a HET WEEKBLAD WAAR JE LEKKER VOOR GAAT ZITTEN 89-jarige exposeert in Souburg Wandel besteedt dagelijks zes uur aan schoonschrijfkunst WIJZIGING AFSLUITTIJDEN SCHELDEBODE De Ruyter Jaarmarkt telt 220 kramen, 30 standwerkers Turks feest in Dauwendaele Inpakken en wegwezen Wekelijks vele Verlof Dagboek Volksliederen l.v.m. 2e pinksterdag zijn de afsluittijden van de Scheldebode als volgt: Kleine adv. afd. vrijdag 20 mei 16.00 uur Grote adv. afd. vrijdag 20 mei 1 7.00 uur Redactie vrijdag 20 mei 12.00 uur Staat uw fiets erbij? Inspraak avond bebouwing Spuistraat ALLE COMPU TER BOEKEN DElrllimrl WIE DE POLSSLAG VAN Z'N STREEK WIL VOELEN EN Z'N VINGER OP DE KNIP GAAT EVEN ZITTEN VOOR DE SCHELDEBODE M 201 v de van Academie Service in voorraad bij O DE ÏJDEBODE UITGAVE ZEEBRA WEEKBLADEN-31e JAARGANG-OPLAGE 42.465 EX. WOENSDAG 18 MEI 1983 SOUBURG - Negenentachtig jaar. Toch wel een leeftijd waarop de meeste mensen het wat rustiger aan gaan doen. Zo niet de heer Wandel uit West-Sou burg. Hij kruipt nog iedere dag achter zijn bureau en is daar dan gemiddeld zo'n zes uur bezig met zijn hobby: Calligrafie, ofte wel schoonschrijfkunst. Tot maandag 6 juni zijn een aantal van zijn werken te zien in de Openbare Biblio theek in Oost-Souburg. KANTOOR TORENSTRAAT 5 - VLISSINGEN - TEL 01184-19910 - POSTADRES POSTBUS 5051 - 4380 KB VLISSINGEN „Ik ben blij dat ik het nog kan doen", vindt Wandel. „Mijn ogen zijn gelukkig nog goed en mijn hand is nog vast, dat is voor dit werk wel erg belangrijk. En hard werken heb ik mijn hele leven ge daan". Wandel kreeg pas tijd voor zijn hobby's toen hij ouder werd. Het schoonschrijven leerde hij op de avondam bachtsschool in Zierikzee. „Daar heb ik van mijn der tiende tot mijn zeventiende jaar de lessen gevolgd, samen met mijn broer. Het was eigenlijk zo, dat we alleen de praktijklessen goed konden volgen. Bij de theorielessen kwam het nogal eens voor, dat we zo moe waren, dat we bo ven de boeken in slaap vielen. Voor we naar de avondschool gingen, hadden we er dan na melijk al een dagtaak van dik twaalf uur opzitten in de we genbouw. Mijn vader was we genbouwer en na de lagere school moesten ook wij ons steentje bijdragen. Het was in die tijd ondenkbaar, dat je als jongen van twaalf jaar een fiets had, dus was het eerst ook nog een paar uur lopen voor je op je werk was". Het harde werken heeft Wandel niet de liefde voor de wegenbouw ontnomen. Door de praktijkervaring en de avondstudie geschoold, wist ook hij het te brengen tot aan nemer in de wegenbouw. „Dat was na de Eerste Wereldoor log", vertelt hij. „Ik was toen net getrouwd en vond het tijd worden om voor mezelf te be ginnen. Ik vestigde me in Oostburg. Gedurende de Eer ste Wereldoorlog was ik in mi litaire dienst en daar heb ik in die vier jaar heel wat meege maakt. Ik was gelegerd in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen en daar kwamen veel vluchte lingen uit Antwerpen aan. Als je dat zag, al die mensen met kleine kinderen en vaak ook huisdieren bij zich, hun spul len dragend op de rug, dat vergeet je je leven lang niet. We maakten daar ook lange dagen. Dan stond je vieren twintig uur achtereen op wacht en op je vrije dag moest je dan de orde zien te houden bij de bakkerij. Door al die vluchtelingen was er tekort aan voedsel en als er dan weer brood gebakken was, dan vochten de mensen er gewoon om". Na