Sterk Zeeuws element in straatfestival Zee(u)waardige Muziek Kunstnijverheidsmarkt Onbezorgde calypsoklanken Als waardige heren dineren Traditionele volksdansen Wim is één met de kinderen Poppen zonder boodschap Sarajevka Babbelaars De schepping in de kijkdoos Vlissingen vrijstad De stuivers uit de hemel Vodago Vranje Flamencos Voor een ijzersterk Zeeuws element in het straat festival zorgen Sint-Juttemis en het Flup en Ju Bedrijf. De muziek van Sint-Juttemis is al net zo moeilijk te omschrijven als de voorstellingen van Flup en Ju. Flup en Ju is een incident, een gebeurtenis, is beeldende kunst en poëzie, is muziek en theater, is beweging. Het toeval speelt bij een voorstelling altijd een grote rol. Van groot belang is de plaats waar wordt gespeeld, de wisselwerking met het publiek en het Flup en Ju Bedrijf zelf. Donderdag Eveneens tijdens het straatfestival in 1981 zal ook dit jaar weer in sa menwerking met de vere niging Amateur Beelden de Kunstenaars Zeeland (A.B.K.Z.) een kusntnij- verheidsmarkt worden ge houden. De markt vindt plaats op zaterdag 13 augustus 1983 van 11.00 tot 22.00 uur. Volgens de opzet van Place Pigalle zal gepro beerd worden te komen tot een kunstmarkt waar zowel exposities zullen- plaatsvinden als ook ama teur beeldende kunste naars uitvoerend bezig zullen zijn. Tijdens het samenstel len van de krant was nog niet bekend hoeveel beel dende kunstenaars aan deze markt zouden deel nemen. Totaal zijn hier voor een 120-tal kunste naar benaderd. In tegenstelling tot de overige activiteiten in het Straatfestival, zal de kunstmarkt alleen door gaan bij goed weer. Het Krochtheater is een nieuwe Rotterdamse groep. Voortgekomen uit de Nieuwe Toneelgroep staat het Krochtheater ga rant voor een schitterende straattheaterproduktie. Tijdens het straatfesti val 1981 verrastte de Nieuwe Toneelgroep- groep al met een prachti ge straatvoorstelling. Wlm Noordegraaf heeft een vaalrode kast met blauwe gordijnen. Zijn de cor bestaat uit tot franje geknipte vodden. Zelf noemt hij zijn poppenspel wel eens schillenboeren- poppenkast. Zijn poppen schieten als rotjes door de kast, bedienen zich best wel eens van grove taal en zijn zeer inventief in soortgelijke snel- rijmpjes. Zaterdag Er zullen op het Straat festival ook een aantal dansgroepen te zien zijn, amateurdansgroepen wel te verstaan. Poppentheater Jacobus Wieman behoort net als Wim Noordegraaf tot de vaste bespelers van de permanente poppenkast in Rotterdam. Hij vertelt sprookjes, fantasieverha len. Zijn speelwijze is niet gebaseerd op een vaste tekst, maar op zijn impro visatievermogen. Hij maakt vrolijke voorstellin gen. In de hal van het Vest zaktheater (Bellamypark 3-5) zal woensdag, don derdag, vrijdag en zater dag een unieke kijkdoos tentoongesteld worden, waarin opgenomen zijn 20 bijzondere kleurenetsen die het beeldend verhaal vertellen van de schep ping der wereld. Voor de tentoonstelling van Guido Eckhardt kunt u terecht op woensdag, donderdag, vrijdag en za terdag van 10.00-12.00 uur en van 14.00-17.00 uur. VOLKSDANSTHEATER VLISSINGEN Zoals dat bij vorige straatfestival ook het ge val was, is Vlissingen weer vrijstad voor straat artiesten zolang het festi val duurt. Het betekent dat iedereen die meent iets te kunnen doen wat voor mensen interessant is, zonder gang zijn vergunning kan gaan. Het Straatfestival is gratis, dus mogelijk zijn de festi valgangers daardoor zo welwillend gestemd dat zij voor de straatartiesten in hun beurs willen tasten. Coldsteel and Friends staat voor veel soul, maar ook funk, jazz, reggae en eigen werk. Coldsteel is een gelegenheidsforma tie, opgericht door Jan Kouijzer die als toetsen man een rijke muzikale ervaring opdeed. Paolo Passionata and The Pennies From Hea ven is een club van zes tien mannen en vrouwen die swingende Zuidameri kaans aandoende muziek laat horen. 