Lei Molin opent Vlissingse expositiereeks in Bellamy 19 Iguana wil gaan kweken met Zuidamerikaanse reuzenslang Pianoconcert Japanse in Vestzaktheater WURGSLANG UNIEKE AANWINST 3SS?& Blue Moon Modes werkt na opknapbeurt met eigen ontwerpsters WlMlU* Bekende Engelse brassband te gast in Oostkapelle HET DERDE PEDAAL erna meren Vredesdienst FIOM in eigen pand Loterij op dierendag werd succes De ijscoupe van Nooijens Fiona won reis naar Amerika MET ÉÉN ZONNESTRAALTJE H VERWARMD TERRAS, ÓÓK IN DE WINTER WEST-BRABANT KOERIER VAN WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 305 ffilmi "ssa" VLISSINGEN - Zaterdag 15 oktober begint de Cuturele Raad Vlissingen weer met een serie van zes tentoonstellingen van he- debdaagse beeldende kunst. Evenals voorgaande jaren zullen de tentoonstellingen plaatsvinden in de grote zaal van het Stedelijk Museum te Vlissingen, waar de ruimte voor deze periode inge doopt is in Bellamy 19. De tentoosntellingen worden mogelijk gemaakt door een bijdrage van de gemeente en incidenteel van de provincie. Het belangrijkste gedeelte van het werk wordt echter gerealiseerd door een Programmeringscommissie die uit vrijwilligers bestaat en atelierbezoeken aflegt in Nederlang, België en Duitsland, tentoonstellingsmateriaal vervoert, ten toonstellingen inricht, enzovoorts. Zaterdag 15 oktober aanstaande om 15.00 uut is de eer aan Lei Molin (Berg en Terblijt, 1927), op dit moment woonachtig aan de haven in IJmuiden, om deze reeks van tentoonsellingen te ope nen. Het heeft de Programme ringscommissie moeite gekost deze kunstenaar naar Vlissin- ;n te halen. Van expositie- Irang loopt deze kunstenaar niet over. Toen de commissie in het sormachtige voorjaar van 1983 bij hem aanbelde, was twee cfegen tevoren het dak van zijn inmens groot atelier afge- vaaid. Begrijpelijk is dat na a'n voorval je humeur al be reden peil kan dalen. Het feit (at de commissie uit Vlissin- jen kwam en vertrouwd was net zowel de genoegens als •ngenoegens van storm en rater, stemden hem gunsti- jer. Zijn werk blinkt uit in so- ferheid en om de krachtige, {rote collages van papier en /erf (sommigen wel van 3 me ier) geheel te doorvoelen, is een bezoek aan zijn atelier plaats aan te raden. De the ma's die hij uitwerkt, hebben betrekking op het gedoe in de haven van IJmuiden en rond om zijn atelier. Dit blijkt uit de collages: het essey van een dichter-zeeman/ baken/staan de wand. Hij maakt er ab stract werk van in voorname lijk de kleuren zwart, grijs en wit. Midden tussen het lawaai en de uitstoot van de klein-in- dustrie, tussen vissersboten en hun bemanning, tussen hopen staal en oude banden en onder donderend geweld van de Noordzee werkt Molin. Wat trekt een beeldend kunstenaar uit „Limburgs groen eiken hout" naar deze plaats? Zoals hij zelf zegt, de sterke behoefte aan ruimte en transparantie. Al sinds zijn debuut bij de Maastrichtse kunsthandel Jong Bergen in '51 heeft hij diverse prijzen gewonnen, waaronder de koninklijke subsidie '56 en '57. Hoewel de kunstcriticus Charles Wntinck hem als snel tot de tien beste kunstschilders van het land rekende, heeft Molin altijd een gezonde achterdocht gekoes terd tegen een dergelijke maatschappelijke erkenning. Wanneer je je aan deze erken ning overgeeft, kom je te ge makkelijk in de sfeer van pro duceren en laat de uitdaging en de worsteling rond het werk na, vindt Molin. OOSTKAPELLE - De brassband Crescendo uit Oost kapelle ontvangt vrijdag 14 oktober de brassband „The Aldbourne Band" uit Engeland. De gastmuzikanten zul len een weekend lang in Oostkapelle vertoeven op uitno diging van Crescendo in