Kunstzinnige vorming in Vlissingen op eigen benen Generatie die in jaren 60 geen dansles wilde, haalt dat nu in CURSUSSEN DEELS AL IN NIEUWE OPZET Muziekdag in Arnemuiden bij jubileum Arne's Genoegen Cursus bloemschikken Cursussen Pech Onderweg „Mensen Zonder Baan" draait weer, maar heeft hard medewerkers nodig Vrouwencafé in de Zwaan donderdag weer geopend Spaans en Engels voor ouderen in dienstencentrum Cursussen Moderne dan sen voor ouderen Kledingbeurs, rommelmarkt Yoga in Middelburg Loop voor goed doel Coopertest Cursus Milieuhygiëne Lezing over export porselein Bingo VREDES- DIENST. Spirituele stromingen SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1983 313 VLISSINGEN/SOUBURG - Het zal de meeste mensen een zorg zijn dat de gemeente Vlissingen wat de kunstzinnige vorming betreft een eigen weg is gegaan. Toch heeft de afscheiding van het Z.I.K.V. (Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vor ming) nogal wat gevolgen. Het intrekken van de bijdrage aan het Z.I.K.V. maakte zoveel geld vrij dat er een vaste kracht kon worden aangenomen. Dat is wellicht de belangrijkste verandering. Stella van Domburg werd aangenomen voor 24 uur per week om de kunstzinnige vorming te verbeteren. Volgens Leon Riekwel heeft het meteen al tot ge volg dat de kunstzinnige vorming op scholen goed van de grond komt. „Kunstzinnige vorming wordt steeds gezien als iets wat er bij is, maar het is een onlosmakelijk onderdeel van het vormings- en leerproces op school", is de mening van Leon Rie kwel. Stella voegt daar aan toe, dat je anders afge stompte mensen krijgt. Ook de cursussen zien er dit jaar deels al anders uit. Woltershuis Marnix Paraplu Scheldebuurt Zo kunnen deelnemers aan de cursus beeldende vorming nu doorstromen. Tot op heden was er een éénjarige cursus, nu kunnen cursisten doorgaan tot een vierde jaar. Jan Haas, beeldend kunstenaar in Vlis singen, is een van de cursus leiders. Hij vindt de nieuwe opzet een stuk beter dan de oude. „Bij de éénjarige cursus had je mensen die er voor 't eerst waren en mensen die al. voor het vierde jaar kwamen. Je benaderde ze natuurlijk wel naar hun niveau, maar de mensen hadden niet echt de gelegenheid zich te bekwa men, zoals dat in de vierjarige cursus mogelijk is". Dit betekent niet dat er nu een kunstacademie in het klein in Vlissingen aan het ontstaan is. Wie er iets voor voelt, kan zich aanmelden zonder dat enige voorkennis noodzakelijk is. Het eerste jaar is ervoor iets te leren. In dit basisjaar kunnen de cur sisten kennis maken met de verschillende richtingen in de beeldende kunst: tekenen/ schilderen, boetseren, kera miek, textiele werkvormen, Werkstukken, gemaakt op de cursus textiele werkvormen. MIDDELBURG - Ook dit jaar organiseert de Zeeuwse Volks universiteit in samenwerking met de Stichting Welzijn voor Ouderen Middelburg cursussen Spaans en Engels voor ouderen. Bij voldoende belangstelling zullen voor Spaans twee groe pen beginnen: een voor begin ners en een voor gevorderden. Ouderen, die vorig jaar nog niet hebben deelgenomen en meer willen weten over de cursus, kunnen terecht bij de Volksuniversiteit, tel. 34800 (mevrouw Van Dijk) of Stich ting Welzijn Ouderen, tel. 27537 (B. Geleijnse). De cursus bestaat uit 15 dinsdagmiddagen van 13.30 u - 15.00 u. voor beginners en 15 dinsdagmiddagen van 15.15- 16.45 u. voor gevorderen. Plaats: dienstencentrum. De cursus begint woensdag 21 september. De cursus Engels geeft de mogelijkheid op latere leeftijd de Engelse taal