Midgard besteedt weekeinde aan films en filmer Or low Seunke 1 Klok Oostk I luidt weer Nieuwelingen uit de Derde Spreker Serie Doet Middelburg mee aan reizend informatiefestival? Met uw krant naar de huishoudbeurs BOEKEN NIEUWS VAN HET STADHUIS Kinderinstuif in Paraplu Provincie bevordert veiligheid Veersegatdam Jaarvergadering reumapatiënten Olympiade in Dauwendaele Forumavond KENNIS VAN NIEUWE TECHNOLOGIEËN NOODZAAK Bejaarden Bezwaarschriften MIDDELBURG - Vrijdag 8 en zaterdag 9 april houdt het Middelburgse jon gerencentrum Midgard een weekeinde rond de Nederlandse filmer Orlow Seunke. Vrijdag is de film „Pim" te zien en zaterdag De smaak van water. Za terdag is Orlow Seunke bovendien zelf aanwezig om over zijn films te praten en vragen te beantwoorden. MIDDELBURG SCHE2J)EBODEj Van 15 tot en met 24 april wordt in de RAI te Amster dam de bekende internationale huishoudbeurs gehouden. Wij willen u graag in de gelegenheid stellen om dat laat- ste-snufjes-feest te bezoeken. Dat doen we in samenwer king met AMZ-reizen. Accenten worden gelegd op het wonen, culinaria, de be steding van de vrije tijd en de mode. Bij de woninginrichting staat centraal een Wooncar- rousel, waarin veranderde moderne interieurs worden af gewisseld met levensgrote diashows. In een aan 600 men sen plaatsbiedend Modetheater, het hart van een bont mo decentrum, zal het Nederlands Mode Instituut dagelijks een vijftal gedanste shows presenteren in een eigentijds decor van videobeelden. Voor de Gedekte Tafel en alle goede dingen, die daarvoor worden aangeboden, alsmede voor smakelijke culinaire demonstraties zijn tivee hallen gereserveerd. Andere zaken die royale aandacht krijgen, zijn toerisme en recreatie, spel- en speelgoed, doe-het-zelf, hobby, baby en kleuter en alle voorlichtingsinstanties. Wij brengen u daarheen en zorgen dat u weer thuis komt. De busreis inclusief de entree kost u slechts f 32,50. Wij rijden op zaterdag 16, dinsdag 19 en vrijdag 22 april a.s. Op onze kantoren van de Scheldebode (Torenstraat 5 te Vlissingen en het Nieuwsblad voor de Bevelanden (Klok- straat 1 te Goes) kunt u boeken! U kunt ook bij AMZ in Middelburg terecht. U dient bij het boeken ook op te geven op welke dag u mee wilt. De opstapplaatsen zijn: Stadhuisplein Vlissingen om 8.00 uur; aan de brug Oost-Souburg om 8.10 uur; station Middelburg om 8.20 uur; Westwal Goes om 8.35 uur en aan de Uitkijk te Kruiningen om 8.45 uur. aunclücduuc vmim wucnsuau d akhil i»öj ^lllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIE Toen Orlow Seunke in 1975 zijn diploma (cum laude) kreeg, had hij al acht films op zijn naam staan, korte films die later uitgezonden zijn door onder meer de Finse en Zweedse tv en de KRO en VA RA. Na de filmakademi verfilm de hij een episode uit het vier luik Alle dagen feest geba seerd op verhalen van Remco Campert. Hij deed dat samen met de schrijver Dirk Ayelt Kooiman. De verbintenis met Kooiman beviel hem zo goed dat daarna twee nieuwe pro- jekten gezamenlijk werden aangepakt: Prettig weekend, Mijnheer Meijer en Met voor bedachte rade. In '79 het jaar dat hij ook „De code van Neerlands hoop" realiseerde, begon hij met de Pim-serie, ondersteund door de VPRO. Na „Het begin", een documentaire over Orlow's oma en haar nieuwe vriend is zijn eerste speelfilm uitgeko men. De smaak van water kreeg de Gouden Leeuw voor het beste debuut op het film festival in Venetië, een prijs die hij moest delen met Scio- Den van Luciano Odorisio. De afleveringen van Pim, eertijds door de VPRO uitge zonden zijn door Orlow Seun ke aan elkaar gemonteerd tot een film. Midgard heeft de eer de première van de film te kunnen laten zien. De binden de figuur in de film is Pim. Een verlegen jongen die leeft in zijn eigen wereld en zijn eigen dromen droomt. Om hem heen worden in elke afle vering karakters neergezet die hem confronteren met wat hij_ zich van het leven voorstelt.' Het scenario werd geschreven door Orlow Seunke, samen met Maarten Koopman. Orlow Seunke over Pim: „Ik ben gek op oude slap-stick- filmpjes, het zijn eerder een soort glimlachfilmpjes, met kleine subtiele grapjes". In een interview in Het Vrije Volk: „Het heeft helemaal geen zin om films over helden te ma ken, want we zijn toch geen helden. We