Tien prijzen van de eerste ronde van de Ora-actie gevallen TENTOONSTELLING IN BIBLIOTHEEK Amateurfotografen laten zich door natuur inspireren Pieter Fagel beschreef Veere met liefde Jagers verjagen bruine kiekendief Rommelmarkt in Oostkapelle Wie verloor gymbroek? Demonstratie in Vergulde Baars Opnieuw stille tocht voor dwaze moeders in Middelburg Zwemuurtje voorouderen Bijzondere kerkdienst Evangelische filmavond Onder water Cabaret en muziek in 't pand Heemkundige Kring bezoekt Serooskerke Culturele Raad bespreekt kunstuitleen Ouderen krijgen hulp bij invullen formulieren voor huursubsidie Bingo in Woltershuis Open avond Souburgse christenen Nachtconcert Lativa in de Schuur Swingavond met Triplex Zomeravondbridge SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 8 JUN11983 SOUBURG - Van maandag 13 mei tot maandag 3 juli is in de Openbare bibliotheek in Oost-Souburg een ten toonstelling te zien van natuurfoto's gemaakt door amateurfotografen Zeljko Savic uit Oost- Souburg en Tonny Kos termans uit Scharendij- ke. De tentoonstelling omvat foto's: macro-op- namen, landschappen en onder water foto's. Mooie prijzen te winnen en bekende sportmensen ondersteunen de actie voor de gehandicapten. HEERLEN - Afgelopen vrij dag is de trekking gehouden van de eerste ronde van de ac tie voor het gehandicaptenho tel ORA in Heerlen, dat gere noveerd moet worden. Er vie len tien prijzen in het ver spreidingsgebied van de Zee- bra Weekbladen, waartoe ook dit weekblad behoort. De gelukkigen waren G. Meys uit Raamsdonksveer, C. Aarts en mevr. Adriaansen uit Nieuw Vossemeer, L. Mallan- der uit Heinkenszand, K. Jan sen uit Raamsdonksveer, C. Korstanje uit Vlissingen, F. van Oosterbosch uit Breda, A. Thijssen uit Ulvenhout, Riet Goetheer uit Ovezande, M. de Rijke uit Kerkwerve en L. Verpaalen uit Roosendaal. Vorige week is in dit week blad de tweede ronde geopend. Voor degenen die de „wed- strijdmededelingen" vorige week hebben gemist hebben we nog een schrale troost, want op onze kantoren in Vlis singen, Goes, Bergen op Zoom, Roosendaal, Etten-Leur, Bre da (Nieuwe Ginnekenstraat) en Oosterhout hebben we nog een beperkt aantal wedstrijd kaarten, waarop de vragen van alle rondes vermeld zijn. Door nu nog zo'n kaart te ha len (zo lang de voorraad strekt) kunt u nog meespelen in de tweede ronde en kans maken op een sportvliegtuig en/of een auto. MIUDDELBURG - Zestig plussers gaan in Middelburgse zwembad tegen gereduceerd tarief een uurtje zwemmen. Het zwemuurtje is een aan vulling op de al bestaande les sen in het kader van Meer be wegen voor ouderen. Het initiatief tot het gebruik MIDDELBURG - Zondag 12 juni om half drie begint er weer een bijzondere kerk dienst voor geestelijk gehan dicapten. De dienst is in de Getuigeniskerk in Middel burg. Na afloop is er tijdens een koffiecontact, gelegenheid om na te praten. ^lllllilllllllllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllflKIIIIIIIIIIIIliflIIIIIIIIIIIIIIII van het Poelendalebad is in handen van het Zeeuwse Kruis en de stichting Welzijn voor Ouderen. VOorlopig doen veertig zestig-plussers aan het zwemuurtje mee, of ze nu wel of niet kunnen zwemmen maakt niet uit. Het gaat om het spel en natuurlijk om de gezondheid die door beweging kan worden gestimuleerd. VLISSINGEN - Zaterdag 11 juni is aan de Vrijdomweg het vervolg te zien op de film A distant thunder. De evangeli sche filmavond begint om halfacht en de toegang is gra tis. Illlllllllllllljlliij|lillllllll£ VEERE - Er is een nieuw boek verschenen over Vee- re, dat een beeld wil geven van dit stadje door de eeu wen heen. Het is geschre ven door Pieter Fagel en kreeg als titel: Zeven eeu wen Veere. Het boek begint in Zan dijk, de moeder van Veere. „Een boek over allerlei uit zeven eeuwen Veerse ge schiedenis behoort met het gehucht Zandijk te begin nen", schrijft Fagel. „Toen Veere nog niet of nauwe lijks bestond was Zandijk al een heerlijkheid met een slot en een kerk, een niet