322 In Zeeland is Flup en Ju nauwelijks bekend, al trad het bedrijf wel eens op tij dens het Festival Nieuwe Muziek in Middelburg. Bui ten de provincie en het bui tenland is de naam beken der. Amsterdam heeft tij dens het Festival of Fools al enkele malen met dit merk waardige bedrijf kunnen kennis maken. Op het straatfestival zal het Flup en Ju Bedrijf drie dagen lang zeer nadrukke lijk in de binnenstad en op het festivalterrein aanwezig zijn. Met de wonderlijke we reld van het eiland, met de dans van de loopvogel, met het huis van de vlinder, met de boom die van zijn wor tels loopt en met andere vertellingen, wensdromen of ongelukken. Sint-Juttemis, ook al een groep die bekendheid heeft gekregen in binnen- en bui tenland, brengt voor het straatfestival een nieuw pro ject, Zee(u)waardige Mu ziek geheten. Het bestaat uit negen a tien delen die op verschillende plaatsen en tijdstippen ten gehore zul len worden gebracht. Solisten, duo's, een trio, een kwartet, een sextet of de gehele fanfare voeren de delen van het muziekstuk uit op speciaal daarvoor be doelde plaatsen: in een huiskamer, in een kerk, bij het windorgel, op een toren, op het water en op straat. Gespreid over de dagen dat het straatfestival plaatsvindt zal Sint-Juttemis opduiken, het publiek meenemend van de ene plaats naar de ande re. Voor degenen die het project van Sint-Juttemis in zijn geheel willen volgen, drukken wij hieronder het hele programma af. 11.00 uur St.-Jacobstoren - 2 sopraan-sax (Vogelge zangen), 14.00 uur St.-Jacobstoren - Doedelzak sopraan-sax, 15.00 uur Windorgel - So list, later aangevuld door rest St.-Juttemis, 16.00 uur Walstraat (Dikke Mik) - Duetten Bas-tuba alt-sax, 20.00-21.00 uur Festivalter rein - Concert St.-Juttemis. Vrijdag 11.00 uur St.-Jacobstoren - 2 sopraan-sax (Vogelge zangen), 12.15-13.15 uur Kleine Markt - Concert St.-Jutte- mis, Tijdens het komende straatfestival speelt het Krochtheater Diplomatieke vergissingen. De voorstel ling laat twee zich uiterst waardig gedragende heren zien die onafhankelijk van elkaar zitten te dineren. Door toeval komen ze met elkaar in contact en er ontstaat een conflict dat uit eindelijk leidt tot de dood van beide heren. De heren dachten zich te onderschei- den van de massa. Zij ont moeten elkaar en dan blijkt dat ze zich op dezelfde ma- nier onderscheiden. Er ontstaat een machts strijd, waarbij ze hun indivi dualiteit willen behouden ten koste van de ander. Met een Laurel en Hardy-achti- ge waardigheid proberen ze elkaar te overtreffen. De rode kijkdoos is echte straatpoppenkast. Het spel van de rode kijkdoos is geënt op de traditionele bui- tenpoppenkast. De hoofd- pop Joop is een soort Jan Klaassen. Goede en slechte poppen zitten elkaar achterna en worden opgehouden door ontmoetingen met allerlei randfiguren. Wim Noorde graaf wil aansluiten bij de belevingswereld van kinde ren. Hij brengt hun soort grappen en bouwt een sfeer van solidariteit. De kinderen hangen heel vaak tijdens voorstellingen Wim Noordegraaf, alias Ben, van de rode kijkdoos, vrij dagmiddag vier uur op het festivalterrein. aan zijn poppenkast, raken in het vuur van het spel de poppen aan tijdens de voor stelling. Dat mag allemaal. Wim Noordegraaf jut ze zelfs op tot ondeugend ge drag. Als hij al een boodschap heeft dan is dat: kinderen moeten zich niets aantrek ken van de afkeuring van volwassenen. Wim Noorde graaf reageert via zijn pop pen op bijna elke reactie van de kinderen die naar zijn voorstelling zitten te kij ken. Zijn improvisatiever mogen is ongekend. 14.30 uur St.-Jacobstoren - Doedelzak sopraan-sax, 15.00 uur Windorgel - So list, later aangevuld door rest St.-Juttemis, 16.00 uur Walstraat (Dikke Mik) - Duetten Bas-tuba Alt-sax, 16.30 uur Binnenstad - Drumsolo. 11.00 uur St.-Jacobstoren - 2 sopraan-sax (Vogelge zangen), 14.00 uur St.-Jacobstoren - Doedelzak sopraan-sax, 15.00 uur Binnenstad - Drumsolo, 15.00 uur Windorgel - So list, later aangevuld met rest St.