Piet van Hekken en de geneeskracht van stenen Muntenverzamelaars vertalen clubblad voor blinden „Als de klanten tevreden blijven, ben ik 't ook" Europa Kinderhulp zoekt gastgezinnen Twee eeuwen leven en werken van vrouwen KOOPCENTRUM GROENENDIJK JUBILEERT CENTRUM VOOR ENERGIEBESPARING BEKIJKT GRATIS MOGELIJKHEDEN ALTERNATIEVE ENERGIEBRONNEN lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Frank Boeijen Groep speelt in Souburg Coördinatie-orgaan roept gemeenten op tot stimuleren windenergie Druk Hobby VVV brengt reisgids uit Judith Borst exposeert SCHELDEBODE VAN WOENSDAG 2 MAART 1983 Illlllll TENTOONSTELLING Vrije school Zeeland houdt open dag Geneeskrachtige stenen ?15 SOUBURG - Zaterdag 9 april treedt de Frank Boeijen Groep op in de sporthal in Oost-Souburg. Het optreden wordt voorafge gaan door muziek van de reggaegroep de Gideons uit Vlissingen. Kaarten voor dit concert zijn nu al verkrijgbaar bij de V.V.V.- kantoren op Walcheren en de Sporthal Souburg en Boetiek Rob's Fashion. VLISSINGEN - Wie eraan denkt op verwarmingskosten of energiekosten te besparen, kan deskundige hulp vragen bij het Centrum voor Energiebesparing in Oelft. Ze geven gratis advie zen en zijn ook bereid de besparingen na te rekenen die de maatregelen tot gevolg hebben. De hulp blijft niet alleen be perkt tot bijvoorbeeld het ma teriaal dat voor isolatie geko zen kan worden. Het Centrum heeft ook veel kennis in huis over de minder gebruikelijke energiebronnen, zoals zonne- en windenergie, biogas, wa terkracht. Dat het centrum mensen bij het inzetten van dergelijke alternatieve ener giebronnen en andere zaken gratis kan helpen, is te danken aan het ministerie van Econo mische Zaken. Dat geeft na melijk subsidie aan het cen trum voor de actie E, de E van Energiebesparing en Econo mie. De gedachte achter actie E is: ondersteuning van plaatse lijke plannen voor energiebe sparing en energiebesparing brengt werkt voor de bedrij ven die isolatiemateriaal ma ken en zich met alternatieve energiebronnen bezighouden. Het centrum kan overigens ook hulp bieden bij het geven van reacties op de plannen die overheid en energiebedrijven ontwikkelen. Wie het centrum wil inscha kelen kan terecht bij Bert den Ouden, Centrum voor Energie besparing, Oude Delft 180, 2611 HH Delft, tel. 015-131260. VLISSINGEN - In de openbare bibliotheek in de Spuistraat in Vlissin- gen is van maandag 14 fe bruari tot en met zaterdag 12 maart de tentoonstel ling „De kunst van het moederschap" te zien. De afficheserie laat aan de hand van verschillen de thema's leven en wer ken van Nederlandse vrouwen in de negentien de en twintigste eeuw zien. De bibliotheek heeft er een collectie boeken bijgevoegd die op de één of andere manier met emancipatie van vrouwen te maken heeft. Belangstellenden kun nen tijdens de openingsu ren terecht: maandag van half twee tot negen uur, dinsdag tot en met vrij dag van tien tot negen uur en zaterdag van tien uur tot halfeen. MIDDELBURG - De Vrije School te Middelburg houdt op 5 maart een open dag. De aan vang is 10.00 uur. Er wordt een lezing gehouden met het schoolwerkplan als uitgangs punt. Aansluitend op de open dag zal er een lezingencyclus ge houden worden op 7, 14 en 21 maart in Middelburg en op 9, 16 en 23 maart in Vlissingen in het Vormingscentrum aan de Kasteelstraat. MIDDELBURG - De Nu mismatische Kring Zee land (de vereniging van muntenverzamelaars) is één van de weinige vereni gingen in Nederland die haar clubbladen ook in braille omzet ten behoeve van de blinden. Het vereni ging snieuws en de infor matie over de munten wordt in braille omgezet door mevrouw Tas uit Mid delburg. Zij vertelt: „We zijn er mee begonnen op verzoek van één van de leden. Er zijn in Nederland nog ivel een groot aantal blinden en slechtzienden die munten verzamelen en zij wilden graag de informatie in braille hebben. Nadat ik de artikelen heb omgezet in braille gaat alles naar de blindenbibliotheek, die dan voor de kopieën zorgt, waarna wij dan weer voor de verspreiding