onaanzienlijk dorp. Toen Prins Willem van Oranje in 1574 een nieuwe inde ling van Walcheren maak te, werd Zandijk daarin tot het rechtsgebied van Veere gerekend. En zo is het ge bleven. Voordien was het echter precies andersom". Fagel schrijft in zijn voorwoord, dat het boek geen wetenschappelijk werk is, omdat hijzelf geen historicus is. Wel heeft hij veel opgezocht over de ge schiedenis van Veere en hij beschrijft belangrijke en ook wel minder belangrij ke voorvallen uit de histo rie van het stadje met veel liefde. Een aantal voor de geschiedenis van Veere be langrijke figuren, laat hij de revue passeren: de leden van het huis van Oranje - vanouds ook markiezen en markiezinnen van Veere, de Reygersberhen, Adriaen Valerius, maar ook kooplui en schilders en dominees die hun stempel op de stad hebben gedrukt. Al met al is het geen saaie opsomming van fei ten en jaartallen, maar een goed geschreven verhaal, dat voor iedereen, die geïn teresseerd is in de geschie denis van deze stad, goed leesbaar is. Het boek is geïllustreerd met foto's van Wim Rie- mens en het Zeeuws Ge nootschap. Het is uitgege ven door uitgeverij Den Boer in Middelburg en kwam tot stand met finan ciële medewerking van de gemeente Veere en het An jerfonds. De prijs isf 57,50. nllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllilllllllllllllllr? foto's die hier te zijn, heb ik gemaakt in Nederland, Frank rijk en Joegoslavië. Je hoeft echt niet altijd ver weg te gaan om mooie foto's te ma ken, rondom het huis is er al van alles te zien, als je er maar oog voor hebt. Het zou overi gens wel leuk zijn, als er in Zeeland een bepaalde club of zo van natuurfotografen was om ervaringen te kunnen uit wisselen, maar zo ver ik weet bestaat die hier nog niet". Voor Tonny Kosterman is de fotografie niet zijn enige hobby. Hij is eigenlijk begon nen met duiken en daar kwam de fotografie toen bij. „Ik be gon met duiken vanwege de sensatie", verklaart hij. „Toen na een aantal keren de spanning er een beetje af was, ben ik naar manieren gaan zoeken om het voor mij toch interessant te houden. Dat werd fotograferen. Als ik nu duik is het echt om te gaan fotograferen. Het is een spe ciale techniek, waar nog heel wat bij komt kijken. Veel mensen hebben er geen idee van, hoe moeilijk dat allemaal is. De dieren zijn vaak erg schuw, en reageren al op de minste trilling in het water. Ook is het onder water vaak zo moeilijk te zien. Als je op een bepaalde diepte komt, kun je geen kleuren meer onder scheiden en dan moet je vaak maar gissen, hoe de foto er zal uitzien". De foto's heeft Tonny ge maakt in de Oosterschelde, het Grevelingenmeer, de Middel landse Zee, de Golf van Eilat en de Rode Zee. OOSTKAPPELLE - Zater dag 18 juni is er een grote rommelmarkt op het terrein bij de kerk in Oostkapelle aan de Noord weg 36. Er komen ook kramen met verse vis, broodjes en wafels. Belangstellenden kunnen van negen tot vier terecht. De opbrengst is bestemd voor de zending en de stichting Woord en Daad. MIDDELBURG - Vrijdag avond 10 juni moet het een ge zellige avond worden in het Middelburgse vrouwenhuis 't Pand aan de Kerksteeg 5. Om acht uur begint een optreden van een theater/cabaretgroep uit Heinkenszand en daarna is het de bedoeling dat de be zoeksters met meegebracht in strumenten de stemming erin houden. VLISSINGEN - In de perio de van 25 mei 1983 tot 1 juni 1983 zijn bij de gemeentepoli tie te Vlissingen de volgende voorwerpen aangegeven: map schoolgegevens, fotocamera, bromfietshelm, shagetui, me talen dameshorloge aan zwart bandje, witte gymbroek, gele regenbroek, gouden ketting met hanger, 3 sleutels aan hanger, 2 sleutels ring met o.a. paperclips, 4 sleutels in rood etui, 3 sleutels aan bruin label met letter, fietssleutel aan hanger, 5 sleutels aan bruin lederen etui, 3 sleutels in zwart etui. Aangegeven dieren, in asiel: zwarte poes met wit befje, rood/witte kater, cypers met witte kater; bij particulier: wit konijn. Openingstijden: maandag t/m vrijdag 09.00-12.00 uur, 14.00-16.00 uur. De openingstijden van de tentoonstelling zijn van maan dag tot en met vrijdag van half twee tot halfzes, woensdag en vrijdagavond van zes tot acht uur en zaterdagmorgen van tien tot twaalf uur. SEROOSKERKE - Zaterdag 11 juni brengt de Heemkundi ge Kring Walcheren een be zoek aan Serooskerke. Onder leiding van F. van den Driest, bestuurslid van de Kring, die in Serooskerke woont, zullen de mooiste plekjes van het dorp worden bezocht. Men vertrekt om tien uur 's mor gens bij de Nederlands Her vormde Kerk. MIDDELBURG - Op don derdagavond 16 juni geeft de Middelburgse vrouwencon tactgroep Zandstroomcontact een demonstratie van haar ac tiviteiten. De dames van de naailes verzorgen een modeshow van zelfgemaakte kleding. Ook zijn er demonstraties van gymnastiek, volksdansen, poppen maken en bloemschik ken. Er wordt een verloting gehouden, waarmee een mooie pop te winnen is. De avond wordt gehouden in de Vergulde Baars en begint om zeven uur. VLISSINGEN - Donderdag 9 juni om acht uur vergadert het Algemeen Bestuur van de Culturele Raad in Vlissingen in Bachten Komme. Onder meer zal worden gesproken over de B.K.R.-kunstuitleen en de beleidsnota volwassene neducatie. SOUBURG - In de grote zaal van dienstencentrum Bachten Poorte kunnen op vrijdagmorgen 10 juni van negen tot twaalf uur de oudere bewoners van de servicewoningen aan de Gouwe straat en de Geulstraat in Souburg terecht voor hulp bij het in vullen van het huursubsidieformulier. Degenen die vorig jaar al huursubsidie hebben gekre gen, moeten het volgende mee brengen: een fotokopie van het ingevulde formulier van de inkomstenbelasting 1982 of, wanneer er geen inkomsten belastingformulier is inge vuld, een fotokopie van de jaaropgaven over 1982 en het jaaroverzicht van de verkre gen huursubsidie over 1982. Voor degenen, die voor het eerst een huursubsidie-aan vraag willen doen, zijn er vrij dagmorgen huursubsidiefor mulieren verkrijgbaar in Bachten Poorte. Bewoners van de servicewoningen in Bach ten Poorte kunnen voor hulp bij het invullen van het huur subsidieformulier terecht bij de woningstichting Walche ren. Wie dit bezwaarlijk vindt, kan terecht op het spreekuur van de projectleider van Bachten Poorte. Dit spreekuur is op dinsdag 14 juni van ne gen tot tien uur in het kantoor van Bachten Poorte. Zeljko is al zo'n zes jaar en thousiast foto-amateur. De laatste jaren legt hij zich voor al toe op de natuurfotografie. „Juist door de fotografie ben ik me eigenlijk veel meer gaan verdiepen in de natuur", ver telt hij. „Ik was altijd al wel geïnte resseerd, maar nu maak ik er echt een hele studie van. Ik volg cursussen en lees er aller lei boeken over. Vooral de kleinere dieren, zoals de insec ten vind ik erg interessant. De Een van de foto's van Zeljko Savic. VLISSINGEN - Het Wol tershuis houdt 23 juni een bin go-avond met vele mooie prij zen. De avond begint om acht uur, de zaal is open vanaf half acht. De toegangsprijs is twee gulden. Het adres is buurt- en club huis het Woltershuis, Hoge- weg 103-105, (ingang Bonedij- kestr.) in Vlissingen. KOUDEKERKE - Aan ge- moedigd door het succes van vorig jaar heeft de Commissie Zomeravondbridge het pro gram voor het komende zo merseizoen uitgebreid tot twintig avonden. Liefhebbers, al of niet lid van de Neder landse Bridge Bond, kunnen van 16 juni tot 22 augustus el ke maandag en donderdag te recht in Hotel „Walcheren" te Koudekerke. De formule is on- gewijzigd. Dat houdt in, dat de inleggelden ongewijzigd zijn en dat van de van de eerste ne gen maandagen en donderda gen een apart puntenklasse ment wordt bijgehouden. Alle drives beginnen om halfacht. De bedoeling is om nieuwe Zeeuwse popgroepen de kans te geven op te treden. Zater dag is dat de Middelburgse formatie Triplex op. Deze groep maakt - zoals men zelf zegt - muziek die niet valt te omschrijven of men moet het nieuwe muziek noemen. Tri plex is een jonge band