Middelburg folklorestad e korfvlechter Vlasmarkt Verleden herleeft op Braderie Middelburg Antieke auto's uur te bewonderen op Abdijplein Programma braderie Vrouwencollectief Spinsel zoekt leveranciers Stille doortocht voor dwaze moeders Ponyrijden Puzzelwedstrijd Lee Towers zingt in Veronica Ziekenomroep verzorgt rechtstreeks programma van braderiefeesten Donderdag 16 juni Vrijdag 17 juni zaterdag 18 juni: Concert in Myraëk SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 15 JUN11983 Onder de straten die nogal wat eigen evene menten op het program ma hebben staan zijn onder meer de Nieuwe Burg, de Segeerstraat en de Vlasmarkt. Om met de Vlasmarkt te begin nen, het is lang geleden dat deze straat aan bra derie-activiteiten mee deed. De winkeliers daar hebben voor de ko mende drie dagen echter een vrij uitgebreid pro gramma samengesteld, waaruit wij hier en daar enkele krenten pikken. De ongelukkigen die deze week in Bethesda, St. Jospeh of het Gasthuis liggen, kunnen nog iets van de braderie meemaken via een aantal rechtstreekse uitzendingen van de ziekenomroep. Radio Walcheren is bovendien ook met een kraam op de braderie aanwezig. Medewerkers van de ziekenomroep zullen ter plaatse informatie verstrekken over het werk. Dat omvat, naast de programma's voor ziekenhuizen, ook programma's voor bejaardentehuizen in Middelburg, Souburg en Vlissingen en het maken van het Gesproken Weekblad. Dat is een gelezen krant, bestemd voor iedereen die om wat voor reden ook geen krant kan lezen. Wie belangstelling heeft voor het radiiowerk van de ziekenomroep, kan zich als medewerker bij de kraam opgeven. Radio Walcheren staat op de hoek van de Lange Delft met de Nieuwstraat. Illllllllililllllllllllillllllllll Elke braderie moet ergens aan worden opgehangen. Je kunt niet zomaar de win keliers de straat opsturen met hun kraam en het publiek vertellen dat het braderie- feest is, zo vinden de organisatoren. Dat kan niet. Dus meot er een onderwerp wor den gezocht dat de braderie een gezicht kan geven. Zo is Middelburg al eens een landbouw- en visserij stad en een speelstad geweest. Nu wordt Middelburg folklore stad en de organisatoren menen daar zo'n goed thema aan te hebben dat daar een traditie vankan worden gemaakt. Allerlei sporten, spelen CU beroepen die uitgestorven zijn of alleen als folkloristische traditie zijn blijven bestaan, worden de komende drie da gen nieuw leven ingeblazen. De Markt kan wat dat betrft tijdens de braderie als folklo ristisch centrum worden be schouwd. Om maar bij de sporten te beginnen: vrijdag is daar het ringrijden te bewon deren met tien versierde sjees- jes. Tijdens de rustpauzes zijn deze ranke wagentjes te be wonderen voor eht stadhuis. Verschillende andere soor ten boerenwagens zullen daar ook worden tentoongesteld, waaronder enkele zeer bijzon dere, zoals de Walcherse men- wagen, een Walcherse melk- kar, een molenaarswagen en twee Walcherse verenwagens. Vrijdag en zaterdag zijn er ook wedstrijden van typische volkssporten uit Zeeland en Vlaanderen, zoals het boog schieten op de liggende wip, het gaaibollen en het krulbol- len. Bij gaaibollen gaat het er om met hardhouten bollen de vogels (eenvoudige plaate stukjes hout) van tien ijzeren pennen te gooien. Het uit Vlaanderen stam mende krulbollen lijkt een beetje op jeu de boules. De spelers proberen met kaasvor- mige schijven een staak op de baan te raken of daar in elk geval zo dicht mogelijk bij te komen. Het wordt steeds met drie spelers gespeeld. De eer ste gooit zo dicht mogelijk bij de staak. De tweede probeert met zijn „kaas" de eerste „kaas" zo te raken dat die ver van de staak verspringt. De derde speler probeert dan de andere twee af te troeven door zijn kaas nog dichter bij de staak te krijgen. Degenen die aan deze spelen mee willen doen, krijgen ove rigens daar volop de gelegen heid voor. De Middelburgse kinder boerderij is met levende have op de Markt aanwezig. De kin deren kunnen daarvan profi teren door een ritje op de rug van een