STRAATFESTIVAL 10 T/M 13 AUGUSTUS PROGRAMMA De koning van de Afrikaanse muziek SAR-2, een ruimte opera voor groot en klein Een bereisde clown SPECIALE UITGAVE [de 320. In deze speciale Straatfestivalkrant is al le informatie te vinden over het Straatfesti val Vlissingen van woensdag 10 tot en met zaterdag 13 augustus. Een krant om even te bewaren, al is het alleen maar om een keus te kunnen maken uit de voorstellin gen die zich nogal eens tegelijkertijd op verschillende plaatsen afspelen. De meeste evenementen zijn mee te ma ken op het festivalterrein aan de Comman- doweg, tussen de scheepswerf de Schelde en de zeedijk. Vlissingser kan het nauwe lijks. Slecht weer kan bij dit derde Straatfesti val geen roet in het eten gooien, want dan gaan de voorstellingen gewoon door in de tent op het terrein, een tent die meer dan 2.000 mensen kan hebben. Daarnaast zijn er voorstellingen op de Kleine Markt, de Zeilmarkt en in het Vestzaktheater. Een in deze krant afgedrukt kaartje helpt degenen die de weg in Vlissingen niet ken nen deze plekken te vinden. Uit de korte informatie over de optreden de personen en groepen blijkt dat er voor iedereen wel wat aardigs te beleven is. Er is popmuziek (onder meer van Osibisa, The Swinging Laurels en Reality), muziek theater, dans, poppentheater, humor, clow nerie en complete circusvoorstellingen. Dat humor en clownerie, soms zeer ab surd, een belangrijk aandeel in dit Straat festival hebben, blijkt uit het grote aantal groepen dat naam maakte op het Festival of Fools in Amsterdam. Dat zijn onder meer Pigeon Drop, de Ar gentijnse clown Leonardo, de Engelse danser en mime- en toneelspeler Paul Clark, La Fanfafonie uit Canada, het Belgi sche Cirque du Trottoir en het Zeeuwse Flup en Ju Bedrijf. Sint Juttemis is drie da gen in de weer met een nieuw muziekpro- ject, er is amateur-straattoneel, een kunst- nijverheidsmarkt en tentoonstellingen, workshops en concerten van en met de muziekmachines van het drietal Blum, Ri ches en Pfrengle uit Berlijn. Wat de vernuftige muziekmachines be treft, dat kun je vernieuwende kunst noe men, het volksdansen is weer traditioneel. Ook als het hierom gaat heeft de Werk groep Straatfestival geprobeerd ieder het zijne te geven. Over al deze zaken wordt in deze krant informatie gegeven. Verder bevat de festi valkrant een uitgebreid programma en een interview met twee van de organisatoren, die het liefst zouden zien dat er elk jaar een Straatfestival kon worden georgani seerd. Tenslotte, en zeker niet onbelangrijk: op het openingsconcert van Osibisa en The Swinging Laurels en de concerten met de muziekmachines na zijn alle evenementen gratis. Zo hoort het ook met een straatfesti val. De koning van de Afri kaanse muziek wordt de groep Osibisa wel ge noemd. Ontegenzeggelijk is het waar dat deze groep ai meer dan tien jaar an dere muziekstromingen beïnvloedt met het zeer eigen percussiegeluid dat zijn wortels vindt in Afri ka, Zuid-Amerika, de rock, de jazz, de rhythm en blues. De Argentijnse clown Leonardo is een graag ge ziene gast op veie belang rijke festivals in Europa, zoals het Festival van Avignon, het Festival of Fools in Amsterdam of de Gentse feesten. In Vlissin gen zai Leonardo hier en daar onverwacht tussen het publiek opduiken om de omstanders met zijn clowneske theater te ver maken. WOENSDAG 10 AUGUSTUS FESTIVALTERREIN DONDERDAG 11 AUGUSTUS VRIJDAG 12 AUGUSTUS FESTIVALTERREIN ZATERDAG 13 AUGUSTUS FESTIVALTERREIN ZEILMARKT CENTRUM (KL. MARKT) Muziektheater KIP ein delijk in Vlissingen. Tij dens vorige