er is een camera voor elke fotograaf wie filmt houdt een vakantie over! met foto's beleef je het steeds opnieuw flitsen met de computer SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 JUL11983 ,309 Een aantrekkelijk idee, zult u zeggen. Lekker met vakantie gaan en dan straks nog een vakantie over houden. Het eni ge wat u moet doen is: zo nu en dan de filmcamera pakken en de hoogtepunten van de vakantie vastleggen. Wie dat doet heeft straks een verslag van die zorgeloze weken in de vorm van een aantal fragmenten. Stukjes film, die laten zien hoe fijn het was. Hoe u alleen of met uw gezin hebt genoten. Ja, wie filmt houdt een vakantie over. De tijd, dat een foto maken een heel belangrijke gebeurte nis was, is lang voorbij. Vandaag de dag maken we met el kaar in Nederland zo'n 590 miljoen foto's per jaar. Foto's van onze vakantie, van de kinderen, van een dagje uit of een hoogtepunt in het familieleven. Toch weet niet iedereen dat er een aantal soorten camera's bestaat. En dat die soorten elk hun eigen speciale gebruiksdoel hebben. Er zijn name lijk allerlei fotomakers en er is voor elke fotograaf een ge schikte camera. Waarom fotografeert u? Dat is een vraag, die gemakkelijk te beantwoorden is. U wilt foto's hebben van alles, wat u zelf of uw gezin beleeft. Maar dat is slechts een deel van het ant woord. U maakt namelijk niet van alles een foto, want u se* lecteert. U fotografeert alleen de leuke dingen. Er is immers narigheid genoeg, en die wilt u liever niet meer beleven. Nee, we fotograferen om in dat veranderende leven van ons alle goede dingen steeds opnieuw te kunnen beleven. Je hoeft geen fotovakman te zijn om te weten, dat er in de flitswe- reld veel nieuwe ontwikkelingen zijn. Ontwikkelingen die voor de niet zo technisch aangelegde ama teurfotograaf niet altijd gemakke lijk te volgen zijn. Daarom is het goed, dat er iemand is die de nieuwste mogelijkheden kent. En die deze kennis aan anderen door geeft in de vorm van een boek. Die deskundige is Wim van Bem- mel, een bekend foto-publicist. Het boek, dat zojuist van zijn hand verscheen heet "Flitsen met de computerflitser". De meeste elek tronenflitsers van tegenwoordig zijn computerflitsers. Deze flitsers meten met een gevoelig "oog" (een z.g. sensor) het licht, dat wordt teruggekaatst van het on derwerp. Als er voldoende licht op het onderwerp is gevallen, dan wordt de flitser uitgeschakeld. Dat klinkt eenvoudig, maar het gaat daarbij wel om duizendsten van seconden. Zo kan via deze metho de bij een onderwerp, dat zich dicht bij de camera bevindt, de flitsduur worden teruggebracht tot l/30.000e seconde. Deze gedo seerde belichting maakt, dat ook onderwerpen op korte afstand een juiste belichting krijgen. Het boek gaat uitvoerig en met veel voorbeeldfoto's in op de vele mogelijkheden van flitsen in het algemeen en de computerflitser in het bijzonder. Moeilijke begrip pen worden glashelder uitgelegd en wie dit boek heeft gelezen weet veel over de mogelijkheden van vario-computers en verstelbare flitskoppen, over invulflitsen, werkdiafragmakeuze, over slave- units en speciale flitsmogelijkhe- den voor tele- en groothoeklen zen. "Flitsen met de computerflit ser" is een ideaal boek voor ieder, die zo'n moderne, veelzijdige flit ser bezit. En wie van plan is een nieuwe flitser aan te schaffen en zich daarvoor uitvoerig wil infor meren, zal van dit boek veel ple zier hebben en er een verantwoor de keus door kunnen doen. "Flit sen met de computerflitser" telt 136 bladzijden; het is een uitgave van Focus Elsevier in Amsterdam en kost f22,90. Het is