-Juttemis, 16.00 uur Walstraat (Dikke Mik) - Duetten Bas-tuba alt-sax, 16.30 uur Zeilmarkt - Con cert St.-Juttemis. Poppentheater Jacobus Wieman, zaterdagmiddag vijf voor een op de Zeilmarkt en zaterdagmorgen om elf uur op de Kleine Markt. Het Rotterdamse Krochtheater, zaterdagmiddag vijf uur op het festivalterrein. Volksdansvereniging Sa rajevka uit Wijk en Aalburg brengt in het Stratfestival een programma van You- goslavische en Israëlische dansen. volksdansgroep Vlissingen. In het Straatfestival zullen zij een aantal Nederlandse dansen brengen. Volksdansgroep De Bab belaars uit 's Heer Abtsker- ke brengt in het Straatfesti val Vlissingen een aantal gevarieerde dansen in tradi tionele Zeeuwse kostuums. Zelf zegt hij over zijn pop pentheater; „Ik heb niet de illusie kinderen op te voe den met pedagogische stukken. Ik hoop de kinde ren te vermaken en ze een fijne, vreugdevolle voorstel ling te bezorgen. Opdat de doemdenkers van tegen woordig geen gelijk zullen krijgen met hun sombere toekomstbeeld dat alles mis gaat, loopt het spel altijd goed af". Zijn vaste pop Jopie is een handpop, een brutaal manneke, niet bang, niet gezagsgetrouw. Jacobus Wieman speelt zijn voorstel lingen in een traditionele poppenkast. Zijn spel is een knap samengaan van tradi tioneel poppenspel en nieu we speltechnieken. Zo gebruikt hij de micro foon niet alleen als tech nisch hulpmiddel om zich verstaanbaar te maken, maar wordt de microfoon ook bespeeld als een instru ment, waaraan allerlei sug gestieve klanken te ontlok ken zijn. Deze schepping is het ge heel eigen verhaal van de beeldend kunstenaar Guido Eckhardt en wordt toege licht in acht talen, Neder lands, Frans, Duits, Engels, Grieks, Russisch, Arabisch en Chinees. De tentoonstelling is bij zonder, omdat voor een ex positie van dit werk normaal gesproken een ruimte nodig is van 60 strekkende meter tentoonstellingswand. Dit alles is nu opgeslagen in een grote kijkdoos van circa 2 meter bij 1 meter 60. De toegangsprijs is 1,-. Big Bamboo, calypso, zaterdagmiddag vier uur op het festivalterrein. Vrolijke onbezorgde ca lypsoklanken, daar zorgt de in Zeeland nog niet zo be kende groep Big Bamboo voor. Een optreden in Gronin gen, bijgewoond door een aantal mensen van het or- ganistie-comité Straatfesti val, was aanleiding deze band naar Vlissinaen te ha- f len. In Amsterdam en omstre ken is Big Bamboo een zeer bekende naam, ondermeer door optredens gedurende een aantal jaren in de Spie geltent die elk jaar in Am sterdam staat opgesteld. Big Bamboo kan voor een tropische verrassing zor- aen. ik De Goese volksdansvere- nigign Vodago is vooral thuis in Balkandansen. Volksdanstheater Vranje bestaat uit leden van de Hoogtepunten in zjn car rière waren een optreden met Graham Parker and the Rumor voor de VPRO-radio Los Flamencos del Sur is een traditionele Spaanse muziek- en dansgroep. Ter gelegenheid van de oprich ting van de Democratisch Spaanse Vereniging in Vlis singen geeft deze groep een voorstelling op het festi valterrein. Maar dat niet alleen. Hu mor en show spelen een grote rol. De groep is dan ook onder meer bekend ge worden door optredens op het Festival of Fools in Am sterdam. Nu is het in de hoofdstad een van de meest gevraag de groepen. Op vele festi vals in binnen- en buiten land bewees Paolo Passio- nato and The Pennies From Heaven een uitstekende straatfestivalgroep te zijn. en een optreden met Little Richard in het Vorst Natio nal in Brussel. De groep - normaal be staand uit Jan Kou ijzer, Lou Brondgeest, BUI Hillebrand en Chris Videier brengt op het straatfestival het zoge naamde Coldsteelproject. Voor deze gelegenheid wordt de groep uitgebreid met een blazerssectie en twee dames voor de achter- nrondstammen Paolo Passionato and The Pennies From Heaven, don- derdaoavond kwart over neoen on het festivalterrein.

Scheldebode | 1983 | | pagina 19