Feestelijke opening vernieuwd Beiiamypark Folkloristische dag in teken van klederdracht Zo m er-acti viteiten in De Paraplu Tentoonstelling Zeeuws Kunstenaars en de ramp Museum Pasar Djalan in oosterse sfeer Miniatuur Walcheren is 's avonds actief Vranje opent programma Domburgs openluchttheater Japanse tv bij ringrijderij Loek Boogert bespeelt de 47 klokken Jacobskerk Orgelconcert Feike As ma Marktdiensten SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 6 JULI 1983 Deze foto's uit het begin van de eeuw (postzegels van een cent) zijn ons welwillend afgestaan door mevrouw Poppe uit de Schutterijstraat. VLISSINGEN - Het Bellamy - park in Vlissingen heeft een nieuw gezicht gekregen. De struiken en bomen zullen nog wat moeten groeien voor het er allemaal echt aardig zal uit zien, maar het werk is klaar. De winkeliers rond het park en het Vlissings Aktiviteiten Fonds vieren dat vrijdag en za- terdagl 8 en 9 juli net een aan tal evenementen. De Bellamy feesten, zoals de organisatoren ze hebben ge- De bekende zangeres Cindy Peress luistert de feesten twee da gen met haar stem en gitaar op. Een cameraploeg uit Japan is morgen in Middelburg om opnamen van de ring rijderij te maken voor de Japanse tv. De ploeg staat onder leiding van Kaoru Kanetaka, op het gebied van reisverslagen één van de bekendste Japanners. Ze wil vier programma's over Nederland maken van een halfuur lengte elk. Be halve de ringrijderij in Middelburg wil ze rivier gezichten filmen, steden als Rotterdam, Amsterdam en Brielle, de Deltawerken en de viering van het 750- jarig bestaan van Arnhem. MIDDELBURG - Het Molenwater in Middelburg is morgen, donderdag 7 ju li, weer het terrein waar ringrijders in Walcherse dracht voor het publiek zul len optreden. De deelname is groot: aan de ringrijderij met versierde sjezen doen 41 paren mee en aan het ringrijden te paard 27 deelnemers. Het is de ze venentwintigste maal dat de Folkloristische Commissie de Folkloristische Da gen organiseert (er zijn er altijd twee, de volgende is op donderdag 11 augus tus). Morgen is de klederdracht het belangrijkst. Alle deelne mers en deelneemsters zijn verplicht in Walcherse dracht op de baan te verschijnen. Om de perfectie van kostuums en versieringen te stimuleren, zijn er voor de verschillende onderdelen prijzen uitgeloofd. Zo krijgt het mooist geklede paar als hoofdprijs een beker, geschonken door warenhuis Janse in Koudekerke. De tweede tot en met vierde prijs bestaat uit bekers van achter eenvolgens Cebeco-Zuidwest, VLISSINGEN - De beiaard concerten op het carillon van de Vlissingse St. Jacobstoren zijn weer begonnen. Loek Boogert, gelegenheidsbeiaar dier van Delft, bespeelt zater dag 9 juli de 47 klokken in de toren. Van halfvier tot half vijf zal hij achtereenvolgens werk la ten horen van Gladis Watkins, Géo Clement, Jac. Bonset, Wouter Paap, Gerard Boedijn, Willem Créman, Staf Nees en Kamiel Lefévere. Boogert kreeg zijn beiaardopleiding bij de toemalige Haagse stads- beiaardier Henk Herzog. Vo rig jaar kreeg hij het einddi ploma met onderscheiding van de Koninklijke Beiaardschool Jef Denijn in Mechelen. de Ceremoniemeesters en ju weliers/optiek Minderhoud uit Westkapelle. De provinciale VVV looft als hoofdprijs voor de mooist versierde sjees een beker uit. De tweede prijs is een beker van loodgietersbedrijf Jobse en de derde een beker van de Folkloristische Commissie zelf. Daarnaast zij er natuur lijk de prijzen voor de beste ringstekers, voor de sjezen is dat de beker van de gemeente Middelburg en voor de paard rijders de wisselbeker. De wedstrijden beginnen om halftien 's morgens en du ren tot rond vijf uur. De prijs uitreiking is rond halfnegen, waarna de eerste folkloristi sche dag met muziek wordt besloten. De sjezen volgen het parkoers Molenwater - Bran derij - Molengang - Noordbol- werk - Molenwater. doopt, beginnen vrijdag om half zes met wedstrijden in stanghangen. Mensen met ster ke grijpers kunnen een gooi doen naar de prijzen, VVV- bonnen ter waarde van f 15.