Hl HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN Hele familie Bader verliest zich in valschermzweven 175 OUDE AUTOMOBIELEN RIJDEN I MEE IN RONDRIT DOOR WALCHEREN l Middelburg kan begrip worden als folklorestad" Zestig jaar samen Speelstad wordt Wereldstad Disco-avonden Soos '82 VADERDAG! Vlissingen... tussen eb en vloed f 59.50 Elf nieuwe woningen in Biggekerke Fietstocht voor ouderen JUWELIER VAN DER MADEN Eigen Werk in bundel Problemen woonlasten erger dan verondersteld WIE DE POLSSLAG VAN Z'N STREEK WIL VOELEN EN Z'N VINGER OP DE KNIP GAAT EVEN ZITTEN VOOR DE SCHELDEBODE M Brevet Kampioenschap pen [DE RUITER Zuinig Prijzen Begrip Trui kookt weer kVVi BESTEK Wie heeft materiaal? O A M -7T-m DE SCHFJDEBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN -31e JAARGANG - OPLAGE 42.465 EX. WOENSDAG 15 JUNI 1983 301 KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN VROUWENPOLDER - Wie deze zomer in de buurt van Vrouwenpol der een rood-wit-blauwe parachute met een daar aan bungelend persoon op het strand of in zee ziet neerkomen, hoeft niet bang te zijn dat er een vliegtuig is veronge lukt. Het is gewoon iemand van de familie Bader die bezig is met zijn favoriete sport: het para^-sailing of wel val- schermzweven, een sport die zich in Nederland al zo heeft ontwikkeld dat er wedstrijden in wor den gehouden. Richard en Ella Bader zijn al even enthousiaste beoefe naars van deze sport als hun twaalfjarige zoon Ronny. Zoon René moet nog twee jaar wachten, voor ook hij mee de lucht in kan, want de mini mumleeftijd is twaalf jaar. Valschermzweven is een jonge luchtvaartsport, waarbij men parachute kan springen zonder in een vliegtuig te hoe ven stappen. Een auto of boot trekt de zwever tegen de wind in omhoog tot een hoogte van vijftig tot honderd meter. Men blijft dan enkele minuten zweven en als de auto of de boot stopt, komt de val schermzwever langzaam weer naar beneden. Richard was de eerste van de familie Bader die enthou siast was voor deze sport. „Ik ben eerst begonnen met hang gliding" vertelt hij, „maar daarwas je altijd zo afhanke lijk van de wind die per sé zuidwestelijk moest zijn, dat je het maar een paar keer per jaar kon doen, zodat ik toch weer naar wat anders zocht. Toen ik voor het eerst van pa- rasailing hoorde, besloot ik di rect het eens te gaan proberen. Ik heb me toen aangesloten bij de dichtstbijzijnde club, dat is in Bergen op Zoom. Ik vond het vanaf de eerste sprong af een fantastische sport. Zo zwevend boven de grond, on derga je een bepaalde sensatie en je geniet van een uitzicht dat normaal alleen een vogei ziet." Ella begeleidde haar man al een tijdje en omdat ze niet al tijd alleen als toeschouwstr wilde fungeren, besloot ze na een paar weken het zelf ook eens te proberen. „Ik was eerst wel wat zenuwachtig, maar het viel me reuze mee", vertelt ze. „Nu gaan we altijd samen en springen en rijden of varen om de beurt. Nadat we onze brevetten hebben gehaald, hebben we vergunningen aan gevraagd om hier in Vrou wenpolder te oefenen, zodat we niet altijd naar Bergen op Zoom hoeven te rijden. We oefenen ook wel hier voor de kust. Als je op het water landt, ga je nog niet eens helemaal onder water. Wel is het zo dat je dan de parachute thuis heel goed moet uitspoelen. We heb ben een speciale stang aan het huis, waar we hem te drogen hangen." De pa rasa i Iers krijgen eerst een oefenvergunning en kun nen daarna brevetten halen. Wie het A- en B-brevet heeft, mag de lijn waarmee men om hoog getrokken wordt, los koppelen en op eigen kracht terug naar beneden komen. Ronny Bader is met zijn twaalf jaar de jongste val schermzwever in Nederland, die de beide brevetten heeft. Het para-sailen kan zowel met een ronde parachute als met een rechthoekige, de zoge naamde square. Met deze laat- Foto Cor Schuilwerve ste is men wat wendbaarder en kan men beter de plaats be palen waar men wil neerko men, al heeft de wind natuur lijk altijd wel invloed. Er wor den ook wedstrijden gehou den, waarbij het erom gaat, zo dicht mogelijk bij of precies op een bepaald doel neer te ko men. Zaterdag 18 en zondag 19 ju ni worden op de vliegbasis