„De situatie in Polen is nauwelijks verbeterd" Zomeravondstilte in kerk Domburg Veel activiteit op Oranjeplein Veere Halve marathon in Goes Duitser Armin Mehling exposeert in Marquis Oprichter Rienus Janvier van dansscholen: Bazaar voor restauratie Wandeltocht Vakantie morgens Organist Feike Asma concerteert Cursussen voor honden Receptie van dansschool Janvier Goes Niet verbeterd Zwijgen Orgelconcert Jaco Simons Orgelconcert in Middelburg Pop in de Piek Prestatieloop Dynamo '70 Conditie blijven Lamain hoofdsponsor Door binnenstad SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1983 309 HEINKENSZAND - De acties van het comité „Borsele Helpt Polen" zijn in Polen niet onopgemerkt gebleven. Zondag bracht mgr. Edward Modlinski, als deken verbonden aan verschillende parochies in het westen van Polen, per soonlijk de dank over van de bevolking van Miroslawiec. Op dezelfde dag ver leende de 50-jarige Modlinski zijn medewerking aan de kerkdienst in de ka tholieke kerk van Heinkenszand. „Mijn dank gaat uit naar allen die de acties hebben ondersteund", liet de Poolse deken weten, die uitstekende contacten onderhoudt met de paus. Op 1 oktober start men in Borsele opnieuw met een grote kleding- en geldin zameling. „Er is nog steeds een nijpend tekort aan kleding. En de schoenen worden steeds schaarser", liet Edward Modlinski weten. Henk van Putten bespeelt carillon GOES - „Toen ik 50 jaar geleden als dansle- raar in Bergen op Zoom begon kostte een dansles twee kwartjes en op de populaire zondagmid dag zelfs veertig cent. Een biertje kostte toen twee cent en een borrel drie cent. Om enigszins aan de kost te kunnen komen moest ik stad en land afreizen. Ik heb les gegeven in deftige zalen, maar ook in optrekjes waar je de koeienstal kon ruiken. Maar waar ik ook kwaAi, overal en altijd bracht de dansles vreugde en gezelligheid en dat is nog altijd zo". Aan het woord is Rienus Janvier (72), oprichter van de dansscholen Jan vier in Goes en Bergen op Zoom. Deken mgr. Edward Modlinski op bezoek in Heinkenszand Sinds vorig jaar februari is in totaal ruim 75 ton goederen GRIJPSKERKE - Op de Kerkring in Grijpskerke wordt zaterdag 6 augustus voor de zesde keer de jaarlijk se bazaar ten bate van het res tauratiefonds van de Neder lands Hervormde Kerk gehou den. Van 9.00 uur 's morgens tot 21.00 uur 's avonds staan er zo'n dertig kraampjes opge steld. Men kan er onder meer terecht voor tweedehands ar tikelen, handwerken, boeken en bloemen. Ook worden er demonstraties houtdraaien verzorgd. Er zijn diverse hapjes te verkrijgen, variërend van pannekoekeri en wafels tot vis en mosselen. Voor de kinderen zijn er allerlei spelen als bal gooien, touwtjetrekken en grabbelen. Ook de volwasse nen kunnen hun geluk beproe ven onder meer bij het rad van avontuur, spijkerslaan, doel- schieten en sjoelen. Voor de muziek deze dag zorgt een boerenkapel. vanuit de gemeente Borsele naar Miroslawiec getranspor teerd. De vier transporten met kleding, levens- en genees middelen werden in Polen met open armen ontvangen. Tijdens het exclusief inter view met het Nieuwsblad voor de Bevelanden, in het bijzijn van coördinator van het comi té Borsele Helpt Polen, Wim Hogerdijk en tolk Lipowski uit Vlissingen, deed Modlinski zijn relaas. „Bij het uitdelen van de goederen gold het enige criterium de nood van de men sen. Dankzij de hulp uit Ne derland zijn veel Poolse men sen, jong en oud, de winter door kunnen komen. De Ne derlanders waren de eersten die daadwerkelijk wat deden en bovendien