Watcher se Stichting wil eigen opvangcentrum voor zeevogels Comité wil fascisme en racisme actief te lijf gaan Vrijwilligers gaan buitenlanders cursus practisch Nederlands geven Provinciale werkgroep richt zich op vrouwen zonder baarmoeder Alleen Informatie-avond Thema-avond over Indonesië Middelburg huldigt sportkampioenen Jubilerend Ouderenkoor geeft zangavond De meisjes van Saint Geniès in Galerie Montparnasse Concert Time Bandits in de Hooizolder Expositie in de Vleeshal Pianorecital de Broekert Avond over energie in De Paraplu Reizend Volkstheater speelt Molière Show van Zeeuwse klederdrachten in Demerary Open morgen Peuterpret Aagtekerke Lente bal in de Schuur Ontspanningsmiddag de Zonnebloem SOUBURG - Woensdag 30 maart houdt de kers verse Stichting Vogelopvang Walcheren de eerste informatie-avond in de Zwaan in Oost-Souburg. De Stichting is in het leven geroepen om wat te doen aan de aangespoelde vogels aan de Walcherse stranden en wil komen tot een eigen opvangcen trum voor zeevogels. SOUBURG - Sinds enkele maanden is er op Walcheren een Komitee Waak zaamheid tegen Fascisme en Diskriminatie werkzaam. Het comité is opge richt, omdat de laatste tijd in verschillende landen weer een toename te zien is van fascistische en racistische uitingen. Ook in Nederland is deze invloed dui delijk te merken, getuige de leuzen op de muren, hakenkruisen en allerlei acti viteiten van neo-fascistische groeperingen zoals de Vikingjeugd, het National Front, de Nederlandse Volksunie en de Centrumpartij. Gaaikema in schouwburg Kursus praktisch nederlands Pr at ik hollandaca kursu Kurs prakt icno holandski Curso ho/landés practico Cours d'hoiiandais practique óóncLucb <iV «tirtni i I 9U<i 213 De Stichting ontstond dank zij Liesbeth Baukema uit Oost-Souburg. Sinds begin dit jaar loopt zij twee maal per maand langs de stranden, om de daar aangespoede zeevo gels, vaak olieslachtoffers, op te ruimen. „Het is gewoon verschrikke lijk als je langs het strand loopt en je ziet hoeveel dode vogels daar liggen", vindt Liesbeth. „Vaak zit hun hele verenpak onder de olie. Ook zie je veel zieke vogels, die kun je zomaar uit de lucht pakken, ze proberen niet eens meer weg te vliegen en het bleek al gauw, dat je met de vogels eigenlijk nergens naar toe kon om ze er weer bovenop te hel pen. Ga je met zo'n vogel naar de politie, dan wordt je door verwezen naar het asiel, maar ook daar weet men geen raad er mee. Die mensen zijn eigen lijk weer meer op honden en katten gericht en hebben ook geen mogelijkheid om deze vo gels op te vangen. Er zijn wel eens mensen die de vogel dan mee naar huis nemen en pro beren de olie uit hun veren te wassen. Dat is echter niet zo'n makkelijk werkje. Als je het met de verkeerde middelen doet, doe je er meer kwaad dan goed mee. Bovendien wordt met een dergelijke rei nigingsbeurt ook het natuur lijke vet, dat de vogels droog houdt bij het zwemmen, eraf gewassen. Zo'n vogel heeft dan vijf weken nodig, vooraleer dat weer hersteld is. Als de vo gel eerder terug naar het strand wordt gebracht, ver drinkt hij." Al gauw bleek dat Liesbeth in haar eentje te weinig kon uitrichten en zij besloot een oproep te doen aan werklozen om mee te helpen. Er waren wel enkele liefhebbers en er werd een werkgroep opge richt. Om rechtspositie te krij gen, hetgeen nodig is voor on der meer subsidie van het mi nisterie en de gemeente, en mee te kunnen doen aan lan delijke onderzoekingen, was het nodig zich te verenigen in een stichting. Het voorlopige bestuur bestaat nu uit Lies beth Baukema, Arjen