IZeeuwse meisjes willen balletdanseres worden 1 Stedelijk Museum 1 toont speurtocht I naar Vliegend Hart Aerobic dancing is niet zo nieuw Perlawanan grootste trekker op Zeeuwse Popdag Midgard Inspraak over herinrichting van Bleek- en Haringplaats TENTOONSTELLING Onno Boerwinkel en het katholiek theater Openbare les Les Papillons Concert Vrienden van Stedelijk Familie Vredesdienst Rommelmarkt Koudekerke IN BOSSENBURG Speciale verfbehandeling vermindert spaanplaatgas Heren SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 JUN11983 307 GOES - Amy Visser (11 jaar) uit 's-Gra- venpolder en Debora Warman, eveneens 11 jaar uit Goes zijn toegelaten tot het Ko ninklijk Conservatorium Den Haag afde ling dans. In augustus gaan beide Zeeuwse meisjes de opleiding voor klassiek ballet danseres volgen. Rosan Verver, 13 jaar, volgt sinds kort al deze uiterst zware op leiding. De drie uitverkorenen zijn allen leerling van balletschool De Spiegel uit Goes. VLISSINGEN - Aerobic Dancing, dé manier om fit te blijven en slang te worden? Of een manier van conditietraining die niet helemaal zonder ge vaar is? De meningen zijn verdeeld. Een feit is wel, dat de Aerobic Dance centra het afgelopen jaar als paddestoelen uit de rond geschoten zijn en dat het de in Vlissingen de snelgroeiende sport in Neder land is. Amy Visser, Debora Warman en Rosan Verver toegelaten tot Koninklijke Conservatorium „Je laat natuurlijk niet zo graag goede leerlingen vertrekken. Maar als balletschool mag je de toe komst van die meisjes niet uit het oog verliezen. Het betekent overigens nogal wat. Van de achthonderd kandidaten uit geheel Nederland tijdens de audities mochten slechts vijfentwintig overblijven", legt Henk Sinke van de Goese balletschool uit. De Zeeuwse meisjes zullen Verver heeft dat inmiddels er- keihard moeten knokken om varen. Twee jaar geleden al overeind te blijven. Rosan stQnd ze od de nominatie naar MIDDELBURG - De dienst gemeentewerken van Middelburg heeft een plan opgesteld voor de herbestrating en ten dele ook herinrichting van de Bleek en Haringplaats. MIDDELBURG - Aanstaande zaterdag wordt in het Zeeuws Kun stenaarscentrum in Middelburg de expositie geopend van de in 1950 in Middelburg geboren Onno Boerwinkel. Zijn werk, schil derijen en tekeningen, is te zien tot en met donderdag 7 juli. Boerwinkel die van 1970 tot 1976 aan de Rijksacademie in Am sterdam studeerde, maakte veel studiereizen die hem voorna melijk in Frankrijk en Italië brachten. Katholieke landen met veel prachtig kathliek theater. Voor iemand als Boerwinkel die vanaf het begin geïnteres seerd was in de baasspelende mens een inspirerend werkterrein. Want waar kreeg de baasspelende mens mooier vorm dan in de katholieke kerk? Processies en af- en aanschuifelende prelaten zijn de laatste drie jaar dan ook vaak op papier gezet en een deel is in het kunstenaarscentrum te zien. Het centrum is open van tien tot halfzes op dinsdag en donder dag, van halftwee tot halfzes en van zeven tot negen op woensdag en vrijdag en van tien tot vier op zaterdag. Zo denkt men bijvoorbeeld aan de aanleg van zeven par keerplaatsen op de Haring plaats, die geflankeerd kun nen worden door een gelijk aantal bomen. In de Blaeek zoue en deel van het trottoir moeten worden versmald om tegenstrooms fietsverkeer te kunnen invoeren. Eldersin de ze straat wordt gedacht aan verbreding van de stoep om de voetgangers meer rimte te ge ven. De plannenmakers willen bij