600jongeren doen mee aan olympisch festijn Bevolking Arnemuiden biedt De Moer afscheidsfeest aan Sfeervolle Belgische badplaats in trek bij Nederlanders In juli mi augustus met uw krant naar Knokke Zondag internationale basketbaltop in Rijen Expositie Technische Bibliotheek over optische instrumenten Fietskamp Middelburg en Vlissingen in serie briefkaarten Estafette Rommelmarkt en fancy-fair in Souburg Schildersbuurt vergadert Het Zwin Familiehotel Vijf kernen 313 SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 1 JUN11983 (door Peter Gons) KNOKKE/HEIST - Voor de bezoekers van de terrasjes aan de boulevard en op de ge zellige pleinen in de Belgische badstad Knokke-Heist maakt het weinig verschil welk jaargetijde het is. Zeker niet in het weekend, of in de zomermaanden. Weer of geen weer, je hebt moeite een plaatsje te vinden. Gezellig druk, ook in de winkel straten waar de filialen van de bekende Franse modehuizen aardige zaken doen, of waar het publiek zich vergaapt aan al het lekkers in de etalages van de bakkers, sla gers of vishandelaren. Zowel Belgen als Zuidnederlanders kie zen voor een wandeling graag het twaalf kilometer lange strand van Knokke-Heist. Eric Parez, de public-relations manager van de stad, verkondigt het voortdurend: Knokke is een vier seizoenen badplaats. Ideaal rustpunt in een relaxweekend en een fijne vakantiebestemming in de zomer maanden. Een periode waarin de stad bruist van activiteiten, zodat de toeristen ook bij minder fraai weer zich niet hoeven te vervelen. KNOKKE-HEIST BELGIË Aan het woord Em. Desutter, schepen (wet houder) voor toerisme in Knokke-Heist en volks vertegenwoordiger (ka merlid) in het Belgische parlement. Een man die begaan is met het toe risme in stad en streek. Hij wijst terecht op de vele sportieve recreatie mogelijkheden die Knokke biedt: tennis (meer dan honderd ba nen), golfen, en surfen (drie beachclubs). „Natuurlijk regent het ook bij ons. Maar kom, bezie de statistieken. Het hemelwater valt nooit lang, de zon breekt altijd wel weer door. We zijn geen Zuideuropees land, maar wie hier en kele weken verblijft zal ervaren dat de zon min stens tien dagen op een maand schijnt. Die score haalt in België geen en kele streek,,. In de maanden juli en augustus organiseren wij voor onze lezers op donderdag een dag tocht naar de Belgische badplaats Knokke- -Heist. Wij brengen dan ondermeer een bezoek aan het natuurreservaat Het Zwin, het centrum van Knokke met zijn gezellige Zeedijk, het naburige Zeebrugge en aan de folklore markt in Heist. Die markt is een feestelijke happening met dansende „klakkertjes" visbraders, antiek markt, volksspelen, oude beroepen en pop penkastvoorstellingen. Op die markt bieden wij onze reizigers een Heister visschotel met een pint bier aan. Meer informatie over deze reis vindt u bin nenkort in dit weekblad. Maar reserveer nu alvast een donderdag in juli of augustus voor onze speciale dagtocht naar Knokke-Heist. VLISSINGEN - Elke maand wordt een kleine vitrine in de Technische Bibliotheek in Vlissingen ingericht voor een ten toonstelling over een onderwerp uit de collectie. De bedoeling is gebruikers van de bibliotheek kennis te laten maken met een onderdeel van het boekenbezit, waarvan men misschien het be staan niet kent. In juni is het onderwerp: Optische instrumen ten. MIDDELBURG/VLISSINGEN - De bekendste monumenten uit Middelburg en Vlissingen zijn opgenomen in een serie prent kaarten van Nederlandse steden. Deze week verschijnen van elk mn