hebben allemaal onze fouten, ij delheden en zwakheden". Hes, de hoofdpersoon in het verhaal, is een droge ambte naar: de meest tergende ge vallen zijn voor hem routine geworden en professioneel cy nisme is zijn enige afweer te gen de ellende waarmee hij dag in dag uit geconfronteerd wordt. Door een aantal ge beurtenissen gaat hij twijfe len; hij heeft opeens te maken met een geval dat volledig buiten zijn routine ligt. De man die zo voorbeeldig vol gens de overheidsregels weet te spelen, blijkt wel degelijk emotioneel en kwetsbaar. In de hoofdrollen van de film zijn te zien; Gerard Tholen, Dorijn Curvers, Hans van Tongeren, Olga Zuiderhoek, Joop Admi raal. De films beginnen zowel op vrijdag als op zaterdag om 20.30 uur. De toegang voor Pim is f5.-. Voor de Smaak van Water en Orlow Seunke is de toegang f 6.50. VLISSINGEN - IN buurt huis de Paraplu in Vlissingen is er zaterdag 9 april een kin derinstuif met onder andere een filmvoorstelling. Daar zal de lachfilm „Jerry in het le ger" vertoond worden. De film is geschikt voor alle leeftijden. De instuif duurt van tien tot één uur. Zaterdag 23 april wordt er in de Paraplu een stuif-es-in- middag gehouden, gebaseerd op het gelijknamige televisie-, programma. Kinderen tot en met twaalf jaar die iets bij zonders willen laten zien of horen, die een hond hebben die kan zingen of zoiets, zijn wel kom. Inschrijven is mogelijk tot maandag 11 april bij het buurthuis. Vanaf woensdag 13 april is er in Paraplu weer elke woensdagmiddag kinderclub. Er is dan gelegenheid tot han denarbeid, verschillende spe len, zoals tafeltennis, tafel voetbal en dergelijke. De eer ste keer worden er ook teken films vertoond. Het begint om twee uur. In het clubhuis Marnix in West-Souburg vinden deze week nog paasvakantie-acti viteiten voor de jeugd plaats. Donderdag 7 april van half- twee tot half drie kunnen de kinderen kijken naar teken films en vrijdag 8 april kun nen ze van halftwee tot drie uur werken met gips en klei. Ook in het Woltershuis in Vlissingen zijn er nog vakan tie-evenementen. Donderdag 7 april wordt er vanaf halftwee een zeskamp gehouden. Op het programma staan onder meer touwtrekken, zaklopen, rings teken, superzeiken en eieren gooien. Mensen die mee willen doen kunnen zich opgeven bij het Woltershuis. Vrijdag 9 april om acht uur begint een bingo-dansavond in de socië teit Walk-Inn. De toegangs prijs is zeven gulden vijftig, bingokaarten inbegrepen. Vanaf deze week kunnen mensen zonder baan leren houtsnijden in het Wolters huis. Dit kan op de donder dagmiddag vanaf halftwee. Het materiaal is aanwezig. Voor de jongeren vanaf twaalf tot zestien jaar is er nu iedere vrijdagavond soos in het Wol tershuis vanaf halfacht. Naast disco en film worden er ook strandwandelingen en drop pings georganiseerd. Voor de jongeren vanaf zestien jaar is er soos op de zaterdagavond. Het begint steeds om halfacht MIDDELBURG - De klok van de Oostkerk in Middelburg heeft op eerste paasdag voor het eerst sinds jaren weer de komende kerkdienst aangekondigd. De inzamelingsactie voor herstel van de luidklok en de klokkestoel was zo succesvol dat er al gauw voldoende geld was om met het herstelwerk te kunnen beginnen. Dat werk is nu bijna klaar en als het zover is, zal de klok met enig feestelijk 'vertoon in gebruik ivorden genomen. Maar vanaf nu zullen de kerkdiensten al tvel met de klok worden bekendgemaakt. De totale kosten komen op ongeveer 70.000 gulden. De kerk zal voorlopig nog wel ontsierd worden door steigers, nodig voor ander werk. De restauratie van pilaren, gootlijsten en andere za ken zal namelijkj nog enkele maanden vergen. llllllllllllllIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllIlllUIII In de Derde Spreker Serie, boeken uit de derde wereld die worden uitgegeven door de on afhankelijke ontwikkeling s- hulporgansatie NOVIB, zijn weer drie nieuwe boeken ver schenen. De eerste Nederlandse ver taling van een Marokkaans boek is de autobiografische ro man „Hongerjaren" van de schrijver Mohammed Shoekri. In een voor de Arabische wereld ongekend openhartige stijl verhaalt Shoekri over ge beurtenissen uit zijn jeugd in de havenstad Tanger. Niets blijft de jonge Mo hammed bespaard; maar on danks bittere armoede, honger en