Klassenstrijd bij start van hogere burgerschool Nieuwe activiteiten kultureel werk Middelburg Zomertrio: sportieve strijd op totaal verschillende terreinen Scheldemond viert 75-jarig jubileum Veel te doen op open middag voor ouderen Een jaar Pennevreugd Duur Nu Keramiek in De Wijnstock Feestkermis Koffiemorgen Fietsen Zwemmen Lopen Welkomdienst Despereert niet Jubilerende MA VO neemt afscheid van directeur Zeeuws kampioenschap ploegen in Wilhelminadorp Expositie bejaarden SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1983 309 VLISSINGEN - Donderdag 8 september is het precies vijfenzeventig jaar geleden, dat de HBS in Vlissingen werd gesticht. Deze school is in 1968 met de gemeentelij ke ULO-school samengevoegd tot de Rijksscholengemeenschap Scheldemond. Het jubi leum wordt gevierd met een uitgebreid programma voor leerlingen, leerkrachten, ouders en oud-leer lingen in de week van maandag 5 tot en met zater dag 10 september. Het had overigens nog wel heel wat voeten in de aarde, voor de HBS in Vlissingen ge opend kon worden. De stad telde in het begin van deze eeuw zo'n tienduizend inwo ners, die voor hun bestaan af hankelijk waren van onder meer de Schelde, de veerdienst op Engeland, het Loodswezen, de ganizoenen van marine en landmacht en de bedrijvigheid om de haven. Het bleek vaak moeilijk om de hogere functies bij deze bedrijven bezet te krijgen; veel capabele mensen zagen er vanaf een baan in Vlissingen aan te nemen, om dat een HBS ontbrak. Drie Vlissingers - de heer Byerman, Flörenaes en van Niftrik - vonden het hoog tijd worden dat Vlissingen een eigen HBS kreeg, zodat de leerlingen niet meer naar Middelburg zouden hoeven en stuurden in 1901 een verzoek hiertoe naar de gemeenteraad. Het verzoek was ondertekend door 188 voorstanders. Men had onderzocht dat de school de gemeente jaarlijks het bedrag van 4860,- zou gaan kosten. Dit werd in de Vlissingse Courant vermeld en deze berichten sloegen in als een bom. Vooral de werkende stand protesteerde heftig. Waarom moest de gemeente Vlissingen naast de al be staande voorzieningen (het zo genaamde mui-onderwijs, een zevende, achtste en negende leerjaar aan de lagere school, de burgeravondschool voor de handel, de burgeravondschool voor handwerkslieden en het particulier instituut van Lin- schoten) nog een HBS stich ten? En dan nog wel zo'n dure school, die uitsluitend bestemd zou zijn voor de kinderen van de gegoeden, maar die wel be taald zou moeten worden door de hele gemeenschap. Deze groep tegenstanders besloot onder leiding van de heren Kamermans en van de Putte een verzoek naar de ge meenteraad te sturen, maar dan wel een verzoek om niet tot oprichting van de nieuwe school over te gaan. Het ver zoek werd ondertekend door 1004 mensen. Maandenlang stonden er bijna wekelijks ingezonden stukken in de Vlissingse Cou rant, waarin beide partijen om beurten probeerden de ander van zijn gelijk te overtuigen. De kwestie leek van de baan toen het ministerie meldde dat er geen geld voor de bouw van een nieuwe school in Vlissin gen was. Maar vijf jaar later kwam de hele zaak opnieuw aan de orde. Doordat de Zeevaart school binnen afzienbare tijd over een nieuw schoolgebouw aan de Boulevard de Ruyter zou kunnen beschikken, kwa men de door de Zeevaart school in gebruik zijnde loka len in het scholencomplex aan de Wagenaarstraat leeg. Deze zouden met geringe kosten ge schikt gemaakt kunnen wor den om er een HBS in te huis vesten. Hierop besloot het ministe rie een subsidie te verlenen van 7500,- en zo kon dan op dinsdag 8 september 1908 de school officieel geopend wor den door de toenmalige burge meester van Doorn van Kou- dekerke. Na deze officiële ope ning werden de