te leren spre ken en verstaan en bestaat uit 20 ochtendbijeenkomsten van een uur. Er wordt in verschil lende groepen les gegeven: van beginners tot gevor derden. Wanneer u nog niet eerder heeft deelgenomen aan de cursus, bent u welkom op de informatie-ochtend, die ge houden wordt op donderdag 15 september om 9.30 uur in de bovenzaal van het diensten centrum van de Stichting Welzijn Ouderen aan de Schuttershofstraat. Voor in lichtingen en opgave Zeeuwse Volksuniversiteit, Dam 22 te Middelburg, tel. 34800 (mevr. van Dijk) of Stichting Welzijn Ouderen, Schuttershofstraat la Middelburg, tel. 27537 (B. Geleijnse). MIDDELBURG - De dans school Janvier start in oktober in Middelburg twee cursussen modern dansen voor ouderen. De cursussen zijn georgani seerd in samenwerking met de Stichting welzijn voor ouderen in Middelburg. Er is een be ginnerscursus en een cursus voor gevorderden. Beide be staan uit tien lessen. De kosten bedragen vijftig gulden per persoon. De lessen worden ge geven in het centrum van Middelburg, waarschijnlijk op de woensdagavond. Voor nadere inlichtingen of om zich op te geven kan men terecht bij de Stichting Wel zijn Ouderen in Middelburg, Schuttershofstraat la, telefoon 01180-27537. OOST-SOUBURG - Zater-i dag 17 september is er in het buurthuis de Schuur aan de Middelburgsestraat 113 in Souburg een kledingbeurs voor dames-, heren- en kin derkleding. Tevens is er dan een rom melmarkt van de soos '82 en een tentoosntelling over her gebruik van materialen. Het begint om tien uur. kunstbeschouwing. Daarna kan men kiezen voor een of meer richtingen voor de daar opvolgende drie jaar. Het spreekt vanzelf dat de in de verschillende richtingen ge specialiseerde kunstenaars deze cursus gezamenlijk voor hun rekenig nemen. De cursus beeldend vormen wordt gegeven in het voorma lige schoolgebouw aan de Ber- lagestraat 18 in Vlissingen en, bij voldoende deelnemers, in wijkcentrum Middenhof in Oost-Souburg.- Deze cursus is zowel overdag als 's avonds te volgen. Werklozen kunnen overdag gratis deelnemen, ook aan de andere cursussen die overdag worden gegeven. Speciaal voor werklozen staan nog op stapel een korte cursus kunstgeschiedenis en een korte cursus fotografie. Dat is nog toekomstmuziek. Deze week beginnen behalve beeldend vormen de cursussen tekenen en schilderen, edels meden, textiele werkvormen, yoga (overdag voor werklozen gratis), keramiek, jazzballet en klassiek ballet. De laatste Foto Cor Schuilwerve cursus wordt gegeven in Hotel Britannia en is aantrekkelijk voor kinderen die de ambitie hebben daarna naar de Mid delburgse balletschool te gaan. Overigens zijn ook scholieren en volwassenen welkom op deze cursus. Voor alle cursussen geldt dat men zich kan inschrijven bij de Culturele Raad Vlissingen, Badhuisstraat 104, tel. 01184- 14928. Stella van Domburg kan zo nodig inlichtingen geven over inhoud, kosten, tijdstip en plaats van een cursus. VLISSINGEN - „Dansen is plezier voor twee", zo luidt de wervende slogan van de Fede ratie van Dansleraren Orga nisaties. Dat veel mensen het daar (weer) mee eens zijn, blijkt wel uit het feit dat jaar lijks nu zo'n tweehonderddui zend mensen een danscursus volgen in ons land. Het ball room- en Amerikaans-Latijns dansen is nog steeds erg popu lair. Daarnaast geven de dans scholen tegenwoordig ook les sen in aerobics, rock and roll en discodansen. De heer en mevrouw De Jong verzorgen in Vlissingen sinds 1958 dans lessen, vijfentwintig jaar dus. Een mooie gelegenheid om