Israeldag in Middelburg De denkbeeldige dood van een veertiger Vaste melkprijs is Jac. Hermans doorn in vlees Stedelijk Museum besteedt aandacht aan ontwikkeling woonhuis in Vlissingen Bijeenkomst over verbetering Het Fort aart activiteiten Het Buut geeft ruchtbaarheid Jongeren en alcohol is thema van een studiedag BLIJSPEL ZEEUWSE KOMEDIE Toenemende belangstelling voor vredesdemonstratie Gyminstuif K.M.S.-loop Vrede voor Trui De Paraplu Disco Sleepvaartliefhebbers bijeen Carillon Concert in jeugdkelder SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 12 OKTOBER 1983 313 VLISSINGEN - Tot 30 december is in het Stedelijk Museum te Vlissingen een tentoonstelling te zien over de ontwikkeling van het woonhuis in elf eeuwen met als titel „Wonen in Vlissingen". De expositie geeft geen volledig overzicht van het wonen in Vlis singen. Wel is geprobeerd om in grote lijnen de ontwikkeling van het woonhuis en de ruimte rondom dat huis weer te geven. De tentoonstelling toont dus tevens een stukje geschiedenis van Vlissingen. Het is de bedoeling dat na 30 december ook de scholen met deze tentoonstelling gaan werken. Er zal een reizende ten toonstelling van gemaakt worden die wordt uitgeleend aan de scholen. De expositie omvat veertig panelen, onderverdeeld in ze ven tijdsperioden van het jaar 900 tot de eerste helft van de twin tigste eeuw. Elke tijdsperiode belicht vijf aspecten van het wonen, te weten: de architectuurontwikkeling, de ontwikkeling in de constructie, de indeling en het interieur van het huis, de stedebouwkundige ontwikkeling van Vlissingen en enkele aspecten over de bewo ners van de woningen. De tentoonstelling is ontstaan dank zij een samenwerkingsver band van de gemeentelijke archiefdienst Vlissingen, Secu Zee land, Ronald den Broeder, het Stedelijk Museum Vlissingen en de werkgroepen lokale geschiedenis Vlissingen en Kleine Monu menten Vlissingen. MIDDELBURG - In Mid delburg, in de foyer van de Stadsschouwburg, wordt op woensdag 19 oktober voor de eerste keer in Zeeland een ma nifestatie gehouden die de hele dag duurt en volledig in het teken staat van producten uit Israël. Van 10.00 uur is iedereen in de gelegenheid te komen kij- MIDDELBURG - Het is de komende herfstvakantie voor de vijfde maal dat de Middel burgse Turn Vereniging (MTV 69) een gymnastiekinstuif houdt voor de Middelburgse lagere schooljeugd. Dinsdag 18 oktober kunnen de kinderen van een tot vier in de sporthal De Kruitmolen aan de Kruitmolenlaan te recht. De toegangsprijs is een gulden vijfentwintig. VLISSINGEN - Zaterdag 15 oktober houdt Zeeland Sport haar veertiende K.M.S.-pres- tatieloop over drie, vijf en zes en een halve kilometer. Inschrijven is mogelijk van af halfdrie op het parkeerter rein in het Nollebos. De in- schrijvingskosten bedragen drie gulden. De start is om kwart voor vier op de oprit naar de Boulevard. Alle deel nemers ontvangen een herin neringsvaantje. ken naar een unieke verzame ling van Israïische producten. De entree is gratis. Daarnaast kan men allerlei producten proeven. Onder an dere kan men er zien wijnen, likeuren, vruchten, grapef ruits, citroenen, dadels, ge bruiksartikelen zoals glas en aardewerk, kleding en bor duurwerk. Een bijzondere plaats wordt ingeruimd voor het Joods Na tionaal Fonds. Het ontwikke lingswerk wordt hierdoor be licht. Ook de stand van postze gels zal bekijks krijgen. Te zien zijn een bijna volledige Israëlische collectie zegels die sedert de onafhankelijkheid van 1948 zijn uitgegeven. De zegels zijn te koop of te bestel len. Een aantal deelnemers op deze dag is commercieel. Er zijn ook veel vrijwilligers. Het Israëlische Rode Kruis, Israël Comité Nederland afdeling Zeeland zijn daar voorbeelden van. De opbrengst van de ver koop van producten komt ten goede aan Israël. Voor de kinderen worden spelletjes, zoals sjoelen, mui zen-loopbaan, grabbelton etc. gehouden, zodat de ouderen rustig kunnen rondkijken. Op de Israëldag zal de trek king plaats vinden van een ge houden loterij De Zeeuwse werkgroep van het Israël Comité Nederland