Vrijdagavond ronde van Aagtekerke Veel vertier tijdens Visserijdagen in Cnlijnsplaat Kermis in Vlissingen Uitbreiding Iguana gereed, Nieuwe plannen al weer klaar Steuncomité de Schelde blijft paraat Wandeltocht Oranjezon Oecumeni sche dienst in openlucht Wie verloor babymuts Vrijwilligers kunnen aan slag bij streek-VVV Avondstilte met zang Stratenloop Dynamo'70 Zomerfeest bij Paraplu Orgelconcert in Goes Orgelconcert van Ingelgem Hobby kost 160 uur per week aan verzorging SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 13 JULI 1983 VLISSINGEN - Zondag 19 juni is de tweede ver dieping van het reptielenhuis Iguana aan het Vlis- singse Bellamypark geopend. Na een aantal maan den van hard werken door de drie beheerders, Ad en Ina Bom en Fons Sleijpen, is het nu zover dat de dieren overgebrach tkonden worden en het publiek ze kan gaan bekijken. Naar buiten Schildpadjes VLISSINGEN - Nu de Schelde, zij het ten koste van een groot aantal arbeidsplaatsen, is gered, stopt het Steuncomité Behoud KMS-groep zijn ac tiviteiten. Omdat de toekomst en daarmee de werk gelegenheid van de Schelde nog vrij onzeker is, wil het steuncomité zich echter voorlopig nog niet op heffen. 313 De opening was heel sober, zonder het gebruikelijke cere monieel van redevoeringen en receptie. „We hebben erin de eerste plaats geen geld voor, we hebben al moeite genoeg om het reptielenhuis draaien de te houden", verklaart Ina. „Bovendien geloof ik ook be slist niet, dat je de dieren een plezier mee doet met een ope ning die met veel drukte ge paard gaatl en het hun norma le dagritme verstoort. Ze zijn al genoeg van streek geraakt door de verhuizing". Een aantal dieren zijn van beneden naar boven verhuisd en een aantal zijn helemaal nieuw, voor het publiek al thans. De reptielen worden eerst enkele weken in afzon dering houden als ze binnen komen. Na zo'n verhuizing duurt het voor sommige dier soorten wel enkele weken dvoor ze aan hun nieuwe leef- ruitme gewend zijn. „In het begin zijn ze vaak erg onrustig en eten ze slecht", is Ina's er varing. De voornaamste reden voor de uitbreiding was dat een aantal dieren het afgelopen jaar zo gegroeid waren dat ze dringen dmeer ruimte nodig hadden. „De terraria hierboven zijn zo groot dat het voor de meeste dieren wel de laatste keer is dat we ze moeten verplaat sen", vertelt Ad. „Zelfs de tij gerpythons, die toch een lengte van zo'n acht meter kunnen bereiken, hebben hier plaats genoeg". De nieuwe dieren die sinds zondag aan het publiek ge toond worden, zijn onder an dere wateragamen, jonge vierstreepslangen (die korte tijd geleden in het reptielen huis zijn geboren) en vijftien grote pootloze hagedissen uit Rusland. Deze hagedissen worden door leken vaak voor slangen aangezien, omdat ze daar wat hun bouw betreft het meest op lijken. „Ina weet zo een aantal kenmerken op te noemen, waaraan men kan zien dat het toch echt hagedis sen zijn. In een muurterrarium op de bovenverdieping is ook een to- keh of gekko te zien, een erg beweeglijk diertje, dat voor komt in laeisië en Sumatra en dat zonder moeite razendsnel tegen de glaswand weet op te klimmen. Verder zijn ruïned- hagedissen, steppenvaranen en de grote kaaimannen op de bovenverdieping onderge bracht. Fons: „We hebben al het werk van de verbouwing zelf gedaan. Het was de bedoeling eerder klaar te zijn, maar om dat we alles op vrijwilligers- basis doen en daarnaast nog een baan hebben, bleef er maar weinig tijd voor het bou wen over. We hebben zonder dat al zo'n honderdzestig uur per week werk aan de verzor ging van de dieren, het schoonhouden van de hokken, de kaartverkoop en de admi nistratie. Hoewel er veel tijd in gaat zitten, doen we het nog altijd met erg veel plezier. Het is voor ons echt de enige hob by. We werken nog altijd zon der subsidie, omdat we zelf de beslissingen willen blijven ne men in ons reptielenhuis. We hebben de inkomsten uit de entreegelden en de verkoop van ansichtkaarten. Doordat er veel scholen en ook busrei zen