het herbestraten zoveel mogelijk werken met be staand materiaal. Vanaf vandaag tot en met dinsdag 21 juni hangt een te kening met daarop de voorge stelde werkzaamheden in de voorlichtingswinkel aan de Stadhuisstraat 2. Bewoners van genoemde straten en an dere belanghebbenden kunnen daar dus het plan bekijken en zich desgewenst nader laten informeren. Op speciale „in spraakformulieren" kunnen aan- of opmerkingen, vragen, wensen of suggesties worden genoteerd. VLISSINGEN - Balletschool Les Papillons houdt voor de tweede keer dit jaar een open bare les en wel in de De Ruy- terzaal van Hotel Britannia. De les begint vandaag, woens dag 15 juni, om zeven uur. Kinderen en volwassenen werken een heel programma af, zowel inklassiek als in jazzballet. Het ligt in deb edoeling de openbare lessen elk seizoen te herhalen, zodat familieleden en belangstellen den op de hoogte blijven van de vorderingen tijdens de les sen. De openbare les van van avond is voor iedereen gratis toegankelijk. Die gaan dan in de in spraakbus, die eveneens te vinden is bij het bureau Voor lichting. Een kleine tekening is beschikbaar. Gemeentewerken en ge meentepolitie willen dinsdag 21 jui nog een nadere toelich ting geven op het plan. En dat vanaf 19.30 uur op de Maquet tezolder van het stadhuis. Daar kan met de belanghebbenden nog overleg plaatsvinden. Wanneer de aanwezigen dat goed vinden, wordt die avond de inspraakprocedure afgeslo ten. Zoveel mogelijk rekening houdend met iaat door de in sprekers is ingebracht wordt dan een definitief plan vastge steld. Uitvoering hoeft dan niet lang meer op zich laten wach ten. VLISSINGEN - Zaterdag 18 juni houdt de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen haar jaar lijkse ledenvergadering in het gebouw van de Zeeuwse mu ziekschool aan de Badhuis straat 186. Het begint om ze ven uur. Aansluitend aan de verga dering zal er om acht uur een concert worden gegeven door de leerlingen van de muziek school. Een accordeonsextet, een gemengd ensemble en twee pianosolisten zullen een gevarieerd programma uit voeren. Het concert is ook toeganke lijk voor niet-leden, zij moeten dan wel twee gulden entree betalen. Voor leden van de vereniging is het concert gra tis. Aanmelding is mogelijk bij de balie van het museum, of telefonisch 01184-12498. het conservatorium in Den Haag te gaan. Er werd beslo ten toch maar af te zien van dit „avontuur". De „ballet kriebels" bleven echter bij dit 13-jarig meisje leven. Op 13 april van dit jaar deed ze, met goed gevolg, haar slotauditie. „Rosan had op dat moment natuurlijk een achterstand op de overige leerlingen die al bijna een jaar studeren. In het begin heeft ze het ontzettend moeilijk gehad, maar ze is pri ma opgevangen. Dat meisje is uitstekend gebouwd om dan seres te worden", legt Sinke uit. Voor deze jeugdige talenten betekent de stap naar Den Haag een hele omschakeling. Ze volgen daar normaal de school en daarnaast wordt uit gebreid aandacht besteed aan het ballet. Voor Amy Visser is de overgang nog het minst groot. Zij trekt bij familie in. VLISSINGEN - Tot 11 E september is in het Stede- E lijk Museum Vlissingen E een tentoonstelling te zien E die is gewijd aan het in E 1735 gezonken schip van de E Verenigde Oostindische E Compagnie 't Vliegend E Hart. Behalve allerlei opge- doken voorwerpen is ook E materiaal te zien dat aan- geeft hoe oude archiefgege- vens bijdragen tot de uit- E eindelijke vondst van het E schip. Wie de