verband met het 85-jarig jubi leum van deze vereniging. The Aid Bourne Band bracht in 1982 haar eerste bezoek aan Nederland en was toen ook te gast bij Crescendo. Door de goede contacten met de bandle den en de waardering voor hun muzikale prestaties heeft men besloten de En gelse band wederom uit te nodigen. Het programma voor het jubileum-weekend ziet er als volgt uit: Vrijdag 14 oktober ontvangst van de Aid Bourne Band door de leden van de Brassband Crescendo in het cultureel centrum „De Halve Maan" in Oostkapelle. Het 51 per sonen tellende gezelschap zal daar een broodmaaltijd nuttigen. Aansluitend ge nerale repetitie. Zaterdag: officiële ont vangst door het gemeente bestuur van Domburg en om halfelf gezamenlijk concert. Met een optreden voor de pauze door de gast- band, gevolgd door een kort concert door de jeugd- band van 'Crescendo. Tot slot een gezamenlijk optre den van de Aldbourne Band en Crescendo die een in hoofdzaak populair pro gramma ten gehore zullen brengen. Met solistische medewerking van Rene Passenier die op Eupho nium begeleid door de Ald bourne band het technisch zeer moeilijk werk Carna val de Venice van Arban ten gehore zal brengen. Zondagmorgen geeft de gastband een koffieconcert in het CNV gebouw te Oostkapelle. VLISSINGEN - Een jazz- en geïmproviseerde muziekpro gramma en één historische c.q. actueel concertprogramma zijn met ingang van oktober maandelijks te beluisteren in het Vlissingse Vèstzaktheater. De piano staat in het middel punt, de concertserie heet dan ook Het derde pedaal. De Ja panse pianiste Aki Takahashi is de eerste die de grote Stein- way zal bespelen. Zondag 16 oktober om halfvijf begint zij aan het concert dat twee in stijl zeer uiteenlopende wer ken omvat. Mists van Iannis Xenakis (1980) is een korte maar zeer krachtige composi tie. Triadic Memories (1980) van Morton Feldman is onge woon lang en heel zacht. Feld man schreef de compositie voor Aki Takahashi, in Ame rika en Japan een begrip, in Europa een begrip aan het worden. Aki vestigde haar naam door de fascinerende manier waarop zij de eigen tijdse muziek uitvoert. Drie jaar geleden trad ze voor het eerst op in Nederland, in de IJsbreker in Amsterdam. De toegangsprijzen zijn 7,50.- CJP en Pas 65 5,-. Organisatie Uit In Vlissingen. OOSTKAPELLE - Dit jaar, om precies te zijn op 21 okto ber, bestaat de Brassband Crescendo uit Oostkapelle vijfentachtig jaar. Het werd onder meer gevierd met het bezoek van een bekende En gelse brassband. Crescendo was in allerijl opgericht, om de Kroningsfeesten (van Ko ningin Wilhelmina) in 1898 op te kunnen luisteren. Om de benodigde instru menten te kunnen kopen, werd met een lijst rondgegaan door het dorp. Ook moesten de leden tien cent contributie be talen per week en waren er een aantal begunstigers, die een gulden per jaar bijdroe gen. De instrumenten werden gekocht en de repetities be gonnen in een schoollokaal. De school werd in 1940 verbouwd tot verenigingsgebouw en hierin repeteerde men totdat het nieuwe Ontmoetingscen trum de Halve Maan in Oost kapelle geopend werd. De uniformen waren in de begintijd erg goedkoop, omdat ze slechts bestonden uit een klein petje met een zilveren bandje. Verder droeg men de eigen kleding, de een een boe renpak, de ander zijn trouw pak. De vereniging had in de loop der jaren wel met de no dige moeilijkheden te kampen, een aantal keren werd zelfs het voortbestaan bedreigd. De eerste keer was dit het geval in 1911. Door de lange werktijden in die jaren, wer den de repetities zeer slecht bezocht. De mensen werkten meestal tot halfacht en dan was het al gauw negen uur, voor