ZAKENFLITSEN u Vaarzon Morel, een familie van schilders Landelijke Rijvereniging Oranjezon houdt Zeeuwse kampioenschappen Tijdig inschrijven voor taalcursussen is gewenst Motorcross 500 cc op Sloehavencircuit de Tour de France Hollands Glorie in ilmnieuws 'ORA - actie' blijft op volle toeren doordraaien Orgelconcert H. van Vliet Weten Waard vervalt door technische storing Klokkenspel Roel Smit Arnemuiden beschikt over Chinees afhaairestaurant Op zaterdag 23 juli Disco in De Halve Maan Why Not geeft gratis concert in Zoutelande Concert van Balls Herb Meus treedt op in kasteel van Batavia SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 JULI 1983 305 Illustrator Draverijen Foto: C Schuilwerve. Studiegids VEERE - Het schilderen zit de familie Vaarzon Morel al enkele eeuwen in het bloed. Sinds Jan Evert Morel (1777- 1808) ermee begon, is het een traditie geworden. In Museum De Schotse Huizen in Veere is tot zondag 21 augustus werk te zien van negen leden van de familie onder de titel Vaarzon Morel, een familie van schil ders. Van Jan Evert Morel zijn twee mooie stillevens in het bezit van het Rijksmuseum Amsterdam. Ze zijn zo kost baar dat het Rijksmuseum niet bereid was de werken in bruikleen te geven. Deze twee zijn dus in reproduktie aan wezig. Isaac Morel (1803-1876) be haalde in 1830 de Prix de Ro me aan de Amsterdamse aca demie. Als vriend van de schilder Pieneman heeft hij model gestaan voor één van de figuren op het grote schilderij „De Slag bij Waterloo". Uit voerig wordt Isaac Morel be schreven in „Scheen". W.F.A.I. Vaarzon Morel (1868-1954) was de eerste schil der van de familie die zich in 1910 in Veere vestigde. Tot zijn dood in 1954 heeft hij daar heel veel geschilderd. Van hem zijn een aantal zeer mooie schilde rijen die met Veere te maken hebben op de tentoonstelling te zien. Zeeuwse paarden wa ren zijn lievelingsmodellen. Andere onderwerpen waren o.a. vissersschepen op het Lutje-strand in Veere, baad sters, het Domburgse strand, etc. Rond 1900 gold W.F.A.I. Vaarzon Morel als een zeer be kend illustrator. In de vitrines liggen exemplaren van zijn „Hollandse Kermis", illustra ties van „1001 Nacht" en „Die renkolonie in de grote stad". Zijn werken zijn zeer gezocht. Op veilingen brengen ze vaak veel geld op. W. Vaarzon Morel is de pas geleden overleden, in Veere zeer bekende, invalide schil der, die in 1943 door kinder verlamming genoodzaakt was zijn baan als tekenleraar aan de Kunstnijverheidschool te Amsterdam op te geven. Hij heeft van 1947 tot vorig jaar aquarellen gemaakt van de haven van Veere, de Grote Kerk, het Stadhuis, de Schotse Huizen, de Campveerse toren. Kortom, niets was veilig, alles werd zeer nauwkeurig vastge legd. Zo werden ook schepen tot in de kleinste details nage schilderd. Veel aquarellen kwamen dan ook in de collec tie van het Amsterdamse Scheepvaartmuseum. S. Vaarzon Morel-Eriks (geb. 1898) is de weduwe van W. Vaarzon Morel. Zij was in haar jonge jaren een portret schilderes. Enige malen kreeg zij de Koninklijke Subsidie voor haar portretten; enkele daarvan ziet u op de tentoon stelling. Zij leerde haar man kennen op de Rijksacademie te Amsterdam, waar zij beiden studeerden. P. Vaarzon Morel (geb. 1905) heeft vele jaren na haar studie aan de academie, in Amster dam lesgegeven aan de indus trie-school voor de vrouwelij ke jeugd. Van haar zijn por tretten en bloemsünevens aanwezig. Wim Vaarzon Morel (geb. 1931) voltooide zijn studie aan de Rijksacademie en aan het Hoger Instituut te Antwerpen. Gedurende een aantal jaren maakte hij vele illustraties voor Elzevier, het Parool, het Vrije Volk, etc. Daarnaast il lustreerde hij boeken. Een be noeming tot hoogleraar aan de Rij ksacademie volgde. Zij n jeugd in Veere werkt nog steeds door, zoals blijkt uit de vele aquarellen en tekeningen van havens vanaf de zuidkust van Spanje, Frankrijk, België, Nederland, tot aan Denemar ken. Wim schildert bijna da gelijks op paardenmarkten, veemarkten, draverijen en rennen. Van hem is op de ten toonstelling veel recent werk te zien. Mare Vaarzon Morel (geb. 1959) heeft onlangs zijn studie aan de Rijksacademie te