verkrijgbaar bij of voor u te bestellen door uw foto-adviseur. De vakantie is het onderwerp, dat gaan we naar de zee, stadsbewo- het meest wordt gefilmd. En dat is ners zoeken de bossen. Als we fil- begrijpelijk, want het loont zich bijzonder voor het maken van zo'n filmjournaal. Je leeft in een andere omgeving, je beleeft van alles, je hebt veel tijd beschikbaar en zo'n periode is een afgerond geheel, dat zich bijzonder leent voor een verhaal in bewegende beelden. Ander décor De meeste mensen zoeken in hun vakantie naar een nieuwe omge ving. Vlakke land-bewoners gaan naar de bergen, van 't binnenland men, nemen we dat andere décor, dat we normaal niet zien, mee naar huis. En wat er in de film ge beurt, is alleen al boeiend omdat het zich tegen een voor ons en an deren ongewone achtergrond af speelt. Je beleeft van alles In het gewone dagelijkse leven vinden we vaak niet voldoende motieven om te filmen. In de va kantie is dat anders: dan gebeuren er bijzondere dingen. Je maakt een verre of minder verre reisje gaat mee met een excursie, je doet aan sport, ziet mooie plekjes en hebt verrassende ontmoetingen. En als er kinderen mee op vakan tie zijn, dan zijn er alleen al met wat zij beleven vele films te vul len. Het gewone leven is meestal niet zo opwindend maar de vakan tie zit boordevol bijzondere bele venissen, die het waard zijn om er de filmcamera op te richten. Veel tyd Nog een reden waarom veel men sen juist in hun vakantie gaan fil men: je hebt er alle tijd voor. Tijd om rustig eens met de kinderen naar het zwembad te gaan en daar hun prestaties in filmbeelden te vangen. Tijd om tijdens die huif kartocht al die glunderende pret- hoofden te filmen. Tijd om tijdens een fietstocht de picknick te fil men of het boodschappen doen in de kampwinkel. Zo wordt het hanteren van de filmcamera niet iets watje er in alle drukte ook nog bij moet doen, zoals dat vaak in het alledaagse leven het geval is. Maar wordt filmen wat het eigen lijk ook is: een zinvolle besteding van je vrije tijd, waar je al filmend zelf ook plezier aan beleeft. Afgerond geheel De laatste reden om de vakantie te filmen: er zit al bijna vanzelf een compleet verhaal in. Het kan al starten met de voorbereidin gen: koffers inpakken - auto inla den of het wachten op het vlieg veld. Dan, de reis zelf, eventueel met opnamen van leuke stadjes en wat borden van plaatsnamen. De aankomst bij uw vakantiehuis of de camping en een filmische verkenning van de omgeving. Zo groeit uw vakantiefilm en werkt u als vanzelf naar het einde: de laat ste dag, de terugtocht en het weer thuis komen. Een vakantie overhouden En zo houdt u - als u al weer aan het werk bent - een vakantie over als straks de ontwikkelde films te rugkomen. Dan beleeft u alles weer opnieuw, u ziet wat er ge beurde in alle kleur en beweging en - als u met een geluidscamera hebt gefilmd - zelfs met de gelui den er bij. Een vakantie, waarvan u kunt genieten wanneer u wilt: nu, over een jaar en zelfs over tien jaar. Dat is het aantrekkelijke voor iemand, die in zijn (of haar) va kantie filmt: je laat het vakantie- plezier niet achter, maar neemt het mee naar huis als een altijd zichtbare herinnering aan veel ge lukkige momenten. Een fietsvakantie in Noord-Hol land met een décor, dat uw vakan tiefilm extra aantrekkelijk maakt. Kijken naar het knappe werk van een houtsnijder, die u waarschijn lijk maar één keer in uw leven ziet: met een foto beleef je deze ontmoe ting steeds opnieuw. ziet u die tijd weer voor u. Beleeft u het opnieuw. En geniet wéér. Dat is de grote en bijzondere waarde van