deze steden zes getekende stadsprenten op briefkaartformaat. Ze zijn gemaakt door de Arnhemse tekenaar Marius Jansen en worden uitgegeven door Buro Ad, een publiciteitsbedrijf uit Ede. Marius heeft voor Middelburg zijn keuze laten vallen op de Lange Jan, het stadhuis, het Zeeuws Museum, de Oostkerk, de Kloveniersdoelen en de molen De Hoop. De reeks in Vlissingen bestaat uit de Gevang entoren, de Oranjemolen met het bolwerk, het standbeeld van Michiel de Ruyter, de Sint-Jacobskerk, de Beurs en oude gevels aan de Nieuwedijk. Het is mogelijk dat de serie later nog wordt uitgebreid. ARNEMUIDEN - Zaterdag 4 juni neemt dokter Van der Moer afscheid van de gemeente Arne muiden. Om gezondheidsredenen beëindigt hij zijn werk als huisarts. Het afscheidsfeest wordt gevierd in verenigingsgebouw De Ame. RIJEN - In Rijen (tussen Breda en Tilburg) wordt op zondag 5 juni één van de sterkste jeugdbasketbaltoer- nooien van Nederland afge werkt. De plaatselijke Mar griethal vormt dan van 9.00 tot 18.00 uur het decor voor het achtste internationale basket- baltoernooi voor jongens ju nioren, georganiseerd door de Rijense vereniging Beltistos. Er wordt geen entree geheven. Het Beltistostoernooi is dit jaar in het kader van tweede lustrum van de club extra sterk bezet. Publiekstrekkers en favorieten voor de eindzege zijn het Nederlands kadetten- team, het Belgisch junioren team, het Duitse team van TUS '04 Leverkusen en de kersverse Nederlandse club kampioen Flash '82 uit Den Bosch. Deze vier zullen duchtig moeten oppassen voor de vier overige teams, die als gevaar lijke outsiders gelden. Dat zijn de Nederlandse bekerhouder Leiderdorp, de kampioen van Oost-Nederland Basketiers '71 uit Zevenaar, Rowic uit Dor drecht en de thuisclub Beltis tos, dat dit jaar een zeer ver dienstelijke tweede plaats in de competitie behaalde achter de latere landskampioen Flash. Deze vier clubs zullen zondag extra sterk uit de bus komen, omdat ze met gastspe- lers aantreden. De (Duitse en Nederlandse) clubteams beschikken over spelers, die ook in nationale kadetten- of juniorenselecties uitkomen. In de acht teams spelen in totaal maar liefst ze ventien junioren met een leng te van twee meter of langer. Het Nederlands kadettenteam kan zelfs een basis vijftal met 'dubbele meters' binnen de lij nen brengen. Door deze lading kwaliteit is het internationale toernooi van Beltistos een 'must' voor de echte basketballiefhebber en voor de leek een uitsteken de manier om de basketbal- sport eens met eigen ogen te gaan bekijken. In voorgaande jaren mocht Beltistos altijd enkele honderden toeschou wers begroeten. VLISSINGEN - De bevorde ring van sportiviteit in de sport, dat is de belangrijkste taak van het Nationaal Olym pisch Comité. Om dit te berei ken worden er na een voorbe reiding van twee jaar, deze zo mer op twaalf plaatsen in ons land Jeugd Olympische Dagen gehouden. Voor Zeeland is dat op zaterdag 4 juni in Vlissin gen. Er doen zo'n zeshonderd jongeren mee in de leeftijd tot vijftien jaar. Vlissingen is gekozen, omdat hier alle sportaccommodaties vrij dicht bij elkaar liggen, zo dat de deelnemers ook eens bij elkaar kunnen gaan kijken. „We hebben bewust voor de jeugd gekozen, omdat zij toch de sporters van de toekomst zijn", vertelt de heer Von Bose, directeur van het Nederlandse Olympisch Comité. „Hopelijk bereiken we op deze manier ook de ouders, zij het als toe schouwers. Want juist de toe schouwers zijn van grote in vloed op het sportgebeuren. Als ze langs de kant staan