Speeltuinvereniging I „De Oude Stad" jubileert Eigen werk De telefoon Mars rond Walcheren Dames-rugby Programma S KA-S KW Verdonken gezocht Tentoonstelling Oude ambachten, Dag van het Paard, demonstraties Nieuwe tentoonstelling in Kunstenaarscentrum Handwerktentoonstelling Eerste vergadering Invaliden Sportbond Koorzang in de kerk Fotobeurs in Flitsparaplu Jong talent test MTV Actieweek Trimkoersen Amnesty zwijgt niet Souburg SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 25 MEI 1983 VLISSINGEN - De speeltuinvereni- ging De Oude Stad in Vlissingen be- staat dertig jaar. Ter gelegenheid van j dit jubileum is er op zaterdag 28 mei 1 een receptie van drie uur tot halfzes in het gebouw aan de Paardenstraat 11. Riek Suurbeek C#^Ï1E'S% MA-sportdag 311 Deze week acties tegen verhoging woonlasten VLISSINGEN/SOUBURG - Deze week zullen in tal van plaatsen in Nederland acties gevoerd worden om aandacht te vragen voor de problemen rondom de hoge woonlasten. Ook het vorige maand opge richte Woonlasten Komitee Vlissingen zal deze week van zich laten horen. Zij werken bij de acties samen met de af delingen Vlissingen, Middel burg en Souburg van de In dustriebond F.N.V. Voorzitter van het comité, Peter Dievenbach: „Het is geen geringe taak, die wij ons gesteld hebben: het bestrijden van de steeds verder stijgende woonlasten, maar we zijn er van overtuigd, dat we het in samenwerking met het Woon lasten Overleg Nederland voor elkaar kunnen krijgen. Hier voor is een landelijk eisenpak ket samengesteld, waar wij ons helemaal achter hebben geplaatst". In dit eisenpakket staat on der meer dat er een koppeling moet komen tussen de woon lasten en het netto-inkomen. Hierbij zou men dan uit moe ten gaan van de totale kosten, dus niet alleen de huur, maar ook de energiekosten, service kosten, water, gemeentelijke en provinciale heffingen en dergelijke. Deze zouden dan niet hoger mogen zijn dan tweehonderdzeventig gulden in totaal bij het minimumin komen. „Dit is nu vaak een veel voud hiervan", vertelt Tom Caljouw. „Er zijn steeds meer mensen, die het echt niet meer kunnen opbrengen en in grote financiële moeilijkheden ko men. Dat blijkt dan weer als ze geen gas- en elektriciteits rekening kunnen betalen. Een van onze eisen is ook, dat deze mensen niet meer worden af gesloten van gas en licht, daar zouden andere oplossingen voor moeten komen. Ook zie je nu al dat de woningwetwonin gen, die toch eigenijk voor de arbeidersklasse gebouwd zijn, zo duur worden, dat er al veel leegstand is. De mensen moe ten dan vanwege de kosten met hun gezin, zelfs als ze een aantal kinderen hebben, weer terug naar een flatje". Het co mité is ook vooral verontrust over de plannen van de rege ring om de individuele huur subsidie gedeeltelijk af te schaffen. het forum hebben zitting de heren van Seeters namens de industriebond F.N.V., Raas, directeur Basco Vlissingen, Mol voorzitter woningbouw vereniging Middelburg, Vinke wethouder sociale zaken Mid delburg, Hoefkens wethouder sociale zaken Vlissingen, Kan- nekens economisch adjunct directeur P.Z.E.M. en Ouwe hand, woonlastenoverleg Ne derland. De leiding van het fo rum berust bij Simon Won- dergem. Vrijdag 27 mei wordt het Stadhuisplein Vlissingen voor één dag omgedoopt tot woon lastenplein. Er zullen hier ten ten opgezet worden als huis vestingssymbool, de woon vorm van de nabije toekomst. Iedereen kan hieraan mee doen. 