tentoonstel- E ling bekijkt, kans dus als E het ware de hele speurtocht E naar 't Vliegend Hart nog E eens meemaken., E Daarnaast is er aandacht E voor het zee-archeologisch E onderzoek. Zo'n onderzoek E houdt heel wat meer dan het duiken naar een gezon- E ken schip. De grondslag voor een dergelijke onderwater-ar- E cheologisch onderzoek E vormt de bestudering van E allerhande historische ge- gevens, onder andere over S de constructie en uitrus- ting van een Oostindiëaar- der. Zo kan een bouwteke- E ning van een dergelijke E schip van groot nut zijn E voor de duiker, om zich on- E der water te oriënteren. Aan de hand van afbeel- E dingen van dezelfde typ E schepen als 't Vliegend E Hart kan een beeld gegeven Debora Warman gaat naar een pleeggezin. „Maar daar geef ik niet om. Ik weet im mers wat ik wil", vertelt De bora. „En als het niet gaat dan zien we dat wel", voegt Amy er vastberaden aan toe. Zij volgt overigens al zes jaar bal let bij De Spiegel. De ouders van deze pupillen staan overigens volledig ach ter het vertrek naar Den Haag. „We hebben er natuur lijk goed over moeten naden ken. Het eerste jaar zal er al veel duidelijk worden. De meisjes willen het zelf, dus waarom zou je ze dan niet de kans geven. Als het mislukt kunnen ze nog altijd terug", legt een van de moeders van de meisjes uit. Elk jaar staan de leerlingen van het balletconservatorium worden hoe deze Oostindië- vaarder, waarvan verder geen afbeeldingen bekend zijn, er uit moet hebben ge zien. Ten behoeve van die beeldvorming stond de Vi trine-fabriek twee schoor steen-panelen in tijdelijke bruikleen af. Deze panelen tonen V.O.C. schepen op zee. Het maritiem museum „Prins Hendrik" in Rotter- dam,l heeft een model van een onbekend 18e eeuws V.O.C.-schip in tijdelijke bruikleen afgestaan. Aan de hand van archief materiaal van het Alge meen Rijksarchief te Den Haag en van de Provinciale Bibliotheek te Middelburg wordt een idee gegeven van ivat volgens archiefstuk ken, valt te verwachten en wat er in 1982 al geborgen is. Een monsterrol (lijst met namen, van diegene, die gemonsterd hebben op 't Vliegend Hart is aanwezig. Een deel van de monsterol is op microfilm gezet, zodat de bezoekers met eigen ogen kunnen zien of er mo gelijk ooit een familielid deel heeft uitgemaakt van de bemanning van het ge- voor een vuurdoop. Aan het eind van elk cursusjaar volgt immers een auditie. Als men die doorstaat mag de leerling naar het volgende leerjaar. Het Koninklijk Conservato rium moet gezien worden als de grote „leverancier" voor het Nationaal Ballet. Op school hebben Amy en Debora leuke reacties gehad. „Toen ik vertelde dat ik daar geen huiswerk moest maken wilden er ineens heel wat meisjes en jongens mee. Ieder een vindt het wel leuk. Ik ga trouwens corresponderen met iemand uit mijn klas", vertelt Amy. Balletschool De Spiegel heeft naast het afleveren van drie leerlingen aan het conser vatorium nog een andere mijl paal gehaald. In augustus zonken schip. Tevens zullen E er enige persoonlijke E eigendommen van een der E opvarenden zoals een stuk E van een kous (gedeeltelijk gestopt) en een menselike rib te zien zijn. E De belangrijkste voor- E werpen, naast de twee e scheepsmodellen en diverse schilderijen, aquarellen en e gravures, die in het oog e zullen springen zijn het E verleden jaar geborgen E bronzen kanon, een twaalf- E tal flessen wijn met inhoud E en een deel van de gebor- E gen collectie gouden en zil- e veren