te schreeuwen van „leg hem neer" en „die moet je pakken", dan heeft dat zeker ook zijn uitwerking op de kinderen". Aanvankelijk is geprobeerd de Olympische dagen te orga niseren via de scholen, zodat ook een grote groep jongeren die normaal niet sporten mee zouden kunnen doen. Dat is muslikt wegens gebrek aan belangstelling. De organisatie verloopt nu via de sportraden, verenigingen en sportbonden. De jongeren doen mee aan verschillende takken van sport: voetbal, wielrennen, hockey, handbal, judo, turnen, zwemmen en atletiek. In de andere procincies is ook de ruitersport vertegenwoordigd, maar in Zeeland waren er niet genoeg deelnemers om voor ronden te houden. Mogelijk gaat er wel een afvaardiging naar de finale. Deze landelijke finale wordt gehouden op Pa pendal. Ook is er een theorie ronde, waarin de jongeren vragen gesteld worden over hun sport en sport in het alge meen. Ook deze wordt lan- deljk gehouden. De N.C.R.V. maakt opnamen van alle voorronden in de ver schillende provincies en die zullen later in het jaar op de vrijdag- en zaterdagavond worden uitgezonden. Ook de theorieronden wordt via de tv uitgezonden. Voor de finale wordt een speciaal extra ang programma opgenomen. De Olympische dag wordt geopend met een estafetteloop vanaf de Boulevard naar de sporthal Baskensburg. De deelnemers van de verschil lende takken van sport lopen hete stuk met brandende fak kels. De fakkels krijgen zij van „Michiel de Ruyter", die per boot zal aankomen. De openingsceremonie is geregeld door het Vlissingse Activitei ten Fonds. Het volledige programma in Vlissingen is als volgt: 9.55 uur start estafetteloop. 10.15 uur opening Jeugd Olympische Dag door me vrouw E. Maris-Koster, lid van het College van Gedepu teerde Staten van de Provincie Zeeland. 10.30-15.15 uur voetbal op de velden aan de Irislaan. 10.30-15.15 uur wielrennen vanaf de Irislaan. 11.00-15.15 uur hockey op het sportveld Bonedijke. 11.00-15.30 uur handbal, Iris laan. 11.30-14.30 uur judo, sporthal V.T.V. 12.00-15.00 uur turnen, Sporthal Baskensburg. 12.00-14.00 uur zwemmen, sportfondsenbad. 12.00-15.00 uur atletiek, Bas- kenburgplein. 15.30 uur prijsuitreiking door D. Buinooge, wethouder van Vlissingen. 16.00 uur sluiting. De toegang is overal gratis. Bij de diverse onderdelen zijn er nog wat attracties, om het geheel nog aantrekkelijker te maken voor het publiek. Het Sportfondsenbad houdt op 4 juni gelijk haar open dag, zo dat men na het kijken naar de wedstrijden, ook zelf een duik in het zwembad kan nemen. Bij het wielrennen is er ook een fietscrossdemonstratie. Als de Jeugd Olympische Da gen een succes worden, komt er later mogelijk een interna tionaal vervolg. Dokter Van der Moer is sinds 1 september 1945 als huisarts werkzaam in Arne muiden en was er tevens ge meentearts. Daarvóór was hij drie jaar huisarts in Rotter dam. In de loop van die achten dertig jaar is er tussen de be volking van Arnemuiden en de dokter een hechte band ont staan. „De Moer", zoals de Ar- nemuiders hem noemen, heeft zich altijd bijzonder ingezet voor het welzijn van al zijn patiënten. Vooral in de eerste jaren van zijn praktijk be stonden er in Arnemuiden er barmelijke woontoestanden en Van der Moer heeft steeds Over dit onderwerp zijn niet alleen boeken, maar ook tijd schriften te vinden in de tech nische bibliotheek. De collectie van de bibliotheek is geva rieerd en niet zo puur tech nisch als men misschien den ken zou. Er is bijvoorbeeld veel te vinden voor tuinlief- hebbers. Degenen