-, f 30.- of f 50.-. Het gaat erom zo lang mogelijk aan een verti caal aan een hijskraan han gende stang te blijven hangen. Wie het een minuut redt, kan zich al heel goed noemen. Het schouwspel is door de luiers mens te volgen vanaf een terras dat voor de oude vis mijn wordtl ingericht. Daar komen ook kramen voor vis, scheepsartikelen en promotie van het museumschip De Schorpioen. De wedstrijden duren tot negen uur. Rond ze ven uur begint het showkorps De Deltaband met een muzika le rondwandeling door de bin nenstad om die met een voor stelling van half acht tot acht te eindigen op het Bellamy- park. Om acht uur opent wethou der Hoefkens dan het opnieuw ingerichte park. Het is overi gens nu al te voorzien dat zijn rede al vrij direct in het begin wordt onderbroken door ene Jacob Bellamy die in achttien- eeuwse kledij uit zijn huis In de serie zomeravond-or gelconcerten die door de Stich ting Orgelcentrum in de Nieu we Kerk in Middelburg wordt georganiseerd, zal op dinsdag 12 juli con concert worden ge geven door Feike Asma. Het programma is gewijd aan de nagedachtenis van Jan Zwart die op 13 juli 1937 over leed en bij wie Asma vele ja ren studeerde. Jan Zwart, ge boren in 1877, werd in 1898 be noemd als organist van de Evangelisch Lutherse kerk in Amsterdam. Op het grote Strümphler-orgel dat hij daar tot zijn beschikking had, her stelde hij de openbare orgelbe spelingen en stimuleerde hij de her-ontdekking van het or gelspel als koraalkunst, zoals die beide door Sweelinck en diens tijdgenoten in parktijk waren gebracht. Dat hij zich daarop richtte is één van zijn grootste verdiensten geweest. Van zijn leermeester speelt Feike Asma een aantal com posities die zullen worden af gewisseld met werken van an dere componisten. Uitgevoerd wordt: Prelu dium en Fuga ps. 72, Jan Zwart; Koraalbewerking „O Mensch, bewein' dein' Sünde grosz", J.S. Bach; deel I (mode rato e maestoso) uit Sonate in g, Jan Zwart; Sombere muziek over ps. 103:8, Jan Zwart; Cho ral III, César Franck; Lamen tation, A. Guilmant. Besloten wordt met Finale gez. 173 met tot slot samenzang. Aanvang 20.00 uur. komt snellen. Die avond zal er ook nog een boerenkapel voor muziek zor gen. Zaterdag beginnen de fees ten met een ouderwetse pop penkastvoorstelling van Jan Klaassen en Katrijn van de Vlissinger Ko de Vos. De eerste voorstelling begint om half elf en de tweede om half twaalf. 's Middags om half twee be gint dan het waterspektakel. In verschillende leeftijdsgroe pen kunnen kinderen vanaf zeven tot volwassenen van tachtig stoeien op een met groene zeep ingesmeerde balk die boven een groot waterbas sin hangt. Wie het droog weet te houden, kan in aanmerking komen voor de vier prijzen van f45.-, f25.-, ƒ15.- en f 10.- die in elke categorie te winnen zijn. Het zeepbalkstoeien in Vlis singen maakt deel uit van de voorronden voor de nationale VLISSINGEN - Van don derdag 7 tot en met zondag 10 juli is er in de sporthal van het internaat van de zeevaartschool in Vlissin gen een Pasa Djalan. Het tropische feest is gewijd aan de oosterse cultuur. Er zijn dan ook kramen die oosterse waren aanbie den, zoals houtsnijwerk, sieraden, edelstenen, ge neeskrachtige stenen en kleding. Daarnaast treden er elke dag oosterse arties ten op. Donderdag zijn dat Bali nese dansen onder leiding van Goatama. Vrijdag is Hawaii-dag die opgeluis terd wordt door Miss Ha waii 1982. Zij danst in een Kikiniahawaiigroep. Zaterdag, de Molukse dag, begint om twee uur met klassieke Javaanse sansen n een optreden van de Molukse dansgroep Ina Kora Lunetten, 's Avonds treedt de van radio en