Zaterdag fietsje pakken, molentjes bekijken Waarom wil Middelburg van Vlissings drugproject af m, Wie heeft zin in barbershop-singing Amateurtoneelgroepen kunnen zich nog opgeven voor straatfestival Vlissingen X »-• ■JfF" Herdenkingsmis Pax Christi Concert London Underground in de Piek Maandblad Nieuw Zeeland Stichting verontrust over voorkeur voor besparen op opbouwwerk Vlissingen Pieter en Johanna hielden 65 jaar vol Astmacollecte Overzichtstentoonstelling van Gerrit van der Ven Werkwijze Warme kachel Rommelmarkt en fancy-fair in Paraplu Experimentele dienst voor de bevrijding Ontspanningsdag voor ouderen mmmm Klaas Jan Mulder geeft concert in Oostkerk Forumavond J.O.V.D.in Brasserie Klokkenspel Coopertest SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 4 ME11983 innminnnnnnnninnnnnninnnnnniininnnnnninnnnnnnnnnnnnnnnininnnnnnnnnnnnninnnninnnninnnninnhue MIDDELBURG/VLISSINGEN - Waarom kiezen B. en W. van Middelburg bij de drughulpverlening in Midden-Zeeland voor het Zeeuws Centrum voor Alcohol en Drugs (ZCAD), terwijl zij niets ten nadele van het Huiskamerpro ject voor Druggebruikers willen zeggen? Is dat louter en alleen, omdat het voor de gëmeente goedkoper is of is die keus gebaseerd op een doorlichting van het werk van beide instellingen? Als dat is gebeurd, waarom krijgen de raadsleden dan de resultaten niet te zien? Noch tijdens de vergadering van de adviescommissie voor de volksgezondheid noch tijdens de raadsvergadering kreeg het progressieve fractielid van Middelburg, Derk Blom, een antwoord op deze vragen. Hij stelde ze daarom nog maar eens, nu schriftelijk. De ach tergrond is het principebesluit van B. en W. van Middelburg de geldelijke steun aan het huiskamerproject in anderhalf jaar tot nul terug te brengen en de taken over te laten nemen door het ZCAD. Het met goede resultaat wer kende huiskamerproject komt daardoor in moeilijkheden, want ook Goes heeft de subsidie verminderd en Vlissingen is dat volgend jaar van plan. 213 MIDDELBURG/ VLIS SINGEN - Wie eens graag een molen van binnen wil bekijken, krijgt daar zater dag 7 mei alle kans toe. In verband met de Nationale Molendag zullen dan na melijk enkele honderden molens in het hele land gratis te bezichtigen zijn. Als er genoeg wind is, draaien de molens. Bij elke molen waar de vlag uit hangt, is men welkom. Traditiegetrouw valt de Nationale Molendag weer samen met de Landelijke Fietsdag. Deze wordt dit jaar voor de tiende keer ge houden. Vanuit honderd elf plaatsen in het land zijn routes uitgezet van zo'n dertig tot veertig kilometer lengte. Bij de fietstocht komt het niet op snelheid aan. Men kan starten tussen negen en één uur en men hoeft om drie uur pas weer terug te zijn. De fietsdag heeft dit jaar als thema: „Honderd jaar ANWB". De TROS zal via Hilversum 2 de hele dag dóór reportages uitzenden van de fietsdag. Ook wordt er 's avonds via de televisie een programma over uitge zonden. Aan de fietsdag is een fo towedstrijd verbonden, met als thema: „Hart voor je hart". Ook kan men door het oplossen van een rebus meedingen naar een aantal prijzen. De rebuskaart wordt op het vertrekpunt of op het controlepunt tij dens de route uitgedeeld. Om lange ivachttijden te voorkomen bij de start (vo rig jaar waren er zo'n 285.000 deelnemers) kan men nu al routebeschrij vingen afhalen bij alle ver trekpunten. De routebe- FOTO: COR SCHUILWERVE schrijving kost drie gulden. Een gedeelte van de op