maakt allerlei lekkere hapjes klaar. Deze worden gratis aan de bezoekers aangeboden. De recepten zijn eveneens ver krijgbaar. Op woensdag 19 oktober wordt in Middelburg een Israeldag ge houden. zich telefonisch in verbinding 13073. Deze Israëldag duurt tot stellen met het nummer 01184- 22.00 uur. MIDDELBURG/GOES - De Zeeuwse Jeugdraad en het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs houden zater dag 12 november een studiedag in de Prins van Oranje in Goes. De studiedag is bedoeld voor mensen die vanuit hun beroep of vrijwilligerswerk ervaringen willen uitwisselen over het thema jongeren en alcohol. De dag is als volgt inge deeld: 's morgens zijn er enke le korte inleidingen vanuit verschillende invalshoeken en daarna is er discussie in werk groepen. Na de lunch vindt er dan nog een algemene discus sie plaats. De werkgroepen zijn inge deeld naar vier thema's: ach tergronden van actuele ont wikkelingen bij jongeren, ont wikkelingen in het alcohol- en drugsgebruik bij jongeren, de gevolgen en resultaten van al cohol- en drugsgebruik en de mógelijkheden tot preventie en hulpverlening. Voor aanmelding en nadere inlichtingen kan men contact opnemen met Pieter Vlot van de Zeeuwse Jeugdraad in Middelburg, telefoon 01180- 33024, of Jaap van der Stel van het Z.C.A.D. telefoon 01180- 37320. MIDDELBURG - Donder dag 13 oktober komt een lid van de groep Vrouwen voor Vrede iets over de acties ver tellen in het Middelburgse vrouwencafé Trui aan de Kerkstraat. Het begint om acht uur. VLISSINGEN - Buurthuis Het Buut aan de Beatrixlaan in Vlissingen wil meer be kendheid geven aan alles wat er in het buurthuis gebeurt. Om die reden wordt zaterdag 15 oktober een activiteitendag gehouden. Daarnaast wil het buurthuis de bezoekers laten zien - on danks de grote problemen met de personeelsbezetting - de ac tiviteiten toch doorgaan dank zij de enorme inzet van vrij willigers. De dag begint om tien uur met een demonstratie van het majorettenpeleton Irene. Om 10.30 uur wordt er een spelletje bingo gespeeld, waarbij de aanwezigen een stukje van de sfeer kunnen proeven die er aanwezig is bij de maandelijk se bingo avonden. Om 11.00 uur gaat de speurtocht door de wijk van start. Een speurtocht die opgezet is voor de kinderen van 4 tot 12 jaar. Na de nauze (die van 12.00 uur tot 13.30 uur duurt) wordt er om 14.00 uur een demon stratie gegeven door de Mu ziekgroep Marokaanse Jonge ren. Tevens start op dat tijd stip wederom de speurtocht van de 4-12 jarigen. Verder zijn er de hele dag doorlopend activiteiten in de timmer en knutselruimte en kan men de gehele dag actief zijn in de kookhoek. Tijdens de activi teitendag zijn er een aantal kraampjes in het buurthuis ingericht, waar de bezoekers informatie kunnen krijgen en voorbeelden kunnen bekijken van de andere activiteiten in het buurthuis, zoals de media- club, de fotoclub, Volwasse- nensoos, Muzikale workshops en het cursussenaanbod zoals volksschilderen, kantklossen, tekenen/schilderen, poppen maken, algemene handvaar digheid, enzovoort. Aan deze activiteitendag wordt tevens medewerking verleend door de Democratiese Vereniging van Marokaanse Imigranten in Zeeland. De toegang tot de activiteitendag is grais. Elke woensdagavond vanaf 19.30 uur is het in buurthuis de Paraplu schaak- en dam- avond. Dan bestaat de moge lijkheid voor de buurtbewo ners om onder deskundige be geleiding met elkaar te scha ken en/of te dammen. Tevens kunnen beginners les krijgen in beide sporten. Bij voldoende VLISSINGEN - Onder een nieuwe regisseur komt de Zeeuwse Komedie zaterdag 15 okto ber met een nieuw stuk, Stuur me geen bloemen van Norman Barasch en Carrol Moore. Hel blijspel vertaald door Shireen Strooker van het Werktheater, gaat over een 40-jarige man die zich merkwaardige denkbeelden in zijn hoofd haalt. Hij denkt dat hij binnen kort komt te sterven en is druk doende om alles te regelen wat normaal nabestaanden op zich nemen. Hij houdt zijn vrouw er buiten, zodat zij denkt dat hij overspel pleegt. Alleen zijn buurman is op de hoogte en hij kan 