Taalcursussen Engels, Frans, Duits, Spaans, Italiaans, Portugees Aansluitende jaarniveaus Certificaatsopleidingen cursuscoDES ZIE PAG.4 Nieuwgrieks, Joegoslavisch, Turks, Zweeds, Deens, Noors, Russisch, Pools, Marokkaans, Modern Hebreeuws, Bahasa Indonesia. Driejarige opleiding voor het staatsexamen Tolk-Vertaler Tentamens Inschrijven De taalcursussen van het NIOW zijn zodanig opgebouwd dat men in principe met elk vooropleidingsniveau hieraan kan deelnemen. De jaren sluiten precies op elkaar aan zodat iemand die dat wil kan „doorstromen". Elementair I (lejaar) Voor wie bestemd? De cursus is bestemd voor hen die nooit, of lang ge leden, enig onderwijs in de gekozen taal hebben gehad. Doel van de cursus in de Elementair l-cursus worden de meest voorko mende grammaticale con structies op duidelijke en overzichtelijke wijze behan deld. Niet alleen krijgen lees- en schrijfvaardigheid de aandacht. Er wordt ook een eerste aanzet gegeven tot het spreken van de taal. Studiemateriaal Het studiemateriaal wordt in de regel tijdens de eerste les verstrekt. Cursusduur De cursus omvat 28 weke lijkse studiebijeenkomsten van een uur gedurende de periode september tot en met mei. Afsluiting van de cursus Aan het eind van de cursus kunt u desgewenst deelne men aan een schriftelijke eindtest. Bij een gunstig re sultaat ontvangt u een ge tuigschrift. Over plaats, tijd stip en kosten van deze test wordt u tijdens uw studie nader geïnformeerd. Elementair II (2e jaar) Voor wie bestemd? De opleiding is de voortzet ting van de cursus Elemen tair I en de voorloper van de cursus Conversatie. Voor hen die reeds over enige voorkennis beschikken - en dus niet helemaal van voren af aan behoeven te beginnen - biedt deze cursus een goede gelegenheid de ken nis op te frissen. Cursusduur De cursus omvat 28 studie bijeenkomsten van een uur gedurende de periode sep tember tot en met mei. Afsluiting van de cursus Aan het eind van de cursus kunt u desgewenst deelne men aan een schriftelijke eindtest. Bij een gunstig resultaat ontvangt u een ge tuigschrift. Over plaats, tijd stip en kosten van deze test wordt u tijdens uw studie nader geïnformeerd. Conversatie (3e jaar) Voor wie bestemd? Vroegere Elementair ll-cur- sisten biedt deze cursus een goed vervolg; ook degenen die MULO of MAVO hebben gevolgd kunnen zich voor deze cursus inschrijven. Zonder enige voorkennis kunt u niet aan de Conver satiecursus deelnemen. Doel van de cursus Het doel is u een zodanige luister- en uitdrukkingsvaar digheid bij te brengen dat u zich in de meest voorkomen de situaties behogrlijk kunt redden. Tevens ronden wij in dit jaar de basisgrammatica af. Cursusduur De cursus omtvat 28 studie bijeenkomsten van VU uur gedurende de periode sep tember tot en met mei. Afsluiting van de cursus Aan het eind van de cursus kan men voor de meeste talen deelnemen aan het Conversatie-examen. Spreekvaardigheid (4e jaar) Voor wie bestemd? De opleiding Spreekvaardig heid is een logisch vervolg op de cursus Conversatie. Indien u echter minimaal MULO/MAVO of gelijkwaar dig onderwijs hebt genoten met de desbetreffende taal in het vakkenpakket, kunt u zich voor deze cursus in schrijven. Doel van de cursus De structuur van deze oplei ding is gefijk aan die van Conversatie. De teksten en oefeningen liggen echter op een duidelijk hoger niveau. De cursus wordt hoofdzake lijk in de vreemde taal ge geven. Dit houdt in dat een behoorlijke parate kennis nodig is. Cursusduur De cursus omvat 28 studie bijeenkomsten van VU uur gedurende de periode sep tember tot en met mei. Afsluiting van de cursus Aan het eind van de cursus kan men voor de meeste talen deelnemen aan het Spreekvaardigheidsexamen dat wordt afgenomen door de landelijke examenorgani saties. Over plaats, tijdstip en kos ten van dit examen wordt u tijdens uw studie nader geïn formeerd. Commercieel taalonderwijs (4e jaar) Bestemd voor commercieel/ administratieve medewerkers van bedrijven die veel contac ten met het buitenland onder houden. Als vooropleiding is de N IOW-Conversatiecursus vereist of minimaal MULO/ MAVO met de desbetreffen de taal in het examenpakket, dan wel gelijkwaardig kennis niveau. Kenmerkend voor deze oplei ding is de gerichtheid op het bedrijfsleven. De nadruk ligt op het hanteren van het zake lijk taalgebruik. Daarnaast krijgt men een ge degen training in het monde ling taalgebruik, afgestemd op de praktijk van het be drijfsleven. Cursusduur De cursus omvat 28 studie bijeenkomsten van 1uur. j First Certificate in English of the University of Cambridge Certificat d'Etudes Franpaises Certificado de Espanol Veelzijdige cursussen De opleidingen First Certificate in English, Certificadode Espanol en Certificat d'Etudes Franpai ses zijn veelzijdige cursussen die u een uitgebreide, alge mene kennis van respectieve lijk het Engels, Spaans of Frans verschaffen. Wanneer