van de bla den instaan". Er waren aanvankelijk ook in Zeeland vijftien le den die van deze bladen ge bruik maakten, maar de laatste tijd worden dat er steeds minder. Mensen in bijvoorbeeld Amsterdam, Nijmegen en Limburg krij gen de blaadjes thuisge stuurd. Onder meer is er een mevrouw in Amster dam, die op latere leeftijd blind geworden is, die een heel grote, mooie collectie munten heeft. „Zij kan daar zo over vertellen, dat je je haast niet kunt voorstellen dat ze zelf niet ziet. Misschien is het voor mensen die hun hele leven blind geweest zijn ivel moeilijker om een dergelijke hobby te begin nen, maar ja het is natuur lijk zo, dat je munten goed kunt betasten", vindt me vrouw Tas. Ondanks de wat verminderde belangstel ling gaat de vereniging ge woon door met het uitge ven van een blad in braille. „Al is het maar voor één lid, dan zouden we het nog doen. Het is ivel een heel werk, maar dat heb ik er graag voor over. In het be gin had ik het braille-alfa- bet naast de typemachine liggen en moest ik elkde letter apart opzoeken, maar inmiddels heb ik het wel geleerd". Wie meer informatie hierover wil hebben, kan bellen naar mevrouw Tas, telefoon 01180-15206. MIDDELBURG - Na vele ja ren een speelgoedwinkel te hebben gehad in Middelburg besloot Piet van Hekken enkele maanden geleden tot een in grijpende wijziging in zijn handel. Nu verkoopt hij in zijn winkel aan de Korte Delft niet langer speelgoed, maar sierste- nen, fossielen, mineralen en „geneeskrachtige stenen". Van Hekken: „Het verzame len van mineralen en gesteen ten was al lang mijn hobby. Het is een van die hobby's waar je, juist doordat je er meer vanaf gaat weten, steeds ster ker door geboeid wordt. Ik ben VLISSINGEN - Het Zeeuws Coördinatie-orgaan voor Na tuur-, Landschaps- en Milieu bescherming heeft de Zeeuwse gemeentebesturen opgeroepen het gebruik van windenergie te stimuleren. In de brief helpt het ZCO de gemeenten een handje door informatie te ver schaffen over de mogelijkhe den van windenergie, het ver mijden van schade aan land schap en natuur, de veilig heids- en hinderaspecten en over de regelingen die ge meenten kunnen hanteren. Het ZCO is voorstander van windenergie en dan met name voor de windenergie van de kleine en middelgrote molens die bij bestaande huizen kun altijd al erg in de natuur en al les wat daar mee samenhangt geïnteresseerd geweest. Een de gesteenten en mineralen had den wel mijn bijzondere be langstelling. Van mijn vele buitenlandse reizen bracht ik dan ook vaak weer stenen mee voor mijn verzameling. Naar mate de verzameling zich uit breidde, ging ik er ook steeds meer over lezen en probeerde ik er op allerlei manieren steeds meer van leren". De aanzet om stenen te gaan verkopen, kwam eigenlijk via vrienden in Amerika. Nel van Graafeiland, een goede vrien- nen worden neergezet. De ge meenten kunnen dit stimule ren door de mogelijkheid te scheppen in bestemmings plannen of, beter nog, door zelf windmolens in gebruik te ne men. „Dit alles", schrijft coördi nator Jan de Vries van het ZCO, „met verwijzing naar de uitspraak van minister van Aardenne bij de opening van de Windweek in december 1982, dat in het jaar 2000 in Ne derland een 15.000 kleine en middelgrote windmolens moe ten draaien. Voor Zeeland als windrijke provincie betekent dat een aantal van minstens 2000. Er moet nog veel gebeu ren om dat te realiseren." din van Van Hekken, die in Denver woont en een hele stu die gemaakt heeft over ge steenten, moedigde hem aan er een zaak in te beginnen. Van Hekken: „Dit ivas eigenlijk net het duwtje in de rug dat ik nodig had om de knoop door te hakken. Ook mijn huisgenote, mevrouw Bom, was er helemaal voor, zij is zelf ook in deze materie geïnteresseerd en dus hebben we de hele winkel veranderd. Alle stenen voer ik in uit Ame rika, de stenen en mineralen zelf komen overigens uit de wereld. Ik moet zeggen, dat we nog geen moment spijt hebben gehad van ons besluit. Als je zo kijkt Tiaar al die verschillende stenen. Dat is toch prachtig. Er