pony te maken. Zater dag kunnen zij desgewenst meedoen aan het ringrijden op de pony. Zoals gebruikelijk zullen vooral in de avonduren boerenkappen optreden. Daarnaast is er dit jaar veel aandacht gegeven aan de op tredens van volksdansgroe pen. 10.00 uur: Opening bij het stadhuis en aansluiten rondrit met boerenwagens. De route: Lange Delft - Segeerstraat - Nieuw- straat - Lange Delft - Koorkerkhof - Burg - Markt - Vlasmarkt - Kromme Weele - Achter de Houttuinen - Langeviele - Markt. Normale en uitgebreide weekmarkt 19.15-21.00 uur: Boerenkapellen spelen in verschillende stra ten. De boerenkapel uit Serooskerke in de Vlasmarkt, Kromme Weele, Langeviele en Pottenmarkt. Kapel uit Souburg in de Burg, Lange Delft, Korte Delft, Dam en Segeerstraat. 19.45 uur: Prijsuitreiking braderiewedstrijd bij het stadhuis. 20.00 uur: Défilé van de deelnemers aan de avondvierdaagse voor het stadhuis. (van alle evenementen op of in de omgeving van de Markt) 11.00-17.00 uur: Officiële wedstrijd boogschieten, krulbollen en gaaibollen. 17.00 uur: Prijsuitreiking boogschieten. 11.00-20.00: Ringrijden met sjezen. 11.00-21.00 uur: Tentoonstelling oude boerenwagens Kinder boerderij, demonstratie oude (Zeeuwse ambachten), pony rij den. 19.00-21.00 uur: Drie boerenkapellen. 19.00-20.00 uur: Volksdansgroep Medio Burgum. 20.00-21.00 uur: Volksdansgroep Kaspargo uit Goes. 20.00 uur: Prijsuitreiking van de prijsvraag voor het stadhuis. 18.00 uur-21.00 uur: Demonstraties boogschieten met deelna me publiek. 11.00-21.00 uur: Demonstraties en wedstrijden krulbollen en gaaibollen en boogschieten. Deelname voor bezoekers mogelijk. 10.00-17.00 uur: KinderboerderjKrulbollen, gaaibollen, Oude (Zeeuwse ambachten, ponyrijden, (ringrijden voor kinderen). 10.00-17.00 uur: Tentoonstelling oude boerenwagens. 10.30 uur: Old timers die deelnemen aan de Walcherenrit pas seren het stadhuis. 10.30-11.45 uur: Old-timers staan op Abdijplein. 11.00-12.00 uur: Volksdansgroep Scaldis. 13.00-14.00 uur: Volksdansgroep Scaldis. 14.00-15.00 uur: Volksdansgroep Kaspargo. 15.00-16.00 uur: Volksdangroep Medium Burgum. 13.30-17.00 uur: Drie boerenkapellen in de stad. 16.30 uur: Prijsuitreiking van de prijsvraag voor het stadhuis met bekendmaking extra hoofdprijs voor deelnemers die drie dagen goede oplossingen inzonden. Afsluiting braderie. Het krulbollen, zoals dat in Zeeuws-Vlaanderen nog steeds wordt gedaan. Natuurlijk zijn er heel veel oude ambachten te zien. Zo zal de smid uit Serooskerke zater dag enkele Zeeuwse paarden van nieuwe hoeven voorzien. Een van die (Souburgse) paar den is er zelfs met veulen. Verder kunt u op een rond wandeling over de Markt te genkomen: een pottenbakker, korfvlechter, de Middelburgse mevrouw Acda die de oude volksschilderkunst beoefent, een klokkenmaakster, kopers mid, kaarsemaker, houtdraai er, glasblazer, miniatuurbou wer (van Miniatuur Walche ren), pianorestaurateur, kant kloster, iemand die de bekende Zeeuwse babbelaars maakt en iemand die het bewerken van mesheften tot een kunst heeft gemaakt (de zogenaamde pae- remessen). Het is misschien aardig te vermelden dat er ook een ouderwetse haringkar op het braderieterrein te zien zal zijn. Ouderwets is een wat mislei dende term, want hij is gloed nieuw, maar gemaakt naar het oude model handkar. Wie trek heeft in een Hollandse nieuwe, kan terecht bij De Ge zonde Apotheek, zoals Hans en Adri Vis van de viswinkel in Dauwendale hun kar heb ben gedoopt. Alle deelnemers aan de bra derie hebben in hun kraam formulieren liggen voor een puzzelwedstrijd. Het is een da gelijkse wedstrijd, wat in houdt dat deelnemers elke drie dagen van de braderie een an der formulier met andere vra gen krijgen voorgeschoteld. De vragen hebben steeds be trekking op wat er op het bra derieterrein gebeurt. Donder dag en vrijdag moeten de for mulieren voor 's avonds zeven uur worden ingeleverd bij de stembus voor het stadhuis. Za terdag moet het formulier om vier uur binnen zijn. De trekking is donderdag om kwart voor acht op het po