eerste achten twintig leerlingen door de pas benoemde directeur Coster ontvangen, waarna deze met zijn zes docenten en de con ciërge-amanuensis zijn onder wijstaak kon aanvangen. Het gaat natuurlijk te ver om de hele geschiedenis van de school gedurende die vijfenze ventig jaar hier uit de doeken te doen. De heer Osté heeft de hele geschiedenis opgetekend en ook de geschiedenis van de ULO-school in Vlissingen. Het hele verhaal staat in een her denkingsboek je, dat ter gele genheid van het jubileum wordt uitgegeven en tijdens de feestweek te koop is. Het boekje bevat ook een groot aantal fo to's. „Als scholengemeenschap is Scheldemond in de laatste ja ren uitgegroeid tot een mid delgrote school van 960 leer lingen", vertelt rector Beilo. „Toch waken we ervoor, dat de school daardoor niet ont aardt in een leerfabriek, waarin de leerlingen uitslui tend nummers zijn. Dit wordt ons ook makkelijker gemaakt, doordat de scholengemeen schap is ondergebracht in drie verschillende gebouwen: een school aan de Hogeweg, waar in alle brugklassen zijn onder gebracht, in het gebouw aan de Adriaan Coortelaan krijgt de afdeling Mavo les en in het gebouw aan de Brouwenaar- straat zijn de afdelingen Havo en Atheneum gehuisvest. Bij deze indeling hebben de leer lingen niet de indruk op een grote school te zitten. Ook pro beren we de persoonlijke be geleiding van de leerlingen zo intensief mogelijk te maken. Ik denk, dat het mede hierdoor komt, dat het leerlingenaantal de laatste jaren nog belangrijk is toegenomen, terwijl het vol gens de lagere geboortecijfers had moeten afnemen". Vooral aan de aansluiting basisschool-middelbare school besteedt Scheldemond veel aandacht. De nieuwe leerlin gen worden in drie introduc tiedagen vertrouwd gemaakt met de nieuwe school en met elkaar. Het onderwijs heeft in de eerste weken nog veel dat van de basisschool. In de stu dielessen wordt veel aandacht besteed aan hoe er gestudeerd moet worden. Het huiswerk en de proefwerken worden lang zaam ingevoerd. Daarnaast MIDDELBURG - Jan de Bres opent zaterdag 3 september een keramiektentoonstelling van Pieternella Fritz in Galerie De Wijnstock aan de Bellinkstraat 32 in Middelburg. Pieternella maakt, steeds uitgaande van de bol als oervorm, dieren. Vooral vogels hebben haar belangstelling. Ze begon na haar carrière als turnster in 1975 met het maken van keramiek (steengoed). Haar werk is te zien op donderdagen van twee tot vijf, vrijdagen van twee tot vijf en zaterdagen van elf tot halfeen en twee tot vijf. De tentoonstelling duurt tot 12 november. Het gebouw aan de Brouwenaarstraat waar de HBS begon, werd in 1944 zwaar beschadigd. heeft iedere leerling zijn men tor, die leerling en zijn presta ties op de voet volgt en in nauw contact met de ouders staat. Beilo: „In de komende jaren zal dit beleid ook worden voortgezet en uitgebouwd. Ook zullen we steeds blijven proberen om tijdig op maat schappelijke veranderingen in te spelen. Dat zal onder meer inhouden dat gezocht zal moe- Rector M.J.A. Beilo van Rijksscholengemeenschap Scheldemond. ten worden naar wegen om ook in andere vakken examen af te leggen, terwijl nieuwe vakken aan de reeds bestaan de zullen moeten worden toe gevoegd. Nog dit cursusjaar wordt gestart met het vak computerkunde, terwij 1 met ingang van de volgende cur sus, de mogelijkheid wordt opengesteld eindexamens af te leggen in de vakken tekenen en Latijn". De eerste drie dagen van de jubileumweek zijn vooral be doeld voor de leerlingen, leer krachten en ouders. Zo wer ken alle leerlingen de hele week aan een project over de geschiedenis van de school, waarvan een tentoonstelling wordt gehouden in het school gebouw. Donderdag 8 september om drie uur vindt de officiële her denking van het 75-jarige be staan van de school plaats in hotel Britannia. Deze bijeen komst is bedoeld voor geno digden en het personeel van de school. Mevrouw Ginjaar- Maas, staatssecretaris van on derwijs en wetenschappen, zal hier een herdenkingsrede hou den. De redevoeringen worden afgewisseld met optredens van de balletgroep van de leerlingen en het lerarencaba- ret. 