Ondernemers Hobeinstraat en omstreken vrezen al te rigoreuze herinrichting Uitgevloerd Bewonersbijeenkomst over renovatieplan Schuitvaartgracht Middelburgse militairen betrekken burgers bij viering gouden jubileum Westkapelle overweegt zwemverbod bij sterke zeestroming Fotozaak zamelt fixeer amateur-fotografen in Willem Parcival zet poppentheater voort Vakantiekamp om kinderen uit éénoudergezinnen Paasloop in Souburg Arnemuiden verspreidt gids Grotere opbrengst voor Rheumafonds in Middelburg Sing-Sing speelt in de Walk-lnn oud-Vlissingen Zware metalen schadelijk voor milieu Film over Antonio Segui exposeert bij Galerie Marquis SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 30 MAART 1983 Paasnachtdienst in Lutherse Kerk Appèldienst in Jacobskerk WAO-ers in gezelligheid Muzikale wijdingsdienst Met de snavel gericht op de hemel, waar - zegt men - alle onschuldige wezens terechtkomen, en een poot beschuldigend naar de olieboot, ligt de meeuw uitgevloerd in het slik. Zijn soortgenoten hebben nog niet eens zijn ogen uitgepikt. Paaszangdienst 213 MIDDELBURG/ VLISSINGEN - De beheersstichting van het Middelburgse stadspoppentheater Parcival mag dan zijn opgehe ven, de poppenspeler Willem Joppe gaat door. Onder de naam Poppentheater Willem Parcival zet hij de woensdagmiddagvoor- stellingen in het theater in de Brakstraat voort. Ook de school- en schouwburgvoorstellingen en die in de Vlissingse vismijn gaan gewoon door. VLISSINGEN - „Iedereen wil graag even om de hoek een pak beschuit halen, maar als er een grote bevoorradingswa gen komt om de beschuitbak van de winkel om de hoek weer bij te vullen, dan mag die er niet in". Hofman uit de Vlissingse Hobeinstraat vindt dat het tijd wordt zich teweer te stellen tegen deze wat hij noemt inconsequente houding. Met veertig andere kleine on- SOUBURG - Maandag 4 april, tweede paasdag, houdt de buurtvereniging van Dui venvoorde in samenwerking met sportvereniging Mara thon de Paasloop. Dit is een prestatieloop langs de buitenwegen van Souburg. Men kan kiezen uit afstanden van twee en een halve, vijf en tien kilometer. De start is om elf uur bij De Schuur aan de Middelburgse straat 113 in Souburg, waar men zich vanaf tien uur kan inschrijven. Voorinschrijven is ook mo gelijk bij Marleen van Blop- poel, telefoon 01184-62790. MIDDELBURG - In de Lu therse Kerk aan de Zuidsingel te Middelburg wordt zaterdag 2 april een oecumenische Paasnachtdienst gehouden. Dit gebeurt volgens oud christelijke traditie, want al in de tweede eeuw na Christus wachtte men wakend in de nacht voor Paasmorgen op het „licht der verrijzenis". De dienst wordt geleid door ds. W.M. Buissing-Van Beers. Er is bijzonder muzikale me dewerking van een vocaal kwartet. Het orgel zal worden bespeeld door de organist Jos Verpoorten. Het begint om halfelf. VLISSINGEN - Voor het complex van 239 woningen tussen de Schuitvaart- gracht, de Eedestraat en de Sottegemstraat ligt een re novatieplan klaar. Het is tot stand gekomen in nauw overleg tussen de woning bouwvereniging Goed Wo nen, het bewonerscomité Oud Goed Wonen, de ge meente Vlissingen en het ministerie van Volkshuis vesting. De bewoners zijn van avond, woensdag 30 maart, welkom in het Anker voor een informatie-avond over het plan. Het begint om halfacht. Volgens het plan kost de opknapbeurt rond Het gaat onder meer om de dernemers uit de Hobeinstraat en omgeving keert hij zich te gen het ontwerp-bestem- mingsplan Scheldebuurt, waarin vooral op verkeersge bied een aantal zaken zullen veranderen. Alle zijstraten van de Hobe instraat (richting Scheldes- traat) worden woonstraten. Verkeer blijft in beide richtin gen mogelijk, maar met de no dige obstakels. Of dat nu drempels worden met bomen en banken of iets anders, daarover moet de gemeente nog beslissen. De Hobeinstraat blijft verkeersstraat en de Glacisstraat verliest zijn ver binding met de Badhuisstraat. Vooral dat laatste is een doorn in het oog van de win keliers en andere middenstan ders uit de buurt. „Die straat gaat dicht, omdat - over tig jaar - het verkeer naar de stad langs de watertoren en achter langs de boulevard naar de stad moet gaan lopen en dan via de Glacisstraat achter de Torro en de Badhuisstraat weer terug. De