dium van het stadhuis, vrij dagavond om acht uur en za terdag om halfvijf. Er is niet een dure hoofdprijs, maar ver schillende kleinere praktische prijzen. In verband met de cri sis vinden de organisatoren dat meer verantwoord. Het is alweer meer dan een half jaar geleden dat deze krant melding maakte van het streven van een vrouwencollectief om in een winkel door vrouwen gemaakte spullen te gaan verkopen. De zeven vrouwen, nu werkend onder de naam Vrouwenkollek- tief Spinsel, zijn inmiddels zover dat zij een winkelruimte wil len gaan huren. Om de herinnering nog even op te frissen: het plan is dat de vrouwen hun thuis gemaakte artikelen met een prijskaartje erop aan het winkelcollectief leveren. Die verkoopt dat dan weer door met een kleine winst. De hoop is dat uiteinde lijk de winkelvrouwen er een loon uit halen. Spinsel richt zich speciaal op vrouwen, omdat „veel vrouwen weinig of geen moge lij kheden hebben om aan het arbeidsproces deel te nemen door bij voorbeeld de aan huis gebonden situatie met kleine en schoolgaande kinderen, een verouderde opleiding en de verslechterde arbeidsmarkt in het algemeen, maar voor vrouwen in het bijzonder", zo staat te lezen in een informa tieblad dat Spinsel tijdens de braderie aan belangstellenden zal uitdelen. In danscafé Myraël geeft de Dordtse groep NN the Flightcases vrijdagavond een braderieconcert. Het concert begint om Het vrouwenkollektief Spinsel staat tijdens de brade- riedagen met een kraam op de hoek Segeerstraat/Lange Delft. Dus wie belangstelling heeft, of dat nu als klant of als leverancier is, kan daar te recht. Op de eerste braderiedag treedt de Nederlandse countryzanger Lee Towers op in het schip Veronica aan de Loskade. Vanaf acht uur donderdagavond kunnen bezoekers het schip op. Het optreden is voor leden gratis mee te maken, niet- leden zijn verplicht een consumptiemunt te kopen. Zaterdag 18 juni wordt aan boord van Veronica de Nationale TV Play-backshow gehouden, gepresenteerd door t.v.-presentator Henny Huisman. Dit drie uur durende spektakel begint om acht uur. „Jongen", zei de oude korfvlechter tot zijn zoon, „Jongen meer dan een droge boterham kun je in dit vak niet verdienen. Je meot ook altijd naar beneden kijken en daar krijg je op den duur pijn van. In je nek en in je rug, maar dat is nog niet zo erg. Het ergste is dat je geen tijd hebt om nog eens naar de wolken te kijken of een boek te lezen. Dat doet pijn. Elke dat die god geeft, ben je met die verdomde korven bezig en je weet dat dat morgen, volgende week, volgende maand, volgend jaar ook zal zijn. Nooit kom je er meer vanaf. Jongen, ik heb gehoord dat ze in Engeland die korven met machines laten maken. Je hoeft alleen nog maar voor materiaal te zorgen en de rest gaat vanzelf. Wat zullen die mensen een tijd hebben om te lezen of langs het water te lopen! Daar moet je naar toe gaan. Je bent slim genoeg om aan de kost te komen". „Ja vader", zei Kees, want hij was een brave jongen die altijd met twee woorden sprak. En Kees ging, omdat hij niet zijn hele leven boven korven gebukt wilde gaan. Kees werd directeur van een korvenfabriek, maar tijd om een boek te lezen of langs het water te lopen had hij niet. Hij dacht veel aan vroeger, aan de tijd dat hij naast zijn vlechtende vader onder het afdak zat te kijken naar de stromende rivier, naar de koeien die staartzwaaiend in boterbloemgele uiterwaarden liepen of naar het wilgenbos waar in het voorjaar altijd knotters aan het werk waren. Dan zuchtte hij diep en voelde hij pijn. Dat was niet prettig voor Kees en hij begon nog harder te werken, om te vergeten. De fabriek werd steeds groter, maar de pijn bleef. Kees kwam in allerlei organisaties terecht, zoals dat ene directeur van een fabriek betaamt. Op een vergadering over de evenementen voor een komenden braderie, zomaar midden in de vergadering, voelde hij het weer opkomen. Hij mompelde: Kon ik er maar iets van terughalen. „Pardon", vroeg de secretaris, die altijd een heel beschaafde indruk wilde maken. „Ik