De Spiegel begint professionele balletschool in Vlissingen Hoog wonen en niet naar buiten kunnen kijken I EIGEN WERK VAN SENIOREN Expositie en gedichten- 1 en verhalenfestival in Schuttershof I Schoolkinderen verdiepen zich in het maken van kleding Eerste wedstrijd rallycross wordt op 10 april gehouden Op Scheldecircuit in Rilland Muzikale Workshop 29 maart in de Zwaan DE OORZAAK VAN DE ONLEEFBAARHEID Elfde Snuffelmarkt Vorming Theaterproduktie Ouderdag Klimopschool Avond over uitbreiding kinderdagverblijf Kledingbeurs in Souburg Jaarlijkse uitvoering Oranje-Nassau Wandeltocht Aagtekerke Modeshow in Zoutelande Kledingbeurs in Arnemuiden SCHELDEBODt VAN WOENSDAG 1b MAAK I 1983 VLISSINGEN - Met ingang van augustus dit jaar is Vlissingen een professionele balletschool rijker. Afgelopen donderdag ging aan de Westerbaan 16 in Vlissingen de eerste paal de grond in van ballet school De Spiegel, zoals de naam luidt. Het is de tweede vestiging van de school. In Goes heeft Bal letschool De Spiegel de afgelopen vijf jaar een goe de naam opgebouwd; het aantal leerlingen ligt er rond de zevenhonderd. Omdat steeds meer Wal- cherse kinderen zich bij de Goese school aanmel den, is besloten ook in Vlissingen te beginnen. 215 Het moet een ultra-moderne studio worden naar ontwerp van het architectenbureau Ar no Linzell. De studio krijgt een vloeroppervlakte van twaalf bij twaalf meter met spiegel wanden. Aangrenzend komt een ruime foyer met bar, twee kleedkamers, douches, toilet ten, een kantoor en een ver koopruimte voor balletkle- ding. Als alles meezit is aan nemer Van de Linde uit Kloe- tinge in augustus klaar, zodat de zestiende die maand met de lessen kan worden begonnen. „Het is natuurlijk heerlijk om in zo'n prachtige studio te werken, maar het is natuur lijk veel belangrijker dat het balletonderwijs inhoudelijk goed is," vindt Henk Sinke, met Margriet Sinke de leider van de school. „Daarom staat de deskundigheid van de do centen op de eerste plaats." Docenten Margriet Sinke en Lia Sorber hebben het diplo ma Elementary van de Royal Academy of Dancing in Lon den. Daarnaast heeft Margriet het diploma van het Konink lijk conservatorium in Den Haag en het staatsdiploma. Als derde docent komt moge lijk Peter Sawtell er nog bij. Hij danste negen jaar bij het Scapinoballet en wil als docent nu zijn ervaring verder uit dragen, Op het ogenblik volgt hij op de Royal Academy in Londen een docenten-trai ning. De Spiegel werkt wat be treft de klassieke lessen vol gens hetzelfde systeem als de Londense school. Dat houdt in de praktijk in dat de kleuters (vanaf vier jaar) nog nauwelijks iets van klassieke techniek krijgen. Wel wordt op een speelse ma nier aandacht besteed aan de muzikale en ritmische vor ming, expressie, houding en li chamelijke ontwikkeling. De les is afgestemd op de fanta siewereld van het kleintje. Voor de kinderen met talent zijn er speciale klassen. Deze leerlingen wordt eens in het jaar een examen afgenomen door een examinatrice van de Royal Academy. Kinderen die het dansvak in willen, kunnen audities doen voor één van de Nederlandse dansvakopleidin gen. In Goes is het zo dat voor kinderen die aan het „spitzen" toe zijn, eerst advies wordt ge vraagd van een medisch spe cialist. De bedoeling is dit ook op Walcheren in te voeren, naast de contacten met medici over afwijkingen die tijdens de balletlessen worden gecon stateerd of vermoed. Onder het lesaanbod be hoort ook het jazzballet en wel volgens de stijlen van Ameri kaanse grootheden als Lynn Simonson, Matt Mattox en Al- vin McDuffie. Verder zijn er nog een soort fitheidslessen, gericht op het soepel houden van spieren en gewrichten en op bevordering van het uit houdingsvermogen. De Spie gel verwacht in Vlissingen zo'n duizend leerlingen te kunnen scholen, heeft daar in elk geval de ruimte en de do centen voor. Behalve via de balletlessen werkt De Spiegel ook nog op andere manieren aan de be vordering van het ballet in Zeeland. In samenwerking met de Stichting Ballettheater wordt