vierentwintig weken dienst, vond Wandel wel dat hij recht had op een paar da gen verlof. Zijn meerderen waren het daar niet mee eens en het verzoek werd afgewe zen. Hierop besloot de heer Wandel een verzoektelegram te sturen naar koningin Wil- helmina. „Alle mannen dokten één cent, want het telegram kostte toen al ruim een gulden en dat was voor ons anders niet te betalen", weet hij zich nog te herinneren. „De officieren wa ren het niet met ons eens en voor straf werden we naar een nog verder afgelegen plaats gestuurd, in de polder achter Nieuw Namen, waar we wer- Verschijnt wekelijks gratis huis aan huis op geheel Walcheren. Editie Vlisslngen (V). Oplage 22.383, in de gemeenten Valkenisse, Vlissingen en Westkapelle. Editie Middelburg (M). Oplage 22.082, in de gemeenten Arnemuiden, Domburg, Mariekerke, Middelburg en Veere. Advertentie-exploitatie: J. v. Emden, privé Bossenburg 10, Vlissingen; Jos Rentmeester, privé Hoofdstraat 36, Ovezande. Redacteur: Ad de Jong, privé tel. 01180-26043 Correspondent: Rina Savic, o'ivé tol 01184-64830 den ondergebracht in een boe renschuur. Al zeven weken lang hadden mensen daar ge slapen op hetzelfde stro. Het was er vreselijk. Toch heb ik er nooit spijt van gehad, want een week later kwam bericht terug van de koningin dat het verzoek was toegestaan en we kregen twee dagen extra ver lof. Het grootste gedeelte ging wel op aan de reistijd, want de verbindingen naar Schouwen waren bijzonder slecht, maar we hebben er toch van geno ten". Wandel kan zich nog leven dig voor de geest halen wat hij in die vier jaar heeft meege maakt. Hij heeft er ook een dagboek over geschreven. Bij zonder veel indruk op hem heeft ook het volgende voorval gemaakt: „Ik was overge plaatst naar Vlissingen en daar stond ik op wacht tijdens het ergste noodweer dat je je maar kunt bedenken. Toen in eens, midden in de nacht, zie ik daar iemand aankomen. Ik schrok eerst wel, maar tot mijn grote verbazing zag ik dat het een vrouw was. Ze bracht me koffie en vier bo terhammen met hoofdkaas. Ze vertelde me hoe ze niet had kunnen slapen, omdat zij al maar aan die schildwacht had moeten denken. Ik raak nu nog ontroerd als ik aan dat vrouwtje denk. Die nacht wist ik haar naam niet, maar jaren later ben ik er achter gekomen en tot aan haar dood hebben mijn vrouw en ik deze Paulina Vermeersen ieder jaar tijdens haar verjaardag bezocht". Tijdens de Tweede Wereld oorlog was Wandel erg actief in het verzet. Hij had in huis altijd wel onderduikers en dat, terwijl hij midden tussen de NSB'ers en Nazi's woonde. Ook over deze periode heeft hij een dagboek geschreven. Elk stukje papier wat hij kon vinden, gebruikte hij er voor. Later heeft hij het allemaal overgeschreven, en is het een boek van twaalfhonderd pagi na's geworden. Zijn dochter heeft alles voor hem uitgetypt en voor al zijn kinderen en kleinkinderen is er een exem plaar. Hij heeft het boek opge dragen aan koningin Wilhel- mina en het staat nu in het huisarchief van de koninklijke familie. Na de oorlog kwam Wandel weer terecht in de we genbouw en na zijn vijfenzes tigste was hij nog twaalf jaar lang voorzitter van een combi natie van wegenbouwers. „Pas daarna kon ik me echt aan mijn hobby's gaan wij den", vertelt hij. „Ik heb toen ook het schoonschrijven weer opgenomen. Het is echt een hobby die me veel voldoening geeft. Ter gelegenheid