had het eigenlijk tegen mezelf', schrok Kees. „Mijn vader was korfvlechter en dat ivas toch zo'n mooi beroep". En Kees vertelde. Van het een kwam het ander. Er waren vast nog wel meer mensen met belangstelling voor zo'n oud beroep, veronderstelde de penningmeester die op een ivolle winkel hoopte. Ergens werd een korfvlechter gevonden die bereid was nog eens voor de mensen in de stad te laten zien hoe dat zo allemaal in zijn werk ging en misschien waren er nog wel meer van dat soort uitgestorven beroepen. Zo kwam de korfvlechter met een serie collega's in de winkelstraten terecht en Kees... die wilde dat hij zijn mond maar had gehouden. Allereerst wordt de hele Vlasmarkt omgetoverd in een terras waar de mensen kun nen bekomen van de drukte op de braderie. In hun stoel heb ben ze dan grote kans Otto van Mieden met zijn aap en zijn prachtige straatorgeltje aan het werk te zien. Het is moge lijk dat Van Mieden ook nog wat poppentheater brengt. Ziet de terrasbezoeker Otto niet dan ziet hij misschien het speenvarken dat aan het spit hangt. De hele dag door wordt op die plek varken gebraden. Elders zijn aan het werk: een aquarellist, een schilder en portrettekenaar, een tekena- res van hondenportretten en een hondentrimmer. - FotoA. van Wringen. Donderdagochtend wordt de muziek tijdens de braderie even stopgezet om de Zeeuwse symathisanten van de Dwaze Moeders. De vrouwen, die steun willen geven aan de Ar gentijnse moeders die elke week weer op dat grote plein in Buenos Aires om de macht hebbers te confronteren met hun verdwenen mannen en kinderen, vertrekken om kwart over tien van het sta tion. Ze lopen over het braderie terrein naar het Abdijplein waar ze om elf uur een petitie aan de commissaris van de ko ningin zullen aanbieden. Daarna is er nog een korte ge bedsdienst in de Hofpleinkerk. Deze tochten vinden over het hele land plaats en het doel is onder meer de publiciteit over de vermisten gaande te hou den. Dat dit nog steeds nodig is, blijkt uit enkele ontwikkelin gen van de laatste maanden. Zo werd in mei bekend dat ze ven jonge kinderen waren te ruggevonden die als verdwe nen waren beschouwd. Fami lieleden zeggen over aanwij zingen te beschikken dat in geheime gevangenissen als vermist beschouwde Argentij nen nog steeds in leven zijn. Ze zijn dus nog niet allemaal dood, zoals de militaire junta het graag wil. Na het ontdekken van de massagraven kwam de junta niet meer onder een officiële verklaring uit. In die met spanning tegemoet geziene verklaring zeiden de Argen tijnse leiders dat de strijd te gen guerrillagroepen soms met excessen gepaard ging en dat vermisten als dood voor de wet moesten worden be schouwd. Over vervolging van de schuldigen - die vaak onder rechtstreekse verantwoorde lijkheid van de leiders him moordend werk verrichten - werd zelfs met geen woord ge rept. In en buiten Argentinië barstte een storm van veront waardiging los over deze wetsverkrachting. Dat is ook de reden dat Zeeuwse en an dere Nederlandse vrouwen hun tochten met zekere regel maat blijven voortzetten. Twee pracht bewerkte oude paeremesen. Fo|o Cor Schuilwe^e ^jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ De antieke auto's die het VAF (Vlissings Actie Fonds) jaarlijks door Wal cheren laat rijden, doen tijdens de braderie ook Middelburg aan. staande zaterdag Aan kunnen liefhebbers de oudjes be wonderen op het Abdij- plein. De karavaan van rond de 75 auto's rijdt van Vlissingen via Souburg naar Middelburg en komt om halfelf voor het stad huis aan. Van daar trekt de stoet onder begeleiding van een muziekgezelschap naar het Abdijplein, waar de auto's tot kwart voor twaalf blijven staan. De eigenaars uit binnen- en buitenland zullen nieuws gierige mensen er graag een en ander over hun old timers vertellen. Het is voor het eerst sinds jaren dat de karavaan Middel burg weer aandoet. Het is het resultaat van goed overleg tussen de Middel burgse Ceremoniemees ters, de Braderiecommissie en het VAF.

Scheldebode | 1983 | | pagina 17