Am sterdam na 5 jaar afgesloten. Hij heeft zich gespecialiseerd in het portret en hij heeft de stille hoop dat de tentoonge stelde portretten in olieverf hem nieuwe opdrachten zullen bezorgen. Roos Marijn Schippers (geb. 1957), dochter van Diny Schip- pers-Vaarzon Morel, is stu dente aan de Academie te Den Haag. Van haar zijn enkele te keningen te zien. ARNEMUIDEN - Arnemuiden beschikt sinds afgelopen maandag over een Chinees. De heer Cheung opende er aan de Westdijkstraat 17 het afhaairestaurant Lan-Hong. Cheung, die goede hoop heeft dat hij goede zaken doet in Arnemuiden, heeft er een woonhuis voor laten ombouwen. In Lan-Hong zijn de ge bruikelijke Chinese en Indische gerechten te verkrijgen. VLISSINGEN - De Vlissingse motorsportvereniging De Uit laat heeft zondag 17 juli de Camel Kampioenscross op het Sloe havencircuit aan de Engelandweg op het programma staan. Het gaat om de vijfde wedstrijd uit een serie van acht om de titel Nederlandse kampioenschap 1983 in de 500 cc klasse. beginnen Zuidhof en Bennie Poppe. Ne- rfp trafnin middags, maar derlandse favorieten zijn Wol- SlfS ïïlt t fmnen 31 T sink- Zigmans, Rond, Karsma- startse!" voor de kers, Herlmgs en Scheele. 500 cc klasse wordt gegeven door burgemeester Wester- Daarnaast worden er nog hout van Vlissingen. wedstrijden verreden in de 125 Veertig motorrijders doen en de 250 cc. De wedstrijden mee, waaronder de bekende zijn uiteraard voor publiek Zeeuwse 'namen als Kees toegankelijk. Fragment uit de rijdende Artillerie die in Domburg te zien zal zijn. DOMBURG - Tijdens de provinciale Zeeuwse kam pioenschappen, die gehouden worden op zaterdag 23 juli door de Landelijke Rijvereni ging Oranjezon uit Domburg, wordt een indrukwekkend programma afgewerkt. Naast de diverse klassen wordt er voor showelementen gezorgd in Domburg. De familie Char- don zal 's middags een unieke demonstratie van een twaalf- span geven. Verder een rij dende Artillerie, compleet met kanongebulder, en een parade met medewerking van de Zeeuwse koorschool. Een naam als Chardon spreekt de liefhebbers van de ze sport boekdelen. In de vier- spanrijders mogen vader, zoon en de helpers van Chardopn gerekend worden tot de we reldtop. Tijdens de laatste we reldkampioenschappen in Apeldoorn veroverde Ijsbrand Chadron (jr) het brons. Er staat tevens een trek paarden- of zogenaamde Bel genrace te wachten voor het publiek. Om een dergelijk evene ment te kunnen organiseren zijn er sponsors nodig. Het or ganisatiecomité heeft dan ook diverse sponsors kunnen strikken voor dit evenement. Zo zullen de gezamenlijke RA- BO-banken in Zeeland een flinke duit in het zakje doen. Het kampioenschap en de demonstraties spelen zich af op een 8 hectare groot terrein dat door middel van bruggen met elaakr verbonden zal worden. OOSTKAPELLE - De eerst volgende vier zaterdagavon den verzorgt de grootste Zeeuwse drive-in-discotheek Puls Drive-in-show de muziek en belichting in het Ontmoe tingscentrum De Halve Maan aan de Torenstraat in Oostka pel le. Tony treedt op als platen- prater. Alle avonden beginnen om acht uur. MIDDELBURG - De Utrechtenaar Roel Smit be speelt donderdag 14 juli de klokken van de Lange Jan in Middelburg van halfacht tot halfnegen. Smit, die in Utrecht het con servatorium bezocht en daar na de beiaardschool, kreeg in 1979 de Prijs van Uitnemend heid, de hoogste onderschei ding die een instrumentalist in Nederland kan halen. Nu is hij stadsbeiaardier van Deventer. Voor donderdagavond heeft hij werk op het programma staan van Wouter Paap, Jacob van Eyck, Petrus Joseph us van Belle, Wim Franken, Pie- ter de Vois, J.S. Bach, Willem Créman en Piet Broerse. MIDDELBURG - In de serie zomeravondconcerten die in de Nieuwe Kerk van Middel burg wordt georganiseerd, zal dinsdag 19 juli een concert worden gegeven door de be kende organist Herman van Vliet uit Bodegraven. Het programma voor deze avond luidt: Hymne ps. 75 J. Zwart, Concerto in Es J. S. Bach, Aria met variaties „The Harmonious Blacksmith" G. F. Handel, In Paradisum Th. Du bois, Fantasia pour le verset „Judex Crederis" A. Boëlly, Symphonie syncretique Prélu de uit symph. I, Pastorale uit symph. 