Rolaff, Ineke Marsman, Herman Li- vink en Klara Nederveen. Eén maal per veertien dagen lopen zij over het strand van Borssele tot aan Vrouwenpol der en verwijderen daar de dode vogels. Dat dit wel nodig is, blijkt uit de tellingen die ze hiervan hebben bijgehouden. In de maand februari vonden ze in totaal honderdzesenvijf tig dode vogels. Vijfenzestig waren olieslachtoffers. Arjen: „Wat de doodsoor zaak van de andere vogels is, is nog niet bekend. Als we wat verder zijn en we vinden ver schillende vogels met dezelfde verschijnselen, zullen we ze opsturen naar een instituut, dat de oorzaak kan opsporen. De meeste vogels die we vin den zijn zeekoeten, alken en drieteenmeeuwen. Maar ook tamme duiven, bergeenden en aalscholvers zijn geen uitzon dering. Het is bekend, dat meer mensen dode of zieke vo gels mee naar huis nemen. We hopen, dat ze voortaan contact met ons opnemen, zodat de tel lingen nog betrouwbaarder kunnen worden." De vogelgroep is op zoek naar een stukje grond ergens aan de kust, waar het opvang centrum gesticht kan worden. Ineke: „Dure gebouwen hebben we niet nodig. Als er maar een klein gebouwtje komt, waar we de vogels schoon kunnen maken en van waaruit we ons werk kunnen doen. Verder is nodig een ren om de vogels onder te brengen tot ze weer hersteld zijn. We zijn gaan kijken in Bergen, waar een dergelijk centrum is en we hebben daar veel van geleerd. Om het te kunnen be talen hebben we subsidie aan gevraagd bij de verschillende kustgemeenten. Daar hebben we nog geen antwoord op ge had, omdat de stichting nog in oprichting was en voor dit een feit was, kon men dat niet re gelen. Toch waren de reacties wel positief. Vooral ook, om dat we op deze manier helpen de stranden schoon te houden. Als je daar voortdurend strui kelt over de dode vogels, is dat ook geen prettig gezicht." Naast de gemeenten, kun nen ook particuliere vogellief hebbers donateur worden van de stichting. Van hen wordt een bedrag van vijftien gulden per jaar verwacht. De informatie-avond, in de Zwaan begint om acht uur. Er zullen twee films worden ver toond: „Waddenzee - Vogel- land" en een film over de aan gespoelde vogels op de Wal cherse kusten. Ook kan men natuurlijk alle informatie krijgen over de stichting en zich aanmelden als vrijwillig medewerker, want daar is na tuurlijk nog groot gebrek aan. Het comité heeft zich als doel gesteld deze tendensen te gen te gaan en initiatieven te ontplooien voor een recht vaardiger en democratischer samenleving. Het comité komt een keer per twee tot vier we ken bij elkaar. Er is bewust MIDDELBURG - Het docu mentatiecentrum Molukkers houdt woensdag 23 maart (vanavond) een thema-avond over Indonesië en de Asean. De avond wordt ingeleid door Doop Morrién, lid van de CPN en de commissie Indone sië. Daarna is er gelegenheid tot discussie. De avond wordt gehouden in de Zwaan in Souburg en be gint om half acht. De toegang is gratis. gekozen om te werken zonder een dagelijks bestuur. Het ligt in de bedoeling in de toekomst te gaan werken met studie werkgroepen. Het is de bedoeling contac ten te onderhouden met ande re groepen, zoals politieke partijen, vakbonden, actie groepen en buitenlandse werknemers. Om het fascisme tegen te gaan heeft het comité al een aantal plannen opge steld voor allerlei activiteiten. Allereerst wil men zich daadwerkelijk verzetten tegen allerlei fascistische en discri minerende uitingen. Dit door het verwijderen van leuzen, het houden van demonstraties, het verspreiden van affiches en muurkranten. Ook wil men voorlichting geven en mani