Westerschelde niet gevaarlijker dan een andere rivier Inzamelingsaktie Polen in gemeente Borssele VUssingers willen soort vakbond voor werklozen EMM start competitie met veel vertrouwen Bekende Nederlanders introduceren het Green World Projektspel Nieuwe contactman NCOV-Zeeland Cursus REC „schouders onder school" Ledenvergadering van de VARA in Prins van Oranje Tovaal tegen Commando's Paauwe penalty- toernooi sporthal Kapelle Los-Vast-Live in Biggekerke Tentoonstelling Voorlichtingscampagne over reflecterende wielcirkels Walcherse snuffelmarkt SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 19 OKTOBER 1983 KRUININGEN - Jac van Belzen uit Kruiningen verzamelt al 15 jaar alle gegevens die betrekking hebben op scheepsongevallen, in de ruimste zin van het woord, op de Westerschelde. MIDDELBURG Zondag 23 oktober be gint de handbalcompeti tie. De Middelburgse handbalvereniging E.M.M. gaat die in met een nieuw clubgebouw op het sportpark aan de Nassaulaan, betaald en gebouwd door de leden van deze meest succes volle handbalclub in Zeeland. Het eerste team (heren) van E.M.M. is het enige in Zeeland dat tweede divisie handbal speelt, en ook het damesteam speelt op het hoogste niveau (tweede divisie). 315 Jac van Belzen uit Kruiningen in ban van scheepsongelukken DOOR EDDY DE SCHRIJVER „Ach, of je nu postzegels verzamelt of bijvoor beeld foto's over ongelukken op zee in feite blijft dat toch hetzelfde. Als je er niet zelf bij kunt zijn lees je het wel in de krant", vertelt Jac van Belzen. Zijn archieven worden nauwkeurig bijgehouden. Niets gaat aan hem voorbij. Beroepshalve heeft Van Bel zen ook alles met het woelige water te maken. Hij is immers werkzaam bij de Patrouille- dienst van de Verkeersdienst op de Westerschelde en wel op de RHD 87. „Dat is mooi mee genomen. Als er wat gebeurt en je hebt dienst ben je soms wel overal direct bij", legt hij uit. Jac van Belzen is lid van de Vereniging voor Belangstel lenden voor de Sleepvaart (VBS). Vroeger heette de vere niging de Internationale sleepvaart hobbyclub. Het maandblad van hun club draagt de naam Lekko afkom stig van de maritieme term „Let go" hetgeen betekent „gooi de tros los en varen maar". Voor „Lekko" treedt de heer J.A.H Heyliger als coör dinator. Van Belzen heeft in zijn plakboeken ongeveer een 5000 foto's van wrakstukken, sleep boten en gestrande schepen., Het ergste ongeval dat de in woner van Kruiningen zich voor de geest kan halen is dat met de Belgische binnenvaart- tanker Laguna. Vier kinderen en een volwassene kwamen toen om in de buurt van de kerncentrale van Borssele. „Zulke dingen blijven altijd bij je". Maar ook het ongeluk met de Temi IV staat hem nog goed voor de geest. Van Belzen: „Voor de leden van de hobby club heeft dat toch de meeste indruk achtergelaten. Drie mensen kwamen er om op de rede van Vlissingen". Een greep uit de ongelukken op de Westerschelde die in de GOES - Zeeland heeft een nieuwe regionaal contactfunc tionaris voor het midden- en kleinbedrijf. De heer Ruissen is een getogen Zeeuw. De functie van regionaal contactfunctionaris heeft drie kernpunten: acquisitie, orga nisatie en public relations. Het Nederlands Christelijk Onder nemers Verbond (NCOV) be schikt ter ondersteuning en ten behoeve van de leden over een staf van deskundigen op economisch-, juridisch- en planolohgisch gebied. Het NCOV helpt ook niet-leden die in moeilijkheden verkeren. Voor meer informatie kan men terecht bij de heer J. Ruissen, Trumanstede 94-02, 4463 WG Goes, tel. 01100-28321. GOES - Het Regionaal Edu catief Centrum en