ze op de repetitie kwa men. In 1914 ging het weer mis, omdat de mobilisatie uit brak en veel leden in militaire dienst moesten. Men besloot de repetities voorlopig maar stil te leggen. In 1919 begonnen de repetities weer onder leiding van de heer Abrahamse. De opkomst was er echter zo slecht, dat men na twee jaar besloot te stoppen. Op 21 januari 1936 besloot men de vereniging weer nieuw leven in te blazen en de heer De Graaf uit Middelburg ging dirigeren. Er werd een bazar gehouden om nieuwe instru menten te kunnen kopen. Zo'n dertig actieve leden studeerde ijverig nieuwe muziekstukken in. De mobilisatie in 1939 gooi de opnieuw roet in het eten en weer werd besloten de vereni ging stil te leggen. Deze keer was het echter maar voor een kor,te periode, want in januari 1940 werd de draad weer opge pakt, nu onder leiding van de heer Broerse uit Serooskerke. Het uitbreken van de oorlog in mei dat jaar was dit keer de oorzaak van het opnieuw stil- VLISSINGEN - Het rep tielenhuis Iguana in Vlis singen wordt nog steeds uitgebreid met nieuwe die ren. De nieuwste aanwinst is wel een bijzonder in drukwekkend beest, name lijk een Anaconda slang van ruim vier meter zeven- urgslangen leven normaal in Zuid-Amerika en behoren tot de reuzens langen. Het zijn zowel de dikste als de krachtigste en zwaarste slangen ter we reld. Ze voeden zich met andere slangen, schildpad den, kaaimannen en ande re krokodilachtig en. Erg kieskeurig zijn ze overigens niet, want ook zoogdieren, gevogelte en vis staan op hun menu. „In dierentuinen en slan genhuizen ziet men deze soorten nog niet zo veel", vertelt Ad Bom. „Ze zijn namelijk in gevangen schap moeilijk aan het eten te krijgen. We hebben deze Anaconda gekocht in Duitsland, ook in een slan genhuis. Het is een vrouwtje, een mannetjesa naconda hadden we al wel, en willen dan ook met deze dieren gaan kweken. Voor lopig houden we ze nog apart, omdat het mannetje ziek geweest is, een ziekte die besmettelijk is voor an dere slangen, en we even willen wachten tot het dier weer volkomen genezen is". Het vrouwtje is nu zo'n jaar of tien oud. Dit soort slangen kan vijftig tot ze ventig jaar oud worden. Ze is nog in de groei, met haar gewicht van vijfendertig kilo is ze nog maar aan de lichte kant, dat kan name lijk oplopen tot ongeveer tweehonderdvijfenzeventig kilo. De slangensoort kan tot tien meter lang worden, FOTO: COR SCHUILWERVE maar dergelijke exempla ren zijn nog niet levend ge vonden. We zijn erg blij met deze slang", vertelt Ad nog. „Voorlopig zijn we het eni ge slangenhuis in de Bene lux, dat dergelijke slangen in de verzameling heeft, echt iets unieks dus. Tot nu toe heeft de slang nog niet gegeten, maar dat is nieti bijzonders, het is voor deze soorten normaal, dat ze een keer per tien dagen eten en ze hebben altijd een lange periode nodig om aan een nieuwe omgeving te wen nen mui" ii iiiimiiiiiiiiiiiiiiimmimiiiiimmimiimmii? MIDDELBURG - Ih de Doopgezinde kerk aan de Lan ge Noordstraat in Middelburg wordt zondag 16 oktober de maandelijkse vredesgebeds- dienst gehouden. Voorganger is ditmaal Ds. Postema. De dienst begint om 19.30 uur. „Wij wordebn niet verdedigd, maar bedreigd door de voortgaande kernbe wapening. Wapens eten het voedsel op waar hongerenden recht op hebben. Daarom is een demonstratie tegen dit on heil en dit onrecht een teken van hoop". Dat is het teken waarin deze dienst staat. Na afloop is er een nabespreking in de consistorie van de kerk. MIDDELBURG - Per 1 ok tober 1983 heeft FIOM-Zee- land een andere kantoorruim te betrokken. De stichting ver huisde van Loskade 17 naar Varkensmarkt 