festaties houden, vooral rond bevrijdingsdag. Men zal ook gezamenlijk actie gaan voeren met groepen buitenlandse werknemers. WESTKAPELLE - Vrijdag 25 maart treedt de groep Tme bandits op in de Hooizolder in Westkapelle. De groep debuteerde vorig jaar met de hitsingle Live it up. Ook hun eerste langspeel plaat gooide hoge ogen. Daar na volgden eenpaar wijzigin gen in de bezetting van de groep. Naast leider Alides Hidding en bassist Peter Smid werden achtereenvolgens toetsenist Ake Danielson en drummer Joris Alberda als nieuwe Bandits aangetrokken. Op het moment geeft Tim Bandits veel concerten door het hele land. Het comité zoekt nu mensen die hieraan mee willen wer ken. Ook is er nog veel gebrek aan geld. Wie meer informatie wil, kan contact opnemen met het comité. Dit kan alleen via het postbusnummer 1156 in Souburg. MIDDELBURG - Het ge meentebestuur van Middel burg huldigt vrijdag 25 maart de plaatselijke sportkampioen van het vorig jaar. De huldi ging vindt plaats in de Bur gerzaal van het stadhuis en begint om halfacht. De wisseltrofee, de Japanse Samourai-Helm wordt door burgemeester Wolters uitge reikt aan de vereniging die is opgevallen door een grootse organisatie op sportgebied. Alle kampioenen ontvangen een herinneringsgeschenk. Eregast op de avond is A. van Male, oud-keeper van onder meer Feijenoord. MIDDELBURG - Seth Gaaikema is donderdag 24 en vrijdag 25 maart in de Middel burgse schouwburg met zijn laatste eenmansshow. Het laatste zaaltje met gezond ver stand. Alleen voor de voorstel ling van donderdag zijn nog kaarten verkrijgbaar. Het begint om acht uur. Or ganisatie Stichting Podium kunsten Middelburg. MIDDELBURG - Tot 10 april is er in de Vleeshal in Middelburg een tentoonstel ling te zien van schilderijen van Hans de Wit, Thomas van der Linden en Jacques van Er ven. De tentoonstelling is ge opend van dinsdag tot en met zaterdag van een tot vijf uur en op zondag van twee tot vijf uur. MIDDELBURG - De beken de Zeeuwse pianist Leen de Broekert verzorgt zondag 27 maart een pianorecital in de Lutherse Kerk aan de Zuid singel te Middelburg. Het be gint om drie uur. Het pro gramma vermeldt de volgende werken: Mendelssohn Praelu- dium en Fuga in e, Chopin Etude, Wals, Mazurka's en Po- lonaise-Fantaisie, Franck Prélude, Choral et Fugue. Het is voor het eerst dat in deze ruimte een pianorecital gege- ven zal worden. Sinds kort be schikt de Lutherse Kerk over een fraaie vleugel, een Erard uit 1901. De toegangsprijs voor dit concert bedraagt vijf gulden. VLISSINGEN - Buurthuis De Paraplu houdt in het kader van de brede maatschappelij ke discussie een avond over energie en wel op woensdag 3C maart. De werkgroep WED (Werkgroep Energie Discus sie) is uitgenodigd om infor matie te geven en om toe te lichten hoe zij aankijken tegen energie (gebruik), de verschil lende vormen ervan, de keuzes hieromtrent en wat de gevol gen zullen zijn voor de werk gelegenheid, het milieu en de gebruiker. De avond begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Het adres is: Alexander Go- gelweg 59. MIDDELBURG - Het Rei zend Volkstheater uit Antwer pen speelt dinsdag 29 maart in de schouwburg de komedie van Molière „De ingebeelde zieke". De hoofdpersoon denkt dat hij ziek is, maar in werkelijk heid is hij kerngezond. Hij stelt zich aan of alle kwalen in zijn lichaam zijn gevaren. Hij klaagt steen en been en slikt medicijnen bij de vleet. Zon der dokter of heelmeester kan hij niet leven. Hij gaat zelfs zo ver dat hij zijn dochter tegen haar zin aan een heelmeester wil uithuwelijken. De