onrecht, weet de jongen zich staande te houden. In de strijd om het bestaan zijn alle middelen geoorloofd, van dief stal tot prostitutie. Alles is be ter dan te moeten bedelen als een kind of een oude van da gen", aldus Shoekri. Op zijn twintigste jaar kreeg hij bij toeval de kans naar school te gaan om te le ren schrijven en lezen. Na ja ren van armoede werd Shoe kri onderwijzer en journalist. Toen durfde hij ook zijn her inneringen aan het papier toe te vertrouwen. Aanvankelijk wilde echter geen enkele uit gever het boek publiceren. Het realisme ervan was te onthul lend voor de Islamitische sa menleving. Van de hand van Mohammed Shoekri versche nen verder nog meer romans, essays en toneelstukken. In de Derde Spreker-serie is, in februari „De afvallige" van Mike Mwaura versche nen. MIDDELBURG - In ver band met het komende toeris tenseizoen wordt een aantal maatregelen getroffen voor de verkeerssituatie op de Veerse gatdam. Op het parkeerterrein aan de Walcherse kant van de dam wordt de verwijzing naar de voetgangerstunnel verbeterd; dit gebeurt door plaatsing van borden. Ook de aanduiding bij de tunnel zelf wordt verbe terd. Langs de weg over de dam worden borden geplaatst met het opschrift „Matig uw snel heid - recreatie" met daarbij het advies niet harder te rij den dan 60 kilometer per uur. Ook worden de borden voor zien van het verkeersteken dat mensen de weg kunnen over steken. Na overleg tussen Gedepu teerde Staten en het recreatie schap het Veerse Meer hebben G.S. provinciale waterstaat gevraagd de maatregelen uit te voeren. Tegelijkertijd heb ben zij gevraagd de verkeers situatie gedurende het toeris tenseizoen in de gaten te hou den, opdat het effect van de maatregelen tegen het najaar kan worden nagegaan. Deze roman speelt zich af in Kenya waar de tegenstelling tussen de moderne stad en het platteland nadrukkelijk aan wezig is. De economie ontwik kelde zich, maar de meeste mensen op het onvruchtbare en droge platteland werden er geen cent wijzer van. De jon geren trokken massaal naar de stad; de ouderen bleven zonder oudedagsvoorziening achter. „De afvallige" gaat over de ze problematiek. Het verhaal wordt beurtelings beschreven vanuit de leefwijze van een oude man en zijn zoon. De va der heeft zich veel ontzegd om de zoon te laten studeren. Deze stelt hem na zijn studie teleur: hij gaat als klerk in de stad werken, krijgt slechte vrien den, leeft er op los en vergeet zijn vader. Mike Mwaura publiceerde „De afvallige" op 22-jarige leeftijd en toonde daarmee een opvallend inlevingsvermogen in de denkwereld van een oude man. „God glimlacht" van de Haitiaan Edris St.Amand ver scheen al in 1982. Op het eiland Haïti woedt een felle geloofsstrijd, zo blijkt uit deze roman, tussen de aan hangers van het volksgeloof, de Vodoo, met zijn magische plechtigheden en de groep protestanten onder leiding van een fanatieke Amerikaanse zendeling. Deze strijd wordt belichaamd door de verhou ding tussen twee plattelands families: de welgestelde fami lie van Octave Cyrille, die tal loze plantagewerkers iedere dag voor zich laat sloven in de brandende zon en het gezin van Previlius Pierre, dat door toedoen van de zendeling pro testant is geworden maar de authentieke godsdienst niet kan loslaten. De auteur Edris St. Amand schetst ons het deplorabele plattelandsleven zoals de schilders van de Haïtiaanse „primitieven" dit weergeven. Zonder commentaar. VLISSINGEN/KLOETIN-GE - De reumapatiëntenvereni- MIDDELBURG - In het winkelcentrum Dauwendaele aan de Vrijlandstraat in Mid delburg wordt op zaterdag 16 april een Olympiade gehouden in verband met het tienjarig bestaan. Verschillende teams, be staande uit leden van de Dau- wendaelse sportverenigingen zullen elkaar bestrijden op al lerlei onderdelen zoals taart spuiten, pannekoeken bakken, bloemschikken en banden plakken. Ook is er deze dag een tafel- tennistoernooi. Wie mee wil doen, kan zich opgeven bij de heer Plaizier van de AMRO- bank in Dauwendaele. ging Midden-Zeeland houdt zaterdag 9 april de jaarverga dering in zaal Amicitia, Wil- lemsweg 2 in Kloetinge. Het begint om drie uur. Naast het huishoudelijk ge deelte met onder meer de vast stelling van de begroting en de verkiezing van de bestuursle den, wordt er ook bingo