Milieucursus in Serooskerke Papillon werkt al 2 jaar aan voorjaarsconcert 1583-1983 I Wie zich voor een schoon milieu wil inzetten kan niet zonder scholing Concert Dan te Comité Hervormde Gemeente Biggekerke 400 jaar Adèle voor de tweede maal op Walcheren Terako houdt surf- en vrijetijdsshow in schouwburg UIT HET ZEEUWSE ZAKENLEVEN Vijvervreugdmars 1 Zeeuws Museum kreeg bijzonder theeservies Toneelavond Bachten Reede Dolman praat over toekomst parlementaire democratie Lee Towers zingt in de Hooizolder Verder leren na Mavo, LBO en Havo" SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 9 MAART 1983 SEROOSKERKE - De milieuproblemen die er als gevolg van onze ma nier van welvaart ma ken ontstaan, zijn even ingewikkeld als de tech nologieën die voor ver vuiling zorgen. Wie zich voor een schoon milieu wil inzetten, kan dan ook niet zonder enige scholing. Dat het water in een sloot vies is, ziet iedereen, maar wat de oorzaak van de veront reiniging is, dat weet men doorgaans niet. De provinciale consulent voor natuur- en milieu educatie, Marten Wiers- ma, maakt er zijn werk van de mensen op dat gebied wat meer des kundigheid bij te bren gen. Hij is ook de orga nisator van een milieu hygiënische cursus die donderdag 17 maart be gint in het dorpshuis de Zandput aan de Zand- put in Serooskerke. MIDDELBURG - Za terdag 19 maart geeft het operette- en musi calgezelschap Papillon het jaarlijkse voor jaarsconcert in de Con cert- en gehoorzaal in Middelburg. Er worden gedeelten gezongen uit de operette Die Fleder- maus en The Sound of Music. Daarnaast wor den een aantal Engels talige liedjes gezongen in show-stijl, zoals Her nando's Hideway, Red roses for a blue lady en Top the world. Degenen die deze cursus Willen volgen, krijgen een ant woord op een aantal vragen op dat gebied. Een complete mi lieuhygiënische cursus wordt het niet, verklaart Wiersma. „We willen ze een handvat ge ven om meer inzicht te krijgen In de milieuproblematiek. Ik zal een voorbeeld geven. De luchtverontreiniging in totaal is teveel, maar zure regen ne men we wel. Wat zijn de oor zaken, wat de gevolgen, wat kun je eraan doen". Op dezelfde manier wordt óp het gebied van de bodem verontreiniging gekozen voor een veel voorkomend euvel: het gebruik van kunstmest en mest. Ook hier bekijkt de cur susleider oorzaak en gevolg. Wat zijn bijvoorbeeld de ge volgen bij uitspoeling door re genwater voor het oppervlak tewater. De cursus bestaat in totaal uit acht avonden. De eerste twee avonden zijn gewijd aan de onderwerpen kringloop en ecologie en staan onder leiding van de bioloog Fer Boulé. Ver volgens zijn er vier thema- avonden, achtereenvolgens over bodem, lucht, water en energie, onder leiding van de chemicus Kees Kouw van de La bora tori umschool in Goes. Als afsluiting volgen er dan twee avonden waarin voorzit ter Hans Bannink van de Ver eniging Milieuhygiëne Zee land de samenhang tussen de vier thema's behandelt. Onze fossiele energie bijvoorbeeld verontreinigt de lucht, maar via de regen ook bodem en water. De vraag rijst dan ook of de algehele verontreiniging niet meer is dan de som der delen. Hans Bannink zal 't ook over de toepassing van de hin derwetvergunningen hebben, met andere woorden wat mag er de lucht, water of bodem in en vinden milieumensen dat terecht. Alle cursuavonden beginnen om halfacht op de donderdag. De kosten zijn dertig gulden. Liefhebbers kunnen zich opge ven bij het Zeeuwse Coördina tieorgaan, waar Marten Wiers ma kantoor houdt. Het tele foonnummer is 01100-11675. „Wij zijn al bijna twee jaar bezig met de voorbereidingen voor deze avond", vertelt voorzitter Chris Bongaerts. „Direct na het jubileumcon cert ter gelegenheid van ons tienjarig bestaan in 1981 is het besluit al genomen om 1983 weer een concert te geven. Vooral van de jongere leden kwam het idee eens een uitge breid Engels repertoire te ver zorgen. Omdat Papillon zich toch ook sterk verbonden voelt met het Weense genre (onze jaarlijkse Weense avonden zijn al zo bekend bij het pu bliek dat we daar gewoon niet meer onderuit kunnen) is be sloten tot een programma waar zowel het Duits- als het Engelstalige lied een