het Bureau Voorlichting starten na de herfstvakantie met een cur sussen onder het motto „schouders onder de school". De cursus is bedoeld voor ouders die nauw betrokken zijn bij het kleuter- en lager onderwijs. Oudercommissieleden, le den van medezeggingsschaps- raden, bestuursleden en ook ouders zonder speciale functie in de school kunnen om te be ginnen terecht io de cursus „oriëntatie op de schoolwe reld". Wie ëen folder wil, kan bel-1 len of schrijven naar Bureau Vorming, Singelstraat 7, 4461 HZ Goes, tel. 01100-21212 (toe stel 252) of tel. 20913. analen van het archief van Jac van Belzen staan beschreven. •2 september. De Magaretha, 1245 ton. Nederlandse binnen- vaarttanker aan de grond gelo pen bij Everingen (tussen Ell- loutsdijk en Borssele red.). 03 september. Het Cyprio tisch zeeschip City, 7703 brt. vastgelopen op Wielingen- Noord. 05 september. Panamese sleepboot Laga, 764 brt. vastge lopen bij de Sloehaven. 09 september. „Sliedrecht 23" 620 brt. gekapseisd en ge zonken bij Paal. 012 september. Zandzuiger "Holland 24" in moeilijkheden bij Ellewoutsdijk. 015 september, aanvaring vrachtschip Portubide, 1593 brt., aanvaring met Russisch containerschip. 029 september. Belgisch bin nenschip Rocca Pornea, 1034 brt. aan de grond gelopen in de Overloop van Hansweert. In vergelijking met vroeger slaat de balans toch nog naar de positieve kant over wat het aantal ongelukken op de Wes terschelde betreft. „De nauti sche apparatuur is veel beter geworden. De loodsen maken nu meer afspraken met elkaar en vergeet de radarbegelei ding niet. Vandaar dat je veel minder hoort over ongelukken bij het Nauw van Bath", ven tileert Van Belzen. Op zaterdag 29 oktober kan iedereen in zaal Thalia te Hansweert terecht. Dan wordt een maritieme tentoonstelling gehouden. Dit alles op uitnodi ging van de firma Polderman. Vanaf 11.00 uur zijn er dia- en videopresentaties te zien, fo to's over de ongelukken op de Westerschelde, modellen van sleepboten, er is een ruilbeurs met een shop en het boek van C. Heykoop, zie Nieuwsblad vorige week, wordt gepresen teerd. Burgemeester Boer opent de tentoonstelling. Vrijdag 28 oktober bezoeken de leerlingen van de vijfde en zesde klas van de openbare school De Eendracht en de ka-' tholieke lagere school uit Rei- merswaal de expositie in zaal Thalia. „We proberen op deze manier wat aan de weg te tim meren in Zeeland. Het water •en de Zeeuw horen bij el kaar...", besluit Van Belzen. DEN HAAG - De Staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat drs. J.F. Scherpenhuizen heeft in 't hoofdkantoor van de ANWB in Den Haag het startsein gegeven voor de landelijke voorlich tingscampagne voor reflecterende wielcirkels. Op alle 48 ANWB-kantoren in ons land wordt vanaf vandaag voorlichting gegeven over goede vormen van zijreflectie voor fietsen. Sinds 1976 houdt de ANWB zich bezig met het beter zicht baar maken van de fiets in het donker. Dit heeft in het verle den al de reflecterende trap pers en de rode achterreflector opgeleverd. Nu verdienen de reflecterende wielen de aan dacht. Er zijn drie goede mogelijk heden op de markt. De reflec terende velg, vooral belang rijk op nieuwe fietsen, en de al bekende reflecterende band, interessant op nieuwe fietsen of bij vervanging van de ban den. Voor bestaande fietsen met nog goede banden is er nu een reflecterende wielstrip die tussen de spaken gevlochten moet worden. Al deze voorzie ningen zorgen ervoor dat een fiets er in het donker ook als fiets uitziet. Op alle ANWB-kantoren zijn de reflecterende voorzie ningen te zien en