deden zij het meest. Zo leer je de mensen kennen. Niet aan hun woor- dep, maar aan hun daden", al dus Modlinski. De toestand in Polen is, on danks de schijn van het tegen deel, nauwelijks verbeterd. Modlinski: „De winkels liggen wel voller dan enkele maan den geleden, maar omdat de prijzen zo enorm hoog liggen valt er voor de Poolse burger vrijwel niets van dit alles te kopen". Om de nijpende situatie te verduidelijken geeft de deken enkele voorbeelden. „Bejaarde mensen krijgen in Polen 3500 zloty per maand uitgekeerd. Voor eén brood moet men 30 zloty neertellen; één ei kost nauwelijks minder: 20 zloty en een pak koffie komt in de win kel op maar liefst 4000 zloty. Als het artikel er is. De situa tie vvoor de Poolse burger is nog steeds erg moeilijk", legt Modlinski uit. DOMBURG - Woensdag 3 augustus, vanavond dus, wordt er in de Hervormde Kerk in Domburg een Zomer avondstilte gehouden. Het Vlissingse ouderenkoor Con Agitatione treedt op en er is gelegenheid tot samenzang. Dominee Nauta zal een korte meditatie houden. Het begint om 20.30 uur en de toegang is vrij. Eveneens in de Hervormde Kerk zijn er op de dinsdagen 9 en 16 augustus open avonden. Vanaf 20.30 uur staat de kerk voor iedereen open en is te be zichtigen, terwijl het orgel wordt bespeeld. Voor in de kerk is er een boekentafel. Ook is die avond de plaatselij ke diaconie aanwezig om in formatie te geven over het diaconale werk. In gebouw de Poort wordt door de diakenen een diaserie vertoond, die handelt over het werelddiaconaat naar aanlei ding van de Zeeuwse ervarin gen met hulp van buitenaf in 1953. De ontmoetingsavonden zijn een onderdeel van het zo- merwerk van de kerken van Domburg. Over de opheffing van de staat van beleg, over de verbo den vakbond „Solidariteit" en over de aanwezigheid van Sow jets in zijn land zwijgt mgr. Modlinski in alle talen. Dat hij naar Nederland is kunnen komen is immers niet zozeer te danken aan het feit dat de autoriteiten zo soepel zijn geworden, maar aan de tussenkomst van de hoogste gezagdrager van de katholieke kerk in Polen, primaat Glemp. Door zijn bemiddeling was het voor Modlinski mogelijk een maand op een uitnodiging in te gaan in Parijs frans te gaan studeren. Die kennis van de franse taal heeft hij nodig om zijn werk in een seminarium in Polen beter te kunnen ver richten. VLISSINGEN - In de serie marktconcerten van de Orgel commissie Vlissingen geeft vrijdag 5 augustus tussen 12.00 uur en 12.30 uur de jeug dige Vlissingse organist Jaco Simons een concert op het Flentroporgel in de Sint Ja- cobskerk. Op het programma staan onder meer werken van Bram Beekman, M. Reger en Bach. Jaco Simons is Havo-scho lier en begon al op negenjarige leeftijd met orgellessen en twee jaar later met piano. Hij studeert aan de Zeeuwse Mu- zieksschool orgel bij Bram Beekman en piano bij Leen de Broekert. Mgr. Modlinski uit Miroslawiec was te gast in Heinkenszand en bracht zijn dank uit tijdens de kerkdienst. MIDDELBURG - In de serie zomeravondconcerten in de Nieuwe Kerk in Middelburg wordt op dinsdag 9 augustus een orgelconcert gegeven door Charles de Wolff. Het pro gramma omvat romantische muziek van onder meer Leos Janacek, Max Reger en Felix Mendelssohn. Besloten wordt met een drietal werken van César Franck. Het concert begint om acht uur. Deze kans greep mgr. Lod- linski ook aan om naar Hein kenszand te komen. Door de transporten is er een uitste kend contact ontstaan tussen VLISSINGEN - Zaterdag 6 augustus treedt de Engelse band Felt op in de Piek in