van verjaardagen van mijn kinde ren en kleinkinderen, goede vrienden en leden van het ko ninklijk huis, stuur ik altijd een zelfgeschreven correspon- dentiekaart. Op de achterkant schrijf ik een toepasselijke tekst. Ik ben dan met een kaart vijfentwintig uur bezig. Veel mensen beseffen niet hoeveel werk daar aan is. Je moet alles precies uitmeten, alle letters netjes even groot maken en zo, dat is een heel precies werkje en ik ben niet gauw tevreden". Niet alleen schrijft hij deze kaarten, maar ook vaak volks liederen: het Wilhelmus, het Zeeuwse volkslied, het Westk- appelse volkslied en dergelij ke. Een aantal van deze liede ren heeft hij aangeboden aan verschillende gemeenten in Zeeland. „Ze hangen in heel wat raadzalen", zegt hij trots. „Met een mooie lijst erom zijn het echte kunstwerkjes. Ook in de rijksarchieven zijn ze wel opgenomen. Met zulke za ken ben ik blijdat is de kroon op mijn werk. Ik ben altijd al vaderlandslievend geweest. Toch lijkt het wel of de men sen tegenwoordig steeds min der liefde hebben voor konin gin en vaderland. Vroeger wapperde op feestdagen vanaf ieder huis de vlag. Nu moet je ze zoeken. Dat vind ik erg jammer". Op zijn kast prijken ook fo to's van verschillende pausen. Ook hen had hij aangeschre ven en kreeg als dank een foto terug. De pastoor moest nog komen om de teksten die daar op stonden te vertalen, want het was in het Latijn. Omdat een mens nooit te oud is om te leren, is Wandel vorig jaar begonnen met een cursus schoonschrijven in Middelburg. „Er zijn altijd nog wel lettertypes bij, die je niet beheerst en ik heb er nu de tijd voor. Ik leer iedere week weer wat bij. Ik vind dat we een erg goede leraar hebben. Hij prijst zijn leerlingen nooit en dat is maar goed ook, want daar word je maar verwaand van, maar hij heeft wel veel opbou- Él I' wende kritiek". Het is de eerste keer dat Wandel zijn werk tentoonstelt. Het is te zien in de bovenzaal van de Openbare Bibliotheek in Oost-Souburg tot 6 juni. De toegang is gratis. De openings- 5V-.4T'Vv. 0 O* Foto Cor Schuilwerve tijden zijn maandag tot en met vrijdag van hal/twee tot half- zes. Tevens zaterdag van tien uur tot halfeen en woensdag en vrijdagavond van zes tot acht uur MIDDELBURG - Fiets kwijt? Bromfiets kwijt? Misschien staat hij tussen deze rijen op het parkeerterrein van de Middel burgse politie. Tachtig a negentig heeft de politie er her en der aangetroffen in de afgelopen maanden. Donderdag 19 mei kunnen gedupeerden van vier tot halfzes op het bureau (Achter de Houttuinen 10) terecht om er mogelijk hun rechtmatig eigendom weer mee naar huis te nemen. ^iiiuiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifmmiiimwMmiiiHiiiiiiHiifiiiiiiimiii in VLISSINGEN - Ook dit jaar wordt op de zaterdag voor Pinksteren, 21 mei dus, in Vlissingerfge tradi tionele De Ruyter Jaar markt gehouden. Het is de achtste keer dat dit evene ment plaatsvindt. Omdat de krentenbroden die voor een gulden per stuk verkocht werden vorig jaar een groot succes ble ken, wordt deze aanbieding dit jaar weer herhaald. Om nog meer mensen van dit aanbod te laten profiteren, zijn er deze keer vierdui zend broden te koop. Behalve het befaamde krentenbrood zijn er na tuurlijk nog wel andere re denen om de markt te be- Cpeken. In totaal komen at naast de vaste zeventig kra men van de weekmarkt, zo'n honderdvijftig extra kramen met