brengst wordt besteed aan recreatiemogelij kheden voor gehandicapten. Start plaatsen op Walcheren zijn het ANWB-kantoor in Middelburg en het VW- kantoor in Vlissingen. VLISSINGEN - Van 10 tot en met 13 augustus vindt in Vlissingen voor de derde keer het straatfestival plaats. Het precieze programma is nog niet bekend. Het is de bedoeling dat er gedurende deze dagen kinder theatervoorstellingen, amateursdans- en toneelfestivals, concerten en dergelijke plaatsvinden. Ook zullen er weer een aantal straatartiesten, acrobaten, komedianten en der gelijke naar Vlissingen komen. Voor de dagen 12 en 13 augustus kunnen amateurto neelgroepen zich nog steeds opgeven. De voorkeur gaat uit naar straatgroepen die zonder technische voorzieningen zoals geluid, podia, licht en dergelijke een voorstelling kunnen geven. Groepen die belangstelling hebben, kun nen zich melden bij de Culturele Raad, Badhuisstraat 104 in Vlissingen, telefoon 01184-14928. VLISSINGEN - De redactie van het in december dit jaar voor het eerst verschijnende maandblad Nieuw Zeeland maakte ons erop attent dat toekomstige abonnees hun geld nog niet op de giroreke ning moeten storten. Het blad heeft wel een gironummer, maar de girodienst van de PTT kan pas na 1 juni geld op die rekening verwerken. De genen die al geld hebben ge stort op girorek. nr. 5.485.269 van de Stichting Nieuw Zee land in Middelburg zullen dat terugontvangen. Inlichtingen over het nieuwe maandblad zijn in te winnen via tel. 01180- 36557 en niet via 26845, zoals vorige week in de Scheldebode stond. VLISSINGEN - Het algemeen bestuur van de Stichting Op bouwwerk Vlissingen is verontrust over de voorkeur die leeft bij sommige fracties in de gemeenteraad te bezuinigen op het opbouwwerk als bezuinigen nodig blijkt te zijn. In een brief aan alle raadsfracties schrijft het bestuur dat de stichting al veel zwaarder door bezuinigingen is getroffen dan andere instellin gen voor particulier welzijnswerk. De gemeenteraad besloot namelijk op 25 maart dat het opbouwwerk 50.000 gulden moest inleveren in 1983. Als nu al wordt gewezen op het op bouwwerk om een bijdrage te leveren voor nieuwe bezuini gingen, terwijl het welzijns- plan voor dat jaar nog niet ge reed is, dan kun je je afvragen of de stichting nog wel een eerlijke kans krijgt in de be- SOUBURG - Pieter Adriaan Louwerse en Johanna Wanner weten het al vijfenzestig jaar met elkaar uit te houden. Zij vinden dat een reden om te feesten. Dinsdag 10 mei houdt het echtpaar een receptie in De Zoute Viever in Oost-Souburg, hun woonplaats. Burgemees ter Westerhout en zijn vrouw zullen ze daar om halfvijf feli citeren. Zowel Pieter als Johanna zijn geboren Vlissingers: zij kwam er op de wereld op 19 juli 1895, hij op 5 september 1894. sluitvorming, schrijft het be stuur. Via het welzij nsplan is een verantwoorde afweging tussen de verschillende werk soorten en instellingen mo- geljk, vindt het bestuur. Waarom volgens sommige fracties juist het opbouwwerk zou moeten inleveren, wordt niet duidelijk. Volgens sommige fracties zou het niet meer leven onder de bevolking, maar dat be strijdt de stichting: Op dit mo ment maken vijfendertig be wonersorganisaties gebruik van de diensten van het op bouwwerk. „De ene functio neert wat beter dan de andere, maar dat het opbuwwerk minder of geen bestaansrecht zou hebben, daar denken wij beslist anders over. Als teken van leven sturen wij u deze brief", aldus het