's Middags wordt de ge meenteraad verzocht om tij dens de raadsvergadering die om twee uur begint, ruime aandacht te besteden aan de problemen rondom de woon lasten, waaronder ook de ge meentelijke heffingen. Zater dag 28 mei is het woonlasten comité vertegenwoordigd op de Jaarmarkt in Souburg. Nico van Duyn: „Het is ze ker niet de bedoeling om na deze week verder niets meer van ons te laten horen. Afhan kelijk van wat er verder ge beurt in het land, zullen we doorgaan niet alleen met de monstratie, maar desnoods met harde acties, als demon streren alleen geen resultaat geeft. We denken daarbij bij voorbeeld aan het inhouden van een gedeelte van de huur, die dan op een geblokkeerde rekening gestort zou moeten worden. Ook willen we een spreekuur instellen, waar mensen terecht kunnen met vragen die betrekking hebben op de woonlasten. Er zijn zo veel regelingen op dit gebied, waar veel mensen het fijne niet van weten, waardoor ze soms meer moeten betalen, dan wettelijk is toegestaan". In ieder geval zal er in okto ber door het Woonlastenover leg Nederland nog een lande lijke manifestatie worden ge houden. „En dan staat ons ook nog de huurverhoging per 1 juli te wachten", vult Simon Won- dergero van de industriebond aan. „Door al die bedreigingen is het juist nu tijd om hierte gen te protesteren. Deze week is gekozen om de aandacht op ons te vestigen. De mensen eindelijk eens wakker te schudden, zodat ze eens gaan nadenken, over wat er eigen lijk aan de hand is". De actie week wordt geopend met een forumavond in de Zwaan in Souburg op donderdag 26 mei, te beginnen om acht uur. In 'éllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllHllllllllllllilllllllllllllllllll MllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllll Toeristische dagen in Ganzestad verspreid GOES - De Toe ristische dagen 1983 worden door de Goese Midden standscentrale in het belang van van- kantievierende landgenoten, die in eigen land willen blijven, uitgesmeerd over alle zomer maanden. Voorheen werd een groot deel van het be schikbare geld besteed aan de braderie, die tel kens in september werd gehouden. Door aantrek king van buitenlandse groepen en attracties (denk maar aan de Fran se dagen en het Tiroler Festival van vorig jaar red.) werd hier veel geld in gestoken. Door sprei ding van de evenementen hoopt de Goese Midden stand Centrale het pu bliek meer te kunnen bie den. Dit jaar staat als eerste grote attractie van het seizoen een rommel markt op het program ma, die op 9 juni wordt gehouden op de Grote Markt. Op 18 juni wordt een zweefvliegdemon- stratie gehouden, die zal bestaan uit het demonte ren en monteren van het toestel. Op 23 juni geeft De Sproeier een demon stratie motorcrossen op de Markt. Op zaterdag 25 juni treedt op die plaats het 26 man tellende showorkest The Ever greens op van 13.30 tot 16.30 uur. Het majorettenfestival is gepland voor zaterdag 2 juli. Om tien uur 's morgens tot vijf uur 's middags zullen majoret- tenpelotons uit heel het land shows brengen. Za terdag 9 juli is er een feestmarkt met stand werkers, die zullen pro beren prijzen in de wacht te slepen die de GMC be schikbaar stelt. Er wordt tevens een grote loterij gehouden, waarbij de be zoekers fraaie prijzen kunnen winnen. De jeugd komt op 16 juli aan bod. Op de Markt staat een moonwalker. De wielervereniging Theo Middelkamp zal rollenwedstrijden hou den. Er komt een teken wedstrijd, een poffertjes kraam enz. Nieuw voor Goes is ook horeca-culi- nair. Aan de markt zal een groot terras worden gecreëerd met zo'n 300 zitplaatsen, en diverse horeca-exploitanten zul len zich hier presenteren met typisch Zeeuwse of eigen specialiteiten. Ook de oude ambach ten ontbreken niet. Op zaterdag 