Badhuisstraat wordt dan eenrichtingsver keer en daarom gaat de Gla cisstraat nu alvast maar dicht. Het gevolg is dat de Hobein straat zo ongeveer een doodlo pende straat wordt", aldus Hofman, die daar zelf een ga rage runt. De ondernemers zijn rond de tafel gaan zitten en het re sultaat is dat er vorige week een brief naar het gemeente bestuur is gestuurd met het verzoek de Glacisstraat open te laten. Anders wordt het werkverkeer belemmerd en verliezen de ondernemers klanten, omdat de automobi listen er niet meer via de Bad huisstraat kunnen komen, zo menen zij. Volgens Hofman is te verwachten dat de rijbaan in de woonstraten via bomen, banken en andere zaken wordt versmald. „In al die straten zitten on dernemertjes. Als er dan er gens een auto staat te lossen, zit het verkeer gelijk vast. Als de Glacisstraat dan ook nog dicht gaat, krijg je de situatie dat bijvoorbeeld een tankwa- de 60.000 gulden per wo ning. Het gevolg zal zijn dat de huurongeveer hon derd gulden per maand ho ger wordt na de beurt. Alleen een grote onder houdsbeurt, zoals de bewo ners wensten, is volgens de woningbouwvereniging niet haalbaar gebleken. De woningen hebben onder meer door zout- en vocht- schade zulke gebreken dat een onderhoudsbeurt ver boven de door de overheid gestelde norm van 35.000 gulden per woning zou uit komen. Bovendien is het ver plicht een aantal verbete ringen ten gerieve van de 31 maart over het voorstel. gen bij mij voor moet keren. Je kan je voorstellen wat dat voor toestand geeft. En er ko men natuurlijk meer grote wagens in de straat". In de brief vragen de onder nemers daarom aan de ge meente in de woonstraten al leen verkeersvertragende maatregelen te nemen aan het begin en aan het eind van de straten. „Niemand is tegen verfraaiing van de buurt, maar we moeten niet in ons werk worden beperkt", vindt Hofman. En in verband met het pak beschuit: „Wij hebben de buurt nodig en de buurt heeft ons nodig". bewoners aan te brengen om aan de vereiste woon kwaliteit te kunnen vol doen. De bedoeling is nu de medewerking van zeventig procent van de bewoners te krijgen, zodat voor 1 juli het plan naar het ministe rie kan worden gestuurd. Het voordeel van deze snelle procedure is dat er dit jaar geen huurverho ging zal zijn en dat de uit voering van het renovatie plan nog dit jaar kan be ginnen. De woningbouw vereniging onderhandelt met de gemeente over ver vangende huisvesting voor de bewoners. Dat gaat gepaard met een hele serie evenementen, vooral in de sportsfeer. De drie be langrijkste evenementen zijn een tentoonstelling, het open huis en een taptoe. De tentoon stelling wordt vandaag ge opend in de burgerzaal van het Middelburgse stadhuis en duurt tot en met zaterdag 16 april. De vijftigjarige geschiedenis van de OCMA is er in beeld gebracht, onder meer door stukken van de militaire ad ministratie, foto's van de wa tersnood (waar militairen een hoofdrol bij de hulpverlening speelden), en van de bevrij ding van Walcheren. De bur gerzaal is geopend van tien tot twaalf en twee tot vijf (tweede paasdag alleen twee tot vijf uur), zondag gesloten. Zaterdag 16 april kunnen belangstellenden de Generaal- majoor Berguijs-kazerne be kijken. Er staat dan onder meer luchtdoelgeschut van de artillerie en brandweermate riaal opgesteld. Tijdens de taptoe op 20 mei staan er onder meer voorstellingen op het programma van de Koninklij ke Militaire Kapel, de show band Juliana en een korps van de artillerie. Over deze laatste twee zaken volgt te zijner tijd meer informatie. VLISSINGEN - Er zijn in Nederland honderdduizen den amateurfotografen die jaarlijks evenzovele liters fixeer door de gootsteen spoelen. Dat zou nog niet zo erg zijn, ware het niet dat dat fi xeer doorgaans een grote hoeveelheid zware metalen bevat en zware metalen ho ren tot de schadelijkste gif stoffen voor het milieu. Fo tografie Cor Schuilwerve in de Scheldestraat in Vlissin gen is deze maand begonnen het fixeer van de amateurs terug te nemen, omdat hij ARNEMUIDEN - De gemeen te Arnemuiden heeft een gids onder de bewoners verspreid die alle mogelijke informatie biedt over gemeentelijke in stanties, verenigingen, clubs en andere instellingen. De gids, geïllustreerd met enkele fraaie