ge speeld. Reumapatiënten die nog geen lid zijn, kunnen zich nu nog melden, telefonisch op de nummer 01184-78499 en 01180- 29487. VLISSINGEN - Het Christelijk Nationaal Vakver bond CNV houdt dinsdag 12 april een forumavond in 't An ker aan de Bonedijkestraat in Vlissingen. Vier forumleden houden een inleiding, waarna onder voor zitterschap van CNV-voorzit- ter L. de Bruijn van de afde ling Vlissingen een discussie begint. TIJDENS de openbare vergadering van de adviescommissie van onderwijs op maandag 11 april in het stadhuis komt onder meer ter sprake of het interessant is voor Middelburg om aan een in formatiefestival mee te doen. Het gaat er voornamelijk om de schoolgaande jeugd van tien tot tweeëntwintig jaar voor te lich ten over de nieuwe informatiemaatschappij, waarin zij straks zullen moeten leven en werken. tegen de eenmalige uitkering in 1982. Computers, micro-electro- nica en communicatie-techno logieën, zoals die van het tv- scherm, zullen in de toekom stige maatschappij een be langrijke rol spelen. Omdat de opkomst van deze technolo gieën onontkoombaar is, zal iedereen er ook mee moeten leren werken, zoals men ook een telefoon of een rekenma chientje heeft leren hanteren. Tot nu toe kennen alleen een handjevol deskundigen de weg in dit nieuwe land. Enkelen van hen willen die kennis gaan doorgeven en hebben daartoe vorig jaar de Stichting Informatiefestival opgericht. Deze stichting wil de zomermaanden van '84 een uitgebreide voorlichtingscam pagne houden in dertien Ne derlandse steden. Het infor matiefestival zal die steden als een soort reizend circus een week aandoen. Bezoekers kunnen - als Middelburg er althans aan meedoet - het volgende ver wachten: - Een tentoonstelling, waarin de nieuwste vondsten op het gebied van de micro-electro- nica en informatieverwerking en hun toepassingen te zien zijn. Een uitgeverij kan bij voorbeeld samen met de PTT kunnen laten zien hoe bepaal de informatie via de kabel bij de consument komt. - Een beurs (voor volwasse nen) met produkten voor con sumenten. - Open dagen bij bedrijven in de buurt, die zich met infor matietechnologie bezighou den. - Voorlichting via kinderboe ken en kijkboeken. - Wedstrijden, bijvoorbeeld in het maken van opstellen, teke ningen, videoprogramma's, schaken tegen de computer, uitvinden en het uitschrijven van computerprogramma's. - Het geven van opdrachten aan popgroepen om een lied over de informatiemaatschap pij te schrijven. Een selectie van de liedjes zal tijdens elk festival worden gespeeld. - Een computershow. Overigens is het de bedoe ling de scholen van te voren bij het festival te betrekken, onder meer door het verstrek ken van informatiepakketten. Mogelijk is ook dat de leerlin gen een tijdje mogen experi menteren met een door de stichting geleverde micro computer met programma's. Het is allemaal nog toe komstmuziek. Voorlopig moet de adviescommissie voor het onderwijs nog een advies ge ven aan B. en W. Het gaat de gemeente natuurlijk geld kos ten. De commissie vergadert vanaf vier uur. De gemeentelijke Commis sie Bezwaar- en beroepschrif ten komt donderdag 7 april om drie uur bijeen in de B.-en- W.-kamer van het stadhuis. Achtereenvolgens zullen be handeld worden: het bezwaar schrift tegen de bouw van de parkeerkelder annex atoom schuilkelder, dat tegen de wei gering een terrasvergunning te geven voor het pand Turf- kaai 1, het bezwaar van het Zeeuws Museum tegen de sub sidiekorting voor '83 met 5 procent en van het VJV even eens tegen een korting op de subsidie van 5 procent. Verder zullen nog enkele bezwaar schriften worden behandeld De Regionale Indicatiecom missie Walcheren - tot voor kort gehuisvest aan de Krom- meweele - is met ingang van 5 april verhuisd. Deze is nu on dergebracht bij de Gemeente lijke Sociale Dienst aan de Simpelhuisstraat in Middel burg. Om voor opname in een bejaardenoord op Walcheren in aanmerking te komen, moet men zich in verbinding stellen met de Regionale Indicatie commissie Walcheren. De me dewerkers aan deze commissie zijn van maandag tot en met vrijdag tussen 8.30 en 11.30 uur aanwezig. De commissie is te lefonisch bereikbaar onder nummer 01180-33001. Schrij ven kan ook: Postbus 570, 4330 AN Middelburg.

Scheldebode | 1983 | | pagina 11