jaarlijks aan een nieuwe thea terproduktie gewerkt. Vorig jaar trok De Notenkraker van Tsjaikowsky zes maal een vol le zaal. Voor dit jaar heeft de provincie al een subsidie toe gezegd voor een nieuwe pro- duktie. De Stichting Ballettheater probeert ook grote balletgezel schappen naar Zeeland te ha len. In elk geval staat nu al vast dat het duo Han Ebbelaar en Alexandra Radius vrijdag 9 september een avondvullend programma in Goes zullen verzorgen. Pi Final Act. VLISSINGEN/SOUBURG - Het optreden in het kader van de Muzikale Workshop in buurthuis de Zwaan van de formatie H-Gang is verscho ven van donderdag 17 maart naar dinsdag 29 maart. Het begint dan om twee uur. Het is de bedoeling dat de bezoekers zelf meespelen met de band. Instrumenten zijn aanwezig. De toegang is gratis en ieder een is welkom. MIDDELBURG - „Bij alle geschrijf over deze flats in de Haagse Courant, Volkskrant, PZC en de Telegraaf wordt voorbijgegaan aan de werke lijke oorzaak", schrijft ons een oud-bewoner van de elf lagen tellende flats in Middelburg die van zeven woonlagen zul len worden ontdaan. Volgens Pieter J. van Duijne, zoals de briefschrijver heet, is de wer kelijke oorzaak van de onbe woonbaarheid van deze flats dat de vensterbahken veel te hoog zijn. Die zijn - schrik niet - een meter veertig hoog. Wie naar buiten wil kijken, moet gaan staan, en wie hoog woont, kan natuurlijk een prachtig uitzich't oVér het eiland hebben. „Zittend vanuit je stoel kun je niets zien. Wie klein van stuk is, moet om naar buiten te kunnen kijken een stoof nemen", schrijft Van Duijne. Hij meldt dat daar in sommige flats iets aan gedaan is door de vloeren te verhogen. Dat werd wel verrekend in de huren, zodat de huurder de fout moet betalen, is de con clusie van Van Duijne. In de meeste flats kunnen de mensen dus niet naar bui ten kijken en dat werkt depri merend, vindt Van Duijne die zich afvraagt hoe een ambte naar zulke voorschriften kan maken, hoe een architect zo een ontwerp kan maken en hoe een woningbouwvereni ging zo'n plan kan goedkeu ren. Volgens hem is de Zeeuw niet afkerig van hoogbouw, zoals blijkt uit de wachtlijsten vopr flats in Vlissingen, Goes en Souburg, be oplossing is eenvoudig: zaag de muur on der het raam zo ver weg, dat de vensterbank op een hoogte van veertig centimeter komt. Het afpellen van de woonla gen heeft weinig zin, vindt van Duijne: „Of je één hoog of vier hoog woont, als je niet naar buiten kunt kijken, ga je toch andere woonruimte zoeken". In verband met de kosten van deze operatie is het van belang te weten wie de fouten heeft gemaakt. De kosten kun nen dan worden verhaald, al dus Van Duijne die terloops meedeelt dat ook de flats aan de Meanderlaan in Middel burg aan het euvel van te hoge vensterbanken lijden. Van Duijne wil de zaak ove rigens ook wel in een wat gro ter perspectief zetten: „Wie in zijn tuin een eenvoudig muurtje wil metselen of zijn woning een ietsje wil verbou wen, wordt bedolven onder een bureaucratie zonder ein de; een vergunning zus, ver gunning zo, een controle hier en een controle daar. Wie een flat wil bouwen, doet maar wat". MIDDELBURG - Zaterdag 19 maart wordt in de veilinghallen in Middelburg voor de elfde keer de overdekte Snuffelmarkt ge houden. Ruim vijftienhonderd vierkante meter is gevuld met marktkramen, waar men alles kan kopen op het gebied van cu riosa, huishoudelijke voorwerpen, kleding, speelgoed en derge lijke. De markt is geopend van negen tot vijf uur. MIDDELBURG - De Kli mopschool voor buitengewoon onderwijs aan de Grevelin- genstraat 10 in Middelburg houdt zaterdag 19 maart een ouderdag. De kinderen zijn al weken lang bezig met de voorberei ding. Onder meer kan geluis terd worden naar het Klimop koor, er wordt een film ver toond en er is een poppenkast voorstelling. Ook zullen door de leerlingen gemaakte arti kelen verkocht worden. Het begint om halfelf en zal tot ongeveer drie uur duren. MIDDELBURG - Maandag 21 maart houdt het kinderdag verblijf Kinderdijk een infor matie- en discussie-avond