foto's, bevat bo vendien een plattegrond van het gemeentelijke grondge bied. Het jubileumprogramma omvat verder een volleybal toernooi voor Zeeuwse ambte naren in de Kruitmolen, een sportontmoeting in het Veerse bos, waaraan vijftien teams van vier Middelburgse scholen en leerlingen van de OCMA meedoen (vrijdag 15 april), een volksloop over vijf of tien ki lometer voor liefhebbers op zaterdag 16 april, een zaal voetbaltoernooi in de Kruit molen op dinsdag 26 april (er voetbalt onder meer een Ne derlands sterrenteam mee), een reünie op vrijdag 22 april in de kazerne, een ambtena- renveldloop voor Zeeuwen die hun beroep in uniform plegen uit te oefenen (donderdag 21 april), een marathon voor het nationaal militair kampioen schap die als startpunt de Markt heeft, pistoolwedstrij den op 17 en 18 mei voor Zeeuwse geüniformeerden en tenslotte een sportdag voor al le militaire administrateurs van Nederland op 26 mei. Voor de filatelisten: ter ge legenheid van het jubileum worden een aantal gelegen heidsenveloppen met veld poststempel uitgebracht, waarop het embleem van de OCMA in meerkleurendruk voorkomt. begaan is met het milieu. „De amateur overschrijdt de lozingsnorm zoals die voor bedrijven is gesteld met drie tot vierduizend maal per liter. Het betekent dat er soms drie a vier gram zilver door de gootsteen wordt gespoeld. Als je alle liters van de verschillende amateurs bij elkaar optelt, betekent dat toch een flinke hoeveelheid", aldus Cor Schuilwerve. Naar schatting twintig procent van de „fotografi sche verontreiniging" wordt veroorzaakt door de ama teurs. Het gaat dan om het al genoemde zilver, maar ook om cadmium, terwijl ook de zuurgraad van het water te hoog is. Schuilwerve wil de Van de in 1934 in Argentinië geboren kunstenaar is werk aangekocht door een groot aantal musea in de hele we reld, in Nederland onder meer door Boymans van Beuningen in Rotterdam en het Museum voor Hedendaagse Kunst in Utrecht. In Segui's werk dui ken steeds weer zorgvuldig uitgetekende parkoersen van lanen op in tuinen en parken, waartussen zich het menselij ke spel afspeelt. Mannen, vrouwen en kinde ren ontmoeten elkaar en ne men deel aan spelen, die voor hetzelfde geld wedstrijden of gevechten kunnen zijn. De schilderijen lijken een school voorbeeld van eenvoud en vanzelfsprekendheid, ware het niet dat Segui door bepaal de details een vervreemdende sfeer weet op te roepen. De personages van Segui stampen met hun voet, rollen boosaardig met hun ogen, la- MIDDELBURG - De lande lijke actie voor het Nationaal Rheumafonds in maart heeft in Middelburg een bedrag op gebracht van 16.725,10. Dat is meer dan vorig jaar, toen er 15.004,88 werd opge haald. VLISSINGEN - De Vlis singse band Sing-Sing Move- ment treedt zaterdag 2 april op in de Walk-lnn. De muziek omschrijft de band zelf als „ritmogene mu ziek": „De basis worstelt zich door de vette klei, terwijl de gitaaraccoorden hierin wortel schieten". Sing-Sing komt voort uit Citro-N. Het concert begint om negen uur. Toegang twee gulden vijftig. amateurs de mogelijkheid geven zich op een milieu vriendelijke manier van hun fixeer te ontdoen. Zijn initiatief heeft voor foto-amateurs nog een an dere aantrekkelijke kant: ze krijgen een flesje mee, waarin een indicator zit die aangeeft of de fixeer nog bruikbaar is. De amateur kan de fixeer dus inleveren als het helemaal is uitge werkt. Schuilwerve stelt flessen - en voor clubs, bedrijven, en zovoorts - jerry-cans be schikbaar. De ingeleverde fixeer wordt vervolgens gezuiverd, zodat nog slechts biologisch afbreekbare vloeistoffen in de riolen verdwijnen. ten heel duidelijk hun verruk king of walging, begeerte of nijd zien. Op de eerste etage van de galerie zijn tot 1 mei nog wer ken van Jeroen Henneman te zien. De eerstkomende woensdag middagen speelt Willem Ge lukkige Hans, over de jongen die na zeven jaar werken bij de kasteelheer naar zijn moe der terug mag met een klomp goud. Onderweg ruilt hij het goud in voor een paard, het paard voor een koe, de koe voor een varken, het varken voor een gans, de gans voor een waar deloze steen en de steen valt tot overmaat van ramp in een put. Nu heeft hij niets meer. Dat geeft niets, zegt zijn moe der, want ik ben blij dat