die een open haard willen bouwen, kunnen er ook terecht voor informatie. De SOUBURG - De Stichting Peuterspeelzalen Souburg houdt zaterdag 4 juni van tien tot vier uur op het plein achter de speelzalen De Kabouter en Het Baken aan de Irenestraat een rommelmarkt en fancy- fair. Naast tweedehands spullen is er ook veel nieuw materiaal verkrijgbaar, onder meer handwerkjes, beeldjes en der gelijke, die de ouders speciaal voor deze dag gemaakt heb ben. Ook worden er wafels en babbelaars gebakken. De kin deren kunnen meedoen aan allerlei spelletjes en kunnen er ook kleien als ze dat willen. Er is een informatiestand over het peuterspeelzaalwerk. De opbrengst van de rommel markt is bestemd voor de aan schaf van meer materiaal en speelgoed. weer zijn steentje bijgedragen door er bij de gemeente op aan te dringen hierin verbetering te brengen. Naast de grote armoede heerste er in die jaren ook veel tuberculose en typhus. Ook is Van der Moer een aantal jaren commandant van de Rode- Kruiscolonne van Arnemui- rubriek scheepvaart is zeer uitgebreid. Veel literatuur, ook tijdschriften, is er voor modelbouwers. De uitlening van de boeken is gratis. Wat niet in huis is, kan gratis aan gevraagd worden bij een an dere bibliotheek. De Technische Bibliotheek Zeeland is gevestigd in het ge bouw van de HTS. De biblio theek is dagelijks, behalve za terdag, geopend van acht tot vijf uur. VLISSINGEN - Woensdag 1 juni om acht uur is er in de Jan Ligthartschool in Vlissin gen een openbare vergadering van het Komitee Schilders- buurt-Noord. Onder meer zal worden gesproken over de be stemming van het terrein van de voormalige kleuterschool De Woelwaters aan de Bloe- menlaan en over sportieve re creatie. VLISSINGEN - Het SKW (Sociaal Kultureel Werk) houdt van 9 tot 16 juli een fietskamp voor tieners van dertien tot vijftien jaar. De bedoeling is, dat de deel nemers zelf de route uitstippe len. Er zijn nog plaatsen vrij, men kan zich opgeven bij- het Buut, Beatrixlaan 2, telefoon 16223. De kosten bedragen honderd gulden. den geweest. In deze funktie heeft hij in 1953 tijdens de wa tersnood meegewerkt aan het redden van slachtoffers, onder meer op Schouwen-Duive- land. Uit de bevolking van Arne muiden is een comité ge vormd, dat het afscheidsfeest heeft voorbereid. Namens de Arnemuidenaren wordt hem zaterdag een receptie en een geschenk aangeboden. Om kwart over één is er een officiële bijeenkomst met ge nodigden in de Arne. Om vier uur zal de muziekvereniging Arnes Genoegen het echtpaar Van der Moer een serenade brengen en daarna begint de openbare receptie. Tot zes uur kunnen alle belangstellenden daar afscheid nemen van dok ter Van der Moer. IN KNOKKE IS HET ALTIJD SEIZOEN Het strand met op de achtergrond het Casino. vogels bevinden. Ook kan men hier ooievaars tijdens hun duikvluchten naar de paalnes- ten bewonderen. In het vlakke schorrengebied kan men heel wat planten en vogels leren kennen. Vanaf de duinenrij is er een schitterend panorama: de Zwinvlakte, de Noordzee, de monding van de Wester- schelde en Walcheren. Voor informatie over een kort of langer verblijf in Knokke-Heist: Dienst voor Toerisme, Zeedijk 660, 8300 Knokke-Heist, telefoon (van uit Nederland) 09 - 32^0.60.16.16 of het Belgisch Verkeersbu reau, Leidseplein 7, 1017 PR Amsterdam, telefoon 020 - 24.59.53. Knokke heeft bij veel Ne derlanders (nog) de naam van een dure badplaats. Maar dat is verleden tijd. Mede door de gedevalueerde Belgische franc is Knokke goedkoper dan me nig Nederlands