t.v. bekende Ais Lawalata op. Een buikdanseres ont breekt ook niet. Vrijdag en zondagavond danst zij, met brandende kandelaars en levende pythons. Zon dag is de exotische dans groep Empat Marpati drie maal in actie te zien. De Pasar Djalan is dagelijks geopend van twee tot twaalf MIDDELBURG - Evenals vorig jaar worden er in juli en augustus zes Marktpauzedien- sten gehouden in de Koorkerk (bij „De Lange Jan") in Mid delburg. De eerste is op 7 juli en de laatste op 11 augustus. De diensten worden gehou den op donderdag. Van 12.15 - 12.30 uur is er orgelbespeling met daarop aansluitend tot ongeveer 13.00 uur een korte dienst. Voordat de dienst begint wordt er gefolderd in de om geving van de Markt onder het winkelend publiek. Deze diensten worden geor ganiseerd door de commissie „Welkomdienst voor Iedereen" te Middelburg. kampioenschappen. Wie daar wint, kan rekenen op een com pleet verzorgd weekeinde in Londen voor twee personen. OM vijf uur is men uitgestoeid. Men kan zich ter plekke voor de ivedstrijd inschrijven. Ook om vijf uur begint een andere krachtsport: het mastklimmen. Deze wedstrij den zijn eveneens vanaf het terras te volgen, en een boeren kapel zorgt na vijf uur voor muziek. Deze week loopt er tevens een foto-raad-wedstrijd. In de etalages van winkeliers rond het Beiiamypark hangen his torische foto's uit de tijd dat het park nog haven was. Wie de foto's weet te voorzien van de juiste jaartal en onder schrift maakt kans op een WV-bon ter waarde van 100 gulden. Deelnameformulieren zijn verkrijgbaar bij de VVV in Wolstraat. Vrijdag 8b juli tus sen vijf en negen uur moeten de formulieren worden ingele verd in de bus die bij het stanghangen is geplaatst. Za terdag om vijf uur wordt de winaar bekend ge~ VLISSINGEN - Buurthuis „De Paraplu" houdt maandag 11 tot zaterdag 16 juli zomervakantie-activiteiten voor kinderen van zes tot twaalf jaar. Het programma is als volgt samenge steld: Maandag 11 juli: optreden kindertheater plus instuif (10.00-12.30 uur); dinsdag 12 juli: fietstocht naar de dui nen/bos/strand met spelen, picknick, strandspelen (o.a. schatgraven) (10.00-16.00 uur); woensdag 13 juli: filmverto ning „De bende van hiernaast" en instuif (10.00-12.30 uur); donderdag 14 juli: groot spe- lencircuit met waterspelen, buitenlandse spelen, hoepelen, hindernisbaan enz. (10.00-12.00 uur); vrijdag 15 juli: voorbe reiding slotfeest (zomerfeest) plus instuif plus tekenfilms instuderen optredens (dansjes, volksdansen, goocheltrucs, clownsoptreden, enz.) (10.00- 12.30 uur); zaterdag 16 juli: zo merfeest voor wijkbewoners met 's middags: terras plus ge zellige muziek/hapjes (vanaf 13.30 uur), 's avonds: kinders lotfeest met kindervoorstellin gen (19.30-21.00 uur). Voor vol wassenen: kraampjes, terras, barbecue, bingo, loterij, optre dens muziekgroep „Breeze" (country muziek) en Ries de Vugt (folk- en blues zanger. MIDDELBURG - Samen met het Ambachlencentrum Demera- ry heeft Miniatuur Walcheren voor de komende toeken een pro gramma in elkaar gezet met tal van evenementen. Vanaf vandaag, woensdag 6 juli, is Miniatuur Walcheren elke woensdag-, donderdag- en vrijdagavond tot halftien geopend. Ambachtslieden van Demerary zullen er dan demonstraties in hun vak geven. Voor vrijdag 15 juli staat er een modeshow op het programma. Er zal onder meer badkleding en mode uit de jaren dertig worden getoond. De Indonesische dansgroep Sinar Matahari laat oosterse vrijetijdskleding zien, terwijl ook Zeeuwse klederdrachten niet in de show ontbreken. De zusjes Wouterse zorgen tijdens de modeshows voor de mu ziek. Voorafgaand aan het modefeest kunnen liefhebbers ook mosselen eten in het restaurant van Miniatuur Walcheren. Voor vrijdag 22 juli staat er een optreden op het programma van de folkloregroep Walacra. Vrijdag 29 juli is er een barbecue