over het plan het verblijf voor meer kinderen en van lagere leeftijd geschikt te maken. Ouders die belang hebben bij een uitbreiding van de kinder opvang zijn welkom in het wijkgebouwtje aan de Oude Werfstraat 4 in Middelburg. Het begint om acht uur. De bedoeling van Kinder dijk is de toch al lange wacht lijst te vergroten tot drie maal de capaciteit, zodat het maat schappelijk draagvlak groot genoeg is voor een aanvraag voor uitbreiding. De bedoeling van de informatie-avond is el kaar op de hoogte te brengen van de plannen en de moge lijkheden. Wie ideeën heeft, kan ze ook kwijt. OOST SOUBURG - Op vrij dag 25 maart is er in gebouw Irene (achter de Gereformeer de Kerk) in Souburg een kle dingbeurs. De beurs begint om halfvier en duurt tot vijf uur. Er wordt tweedehands zomerkleding verkocht voor de leeftijd van nul tot twaalf jaar. Kleding voor de beurs kan worden af gegeven op maandag 21 en dinsdag 22 maart van halfeli tot halftwaalf bij mevrouw Boone, Buteuxstraat 23 in Souburg. De helft van de opbrengst is bestemd voor de eigenaar van de kleding en de andere helft is bestemd voor een project voor hulp aan kinderen in Ja karta. VLISSINGEN - De Christe lijke gymnastiekvereniging Oranje-Nassau geeft zaterdag 19 maart haar jaarlijkse uit voering in de Sporthal in Vlis singen. De leden verzorgen een uitgebreid programma met gymnastiek, majoretten, jazz ballet en showgroepen. Het begint om zeven uur. dJIIIItllllllllllllllllllllllllillllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ MIDDELBURG - Op Initiatief van de Senioren krant, een in Middelburg zo langzamerhand inge burgerd blad voor en van ouderen, is het dinsdag 26 april feest in het Diensten centrum aan de Schutters hofstraat. Eigen Werk heeft het feest, omdat se nioren er op twee verschil lende manieren hun crea tiviteit aan anderen kun nen laten zien. In de bene denzaal is er een tentoon stelling van schilderijen, keramiek, textielwerk en andere zaken die de oude ren hebben gewrocht. In de bovenzaal lezen die mid dag mannen en vrouwen gedichten en verhalen voor die ze zelf hebben geschre ven. Bij dit gedichten- en verhalenfestival ligt er voor het beste werk een fraaie prijs klaar. Iedere vijfenvijftig plusser kan voor dit festi val werk inleveren. De vorm en inhoud van ge dichten en verhalen is vrij, vertelt Bert Geleijnse van de Stichting Welzijnswerk voor Ouderen. „Het kan gaan over zaken die de schrijvers in het leven be zighouden, over de natuur, Zeeland, noem maar op". Het insturen van meer ge dichten of verhalen is mo gelijk. De kans bestaat dan wel dat een keus gemaakt moet worden bij het voor lezen, omdat iedereen die werk heeft ingestuurd aan de beurt moet kunnen ko men. Het is de bedoeling dat de inzender het eigen werk ook zelf voorleest. Wie zelf niet kan, wordt verzocht de naam van degene die in zijn of haar plaats voor leest, bij de inzending te vermelden. Schrijvers en dichters kunnen hun werk inzenden tot vrijdag 15 april en wel aan de Senio renkrant p.a. Schutters hofstraat la, 4331 NZ Mid delburg. Een uit vier personen bestaande jury zal het in gezonden werk beoordelen, zodat de presentator van het gedichten- en verha lenfestival Gerard Baayens (onder meer be kend als regisseur en to neelspeler bij Het Middel burgs Theater) na het voorlezen de prijs kan uit reiken. De gedichten en verhalen zullen worden af gewisseld door muziek en liedjes van Jo de Hollan der, ook geen onbekende in Middelburg. Het feest begint 26 april om twee uur met de ope ning van de tentoonstel ling. Het is allemaal werk van oudere cursisten van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, een instituut dat zich meer en meer in de belangstel ling van ouderen mag ver heugen. De deelnemers aan de tentoonstelling en de docenten zijn aanwezig om zonodig een toelichting op het werk te geven. Dat kan nodig zijn, want de se nioren schuwden experi menten beslist niet. Om drie uur begint dan het gedichten- en verha- lenfestijn. In de eerstvol gende editie van de Senio renkrant, hij komt maan dag 21 of dinsdag 22 maart huis aan huis in de bus, wordt ruime aandacht be steed aan „Eigen Werk". .