algemeen be stuur. De brief is mede gete kend door 33 organisaties. VLISSINGEN - Deze week wordt weer overal in het land de jaarlijkse astmacollecte ge houden. In Vlissingen zijn nog col lectanten nodig. Opgeven is mogelijk bij J. Ceelen, Burge meester van Woelderenlaan 8 in Vlissingen, telefoon 01184- 13288. VLISSINGEN - De in Zierikzee wonende Amsterdamse kun stenaar Gerrit van der Ven heeft tot en met zondag 5 juni een overzichtstentoonstelling bij Galerie Marquis in Vlissingen. De tentoonstelling wordt aanstaande zondag om drie uur geopend. Van der Ven is op uitnodi ging van de galerie aanwezig. Als opleiding heeft de in 1934 geboren Van der Ven de Gra fische School in Amsterdam en de Koninklijke Academie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Hij werkte sinds dien als schilder, als textiel- ontwerper en als grafisch ont werper en illustrator van boe ken van onder meer de uitge verijen Querido en Meulen- hoff. Sinds 1972 schildert hij al leen nog maar, op het ogenblik in een Middelburgse atelier. Sobere, organische schilderij en zijn het. „Om mij uit te drukken heb ik nog steeds ge noeg aan de gewone alledaag se dingen die om mij heen te vinden zijn, gebeuren of zou den kunnen gebeuren", aldus Van der Ven over zijn inspira tiebron. Tijdens het werken worden zijn onderwerpen steeds een voudiger. „Ik probeer wat overblijft zo groot mogelijk weer te geven". „Met vorm en kleur gebeurt dan, los van het gegeven dat steeds onderge- schikter wordt, iets wonder lijks: alles lijkt wel te stollen". De galerie is geopend van woensdag tot en met zaterdag van half twee tot halfzes en zondag van twee tot vijf. Het ZCAD heeft een betere aanpak en een beter hulpver leningsprogramma en door al les in een hand te brengen ont staat een efficiëntere hulpver lening in Midden-Zeeland, want nu zijn er twee clubs op eikaars terrein aan het werk, zo redeneren de gemeenten. Het sleutelwoord is laagdrem peligheid. Tot nu toe claimt het huiskamerproject de enige laagdrempelige voorziening in Midden-Zeeland te zijn, maar de gemeenten vinden dat het ZCAD dat ook is. Nu hebben particulieren het huiskamerproject juist opge richt, omdat er op Walcheren en de Bevelanden geen voor ziening was waar verslaafden zonder verantwoording af te leggen terecht konden. In wel- zijnsj argon heet dat een laag drempelige voorziening. Het ZCAD richt zich op een niet vrijblijvende therapeutische behandeling van verslaafden die willen afkicken. In het huiskamerproject kunnen verslaafden vrijblijvend me thadon halen en blijven han gen voor een praatje of hulp, ze kunnen er tafeltennissen, biljarten, schilderen en koken zonder dat iemand komt ver tellen dat ze moeten afkicken. In de woorden van wethou der van volksgezondheid Vin- ke van Middelburg „In het ZCAD zitten de mensen met de witte jassen en in het huis kamerproject de mensen met de baarden". In de afgelopen vier jaar wist de grote groep verslaafden tussen de 100 en 200 de weg naar de huiskamer te vinden. Vóór die tijd was al leen bij de politie bekend dat er in Zeeland iets als een drugscène bestond. Van de bezoekers komt een derde van zijn verslaving af, zo blijkt uit een pas geleden uitgekomen onderzoek; in het eerste deel van dit onderzoek werd nog gesteld dat dit per centage 21 zou zijn, (zie volks krant 20-ll-'82). Die ontwen ning kan plaatsvinden via het huiskamerproject door een steeds geringere dosis metha don te nemen, maar