2, Menuetto uit symph. 3, Andante Cantabile uit symph. 4 en Tovata uit symph. 5 Ch. M. Widor, Herman van Vliet besluit een koraalfinale. Aanvang 20.00 uur. ZOUTELANDE - Woensdag 13 juli geeft de Vlissingse rock groep Why Not een gratis concert in disco Royal in Zoutelande. De vijf man sterke band speelt „een mengeling van U2-achti- ge muziek en stevige rock, gestoken in een swingend jasje", zoals Why Not het noemt. Hoewel de groep nog maar kort bestaat zijn de nodige succes-' sen geboekt. Zo stonden ze in het voorprogramma van de Engel se groep Eyeless in Gaza in De Piek. „We hebben erg veel positieve reacties gehad van publiek en collega-musici over zowel de muziek als de presentatie. Vooral dat laatste willen we in de toekomst uitbouwen tot een behoor lijke show, omdat het oog ook wat wil. De meeste bands beste den daar te weinig aandacht aan en dat is jammer". Het concert beging om negen uur. HEERLEN - De derde ronde van trekkingen voor de lande lijke actie 'Holland Vakantie land', beter bekend als de ORA-actie, is geschiedt. Deze actie is bedoeld om geld in te zamelen voor het ORA-hotel, dat geschikt gemaakt wordt voor vakanties van zwaar ge handicapten. De heer J. Wattel, Houtkaai 15 uit Middelburg, lezer van een van de Zeebra-weekbla- den, heeft bij deze trekking een AIWA-radiocassetterec- order gewonnen. De bedoeling is dat zoveel mogelijk mensen minstens Fl. 2,50 overmaken naar ORA, Heerlen (postgiro 1689). Degenen die geld storten maken tevens kans op een van de prijzen. De trekkingen worden verricht door notaris Oostvogels in Heerlen. Op di verse kantoren van Zeebra- weekbladen zijn deelnemers kaarten verkrijgbaar. Aan de actie werken, naast de Zeebra-weekbladen, ne gentien dagrecreatieparken en dito evenementen mee. De be zoekers van deze parken krij gen een deelnemerskaart uit gereikt en de recratie-instel- lingen helpen mee het prijzen pakket tot stand te brengen. De actie begon enige weken terug na een startsein van fietsvedette Gerrie Kneteman. 'De Kneet', die voorspoedig herstelt van zijn val, zet zich in om het ORA-hotel, dat ge heel verbouwd gaat worden voor gebruik van de gehandi capten. In het prijzenpakket zijn uitzonderlijke zaken als een sportvliegtuig, pony's, compu ters en enceclopedieën opge nomen. Degenen die het goede doel willen steunen en in aan merking willen komen voor deze prijzen moeten de wed- strijdadvertenties in onze bla den nauwkeurig in de gaten houden. Ook is het mogelijk dat be drijven, instellingen en vere nigingen zich bij de ORA-actie aansluiten en deelnemers kaarten uitgeven. Deze kaar ten zijn aan te vragen vie tel. 050-413666. derlandse successen volgden elkaar met de regelmaat van de klok op. De gebroeders Van Schendel, Gerrit Schulte, Jan Lambrichs, Woutje Wagt- mans, Jan Nolten, Wim van Est, Piet Damen, Gerrit Voor- ting, Ab Geldermans, Jan Janssen, Gerben Karstens, Ri- ny Wagtmans, Joop Zoete melk, Jan Raas, Gerrie Knete- mann, Hennie Kuiper, Johan van der Velde, Peter Winnen en vele andere Nederlandse renners schreven Tourhisto rie. Zij stapelden de glorieda den aan de lopende band op, wat voor Wim Amels de aan leiding was om die successen in een boek te verzamelen. Wim Amels (wielerverslag- gever bij Omroep Brabant en Wielerrevue en eerder al de auteur van „Het wielerleven van Joop Zoetemelk") haalt in het boek „Hollands glorie in de Tour de France" die Neder landse Tourhelden nog eens voor het voetlicht. Men leest o.a. over de val van Wim van Est, de triomfen in de vijftiger jaren, de grollen van Woutje Wagtmans, het bewind van Kees Pellenaars, de groene truien van Jan Janssen, de tientalle ritzege's van de Ne derlanders, de successen van de Ti-Raleigh ploeg, de Tour- zege's van Jan Janssen en Joop Zoetemelk en over het aanstromende talent, dat de toekomst van de Nederlandse wielersport in handen heeft. Het boek is fraai geïllustreerd met uniek en historisch foto materiaal, waardoor het een kostbaar bezit is voor iedere wielerliefhebber. Men kn dit boek bestellen door een bedrag van ƒ28,50 over te maken op postgiro 5265415 t.n.v. Uitgeverij