- jascompetitie. Het Komitee Kerst Inn heeft wel nog gebrek aan vrijwilligers die één of meerdere dagdelen mee willen helpen tijdens de kerstdagen. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met het se cretariaat van het comité via het telefoonnummer 01184- 79025. Bij geen gehoor kan een van de volgende nummers ge beld worden: 01184-66241 of 01184-66776. VLISSINGEN - In de perio de van 21 september 1983 tot 26 oktober 1983 zijn bij de ge meentepolitie Vlissingen de volgende voorwerpen aange geven: bankbiljetten; dames7 bril rose montuur; leesbril doublé montuur; landmeter- stok; motorhelm; bromfiets helm; rood/witte rammelaar; 2 puzzelboekjes; wandtegels; 2 penetui's; shagetui; balpoint, museumkaart; atlas; teddy beer; handdoek; rekenmachi ne; visstoel; majorettenstok; gereedschapkist; goudkleurig dameshorloge; 2 truien; das; 2 jongensbroeken; slipover; blauw jack; jasje; regenpak; 3 blouses en jurk; paraplu; bruine portefeuile; rode, zwarte en bruine portemonee; gouden oorring; witgouden trouwring; gouden damesring met steen; gouden schake larmband; smalle slavenarm- band; diverse sleutels; tas met sportkleding; zwarte envelop- petas; bruine handtas. Aangegeven dieren, in asiel: 3 rode volw. katers/cyperse volw. kat/2 zwarte volw. kat ten/geel-bruine bastaard Me- chelse herder/zwart-bruin halflangharige teef. Bij parti culier: wit met zwarte poes/ bast. herder. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur en 14.00-16.00 uur. Van 7 september 1983 tot 26 oktober 1983 zijn bij de ge meentepolitie Oost-Souburg de volgende voorwerpen aan gegeven: plastic tas met sport artikelen; sleutel aan groene hanger; sleutel in rood etui; 2 sleutels in bruin etui; wit vest; bankbiljetten; zonnebril; goudkleurige kroonspeld; sleutel in zwart etui; ruiten wisser; linker bruine glacé he renhandschoen. graag een winkeltje openen met wat souvenirs, levensmid delen, boeken en dergelijke. Voorlopig verkopen we alleen maar tandpasta en scheermes jes en het is duidelijk dat er behoefte is aan veel meer arti kelen". Daartoe ontbreekt nu de ruimte nog. Het zeemanshuis bestaat maar uit een vertrek. Het houten gebouw dat er nu zeventien jaar staat, is boven dien in erg slechte staat. Er is al een aantal ruiten vervangen door houten schotten, om zo het gebouw te ondersteunen en te behoeden voor instorten. Wil van Son: „Het is duide lijk, dat er dringend een nieuw gebouw moet komen, de fi nanciële middelen ontbreken echter nog. Wel zijn we bezig met een inzamelingsactie, een aantal bedrijven heeft ons al steun toegezegd, maar we zijn nog niet zo ver dat we met de bouw kunnen beginnen. De plannen zijn er al wel. Het is de bedoeling dat het nieuwe gebouw verschillende ruimten krijgt om de mensen hier ook eens even rust te gunnen. Op een schip is het altijd lawaaie rig en hier is het al niet veel OOST-SOUBURG - De af deling Souburg van de vogel liefhebbersvereniging de Cul tuurvogel houdt een regionale vogeltentoonstelling in het Middenhof aan de Kanaal straat 64 in Souburg. De tentoonstelling is voor het publiek geopend vanaf donderdag 17 november acht uur tot tien uur. Vrijdag 18 no vember van tien tot tien uur en zaterdag 19 november van tien tot vijf uur. De oud-voor zitter van de vereniging F. Minneboo opent de tentoon stelling. Er zijn een groot aan tal verschillende vogels te zien, onder meer vele soorten kanaries (er zijn in Nederland 223 verschillende soorten be kend), parkieten en andere tropische vogels. VLISSINGEN - Zaterdag 5 november krijgt de Vlissingse smalfilmgroep SHOT'68 de in ternationaal bekende smal- filmcine^st Paul Amand op bezoek. Deze uit België af komstige smalfilmer heeft verschillende laureaten ge wonnen en bij buitenlandse filmfestivals zit hij regelmatig bij de hoogst geklassificeer- den. Zaterdagavond houdt hij een lezing over alles wat er bij komt kijken om tot een speel film- of documentaire pro- duktie te komen. Na de lezing vertoont hij en kele van zijn prijswinnende