voorstelling begint om acht uur. Organisatie Stich ting Podiumkunsten Middel burg. MIDDELBURG - Dinsdag 29 maart wordt op het kantoor van de stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren aan de Loskade 29 in Middelburg een oprichtingsbijeenkomst ge houden voor een provinciale werkgroep vrouwen zonder baar moeder. Al enkele jaren geleden ont dekten vrouwen in VIDO- praatgroepen (VIDO is Vrou wen In De Overgang) dat vrouwen vervroegd in de overgangsjaren kwamen als hun baarmoeder en eierstok ken operatief waren verwij derd. Op landelijke studieda- MIDDELBURG - Van don derdag 24 maart tot en met za terdag 26 maart wordt er in het Demarary Ambachten Centrum aan het Oostkerke- plein in Middelburg een Zeeuwse klederdrachtenshow gehouden. De show geeft een overzicht van de Zeeuwse kle derdrachten uit verschillende periodes. AAGTEKERKE - De peu terspeelzaal Peuterpret in Aagtekerke houdt zaterdag 26 maart een open morgen in de Tweesprong aan de School straat. Ouders, peuters, ieder die belangstelling heeft voor het reilen en zeilen van de speel zaal is welkom. Er is tevens gelegenheid door ouders ge maakte spulletjes te kopen, koffie te drinken of een wafel te eten. Daarnaast is er een verkoping van tweedehands speelgoed ten behoeve van een kindertehuis in Las Palmas in Chili. OOST SOUBURG - Zater dag 26 maart wordt in de Schuur in Oost Souburg een lentebal gehouden van de buurtvereniging van Duyven- voorde. Het begint om acht uur. De muziek wordt verzorgd door de disc-jockeys van de vereniging Ronald en Peter de Bijl. Ook zal deze keer voor het eerst het dansgroepje van de vereniging No Names op treden. Iedereen wordt ver zocht zich zo lenteachtig mo gelijk te kleden, speciaal de dames, omdat uit hun midden een lenteprinses gekozen zal worden. MIDDELBURG - Zaterdag 26 maart is weer de jaarlijkse ontspanningsmiddag van de Zonnebloem in Middelburg en wel in het Zuiderbaken. De to neelvereniging uit 's Heer Hendrikskinderen speelt het stuk Fiat 112. Kaarten kunnen worden besteld, uitsluitend te lefonisch, via de nummers 01180-26381 of 01180-29718. Het begint om twee uur. gen is vervolgens besloten per provincie te bekijken of vrou wen zonder baarmoeder er be hoefte aan hadden in werk- of praatgroepen bij elkaar te ko men. In Zeeland namen het VI DO, Platform Zeeland en de stichting Maatschappelijke Dienstverlening Walcheren het initiatief tot de oprichting van een provinciale werk groep. Taken van een provin ciale werkgroep zouden kun nen zijn het geven van infor matie over de operatie en de gevolgen, het opzetten van contactmogelijkheden als bij voorbeeld een praatgroep, het dienst doen als vraagbaak voor vrouwen die een operatie achter de rug hebben of nog voor de keus staan. Vrouwen die belangstelling hebben voor de werkgroep vrouwen zonder baarmoeder zijn dinsdag 29 maart welkom. De oprichtingsbijeenkomst be gint om halftwee. Meer inlich tingen zijn verkrijgbaar bij VIDO Platform Zeeland, p.a. Zeeuws Steunpunt, tel. 01180- 34880 (Ine Bloemen) en bij de Maatschappelijke Dienstverle ning Walcheren, tel. 01180- 26951 (Chris Ronze). SOUBURG - Het Souburgs Ouderenkoor onder leiding van mevrouw Francke-David- se bestaat deze maand tien jaar. Ter gelegenheid van het jubi leum is er een zangavond in de Gereformeerde kerk aan de Kanaalstraat in Souburg. Deze wordt gehouden op vrijdag 25 maart om halfacht. Aan de avond wordt verder meege werkt door het Smalstads Man nenkoor onder leiding van Jan Wesdorp, de organist S. van de Meer, pianist Wim Kuzee en trompettist Bart