't niet aan. De drank is buurmans laatste toe vlucht. Alle ingrediënten voor een klucht zijn dus aanwezig. De voorstelling begint zaterdag om halfnegen in het Vestzaktheater. Andere voorstellin gen vallen op zaterdag 29 oktober, 12 en 26 november en 10 en 17 december. Andere opstapplaatsen zijn Goes en Zierikzee. Buskaarten a 15,- zijn in Middelburg verkrijgbaar bij de informa tiewinkel aan de Simpelhuis- straat 19, het Provinciaal Kerkcentrum aan de Singel straat 19, het Rijn-Schelde In stituut aan de Dam 47 en ver der op Doornlaan 3, Rusthof straat 20 en Zacharius Janse- straat 5a. Andere verkoopadressen op Waclheren zijn: in Vlissingen Steenen ber 9, in Oost Souburg H. Dunantlaan 51, in Koude- kerke Boisotstraat 3, in Dom burg Prinsepark 24 en in Grijpskerke Reigershout straat 14. Ook bij PvdA en FNV zijn kaarten verkrijg baar terwijl het Provinciaal Kerkcentrum in Middelburg MIDDELBURG - Zaterdag 15 oktober is er een puls disco in het Zuiderbaken in Middelburg-Zuid. Het begint om acht uur. W.BRABANT/ZEELAND - De vestigingen van Jac. Her mans Prijs-slag en Profi- markt Zuid-Nederland zijn volle- en halfvolle Nederland se melk gaan verkopen voor 1,19 resp. 0,98. Daarmee „duiken" zij onder de wettelijk vastgestelde minimumprijs. De minimumprijs is al ja renlang in discussie, maar af schaffing daarvan is achter wege gebleven. Intussen wor den ondernemingen gedwon gen melk te verkopen voor een prijs die hoger is dan een ge zonde bedrijfsvoering noodza kelijk maakt, vindt Jac. Her mans. Bovendien maakt de huidige regeling prijsonder- bieding vanuit het buitenland mogelijk, zonder dat men met de prijs van Nederlandse melk daarop kan reageren". Op deze manier werkt de re geling concurrentieverval send, aldus de leiding van de goedkope winkelketen. „Wij onderschrijven de noodzaak van een ordelijk economisch verkeer. Bij de door ons gekozen prijsstelling is er dan ook vanuit gegaan dat een kleine marge tussen inkoopprijs en verkoopprijs moet overblijven. Onze onder nemingen zullen echter niet aarzelen verdergaande prijs verlagingen te doen, wanneer zich elders in het land dump prijs-praktijken gaan voor doen die onzes inziens een commercieel antwoord nood zakelijk maken". De heren J. Hofland (raad van bestuur) en P.W. Vrolijk (directie) leggen uit, dat waar hun bedrijf alle moeite doet om zijn artikelen zo goedkoop mogelijk in- en te verkopen, de vastgestelde melkprijs hun een doorn in het vlees is. „Maar we moesten uiteinde lijk ook wel zelf tot de prijs verlaging overgaan: De laat ste tijd zag je zelfs goedkopere Belgische melk hier in Neder land verschijnen. Alleen door die wettelijke regeling konden we daar niet op reageren met de prijs van de Nederlandse melk. Op deze manier werkt zo'n regeling - alweer - con currentievervalsend". „We willen best eerlijk zijn", vervolgen Hofland en Vroiijk, „Ook wij kunnen geen artike len met verlies verkopen. Dat doen we ook niet met melk. Maar ook als we rekening houden met onze kosten, kan er wat van de prijs af. Natuur lijk kun je niet zeggen dat er op melk kolossale winsten worden gemaakt, maar wel kun je zeggen, dat als het goedkoper kan, het ook goed koper moet". Een melkoorlog dus? „Wat ons betreft niet. Wij zouden het onverstandig vinden als andere kruideniers onder onze prijzen zouden gaan zitten. Wij weten dat ze dan met ver lies verkopen". MIDDELBURG - De belangstelling op Walcheren voor de vredesdemonstratie op 29 oktober in Den Haag neemt ziendero gen toe. Het Walchers Vredesplatform organiseert busvervoer vanuit Vlissingen, Oost Souburg en Middelburg. In tegenstelling tot eerdere berichten is het vertrek vreoger gepland en wel om 8.00 uur vanaf het stadhuis in Vlissingen, om 8.15 uur vanaf het Oranjeplein in Oost Souburg en om 8.30 uur vana fhet Station in Middelburg. speciale treinkaartjes heeft. Voor verdere informatie kunt u trecht bij de informa tiewinkel in Middelburg (tel. 01180-38208) of H. Dunantlaan 15 in Oost Souburg (tel. 01184- 63521). MIDDELBURG - Tijdens het laatste kwartaal van 1983 speelt het