films, waarna er uitgebreid gelegenheid zal zijn om met hem van gedachten te wisse len. Belangstellenden zijn wel kom in Breehof, Breestraat te Vlissingen. Aanvang 20.00 uur. Nadere informatie is verkrijg baar bij M. Hermsen, tel. 01184-62443. beter, ais zowel de televisie als de speelautomaten aanstaan en er dan ook nog mensen be zig zijn met biljarten en kaar ten". Bij het nieuwe gebouw zou er ook gelegenheid moeten ko men tot overnachting. Echtge notes van de zeelui zouden hun man-dan in het zeemans huis op kunnen wachten, om dat het nooit met zekerheid te zeggen is, wanneer het schip precies zal binnenkomen. Me vrouw Bollen: „En misschien kan er dan ook nog een extra telefoon bij komen. Nu staat er vaak een lange rij voor. Vooral ook omdat de verbindingen met verre landen niet altijd zo snel verlopen en het voor een aantal mensen de enige kans in enkele maanden tijd is om naar huis te bellen". In de zeemanshuizen kun nen de boekenkisten van de schepen weer geruild worden en voorzien van nieuwe boe- Foto: Cor Schuilwerve ken voor de komende reis. Sinds kort heeft de Missions to Seamen ook een eigen lectuur- huisje, waar iedereen tijd schriften, pocketboekjes en dergelijke in kwijt kan. Vooral 'aan buitenlandse lectuur, in het bijzonder in de Spaanse taal, is veel behoefte. Het boekenhuisje staat aan de Paauwenburgweg in Vlis singen. Ook bezoeken afge vaardigden van de Missions zeelieden die moeten achter blijven in het ziekenhuis in Vlissingen. Omdat het om mensen van allerlei hationali- teiten gaat, is hierbij vaak de hulp nodig van vrijwilligers die buitenlandse talen spre ken, variërend van Chinees, tot Russisch, Roemeens of Ita liaans. Wie een vreemde taal spreekt en in voorkomende ge vallen zieken wil bezoeken, of mee wil gaan naar een bezoek bij de specialist kan zich aan melden via telefoonnummer 01184-78788. VLISSINGEN - Dinsdag 1 november was het feest in huize Leeuwesteijn aan de Hendrick de Keijserstraat 3 in Vlissingen. Leendert Leeuwesteijn (87) en Willemina Cor bij n (bijna RITHEM - De jaarlijkse Rammekens-prestatieloop van Zeeland Sport en Astrow kan dit jaar niet doorgaan. De werkzaamheden aan de zee dijk en een aantal B-wegen in de omgeving maken lopen over het parkoers onmogelijk. MIDDELBURG Dixieland van de Marktown Syncopators zaterdag 29 oktober in de schouwburg van Middelburg. Dit uit amateurs bestaande orkest werd opgericht in 1962 en haalde vooral in de jaren zestig overal prijzen weg. Op tredens voor de radio en plaat opnamen volgden daarop. Nog niet lang geleden was de groep nog te horen in VARA's Mu ziek uit Studio I. Het concert begint om negen uur. MIDDELBURG - Zondag 6 november is iedereen weer welkom in de welkomdienst, dit keer in het kerkcentrum „De Hoeksteen" in Middel burg. De dienst begint zoals gewoonlijk om 18.45 uur. Ds. L.J.G. IJkel uit Middel burg spreekt over Acht Geluk wensen. Het jongerenkoor Middelburg onder leiding van Jeanne Ovaa zal samen met de gemeente een aantal liederen zingen, onder meer uit hun nieuwe musical Efeze. Het Welkombo begeleidt de sa menzang. Met de aanwezige kinderen wordt het thema uitgespeeld. VLISSINGEN - Vrijdag 4 november is er weer een disco avond in het gebouw van de Lammerenburcht. De toe gangsprijs is met een gulden verlaagd tot drie gulden. Het begint om acht uur. Zoals ge woonlijk zorgt de disco-drive- in-show Eldorado vor de mu ziek. Er wordt geen alcohol ge schonken. 