je weer terug bent. Het is een vrolijk spel over ruilen zonder huilen. De voorstelling begint steeds om halfdrie. SOUBURG - Herlevend verleden heet de film die de Vlissinger Jilleba dinsdag 5 april laat zien in Bachten Poorte in Oost-Souburg. Het begint om twee uur. VLISSINGEN - Zondag 3 april is in de VLissingse Sint Jacobskerk een appèldienst. Het thema is Opstaan. Voor ganger is dominee Pettinga. Aan deze dienst wordt meege werkt door de organiste Mar jan Leijnse, trompettiste Ella de Vlieger en de kinderen van de prinses Christina en de prinses Margrietkleuterschool en de Oranjeschool. De dienst begint om kwart voor tien. MIDDELBURG - De belan genvereniging WAO Walche ren houdt donderdag 31 maart in het gebouw Eigenhaard aan de Loskade in Middelburg een gezelligheidsmiddag van half- twee tot halfzes. Iedereen is welkom. VEERE - Woensdag 30 maart is er in de Hervormde Kerk in Veere een muzikale wijdingsdienst. Het Quartetto Ultrajecti- num speelt Die Sieben letsten Worte Jesu Christie. Het be gint om acht uur en de toegang is gratis. MIDDELBURG - Aanstaande vrijdag is het precies vijftig het Opleidingscentrum voor Militaire Administrateurs (OCMA), jaar geleden dat de zogeheten School voor Dienstplichtig Onder- zoals het onderdeel nu heet, dit jaar het gouden jubileum viert, officier Administrateur van Breda naar Middelburg verhuisde. Middelburg was weer een garnizoensstad, zoals de Middelbur gers, verenigd in het comité tot behoud van het garnizoen, zo graag zagen. Zij hadden sinds 1926 geijverd voor het terugkeren van een militaire eenheid naar Middelburg. Het betekent dat WESTKAPELLE - Als de raad van Westkapelle er mee in stemt, worden er een aantal maatregelen genomen om het zwemmen in zee deze zomer veiliger te maken. Er wordt onder meer gedacht aan een zwemverbod als de omstandigheden daartoe aanleiding geven. De veiligheidsmaatregelen komen, nadat in augustus vo rig jaar twee badgasten voor Westkapelle verdronken. B en W menen dat de gemeente zonder meer maatregelen moet nemen om in de toe komst dergelijke trieste ge beurtenissen te kunnen voor komen. De VVV heeft een aantal verbeteringen voorge steld die B en W willen navol een. plaatsing van waarschu wingsborden bij de duinover gangen, het verbreden van de VVV-tent om een beter zicht op de baders te krijgen, het leggen van een drijvende red dingslij n tussen de puinhoop en de strekdam en een betere voorlichting over het zwem men bij afgaand tij. De maatregelen kosten alles bij elkaar zevenduizend gul- ripn r)p raad hpslist HnndprHap Evenals vorig jaar organiseert Humanitas Zeeland ook deze zomer weer een vakantiekamp voor kinderen van zes tot twaalf jaar uit één-oudergezinnen en wel van 22 juli tot en met 29 juli 1983. Dit kamp bleek vorig jaar in een grote behoefte te voorzien, omdat het enerzijds de kinde ren een heerlijke vakantie bood en anderzijds de ouder een week ontlastte van zijn of haar zware taak. De plaats waar het kamp gehouden wordt is weer de zelfde als vorig jaar: kamp huis „Het Veerse Gat" tussen Veere en Vrouwenpolder. Dit kamphuis is zo gesitueerd dat het alle mogelijkheden biedt om er voor de kinderen een onvergetelijke week van te maken. Onder leiding van enthou siaste medewerk(st)ers zullen onder meer de volgende acti viteiten plaatsvinden: Bos-, strand- en avondspelen, speurtochten, handenarbeid, toneel en expressie, verhalen vertellen en nog veel meer. De kosten bedragen f 75.- per kind en men moet de kin deren vóór 1 mei opgeven. Het maximum aantal kinderen dat mee kan is dertig. Voor verdere inlichtingen kunt u contact opnemen met: Heieen de Mor- rée, tel. 01180-34429, tussen 12.30-13.30 uur of met René Beenhouwer, tel. 01184-64955, tussen 17.30-18.30 uur. MIDDELBURG - In de Gasthuiskerk aan de Lange Delft in Middelburg wordt tweede paasdag, maandag 4 april, een paaszangdienst ge houden. Voorganger is dominee Brandsma. De samenzang wordt begeleid door de Christelijke Brassband Onda uit Oostkapelle. Het begint om kwart voor tien. VLISSINGEN - Maandag 4 april, tweede paasdag, om drie uur is de opening van de tentoonstelling van schilderijen van Antonio Segui in galerie Marquis aan de Nieuwendijk in Vlis singen.

Scheldebode | 1983 | | pagina 13