6 augustus pre senteren de bomenzagers, klompenmakers, glasbla zers en andere ambachts lieden uit het verleden zich vanaf tien uur 's morgens. Paardengehin nik en hoefgetrappel zal op 13 augustus te horen zijn als de Dag van het Paard wordt gevierd, met Zeeuwse stamboekpaar- den en oude rijtuigen op de Markt. Een folkloris tisch tintje krijgt de Markt op 20 augustus als deze het domein wordt van de boogschutters, en er 's middags een kleder- drachtshow wordt gepre senteerd. Op 3 september, tijdens de nationale brandweer dag zullen op diverse punten van de stad de monstraties worden ge geven. Fietsclubdemon straties zijn er op 10 sep tember, en een braderie achtig gebeuren met het thema „Herfstfestijn" be sluiten de toeristische da gen op 15, 16 en 17 sep tember. Op diverse dins dagen in juli en augsutus concerteert de Zeeuwse Koorschool onder leiding van E. Heijblok, in de r.k. kerk om elf uur 's mor gens, terwijl voor de di verse donderdagavonden beiaardconcerten staan gepland met op 1 septem ber een beiaard-luister- wedstrijd. VLISSINGEN - Zaterdag 28 mei houdt de wandelsportver eniging Willen is Kunnen uit Vlissingen voor de dertiende keer de Mars rond Walcheren. OVEZANDE - Zondag houdt het wielercomité Ovezande voor de vierde achtereenvol gende keer de Ronde van Ove zande voor trimmers. De B- trimmers openen om 12.15 uur de strijd op het 2300 meter lan ge parkoers. De inschrijving en de start zijn bij het clublokaal in de voormalige Willem 3 kazerne aan de Oranjestraat. De af stand die zal worden gelopen is vijfenzestig kilometer. Een groot aantal wandelaars uit verschillende landen hebben zich al ingeschreven. De start is om negen uur. De route loopt over heel Walcheren, eerst langs de duinen richting Domburg en via Nieuwland en Ritthem terug naar Vlissin gen. De eerste wandelaars worden rond zes uur terugver wacht. MIDDELBURG - Zondag 29 mei is er in Middelburg een nationaal dames-rugby-toer- nooi. De wedstrijden worden gespeeld op de velden aan de Nadorstweg. Er doen twaalf vijftiental len aan mee, onder meer de or ganiserende club Oemoeme- noe, die vorig jaar de overwin ning behaalde. De grootste concurrent voor de eerste plaats zal ook dit jaar weer Wageningen zijn, dat ook een bijzonder sterk team heeft. De wedstrijd beginnen om elf uur en zullen tot halfzes duren. De toegang is gratis. Onder de titel Eigen Werk werd dinsdag 26 april in het Middelburgse dienstencentrum Schuttershof een dichtersfestival voor oude ren gehouden. Uit het vele ingezonden werk maakte de jury een keus en tijdens het festi val lazen de mensen dat werk voor. Deze zo mer plaatst de Scheldebode een aantal van die verhalen en gedichten, of ze nu prijswinnend waren of niet. Daar staat-ie dan.... de te lefoon. Netjes neergezet op het tafeltje naast de ge makkelijke stoel. Door opa met vreugde begroet. Door oma met enige argwaan be keken, want je weet toch maar nooit wat er plotse ling, door aanhoudend ge- bel begeleid, uit zal komen nietwaar? Wanneer iemand op de stoep op het belletje drukt, kan je altijd nog stiekem door het raampje kijken. En als de beller je niet aan staat, nou dan laat je hem gewoon staan. Gaat-ie van zelf wel weg! - denkt oma. Maar dit is wat anders. Als het belletje door de kamer rinkelt, is de beller eigen lijk al binnen. Maar zien is er nog niet bij. De keus van de hoorn opnemen of laten liggen wordt dan gewoon een gok. Nee, oma weet het nog niet zo net of het een aan winst of een ramp zal blij ken. Als oma weg is, gaat opa er eens op zijn gemak voor zitten. Nou es effe kij ken. In