plaats in nemen". Naast de repetities voor het voorjaarsconcert hebben de leden ook zelf de kostuums ontworpen en gemaakt en de decorbouw verzorgd. Het staat ook dit keer weer onder de muzikale leiding van Jaap Edel. Corrie Bruggeman: „Het is niet onze gewoonte om een he le operette uit te voeren. Ten eerste hebben we daar lang niet genoeg mensen voor. We hebben nu zo'n vijfentwintig actieve leden en voor een ope rette-uitvoering moeten dit er toch minstens vijftig zijn. Daarnaast heb je dan ook wel een erg grote ruimte nodig. Wij hebben gekozen voor een manier van optreden, waarbij een verteller het verhaal dui delijk maakt en wij zingen daar een aantal fragmenten, uit de operette bij". Er zijn ook deze keer weer enkele gastoptredens, onder meer van de tenor Jacques van Loon die als solist op treedt en dansgroep Parel on der leiding van Paula van de Velde. Chris Bongaerts: We hebben bij Papillon nog wel plaats voor nieuwe leden. Vooral willen we graag wat jongere leden bij de groep krijgen om zo de zangkwali teit hoog te houden. We heb ben al contact opgenomen met de Zeeuwse Muziekschool. Nieuwe leden kunnen zich al tijd bij ons aanmelden tijdens de repetities op dinsdagavond in de aula van het Roggeveen huis in Middelburg". Het concert op 19 maart be gint om acht uur. Kaarten zijn nu al verkrijgbaar bij Kunst huis de vier windekes, Lange Delft 90, Boetiek de Oester schelp, Gravestraat 7, Kroon Super, Euromarkt 4 in Middel burg en bij Corrie Bruggeman, Adriaan Brouwerlaan 43 in Vlissingen. Op dit laatste adres kan men ook telefonisch kaar ten bestellen en verdere inlich tingen over Papillon krijgen. Het nummer is 01184-15233. MIDDELBURG - Ter gele genheid van het vijfentwin tigjarig bestaan heeft het Zeeuwse Dante comité (Socie- ta Dante Alighieri) een zon dagmiddagconcert op het pro gramma staan in het Ambach tencentrum in Middelburg. De sopraan Riet Amir-Stou- tenbeek, pianist Jan van Kim- menade en blokfluitist Ton Amir brengen een aantal oud- Italiaanse aria's van onder meer Caldara, Pergolesi, Fal- conieri, aria's uit opera's van Mozart en werken voor blok fluit en piano. Riet Amir_ Stoutenbeek woont sinds een half jaar in Middelburg en is lid van de Dantevereniging. Ze was na haar conservatorium opleiding twaalf jaar als solis te verbonden aan het Utrechts Studentenkoor en -orkest, waarmee ze ook een Mattheus Passion zong. Kaarten zijn voör vier gul den verkrijgbaar bij Muziek handel van Damme, Lange Noordstraat 16 in Middelburg, Het concert begint om halfvier. gillilllll MIDDELBURG - Dezer dagen ontving het Zeeuws Museum een zilveren thee servies bestaande uit een bouilloire, een theepot, een melkkan en een lepel blaadje, vervaardigd door de Middelburgse zilversmid Philippus Prié in bruikleen. Het bijzondere is dat de bouilloire blijkens een in scriptie in 1777 iverd aan geboden door het gemeen tebestuur van Middelburg aan de befaamde professor Adriaan Kluit (1735-1807), die van 1768 tot 1778 in Middelburg Griekse lette ren en rhetorica doceerde. Kluit ontving de bouilloire uit dank voor het feit, dat hij had bedankt voor een professoraat in Harderwijk. Uit de stadsrekeningen is bekend, dat Prié hiervoor 51.16 kreeg Dit geschenk heeft Kluit overigens niet belet om kort daarop een professo raat in de geschiedenis in Leiden te aanvaarden. Door overerving kwam dit ser vies in bezit van de huidige eigenaresse, mevrouw War ning. Zij heeft bepaald, dat na haar overlijden dit bruikleen in een schenking aan de Zeeuwse Museum stichting zal worden omge zet. Het zilver is vanaf he den te zien in een lAtrine in het Zeeuws Museum. iïïlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliiiiHr VLISSINGEN - Dinsdag 15 maart om halfacht begint in het dienstencentrum „Bachten Reede" aan de Vredehoflaan 42 een toneel-avond. De perso neelsvereniging van de N.V. Haven zal het toneelstuk „De onbetaalbare loodgieter" op voeren. Kaarten a 1,50 zijn iedere middag te koop in het dienstencentrum. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BIGGEKERKE - Behalve de Hervormde kerk van Se- e rooskerke is ook die van Biggekerke dit jaar vierhonderd jaar oud. De Hervormde Gemeente van Biggekerke heeft e voor de viering een aantal festiviteiten op stapel staan die zijn voorbereid door een herdenkingscommissie. Omdat E E vanuit de reformatie ook andere kerken hun oorsprong E E vinden, zal het een feest worden voor het hele dorp, zo wil e E het de Hervormde Gemeente. In dit jubileumjaar is de oude kerk opgenomen in de E E Kerkepadroute, een tv-programma van de NCRV. De tv- E E opnamen zijn dinsdag en woensdag 15 en 16 maart. De uit- E E zending is vastgesteld op 23 juni. Vervolgens zijn de be- E E zoekdagen op de zaterdagen 25 juni en 2 juli. Zaterdag 16 E E juli staat er een activiteiten dag op het programma met E onder meer een rommelmarkt, verschillende kramen met E boeken, kleren en een schiettent, oude ambachten, rad van E avontuur. E Op 12 november is er een liedboek-middag en zondag 27 E E november een herdenkingsdienst. Dan is het namelijk precies vierhonderd jaar geleden dat de eerste predikant E ds. J. van Aecken zijn intrede deed in Biggekerke. fllllllllllllllllllllllllllimiiiiiiiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ MIDDELBURG - De Vij vervreugdmars begint traditie te worden. Zaterdag 12 maart is het voor het negende ach tereenvolgende jaar dat wan delliefhebbers aan deze mars kunnen meedoen. Tussen twaalf en een uur is de start voor de vijfentwintig kilometer. Vijftien kilometer lopers starten om halftwee en voor de vijf en tien kilometer is de starttijd twee uur. Het inschrijfgeld bedraagt drie gulden vijftig. Iedereen die de tocht uitloopt, krijgt na afloop een medaille, elke groep krijgt een herinnering. De me dische verzorging is in handen van personeelsleden van Vij vervreugd. De mars voert dit jaar door het zuidwestelijk deel van Walcheren. MIDDELBURG - Vrijag 11 maart spreekt de heer Dol man, de voorzitter van de Tweede Kamer, voor de Jon geren Organisatie Vrijheid en Democratie (JOVD) in Mid delburg. De avond wordt ge houden in de Brasserie aan de Lange Delft 10. Het begint om half negen. Het onderwerp is de toekomst van de parlementaire demo cratie in Nederland. WESTKAPELLE - De zanger met de zo Nederlandse naam Lee Towers, bekend van radio en tv, treedt vrijdag 11 maart op in de Hooizolder in Westka- pelle. Hij zingt, zoals altijd gehuld in keurig pak en nette strik, werk uit zijn inmiddels negen langspeelplaten omvattend re pertoire. Het optreden begint om elf uur, maar de deuren zijn om negen uur al open. regisseur Fassbinder, is tevens de naam van de hoofdpersoon, de matroos Querelle. De film bevat tegenstrijdigheden te over. Zo wordt Querelle onze ker door de uitstraling van de politieman Mario. Als hij zijn maat Vic om zeep heeft gehol pen en zich voor de eerste keer aan een man heeft gegeven, is Querelle weer rustig en zeker. In de metselaar Gil vindt hij voor 't eerst een broeder met wie een moord hem verbindt, want ook Gil doodde zijn maat. Om deze vriend voor zichzelf te houden, geeft hij hem aan bij de politie. City- theater Middelburg, trrijdag zeven uur en maandag tot en met woensdag acht uur, zater dag en zondag zeven uur en halftien. Zestien jaar. Proefkonijntjes voor sexple- zier. Porno. City, vrijdagnacht elf uur. Achttien jaar. Pietje Bel. City, zondagmid dag twee uur. Alle leeftijden. Kagemusha, de in 1980 met de Gouden Palm bekroonde film van Kurosawa, is een epos dat zich in de Japanse middeleeuwen afspeelt, in de jaren 1572 tot 1575. In die tijd is er in Japan een felle burger oorlog gaande. In de strijd om de macht over het hele land komt een leider om. Een dub belganger neemt de plaats in van deze leider, zodat de troe pen blijven vechten in de ver ondersteling dat hun leider nog leeft. Een film die niet door het verhaal, maar vooral door de beelden onvergetelijk is. Midgard Middelburg, vrij dag halfnegen. MIDDELBURG - Het sologrogramma van Adèle Bloemendaal, Adèles keus, is kennelijk zo in de smaak gevallen bij het Zeeuwse publiek dat Uit in Zeeland een tweede voorstelling heeft georga niseerd. Zaterdag 12 mei is ze in de schouwburg met „een pro gramma van lachen en huilen, paniek en ellende", zoals ze het zelf noemt. Zoals bekend zingt Adèle liederen van onder meer