Een onvervalst straatcircus mobuco Msiejgers Muzikale machines en muziek uit Berlijn Een pechvogel en een clown m PZEM 'O/eru MML Handig om te weten Plok boeit kind en oudere Sjaan wil ridder worden The Swinging Laurels MET DANK AAN 323 vlissingen Waar en hoe te bereiken? Huishoudelijke medede lingen s.o.s. Geluid en licht Tent en podia Drie dagen beeldende kunst, robots, muziekma- chines en concerten in het Vestzaktheater. Drie kunstenaars uit Berlijn verzorgen dit programma: de Engelse beeldende kunstenaar Martin Riches en de muzikanten Eber- hard Blum en Ronald Pfrengle. Bij elk concert kunnen slechts 60 personen aan wezig zijn, het is dus no dig, dat u tijdig uw plaats bewijzen koopt bij de Cul turele Raad Vlissingen. De toegangsprijs van dit concert bedraagt 5,-. De tentoonstelling zal plaatsvinden: donderdag, vrijdag en zaterdag van 10.00-12.00 uur en van 14.0Q-17.00 uur. De toegang voor deze ten toonstelling inclusief de workshop bedraagt 1,-. Voor dit bedrag kunt u te vens de tentoongestelde kleurenetsen van de beel dend kunstenaar Guido Eckhardt bekijken. Werkgroep Straatfesti val Vlissingen is erg veel dank verschuldigd aan de volgende instellingen/be drijven/personen: de gemeente Vlissingen, de provincie Zeeland, het Anjerfonds Zeeland, Olau-line (UK) ltd, Radio Holland Vlissingen, drankenhandel Citadel b.v. 's Heer Arendskerke, Mobuco b.v. Vlissingen, De Scheldebode, Watermaatschappij Zee land, Hacu Geldrop, P.A.-bedrijf R.P.A. Rotter dam, E. en E. Lights Assen, Jongerencentrum De Piek Vlissingen, Dienst Welzijnsvoorzie ningen Vlissingen, Dienst gemeentewerken Vlissingen, Rietschoten en Houwens Vlissingen, Stevenson's hot potatoes Den lip, Speeltuinverniging De Oude Stad Vlissingen, Broodjeszaak Dikke Mik Vlissingen, P.Z.E.M., Gemeentepolitie Vlissin- gen, vereniging Amateur Beel dende Kunstenaars Zee land, Drukkerij Vnk Axel, Adminstratief Diensten centrum Zeeland, Golden Tulip Strandhotel Vlissingen, Hotel Royal Vlissingen, Pension Tromp Vlissin gen, Deltasound P.A.-verhuur Haamstede, Zeeuwse Culturele Raad, Buurtcommissie Het Eiland Vlissingen, T en T Amsterdam, Laurence Cases Vlissin gen, De senator voor culturele aangelegenheden Berlijn, Democratisch Spaanse Vereniging Vlissingen en Brandweer Vlissingen. Theater Poppenkeet maakt voorstellingen voor kinderen, waarin met al lerlei soorten poppen wordt gespeeld. Poppen, verschillend van vorm, ka rakter en grootte, hand en stokpoppen. De spe lers van de Poppenkeet spelen soms een rol, soms spelen ze een le vensgrote pop. De voor stellingen spelen zich af in grote, grillige, veran derlijke decors en muziek vormt een belangrijk on derdeel van de voorstel lingen. De voorstellingen van Poppenkeet zijn voor al humoristisch, span nend en mooi om naar te kijken. Op het straatfesti val speelt Poppenkeet, Donkere Sjaan. Le Cirque du Trottoir: Een circus zonder tent, op straat, soms op een po dium, soms midden tus sen het publiek. Onver valst, volks straatcircus uit Brussel NV Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij PARKING bij goed weer 01184-15075 1- FESTIVALTERREIN (INFO-EHBO) 2" PODIUM ZEILMARKT 3" POOIUM KLEINE MARKT 4- VESTZAKTHEATER Jv SLECHTWEER AKKOMODATIE (zaterdag progr. binnenstad Het festivalterrein van het Straatfestival is gelegen aan de Commandoweg; - per trein te bereiken (2 minuten lopen via de slui zen), laatste trein 's avonds (aansluiting richting Am sterdam) vertrekt om 21.14 uur; - de laatste overtocht per boot naar Breskens is om 23.15 uur; - de dichtstbijzijnde bus halte is gelegen in het cen trum, Betje Wolfplein; - parkeerplaatsen voor auto's zijn vanaf het cen trum van de gemeente met borden aangegeven; - in de wijde omgeving van Vlissingen zijn voldoende OVER een optreden van de Engelsman Paul Clark op de Dam in Amsterdam schreef een criticus: Clark begint met het ver tellen van een mop, maar na een paar seconden weet je dat hij de clou vergeten is. Een normaal mens zou dan overgaan op een ander onderwerp, maar Clark is een nar en speelt zijn (ge speelde) vergeetachtigheid volkomen uit. In eerste instantie (als het publiek nog niet doorheeft dat Clark iets volkomen an ders doet dan de gods dienstverkopers op de Dam) houd je je hart vast, maar na verloop van tijd kunnen je lachspieren niet meer ontsnappen aan de magie van Clark's onna volgbare humor. Hij goo chelt op ongekende wijze met de pose van een oner varen, stotterende artiest, die zijn publiek niet onder controle heeft". Clark, die mime, dans en toneelspelen studeerde, kwam in 1978 naar Neder land om samen met Will Spoor en project op te zet ten. Later ontstond daaruit het ONK Theater dat ook op het straatfestival te zien is. Na een aantal jaren bij ONK te hebben gewerkt, ging hij op de solotoer en niet zonder succes. Loven de kritieken, enthousiaste reacties van het publiek wa ren zijn deel. Onnavolgbaar hangt Paul Clark de onervaren, stotte rende artiest uit. Telkens weer toont hij volslagen machteloosheid en onkun de, binnen de kortste keren wordt het publiek gegrepen door de fantastische humor van Paul Clark. Humor op het raakvlak van pechvogel en clown. Op het laatste Festival of Fools was Paul Clark een van de meest succesvolle performers. parkeerplaatsen beschik baar. - Opnamen van artiesten, geluid en of film zijn niet toegestaan. - Het is verboden om glas of blik op het terrein mee te nemen. - Om het terrein en de om geving netjes te houden worden overal vuilnisbak ken en containers ge plaatst. - Voor de sanitaire stop zijn toiletwagens aanwezig. De inwendige mens Honger en dorst hoef je in Vlissingen niet te hebben. Via verkoope'enheden wordt ruimschoots gezorgd voor voedsel en drank tegen re delijke prijzen, hetgeen al leen met consumptiebon nen te verkrijgen is. Deze bonnen kunnen op de aan- gegevenplaatsen op het festivalterrein gekocht wor den. Op het terrein is een E.H.B.O.-post. Op het festivalterrein is de firma R.P.A. Rotterdam, onder leiding van Hans van Dijk en Rob Zwigtman, ver antwoordelijk voor het ge luid. Op zaterdag wordt het geluid op de Zeilmarkt ver zorgd door Delta-Sound P.A. uit Haamstede. E en E Lights uit Assen levert een 36 kilo-watt licht installatie, die aangevuld zal worden met effecten. De lichtleiding is in handen van Rob Jansen. De tent en podia worden geleverd door T en T Am sterdam. Martin Riches houdt zich al langere tijd bezig met het ontwerpen van machines die niet alleen opvallen qua vormgeving maar ook beel dende produkten opleve ren. Zo ontwerpt hij teken machines, robot-achtige machines, tijdmachines en muziekmachines. Om een Theater Plok maakt nu ongeveer twee jaar theater voor kinderen. Theater vol fantasie en humor, waarbij de wisselwerking tussen publiek en spelers de voor stelling bepaalt. Tijdens het straatfestival speelt Plok Uit de lucht gegrepen. Een luchtig spel voor kin deren, waarvan ook volwas senen zullen genieten: een programma over wat er in de lucht zit en er uit kan ko men. Met het publiek als derde speler proberen de twee spelers van Plok elkaar voortdurend te overtroeven of het publiek te winnen voor hun gevoel van fanta sie en humor. Het mondt uit in een aantal bizarre situa ties, ontgoochelingen of een telefooncel die meer wil dan bellen, gekke fratsen ondersteund door een sim pel kleurrijk decor en ge luidsmontages. voorbeeld te noemen: hij heeft ook een machine die van lucht brood maakt. Door zijn werkzaamheden op het gebied van muziek machines kwam hij in con tact met twee musici van eveneens grote naam die ook woonachtig zijn in Ber lijn, te weten de Duitser Eberhard Blum en de En gelsman Ronald Pfrengle. Eberhard Blum is gespe cialiseerd in diverse fluitin- strumenten, met name de dwarsfluit. Van 1973 tot 1976 maakte hij deel uit van het Center for the creative and preforming arts in Buf falo (U.S.A.). Met J. Cage, M. Kagel en W.P. Siebert maakte hij muziektheater in Europa en Amerika. Ronald Pfrengle houdt zich bezig met elektronische muziek, waaronder synthesizers. Tijdens de openingsda gen zal er 's middags de mogelijkheid zijn om deel te