zijn agenda, waar dl een heleboel telefoonnum mers in staan, zoekt hij naar iemand waar hij via de telefoon op bezoek kan gaan om eens een gezellig babbeltje te maken. Zijn vingers, nog wat onwennig, draaien een nummer. In gedachten ziet hij haar staan. - Mien - denkt hij vertedert. Verleden week had hij haar iveergezien. Na jaren. Ze was wel veel ouder geworden, maar toch had hij haar direkt her kent. Zij, van haar kant, had zich afgevraagd waar' zij hem eerder had ont moet. Maar toen hij zei: „Ik ben het. Jan.. weet je nog wel., de bakker", waren zij beiden in de lach geschoten bij de gedachten aan de tijd dat hij het brood altijd even boven bracht, Mien een bakkie leut zette en hij haar altijd even liefkozend in der., (nou ja, dat doet er ook niet toe) kneep. Soms stond de wagen tvel tvat lang voor Mien's deur en het gebeurde ook wel, dat een ongeduldige klant een venijnige ruk aan Miens bel gaf. Dat alles ivas echter al lang verleden tijd. Stiekem ivas Jan's blik naar het favoriete plekje gegle den en voelde hij de drang in zich opkomen om nog eenmaal te knijpen. Doch bij nader inzien vond hij toch, dat de tijd wel enigs zins een hiaat in de verhou ding had veroorzaakt, zodt hij haar dan maar ge vraagd had een pilsje met hem te gaan drinken. In het kleine kroegje op de markt was het een jaren overbruggend, geanimeerd gesprek geworden. Bij het afscheid had Mien hem haar telefoonnummer ge geven en gezegd: „Als je zin hebt bel je maar hoor". En nou kon dat zomaar. Terwijl aan de andere kant de bel overging schoot plotseling de gedachte door opa's hoofd, dat oma hier zeer beslist haar goedkeu ring niet aan zou geven. Koortsachtig zocht hij naar een smoes voor het geval, dat oma nietsvermoedend binnen zou komen. „Hallo! Hallo!" had het al enige malen in zijn oor ge klonken. „Ben jij het Mien?" vroeg hij wat bib berig. Per slot van zaken was het toch een heel avon tuur en net toen hij ivist wat hij zou gaan zeggen... ja hoor, daar ging de deur open en stond oma hem met een wagende blik aan te staren. Een geniale inval flitste door zijn hoofd. „Ja juf frouw, zet u hem maar weg. Zo eentje van zes gulden. Ik kom hem zo halen", zei hij. „Wie was dat?" vroeg oma. „O., niks. Da's een ge heim. Zet maar vast een lekker bakkie. Ik ben zo te rug". Op de gang inspecteerde hij haastig zijn knip of er nog wel zes gulden in zat. Tien minuten later kwam hij opgewekt weer thuis, zette een gebaksdoos op de tafel met de woorden: - Dat is voor de telefoon -. „Gut", zei oma: „Da's toch leuk hè! En makkelijk is het ook. Nou bedankt hoor. „Morgen probeer ik het xveer", dacht ope. Aan de andere kant had Mien de haak neergelegd. Ze had de stem herkend. „Ouwe bok", zei ze.... iiiiiiiiiiiiiiiiii MIDDELBURG/SOU-BURG - Zaterdag 28 mei houdt Am nesty International een grote manifestatie in Middelburg en is zij vertegenwoordigd op de jaarmarkt in Souburg in het kader van de actie tegen poli tieke moorden „Om niet te zwijgen". Deze actie wordt deze zomer niet alleen in Nederland, maar in een groot aantal landen ge houden. De afdeling Walche ren richt de actie speciaal op de Kerkchi- en Chui-Indianen in Guatamala, waaronder door de militairen verschrik kelijke moordpartijen worden aangericht. Ze werden onder opeenvolgende regeringen vermoord om politieke rede nen door geregelde eenheden van politie en leger, die zowel in uniform als in burger op traden, zowel binnen als bui ten diensttijd. Ook werden mensen gedood door officiële veiligheidsagenten of doodses kaders. Deze laatste bestaan uit militairen en veiligheids