toeristencen trum. Voor een pilsje betaalt men doorgaans niet meer dan anderhalve gulden, een culi nair vijf of zes gangen diner blijft (exclusief de drankjes) onder de zestig gulden, terwijl een verblijf in een prima fa- neren langs de boulevard met de dure modehuizen, het ten nis- en golfspel, de sjieke res taurants en de gezellige ter rassen. Hoewel Knokke slechts enkele kilometers van de Ne derlandse grens ligt en een bij uitstek Vlaamse gemeente is, wordt er veel Frans gespro ken. Typerend voor het karak ter van de stad. In Knokke hebben ook veel welgestelde Nederlanders een tijdelijk dan wel permanent verblijf. Dat wordt niet in de laatste plaats in de hand gewerkt, doordat Knokke nog een van de weini ge Belgische gemeenten is waar de personele belasting (6 tot 8%) niet wordt geheven.' In juli en augustus herbergt Knokke-Heist soms zo'n 200.000 mensen, ondergebracht in een van de zesduizend ho telkamers of de 12.000 appar tementen en villa's. Het grote aantal appartementen -aan de boulevard, of Zeedijk, zijn bij na geen hotels meer te vinden- baart ook de heer Desutter zorg. „We waken er voor om geen tweede verblijfsstad te worden. De kracht voor de stad moeten de toeristen zijn, die er hun vakantie komen doorbrengen." Knokke dankt zijn interna tionale bekendheid niet op de laatste plaats aan het Casino. Behalve speelzaal, ook een vermaakscentrum waar zeker in de zomermaanden elk weekend artiesten van naam optreden. De stad heeft ook faam gekregen met de We- reldkartoenale: een manifes tatie waarop deelnemers uit alle landen van de wereld he dendaagse humor en satire uitbeelden met cartoons. Tussen Knokke en de Ne derlandse grens ligt het na tuurreservaat Het Zwin, met ondermeer een park waarin zich 110 verschillende soorten miliehotel op basis van volle dig pension (met warme lunch en diner) de zeventig gulden per dag niet te boven gaat. Samen met Desutter be zochten wij hotel Du Soleil, gedreven door de heer en me vrouw Cosyn-Van de Berghe. Een gerenoveerd, sfeervol fa miliehotel met alle comfort, waar de gasten -veelal met kinderen- zich thuisvoelen. Een hotel waar de eigenaar er zich tijdens de lunches en di ners van overtuigt dat de gas ten het naar de zin hebben en hen dan tevens informeert over de evenementen van die dag in Knokke-Heist. „Dit soort familiehotels is erg in trek. We zien een ver schuiving van een verblijf in appartementen naar hotels. Ook de zakenman die door het jaar heen vaak in de meest lu- xueuse en prijzige hotels ver blijft (die men overigens ook in Knokke vindt) prefereert een ongedwongen verblijf in een familiehotel. Iedereen voelt er zich thuis. De kamers hebben alle comfort, de ver zorging laat niets te wensen over en de prijs is aanvaard baar, voor Nederlandse be grippen zelfs aan de lage kant" zegt de heer Desutter. Knokke onderscheidt zich vooral in sfeer van andere badplaatsen, zowel aan de Belgische als Nederlandse kust.De stad straalt exclusivi teit uit, zonder dat het zich daardoor een predikaat als duur of snobistisch laat op drukken. „Knokke heeft ka rakter. We zijn beslist geen 'volkse' stad, maar toch bieden we alle categoriën iets". Desutter brengt het zo on der woorden: „onze gemeente kent vijf kernen. Heist is fa miliaal, Duinbergen residen tieel, het Albertstrand cultu reel en vedette-achtig, Knokke veronderstelt sfeer en sport en Het Zoute is select en elegant." In dat sfeertje past het fla- Fietsen langs de Zeedijk (Foto: Cor de Boer)

Scheldebode | 1983 | | pagina 13