Vlissingen. Feit bestaat ruim een jaar en direct na een paar sessies in Londen kregen ze een overeenkomst met het Cherry Red label. In het voorprogramma wordt opgetreden door de band Sing Sing Movement. In begin '82 weed deze band op gericht onder de naam Rubber Fish. Na veel persoons- en naamwisselingen heten ze nu Sing Sing Movement en be staat de band uit drie mannen: Jaap van Boven gitaar en zang, Peter Snij kers bas en zang en Marin Veen drums en zang. Het optreden in de Piek be gint om negen uur. De toe gangsprijs is tien gulden. de plaats Miroslawiec en de gemeente Borsele. Om die onderlinge band te versterken wordt er, zoals bo venstand staat vermeld, weer een actie gehouden. De kleding staat hierbij centraal. „En hulp is beslist nog nodig", ver telt Modlinski. Zij die nu al een gift willen doen kunnen dat op het bank- rekeningnnummer van de Ra bobank in Heinkenszand, nr. 34.60.25.230 of op girorekening 139.69, eveneens van de Rabo bank. AAGTEKERKE - De Sport vereniging Aagtekerke houdt op dinsdag 9 augustus een zo- meravondtocht. De deelne mers kunnen kiezen uit af standen van vijf en tien kilo meter, starten is mogelijk tus sen halfzeven en acht uur. De start is bij gebouw Amicitia in de Agathastraat in Aagteker ke. NIEUW EN SINT JOOS- LAND - In Nieuw en Sint Joosland worden maandag 8, woensdag 10 en vrijdag 12 augustus weer evenals vorig jaar vakantiemorgens gehou den voor kinderen van vijf tot twaalf jaar. Het thema is: „Luister, Jezus roept jou". Naast poppenkast, film en vertelling worden spelen ge daan, waaronder een tiener kamp. De kinderen worden om 9.30 uur verwacht. De morgens vinden plaats in de schuur van de heer Sanderse achter het veld van de voetbalvereniging Nieuwland. kUr. Een werk van Armin Mehlin{ VLISSINGEN - Van zondag 7 augustus tot zondag 4 sep tember exposeert de Duitse kunstenaar Armin Mehling in galerie Marquis in Vlissingen. Mehling is één van de be kendste Duitse moderne kun stenaars. Ook in Nederland is hij geen onbekende. Hij had al vele tentoonstellingen in ons land en in 1979 verkocht hij vijftig werken aan de kunst verzamelaar Jac. de Vries in Delft, die deze alle schonk aan het gemeentehuis van Maas sluis. Dinsdag 9 augustus zal in het programma Beeldspraak op het tweede Nederlandse te levisienet een film worden uit gezonden over het werk en de persoon van Armin Mehling. Galerie Marquis is geopend van woensdag tot en met za terdag van 13.30 uur tot 17.30 uur en op zondag van 14.00 uur tot 17.00 uur. Bij de tentoonstelling is voo het publiek een cassettemaj verkrijgbaar tegen een specia le prijs. In de map zitten dri« kleurenreproducties van wer ken van Armin Mehling er een boekje met informatk over de kunstenaar. De map i: een uitgave van het Jac. d< Vriesfonds. VEERE - Zaterdag 6 augus tus worden er op het Oranje- SEROOSKERKE - Donder dag 4 augustus geeft de orga nist Feike Asma een concert in de Gereformeerde Kerk in Se- rooskerke. Het zeer gevarieer de programma bevat onder meer werken van Jan Zwart, Bach en Mendelssohn. Beslo ten wordt met twee koraalbe werkingen van Feike Asma. Het concert begint om 20.15 uur. WESTKAPELLE - Deze maand start de Kynologenclub Zeeland weer de nieuwe cur sussen gedrag en gehoorzaam heid voor honden. De lessen worden gegeven op het terrein van manege De Zandbooi in Westkapelle. Aan de cursussen kunnen alle honden van alle leeftijden deelnemen. Voor inlichtingen en deelna me kan men bellen naar G. Sanstra, telefoon 01100-28963. plein in Veere ringrijwedstrij den gehouden. De