Woensdrecht de Nationale Kampioenschappen gehouden. Geïnteresseerden kunnen daar de hele dag gaan kijken. Wie het zelf eens wil proberen, kan contact opnemen met Ri chard Bader. Zijn telefoonnu- mer is 01189-2490. Hij is voorzitter van het Ro- gallo para-team in Bergen op Zoom. Dit is tot nu toe de dichtstbijzijnde para-sail- club. Bij voldoende belang stelling wordt er een afdeling in Zeeland opgericht. Het ma ken van een gastsprong in de omgeving van Vrouwenpolder is in ieder geval nu al moge lijk. Een boeiend fotoboek... bij Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 BIGGEKERKE - De Woning stichting Walcheren heeft plannen voor de bouw van elf woningwetwoningen in het bestemmingsplan De Vlied berg in Biggekerke. Volgens de raming komt de huur op 448,90 per maand. De bouw- en grondkosten van woningwetwoningen be taalt het Rijk via de gemeente aan de woningstichting. De gemeenteraad van Valkenisse zal dan ook dat geld bij het Rijk moeten aanvragen en aan de woningstichting moeten doorgeven. In de raadsverga dering van donderdag 16 juni in het gemeentehuis in Koude- kerke komt de aanvraag ter sprake. Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlissingen (V). Oplage 22.383, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 22.082, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en VG6T6 Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043. Correspondent: Rina Savic, privé tel. 01184-64630. gMNIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllllllimilllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilillillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllil^ VLISSINGEN - De lief- hebbers van oldtimers kun- nen zaterdag 18 juni hun hart weer ophalen. Dan wordt namelijk voor de E zesde keer de Walcherenrit gehouden. Zo'n vijfenze- E ventig oude automobielen E doen eraan mee. De organi- E satie van dit evenement is §j als altijd in handen van het E Vlissings Aktiviteiten E Fonds, dat speciaal voor de ss rit een werkgroep heeft ge- vormd onder voorzitter- l schap -van A. Gillissen. „De rit is zo langzamerhand een begrip geworden", meent hij. „Niet alleen bij de deel- EE netners, maar ook bij het publiek. De deelnemers ko- E men weer uit het hele land E en uit België en Engeland. E Er zijn een groot aantal merken vertegenwoordigd, E onder meer Ford, Rolls E Royce, Morris en Chevrolet. We hebben ook geprobeerd E een aantal motoren mee te E laten rijden, maar dat is tot j§ op heden toe niet gelukt". E De start is bij Hotel Bri- E tannia op de Vlissingse E Boulevard. Wethouder E Bruinooge zal daar om tien E uur de startvlag zuxiaien. E De route is iets gewijzigd E ten opzichte van voorgaan- S de jaren. Via Souburg rijdt men naar Middelburg. Deze keer wordt daar een stop gemaakt, mede in verband met de braderie. De wan- gens zullen daar van halfelf tot kwart voor ttvaalf op het Abdijplein te beivonde- ren zijn. Vandaar rijdt men via Veere, Vrouwenpolder en Oostkapelle naar Dom burg. Gillissen: „Hier kunnen de deelnemers een koffie maaltijd gebruiken in het Badpaviljoen en heeft het publiek de gelegenheid de wagens te bekijken tussen kivart voor één en twee uur. Overigens zijn sommi ge deelnemers zo zuinig op hun auto, dat ze al bang zijn als iemand er maar naar ivijst. Die mensen gaan dan ook vaak om de beurt eten, zodat er altijd iemand op de wagen kan passen. Ergens wel begrij pelijk natuurlijk, want het is toch een kostbaar bezit. Het is de bedoeling dat er in Domburg ook een kle derdrachtenshow wordt ge geven, maar dit is nog niet helemaal zeker". Vanuit Domburg voert de route via Westkapelle naar Zoutelande, ivaar de auto's om ongeveer half drie worden verwacht. Bij aan komst zal het muziekgezel schap Luctor et Emergo op treden. Om kwart over drie vertrekt men daar weer om langs de duinen naar Vlis singen te rijden. Na een rondrit door het centrum zullen de oldtimers op het Bellamypark geparkeerd worden. De karavaan wordt er muzikaal ontvan gen door de Deltaband, die zal optreden met een majo- rettenpeloton. Ook de prijzen zullen hier om ongeveer vier uur worden uitgereikt door wethouder Bruinooge. Voor