hierheen komen, kunnen we het zo net redden. Wel .wil len we proberen om binnen kort een aantal donateurs te werven, zodat we dan weer wat geld krijgen om verder uit te breiden". Plannen voor uitbreiding zijn er dus nog steeds en mo gelijkheden ook. Voorlopig staat een buitenterrarium in De ruime vitrines op de bovenverdieping van reptielenhuis Iguana. Foto Cor Schuilwerve de tuin boven aan de lijst. Daar zouden een groot aantal dieren die ook in ons klimaat voorkomen een plaatsje kun nen vinden. De bezoekers zou den misschien wel wat extra goed moeten kijken om de die ren te kunnen onderscheiden, maar voor de dieren zelf zou het hun natuurlijke omgeving zo veel mogelijk benaderen. Onder meer de pootloze ha gedissen zouden daar kunnen worden ongebracht. Fons: „Ook willen we nog steeds door betere voorlichtng de mensen bewust proberen te maken van de noodzaak met dit soort dieren wat zorgvuldi ger om te springen. Niemand zou er aan denken om met ste nen naar een konijntje te gooi en of het dood te slaan, maar bij slangen komt dat nog vaak genoeg voor. Die mentaliteit willen we veranderen; is vaak onwetendheid". Ook zijn de beheerders van het reptielenhuis bezig met een actie om de invoer van de roodwangschildpadjes in Ne derland te verbieden. Er wor den jaarlijks een miljoen van deze dieren ingevoerd, waar van er minstens negenhon derdduizend binnen het jaar doodgaan: door het vervoer, slechte verzorging, ziektes en zovoorts. Ina: „De mensen springen er vaak slecht mee om. De schild padjes zijn bij aankoop nau welijks groter dan een rijks daalder, maar ze groeien erg hard en naarmate ze ouder worden, zullen ze ook makke lij ekr gaan bijten, als men ze probeert te pakken. Ook gaan ze dan steeds meer eten en hebben een grotere bak nodig. Dat vinden de mensen dan al lemaal redenen om maar zo snel mogelijk van het dier af te komen". „Het komt regelmatig voor dat ze zomaar in de vuilnisbak worden gestopt of ergens in een sloot gezet. Zelfs hebben we hier al schildpadden bin nengekregen, die in zout water waren uitgezet. Zo'n beestje kunnen we dan niet meer red den. Om al die redenen zou het veel beter zijn als de invoer werd gestaakt. Nu komen ze nog veel voor in de natuur, maar als ze op zo grote schaal gevangen worden, is het niet ondenkbaar, dat ze uitster ven". Het comité staat klaar om zo nodig de Zeeuwse bevolking weer van de ontwikkelingen bij de Schelde op de hoogte te brengen en op te roepen voor acties voor behoud van de werkgelegenheid. Al is het niet exact te meten, het steun comité is ervan overtuigd, dat de acties beslissingen over de Schelde gunstig hebben beïn vloed. Deze conclusie werd getrok ken op de laatste vergadering van het comité. Toen werd ook besloten een werkgroep op te richten die zich met de werk gelegenheidsproblemen op de lange termijn bij de KMS- groep zal bezighouden. De werkgroep gaat onder meer bekijken of er alterna tieven kunnen worden gevon den voor de huidige scheeps- nieuwebouw en de energiesec tor. DOMBURG - De Interker kelijke Zomerwerkcommissie Domburg houdt vanavond, woensdag 13 juli, een zomer avondstilte in de hervormde kerk van Domburg. Het begint om halfnegen. De Zeeuwse solozanger Ja nus Mondeel zal met een aan tal liederen de stilte doorbre ken. Pastoor Hendrikse uit Middelburg leidt een korte meditatie en er staat samen zang op het programma. VROUWENPOLDER Woensdag 20 juli om zeven uur start een zomeravond wandeltocht vanaf camping Oranjezon bij Vrouwenpolder. Het is een van de wandeltoch ten die de Vlissingse sportver eniging Marathon organiseert. Het startbureau op de cam ping is open van halfzeven tot half tien. Het inschrijfgeld is drie vijftig met herinnering en twee gulden zonder. Men kan zich inschrijven voor twee af standen: vijf en tien kilometer. OOSTKAPELLE - Onder het thema Ontmoeting houden de Gereformeerde Kerk en de Hervormde Gemeente van Oostkapeile op zondag 17 juli weer een interkerkelijke openluchtdienst op het oude voetbalveld aan de Toren