's Avonds is er een beslo ten feestavond voor het perso neel. Vrijdag 9 september om tien uur vertrekken leerlingen en leraren van de verschillende schoolgebouwen naar het sportveld aan de Irislaan, waar een feestkermis gehou den wordt, 's Avonds is er een feest voor de leerlingen in het gebouw Adriaan Coortelaan. Zaterdag 10 september is er een reünie voor de oud-leer lingen van de voormalige ULO, HBS en de huidige Scho lengemeenschap. Deze wordt gehouden in het gebouw Brou wenaarstraat en begint om elf uur. Er hebben er zich al acht honderd oud-leerlingen voor aangemeld, maar de organisa tors verwachten dat dit aantal wel rond de duizend komt te liggen. Na het welkomstwoord van de heer Beilo en de lunch is er een voorstelling, waarin dia's uit het schoolleven van 1914 tot 1983 getoond zullen worden. Om halfvier vertrekt de hele groep lopend naar hotel Bri tannia voor aperitief en diner. Hierbij worden zij vergezeld door het muziekgezelschap Ons Genoegen, 's Avonds kan er nog tot in de kleine uurtjes worden gedanst en nagepraat. Tussendoor zal het lerarenca- baret van Scheldemond enige malen optreden. VLISSINGEN - Dinsdag 6 september houdt de Stichting Welzijn voor Ouderen een groots opgezette open middag in het dienstencentrum Bach- ten Reede aan de Vredehof laan 42 in Vlissingen en wel van 13.00 - 17.00 uur. Tijdens de middag zijn er demonstraties te zien en geeft de stichting informatie over haar activiteiten, zoals die er in het komende seizoen zullen zijn. Het gaat dan om: - Vorming en voorlichting. Verscheidene cursussen die in het nieuwe seizoen star ten, zullen de aandacht krij gen. - Hulp- en dienstverlening. Informatie is te verkrijgen omtrent de warme-maal- tijdvoorziening Tafeltje Dekje, de telefooncirkels, een eventueel op te zetten klussendienst en ook zal er een pedicure aanwezig zijn. - Sociaal-cultureel werk. Er is een overzicht te zien van de vaste activiteiten van de dienstencentra en depen dances, zoals biljartvereni gingen, kaartclubs, hand- werkgroepen, creatieve cur sussen, puzzeltheek en bi bliotheek. Naast deze kijkstands heeft men de gelegenheid ook eens naar verscheidene demonstra ties te kijken van de zangclubs en de volksdansgroepen. Tijdens de open middag is er volop de gelegenheid om de koersbalmat eens uit te probe ren, 'n partijtje te sjoelen, te dammen, te schaken of ge woon eens van 'n kopje koffie te genieten. Naast dit alles is er de moge lijkheid om alvast eens kennis te nemen van de vele ontspan ningsmiddagen die de diverse dienstencentra in petto heb ben, zoals bingo, film, dia's, Sinterklaas- en kerstvierin gen, toneel enzovoorts. De hallen zullen benut wor den voor informatie over de activiteiten van de Stichting Welzijn voor Ouderen en daarnaast hebben een groot aantal groeperingen toegezegd om tijdens de open middag met informatiemateriaal aan wezig te zijn. Een greep uit deze groepe ringen: Komitee Kerst Inn, Klup- en Buurthuis Het Buut, Stichting Unie van Vrijwilli gers, Algemene Nederlandse Bond van Ouderen, Bejaar dencentrum Ter Reede, Ne derlandse Bond van Gepensio neerden afd. Walcheren, Reu mavereniging, Algemene Bond van Ambtenaren, Vlis singse Kruisvereniging, Pro testants-Christelijke Oude renbond, Gezinsverzorging, Stichting Telefonische Hulp dienst Zeeland, Notariskan