zijn er bij die zijn al miljoenen jaren oud.. Ik verkoop niet al leen ruwe stenen, maar ook be werkte. Door ze te zagen, slij pen en dergelijke worden het echte kunstwerkjes, al kan geen mens zoiets moois maken, als de natuur zelf Een aparte afdeling vormen de geneeskrachtige stenen. Aan stenen worden een groot aan tal eigenschappen toegeschre ven. Zo zou men aan de hand van zijn sterrebeeld een steen moeten uitzoeken die het meest geschikt is. Een waterman kan daarom het best een aquama rijn, valkenoog of turkoois dragen en iemand die als ster rebeeld vissen heeft beter een amethyst, opaal, amethistkw arts of cry soliet. Van Hekken: „Dit is natuur lijk een wetenschap apart. Ik ben geen arts en kan dus nie mand beter maken, maar er bestaan veel boeken over dit onderwerp. Er zijn veel weten schapsmensen die er zich in verdiept hebben en het dragen van bepaalde stenen zou een gunstige invloed hebben op be paalde kwalen. Zelf stond ik hier ook tamelijk sceptisch te genover, maar ik heb inmid dels zo ontzettend veel positie ve reacties gehad van mensen die echt door het dragen van stenen van hun kwalen verlost zijn, dat ik er toch echt van overtuigd ben dat er een ver band is. Veel artsen staan er ook niet afwijzend tegenover als hun patiënten het eens wil len proberen. In verschillende boeken staat ook dat stenen het lichaam helpen om zelf de sto ringen te overwinnen en dat ze kwade stoffen door de huid uit het lichaam trekken". De stenen zouden hiertoe op de huid vastgeplakt moeten worden met pleister of in de kleren genaaid moeten wor den. De kwalen die door stenen zouden kunnen worden ver holpen zijn erg verschillend. Om een paar voorbeelden te noemen: Agaat werkt kalme rend, troost en werkt tegen pijnen en doofheid. Amethyst behoedt voor onmatigheid, geeft kalmte, innerlijke rust, evenwicht en helpt tegen mi graine en andere soorten hoofdpijn, slapeloosheid en zwellingen in pols en knie. Bergkristal overwint angst, werkt tegen aardstralen, rugklachten en evenwichts stoornis. Crysoberyll helpt te gen astma. Granaat versterkt de wilskracht, geeft doorzet tingsvermogen, troost en sterkt het hart. „Zo zijn er nog een groot aantal andere stenen, waaraan allemaal een andere werking wordt toegeschreven", vertelt Piet van Hekken. „Ik wil me echt niet op het terrein van een arts begeven en het is ook niet de bedoeling om veel geld aan andermans ziekte te verdienen, maar de mensen zijn nu een maal de laatste tijd erg geïnte resseerd in natuurgeneeswijze. In een televisieprogramma werden onlangs ook een aantal natuurgeneeswijzen bespro ken, onder meer ook deze ste nen en daar zijn meer dan honderdduizend reacties op gekomen. Een dergelijk aantal reacties hadden ze daar nog nooit mee gemaakt. Ook bij mij komen regelmatig mensen Het resultaat vertellen. En dan denk ik, waarom zouden ze die moeite nemen, als ze er niet echt baat bij hebben gehad". VLISSINGEN - Het Koop centrum Groenendijk in Vlis singen bestaat deze maand twaalf en een half jaar. Ter gelegenheid van dit jubileum zijn er een aantal speciale aanbiedingen plus voor de kinderen een aantal leuke at tracties. De heer Groenendijk begon jaren geleden als textielhan delaar in Arnemuiden. Op de fiets reed hij langs de klanten. Met grote inzet wist hij zijn bedrijf langzaam uit te bou wen, totdat hij in Middelburg een zaak opende, die bekend werd onder de naam Dam 25. Deze bestaat overigens nog steeds. Het idee voor het koopcen trum was iets heel nieuws. Een grote zaak, met daarbin nen verschillende onderhuur ders om zodoende een zo breed mogelijk assortiment te kun nen voeren, was in zeeland nog onbekend. Het was aan vankelijk de bedoeling om in het Spuigebied deze zaak te bouwen, maar daarover kon geen overeenstemming met de gemeente Vlissingen bereikt worden en zo is Groenendijk aan de Hermesweg terecht ge komen. Na het overlijden van de heer Groenendijk, nam zijn zoon Aart de leiding van de zaak over. „Dat is niet zo maar van de ene dag op de andere gegaan, natuurlijk", vertelt