straat. Aan deze dienst, die alweer voor de derde maal 's zomers wordt georganiseerd, wordt ook deelgenomen door Duitse gelovigen. De aanvang van de dienst is bepaald op 09.30 uur. Voorgan gers zullen zijn de plaatselijl^e predikanten, ds. De Ruiter en ds. A. C. den Hollander, alsme de Pfarrer Klimeck van de Deutsche Evangelische Kir- che. Muzikale medewerking wordt verleend door organist Rinus Jobse, het muziekkorps ONDA en het Gereformeerd Jongerenkoor. Tijdens de in het Nederlands en het Duits gesproken preken zal er voor de jongeren een kindernevendienst worden ge- houdeen. Bij slecht weer wordt uitge weken naar de sporthal. Na de dienst is er gelegenheid koffie en limonade te drinken. Als het aan de organisators ligt, zullen weer zo'n 1000 gelo vigen deze dienst bijwonen. VLISSINGEN - In de perio de van 29 juni 1983 tot 6 juli 1983 zijn bij de gemeentepoli tie van Vlissingen de volgende voorwerpen aangegeven: bankbiljetten, herenbril goud kleurig montuur, zonnebril, badhanddoek, geel/oranje lint, mes, gebloemd kussen, gouden dameshorloges, cyclaamrood vest, babymuts, bruine heren portemonnee, zwarte porte monnee met o.a. sleutel, rech ter rode kinderschoen, etui an nex portemonnee met zilveren hangers, zegelring, gouden ring met steen, zilvere rin getjes, 8 sleutels aan hanger, 4 sleutels in zwart etui, 4 sleu tels in groen etui, autosleutel, bruin etui met sleutels, 2x2 sleutels, 2x1 sleutel, autosleu tel aan label, 3 bromfietssleu tels, sleutel aan houten label, plastic tas met o.a. broek; 2 koffers. Aangegeven dieren: in asiel: volw. lapjeskat, volw. cyperse kat, volw. zwart/witte poes. Bij particulier: witte parkiet, witte kanarie, parkiet, zwarte poes met witte bef. Openingstijden: maandag t/m vrijdag: 09.00 - 12.00 uur, 14.00 - 16.00 uur. In deze periode zijn bij de gemeentepolitie te Oost Sou burg aangegeven: gele gering de kanarie: bruine tas met zwarte riem, 3 sleutels aan hanger met o.a. autosleutels, linker rode kinderschoen. AAGTEKERKE - Vrijdag avond 15 juli wordt de vierde wielerronde van Aagtekerke verreden. Om zes uur wordt het pro gramma geopend met een wedstrijd voor jeugdlicentie- houders. Hieraan nemen leden van de 'drie Zeeuwse wielerclubs WV Zeeland, Theo Middelkamp en de WV Zeeuws Vlaanderen. Om half acht komen de lief- 1 hebbers in actie voor een wed strijd over 60 kilometer. Er hebben 53 renners ingeschre ven waaronder diverse promi nenten als Sjaak de Kok, Willy de Feber, Ko Tolhoek, Bert Steenbakker, Marius Dij kwel, Huib Slabbekoorn, Siep van Dongen, Jan Boshuijer, Wim Wielhouwer, Hans van den Oever en Henk Vijfhoek. Ook een flink aantal streek - renners zijn van de partij waaronder de plaatselijke fa voriet Piet Wisse. De andere Walcherse deelnemers zijn: Adrie Dingemanse (Grijps- kerke), Ruben de Wit (Koude- kerke), Chris de Visser (Dom burg), Sam Broersma (Zoute- lande), Johan Meerman (Sou burg), de Middelburgers Wim Oosse, Wim Paardekooper, Reinier Riemens en Kees van Prooyen en de Vlissingers Gerrit Tichelhof, Lex Wolf en Bob Whatleij. Het kan dus weer een inte ressant wieleravondje worden op Aagtekerke, mede dankzij de steun van de plaatselijke middenstand en uit de regio. Jo Blaas, één van de organisa tors wil tevens graag kwijt dat men geweldig veel medewer king kreeg van het Wegschap Walcheren. Rondom Aagte kerke waren er namelijk de laatste tijd nogal wat wegcon structies maar alles werd ge klaard vóór de datum van de wielerwedstrijd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll GOES - Het regionaal pro ject „Mensen zonder Baan" is op zoek naar vrijwilligers die behulpzaam willen zijn bij de streek VVV-Zuid-Beveland. Vanaf 19 juli heeft de stad Goes er namelijk een toeristi sche attractie bij, namelijk de paardetram. Het is de bedoe ling dat de vrijwilligers de be zienswaardigheden die Goes biedt belichten in de Neder landse -, Engelse -, Franse - en Duitse taal. De paardetram rijdt de laatste weken van juli en de eerste weken van augustus van dinsdag