fotograferen. Ook voor nu Als alles verandert, dan geldt dat ook voor nu. Want denk niet, dat dat proces van vernieuwing stil staat. We weten niet wat er alle maal zal veranderen maar één ding is zeker: wie in de toekomst, bijvoorbeeld over tien of twintig jaar hetzelfde plezier wil beleven aan zijn of haar foto's, zal nu de kinderen en de hond, de bruidssluier en de vakantie, de vrienden en vooral zichzelf op de foto moeten zetten. Nu fotografe ren is: straks en later steeds op nieuw alle goede momenten van vandaag wéér kunnen beleven. Als u dat doet zult u er uzelf over een aantal jaren erg dankbaar voor zijn. Een uitzicht om nooit te vergeten tij dens een vakantie in Frankrijk. Een foto zorgt, dat dit tafereel voor u al tijd zichtbaar zal blijven. Als u er dus over denkt om een ca mera aan te schaffen of een be staande camera te vervangen, dan is het goed te weten welke camera voor u het meest-geschikt is. Daarom volgen hier die verschil lende groepen van fotografen. Als u in een van de beschrijvingen uzelf herkent, dan weet u ook welk type camera voor u het meest-geschikt is. De leuke gezinsmomenten- fotograaf Dat is iedereen, zult u zeggen. Maar we bedoelen hiermee de man of vrouw, die geen andere fo to's maakt dan herinneringsbeel den van het gezin. Als de kinderen en andere gezinsleden goed op de foto staan, dan is 't genoeg. De in leg van de film moet gemakkelijk zijn, de camera klein en licht en de bediening simpel. Fotograferen zonder zorgen en liefst elke opna me raak, dat is het devies van deze fotografen. Het antwoord is: de cassette-camera met automati sche filminleg, een camera in zak formaat met een minimum aan knopjes. Het fotografisch notitie boekje, zo wordt hij wel genoemd en de foto's, die er mee worden gemaakt zijn precies wat de ma kers er van verwachten: duidelijk, kleurig en uit het leven gegrepen. Dat geldt trouwens ook voor de z.g. disc-camera's, waarbij ook het filmtransport automatisch wordt geregeld. De elke fotokans-benutter Deze fotograaf wil graag mooie fo to's maken, maar wil dat doen zonder veel omslag. Hij of zij zoekt een camera, met een auto- Als u onderweg zo 'n motief ziet en u hebt de lichte, automatische zoe kercamera bij u, dan maakt u zo 'n foto. Een direct klare foto als attent ge schenk vooreen gastvrouw: een van de mogelijkheden van de camera met fotoplezier a la minute. Een leuk plaatje van een spelend kind... dat lukt altijd met een cas sette-camera. matische belichtingsregeling en als 't even kan ook een automati sche afstandsinstelling. Wel moet het negatiefformaat zo zijn, dat van erg geslaagde foto's een leuke vergroting gemaakt kan worden. Die fotografen zullen veel plezier hebben van een z.g. zoekercame ra, een lichte automatische came ra, die met een negatiefformaat werkt, dat een flinke vergroting mogelijk maakt. Omdat het een kompacte camera is, kun je hem steeds bij je hebben en elke ook onverwachte fotokans benutten. De direct-resultaat-verlangende- fotograaf Fotograferen is leuk - zegt deze man of vrouw - maar waarom moetje een paar dagen of nog lan ger wachten voor je het resultaat ziet? Dat zijn de mensen, die van fotograferen een avontuur ma ken: tijdens de vakantie een foto logboek maken of.een ander met een foto verrassen, een foto ma ken als er iets moet worden bewe zen of op een andere manier foto's direct benutten. Deze fotografen kiezen voor de direct klaar-came- ra, waarbij je één minuut nadat iets gebeurt, al een kleurige foto als bewijs beschikbaar hebt. De direct klaar-camera is er in ver schillende uitvoeringen; er zijn er ook die de