carillon van de Lan ge Jan in Middelburg ieder kwartier Engelse volksliede- ren. VLISSINGEN - Zaterdag 15 oktober is er een concert van de Belgische groep Come Alive voor Youth for Christ in de jeugdkelder van het Open Hof in Vlissingen. Come Alive is een rockfor matie die zo'n vier jaar be staat. Het concert begint om £»cht uur. VLISSINGEN - De Vlissingse vvoningbouwstichting Basco wil met de bewo ners van Het Fort praten om zich van de situatie in deze verwaarloosde woon wijk op de hoogte te stellen. Die bijeenkomst is vanavond, woensdag 12 okto ber, in de openbare kleuterschool De Kleuterhoek aan de Schuitvaartstraat 14. Het begint om half acht. De gemeente Vlissingen heeft de woningen van onroe rend goed gigant Fortress ge kocht met de bedoeling er weer een prettige wijk van te maken. De gemeente wil de woningen echter overdragen aan basco mogelijk nadat een verbeteringsplan voor de 1197 huizen is uitgevoerd. De bedoeling van de ge meente is de woningen te laten verbeferen door gebruik te maken van de subsidierege ling Verbetering van particu liere woningen. In het kort komt de regeling erop neer dat het rijk flink wat geld be schikbaar stelt. Dat gebeurt alleen als de gemeente een goed verbeteringsplan aan het rijk kan laten zien. Wie de bijeenkomst van avond bezoekt, kan van de ge meente horen hoe die zich voorstelt het aan te pakken. De voorbereidingen zullen overigens nogal wat tijd ver gen. De gemeente verwacht niet eerder dan najaar 84 met het verbeteren te kunnen be ginnen. Wie zijn stem in het plan wil laten horen, kan lid worden van een bewoners commissie die regelmatig over de voortgang van het plan overlegt met de gemeente. Vanavond wordt die commis sie gekozen. belangstelling zal er een com petitie gestart worden. Nadere inlichtingen bij De Paraplu, Alexander Gogelweg 59, tel. 01184-65453. De peuterouderochtend op de dinsdagmorgen in De Para plu wordt met ingang van 13 oktober verplaatst naar de donderdagmorgen. Dit zal dan gecombineerd worden met de peuteropvang van de cursus „Zelf kleding maken" die op dit zelfde tijdstip plaatsvindt. Op deze morgen wordt dus ook aan de ouders de gelegenheid geboden onder genot van een kop koffie elkaar te ontmoe ten. Het programma in de herfstvakantie van De Para plu ziet er zo uit: Op maandag 17 oktober worden er kinder films vertoond voor de lagere schoolgroepen; op woensdag 19 oktober is eht programma met name bestemd voor de kleuters met tekenfilms; de 6-12 jarigen kunnen terecht voor een spelinstuif en na 16.00 uur is er een scholierenmiddag met disco; op donderdag 20 ok tober is er een kookmiddag voor 6-12 jarigen waarbij er éénpansgerechten gemaakt worden. De activiteiten duren van 14.00-15.30 uur. De entree bedraagt 1,-. De sleepboot Bombshell van het bergingsbedrijf Polderman in Hansweert. HANSWEERT Zaterdag 29 oktober houdt de vereniging van belangstellenden voor de sleepvaart, de Lekko, een bijeenkomst in zaal Thalia aan de Schoolstraat in Hansweert. De bijeen komst is voor iedereen gratis toegankelijk. Om 11 uur opent burge meester Boer van Reimers- waal de bijeenkomst. Daarna vindt er een presentatie plaats van het boek De Westerschel- de bij storm en mist van C. Heijkoop. In het boek worden scheepsrampen, sleepvaart en bergingen in het Westerschel- degebied in de periode 1860- 1982 behandeld. Er is ook een kleine expositie van foto's uit dit boek. Verder staan er deze dag een dia-projectie en een videopre sentatie over sleepvaart en berging op het programma. Er is een expositie van modellen van sleepboten door Belgische en Nederlandse modelbou wers, een foto-expositie van sleepboten en bergingen op de Westerschelde, een maritieme ruilbeurs, een maritieme shop van Lekko en een expositie van voorwerpen die betrek king hebben op de sleepvaart, zoals onder meer een zestien duims manilla sleeptros. De bezoekers kunnen ook de sleepboten en bergingsvaar- tuigen van de firma Polder man bezichtigen en een vaar tochtje maken op de Wester schelde met een van de sleep boten.

Scheldebode | 1983 | | pagina 13