eens te vragen wat er in die tijd veranderde. Eerst hadden zij een dans school in de Lepelstraat en nu aan de Oude Markt. Deze is vijf jaar geleden uitgebreid met een extra grote zaal, om dat de animo voor het dansen toenam. „Zo'n vijfentwintig jaar ge leden was stijldansen erg in", vertelt De Jong. „Met de op komst van de beatmuziek liep de belangstelling wat terug. Stijldansen hoorde toen echt bij het establishment en de jeugd zette zich daar tegen af. Maar dat was van voorbij gaande aard en het stijldansen is nu weer helemaal terug. De leeftijd van de cursisten is wel wat verschoven. Vroeger wer den al danslessen gegeven op de middelbare scholen, aan kinderen van zo'n veertien en vijftien jaar. Nu zijn de leer lingen meestal een paar jaar ouder. Ook de danslessen voor volwassenen zijn nog steeds goed bezet. Opvallend is wel dat de generatie die in de zes tiger jaren geen dansles wilde volgen, dat nu blijkbaar wil inhalen en alsnog inschrijft voor een cursus". De dansen op zich zijn met de jaren weinig veranderd. Wel ligt soms de nadruk wat meer op een bepaald figuur, terwijl enkele jaren later, een ander figuur weer duidelijk in de belangstelling staat, maar dat zijn geen opmerkelijke verschillen. „De sfeer tijdens de dansles sen is misschien wat minder plechtig te noemen", meent De Jong. „Het is allemaal wat ge moedelijker geworden, niet meer zo stijf aan regels gebon den. De mensen kleden zich niet meer echt netjes aan om naar dansles te gaan. Bij een kerstbal bijvoorbeeld weer wel en dan vindt iedereen dat ook weer leuk. Voor de meeste mensen blijft de dansles ge woon een gezellig uitje. Het contact met andere mensen dat je tijdens het dansen toch hebt, vinden de meesten wel belangrijk. Ze leren vaak weer nieuwe mensen kennen. Vaak hoor je ook dat ze spijt hebben niet eerder met dansles begon nen te zijn. Ze zitten er vaak een lange tijd tegen aan te hikken, voor ze zich inschrij ven. Blijkbaar is er op dit ge bied toch nog een enorme drempelvrees. Mensen zijn nogal eens bang voor gek te staan, maar dat is natuurlijk onzin. Ze komen hier om te le ren en niemand wordt uitgela chen. Binnen een jaar leert ook vrijwel iedereen zodanig dansen, dat hij of zij niet meer aan de kant hoeft te blijven zitten tijdens een feestavond". De resultaten van de dans les kan men aan het eind van de cursus testen. Men kan dan een bronzen speld krijgen. Wie deze na een jaar niet weet te behalen, mag het bij De Jong het volgend jaar gratis over doen. Ook is het mogelijk om verdere cursussen te volgen met meer uitgebreide passen en andere dansen om zodoende een zilveren en een gouden speld te behalen. „Ook de moderne dansen, zoals het discodansen en fa- medansen behoort nu tot de De danszaal van De Jong. Foto Cor Schuilwerve mogelijkheden. Deze nieuwe ze blijft steeds in ontwikke- dansen zijn veelal uit Amerika hng, en de dansen worden over komen waaien. Met mu- daarbij wee» aangepast", al- ziek is het net als met een taal: dus De Jong. MIDDELBURG - Binnenkort beginnen in Middelburg weer de cursussen Pech Onderweg van de ANWB. De cursus beslaat vier lesavonden van twee en een half uur. Het accent ligt op het zelf doen met de bedoeling de automobilist een zekere mate van handigheid bij te brengen met het technisch gedeelte van de auto. Daartoe wordt tijdens de lessen gebruik gemaakt van een auto, waaraan van te voren storingen zijn aange bracht. De lessen worden gegeven in de Technische School aan de Kruisweg in Middelburg en beginnen om halfacht. De eer ste cursus is op de maandagen 3,10, 24 en 31 oktober. De twee de cursus is op de dinsdagen 1, 8, 15 en 22 november en de laatste cursus van dit seizoen is op de maandagen 21 en 28 november en 12 en 19 decem ber. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het ANWB- kantoor in Middelburg, Lange Gere 26, telefoon 01180-15155. MIDDELBURG - De Stich ting Yoga-Vedanta verzorgt dit seizoen weer yogalessen in de Middelburgse wijk Klaren- beek. Speciaal wordt aandacht gegeven aan de ademhalings- en ontspanningstechnieken. De groepslessen zijn op de maandagavond en wie privé- les wil, kan terecht op donder dag. Voor inlichtingen of op gave kan men bellen naar Joyce Reijnierse, telefoon 011«0-95783 MIDDELBURG - In sep tember zijn bij het project Mensen Zonder Baan in Mid delburg weer de volgende ac tiviteiten begonnen: de vrij- DISHOEK - De werkgroep Walcheren van Terre des Hommes houdt samen met Zeeland Sport zaterdag 17 sep-, tember de halfjaarlijkse pres tatieloop. Deelnemers hebben de keus uit de afstanden 4 en 8 kilome ter. Inschrijven bij camping Dishoek vanaf 14.15 uur. De start is om 15.15 uur. Deelname kost 3,50. Dit be drag komt ten goede aan het door de werkgroep gesteunde project voor poliopatiëntjes in Bolivia. VLISSINGEN - Op de kunststofbaan in Vlissingen wordt woensdag 14 september een Coopertest gehouden door de atletiekvereniging Zeeland Sport. Het is de bedoeling in twaalf minuten tijd een zo groot mo gelijke afstand af te leggen. Elke deelnemer ontvangt een diploma met daarop de gelo pen afstand. Liefhebbers kun nen zich inschrijven vanaf kwart voor zes in het clubhuis van Zeeland Sport aan het Baskenburgplein voor drie gulden. De eerste groep lopers start om tien over zes willigersvacaturebank voor bemiddeling bij vrijwilligers werk; de klusjesdienst, voor het opknappen van allerlei kleine karweitjes in en om het huis; de baanlozenkrant; de kinderopvang op donderdag ochtend voor kinderen van twee tot vier jaar en het mi lieuproject (een groepje dat via het opzetten van een kringloopwinkel weer eigen werk probeert te scheppen. Om alle activiteiten goed te laten draaien zijn er nog een antal vrijwillige medewerkers nodig die zich bezig willen houden met de organisatie. Ook zoekt het project mensen die nieuwe ideeën willen uit werken, zoals een administra tief steunpunt, een werkplaats voor het maken van houten speelgoed en typisch Zeeuwse spelen en een recyclingwerk- plaasts voor landbouwplastics. Ook mensen die zelf ideeën hebben, kunnen altijd terecht. Wie meer wil weten over een van de activiteiten kan contact opnemen met het PMBZ, Bachten Steene 18, Middel-, burg, telefoon 35790. MIDDELBURG - Bij de aankondiging, vorige week in de Scheldebode, over de cursus milieuhygiëne die binnenkort in Middelburg begint, staat een verkeerd telefoonnummer vermeld. Wie zich voor deze cursus wil opgeven, kan bellen naar tel. 01100-11675. VLISSINGEN/SOUBURG - Donderdag 22 september be gint in de Zwaan het vrou wencafé. Het café is elke don derdagavond geopend van acht tot twaalf uur. Een keer in de maand zal er een thema avond gehouden worden. In het Woltershuis is vrijdag 9 september weer begonnen met de tieneractiviteiten. Tie ners vanaf twaalf jaar zijn welkom. Het begint om kwart over acht en de entree be draagt drie gulden. Het buurt- en clubhuis Mar nix begint deze week weer met de recreatieve sport in de sportzaal van De Starbaar in Westerzicht. Elke donderdag kan men van negen tot