straatfestivals lukt het de organisators niet KIP naar Vlissingen te halen. Nu geeft KIP zelfs twee voorstellingen van SAR-2, een ruimte opera die op het Holland Festival van 1983 in pre mière ging. TORENSTRAAT 5 VLISSINGEN 01184-19910 ORGANISATIE: CULTURELE RAAD VLISSINGEN BADHUISSTRAAT 104 01184-14928 Straatfestival Vlissingen: bijna 50 gratis voorstellingen De eerste lp in 1971 was in Engeland al direct een succes en zo langzamer hand is de faam van Osibisa tot de hele wereld doorge drongen. Tijdens een toer- nee door India trok elk con cert niet minder dan 50.000 bezoekers. Dit jaar richt de groep zich meer op de westelijke wereld en daar hoort Vlissingen ook bij. Woensdagavond opent Osi bisa het straatfestival. Het publiek wordt eerst opge warmd door de Engelse Swinging Laurels. Oorspronkelijk was er in West-Afrika al een groep die zich Osibisa noemde, Osibisa, woensdagavond acht uur op het festivalterrein met The Swinging Laurels. opgericht door Teddy Osei. Teddy Osei vertrok naar Londen om er ideeën op te doen. Hij bleef er hangen, vormde een band met drummer Sol Amarfio en zijn jongeren broer, de trompettist Mac Tontoh. Osibisa was er, en met heel Westafrikaanse muziekerva- ring. Na het succes van de lp Osibisa volgde snel een vol gende lp Woyaya en daarna Heads. Heads bewees dat Osibisa meer dan een tijde lijke rage was en bevestigde de positie van de groep. Door het vele optreden en opnemen in studio's gingen er nogal eens mensen voor goed of tijdelijk uit de groep om terug te keren naar hun familieleven. Dit alles rond een vaste kerngroep die niet veranderde. Volgens Teddy Osei was deze tendens meer positief dan negatief, omdat ieder een die in Osibisa gespeeld had, bijdroeg in het totaal geluid van Osibisa en zorg de dat de groep fris en ac tueel bleef. Dit ten gunste van de kwaliteit van de mu ziek. Na Heads maakte Osibisa de muziek voor de film Su- perfly-TNT. Daarna kwamen nog twee Ip's: Happy child ren en Osili-rock. Deze Ip's brachten een nieuw geluid. Daarna kwam de lp Welco me Home, waarvan de single Sunshine-day een nummer-een-succes werd. Na het wereld-succes van Welcome Home kwam een nieuwe succesvolle lp Ojah Awake waarvan twee singles Dance the music en The warrior ook nummer een-successen werden. Hun totale succes werd weergegeven op de dubbel lp Black Magic Night, life opgenomen in de London Royal Festival Hall. Daarna nam de groep een poosje vacantie om zich voor te be reiden op een wereld-tour om, zoals zij zelf bekend' maakten, het Osibisa-geluid wereldwijd te verspreiden. Het resultaat daarvan was de lp Mistic Energy en de single (I feel) pata pata 1980. Beide platen hadden succes. Mistic Energy was geen vernieuwende Osibisa lp en voerde de band terug naar zijn wortels. Ondertus sen toerde de groep, zich bewust van zijn status, door Kenia en Zimbabwe en tra den gratis op voor duizen den mensen. In 1981 en 1982 maakte Osibisa een wereldtour. Succes van Zwitserland tot een Afrika, Amerika en Azië. In India verkocht Osi bisa als eerste Westerse band meer dan 200.000 Ip's. Muziektheater KIP brengt de ruimteopera SAR-2, zater dagmiddag om kwart voor drie en 's avonds om vijf over half negen op het festivalterrein. IIIIIIIIIIIUillllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIllllllHIIIII Hij bezit een schat aan theaterervaring, opgedaan tijdens jarenlange omzwer vingen door de wereld. Na een tijd voor kinderen te hebben opgetreden in Bue nos Aires verliet hij in 1963 Argentinië op zoek naar nieuwe theatertechnieken. Hij volgde lessen in pan tomime, acrobatiek, dans en het spelen met maskers in Barcelona. Hij leerde mi- me-technieken in Polen en in Italië kwam hij in contact met de Comedia deli'arte. Het jaar 1978 besteedt hij in India aan het bestuderen van het Katakhali, een thea tervorm uit het zuiden van dat land. Tussen al die studiereizen door treedt hij overal op. België blijkt hem het best te bevallen, want hij is uitein delijk in Gent blijven han gen. 20.00 u Osibisa (GB) support act. The Swinging Laurels (GB). Entree: 10.