wedstrijden beginnen om 9.00 uur en om ongeveer 17.00 uur is de prijs uitreiking. Daarnaast zijn er die dag demonstraties van glasgraveren, keuring van melkgeiten op de markt en wordt het geheel opgeluisterd met draaiorgelmuziek. Woensdag 10 augustus wordt dan weer de wekelijkse toeristendag gehouden met gezellige kraampjes, diverse demonstraties, wedstrijden paalklimmen en de mogelijk heid om molen De Koe te be zichtigen. MIDDELBURG - In de serii zomeravondconcerten bespeel Henk van Putten donderdag augustus het carillon van d< Abdijtoren in Middelburg Van Putten is als stadsbeiaar dier werkzaam in Middelburg Vlissingen, De Lièr en Rijns burg. Ook geeft hij regelmati; orgel- en beiaardconcerten ii binnen- en buitenland. He concert in Middelburg begin om 19.30 uur. Hij speelt ondei meer werken van Jef Rottiers Handel, Schumann en van d< Gheyn. MIDDELBURG - Vrijdag augustus houdt de VVV var Domburg in samenwerking met de atletiekvereniging Dy- namo'70 een prestatieloop. Hel parkoers gaat gedeeltelijk over de duinen en langs hei natuurgebied Westhove en Hoogduin. De deelnemers kunnen kie zen uit de afstanden 4, 8 en kilometer. De start en de fi nish zijn bij het strandpavil joen aan het einde van de Bad- weg in Domburg. „Ik heb les gegeven in deftige zalen, maar ook in optrekjes waar je de koeienstal kon ruiken" GOES - Vanwege het 50-jarig bestaan van dansschool Janvier wordt op vrijdag 12 augustus in de dans school aan het Jacob Valckeplein 4 in Goes een receptie gehouden. De aanvang is 19.00 uur. Tijdens deze receptie zal het kado van de leer lingen aangeboden wor den. Er is een speciaal feestcomité in het leven geroepen om diverse ac tiviteiten te ondersteu nen. Voor deze receptie worden aan de leerlingen géén aparte uitnodigin gen verzonden. De recep tie duurt tot 21.00 uur. Voor meer informatie zie onze advertentiepagi na's. Als 22-jarige zoon van een exploitant van stoomcarrou- sels in Bergen op Zoom zag Rienus Janvier meer in een dansloopbaan. Op 7 augustus 1933 slaagde hij voor het diplo ma dansleraar. Het ouderlijk huis aan de Lievevrouwe straat in Bergen werd tot dansschool verbouwd. „In die dagen waren de passen veel eenvoudiger dan tegenwoor dig. Langzame en snelle wals, foxtrot, quick-step en tango, daar had je het wel mee ge had". Al spoedig begon Rienus Janvier ook les te geven in Goes, Temeuzen, Roosendaal, Zevenbergen, Tholen, Hulst, Graauw, Kloosterzande en Axel. „Ik herinner me nog goed een zaaltje ergens in Zeeuwsch-Vlaanderen waar van de vloer bij een bal eerst met ijzeren palen moest wor den gestut om te voorkomen dat men al dansend een ver dieping lager terecht kwam. En de verbindingen met tram, bus en veerboot waren in die dagen zo slecht dat je zowat een dag nodig had om vanuit Rienus Janvier (72). Brabant naar bijvoorbeeld Temeuzen of Zierikzee te ko men. Maar het feit dat je als dansleraar overal met open armen werd ontvangen ver goedde veel. Ik heb ook nooit gebrek aan leerlingen gehad". Pas twee jaar geleden trok Rienus Janvier zich als actief dansleraar terug. „Zo nu en dan val ik nog wel eens in maar dat doe ik hoofdzakelijk om een beetje in conditie te blijven en om iemand te hel pen die wat moeite met de dansles heeft. Ook het lesge ven aan gehandicapten heb ik altijd met veel plezier ge daan". Zoon Robert heeft ter gele genheid van het 50-jarig be staan van dansschool Janvier in Goes een groot feestpro gramma voorbereid. Om te beginnen wordt op vrijdag 12 augustus in de dansschool aan het Valckeplein in Goes