-■illlllllllllllllliltllllllllllllllllll|||||tlllllllllllllllllllllllllll|||||||il|||||||||||||||||||||||||f|||||iiiiiif||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||,|,||||||||||||||||||||||- Foto Cor Schuil werve VLISSINGEN - Op de kleuter- en basisschool de Vaste Burgh in de wijk Papegaaienburg in Vlissingen hebben de kinderen en de leerkrachten drie weken lang gewerkt aan een project met als titel „Kijk mij nou!" Lichaam en kleding waren de twee onderwerpen die aan de orde kwa men. De huisarts, dokter Van de Berg, kwam in alle groepen iets vertellen over het lichaam. Bo vendien maakten de leerlingetjes een uitstapje naar het kledingatelier Geerts in Vlissingen, zo als op de foto te zien is. Iedereen is welkom op dinsdag 22 maart om de resultaten van het project te bekijken in het schoolgebouw aan de Flamingoweg 53. De openingstijden zijn van vier uur tot halfzes en van halfzeven tot acht uur. Tijdens de tentoonstelling wordt regelmatig door de leerlingen een modeshow gehouden, er is een demonstratie spinnen en er wordt informatie ge geven over Marokkaanse kleding. AAGTEKERKE - De Sport vereniging Aagtekerke (SVA) houdt zaterdag 19 maart haar zesde wandeltocht. Men kan kiezen uit vier af standen, 5, 10, 15 en 25 kilome ter. De start is bij het Vereni gingsgebouw Amicitia in de Agathastraat in Aagtekerke. De start van de 25 km is om 13.00 uur, de 15 km om 13.30 uur en de overige afstanden om 14.00 uur. Het startbureau is om 12.30 uur open. Iedere deelnemer die de tocht vol brengt, ontvangt een speciaal voor deze tocht ontworpen medaille. Groepen (minimaal 10 personen) ontvangen een groepsherinnering. ZOUTELANDE - De Neder landse Vereniging van Huis vrouwen heeft voor dinsdag 22 maart een modeshow op het programma staan in de Mid dendorp in Zoutelande. De fir ma Joosse uit Middelburg zal een en ander aan mode laten zien. Het begint om halftien 's morgens. Belangstellenden zijn welkom. ARNEMUIDEN - De vrou wencontactgroep Arnemuiden houdt woensdag 30 maart een kledingbeurs in het gebouw De Arne. De beurs is van half- twee tot halfvier en men kan er terecht voor kinderkleding vanaf maat 62. Inleveren van kleding kan gebeuren op woensdag 23 maart. Beeld uit een rallycross in Rilland van vorig jaar. Op 10 april begint het spektakel weer. RILLAND - Op 10 april be gint in Rilland weer het rally crossseizoen op het bekende Scheldecircuit. De evenemen ten worden weer georgani seerd door de Autosport Eve nementen West-Brabant Rei- merswaal (AEWBR). De vol gende wedstrijden staan op het programma: 8 mei, 23 mei, 19 juni, 10 juli, 14 augustus en het seizoen wordt afgesloten op 4 september. De wedstrijd op 23 mei telt mee voor het na tionaal kampioenschap. Alle wedstrijden in Rilland begin nen om 12.00 uur. De AEWBR heeft reeds een grote naam opgebouwd. Het leverde kampioenen af als Cor van Ham in 1981 met een Por sche 911 en in 1982 Hermi de Windt met een Ford Escort BDA. Met succes werd er vorig jaar proef gedraaid met de standaard auto's. Het bleek een schot in de roos. Tijdens de eerste wedstrijd kwamen slechts 6 standaardauto's aan de start, maar een wedstrijd later waren er dat al 45. Dit jaar gaat deze klasse Formule 3 heten. In deze klasse mogen auto's uitkomen waar tech nisch niets aan veranderd is. Ze moeten wel voldoen aan de veiligheidseisen zoals een roll over-bar, brandblusser binnen handbereik, bekledingen en banken verwijderd etc. Er wordt in drie klassen ge start te weten de 1000 cc, van 1000 tot 1300 cc en de klasse 1300-1600 cc. Op de circuits komen ook steeds meer Belgen. Vooral in de formule I en II (onder de 1600 cc). De wedstrijden in Ril land kunnen ook met een sei zoenkaart bezocht worden waardoor er een aanmerkelij ke korting verkregen kan worden. Voor inlichtingen kan men terecht bij de heer J. Hoe- beke, Rilland Bath, tel. 01135- 1360. (na 18.00 uur).

Scheldebode | 1983 | | pagina 15