agenten die buiten hun dienst tijd een belangrijke rol speel den bij de moorden. Amnesty International gelooft dat deze groepen banden hebben met de overheid. De slachtoffers van de moorden komen uit alle lagen van de Guatemalteekse sa menleving: boeren, Indianen, vakbondsmensen, politieke leiders, journalisten en juris ten. Boeren werden vermoord in gebieden waar men guerril la-activiteiten vermoedde, kennelijk om de bevolking te intimideren en te voorkomen dat de guerilla's bevoorraad worden of steun zouden krij gen. Anderen zijn verdwenen nadat ze gevangen waren ge nomen. Hun lot is onbekend. In de stand in Middelburg zijn kaarten verkrijgbaar, die men kan sturen naar de auto riteiten van Guatamala om een grondig onderzoek naar de moord op een aantal leden van een Indiaans Kekschigezin op 7 april 1982. Verder is er hier een spre kerspodium ingericht, waar een groot aantal politici van verschillende partijen het woord zullen voeren. Onder meer zal worden gesproken door: Van der Doef, Van der Toorn, Bergshoeffe, Kamer mans, Scheel, Don, Almekin- ders en mevrouw De Drey- Koster en Ter Veldhuis. Ook zullen er hier gedichten wor den voorgedragen door me vrouw Scheltens-Koops uit Middelburg. De sprekers wor den afgewisseld door optre dens van de Chileense mu ziekgroep Relleon, die de hele dag aanwezig is. De dubbel-elpee van het op treden van artiesten in de ga lavoorstelling in Carré is ook verkrijgbaar. De manifestatie begint om tien uur en zal tot half vijf duren. Ook op de jaarmarkt in Sou burg is een informatiestand van Amnesty aanwezig. De kaarten en de plaat zijn ook hier verkrijgbaar. Hier zal worden opgetreden door de Straattoneelgroep Rotterdam van Amnesty International. De manifestaties zijn verge lijkbaar met die van vorig jaar in de actie "Verdwenen maar niet vergeten". MIDDELBURG - Van 28 mei tot en met 16 juni is er in het Zeeuws Kunstenaarscen trum in Middelburg een ten toonstelling van vijf kunste naars. Horst de Blaere toont etsen, Liesbeth Huser lino's, Ernest Joachim sculpturen en etsen, Johannes Kollaard olie verfschilderijen en aquarellen en Jan Verschoore pastels. De officiële opening is op zaterdag 28 mei om vier uur door Willy Leloup. Tijdens de opening zijn er mime-anima- ties door Sylvie en Bruno. Het Kunstenaarscentrum is open op dinsdag en donderdag van tien uur tot halfzes, woensdag en vrijdag van halftwee tot halfzes en van zeven tot negen uur en op zaterdag van tien tot vier uur. VLISSINGEN - Zaterdag 28 mei is er een kinderkleding- beurs in club- en buurthuis Scheldebuurt in Vlissingen. De opbrengst is op fifty-fifty basis. De in- en verkoop wordt gehouden van halftien tot een uur. In buurthuis de Zwaan in Souburg wordt op vrijdag 27 mei van kwart over negen tot kwart over elf weer de maan delijkse vrouwenmorgen ge houden. Het thema is deze keer: „Vrouwen voor vrede". Enkele vrouwen van de bewe ging Vrouwen voor vrede zul len een inleiding houden over de beweegredenen, achter gronden en activiteiten van deze groep. Daarna is er gele genheid tot discussie. De toe gang is gratis en in het ge bouw is kinderopvang aanwe zig. GOES - Van 31 mei tot 3 juni is er in de Grote Kerk in Goes een tentoonstelling van de landelijke handwerkcommis- sie van de Nederlandse bond van plattelandsvrouwen. Er zijn meer dan tweedui zend werkstukken te zien, uit gevoerd in dertig verschillen-, de technieken. Ook worden er dagelijks demonstraties gege ven. De openingstijden zijn op dinsdag 31 mei van een tot ne gen uur, woensdag en donder dag van tien tot negen uur en vrijdag van tien