Sport- Express, Norbertusdreef 39, Valkenswaard, onder vermel ding van bestelcode PB. Het boek wordt dan per omgaande toegezonden. THE Mules. An officer and a gentleman gaat de tweede week in. Alhambra 1, donderdag tot en met woensdag acht uur, za terdag en zondag zeven uur en halftien. Tussendoortjes Porno. Alhambra 1, vrijdagnacht elf uur. Achttien jaar. Billie Turf gaat ook de vierde week in. Alhambra 1, zondagmiddag twee uur. Alle leeftijden. Six Weeks met Dudley Moore en Mary Tyler Moore is een drama over een ongeneeslijk zieke Amerikaanse balletdan seres. Alhambra 2, donderdag tot en met woensdag acht uur, za terdag zeven uur en halftien, zondag twee uur, zeven uur en halftien. De vrolijke Tiroler sexkliniek Porno. Alhambra 2, vrijdagnacht elf uur. Achttien jaar. VLISSINGEN - De Vlis singse rockgroep Balls geeft donderdagnacht aanstaande een concert in disco De Schuur op de Nieuwendijk in Vlissin gen. Het begint om één uur 's nachts. Als gast treedt Cees Meerman op. Hij zal enkele nummers zingen. VALKENSWAARD - In 1936 verscheen er voor het eerst in de geschiedenis een Nederlandse ploeg in de Tour de France, een wielerspekta kel, dat in 1903 door Henri Desgrange in het leven was geroepen. Voor die deelname had vooral de bekende sport journalist Joris van den Bergh zich ingezet. Al in het eerste jaar speelden de Nederlandse renners een opvallende rol, dankzij de historische ritzege van Theo Middelkamp. De Ne- VLISSINGEN - Een technische storing is er de oorzaak van dat U de ru briek Het weten waard de ze week niet in de Schelde- bode zult aantreffen. Vol gende week hopen we één en ander weer correct te r\i ihl irprpn Wie belangstelling heeft voor een van de cursussen van het NIOW kan een studiegids aanvragen. In Zeeland wordt het NIOW vertegenwoordigd door FLORAD reklame, Post bus 363, 4460 AT Goes, tel. 01100-13959. In september beginnen in Middelburg en Goes talcur sussen op verschillende ni veaus in Engels, Frans, Spaans en Italiaans. De cursussen vormen onderdeel van het pakket van het NIOW, het Na tionaal Instituut voor Onder wijs en Wetenschappen. Het zijn avondcursussen die een jaar duren. De taaiopleidingen slutien elk jaar op elkaar aan. Zo kan met Engels worden doorgeleerd tot en met het „Certificate of Proficiency of The University of Cambrid ge". Engels wordt al gegeven vanaf het niveau „elementair 1" voor beginners. Italiaans en Spaans wordt in Goes en Mid delburg ook gegeven aan deel nemers die voor het eerst met deze talen in aanraking ko men. Voor Spaans is er boven dien een groep „elementair 2" voor diegenen waarvoor deze vreemde taal niet helemaal onbekend is. Frans en Engels zijn ook te volgen in het jaar „Conversa tie" dat weer voortbouwt op meer kennis. Voor deze cursus wordt een achtergrond mulo/ mavo niveau aanbevolen. Een hogere moeilijkheidsgraad heeft de cursus. Engels- en de cursus Frans spreekvaardig heid. Deelnemers kunnen naar WESTKAPELLE - Vrijdag 15 juli treedt de Roosendaalse groep Herb Meus and the Mules op in het kasteel van Batavia in Westkapelle. De groep brengt „nostalgische rock vol glamour, sentiment en entertainment". Het optreden begint om negen uur. eigen keuze aan het eind van het cursusjaar inschrijven voor een examen. De meeste examens worden afgenomen door de Stichting Nationaal Onderwijs. De examens voro de hogere certificaatsopleidin gen worden afgenomen door de University of Cambridge in samenwerking met de British Council te Amsterdam. Door het NIOW, dat cursus sen verzorgt in 136 plaatsen in Nederland, wordt gewerkt met mondelinge lessen in kleine groepjes. Deelnemers schrij ven in voor een cursusjaar. Variërend per niveau betekent dat deelname aan 28 wekelijk se lessen van een tot tweeën half uur. In Goes worden de lessen gegeven in het schoolgebouw van het Christelijk Lyceum aan de Bergweg 4. De' eerste les valt op 29 september (don derdag). Inschrijven moet ruim van te voren gebeuren. In Middelburg is de eerste les op maandag 26 september in het gebouw van de Stedelijke Scholengemeenschap, St. Pie terstraat 25. Ook hier is vroeg inschrij ven gewenst.

Scheldebode | 1983 | | pagina 5