nemen aan een aantal workshops, waarbij uitleg wordt gegeven hoe de ma chines te gebruiken. Verder bestaat de mogelijkheid om muziek te schrijven voor de muziekmachine. Om mee te kunnen doen aan de work shop is wel enige kennis van Engels en/of Duits wenselijk. Donderdag- en vrijdag avond zal vanaf 19.30 tot 21.00 uur een concert plaatsvinden van de beide musici Blum en Pfrengle sa men met de geluidsmachi nes van Martin Riches. THE SWINGING Laurels ontstond in 1980, toevallig tijdens een informele opna mesessie. In vrij korte tijd veroverde de groep het En gelse clubcircuit. Vergelij kingen werden gemaakt met: Soft Cell, Pigbag, Ja pan, Roxy Music, The Beat en UB40. Deze vergelijkingen doen geen enkele wijze recht aan de muziek en de presentatie van The Swinging Laurels. The Laurels werden door The Funboy Three ge vraagd mee te werken aan de single The Telephone Al ways Rings van laatstge noemde groep. The Swin ging Laurels is kortom een nieuwe veelbelovende groep met een eigen stijl. In een sprookjesachtig boslandschap ligt een le vensgrote pop tegen een boom. Het is Louis, een dronken soldaat. Een strijd lustige boerenmeid ver schijnt ten tonele, ze maakt hem wakker en de pop komt tot leven, terwijl tus sen de bomen twee ridders een lustig robbertje vech ten. Theather Poppenkeet, donderdagmiddag vier uur op het festivalterrein. Een van de spelers van het Cirque du Trottoir, een Zuidamerikaanse Indiaan, speelt op een trommel om het begin van de voorstel ling aan te kondigen. De muzikanten zetten een deuntje in, met een accor deon, een tuba, een viool, een klarinet en een trom mel, instrumenten die tij dens de voorsteling een be langrijke rol zullen spelen. Een blonde jongen met een hoed komt naar voren en kondigt aan dat de voor stelling gaat beginnen: „Komt kijken, komt kijken, het circus gaat beginnen. Wat u hier niet zult zien, zijn majoretten en de vrouw met de baard, maar wel het grootste, het beste, het mooiste circus van de straat. De omstanders glimla chen, een beetje afwach tend. Ondertussen is een mimespeler, die de rol van clown vervult naar voren gesprongen. Op het ritme van de muziek zal hij de sterkste man van de wereld uitbeelden en vijfhonderd kilo heffen. Zijn mimespel is zo goed, dat de toeschou wers achteruit gaan als hij met de vijfhonderd kilo in de lucht lijkt te struikelen. Vlot volgen de nummers elkaar op, de gewichtheffer is nog niet klaar of een goo chelaar verschijnt. Hij laat een van de kinderen naar voren komen en tovert pin- pongballen, hij jongleert. Achtereenvolgens komen in snel tempo een vuurvreter (een schitterende act met boleadoras, lange koorden, waaraan een ijzeren balletje is bevestigd) een grappig nummer, waarin de muzi kanten centraal staan en nog veel meer... Als de voorstelling klaar is blijft het publiek vaak wachten op meer in de hoop dat het cir cus verder speelt. De voorstelling van het Cirque du trottoir zal onge twijfeld een van de hoogte punten worden in het pro gramma van het straatfesti val. 05920-55182 Zo begint de voorstelling, het verhaal over een simpe le boerenmeid, dol op avon tuur en alles wat met rid ders heeft te maken. Haar liefste wens is zelf eens een ridder te worden. Sjaan be sluit de dronken Louis terug te brengen naar het solda- tenkamp. Onderweg rekent ze af met het monster, dat de streek onveilig maakt en met de heks Kaatje, die mensen bedwelmende thee laat drinken. Het zijn beide voortbreng selen van de chaotische toestand, waarin het land verkeert. Sjaan blijft in het soldatenkamp om het zwaardvechten te oefenen. Ze is al gauw geliefd bij de soldaten en bij het volk. Dan komt haar ter ore dat de rechterhand van de ko ning profiteert van de nood toestand. Ze snelt naar de koning om hem de waar heid te vertellen, maar om dit te voorkomen organi seert de sluwe raadgever een toernooi op leven en dood, waarbij Sjaan moet vechten tegen de sterkste ridder van land. Le Cirque du Trottoir, zaterdagmiddag kwart over een op het festivalterrein. 4

Scheldebode | 1983 | | pagina 20