toor Mr. A. J. Sauer, Stichting Ramschip De Schorpioen en de Algemene Nederlandse Invali- denbond afdeling Walcheren. MIDDELBURG - De foto club voor jongeren vanaf 13 jaar en voor volwassenen van de Hayman, zelfstandig on derdeel van de Stichting Kul tureel Werk Middelburg, gaat op maandag 5 september weer beginnen. De club komt iedere maan dagavond van 19.00-21.00 uur bij elkaar op het kantoor van de Hayman, Rentmeesterlaan 245 (wijkgebouw Zuiderbaken, ingang Rentmeesterlaan). Op de fotoclub wordt onder bege leiding van drie of vier mede werkers onder meer aandacht besteed aan het zelf leren ont wikkelen en afdrukken van zwart-wit foto's (een donkere kamer is aanwezig), het wer ken met kunstlicht, portretfo tografie enzovoorts. Ook inge brachte onderwerpen van le den kunnen natuurlijk aan bod komen. De deelnamekosten zijnf 7,- per maand. Voor meer infor matie kunt u trecht bij het kantoor van de Hayman, tel. 29004, of bij de heer J. Lagen dijk, Rentmeesterlaan 97, tel. 36138. „Kom uit je Huis" is een open beweging voor en door vrouwen uit de Magistraat- wijk en Dauwendaele, die aan vrouwen de mogelijkheid wil bieden om met elkaar in con tact te komen, samen activi teiten te ontwikkelen op zelf gekozen tijden en eigen moge lijkheden te ontdekken. Ieder seizoen start „Kom uit je Huis" opnieuw met een eer ste koffie-contactmorgen, waar alle wensen en ideeën voor activiteiten naar voren kunnen komen. Vervolgens wordt geprobeerd deze samen op te zetten. In de afgelopen seizoenen draaiden er wekelijks conver- satiegroepen Engels, Frans, Duits en Spaans, een hobby- creativiteitsgroep, een groep handwerken, een timmer- groep, een bridgegroep, een te- ken/schildergroep enzovoorts. Daarnaast werden er maande lijks koffie-contactmorgens georganiseerd op de eerste woensdag van de maand. Wel ke activiteiten er dit seizoen gaan draaien, hangt af van de belangstelling op de eerste koffie-contactmorgen van het nieuwe seizoen. Deze eerste koffie-contact morgen wordt gehouden op woensdag 7 september, 's mor gens van halftien tot half- twaalf in het wijkgebouw Zui derbaken (M. de la Pelma- straat, Magistraatwijk). De deelnamekosten voor de kof fie-contactmorgens zijn 1,-. Er is kinderoppas aanwezig. „Kom uit je Huis" maakt deel uit van s.k.w. „de Hay man". Voor nadere informatie kunt u daarom bellen naar het kantoor van de Hayman, tel. 29004. De volksdansgroep voor volwassenen van de Hayman komt wekelijks bij elkaar om onder deskundige begeleiding allerlei volksdansen uit ver schillende Inden te dansen. Natuurlijk wordt het reper toire en de snelheid ook aan gepast aan nieuwe leden die nog nooit hebben geoefend in het volksdansen. De volks dansgroep volwassenen komt iedere dinsdagavond van 20.15-22.15 bij elkaar. De eerste keer van dit nieu we seizoen zal zijn op dinsdag avond 6 september in het wijkgebouw Zuiderbaken in gang Rentmeesterlaan 245 (Magistraatwijk). De deelna mekosten zijn 10,- per maand. VLISSINGEN - Trimmen is nog steeds erg populair. Het legertje mensen dat voor het plezier een eind gaat hardlo pen of fietsen groeit nog steeds. Hoewel deze mensen zich meestal niet willen aansluiten bij een sportvereniging, willen ze toch graag hun resultaten meten met die van andere trimmers. De prestatielopen die vrijwel ieder weekend ge houden worden, leken een goede graadmeter, maar de trimmers willen meer. Heet nieuwste op dit gebied zijn de meerkampen en triatlons, waarbij de trimmers op totaal verschillende gebieden hun kunnen moeten bewijzen. In Vlissingen wordt zater dag 3 september het zoge naamde Zomertrio gehouden door de sportvereniging Zee land Sport. De tweehonderd dertig deelnemers die zich hier voor hebben ingeschreven