tot vijf uur. HEINKENSZAND - Na een eerste proefjaar heeft het dis trict Zeeland van de Neder landse Invaliden Sportbond gestalte gekregen. Op maandagavond 30 mei wordt in „De Stenge" in Hein- kenszand de eerste vergade ring gehouden. Deze begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - De familie Verdonk houdt op zaterdag 28 mei weer een familiebijeen komst. Iedereen die Verdonk heet, of Verdonck, Verdonkt, Van der Donk, Verdunq en verdere afleidingen is wel kom. De familie heeft een stichting in het leven geroepen en houdt regelmatig familie reünies. Zij houden zich druk bezig met stamboomonderzoek van hun geslacht. De bijeen komst is deze keer in het Bel gische Schoten. Voor meer in lichtingen en aanmelding kan men terecht bij Tiny van Iwaarden-Verdonck in Mid delburg, het adres is, Doorn- laan 7. MIDDELBURG - Donder dag 26 mei wordt in Middel burg weer de jaarlijkse sport wedstrijd voor militairen ge houden. Naar verwachting zullen ongeveer elfhonderd militairen aan deze vijftiende MA-sportdag deelnemen. Er worden verschillende takken van sport beoefend, onder meer volleybal, voetbal, tennis, zwemmen en atletiek. De wedstrijden beginnen om negen uur in of in de omge ving van de sporthal Nassau- laan, het sportcomplex Voor- borch en de Kruitmolen. VLISSINGEN - Op vrijdag 27 mei geven het Zeeuws Jeugdorkest en het Zeeuws Mannenkoor een concert in de Rooms Katholieke Kerk aan de Singel in Vlissingen. Het begint om acht uur. Het jeugd orkest brengt werken van Rossini, Johan Strauss en Schubert. Het mannenkoor zal werken uitvoeren van Gounod en Brahms en een aantal ne gro spirituals. Verder werken mee aan dit concert Tilly den Boer-de Kok, sopraan en or ganist Rien Balkenende. Het geheel staat onder leiding van Han Beekman. f lit* p A A A p\-U VLISSINGEN - Fotoclub de Flitsparaplu houdt op zater dag 4 juni een fotomateriaal- beurs van tien tot één uur in buurthuis De Paraplu in Vlis singen. Iedereen die fotomate riaal over heeft, kan dit aan bieden, variërend van came ra's, flitsers, lenzen tot doka- apparatuur. Materiaal inleve ren kan vanavond, woensdag 25 mei van zeven tot acht uur en op dezelfde tijd op dinsdag 31 mei en woensdag 1 juni. De mensen die hun mate riaal aanbieden, bepalen zelf de prijs die het zal moeten op brengen. Alles wordt*voor de verkoop nagekeken op verbor gen gebreken. Voor meer in lichtingen kan men bellen op dinsdagavond naar de Flitspa raplu, telefoon 65453 en op alle andere dagen naar Mimie Ruikes, telefoon 62516. MIDDELBURG - Op maan dag 30 mei en woensdag 1 juni houdt de gymnastiekvereni ging MTV '69 een Jong talent test. Meisjes geboren tussen 1 juni 1975 en 31 mei 1977 en jon gens geboren tussen 1 januari 1974 en 1 augustus 1977 worden in de gelegenheid gesteld zich te laten testen voor de selectie- groepen van MTV. Er wordt niet gelet op be paalde vaardigheden, maar op eigenschappen als lenigheid, kracht en coördinatie. Ieder een kan dus aan de test mee doen, ook degenen die nog nooit aan gymnastiek hebben gedaan. De testen worden gehouden in de gymzaal van de Schakel, Bachtensteene in Middelburg op woensdag 1 juni om zes uur voor de meisjes en op maan dag 30 mei om halfzeven voor de jongens. Voor nadere infor matie kan men bellen naar K. Hamels, telefoon 15608 of R. Filius, telefoon 16335. MIDDELBURG - De ten toonstelling van Oswald Oberhuber in de Vleeshal in Middelburg is verlengd tot en met 12 juni. De openingstijden zijn van dinsdag tot en met za terdag van een tot vijf uur en op zondag van twee tot vijf uur.

Scheldebode | 1983 | | pagina 11