alle deelnemers is dat een schildje, waarop ver meld staat Walcherenrit 1983 plus een beeltenis van een oldtimer. Ook ontvan gen zij nog een speldje van de A.N.W.B. en een em bleem dat is uitgegeven in verband met het honderd jarig bestaan van deze bond. Verder is er natuurlijk weer de grote wisselbeker, drie gewone bekers en ze ven aanmoedigingsprijzen, variërend van een boek over Walcheren, tot een doosje babbelaars. De jury bestaat deze keer uit Wil van Son, mevrouw W. van Nassau en Jacques Cats. „We letten bij de beoor deling vooral op de staat van onderhoud van de auto's", vertelt Wil van Son. „Ook moeten we erop letten of de kleding van de deelnemers past bij het bouwjaar van de auto's. Stapels boeken hebben we gehaald uit de bibliotheek om dat allemaal na te plui zen. Omdat alle deelnemers erg hun best doen zo goed mogelijk voor de dag te ko men, gaat het vaak om de tails. Een echt bloemetje in een kristallen vaasje, in plaats van een plastic, echt leren bekleding en geen kunstleer, omdat dat er in die tijd nog niet was en zo al meer. Het blijft voor de jury altijd ene hele klus. Je moet de auto's steeds voor blijven om ze op de rust punten eens goed te kun nen bekijken". =nllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilltlllillllllllliliilliiiiilillllllllllllilliiiiiiliiilllllllllilllllllllllllllllillllillllllllllllllllHlliiiiillllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliilliillillililiiiiiiiiiiiiiililllllllllllllllliiiiiTË MIDDELBURG - Morgenochtend om tien uur opent burgemeester Wester hout weer de Braderie Middelburg. Direct daarna maakt hij met een aantal ge nodigden een rondrit door de stad in oude verenwagens. En dat geeft meteen al aan waar het in deze braderie om draait: folklore. Drie dagen lang is Middel burg folklorestad. Was folklore is de vorm van oude ambachten altijd al aan wezig op de Middelburgse braderie, nu is daar een over vloed van te zien. De Stichting Middelburgse Braderiebelan- gen verwacht zelfs dat nieuwsgierigen van ver buiten Walcheren naar Middelburg worden getrokken. Het enthousiasme bij de deelnemers blijkt nog steeds groot te 7ü^ J l. - - T->„. dorp van de braderiestichting tenminste: „We kunnen met veel plezier melden dat het aantal deelnemers weer groter is dan vorig jaar. Tweehon derd, en ook van buiten Zee land. Bovendien zijn nu ook het Damplein en de Vlasmarkt bij de braderie betrokken, zo dat alle winkelstraten mee doen". Wie iets van het grote aan tal oude ambachten of oude volkssporten wil zien, moet naar de Markt. Daar concen treren zich de folkloristische activiteiten. Het ziet er naar uit dat folk lore ook de komende jaren het belangrijkste thema van de Middelburgse braderie zal zijn. Papendorp zegt zoveel te zijn tegengekomen dat er nog wel een tijd op voortgebor duurd kan worden. „Het publiek heeft er veel belangstelling voor. En boven dien is Middelburg met zijn vele monumenten er een uit stekende plek voor. Neem het ringrijden op de Markt met op de achtergrond het stadhuis. Dat is zo'n mooie entourage. Waarom zou dat niet elk jaar kunnen worden herhaald? En ook de zustersteden zich hier met hun oude gebruiken te la ten presenteren". Kortom, de braderiestich ting hoopt van Middelburg- folklorestad een traditie te maken die in het hele land en mogelijk zelfs daarbuiten een begrip zal worden. In de speciale braderiebijla- ge van de Scheldebode vindt u meer informatie over wat er de komende dagen allemaal te eebeuren staat. MIDDELBURG - De Open Club Stromenwijk en omge ving houdt op dinsdag 21 juni een fietstocht voor ouderen. Men vertrekt om negen uur vanaf de Ontmoetingskerk in de Oosterscheldestraat. De tocht voert via de veerboot naar Breskens, waar de Rooms Katholieke Kerk be zichtigd zal worden, 's Mid dags maken de deelnemers een wandeling door het bos. OOST-SOUBURG - De Soos '82 in Souburg houdt in de maanden juni en juli iedere vrijdagavond een disco-avond. De avonden zijn toegankelijk voor jongeren vanaf dertien jaar. Het begint steeds om acht uur en zal tot ongeveer elf uur duren. De toegangsprijs is voor le den van de soos een gulden en voor niet-leden twee gulden vijftig. Soos '8* is gedurende de zomer maanden ook open op dinsdag-, donderdag-, en zaterdagavond en bij voldoen de belangstelling ook 's mid dags. De soos is te vinden aan de Middelburgsestraat 113 in Souburg. MIDDELBURG - De kook- groep van het vrouwencafé Trui kookt donderdag 16 juni weer een maaltijd. Vrouwen met hun kinderen die mee willen eten, moeten zich van tevoren opgeven in het pand aan de Kerksteeg in Middelburg. Het eten wordt om zes uur geserveerd. Aan sluitend is er een open-café avond, waar alle vrouwen welkom zijn. >80C400CCC0000060CCOC^| X WIRTHS De mooiste cassettes vanaf 545.