ligt een fol der klaar, die duidelijk maakt waarom zijreflectie zo belang rijk is en hoe het werkt. Bo vendien is er een marktover- zicht verkrijgbaar waarin op genomen alle fietsen die stan daard van reflecterende vel gen of banden zijn voorzien; alle los verkrijgbaar reflecte rende banden; de los verkrijg bare reflecterende wielstrip. GOES - De VARA houdt op 24 oktober in de Prins van Oranje te Goes haar najaars ledenvergadering. De aanvang is 20.00 uur. Iedereen die lid is van deze omroep en de tien cruMpn IwIpti tï in wplknm HEINKENSZAND - De ge meente Borssele zal zaterdag opnieuw in het teken staan van Polen. Dank zij de „gewel dige" inzet van de contactper soon in alle dorpen kan er op die datum weer daadwerke lijk hulp worden geboden aan de nog steeds noodlijdende Poolse bevolking. Eind juli van dit jaar bracht de Poolse deken uit Mirosla- wiec (West-Polen) een bezoek aan de gemeente Borssele om de bevolking te bedanken voor alles wat tot dan toe voor „zijn" streek was gedaan. Mgr. Modlinski vertelde bij die ge legenheid dat er nog altijd een grote behoefte bestaat aan kleding en schoeisel. Vandaar dat bij de inzame ling van zaterdag de nadruk op deze artikelen zal liggen. Ook geld is uiteraard van har te welkom; daarvan zullen •voor de kliniek in Miroslawiec vitaminepreparaten worden gekocht. Vanaf 9 uur gaan medewer kers in alle kernen op pad om de spullen en het geld in te za melen. (In Hoedekenskerke vindt de aktie pas op maan dagmiddag 24 oktober plaats). Mensen die niet thuis zijn kunnen hun zakken met kle ding buiten laten staan zodat de medewerkers dit toch nog mee kunnen nemen. Geld kan gestort worden op rekeningnummers: Rabobank Heinkenszand nr. 34.60.25.230 of girorekening 139.69, even eens van de Rabobank. Als de aktie slaagt zal in november weer een transport naar Mi roslawiec vertrekken zodat de toch al stevige band tussen de ze gemeente en Borsele nog steviger kan worden. Een ieder die nog met vra gen zit over de aktie of de uit voering kan te allen tijde con tact opnemen met de coördi nator Wim Hoogerdijk uit Heinkenszand (tel. 01106-2763). Zaterdag zal opnieuw kunnen blijken dat mgr. Modlinski ge lijk had toen hij over de Ne derlanders zei: „Zo leer je hen kennen; niet aan hun woor den, maar aan hun daden!" VLISSINGEN - „Wie werkloos is, krijgt te maken met een groot aantal instanties, zoals het Gewestelijk Arbeids Bureau, de Sociale Dienst en de bedrijfsvereniging, maar ook met instel lingen die voor werklozen in de weer zijn, zoals het VJV en de club- en buurthuizen. Het is dus niet zo dat er niets voor werklo zen wordt gedaan, maar dit alles gebeurt te weinig in overleg met de werklozen zelf". Aan het woord is Herman Geeraert. Hij treft samen met Kees Corbijn voorbereidingen voor de oprich ting van een Vlissings Werklozen Overleg, een soort vakbond voor werklozen. Herman en Kees zijn al meer dan een jaar zonder werk. Kees: „Het is de bedoeling dat het werklozenoverleg het beleid van de instanties waar je als werkloze mee te maken krijgt gaat toetsen en zonodig acties kan ondernemen om dit beleid beter af te stemmen op de wensen van de werklozen. Een soort vakbond voor werk lozen dus. Om te onderzoeken of de werkloze het nut van een Vlissings Werklozen Overleg inzien, houden we van maan dag 24 tot en met vrijdag 28 oktober een enquête, die te vens een eerste inventarisatie is van de wensen van de werk lozen". Het idee van dit werklozen- overleg is ontstaan tijdens een discussie-avond over werk loosheid in de Piek enige maanden geleden. Direct daarna zijn een