ook door ontwenningskuren in zieken huizen, af kickboerderij en of bij het ZCAD. „Het blijkt zo te zijn dat mensen hier gemotiveerd ra ken om af te kicken en dat heeft toch te maken met onze werkwijze", verklaart coördi nator Kees Neeteson van het huiskamerproject de goede re sultaten. „Wij willen onze werkwijze dan ook niet prijs geven en dat gebeurt wel als het ZCAD ons project over neemt. Het gaat om de sfeer en de houding, waarmee je ver slaafden tegemoet treedt, om de ervaring en vertrouwens relaties. Waarom het ZCAD dat werk nou ineens wel zou kunnen, weet niemand". Wethouder Vinke gaf tij dens de raadsvergadering ook geen antwoord op vragen in die richting. In het raadsvoor stel staat dat het ZCAD in staat is gebleken „een even eens totaal laagdrempelig hulpverleningsaanbod te bie den". De raad nam het voor stel aan om de subsidie aan het huiskamerproject in an derhalf jaar tot nul terug te brengen, maar het ZCAD is daar niet blij mee. „Als de ge meente de taken van het huis kamerproject naar ons wil overbengen, krijgen we werk wat we niet kunnen", zegt di recteur van de Broek van het ZCAD. Hij meent dat de wet houder niet goed op de hoogte is van de materie waarover hij moet beslissen. „We verschil len nogal eens van mening met de gemeente over laagdrem peligheid. Methadon verstrek ken kan iedereen. Het huiska merproject is natuurlijk veel meer dan dat. Die zorgt voor opvang, een warme kachel, koffie, een biljart. Wij zouden de huiskamerfunctie niet op ons kunnen nemen. Maar als de gemeente zegt: wij willen dat niet meer betalen, dan kan dat. Maar die mensen moeten wel ergens terecht kunnen, zo'n voorziening mag niet wegvallen". Toch is juist dat de bedoe ling van wethouder Vinke. Het ZCAD kan methadon ver strekken en therapeutische hulp bieden, terwijl de ver slaafden voor een warme ka chel naar de buurthuizen of vormingscentra kunnen gaan. In Goes, waar het ZCAd de hulptaken van het huiskamer project al heeft overgenomen kwamen vorig jaar tien ver slaafden voor methadon. „Het is geen laagdrempelige voor zieningen „Ze bereiken de gro te groep dus niet", is Neete- son's uitleg. Van de begroting van 550.000 gulden voor het huis kamerproject betalen de ge meenten tien procent en het ministerie van Welzijn, volks gezondheid en cultuur 90 per cent. De bezuinigingen die Goes, Middelburg en Vlissin gen kunnen bewerkstelligen, belopen dus niet meer dan 15 tot 25 duizend gulden per ge meente. De gevolgen voor het project zijn groter door een koppeling van gemeentelijke aan rijkssubsidies: op elke vijfduizend gulden die een ge meente bezuinigt, komt een vermindering van 50.000 gul- den van het ministerie. Neeteson zegt door het af haken van Goes en andere be zuinigingen op een volstrekt minimum te zitten". Als er nog een man moet verdwijnen, kunnen we wel ophouden, want dan kunnen we ons werk niet meer doen". Hij heeft zijn hoop gevestigd op Vlissingen, dat streeft naar eenwording met het ZCAD zonder het huiskamerproject op te geven, en op het ministerie. Maar ook Middelburg is nog niet helemaal uit het gezicht verdwenen. „Als onze opzet niet lukt, dan laten we het huiskamerproject niet in de steek", verklaart wethouder Vinke. En of de opzet slaagt om op de gemeentelijke uitga ven te bezuiningen, is ook nog de vraag. Volgens van de Broek is de drughulpverlening bij het ZCAD zwaar overbe last. „Als de gemeente zo nodig in het huiskamerproject wil snijden, dan