- U ziet hel verschil bi| Walstraat Vlissingen fcooatyqoooocoo: MIDDELBURG - De Werkgroep Senioren krant, organisator van het gedichten- en verha- lenfestival Eigen Werk op dinsdag 26 april in dienstencentrum Het Schuttershof, heeft van het voorgelezen werk een bundel gemaakt. Het bundeltje met ge dichten en verhalen is vanaf nu bij het dien stencentrum aan de Schuttershofstraat in Middelburg verkrijgbaar voor een gulden. Wie er belangstelling voor heeft, zal zich moe ten haasten, want de op lage is beperkt. In het centrum zijn ook de foto's te zien die tijdens het fes tival zijn gemaakt. SOUBURG - Eigenlijk was het dinsdag 14 juni al zestig jaar geleden dat Christiaan Stroo en Janna Joziasse door de trouw ambtenaar in de echt werden verbonden. Ze wisten toen nog niet dat ze het zó lang met elkaar zouden uithouden. Kwestie uan doorzetten. Vrijdag 17 juni vieren zij in elk geval het diamanten huwe- lij ksfeest. VLISSINGEN - Het kin dervakantie-evenement Speelstad en Kleuterdorp staat dit jaar in het teken van de Wereldstad. Tijdens de acht speelstaddagen zul len vertegenwoordigers uit alle werelddelen naar het terrein aan de Langeleen- weg komen om daar het een en ander te organise ren. Zo wordt onder meer iemand uit Mac Donald's Place verwacht om stok broden te bakken. Wat de vertegenwoordiger uit Vodka zal doen, is nog een geheim. Natuurlijk blijft de grote trekpleister van Speelstad het bouwen van hutten. Ook worden er weer excursies gemaakt en kunnen de kinderen koken, knutselen, schilderen, to neel spelen en dergelijke. Er is ook een eigen Wereld Radio Omroep (W.R.O.) en een Speelstadkrant. Naast de gebruikelijke zeephelling is er dit jaar een fietscrossbaan op het terrein. Kleuterdorp heet dit jaar Ukkellillië, wat de vertaling is van het land der Ukkies. Speelstad en Kleuterdorp worden ge houden van maandag 25 juli tot en met woensdag 3 augustus en is dagelijks ge opend van negen tot vier uur. Er zullen weer speciale bussen rijden naar het ter rein, alleen niet voor de kleuters, die moeten de ouders zelf halen en bren gen. Er is natuurlijk nog ge brek aan vrijwilligers, vanaf zestien jaar, die wil len helpen bij de voorbe reiding en uitvoering. Ook is er veel materiaal nodig, zoals resten wol, kralen, verkleed kleren, waarde loos materiaal en dergelij ke. Voor telefonische inlich tingen en aanmelding kan men bellen naar het club huis Scheldebuurt, telefoon 12302 en voor kleuterdorp telefoon 71799. VLISSINGEN - Het Woonlastenkomitee Vlissingen is na de actieweek eind mei tot de conclusie gekomen dat de problemen nog veel erger zijn dan het comité had verondersteld. Het comité gaat dan ook door met de voorbereiding van verdere acties. Lukt het niet om met zachte hand de regering te dwingen wat de woonlasten betreft de minst draagkrachtigen te ont zien, dan maar met harde hand, aldus het Woonlasten komitee. Het comité voelt zich bij ko mende acties gesterkt door steunbetuigingen van ver schillende organisaties en door een motie die in de Vlissingse gemeenteraad werd aangeno men. In deze motie vraagt de gemeenteraad de regering een beleid te voeren, waarbij de lasten betaalbaar blijven voor de lagere en mddeninkomens. Wie inlichtingen wenst over de woonlasten of over het werk van het comité, kan bel len naar: Tom Caljouw - 01184-64515, Peter Dievenbach - 01184-61890, Joop van Esch - 01184-63641 of naar de Stich ting Opbouwwerk Vlissinge 01184-16655. DE SCHFJJÏEBORjE] HtT WEEKBIAOWAAR lE^afUKHERvOCTG»*! Z'TTEN 64-33

Scheldebode | 1983 | | pagina 1