munten. Het bijzon- dere van de collectie is dat e het een indruk kan geven van het leven van de gewo- E ne man in de eerste helft E van de 18e eeuw. Meestal zijn bjzondere E objecten, zoals dure mooie, E kunstzinnige dingen be- E waard gebleven. Gebruiks- E voorwerpen van de gewone E man zijn er nauwelijks E nog. Over het leven van dse E grootste groep mensen is E dan ook weinig bekend. Er E zijn bijvoorbeeld in de Ne- E derlandse Musea genoeg E stukken kleding bewaard, E maar een gestopte kous is E veel zaldzamer. Die be- E waarde men immers niet. E Daarom is de inhoud van E de gevonden flessen wijn E ook bijzonder. E start men namelijk met een vakklas voor de opleiding van balletpedagoge van de Royal Academy of Dancing Londen. „Als balletschool sta je voor een keuze. Je kunt de ama teurkant opgaan of leerlingen opleiden die later in het ballet hun boterham kunnen verdie nen. We willen ook die leerlin gen een kans bij ons geven", aldus Sinke. Balletschool De Spiegel heeft als klassiek ballettech niekdocent niemand minder dan Peter Sawtell aangetrok ken. Hij was in het verleden beroepsdanser, negen jaar zelfs, bij het Scappino ballet. Sinke: „Een hele eer dat een dergelijk vakkundig iemand naar onze school wil komen. Het betekent een positieve ontwikkeling. Ik reken op een tiental leerlingen. De gesprek ken met de ouders moeten nog plaats vinden", besluit Sinke. Het programma wordt om 16.00 uur geopend door Final Act, een Vlissingse band, die zich laat inspireren door zesti ger en zeventiger jaren rock. Daarna speelt om 17.00 uur de Zeeuwsch-Vlaamse band Maskolino die al eerder een optreden in Midgard verzorg de. Zij hebben regelmatig op tredens door heel België. Met hun New Wave muziek heb ben ze pas een single op de markt gebracht die „Disko Sicko" is genaamd. Tussen 18.00 en 20.00 uur is er eenpauze, waarna Tri-plex voor het avondprogramma de MIDDELBURG - Zondag 19 juni vindt de maandelijkse vredesgebedsdienst plaats, zo als gewoonlijk in de Doopsge zinde kerk aan de Lange Noordstraat te Middelburg. Voorganger is ds. Nell. Het onderwerp is ditmaal pluri formiteit in de kerk. Hoe gaat men om met tegenstellingen in de kerk. Na de dienst is er ge legenheid in de consistorieka mer met mensen uit de kerke lijke gemeenten en parochies op Walcheren te praten over dit onderwerp dat zovelen mo menteel bezighoudt. Het begint om halfacht. spits afbijt. Tri-plex is een splinternieuwe groep, gefor meerd rond een oud-Swell-lid. Wie het optreden van de Am sterdamse groep the Scene heeft bijgewoond, weet wat hij van Tri-plex ongeveer kan verwachten: vernieuwend, swingend en dynamisch. D-Control, een van de wei nige Zeeuwse punkbands, speelde vorig jaar ook al op de Zeeuwse Popdag. Het is ook de enige groep die de echte hard- punk speelt. Op het thuisfront in Goes is D-Control al erg be kend. Rond 21.00 uur begint dit concert. KOUDEKERKE - Zaterdag 25 juni wordt in Koudekerke de twaalfde rommel- en pret- markt gehouden op het Dorps plein. Naast een aantal kramen van verschillende verenigin gen en de Koudekerkse win keliers. Er worden die dag ook een aantal spelen gehouden en men kan zijn geluk beproeven bij het rad van avontuur en het buksschieten. De disco show Firebal verzorgt de mu ziek. PERLAWANAN, die als laatste optreedt om 22.00 uur, is een Molukse band, gefor meerd rond Dries Alexander. Ze staan met het nummer Tastbare nacht op de Moluk- ken Moods elpee die in decem ber in Paradiso in Amsterdam is opgenomen. Ze hebben op tredens door heel het land en elke vergelijking met welke andere band dan ook zou te kort doen. Het is muziek om te voelen en te ondergaan. De toegang voor heel de dag is 6.