aantal mensen verder gegaan met de voorbe reidingen voor dit overleg. „De enquête houden we in de hal van het stadhuis in Vlissingen", verklaart Kees. „We proberen daar de mensen op te vangen, die van de Socia le Dienst komen. We hebben een aantal vragen op papier gezet en we willen desgewenst ook een mondelinge toelich ting geven. Het is de bedoeling ongeveer tweehonderdvijftig mensen te ondervragen, tien procent van de Vlissingse werklozen. Dat is volgens ons echt wel het minimum om een goede indruk te krijgen. Voor lopig zijn we nog maar met GOES - Morgen, donderdag, wordt op de luchthaven van Schiphol om 14.00 uur het Green World Projektspel voor de Vereniging Wereldkinde ren door bekende Nederlan ders geïntroduceerd. Jos Brink, Jan Blaaser, Anton Geesink, Gerrie Knetemann, Jesper Olsen, Dick Passchier etc. spelen dit spel met kinde ren uit de derde wereld. De netto-opbrengst van f 10.oer snol kom* pn«=>gp aan de Vereniging Wereldkin deren. Een organisatie die kin deren in nood in de derde we reld een leefbaar bestaan wil bieden. Het spel heeft een sterk educatief karakter en kost f 29,50. Dan moeten nog wel de verzendkosten betaals worden zijnde vijf gulden. Voor meer informatie kan men terecht bij de Vereniging Wereldkinderen, Postbus 40047, 1009 BA Amsterdam, tel. non_04fV7O(; twee man om dit werk te doen; er kunnen zich dus nog meer werklozen aanmelden om mee te helpen". De eerste vraag op het en quêteformulier is of men be kend is met de activiteiten, werkgroepen, instellingen en instnaties die er al voor de werklozen zijn en meteen daarachter komt de vraag welke activiteiten ze zelf zou den wensen en of ze daar dan ook zelf actief aan mee zouden willen werken. „Nu is het vaak nog zo, dat er van alles voor werklozen wordt georganiseerd; muziek- middagen, cursussen en der- ge';jke en dat men dan maar afwacht of er belangstelling voor is", meent Herman. „Wij hebben beslist niets tegen deze activiteiten, we vinden ze zelfs heel goed, maar de wereld wordt wel op z'n kop gezet. Je moet eerst kijken wat de men sen willen en daar dan wat aan gaan doen". Een andere vraag op het en quêteformulier is of men klachten heeft over instanties zoals de Sociale Dienst, het G.A.K. en dergelijke en hoe men vindt dat deze beter kun nen werken. Kees: „Dat zou toch ook één van de taken zijn van het werklozenoverleg. De situatie van de werklozen ver beteren. Opkomen voor hun belangen. De overheid, de so ciale diensten en de gemeenten zijn er nu vaak nog niet op in gesteld om vanaf het prilste begin de werklozen te betrek ken bij allerlei initiatieven, terwijl het toch juist om hen gaat". Om namens de werklozen te kunnen optreden, is het wel de bedoeling dat ten minste vijf tig mensen zich bij het overleg aansluiten. Zij moeten bereid zijn ongeveer twee keer per jaar een vragenlijst in te vul len, zodat de noden en wensen van werklozen steeds bij het werklozenoverleg bekend zijn. „Als we minder positieve re acties krijgen op dit initiatief heeft het geen zin om verder te gaan. Dan is het voor ons wel duidelijk dat er geen behoefte bestaat aan een gezamenlijke aanpak. Wie mee wil helpen met en quêteren, kan contact opne men met Kees en Herman. Zij zijn 's middags te bereiken in buurthuis de Paraplu, telefoon 01184-65433. Wie tijdens de week van 24 tot 28 oktober niet in het stadhuis komt, kan de vragenlijst ook bij hen aan vragen. GOES - Zondag speelt rug- byvereniging Tovaal tegen RCC uit Roosendaal. Vorig jaar leed Tovaal een neder laag na een vinnig duel. De aanvang is 14.30 uur en de wedstrijd wordt