1 in Middel burg. Bijzonder aan de nieuwe be huizing is dat FIOM nu over een eigen groepsruimte be schikt, wat voor de uitvoering van het werk een flinke ver betering inhoudt. Bovendien is het nieuw voor FIOM om een „eigen" pand te behuizen, waar zij voorheen steeds bij andere instellingen onderhuurde. Ook in dit pand kan men te recht tijdens de gebruikelijke kantoortijden, maandag t/m vrijdag 's morgens van 9.00 tot 12.30 uur, maandag-, dinsdag en donderdagmiddag van halftwee tot halfvier. Het telefoonnummer blijft ongewijzigd 01180-27311. VLISSINGEN - Begin deze maand werd de trekking ge houden van de loterij die het Vlissings dierenasiel aan de Langeleenweg op werelddie rendag heeft gehouden. Het asiel werd die dag druk be zocht, wat onder meer mag blijken uit de zes katten die op dierendag een nieuw tehuis vonden. De uitslag van de loterij is als volgt (het eerste nummer is de eerste prijs, het tweede de tweede, enzovoorts): 2611, 1895, 4269, 2429, 3306, 2812, 1430, 4870, 0066. 2845, 774, 3187, 1021, 4325, 1626. De prijswinnaars kunnen hun prijzen tussen halftien en twaalf en twee en vijf afhalen hot ooiol leggen van de muziekvereni ging. In 1945 begon men weer met de repetities. De moeilijkheid was toen het vinden van een geschikte dirigent. Die wissel den elkaar in kort tempo af. In mei 1950 kwam er eindelijk een dirigent die het wat langer volhield: Piet Wisse. VLISSINGEN - Antoinette Akkermans van Blue Moon Modes aan het Bellamypark 34 in Vlissingen heeft ha,ar zaak eigenhan dig opgeknapt. Vanaf het voorjaar is ze daarmee in de weer ge weest. Met de nieuwe aankleding is Antoinette ook gaan werken met eigen mode-ontwerpsters. Return of the Jedi speelt zich voor het grootste deel af in de onderwereld van het heelal, op de planeet Tatooine. Daar wordt Han Salo gevan gen gehouden door een afsto telijk wezen Jabba the Hutt. De bevrijding van Han geeft een verbeten strijd, maar is slechts het voorspel tot het werkelijke gevecht tussen de Rebellen en The Empire en de grote machtsstrijd tussen Luke, de laitste,.der Jedi's en de zwartgëklede en gemasker de Darth Vader. Alhambra 1, donderdag, vrijdag, maandag en dinsdag acht uur, zaterdag en zondag zeven uur en halftien. Crazy Baby. Porno. Alhambra 1, vrijdagnacht elf uur. Achttien jaar. Heidi, een Nederlands ge sproken kinderfilm. Alhambra 1, zondag- tot en met woensdagmiddag twee uur. Alle leeftijden. Flash Dance, de film over een meisje dat bezeten is van dansen. Ze woont in een voor malig pakhuis waar ze alle ruimte heeft om eindeloos haar dansen te oefenen en voorzichtig de eerste danspas sen voor het klassiek ballet zet. Om rond te komen werkt ze 's morgens als lasser, 's Middags danst ze in een res taurant. Aangespoord door haar vriendin Hanna, een re vuedanseres uit een ver verle den, vraagt ze een auditie aan bij een balletacademie. Alhambra 2, donderdag, vrijdag en maandag tot en met woensdag acht uur, zaterdag zeven uur en halftien, zondag twee, zeven uur en halftien. De draken van Bruce Lee. Karate. Alhambra 2, vrijdagnacht elf uur. Tell me a riddle. In het re gie-debuut van de actrice Lee Grant zien we Melvyn Douglas als gepensionerde be hanger met zijn voruw Lila Kedrova. Na een huwelijk van 47 jaar vinden zij het moeilijk om nog riaar elkaar te luiste ren en het besluit van de man om hun huis te verkopen en in een bejaardenhuis te trekken maakt de relatie nog moeiza mer. Op aandrang van familie gaan zij tenslotte op reis naar San Francisco voor een bezoek aan kinderen en kleinkinde ren. De kennismaking met hun kleindochter Jeannie en het goede contact, dat zij met haar