tien uur meedoen aan allerlei spor ten. Van tien tot elf uur wordt er zaalvoetbal gespeeld. Be langstellenden hoeven zich niet vooraf aan te melden, men kan gewoon naar de sportzaal gaan. Vrijdag 16 september begint in Marnix weer de vrouwen praatgroep; men kan zich op geven in het clubhuis, telefoon 67022 of informatie vragen aan Fanny van Heugten, telefoon 68485. De groep is bijeen van kwart over negen tot half- twaalf. In buurthuis de Paraplu be gint dinsdag weer de fotoclub. De clubavond is vanaf acht uur op de dinsdagavond. Er is deskundige leiding aanwezig om beginnende fotografen te begeleiden. Donderdag 22 september be gint er een cursus kledingma- ken en kleding verstellen. Aan bod komen onder meer het maken van eenvoudige kle ding, het verstellen van kle ding, breien en haken. Er is peuteropvang aanwezig. Het vindt plaats op donder dagmorgen van 9.30 - 11.30 uur. Voor aanmelding of in lichtingen: tel. 65453 of bij het buurthuis, Alexander Gogel- weg 59, Vlissingen. Bij voldoende deelname start donderdagmorgen 22 september (van 9.30 - 11.00 uur) een cursus Volksschilde ren. De cursus omvat 10 lessen en de kosten bedragen in to taal 50,- per persoon inclu sief koffie. Zowel gevor derden, mensen die al een cur sus van 10 lessen hebben ge volgd, alswel beginners zijn welkom. Inlichtingen en opgave club- en buurthuis „Scheldebuurt", Glacisstraat 97, tel. 12302. ARNEMUIDEN Zater dag 17 september wordt in Arnemuiden het vijfen tachtigjarig bestaan van de muziekvereniging Arne's Genoegen op muzikale wijze gevierd. De hele dag door zijn er optredens, niet alleen van de jubilerende vereniging, maar ook van korpsen uit de omgeving. De muziekdag begint 's morgens al om halfelf met een rondgang door het dorp van Arne's Genoegen met het majorettenpeloton uit Nieuwland. 's Middags verzorgen vijf zustervere nigingen, te voeten de Brassband O.K.K. uit West- kapelle, Harmonie Voor waarts uit Koudekerke, Brassband Caecilia uit Vlissingen, de muziekvere niging Advendo uit Wol- phaartsdijk en de muiek- vereniging ONDA uit Nieuw- en Sint Joosland, een rondwandeling door het dorp gevolgd door een kort concert met luchtige muziek op het marktplein. Het middagprogramma begint om halfdrie en zal tot tien over vijf duren. Het wordt afgesloten met een gezamenlijk optreden van deze korpsen inclusief Ar ne's Genoegen. Ook 's avonds is er in Arnemuiden nog volop muziek te beluis teren. Om halfacht begint op het sportveld een groot se taptoe, waaraan wordt meegewerkt door Arne's Genoegen, Vlijt en Volhar ding met trompetterkorps uit Souburg, Johan Friso en showkorps Juliana Middel burg. Het had vijfentachtig jaar geleden nog heel wat voeten in de aarde, voordat het muziekkorps kon gaan optreden. Wel waren er zes tien muzikanten, maar de aanschaf van de instru menten, alles tweedehands, kostte nog altijd honderd zeventig gulden en dat ter wijl het startkapitaal maar honderd zestig gulden was. Er waren nog heel umt ac ties nodig, om dit laatste tientje bij elkaar te krij gen. „Nog altijd zijn de aan kopen van de instrumen- tente een probleem", ver telt secretaris Ventevogel. „Een nieuw instrument kost nu toch al gauw zo'n vijftienhonderd gulden en dat is voor de vereniging toch altijd nog een heel be drag. Ons ledenaantal is met de jaren wel wat ge groeid. Er zijn nu zesender tig spelende leden, varië rend in leeftijd van negen tot zevenenzeventig jaar. Ook zijn er nog negen leer lingen, die binnen de vere niging worden opgeleid". Er is overigens