moeten vijftig kilometer fiet sen, anderhalve kilometer zwemmen en twaalf en een halve kilometer lopen. Voor junioren zijn de afstanden minder, maar toch nog altijd vijfentwintig kilometer fiet sen, één kilometer zwemmen en zeven kilometer lopen. Vrouwen en veteranen mo gen zelf kiezen of ze het grote of het kleine programma ne men. Het initiatief voor het zo mertrio is afkomstig van Sjaak Sinke, Jan Kortsmit en Cees Nooijens. Zij maakten enige jaren geleden kennis met deze manier van sporten tijdens de tweedaagse vier kamp in Den Haag en vonden het een leuk idee om dit ook in Zeeland te introduceren. De atletiekvereniging Zee land Sport, waar ze lid van zijn, zag er wel wat in en vorig jaar werd het eerste zomertrio in Vlissingen gehouden. Er waren toen honderd dertig deelnemers. Dit jaar zijn het er al weer honderd meer. Toen was het een van de vier evene menten op dit gebied in Ne derland, nu worden er door het hele land zo'n dertig ge houden. De limieten in Vlissingen zijn zo gesteld, dat vrijwel iedereen die zich goed heeft voorbereid, binnen de gestelde tijden binnen kan komen. De- deelnemers komen uit het hele land en enkelen ook uit België. Sjaak Sinke: „Omdat het nu al de tweede keer is, dat we een dergelijk evenement hou den in Vlissingen, hebben we al wat meer ervaring met de organisatie. We hebben ook erg veel medewerking gekre gen van de verschillende ge meenten. Er is een enorm aan tal vrijwilligers die meehelpen als juryleden of assisteren bij gevaarlijke kruispunten. Ook de E.H.B.O. en het Nederlands Genootschap van Sportmassa ge zullen de deelnemers waar nodig verzorgen." Het fietsen begint om kwart voor acht bij het clubhuis van Zeeland Sport. De deelnemers vertrekken steeds in groepjes van zes. Ze zijn ingedeeld naar de. vermoedelijke tijden die ze zelf bij inschrijving hebben opgegeven. De snelste tijden worden verwacht van Nico Tolleman en Mia Weiten. Zij denken de vijftig kilometer te rijden in een uur en tien minuten en een uur en twintig minuten. Bei den zijn ze amateur wielren ners. De finish van het fietsen is met opzet gekozen op een binnenweg, omdat een aan komst bij het sportpark te ge vaarlijk zou zijn. De finish is op de hoek van de Groeneweg en de Bergweg. Het zwemmen vindt plaats in het Sportfondsenbad. Ook hier zijn de deelnemers inge deeld in series. Deze beginnen om hal elf, halftwaalf en half- één. Dit onderdeel is waar schijnlijk voor het publiek het meest aantrekkelijk. „De meeste deelnemers vin den dit echter het moeilijkste onderdeel", vertelt Sjaak. „De meesten zijn meer gewend aan lopen en fietsen dan aan zwemmen. Je bent dan toch weer op een heel andere ma nier in beweging. De deelne mers zijn ook weer op snelheid ingedeeld, zodat ze elkaar zo min mogelijk zullen hinderen. De snelst opgegeven tijd komt van Piet Schop uit Goes. Hij denkt dat hij binnen tweeen twintig minuten klaar is, ter wijl er vorig jaar ook deelne mers waren die er bijna een uur over deden". Het laatste onderdeel, het lopen, start om halfvier op het Baskenburgplein. De route voert via de binnenwegen en de finish is ook weer op het Baskenburgplein. De eerste lopers worden daar om vier uur verwacht (van de zeven kilometer). Kanshebber bij het lopen is de Middelburgse at leet Kim Reinierse. Sinke: „Natuurlijk speelt het weer bij een dergelijk eve nement een grote rol. Vorig jaar was het erg heet, wat het voor de deelnemers extra moeilijk maakte. De snelste totaaltijd maakte vorig jaar Tonny Veerman. Hij deed er twee uur en vierendertig mi nuten over. Dit jaar worden alle uitslagen via een compu ter berekend, zodat de deelne mers hun tijd al binnen drie kwartier na afloop van de wedstrijden op papier hebben. Voor