krijgen, geeft een nieuwe draai aan hun leven en hun huwelijk. Alhambra 1, woensdag (15 oktober) acht uur. Organisatie ZVU. Le pont de nord is het. ver haal van het meisje Baptiste die belangstelling heeft voor de vele gebeeldhouwde leeu wen in Par.js en voor een paar mannen die omzichtig met een motorfiets omgaan. Ze sluit vriendschap met Marie die ze wil beschermen, vooral tegen de mannen. Als ze een tas van een vriend van Marie inpik ken, komen ze terecht in de wereld waarin terroristische aanslagen worden beraamd. Regisseur Jaques Rivete maakte er een film van vol verrassingen, valkuilen en dubbelzinnigheden. Midgard Middelburg, zondag halfnegen. De Piek Vlissingen, maandag negen uur. Organisa tie Fi lm ei -ren it Het gevolg is dat vruwen van twintig tot vijftig er kle ding kunnen kiezen met het stempel exclusief. Ze kunnen er zeker van zijn dat niet tien tallen andere vrouwen ook met dezelfde kleding lopen. De ontwerpsters zijn Rina van der Aa en Dina Blauw. De col lectie voor komende winter van Rina bestaat uit zuivere zijde en dan gaat het om zowel pakken als blouses. Dina Blauw maakt haar exclusieve kleding uit wol en zijde. Om kleding en sieraden met el kaar in overeenstemming te brengen, heeft Antoinette con tact gezocht met een edelsmid die de zilveren en gouden sie raden voor Blue Moon Modes zal maken. Van de betere lo pen modellen kleding zal een aantal in confectie worden ge maakt wat de prijs er natuur lijk lager op maakt. MIDDELBURG - De medewerkers van de Scheldebode wer den vorige week verrast met een enorme ijscoupe, gemaakt door een lid van de IJsfrica, de Unie van IJsbereiders en Cafetaria houders in Nederland. De Unie heeft onder de ijsbereiders een wedstrijd uitgeschreven om het „zelfmaakijs" onder de aan dacht van het publiek te brengen. Overigens raakt dit verse ijs weer steeds meer in trek. In heel Nederland werden in dat kader enorme ijscoupes aan redacties van regionale bladen aangeboden. De ongeveer an derhalve kilo zware en met vruchten versierde coupe liet zich goed smaken. Maker was de heer Nooijens van het Middelburgse frituur- en ijsbedrijf Succes in de Rentmeesterlaan. Hij doet in elk geval mee aan de voorron den van de wedstrijd. Of hij de finale op maandag 9 januari 1984 in de RAI in Amsterdam zal halen, moet nog worden afgewacht. MIDDELBURG - Dc twaalfjarige Fiona Dielissen uit Borssele kreeg vorige week in de Middelburgse speelgoed zaak Efano aan de Segeer- straat de vliegticket voor Amerika aangeboden, de eer ste prijs in een wedstrijd mo delbouwen van de Duitse fa brikant Reveil Plastics GmbH. Fiona is inmiddels met haai vader al in de Verenigde Sta ten waar ze onder meer een bezoek zal brengen aan Dis neyland, Cape Kennedy en verschillende natuurreserva ten. ADVERTENTIE Met een van VERANDALUX investeert u op ver antwoorde wijze aan uw woning. Eén zonnestraaltje is voldoende om behaaglijk "buiten" te zit ten, vier seizoenen lang Bovendien is zo'n veran da volledig lichtdoorla- tend en fungeert als een prima isolatiebuffer Uitvoering in aluminium en hardhout Alles op maat ge maakt. Vak werk en paswerk dus! Nooit meer gesjouw met uw dure tuinmeu belen. Bovendien geen betaling vooraf maar né aflevering. Wilt u meer weten over veranda's en pergola's van VERANDALUX? Bel of stuur de ant woordcoupon van daag nog op Vertel mij vrijblijvend alles over lenasoverdekking naam: I adres woonplaats: postkode tel In gesloten envelop zenden aan: j G/erandalux BV, Postbus 3. 4453 ZG s Heerenhoek 37J VERANDALUX BV, Heinkenszandseweg 22, Postbus 3, 4453 ZG 's Heerenhoek, 01105-1992.

Scheldebode | 1983 | | pagina 5