belichting automatisch regelen en zélf scherpstellen. De van alle markten thuis-fotograaf En dat is iemand, die fotograferen zó leuk vindt dat hij (of zij) alle soorten foto's wil kunnen maken. Gewone familieplaatjes en land schappen, ver af-opnamen met een telelens en van heel dichtbij opnamen met een macrolens of tussenringen. Die fotograaf kiest de veelzijdige spiegelreflexcame ra met een verwisselbaar objec tief, zodat ook een groothoek- of zoomlens kan worden toegepast. Deze camera is er in verschillende soorten: met automatische of half-automatische belichting, met sluitertijden van zelfs l/4.000e se conde, met een winder voor snel- transport voor een serie vliegens vlugge opnamen. Kortom: de spiegelreflex is de camera voor ie der, die van fotograferen een vol doening gevende hobby wil ma ken. Voor ieder gezinslid Marktonderzoek laat zien, dat in steeds meer gezinnen meer dan één camera aanwezig is. Bijvoor beeld een cassette-camera voor het vastleggen van leuke gezins momenten én een spiegelreflex camera voor erg mooie foto's. Of een direct klaar-camera voor fo toplezier al la minute. Of een disc camera voor probleemloze opna men. Want fotograferen is iets, dat ieder gezinslid op zijn of haar ei gen wijze wil doen en dat kan. Want zoals u al in de kop van dit artikel hebt kunnen lezen: er is een camera voor elke fotograaf! Een lastige opgave: een ruwe zee met veraf een surfer. Met een spie gelreflexcamera maakt u zo 'n plaat. Zichtbare bewyzen De grote waarde van foto's is vooral, dat ze in beelden laten zien hoe het is geweest. Foto's zijn de zichtbare bewijzen van vele din gen. Ze laten u zien: hoe klein en aandoenlijk uw nu volwassen zoon ooit is geweest, en hoe leuk u inmiddels oude hond was in zijn jonge bestaan- tje als baldadige pup, hoe uitbundig in de zomer van 1982 de bruidssluier heeft ge bloeid bij uw schuur, hoe zonnig die Drenthe-vakan- tie was in het jaar, dat u voor het eerst die nieuwe sportieve va kantievrienden ontmoette, hoe die vrienden intussen toch wel een beetje minder sportief zijn geworden, Een misschien wat verbaasde vraag van u die dit leest: verandert er dan wel zoveel? Het is toch zo, dat iedere dag op de andere lijkt? En iederjaargebeurenerweerde- zelfde dingen: Nieuwjaar, een ver jaardag, de vakantie, St. Nicolaas en noemt u maar op. Is het dan wel zo nodig om foto's te maken van al die prettige dingen, die zich in het leven steeds weer herhalen? Alles verandert Wie deze vraag stelt, vergist zich. Want er verandert wel degelijk van alles in het leven. Elk jaar zijn de kinderen groter. Is uw huisdier anders, leder seizoen verandert uw tuin. Elk jaar gebeuren er in een vakantie andere dingen al gaat u voor de tiende keer naar het zomerhuisje in Drenthe. Uw vrienden zijn niet zo sportief meer als vroeger en de stad of het dorp, waar u woont, ziet er over een paar jaar misschien heel an ders uit. En ook uzelf wordt elke dag een onmerkbaar stukje ouder. Alles verandert, meestal niet van vandaag op morgen, maar toch vaak sneller dan u eigenlijk lief is. hoe mooi vroeger uw straat was voordat de bomen waren ge rooid, en vooral: hoe uzelf van kind bent opgegroeid tot volwassene en hoe alleen foto's nog laten zien hoe u er als kind en tiener ooit hebt uitgezien. Journaal van geluk Als u dat foto-album van uw leven bekijkt, dan is dat niet om u te ver tellen, dat al dat moois voorbij is. Al bladerend in dat boek vol ge lukkige momenten geniet u steeds weer van wat u hebt mee gemaakt. Dank zij de camera, die tien of twintig jaar geleden klikte,

Scheldebode | 1983 | | pagina 9