gespeeld op sportpark Het Schenge in Goes. Om 13.00 uur speelt To vaal 2 een voorwedstrijd tegen MIDDELBURG - Zaterdag 22 oktober wordt voor de zestiende keer de Walcherse Snuffelmarkt gehouden. De markt is dit keer weer in de veilinghallen in Middelburg en alle kramen zijn weer bezet. Naast de kramen met rommel, curiosa, antiek, kleding en der gelijke, wordt de markt opgefleurd door de aanwezigheid van het Veronica Promotion Team. De markt is geopend van negen tot vijf uur. KAPELLE - Op zaterdag 22 oktober houdt de recreatie sportvereniging „De fciezen- trappers,, uit Kapelle-Bieze- linge voor de vierde maal haar befaamde Paauwe Penalty Zaalvoetbaltoernooi om de Paauwe wisseltrofee. Het bijzondere aan dit toer nooi is, dat ieder team behalve de wedstrijden ook nog door iedere speler een strafschop dient te laten nemen, die in de uitslag wordt meegeteld. Het te kloppen team is het B-team van René Paauwe van de Biezentrappers, die al twee keer winnaar werd en derhal ve definitief in het bezit kan komen van de wisseltrofee. De tegenstanders zijn: twee teams van de Biezentrappers, het team vna Paauwe Meubel Goes/Yerseke, Jacobs Auto matiek (met toptalent Theo) Goes, supportersclub Vrien den van Feyenoord, Kombina- tie Bergen op Zoom en Garage Tramper 's Gravenpolder/ Goes. Er wordt gespeeld van 15.00 tot 23.00 uur. Elk team speelt 17 minuten 12 minuten voor de wedstrijd en 5 minuten voor de straf schoppen. De entree in de Sporthal Groene Woud te Ka pelle is gratis. BIGGEKERKE - De NCRV komt met haar Los-Vast-Live show naar Biggekerke. Op za terdag 12 november is men te gast in Ontspanningscentrum De Kaasboer. Het betreft een rechtstreeks radio-uitzending. Eerder zond de NCRV al een dergelijke show uit vanuit Sas van Gent Het herenteam gaat dit sei zoen zelfs als één van de favo rieten voor promotie van start, meldt trainer Cees de Ridder. „Vorig jaar werden we twee de. Lukt dat dit jaar ook, dan gaan we over naar de eerste divisie, want dit jaar gaan de eerste twee over". E.M.M. pakt de zaken goed aan. Het eerste team heeft al een trainingsweekeind achter de rug in België en bereidt zich serieus voor op de compe titie. Behalve trainer-coach Cees de Ridder bestaat het be geleidingsteam uit een fysio therapeut en een sportmas- seuze. Daarnaast is er nog een manager die zich met allerlei organisatorische zaken bezig houdt. „We denken dat we zo wel redelijk professioneel opere ren. Maar het doel is ook in de eerste divisie te komen", is de verklaring van de Ridder. Het tweede herenteam speelt ook nog rijkelijk hoog: derde divisie, vorig jaar geëin digd op de tweede plaats, dus er is kans op promotie. Vor de dames zijn de compe titieverwachtingen een stuk somberder. Trainer-coach Luysterburg ziet om verschil lende redenen een zware strijd tegemoet. Het doel: bemachti gen van een plaats in de mid denmoot. De competitie wordt, volgens Luysterburg, zwaar door de komst van twee ploe gen uit de eerste divisie, Actief Rotterdam en HVS; het verlies van speelster Marianne Hou tepen en dus de aanvuling met een nieuwe; een nieuwe trai ner-coach en een nieuwe be geleider wat gewenningspro- blemen met zich mee zal bren gen. Zondag 23 oktober spelen de dames van E.M.M. hun eerste competitiewedstrijd in de sporthal aan de Nassaulaan. Het is steeds zo dat de thuis wedstrijd van de dames 1 ge paard gaan met de thuiswed strijden van de heren 1 en 2, zodat aanstaande zondagmid dag een spannende handbal middag kan worden. BYfiMr» Dni-ndw (witte hemd zwarte brnek) ?vtt> r*W iti

Scheldebode | 1983 | | pagina 15