alle deelnemers is er ook een T-shirt, ter herinnering aan dit tweede zomertrio". MIDDELBURG - Zondag 4 september wordt weer de eer ste welkomdienst van het nieuwe seizoen gehuden in de Hofpleinkerk in Middelburg. Ad Driesprong leidt deze dienst en zal tevens de toe spraak houden. Muzikale me dewerking van het Jongeren koor uit Veere-Gapinge en het Welkombo. Aanvang 18.45 uur. MIDDELBURG - De Zeeuwse vereniging voor ama teurschrijvers en -dichters bestaat een jaar. Zoals alle beginnende verenigingen heeft Pennevreugd, zoals de vereniging heet, het moeiljk. Een vereniging draaiende houden is een kwestie van doorzetten. Om de leden wat moed in te spreken maakte mevrouw Roos van de Seijp een sonnet onder de titel Despereert niet. Het is een acrostichon. Dat wil zeggen: de beginletters vormen een woord, in dit geval Pennevreugd ZLD. ZLD staat dan voor Zeeland. Poëzie en proza scheppen: Eldorado van de geest, Nonsenspoëzie, sonnetten, Nom de plume, schrijversfeest. Episode van één jaar: Vallen, opstaan en iveer doorgaan, Rijmend, dichtend, met elkaar, Elk wat wils, een lach, een traan. Uitgestort op het papier, Groeten wij eikaars gedachten, Delend in het schrijfplezier. Zuilen mn de Muze, krachten, Lichtend in een ver verschiet: Despereert daarom niet. MIDDELBURG - Donderdag 1 september is het precies vijf entwintig jaar geleden dat de ds. Bernhard Smytegeltschool voor MAVO in Middelburg is gesticht. Gedurende deze vijfen twintig jaar is de heer B. de Jonge directeur van de school ge weest. Nu neemt hij afscheid, omdat hij gebruik maakt van de VUT-regeling. Ter gelegenheid van het ju bileum is er op donderdag 1 september een bijeenkomst in de Zuiderkerk aan de Schout straat in Middelburg. Deze be gint om halfacht. Ds. Harick uit Oostkapelle, de tweede voorzitter van de Vereniging voor Gereformeerd Schoolon derwijs, zal deze avond spre ken. Ook wordt medewerking aan de avond verleend door ds. Rietdijk en ds. Zijderveld en het meisjeskoor Sjaloom. Zaterdag 3 september kan in het schoolgebouw aan de Ko- ninginnelaan 39 afscheid ge nomen worden van De Jonge. Ook kan men dan kennis maken met de nieuwe direc teur, J. Zandee, en de adjunct directeur, D. Janse. Deze receptie begint om halfvier. In de school zal dan een tentoonstelling gehouden worden over de afgelopen vij fentwintig j aar. WILHELMINADORP - De beste ploegers uit Zeeland strijden zaterdag 3 september om de titel Zeeuws kampioen ploegen 1983. De wedstrijd wordt gehouden op een terrein aan de Langeweg in Wilhelminadorp en begint om half één. De deelnemers zijn vijfen twintig ploegers, geselecteerd uit de verschillende regionale wedstrijden. Om het voor het publiek extra aantrekkelijk te maken; zal er dit jaar, evenals twee jaar geleden, een span paarden meeploegen, mogelijk met een getrokken rondgaan de ploeg (alleen nog in musea te vinden). Ook zal een van de paarden beslagen worden met nieuwe hoefijzers. Ook het technische gedeelte krijgt de aandacht, onder meer door een demonstratie met de spitploeg. De toegang tot de wedstrijden is gratis, de bezoekers kunnen ook mee doen aan een totowedstrijd. MIDDELBURG - Belang stellenden kunnen tot donder dag 15 september een expositie bekijken van schilderijen die door bewoners van het Jacob Roggeveenhuis zijn gemaakt. De werken zijn ook in dit hu manistische tehuis aan de Noordsingel 106 te zien. De schilderijen zijn gemaakt door: N. Corstanje, A. Cijs- Groenenberg, A. Dekker-Ba zen, mej. A. van Dijk, J. W. den Hollander, Nelly Kunst, J. M. Mazure-Mantz, L. J. Poude- roijen, Renee Sieffers en Bert van Wijk. De tentoonstelling is te zien van tierr uur js morgens tot vijf uur 's middags.

Scheldebode | 1983 | | pagina 17