tot en met zater dag van 10.30 tot 17.00 uur. Het station en de Grote markt fun geren als opstapplaatsen. Belangstellenden kunnen inlichtingen inwinnen bij Klaas de Regt, Stenevate 10, Heinkenszand. tel. 01106-1730, tst. 285. DOMBURG - De VVV van Domburg houdt in samenwer king met atletiekvereniging Dynamo'70 een stratenloop voor trimmers en wedstrijdat leten. Deze vindt plaats op 15 juli. llllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiillllllllllllliiiliiliiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Foto Cor Schuilwerve VLISSINGEN - Zaterdag 16 juli begint de Vlissingse kermis iveer. Behalve op de zondag wanneer dat niet is toegestaan, kan ieder een tot en met zaterdag 23 juli van de kermisgeneugten profiteren. Zoals gebruikelijk komen de kramen en andere bouwwerken te staan op het Bellamypark, de Nieuwendijk, de Zeilmarkt, de Gravestraat en de Kleine Markt. De grootste kermistoestanden zijn de autoscooter, de himalaya, de polyp, de bounty en cinema 2000. Verder staat het terrein natuurlijk vol met kramen voor suikerspin, nougat, gebak en gokwerk. Hiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiioiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Kinderen krijgen de gelegenheid zich tijdens „de dag van de jeugd" op de Goese markt uit te leven. COLIJNSPLAAT - Op 19 en 20 augustus worden in Colijnsplaat de Visserij- dagen gehouden. Het orga niserend comité „Visserij- dagen 1983" is er wederom in geslaagd een aantrekke lijk programma samen te stellen. Zo zal er boven de haven van Colijnsplaat een zeer oud vliegtuig gaan cirkelen, terwijl de bezoe kers een rondvaart kunnen maken op de Oostersehel- de. Naast deze evenementen zullen de feesten worden opgevrolijkt door muziek van diverse gezelschappen. Men kan ook mossels, gra tis, verorberen, een onder deel dat altijd veel bekijks krijgt. Voordat deze Visserijda gen starten staat Colijns plaat eerst nog in het teken van de braderie. Meer nieuws over de festivitei ten kan men lezen elders in dit blad. VLISSINGEN - Buurthuis De Paraplu houdt zaterdag 16 juli een groot zomerfeest voor de wijkbewoners. Het plein voor het buurthuis wordt omgebouwd tot een groot terras met kraampjes, met lekkere hapjes, (strip)boekenmarkt, kleding- beurs en gezellige muziek. Voor particulieren bestaat de mogelijkheid op deze markt tegen een geringe vergoeding een standplaats te huren om zelf spullen aan de man te brengen (bijvoorbeeld kleine spullen, boeken, etenswaren), 's Avonds vinden er van 19.30- 21.00 uur kindervoorstellingen voor en door kinderen plaats. Het programma omvat ver der een barbecue, bingo, een loterij en optreden in een mu ziektent. De groep „Breeze" speelt latin-rock en country- muziek en de Zeeuwse zanger Ries de Vuyst brengt folk, blues en Nederlandse liedjes ten gehore. Voor inlichtingen of opgave van standplaatsen voor de markt: tel. 01184-65453. GOES - Zaterdag geeft de bekende organist Charles de Wolff een concert op het Mar- cussenorgel in de Grote of Ma ria Magdalenakerk in Goes. De aanvang is 20.15 uur. Op het programma staan onder andere het preludium en fuga in c van Medelssohn, de grote fantasie en fuga over het koraal Ad nos ad saluta- rem van Frans Lizt, de serene Fantaisie in c van Cesar Franck, de litanies van Jehan Alain en Dieu parmi nous van Messiaen. MIDDELBURG - De beken de Belgische organist Kris- tiaan van Ingelgem geeft vrij dag 15 juli een orgelconcert in de Lutherse Kerk van Middel burg. Van Ingelgem is organist van de St. Martinuskerk in Aalst, vast medewerker voor orgel bij de Belgische radio en t.v. en docent aan het Konink lijk Conservatorium in Brus sel. Op het programma staan werken van oude Vlaamse en Franse meesters als Jan Ocke- gem (vijftiende eeuw), Adriaen Willaert (zestiende eeuw) en Francois Couperin (zeventiende en achttiende eeuw). Van Ingelgem brengt ook een improvisatie op een op te geven thema. Het concert begint om acht uur, toegang vijf gulden.

Scheldebode | 1983 | | pagina 13