men een certificaat heeft behaald, is het mogelijk toelating te verkrijgen tot de NlOW-opleiding voor het staats examen Tolk-Vertaler. Na het behalen van het First Certificate is het bovendien mogelijk deel te nemen aan de Proficiency-opleiding. Men moet dan wel met Grade A geslaagd zijn. Voor wie bestemd? Voor een groot deel zijn de deelnemers aan deze cursus sen afkomstig uit onze Conver- satiegroepen. Daarnaast vindt men er bezitters van bijvoor beeld een HAVO-diploma met de desbetreffende taal in het vakkenpakket en die nog niet al te lang van school zijn of nog regelmatig met de taal in aan raking komen. Studiemateriaal Het studiemateriaal wordt in de regel tijdens de eerste les ver strekt. Cursusduur De cursus omvat 28 studiebij eenkomsten van 1 uur gedu rende de periode september tot en met mei. Afsluiting van de cursus Het examen van de cursus First Certificate wordt afgenomen door de University of Cam bridge in samenwerking met de British Council te Amsterdam. Het examen vindt plaats in de maand juni. De examenonderdelen zijn: Reading Comprehension Composition Use of English Listening Comprehension Interview De examens voor het Certificado de Espanol en het Certificat d'Etudes Franpaises worden afge nomen door de Stichting Nationaal Onderwijs. Gebruik deze bon voor meer in formatie over de certificaats- en tolkvertalersopleidingen. U krijgt dan ook een inschrijffor mulier. Stuur deze bon in een enveloppe naar NlOW-talen/eao, Postbus 78,3700 AB Zeist. Naam: Adres: Postcode:Woonplaats: Telefoon: Certificate of Proficiency in English of the University of Cambridge Deze cursus leidt op voor het diploma dat officieel erkend wordt door het Department of Education and Science of Her Majesty's Government. De opleiding vormt qua inhoud het verlengstuk van de opleiding voor het First Certificate. Doel van de opleiding De cursus Proficiency in English heeft tot doel de deelnemers een zodanige kennis van het Engels bij te brengen dat zij met succes kun nen deelnemen aan het examen dat wordt afgenomen door de University of Cambridge, onder auspiciën van de British Council. Cursusduur De opleiding wordt gegeven in wekelijkse lessen van 21/2 uur, ge durende de periode september tot juni. Tijdens de schoolvakanties is er geen les. U dient rekening te houden met ongeveer 8 10 uur huiswerk per week. Afsluiting van de cursus Het hierboven vermelde examen van de University of Cambridge wordt afgenomen in de maand juni. De examenonderdelen zijn: Reading Comprehension Composition Use of English Listening Comprehension Interview Nadere bijzonderheden over de juiste data, examenplaats, examen- kosten en wijze van aanmelding worden in de loop van het cursus jaar verstrekt, in de regel in de maand januari. Bij grote instellingen en bedrijven, bij de overheid en bij de media is er regelmatig vraag naar tolk-vertalers. Het staatsdiploma verruimt uw ontplooiingsmogelijk heden. U kunt zich desgewenst door een arrondis sementsrechtbank laten beëdigen, waarna u het predicaat beëdigd vertaler mag voeren. De opleiding is toegankelijk voor bezitters van tenminste een HAVO-, MEAO- of VWO- diploma met een voldoende voor de gekozen taal. De op leiding is ook een uitstekend vervolg voor hen die het niveau van onze certificaatsopleidin gen hebben bereikt. Men dient ook de Nederlandse taal goed te beheersen. Alvorens toege laten te worden tot de Tolk- Vertalersopleiding dient men met goed gevolg een toelatings test te hebben afgelegd. Deze wordt afgenomen te Den Haag of Zeist. Het cursusprogramma bevat de onderdelen vertalen, spreek- en luistervaardigheid, schrijfvaardigheid en idioom. Verder bovendien grammatica en consecutief tolken. De hoge exameneisen maken dat een grote dosis zelfwerkzaamheid en inzet vereist zijn. U volgt 28 studiebijeenkomsten van drie uur en moet daarbij bovendien rekening houden met 10 tot 15 uur zelfstudie per week. Opleidingen te: Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Breda en Arnhem. Aan het eind van het eerste en tweede studiejaar worden overgangstentamens afgeno men. De cursus wordt afgeslo ten met het staatsexamen Tolk-Vertaler, dat is ingesteld bij Koninklijk Besluit van 16 september 1949. Het bestaat uit een schriftelijk en monde ling gedeelte. Tot het monde linge examen wordt men eerst toegelaten wanneer op het schriftelijk examen goede cijfers behaald worden. Voor wie een 2e graads onderwijs bevoegdheid heeft bestaat vrijstelling voor een aantal on derdelen. Wie overweegt in te schrijven voor een Tolk-Vertalersoplei ding kan een studiegids aan vragen bij het NIOW in Zeist. Een formulier waarmee u zich kunt opgeven voor de toela tingstest wordt dan bijgesloten. Ingeval de test een onbevredi gend resultaat heeft zal de studieleiding u zo mogelijk een alternatieve opleidingsmoge lijkheid voorleggen.

Scheldebode | 1983 | | pagina 14