Vader. MIDDELBURG - Slanke vrouwenfiguren die doen den ken aan elfjes en prinsessen uit sprookjes en mythen (van de Franse kunstenaar Saint Geniès) zijn vanaf aanstaande zaterdag te zien in de Middel burgse galerie Montparnasse aan de Reigerstraat 1. De etsen en litho's blijven daar tot en met zaterdag 23 aRril. Francis de Lassus Saint Geniès, geboren in 1925 in Bre- tagne, noemt zijn werk ont waakte dromen. Zijn nymfen hebben herteogen, sensuele lippen en meisjesachtige slan ke ledematen. De hemelse kanten van de vrouw worden kortom verabsoluteerd en de meer nabije aardse kanten als bijvoorbeeld warmte en geu ren worden weggewerkt. De galerie is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van twee tot zes. MIDDELBURG/VLISSIN- GEN - In Middelburg en Vlis- singen willen vrijwilligers binnenkort beginnen met een cursus practisch Nederlands voor buitenlanders. De vrij willigers, voornamelijk afge studeerden aan de sociale aca demie en de pedagogische aca demie, hebben een training achter de rug om de Marokka nen, Turken, Joegoslaven en Portugezen een aan hun wen sen tegemoetkomend lespro gramma te kunnen bieden. Kennis van de culturele ach tergronden en de problemen die buitenlanders in ons land hebben, maakten ook onder deel uit van de training. De cursus begint in Middelburg met een informatiebijeen komst in het VJV-gebouw aan de Latijnse Schoolstraat 10. Dat is vanavond (woensdag 23 maart, aanvang acht uur). In het VJV-gebouw aan de Ver- kuyl Quakkelaarstraat 95 in Vlissingen zijn buitenlanders welkom op de lessen. Vrouwen van alle natinali- teiten kunnen elke woensdag morgen van halftien tot half- twaalf terecht. Mannen doen er niet aan mee en er is een crèche. Een gemengde groep kan vanaf vanavond elke woensdagavond van halfacht tot halftien aan de cursus meedoen. De mannen staan genoteerd voor zaterdag van elf tot een uur. Bovendien is daar elke zaterdag van elf tot twee open huis voor buiten landers in de ontmoetngs- ruimte van het VJV. Volgens René Busker van het VJV in Vlissingen is de cursus bedoeld voor mensen INFORMATIE! V.J.V.VLISSINGEN - RENE BUSKER VERKUYL QUAKKELAARSTRAAT 95 Tel01184-17619 V.J.V.M1DUELBURC - CORRIE CELEYNSE 01180-11175 LATIJNSE SCHOOLSTRAAT 10 01180-16278 boven de achttien jaar. „Het gaat dan niet alleen om de Ne derlandse taal, maar meer om een oriëntatie in de Neder landse cultuur", verklaart Busker dit voor Zeeland unie ke project. Het idee is ontstaan bij het in Middelburg geves tigde Regionaal Eductief Cen trum Walcheren. De oriëntatie in de Neder landse cultuur is overigens van zeer practische aard: heeft een cursuslid bijvoor beeld problemen bij het zoe ken naar een boek in de biblio theek, dan wordt uitgelegd hoe dat werkt. Dit onder het mot to: al doende leert men ook een aardig mondje Nederlands. Alle lesmateriaal is op dit soort practische wetenswaar digheden afgestemd. Gezellig heid is een belangrijk onder deel van de les, want daar blij ken de mensen zeer op gesteld te zijn. De lessen zijn in Middelburg én Vlissingen steeds gericht op een klein groepje van zes tot acht mensen en twee vrijwilli gers. De kosten zijn vijftig gulden tot en met eind '83 en dat voor een wekelijkse les van twee uur. Wie van een minimale uitkering moet leven, kan vrijstelling van betaling aan vragen. In Middelburg hebben zich al achttien mensen opge geven na een vrijwilliger op huisbezoek te hebben gehad. In Vlissingen is het ook moge lijk iemand te vragen langs te komen om een en ander om trent de cursus uit te leggen.

Scheldebode | 1983 | | pagina 13