die be staat uit Maurits Portier (slaggitaar, zang), Jack van Belle (sologitaar, zang), Daniël Postma (bas) en Peter Christ (drums). Het begint om half negen, de zaal is open om zeven uur. Voor en na het optreden zal swingende muziek ten gehore worden gebracht door de radio Vrij-roadshow. De toegang bedraagt 2,50. De volgende swingavonden staan gepland op 25 juni met de Vlissingse new-wave band „Swing-Sing Movement": op 9 juli met „Pepro and the Jet Set Suckers" en tenslotte op 23 juli met de Vlissingse groep „Why not?". Mensen die geïnteresseerd zijn om medewerking te verle nen aan programma's voor ra dio Vrij (het maken van repor tages e.d.) worden tevens op geroepen contact op te nemen. Het advies is readio Vrij-Post bus 5137 in Vlissingen. MIDDELBURG - Volgende week dondeedag wordt er in Middelburg weer een stille tocht gehouden voor „De dwa ze moeders van Argentinië". De aanvang is 10.15 uur aan de Loskade. Om 11.00 uur wordt er een petitie aangeboden op het Ab dijplein aan de commissaris der koningin van Zeeland, dr. C. Boertien en gedeputeerde mevrouw E. Koster-Maris. De tocht wordt besloten met een korte gebedsdienst in de Hofpleinkerk Nadere inlichtingen over deze stille tocht kunnen inge wonnen worden bij Eva Sinke in Goes, tel. 01100-14313. VLISSINGEN - De Sou burgse popgroep Lativa geeft donderdag 9 juni een nacht concert in de Schuur aan de Nieuwendijk in Vlissingen. De zesmansgroep brengt al drie jaar in wisselende samen stelling jazzy funk-rock van eigen makelij. De engelstalige teksten varireren van liefdes- greschiedenissen tot wereld problemen. Het concert begint om half een. SOUBURG - De groep christenen die jarenlang hun diensten hielden in het Rode Kruisgebouw in Souburg, is verhuisd naar een nieuw ge bouw. Sinds 29 mei houden de leden hun samenkomsten in een voormalige meubelwinkel, die voor dat doel verbouwd is, aan de Rehobothstraat 9 in Souburg. Vrijdag 10 juni houden zij een open avond. Zij willen dan aan belangstellenden iets ver tellen over de manier van sa menkomen, die naar hun me ning op de Bijbel gegrond is. Een zangkoor zal enkele liede ren zingen, en er wordt de be zoekers een kopje koffie aan geboden. Het begint om acht uur. VLIG?'*"' -I - ïlet Zeeuws Vogelaarsoverleg is verontrust over de verstoringen van broeden de bruine kiekendieven. Het komt de laatste tijd steeds vaker voor, dat deze roofvogels tijdens hun broedperiode worden verstoord, weggejaagd, geschoten en vergiftigd. van het aantal broedparen, maar door deze verstoringen, dreigt dit weer teniet te wor den gedaan. Het argument van veel jagers is dat er te veel kiekendieven zijn en dat ze een bedreiging vormen voor andere vogelsoorten. Dit klopt niet volgens de vo gelaars. Roofvogels als de bruine kiekendief vervullen een regulerende functie. Ze vangen de zwakke vogels, waardoor de sterken zich voort kunnen planten en zo doende een gezond en levens vatbaar ras te vormen. Als er te veel kiekendieven op een bepaald terrein voorko men, dan wordt dit op natuur lijke wijze geregeld. Als er te weinig voedsel of nestplaatsen zijn, vertrekken de vogels vanzelf wel naar e ander gebied en ook nemen de broe- dresultaten af. VLISSINGEN - Zaterdag 9 juni wordt in jongerencentrum VOC „de Piek" in Vlissingen weer een zogenaamde „swing avond" gehouden. Deze avonden worden georganiseert door ra dio Vrij in samenwerking met De Piek. Bruine kiekendieven zijn grote roofvogels, goed te on derscheiden van anaere door hun jaagmethode: laag zeilend boven het riet, een sloot of weiland, terwijl de vleugels in een lichte V-vorm gehouden worden. Kiekendieven hebben brede vleugels en een lange staart. Het vrouwtje van de bruine kiekendief is helemaal bruin, met alleen een lichte kop en voorvleugel. Het man netje heeft zwarte vleugel- punten en lichte grijze vleu- gelplekken en een grijze staart en is verder bruin. De laatste jaren was er in Zeeland duidelijk een toename

Scheldebode | 1983 | | pagina 11