-. Tussendoor wordt swingende muziek gedraaid door Bertie van radio vrij roadshow. VLISSINGEN - De afdeling Milieuzaken van de Bescher ming Bevolking (B.B.) heeft in opdracht van het gemeentebe stuur van Vlissingen metingen uitgevoerd naar het voorko men van formaldehydegas in woningen van de Vlissingse wijk Bossenburg. De metingen volgden op een in woningen uitgevoerde verfbehandeling die tot doel had de concentra ties van dit gas terug te drin gen. De resultaten van de me tingen wijzen uit dat dit zeer goed gelukt is. De metingen in het pand As- sumburg 26 vonden plaats op de zolder. Er werd hier een concentratie gemeten van 0,085 p.p.m. In het pand Assumburg 18 werden in een slaapkamer op de eerste verdieping en op de zolder concentraties geme ten van respectievelijk 0,055 en 0,095 p.p.m. De norm die het ministerie van Volksgezond heid en Milieuhygiëne han teert voor vertrekken in be woonde staat bedraagt 0,1 p.p.m. (gelijk aan 120 micro gram per kubieke meter). In het najaar van 1982 liet de gemeente op verzoek van een bewoonster uit de straat As sumburg een onderzoek in stellen naar de aanwezigheid van formaldehydegas in de door haar bewoonde woning. De slaapkamers van die wo ning waren betimmerd met spaanplaat. De uitslag van de toen uitgevoerde meting voer de aanleiding voor het college van burgemeester en wethou ders om steekproefgewijs in de betreffende wijk meerdere metingen te laten uitvoeren. Daarbij kwam vast te staan dat de norm in variërende ma te, maar tot maximaal vijf keer, werd overschreden. Op initiatief van het ge meentebestuur vonden daarop besprekingen plats met Delta Lloyd, de eigenaar van de huurwoningen, waarbij werd overeengekomen dat bij wijze van proef in een tweetal wo ningen van een verschillend type een speciale verfbehan deling zou worden uitgevoerd. Dit heeft dus het hiervoorge- noemde positieve effect gehad. Delta Lloyd heeft eerder aan de gemeente toegezegd dat bij positief resultaat van de proefneming de overige huur woningen op dezelfde wijze zullen worden behandeld. Bo vendien zal in overleg tussen Delta Lloyd en het schilders bedrijf dat de werkzaamheden heeft uitgevoerd een aanbie ding worden gedaan aan de particuliere eigenaren-bewo- nes (een deel van het wonin gencomplex is namelijk ver kocht). Het zit er naar uit dat zij de gelegenheid zullen krij gen zich aan te sluiten bij het schilderprogramma óf, als ze daaraan de voorkeur geven, een wekomschrijving met de gebruikte materialen kunnen ontvangen. De bewoners zul len hierover nog een rond schrijven in de bus krijgen. Ë.llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllilf||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||(C| I «Een aan de hand van de bekende gegevens nagemaakt model van het type VOC-schip als 't Vliegend Hart. MIDDELBURG - Zaterdag 18 juni wordt in het Middelburgse jongerencentrum Midgard weer de Zeeuwse Popdag gehouden. De Zeeuwse Popdag is een jaarlijks terugkerend evenement dat jong Zeeuws talent de kans biedt zijn prestaties aan publiek te tonen. Het is een van Middgards drukst bezochte activiteiten. Dit jaar treden er net als voorgaande jaren enkele nieuwe groepen op, zoals Triplex en Final Act. De groepen die al wat langer meedraaien zijn