86) gaven elkaar namelijk op 1 november 1918, dus 65 jaar ge leden, elkaar het ja-woord. Zij vieren dat met een receptie in hotel-restaurant „De Waterto ren" aan de Koudekerkseweg. Burgemeester drs. Th. J. Westerhout en zijn echtgenote feliciteerden het echtpaar daar namens het Vlissingse gemeentebestuur. De heer Leeuwesteijn werd overigens geboren in Papendrecht, zijn echtgenote in Koudekerke. MIDDELBURG - De bas ketballvereniging Dynamo '70 uit Middelburg houdt woens dag 9 november een minibas- ketball-instuif in de sporthal aan de Nassaulaan in Middel burg. Van vier uur tot halfzes kunnen jongens en meisjes van acht tot twaalf jaar hier spelenderwijs kennis maken met de basketballsport. De middag zal geleid worden door gediplomeerde trainers van de vereniging. De deelname is gratis en vrijblijvend. Wie toch belang stelling heeft om mee te doen aan basketball kan daarna nog vier weken gratis mee- trainen bij Dynamo. MIDDELBURG - Jn het Vlissingse welzij nscentrum Bachten Komme aan de Bad huisstraat is dinsdag 1 novem ber van een tot halfvijf een handwerkbazaar. Er zijn on der meer te koop sokken, pan nelappen, schortjes, poppen, tafelkleden en spreien. Vanaf iedere MIDDELBURG - volgende week zal er donderdag in Midgard een maaltijd worden geserveerd. Het menu voor de komende drie weken is: 3 november chateaubriand, 10 november kaasfondue en 17 november Mexicaanse feestkip. Opgeven voor maaltijden kan tot en met woensdag bij Midgard, Kuiperspoort 12, tel. 01180-14281. De kosten per maaltijd zijn ƒ7,- a 8,-. Mensen die zin hebben om eens een lekkere maaltijd te koken, kunnen zich ook opge ven. SOUBURG - Zondag 6 no vember om zeven uur begint in de kerk aan de Kanaal straat in Souburg een oecume nische dienst onder leiding van pastoor Burin. Medewerking verlenen het Moluks zangkoor en een fluit- groep van de Molukse Kerk. Organist is A. van den Akker. Het thema is „De tussenmuur weggebroken". y MIDDELBURG - De dans school Janvier organiseert in, samenwerking met de Stich ting „Welzijn Ouderen" in Middelburg cursussen modern dansen voor ouderen. De cursussen bestaan uit 12 lessen en kosten 60,- per per soon. De plaats waar de cursus wordt gegeven is Burggang 28 te Middelburg. HEINKENSZAND - De werkgroep Jongerenpastoraat Midden-Zeeland houdt voor jongeren tussen de 17 en 24 jaar uit de prarochies Kwa- dendamme, Ovezande, Hein- kenszand en Lewedorp een tiental avonden rondom het thema „Het zal toch wel op trouwen uitdraaien". Binnen het project komen de volgende onderwerpen aan bod: rolgedrag, een echte jon gen, een echt meisje. Kontak ten leggen: wie zet de eerste stap. Kontakten leggen en sex. Hoe zeg je wat je wilt of niet wilt. Kerk en sex. Denken jon gens anders over sex dsan meisjes. De bijeenkomsten zijn we kelijks op maandagavond te beginnen op 16 januari van het volgend jaar. Nadere informa tie kan men inwinnen bij Lia van de Hemel, 01100-23806; Marijke van Lierop, 01100- 12159 en Kees Westerweele, 01100-11601 ('s avonds). GOES - De afdeling Mid den-Zeeland van de NSVH houdt vrijdag in het Infohuis aan de Wijngaardstraat 9 in Goes een praat-soosavond. Het onderwerp dat behan deld wordt is „Hoe ga je om met je relatie". Aanvang 20.30 uur. Peter Mol en Adrie Vermue verwisselden met succes voetbalschoenen voor racetiets 's GRAVENPOLDER/KA- PELLE - Wat de Zeeuwse ren ners betreft heeft het afgelo pen wielerseizoen bewezen dat een jonge generatie op komst is. Naast Antoine Goense, die in ons blad al eerder werd be licht,, richtten we nu de kijker op het duo Peter Mol-Adrie Vermue. Zij acteerden dit jaar bij de nieuwelingen met een ruime voldoende. Zeeuws kampioen Peter Mol uit 's Gravenpolder, die in de provinciale titelstrijd zijn me devluchter Jan Mobach in de spurt klopte kwam tot het vol gende eindresultaat: 38 koer sen gereden en 25 keer bij de eerste tien. Vier keer flitste Mol onder andere als tweede over de streep in een crite rium. Maar ook in het „grote werk" stond hij zijn man (14e in de Flevo Tour en 18e in het nationaal kampioenschap). Bij deze knappe resultaten moet dan worden aangetekend dat de humorist in het nieu welingenkorps zes weken op non-actief was wegens een sleutelbeenbreuk, opgelopen bij een val tijdens de Acht van Chaam. Op 4 september zat Peter echter weer tussen de wielen en vierde een snelle come back. Enkele weken na zijn rentree gaf hij dan ook met zijn clubmakkers van Theo Middelkamp gestalte aan de fraaie tweede plaats die de Zeeuwse vereniging bereikte in het nationaal clubkam pioenschap in