kooplieden uit het hele land. De heer Van Krimpen, hoofdbestuurslid van de vereniging voor ambulante handel: „De De Ruyter Jaarmarkt is bij de markt kooplui erg in trek. We hadden dit jaar weer zo'n zeshonderd aanvragen, maar het is natuurlijk on mogelijk die allemaal naar Vlissingen te laten komen. Daarvoor is gewoon niet genoeg ruimte. We hebben de plaatsen dan ook door loting toegewezen, wel hebben we er voor gezorgd dat er zowel mogeljk ver schillende branches verte genwoordigd zijn. In totaal zijn dat er nu dertig, varië rend van koekepannen tot paling". Om al die kramen een plaats te geven is het marktterrein uitgebreid met de Zeemanserve en de Schutterij straat. Naast de zogenaamde stille kramen zullen ook de standioerkers weer proberen op luid ruchtige wijze hun waren aan de man te brengen. Voor hen is er een wed strijd aan verbonden. De kampioen krijgt een wis selbeker. Daarnaast zijn er nog twee bekers beschik baar gesteld door het Vlis- sings Activiteiten Fonds en de Gemeente Vlissingen. Een jury onder xxxyrzitter- schap wn de heer Macqui- nie zal de hele dag op het marktterrein aanwezig zijn om de standwerkers te be oordelen op hun verkoop kunst. Evenals vorig jaar zal on der meer Bertus de Regt aanwezig zijn met zijn groenteschaven en ook Stroeve zal iveer proberen zijn pakjes met onbekende inhoud te verkopen. Daar naast zijn er standwerkers met pannen, plantenmest, zakdoekjes enzovoorts. In totaal komen er dertig. De kinderen kunnen zich ook deze keer weer uitleven op het grootste mobiele luchtkasteel van Neder land, dat bij de Sint-Ja- cobskerk tvordt neergezet. De markt wordt om half- tien feestelijk geopend door burgemeester Wester hout. De sluiting is om vijf uur met het uitreiken van de prijzen aan de stand werkers op het podium in de Schutterijstraat. Om parkeerproblemen te voorkomen, plaatst de poli tie ook dit jaar weer spe ciale borden om de mensen te verwijzen naar de dichtstbijzijnde parkeerge legenheid. Er is plaats voor vijftienhonderd auto's. Of dit voldoende is moet nog blijken, want de organisa toren verwachten niet minder dan vijfentwintig duizend bezoekers. rOlillllllllilliliilltlllllllllllllllilllllllllllllllllllillillllllllllllllll llllllilllllllliHilllllllillllllllllllllllllllliltlillllllliiilllllllllltillllllllllllllillllllilillllllllllllilllllllllllllülllillliillllllllllllllilllllllirc MIDDELBURG - De Turkse Werknemersvereniging houdt in verband met de dag van de vrijheid een feestavond op za terdag 21 mei in het wijkcen trum in Dauwendaele, Vrij landstraat 51. Er is een kleine expositie in gericht met specifieke Turkse gebruiksvoorwerpen en hand werken. Het feest wordt om halfzeven geopend met het op treden van een Turks orkest onder leiding van Kaya Alkan. Daarna zijn nog verschillende Turkse en Nederlandse folklo- regroepen te zien met onder meer volksdansen en er treedt ook een Turkse zangeres op. Het hele programma duurt tot een uur. Voor de jeugd zijn er op donderdag 19 mei al feesten en sportwedstrijden. VLISSINGEN Donderdag 19 mei is er in de openbare kleuterschool Het Mezennest in Vlissingen een inspraak avond over de bebouwing aan de westzijde van de Spui straat. Paul Krugerstraat 55-57 VLISSINGEN 01184-12733 Vlissingen Walstraat 32 01184-19710 Goes Westwal 13 01100-27600 Middelburg Damplein 3 01180-16755 64-33

Scheldebode | 1983 | | pagina 1