avond met muziek. MIDDELBURG - Bij zijn dood in 1963 liet de kunstenaar Cor de Wolff (geboren in Middelburg 1989) een aantal tekeningen en zijn gehele grafische oeuvre na aan het Zeeuws Museum in Middelburg. Daar zij n ook tekeningen en etsen bij onder de kop Zeeuws rampgebied. Dit was aanleiding een be knopte tentoonstelling in te richten over kunste naars en de ramp. DOMBURG - Net als vo rig jaar staat er tijdens de vakantieperiode in het Domburgse openluchtthea ter aan de Ooststraat weer heel ivat te gebeuren. Het Vlissingse volksdanstheater Vranje opent donderdag 7 juli het programma met een serie Zeeuwse, Israëli sche en Oosteuropese dan sen. Daarna is er elke week een evenement tot en met woensdag 10 augustus, voornamelijk op de woens dagavonden. Voor de kinderen komt Ome Wilem en Teuntje naar Domburg met zijn programma de Fillem van Ome Willem. Verder staan op het programma een di- xielandconcert, een show met de zangeressen Bema- dette en Anita Meyer en met Jan Rietman, een con cert met de Dutch Siving College Band en een met de Dutch Rythme Steel Showband, compleet met danseressen en een limbo show. Vranje treedt morgen op in Walcherse klederdracht. In de Zeeuwse dans beeldt de groep onder meer het ringrijden uit. Bij de Israë lische dansen gaat het om moderne dansen en een se rie di§ een Chassidische bruiloft verbeeldt. Voor de Oosteuropese dansen kleden de dansers en danseressen zich in Bul gaarse en Joegoslavische kledij. Elke streek in die VeunplfAii YLI83IKOEN. Een schilderij van de Vlissinger Jac Prince. kelijkheid van een boer die een varken en een koe door het water in veiligheid probeert te brengen. Een schilderij van Jac. Prin ce (Vlissingen 1927-Middel- burg 1973) brengt in herinne ring dat het sneeuwde tijdens' de ramp: kerktorens van Schouwen in de sneeuw achter een doorgebroken dijk. De tentoonstelling opent met en rauw geschilderd enigszins van Chobrol herinnerend schilderij Vluchtelingen van Greey en hij eindigt met enke le werken van artiesten uit de Parijse schol van die tijd: de Par ij zenaars hadden ten be hoeve van de slachtoffers schilderijen afgestaan. Enkele kwamen tenslotte terecht in de verzameling van ht Kunst museum in Middelburg (Zad- kine, Hartung, Lardera en Deyrolle), omdat ze -op Zadki- ne na- onverkocht beven. De tentoonstelling is te zien tot donderdag 25 augustus. Op werkdagen wordt de film over de ramp gedraaid. landen kent zijn eigen kos tuums, dansen en muziek. Vranje laat die verschillen in stijl zien en het orkest van Vranje zorgt voor de bijpassende volksmuziek. Het is overigens de eerste keer dat dit orkest aan een optreden van de dansgroep meewerkt. Het begint om acht uur. Kaarten verkrijgbaar bij de WV's van Domburg en Oostkapelle, de camping Domburg, platenzaak Sjiep in Middelburg en Vlissin gen. Leden van Vranje in van links naar rechts Macedo- nisch, Walchers en Roe meens kostuum. I, II. Wagtjlig. HM Cor de Wolff geeft maar zel den een nauwkeurige regi stratie van bepaalde situaties weer. Meestal zijn angstge drochten in de lucht te zien, zwevend boven wanhopige mensen. De tekenaar Chris Schut daarentegen maakte nauwkeurige tekeningen van het tot puinhoop geworden ho tel Smalheer in Zierikzee en de „dichting van het dijkgat bij Ouwerkerk op 12 novembr 1953". De bekende illustrator L. Jordaan maakte voor het nummer van 7 februari 1953 van Vrij Nederland de teke ning In rampspoed één in de stijl van dit tijd. Er is een sol daat te zien, een arbeider met pet, een heer met fleufhoed en een zeemand hand in hand als een palenrij in de branding. Hans Bayens, Theo Kor- pershoek en Jeanne Bierma Oosting tonen de desolate aan blik van verdronken paarden en een angstige kat. Hendrik Melgers vereeuwigde in een gouache de ontstellende wer-

Scheldebode | 1983 | | pagina 11