Dronten. Mol, die het dit seizoen aar dig bekeek (noem het koersin- zicht) wil dan ook wel kwijt: „Wielrennen leer je met vallen en opstaan en als ik achterom kijk dit jaar mag ik beslist niet mopperen". Peter Mol, leerling 4e klas HAVO aan het Christelijk ly ceum voor Zeeland in Goes be gon zijn wielerloopbaan als 12-iarige bij de jeugdlicentie- houders. Toen hij vijftien werd en bij de nieuwelingen aan de bak moest had hij in middels 25 overwinningen ge pakt. „Als eerste-j aarsnieuweling had ik nogal wat aanpassings moeilijkheden", bekent hij „Zeven keer finishte ik bij de eerste tien. Dit jaar ging het dus aanmerkelijk beter. De in middels zeventien jaar gewor den Mol debuteert in het nieu we seizoen bij de junioren. „Dat wordt een moeilijke op gave", weet hij. „Dat trapje hoger betekent natuurlijk ex tra op de tanden bijten. Maar zonder wilskracht kom je na tuurlijk nergens. Daarom gaan we toch met veel ambitie aan dit karwei beginnen". Zijn vaste trainingsmakker Adrie Vermue uit Kapelle, die in februari zeventien wordt en het nieuwe seizoen ook als ju nior begint is het gloeiend eens met die uitspraak van Mol. „We hebben allebei gekozen voor de wielersport en mogen dus nu geen krimp geven", verklaart Vermue. Evenals Peter Mol is Adrie Vermue eerst een jaar of zes als voet baller actief geweest. Adrie was in die tak van sport als technicus een uitblinker. Niet temin ambieerde hij op den duur meer het fietsen. „Alles goed en wel, maar eerst moet je je typediploma halen", lie ten zijn ouders horen. „Pas dan krijg je een racefiets". Alles gebeurde prompt vol gens afspraak en Adrie begon als jeugdlicentiehouder zonder potten te breken. Maar twee jaar later, toen hij als 15-jari- ge bij de nieuwelingen terecht kwam, was de aanloop daar direct bevredigend. Zeven keer finishte Vermue in 1982 bij de eerste tien. Dit jaar ver liep voor hem opnieuw gun stig. Adrie kon goed tussen de wielen blijven en dank zij zijn vrij rap eindschot eiste hij de Peter Mol (links) en Adrie Vermue gaan 't volgend jaar een stapje hoger proberen. deert Vermue nuchter. En Pe ter Mol knikt instemmend. zege voor zich op in Bergen op Zoom en in De Heen. Hij nam dit seizoen aan 35 koersen deel en eindigde vijftien keer bij de eerste tien. Ook in de klassiekers was Vermue goed op dreef (lie in de Omloop door Tukkerland en 14e in de Omloop van Vo gelwaarde). Ook maakte hij deel uit van het Middelkamp kwartet dat een tweede plaats greep in het Zilveren Molen- toernooi en in het nationaal clubkampioenschap. Adrie Vermue, die de Scho lengemeenschap voor lager beroepsonderwijs „Groot Stel le" in Goes bezoekt en inmid dels is geslaagd voor electro- techniek is nu bezig met theo rievakken op C-niveau. Studie en sport zijn goed te combine ren volgens hem. Zeker voor lopig nu hij de wielersport al leen nog beoefent als vrije tijdsbesteding. Evenals Peter Mol koestert Adrie Vermue nog geen illu sies om eens een hele grote te worden in het métier. „We staan nog pas aan het begin van de weg", conclu- Met dit uitgangspunt voor ogen gaat het beloftevolle Zeeuwse duo straks aan de slag bij de junioren. VLISSINGEN/MIDDELBURG - Een aantal mensen stelt po gingen in het werk om in Zeeland een doedelzakkorps van de grond te krijgen. Het is gebleken dat er van diverse kanten belangstelling voor is en geprobeerd wordt nu deze mensen bij elkaar te krijgen. Gedacht wordt aan leden tussen de twintig en vijfenvijftig jaar. Om een vol ledig korps samen te stellen zijn er twaalf tot vijftien bag- pipespelers nodig, vier diepte- tromspelers, een overslag- tromspeler er» zes snaartrom- spelers. Ookwordt gezocht naar een markante bandlei der. Veel andacht schenkt men ook aan het excerceren, hier voor zal men een beroepsex- cerceur aantrekken. Belang stellenden kunnen zich opge ven bij B. Wheatlev, Schuit- vaartgracht 39 in Vlissingen, C. Flipse Langeviele 16 in Middelburg en G. Timmer mans, Schuitvaartgracijt 9 in Vlissingen.

Scheldebode | 1983 | | pagina 13