-, (voorverkoop vanaf 1 augustus, 12,50 aan de kassa) 14.00 u Vestzaktheater Bellamypark opening tentoon stelling M. Riches t/m 17.00 u. workshops 16.00 u Festivalterrein Poppentheater Poppenkeet 19.30 u Vestzaktheater concert E. Blum, R. Pfrengle en M. Riches. Entree 5.-, FESTIVALTERREIN 20.00 u Fanfare St. Juttemis. 21.15 u Paola Passionato and the Pennies from Heaven 10.00 u t/m 17.00 u tent/workshops Vestzaktheater M. Riches. 11.00 u St. Jacobstoren markt, bespeling H. van Putten. 12.15 u Kleine Markt St. Juttemis. 16.00 u Festivalterrein Poppentheater De Rode Kijk doos. 16.30 u Festivalterrein Leonardo. 16.30 u Centrum (Kleine Markt) dansgroep Polana. 19.30 u Vestzaktheater concert E. Blum, M. Riches en R. Pfrengle entree 5.-. 19.30 u dansgroep Polana. 21.30 u Leonardo. 22.15 u Pigeon Drop. 11.00 u t/m 22.00 u: Kunstnijverheidsmarkt. 10.30 u Zeeuwse popgroep. 12.30 u Flamencos del Sur. 13.15 u Le cirque du Trottoir. 14.45 u Theatergroep Kip. 16.00u Big Bamboo. 17.00u Onk/Krachttheater. 18.15 u Flup en Ju. 19.00 u La Fanfafonie. 20.35 u Theatergroep Kip. 21.50 u Paul Clark. 22.30 u Reality. 10.00 u Dansgroep Vranje. 10.30 u Toneelgroep Wortel. 11.00 u Dansgroep Sarajevka. 11.30 u Leonardo. 12.00 u Mac's theater. 12.35u Dansgroep Babbelaars. 12.55 u Jacobus Wieman. 14.00 u Plok. 15.15 u Paul Clark. 16-OOu St. Juttemis. 11.00 u Jacobs Wieman 12.00 u Paul Clark. 13.00 u Toneelgroep Wortel. 13.30 u Dansgroep Sarajevka. Krochttheater. Dansgroep Babbelaars. Mac's theater. Dansgroep Vranje. Leonardo. t/m 17.00 u Vestzaktheater tent/workshops M. Riches. 14.00 u 15.15 u 15.45 u 16.20 u 16.50 u 10.00 u Dat laatste zegt al genoeg over de kwaliteit van deze Amsterdamse muziekthea- tergroep. KIP brengt straattheater voor kinderen en volwasse nen in een zeer eigen stijl: een eenvoudig verhaal wordt gebracht met ge bruikmaking van elk denk baar theaterelement. KIP lijkt dan wel een inkt vis die aan elke arm een an dere verrassing biedt. Theater op straat bete kent spelen voor een breed publiek en daar is KIP zich volledig van bewust. Voor kinderen is de voorstelling een spannend verhaal, voor volwassenen een amusante show met dubbele bodems en achtergrond. De ruimte-opera begint in het Wenen van 1953. Cor Cortisone, hoofdcommissa ris van politie, jaagt op Prin ce, bendeleider met interna tionale ambities. Mara, de dochter van de commissaris voorkomt een fatale con frontatie tussen de twee ri valen. Na verraad door een bendelid zijn Mara en Prin ce, tot over hun oren ver liefd, gedwongen te vluch ten maar stranden ergens in Verganië, hoog in de Hima laya. Cor weet Prince te ach terhalen maar komt te laat om zijn dochter te redden; op mysterieuze wijze is Ma- ra van de aarde geplukt door het ruimtewezen SAR- 2. De beide heren staan nu tegenover elkaar maar zijn gedwongen samen te wer ken om een tegenstander, die hun menselijk begrip ver te boven gaat, tegemoet te treden en Mara te bevrijden. Een spektakelstuk met dolle situaties en veel mu ziek.

Scheldebode | 1983 | | pagina 17