een receptie gehouden. De receptie begint om 19.00 uur en men kan er terecht tot 21.00 uur. Op vrijdag 19 augustus kun nen de jonge leerlingen hun hart ophalen aan Avro's Dis coshow Top-Pop. Zaterdag avond 20 augustus is er een bal in de stijl van de jaren twintig en dertig met consumptieprij zen die eveneens uit die tijd dateren. De muziek wordt ver zorgd door de Aunt Hagar's Gang uit Breda. Als speciale attractie geeft de voorzitter van de Nederlandse Bond van Dansleraren, G. Vermeulen, een tapdansdemonstratie. Op 26 augustus wordt een fototen toonstelling aan de jubileren de dansschool gewijd. Robert Janvier doet een beroep op al len, die nog in het bezit zijn van foto's uit de goede oude tijd, deze beschikbaar te stel len. Tevens is er die dag een reünip van leerlingen en oud leerlingen. Medewerking ver lenen de dansorkesten The Orpheans en The Goldstars. Voor The Orpheans zal het naar alle waarschijnlijkheid hun laatste optreden 'zijn. Op 27 augustus wordt de.Jubi leumviering besloten métten danswedstrijd en demonstra*-. tie yan Nederlandse top-dans- paren, waarbij Marcel en Rat- na de Rijk als jury zullen op treden. Deze „statiefoto" laat dansleraar Rienus Janvier op het toppunt van zijn loopbaan zien. Zijn toenmalige partner is zijn tegenwoordige echtgenote. GOES - Voor de elfde keer wordt zaterdag in Goes een halve marathon gehouden voor KNAU wedstrijdatleten (senioren heren, veteranen en da mes). Dit evenement krijgt dit keer een apart tintje. Alle deelnemers aan deze halve marathon die de" to tale afstand afleggen kun nen namelijk via een ver loting meedingen naar een unieke en fantastische prijs. Deze bestaat uit een reis voor één persoon naar de wereldkampioenschap pen atletiek in Helsinki die vanaf woensdag 10 tot en met zondag 14 augustus worden gehouden. De vijf daagse trip, geheel ver zorgd, is uitgeloofd door „Lamain Sport" in Goes. Een trekker van formaat dus voor de deelnemers en deelneemsters aan deze halve marathon. Omdat deze tevens een open wed strijd is verwacht de orga nisatie een grote deelname. „We rekenen op ruim hon derd deelnemers", zegt Paul Pieters van de orga niserende vereniging AV'56, die dit atletiekge- beuren op poten zette in nauwe samenwqerking met de Goese Midden stands Centrale (GMC). Vaststaat dat een kleine twintig leden van AV'56 van start zullen gaan. On der hen Jan de Bart, Kees Bruijns, Henk Nieuwdorp, Daaf Goedegebuure, Jaap Oele en Jan Rooze. Laatst genoemd tweetal heeft nog geen enkele halve mara thon in Goes gemist. Zij doen dus voor de elfde keer mee. Van Zeeland Sport zal in ieder geval Peter Hameeteman van de partij zijn, terwijl ook de 45-jari- ge Ron Janssen van Thor (Roosendaal) heeft inge schreven. Dynamo '70 liet weten dat men met vijftien deelnemers naar Goes komt. Ook uit België bestaat er weer belangstelling voor de halve marathon in Goes, waarvan het par koers weer als vanouds voert door de binnenstad. Uiteraard wordt het tra ject voor het verkeer afge sloten. Om halfvijf 's middags klinkt het startschot in de Lange Kerkstraat, in de buurt van „Lamain Sport". De finish ligt op de Grote Markt. Na afloop volgt dan om ongeveer halfzeven de prijsuitreiking in café Baarends in de Voorstad. Tijdens deze prijsuitrei king vindt dan ook de trekking plaats van de verloting met als extra klapper de trip per vlieg tuig naar Helsinki van „Lamain Sport", die dit keer wel bijzonder cachet geeft aan deze halve mara thon, die jaarlijks vele toe schouwers trekt. l

Scheldebode | 1983 | | pagina 9