Maskolino, D-Control en als neusje van de zalm PERLAWANAN. Marianne van Dijk, lerares Aerobic Dancing in Vlissingen noemt deze vorm van bewegen helemaal niet nieuw. „De oefe ningen komen in allerlei ande re sporten ook voor. Vroeger op de scholen gebruikte men deze oefeningen bijvoorbeeld tijdens de gymnastieklessen. De basisbewegingen van Aerobic Dancing zijn afgeleid van de zogenaamde Duitse gymnastiek. Wel is het nieuw dat het nu helemaal op muziek gedaan wordt. Vlotte muziek, lekker hard, dar schijnt een enorme stimulans van uit te gaan voor de mensen". Aerobic Dancing is ontstaan in Amerika. Vandaaruit is het in Nederland geïntroduceerd door alle sportscholen die een samenwerkingsverband heb ben met de sportschool Frits Löhnen in Amsterdam. De sportleiders hebben daartoe allemaal een driemaandelijkse cursus gevolgd in Amsterdam en Londen. „De naam Aerobic Dancing is beschermd. Alleen erkende leraren mogen deze voeren, vertelt Kees van Dijk. „Een goede opleiding is ook echt wel nodig, omdat je Aerobic Dan cing niet moet onderschatten. Daardat het op muziek gaat, hebben de mensen niet altijd zelf in de gaten, hoe zwaar ze wel aan het trainen zijn, dus daar moet de leraar of de lera res dan toch op letten. Een sportkeuring vooraf is ook aan te bevelen. Een uur aerobic dancing is te vergelijken met en uur hardlopen. Daar moet je ook niet aan beginnen als je niet gewend bent aan sport". Ómdat er bij Aerobic Dancing veel gesprongen wordt, is het ook nodig om stevige schoenen te dragen. In balletschoenen bijvoorbeeld hebben de voeten niet voldoende steun. Marianne: „Het zijn voorlo pig nog vooral de dames die zich tot deze vorm van condi tietraining aangetrokken voe len, maar toch komen er ook steeds meer mannen bij. Zij doen dit dan vooral om de le nigheid te bevorderen die ze ook bij andere sporten nodig hebben, bijvoorbeeld in com binatie met karate. Het is wel een sport voor volwassenen. Voor al te jonge kinderen die nog volop in de groei zijn, is het een te zware belasting voor hun lichaam. Omdat blijkt dat er ook veel ouderen zijn die belangstelling hebben voor deze sport willen we bin nenkort starten me een groep speciaal voor boven de veertig. Het tempo komt daar wat la ger te liggen, zodat iedereen het vol kan houden". Er komt ook al weer een vervolg op het Aerobic Dan cing. Dit is de zogenaamde Ca- lifornian Aerobic. Daarbij ligt het tempo nog hoger. Dit is echter alleen voor gevorderen. Een derde stap is de zoge naamde body-heat, waarbij men bij het doen van de oefe ningen kleine gewichten ge bruikt. Marianne: „Om een goed re sultaat te krijgen, moet men het aerobic dansen twee keer per week doen. Er wordt ge werkt met trainingsfasen die steeds na zo'n vier weken aan gepast worden. Op die manier wordt langzaam een heel goe de conditie opgebouwd. Daar om is het ook altijd het beste om met een beginnersgroep van start te gaan. In combina tie met een dieet is het ook een goede manier om af te vallen. Een uurtje aerobic dancing kost je al gauw zo'n vijfhon derd tot achthonderd kilocalo rieën, dat zijn toch zo'n drie lekkere moorkoppen". De Aerobic dancing lessen worden al gegeven in Vlissin gen en Middelburg. Met in gang van het nieuwe seizoen starten er ook cursussen in Domburg, Koudekerke en Souburg. Eiimmiiimiiiiiii i ii i iiiiiiiiiiiti iiiiiiii lil mi lil li i in i li iiiiiiiiiiiiii ii mi mi iiiiii ii i ii i iiimtni iiiiiiiiinii in i mm i

Scheldebode | 1983 | | pagina 7