hij. „Ik ben al vanaf mijn vijftiende jaar in de zaak werkzaam. Je groeit er als het ware hele maal in. Met de jaren nam ik steeds meer taken van mijn vader over en trok hij zich steeds verder terug. Het legt toch wel een druk op je om een zaak, die door je vader uit het niets is opgebouwd, op hetzelf de niveau draaiende te hou den. Het is echt niet zo, dat je dan op je lauweren kunt gaan rusten, je moet er echt elke dag hard aan werken om niet achteruit te gaan". Het bleek al snel dat het koopcentrum in Zeeland goed aansloeg. De klanten komen uit heel de provincie. Aart Groenendijk: „Om het voor de mensen aantrekkelijk te hou den, moet je steeds weer met wat nieuws komen. Ook heb ben we steeds speciale stunts, niet alleen met het jubileum nu, maar elke maand is er bij ons iets bijzonders. De mensen rekenen daar gewoon op, ze zijn erg prijsbewust en letten speciaal op dergelijke aanbie dingen. Sinds twee jaar heb ben we ook een grote voor- raadhal, zodat de mensen hun aankopen sneller krijgen. Wie nieuwe meubels of vloerbe dekking koopt, heeft meestal geen zin, om dan nog eens we ken te wachten, tot het afgele verd wordt". Natuurlijk heeft het bedrijf met de jaren ook de nodige te genslagen te verwerken ge kregen. De economische te ruggang is ook hier te merken, maar Groenendijk vindt dat moeilijkheden er zijn om over wonnen te worden. „Zonder plezier in je werk lukt het je beslist niet. Voor mij is het gelukkig meer ge weest dan zo maar een baan, het is daarnaast ook mijn gro te hobby. Ook de mensen die hier werken vormen een hech te groep. Iedereen pakt aan, daar waar het het hardst no dig is. Als er snel een wagen moet worden geladen, of als het erg druk is op de tapijtaf deling, dan blijven we niet in het kantoor zitten, maar gaan meehelpen. Ik ben overigens vaak in de zaak bezig, zo blijf je op de hoogte van wat er bij de klanten leeft en kun je daarop inspelen". Spectaculaire groei bij Groenendijk zit er voorlopig niet in. „Het is al mooi als we op deze manier verder kunnen werken aan de volgende twaalf en een half jaar. Als de klanten tevreden blijven, dan ben ik het ook", besluit Aart Groenendijk. MIDDELBURG - De pro vinciale VW haakt door het uitbrengen van een 36 pagina's tellende Vakantiereisgids Zee land in op de toenemende be langstelling voor een vakantie in eigen land. De gids wordt in een oplaag van 20.000 exem plaren verspreid. De gids bevat vakantie-aan biedingen in hotels, bunga lows en op kampeerterreinen. Voor ouderen zijn speciale ar rangementen ontwikkeld, de zogenaamde 60+-vakanties. Dagtochten en een vaarva kantie completeren de gids. MIDDELBURG - Tot dins dag 15 maart is in het Deme- rary Ambachten Centrum in Middelburg werk te zien van de beeldhouwster Judith Borst. Judith is al achttien jaar bezig met haar kunst, in hoofdzaak houtsnijwerk en beeldcomposities in vele hout soorten. Zij volgde een oplei ding in Eindhoven en nu krijgt zij onderricht van de Middel burgse beeldhouwer Peter de Jong. De toegang tot de ten toonstelling is gratis. VLISSINGEN/MIDDEL BURG - De Stichting Euro pa Kinderhulp is op zoek naar een aantal gastgezin nen op Walcheren, die be reid zijn in de zomerva kantie een kind op te ne men voor een periode van drie en een halve week. Het gaat om kinderen die geen vader of moeder hebben, of kinderen uit woonkazernes die nauwelijks speelruimte hebben. De kinderen komen zo wel uit Nederland als uit Frankrijk, Engeland en Duitsland. De bedoeling is dat het kind gewoon mee draait in het gezin. Belang rijk is wel dat tenminste één van de gastouders de taal van het kind spreekt. Kosten van het verblijf en de voeding komen geheel voor rekening van de gas touders. Er hebben zich al een groot aantal mensen hier voor aangemeld, maar er staan nog een heleboel kin deren op de wachtlijst, waarvoor nog geen plaatsje gevonden is. Wie hier wel iets voor voelt kan zich melden bij mevrouw Los- sie, Cort van de Linden- straat 58 in Goes, telefoon m 100-15687.

Scheldebode | 1983 | | pagina 15