nog plaats bij de vereniging voor nieuwe leden. VLISSINGEN - Donderdag 15 september houdt W. Jacobs, oud-leraar aan de H.B.S. Vlis singen, een lezing, onder de titel. Het Chinese exportporse lein in de loop der eeuwen. Uitvoer van porselein vond al plaats in de Middeleeuwen naar het Verre en Midden Oosten. Europa maakte, via Portugal, pas vanaf de 16e eeuw kennis met het Chinese porselein. In de 17e en 18e eeuw speelde de V.O.C. een do minerende rol bij de invoer er van in West-Europa. In de pauze zal de burge meester van Vlissingen een schenking doen aan de Vere- niging Vrienden van het Ste delijk Museum Vlissingen. De vereniging zal op haar beurt ook een geschenk aanbieden aan het Stedelijk Museum Vlissingen. Toegangskaarten voor deze avond kunt u weer telefonisch bestellen bij het museum (01184-12498) of afhalen aan de balie van het museum, Bella- mypark 19 te Vlissingen. Het begint om acht uur. VLISSINGEN/MIDDELBURG - De Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen start in oktober weer met de oplei dingen bloemschikken voor beginners en bloemschikken en -binden voor het vakdiploma bloemist-winkelier. De lessen worden gegeven in Deze cursus leidt op voor het de Scholengemeenschap voor officiële vakdiploma en wordt Beroepsonderwijs De Wellin dan ook afgesloten met een ge aan de Kruisweg 2 in Mid- examen onder toezicht van het delburg en in de Rijksscholen-ministerie voor Economische gemeenschap Scheldemond, Zaken. Brouwenaarstraat 2 in Vlis- Voor inlichtingen kan men singen. terecht bij de SBO\Sir Bij de beginnerscursus leren Winston Churchill weg 2 in de deelnemers de bloemen op Voorschoten, telefoon 01717- verschillende manieren te 2010. verwerken, onder meer in een tafelstukje, een cadeauversie- ring, corsage, biedermeier en vaasboeket. Tijdens iedere les wordt een demonstratie gege ven en daarna gaan de deelne mers zelf aan de slag. De cursus bloemschikken en bloembinden is bedoeld voor hen die willen voldoen aan de vestigings- of praktij keisen van het. hloempnsrhikbedriif. VLISSINGEN - In het dien stencentrum Bachten Reede is er dinsdag 20 september een bingomiddag. Er zijn een groot aantal prijzen te winnen. Het begint om half drie. Kaarten zijn voor twee gulden vijftig irorlzrii rrKo o"* ook* Ho too 1 MIDDELBURG - In het ka der van de vredesweek wordt zondag 18 september een vre- desgebedsdienst gehouden in de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat te Middel burg. Ds. W. de Bakker spreekt over het thema van de vredes week „Brood voor onderweg" naar het verhaal over de Em maüsgangers in Lucas 24. Ver der wordt aan de dienst mee gewerkt door de cantorij van de experimentele diensten. De dienst begint om halfacht. VLISSINGEN - Mystieke en religieuze stromingen zijn het onderwerp van een serie bij eenkomsten in het VJV-ge- bouw aan de Verkuyl Quak- kelaarstraat 95 in Vlissingen. De cyclus, vooral bedoeld voor jongeren die zich in spiri tuele stromingen willen ver diepen, beslaat vijftien bijeen komsten over onder meer de volgende onderwerpenhet ontstaan van de vrijmetsela rij, de reïncarnatieleer, de christelijke mystiek en het spiritisme. Dinsdag 6 september was de eerste bijeenkomst, maar be langstellenden zijn welkom op de volgende bijeenkomsten: dinsdagen twee uur. De kosten zijn 3,50 per keer (uitke ringstrekkers zijn vrijgesteld van een bijdrage). Voor opga ve of informatie kan men te recht bij René Busker, VJV Vlissingen. tel. 01184-17819.

Scheldebode | 1983 | | pagina 13