moeten ze ons ook de middelen verschaffen om dat werk over te nemen". VLISSINGEN - Zaterdag 7 mei houdt buurthuis De Para plu een rommelmarkt van ne gen tot zeven uur. Spullen hiervoor kunnen af geleverd worden bij het buurthuis. Als de spullen thuis moeten worden opgehaald kan men hierover contact opne men met het buurthuis. Het nummer is 65453. De opbrengst van de rommelmarkt komt ten goede aan de activiteiten van het buurthuis. Rond tien uur begint de fan- cy-fair voor kinderen met on der meer doelschoppen, pof fertjeskraam, grabbelton en koekhappen. De toegang van dit evene ment is een gulden. Liefheb bers kunnen zaterdag in De Paraplu ook plantjes kopen voor redelijke prijzen. De speel-o-theek is vanaf tien uur open. MIDDELBURG - Zondag 8 mei om halfvijf wordt in de Hofpleinkerk in Middelburg de maandelijkse experimente le dienst gehouden. Het thema is deze keer Bevrijdingsdag. De dienst wordt voorgegaan door dominee IJkel. Voor de kinderen is er een crèche. Na de dienst is er gelegenheid tot nagesprek met koffiedrinken. MIDDELBURG - Speciaal voor ouderen is er donderdag 5 mei een ontspanningsmiddag in de schouwburg van Middel burg. Op het programma staat een vrolijke eenakter van to neelgroep de Gong uit Middel burg en liedjes van Baby den Toonder. Hij heeft speciaal voor deze gelegenheid een be vrijdingslied gecomponeerd. Het begint om twee uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de Stichting Welzijn voor Ouderen in het Dienstencen trum Schuttershof. Organisa tie Uit het Volk-Voor het Volk. MIDDELBURG - Op bevrijdingsdag, donderdag 5 mei geeft de bekende organist Klaas Jan Mulder uit Kampen een orgel concert in de Oostkerk in Middelburg. Klaas Jan Mulder, die dit jaar zijn 25-jarig jubileum als concert-organist en pianist viert, zal op het drieklaviers- orgel van de kerk een geva- MIDDELBURG - In Hotel de Brasserie, Lange Delft 10 in Middelburg, is op vrijdag 6 mei een forumavond van de J.O.V.D. Het begint om half- negen. Sprekers zijn de heer Beine- ma van het C.D.A. en van der Doef van de P.v.d.A. Zij zullen 't hebben over de media en po litiek. De heer Dieleman van de P.Z.C. en de heer Bos van de TROS spreken over de toe komst van de pers en de tele visie. Peter Bessums van de J.O.V.D. zal het hebben over de visie van de J.O.V.D. over de toekomst van de media. Na inleidingen is er moge lijkheid tot discussie. De toe gang is vrij. MIDDELBURG - Woensdag 4 mei a.s. houdt de werkgroep Pax Christi Zeeland een eucharistische viering ter her denking van de oorlogsslacht offers van 1940-1945 en van nu elders in de wereld. Ook aan dacht krijgen de houding en mogelijkheden ten aanzien van vrede en geweld vandaag de dag. De viering zal plaats vinden in de Hoeksteen, Roo- zenlaan 22 in Middelburg. Aanvangstijd is 19.30 uur. De voorganger is pater J.W. Scheffers. MIDDELBURG - Sinds half april zijn de volgende melo dieën te horen op het carillon van de Lange Jan in Middel burg: hele uren „Waer dat men sich al keert of went". Halve uren: Capriccio van St. Nees, kwartieren voor: motief uit Sonato van J. Berghuis en kwartieren over motief uit Galopede. rieerd programma ten gehore brengen met populair-klassie- ke werken, Het programma vermeldt de namen Bach en Handel, composities van Ne derlandse componisten over vaderlandse liederen, alsmede improvisaties door Klaas Jan Mulder. Ook is er samenzang van be kende vaderlandse liederen. Mulder maakte 15 