Brecht, Hans Dorrestijn, drs. P. en Jan Boerstoel die ze met eigen teksten aan elkaar verbindt. Met dit programma kon mevrouw Bloemen daal meer eigens kwijt en dat werd haar door het publiek in dank afgenomen. De voorstelling begint om acht uur. Kaarten zijn aan de zaal verkrijgbaar en in voorverkoop in de Stadhuisstraat 2 in Middel burg, tel. 01180-26251, toestel 410 (telefonisch alleen tussen tivee en vier uur). MIDDELBURG - In verband met de opening van een nieuwe verkoopruimte in Goes houdt Terako een surf- en vrijetijds show in de schouwburg van Middelburg en wel op woensdag 16, donderdag 17 en vrijdag 18 maart. Terako, een onderneming met radio- en tv-zaken in Middelburg en Vlissingen opent in het nieuwe winkelge bouw in Goes ook een afdeling voor surfartikelen, een sport- afdeling en een foto-, film- en video-afdeling. Tijdens de show kunnen be langstellenden alvast kennis maken met deze artikelen. Er zullen allerlei nieuwtjes te zien zijn van de dan net afge sloten Hiswa-tentoonstelling in Amsterdam, zoals de Alpha zeilplank. De twee jongens die op zo'n plank de oversteek naar Engeland hebben ge maakt, zullen aanwezig zijn om een diaserie over hun tocht toe te lichten. Bezoekers krijgen ook ande re merken te zien, waarvan Terako de alleen vertegen woordiging heeft, zoals de Ti- ga surfplank, Race Sun surfkleding en O'Neill produc ten. Datzelfde geldt op het ge bied van vrijetijdsbesteding en s£>ort. Op foto-, film- en vi- deogebied zijn alle grote mer ken vertegenwoordigd met de nieuwste uitvoeringen. De toegang is gratis. De schouwburg is geopend op woensdag 16 maart van tien tot zes, donderdag 17 maart van tien tot negen en vrijdag 18 maart van tien tot vijf uur. Het ziet er naar uit dat het Citytheater in Middel burg half mei zijn deuren sluit. De verhuurder heeft de huur opgezegd. Het per soneel van het theater, twee vaste krachten en vijf part timers hebben per half mei ontslag gekregen. Als er geen oplossing komt, zit de Zeeuwse hoofdstad dus van mei '83 tot september '84 - als de nieuwe bioscoop in het Geeregebied opent - zonder bioscoop. De hot bubblegum maagd heeft als onderwerp jeugdlief des. Drie vrienden bezoeken dezelfde school. De een is een knappe jongen die het goed met de meisjes kan vinden, de andere een onhandige dikkerd en de derde tobt over allerlei zaken. Als er een nieuw knap meisje op school komt, begint de onderlinge strijd. Alhambra 1, donderdag tot en met woensdag acht uur, za terdag en zondag zeven uur en halftien. Twaalf jaar. Zwoele nachten op Ibiza. Porno. Alhambra 1, vrijdag nacht elf uur. Achttien jaar. Als je begrijpt wat ik bedoel, de Bommelfilm van Marten Toonder. Alhambra 1 en 2, zon dagmiddag twee uur. Alle leef tijden. Poltergeist van Steven Spielberg gaat de tweede week in. Alhambra 2, donderdag tot en met dinsdag acht uur, zater dag en zondag zeven uur en halftien. Zestien jaar. National Lampoon's animal house, een film over elkaar be strijdende studentendisputen, een nette exclusieve en een zeer rumoerige, bijgenaamd het beestenspul. Alhambra 2, vrijdagnacht elf uur. Alle leef tijden. La provinciale. Regisseur Claude Goretta volgt het doen en laten van een vrouw uit de provincie die naar Parijs gaat haar verwachtingen en de werkelijkheid. Alhambra 2, woensdag (16 maart) acht uur. Organisatie ZVU. Querelle, de geruchtmaken de winnaar van het filmfesti val in Venetië van de Duitse MIDDELBURG - De pro vinciale onderwijsraad heeft de jaarlijkse voorlichtingsbro chure voor leerlingen (en hun ouders) van de Mavo, het LBO en de Havo uitgebracht. In de editie 1983 van de brochure „Verder leren in Zeeland na Mavo, LBO en Havo" zij in de eerste plaats opgenomen de opleidingen in Zeeland die na het behalen van het diploma kunnen worden gevolgd. Wanneer een opleiding niet in Zeeland aanwezig is, is de dichtstbijzijnde opleiding ver meld. Ook alle Havo-adressen zijn vermeld voor de Mavo leerlingen die op de Havo wil len doorgaan. Verder is infor matie in de brochure opgeno men over het proefproject kort middelbaar onderwijs, de op leidingen in het leerlingenwe zen en over de vormingsinsti tuten.

Scheldebode | 1983 | | pagina 15