orgel- l.p.'s en kreeg 2 gouden platen in zijn carrière. Het concert begint om acht uur en de kerk is voor U ge opend vanaf kwart over zeven. De toegang is 6,-, kinderen toten met 12 jaar 4,-. VLISSINGEN - Vrijdag avond 6 mei treedt in de Piek in Vlissingen de Engelse band Londen Underground op. Na de oprichting in 1979 kwam in 1981 het eerste echte succes voor London Under ground met de single Learn A Language. Deze single haalde de eerste plaats in de Engelse independent lijsten. De band is sinds kort uitgebreid met Martin Fredix en Pablo en werkt nu aan een eerste LP. Het optreden in de Piek be gint om negen uur en de en tree is acht gulden. VLISSINGEN - Vrijdag 6 mei wordt op de kunststof- baan in Vlissingen een Coo pertest gehouden door atle tiekvereniging Zeeland Sport. Het is de bedoeling om in twaalf minuten tijd een zo groot mogelijke afstand af te leggen. Elke deelnemer ont vangt een diploma met daarop de gelopen afstand. Inschrij ven kan men vanaf kwart voor zes in het clubhuis van Zeeland Sport aan het Bas- kenburgplein in Vlissingen. De eerste groep lopers start om tien over zes. VLISSINGEN - Rages die uit Amerika naar Nederland over komen waaien, mogen zich over het algemeen in een grote belangstelling verheugen. Nu al trrijwel iedereen meedoet aan het joggen en aerobic dan sen, is er weer een nieuw idee, het zogenaamde Barbershop- singing! Kappersalon-zingen dus. In Nieuwegein is al een vrouwenorganisatie opgericht om deze vorm van koorzang in Nederland te stimuleren en in Vlissingen is Ruth Maple en thousiast bezig met de oprich ting van zo'n koor. Barbershop-harmony is een vorm van zingen die ontstaan is in, en daarom die naam heeft meegekregen, kapperszaken. Het is een vierstemmig koor, zonder muzikale begeleiding. Het repertoire bestaat uit En gelstalige liedjes meestal in di- xiestijl. Een Barbershop-koor is dus niet te vergelijken met een klassiek koor, niet alleen door moderner repertoire, maar vooral ook door het showachtig geheel wat bereikt wordt door aangepaste kleding en beweging. Ruth Maple, een koorlid van de Amerikaanse organisatie Harmony Inc., kwam een poos je geleden in Vlissingen wonen en direct zocht zij contact met mensen die dezelfde hobby be drijven met als doel hier een dergelijk koor op te richten. Ze kwam daardoor al snel in aan raking met het eerste barber shop-koor in Nederland, The New City Harmonizers in Nieuioegein. Nu is zij op zoek naar vrou wen die in een dergelijk koor mee willen zingen. Men hoeft geen noten te kunnen lezen en leeftijd is ook niet belangrijk. In een dergelijk koor kunnen vroutven van alle leeftijden meezingen. De stemmen wor den in vier partijen ingedeeld. De Leads tem is de melodies- tem, de tenor zingt licht en hoog meestal boven de lead- stem uit. De bas zingt de laag ste noten en de bariton vult de noten tussen bas en lead of te nor en lead op. Het grootste probleem voor de realisatie van het koor is dan nog het vinden van een di rigent. Dit hoeft niet iemand te zijn met een speciale oplei ding. Enthousiasme en plezier om met muziek bezig te zijn staan voorop. Vrouwen die in teresse voor deze hobby hebben kunnen vanaf 8 mei contact opnemen met Ruth Maple, Grieglaan 10, Vlissingen, tele foon 79493. Ruth spreekt alleen Engels. Wie geen Engels spreekt kan voor informatie bellen naar Marianne Pekelha ring in Nieuwegein. Haar tele foonnummer is 03402-37447.

Scheldebode | 1983 | | pagina 13